Burgerlijke Stand van Leiden, tsvee agenten l3te klasse werd pensioen ver leend by hun eervol ontslag uit den dier.st ten gevolge van hur. ontslag hadden vier be vorderingen in rang plaats. G emeugd If I e ra-w Zooals men weet, is er heel wat grond opgediept uit de Haagsche Trekvaart. De aannemer kocht land aan langs dien nu verbroeden waterweg en deed daarop dien grond werpen en tot eene aanzienigke hoogte opstapelen. Sedert verscheidene dagen is men nu echter druk bezig die stof te vervoeren naar plaatsen, waar ze gebruikt kan worden tot aanplemping en vulling van gaten en waar men er op is ingericht de schuiten, welke door sleepbooten aldaar gebracht wor den, spoedig te ledigen. De prys van den zeer bruikbaren grond is dientengevolge voor particulieren in de laatste dagen reeds aanmerkelijk gestegen. Het is de moeite waard de resultaten der stoombaggermachine (met schepemmers), in de Vaart werkzaam, te zien. Alles werkt zy naar boven, ook de hardste stukken steen en de taaiste wilgenkopper. Op een gerucht van brand rukten gisteravond tegen acht uren twee gemeente brandspuiten uit en reden over da Hoogewoerd tot aan de Breestraat, door allen, dio haar ontmoetten en vlug ter been waren, gevolgd. Er was echter geen brand, zoodat de brand- bluschmiddelen weer konder. teruggevoerd worden. Uit K o el o f - A r e n d s v a e n meldt men ons: Tot nog toe is de vrees, dat er van de tuinderij weinig of niets zou terechtkomen, gelukkig ongegrond gebleken. De peulen en doperwten hebben, we! is waar, ver beneden het middelmatige opgebracht; de agurken hebben door de aanhoudende regens nog niet veel beschot opgeleverd; maar de prpzen van dit laatste product zpn hoog. Eiken avond ziet men eene menigte opkoopers van verre en na'oy, die by opbod den tuinders reeds hunn9 vruchten hebben afgekocht, vóór ze er mede thuis zyn. Wat dus door de schaarschte mocht worden geleden, wordt door de booge pryzen goed gemaakt. Indien het goede weer nu maar een poosje mag stand houden, dan kunnen de tuinders nog hopen op een vry goed jaar, te meer, daar de teelt der sny- en heerenboonen boven verwachting meevalt. De bewoners van de Ryswyksche straat en aangrenzende hofjes en steegjes, te 's-Gravenhage, werden gistermiddag niet wei nig opgeschrikt door het afschieten van een geweer. De oorzaak hiervan was, dat zekere R., wonende in een hof in genoemde straat, kwaad gewerden over een gekscherend woord van eenige werklieden aldaar werkzaam een geweer voor den dag had gehaald, de werklieden er eerst mede dreigde en het geweer daarna in de lucht afschoot, volgens zijn zeggen aan een agent van politie, die hem in arrest nam, om eenige musschen te treffen. De man en het geweer werden naar het politiebureel overgebracht. Gisternacht i3 te Haarlem inge broken by den goud- en zilverkasthouder S. J. De Vries in de Groote Houtstraat. Nadat eeDe spiegelruit in de winkelkast was stukge slagen, zyn daaruit eenige gouden en zilveren voorwerpeD ontvreemd. De dief is eenigen tyd daarna door de politie aangehouden in het bezit van byna al de gestolen voorwerpen. Het is een inwoner van Amsterdam, die reeds meermalen is veroordeeld geweest. Gisteren werd te Oude water eene harddraverij gehouden van paarden onder den man, die niet meer dan één prys hebben gewonnen. De prys, f 150, werd behaald door de bruine merrie „Marie," van den heer A. Rot teveel, te Leidende lste premie, f -10, door „Snijboon," bruine ruin van I. Van Rossum, te Zevenhoven, en de 2de premie, f 20, door de bruine ruin „Noorderruin," van N. Romein, te Zevenhuizen. Ingeschreven waren 19 paarden. Aan de dee voormiddags gehouden ringrpdery namen 13 paren deel. Te Amsterdam verscheen gisteren het rapport der commissie, die de houding der politie onderzocht heeft tydens de taptoe op 1 Juli II. Het resultaat was, dat de geheele commissie aan commissaris Stork verwijt, dat hp te laat op den Dam was verschenen met zijne agenten. Van den wapenstok is gebruik gemaakt, doch niet op bevel van den heer' Stork, die slecht3 tevel heeft gegeven tot dreigen. Door het opdringen van het publiek zyn da agenten begonnen te siaan. De meerderheid der commissie meent dat de hoofdcommissaris Steenkamp de orders gced heeft gegevende minderheid daarentegen zegt dat by geen voldoend besef had van zpne verantwoordelijkheid. De commissie besluit haar rapport met de msening, dat de haar geg9ven opdracht r.ret insluit het doen van bepaalde voorsteilen. Het rapport van den burgemeester en met hem gecommitteerde Raadsleden komt qu3 in hoofdzaak hierop neder, dat de politiemacht, bestemd om den Dam gedeeltelijk af te zetten, later dan bepaald en wenscbelyk was, op het terrein is verschenen, en dat zy, in plaats van toen met beleid te werk te gaan. op ruwe wpze de menigte heeft teruggedrongen. Wegens de late aankomst der keizerlijke gasten waren alie feestelijkheden vertraagd. Ook de taptoe werd eer. half uur later ga- houden dan bepaald was en dit wa3 den com missaris Stork, wier, de uitvoering der ba- raamde maatregelen was opgedragen, bekend gemaakt. Ofschoon da groote politiemacht, bestemd om het geaspbalteerde middendeel van den Dam voor de muziekcorpsen open te houden, reeds te 7 uren op de binner- plaats van bet Stadhuis byeen had moeten zijn, verscheen daar de heer S. eerst te kwart voor achten en het had reeds 8 uren geslagen alvorens het corps den Dam bereikte. Ook toen was er, wegens het uitstel, nog tyd geweest o.n door gepaste maatregelen ruim baan te maken. Maar de commissie heeft bevonden, dat van die gunstige omstandigheid volstrekt geen gebruik is gemaakt, maar dat integen deel nog gezorgd is voor eene beboorlyke indee- lmg der manschappen, noch voor maatregelen omtrent de rptuigen, en dat do order om de stokken „ter waarschuwing te trekken", zóó or.duideiyk moet zyn gegeven, dat de agenten in de meemng verkeerden dat zp er op moes- ton inslaan Gemis dus aan stiptheid en gemis aan be leid worden den commissaris van politie in de eerste sectie verweten. „Het doet dor com missie leed", zoo zegt het rapport, „een streng oordeel te moeten uitspreken over een man, die jarenlang de gemeente met y ver en plichts betrachting in eene hoogst moeilpke betrek king heeft gediend, en wiens justiliëele werk zramheden hoogelpk worden geroemd, maar zp kan niet anders doen dan hem in de eerste plaats voor het gebeurde verantwoordelijk stellen." Dat betreurenswaardig plichtverzuim wordt nog verergerd door bet mede aan den dag gekomen feit, dat de commissaris zoowel in zpn schrifteiyk rapport ais in de mondelinge inlichtingen, aan B. en Ws. verstrekt, in strpd met de waarheid heeft verklaard, dat by met de hem toevertrouwde macht reeds te half- acht op den Dam zou zyn geweest. Vooral dit laatste de verdraaiing der waarheid is een bedenkelpke zaak. Voor de late komst kan nog als verzachtende om standigheid worden aangevoerd, dat alles ver traagd en ook de taptoe een half uur uit gesteld was en de commissaris daarom in den waan kon hebben Terkeerd, dat hy te 8 uren nog tydig zou komen. Voor de verkeerde opvatting van zyn bevel om de stokken enkel tot waarschuwing te trekken, pleit dat by vooraf, op het plein van het stadhuis, „het gebruik van wapens en stokken" had ver boden. De onjuiste vermelding in het rap port, gehandhaafd by mondeling onderzoek voor B. en Ws., vindt het „Hbl." een voel ernstiger grief tegen een ambtenaar. Zelfs om zich te verontschuldigen had hy geen onwaarheid mogen schryven of zeggen aan zpn superieuren. Het blad betreurt zeer, dat een overigens zoo verdienstelyk ambtenaar het aldus zeer moeilyk heeft gemaakt hem in zyne betrek king te handhaven. De commissie heeft ook nauwkeurig het aandeel nagegaan, dat de hoofdcommissaris heeft gehad in de verkeerde naleving der voorschriften. De meerderheid heeft echter geen aanleiding gevonden, den heer Steen kamp, die in den Raad op 8 Juli zoo heftig is aangevallen, mede voor het gebeurde aan- sprakeiyk te stellen. Uit het verslag biykt dat de heer S., ter uitvoering eener opdracht van den burgemeester, eerst na 8 uren op don Dam heeft kunnen komen en van de be treurenswaardige gewelddadigheden eerst door de mededeeling van een hoofdinspecteur van politie W9rd verwittigd. Het eenige, wat de commissie bedenkelijk vond, was dat de hoofdcommissaris niet vooraf overleg had gepleegd met den commissaris der lste sectie, en dat hp, r.a da mededeeling van den hoofdinspecteur en na de klachten over het ruwe optreden der agenten, vóór zyn vertrek met lerlof op 4 Juli, niet een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld. Deze grieven zijn echter zeker niet van voldoende beteekeris, om de aanvallen op den heer Steenkamp te rechtvaardigen. Tan het rapport krpgt men ten slotte dazen indruk, dat de heer Stork, die zoo vaak zich een uitstekend commi33aris heeft ge toond, in den avond op den Isten Juli een zeer ongelukkig uur heeft gehad, waardoor, in amid zeker met zijne bedoelingen, de politie te laat en daarna mat onverdedigbare ruw hsid 13 opgetreden; en dat hy dit wan beleid hheft verergerd door de waarheid te verbloemen. Opmerkeipk is het, dat het rapport wél in den aanhef gswaagt van „het hoogst afkeurenswaardig optreden der politie", maar geere bijzonderheden vermeldt, geen aantal der gewonden of in het gasthuis behandelden noemt, en evenmin dat der ingekomen klach ten of dor gehoorde personen. Mag men daaruit afleider, dat de gevolgen van het ruw optreden der politie minder ernstig z(jn geweest dan in den begirne gevreesd werd? De commissie bestaat, behalve uit den burgemeester, uit de heeren M. J. Pijnappel, J. R. Vóüste. Th. Heemskerk, M. W. F. Treub en D. Jitta. 1-iograinnia van muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Donderdag 13 Aug., te bftlf- In, te geven door bet Slafnlnziokc-orpa van het 4de Regiment Infanterie, directeur: de beer Gottfried Maun. Eerste afdeeling: No. 1. Marscli nnd Chor dt.r Friedensboten aua der Oper: „Rienzi," R. Wag- nt r 2. Overture „Le Trompette de Mr. ie Prince", F. Dazin; 3. „See-Sarv", "Waltz, Crotve; 4. Souvenir de l'Opcra d'Aubcr: „Lc Domino Noir", Dunkier. Tweede afdeeling No 5. L'Arléaienne. Suite d'Orches- tre, Georges Bizet; G. Rêverie, Adagio, H. Yieuxtentps 7. ft. Intermezzo Sinfonico uit de Opera „Cavalleria Euaticana", (arr. Mann), P. Mascagni; b. „Le Roa- t-Unol", Valae-Arictte (Solo pour Fhite et Piston), Léo Dclibes; 8. Fantaisie de l'Opéra de Bizet „Carmen," Mann. van G tot en met 12 Aug. BEVALLENG. Vos geb. Zilverberg D. A. M. D. Van Es geb. Brandse Z. J. C. Veefkind geb. v. d. Nouland Z. J. C. Knotter geb. Huuer Z. C. v. d. W ijden geb. Smit Z. A. E. Smit geb. Doove Z. J. S. M. v. d. Linden geb. Erades D. J. Van Letuwen geb. Simons Z. S. De Boos geb. v. d. Brug Z. W. C. Heus geb. Jongbloed Z. P. Lai.gezaal geb. v. d. Waals Z. M. C. Boon gwb. ilieremet Z. D. C. Lagas gob. Beklcer D. F. P. M. Van Weerlee gob. Steenstraaten Z. G. M. Smittenaar geb. Van Dieren Z. J. Hoeks geb. Bceesen D. E. Vilders geb. Dumans Z. C. De Bruin geb. v. d. Toorn Z. T. J. Van OlfTen geb. Coster D. H. v. d. Helm geb. Zandvliet Z. N. A. Mieremet geb. Lotte D. J. Seriier geb. v. d. Blom Z. J. C. Z&hn geb. Bourgeois D. S. M. C Begeer geb. Slegtenhorst D. F. H. Van Wingen gtb. v. d. Beest Z. C. A. Hartwijk g6b. Veld huizen Z. -v— D. Bellof geb. Nieboer Z. S. C. Brakel geb. Van Bemmel 2 Z. C. Wallaart geb. Spaa Z. C. C. J. Landzaat geb. Le Mair D. GEHUWD: F. Bietkerkcn jm. en A. J.Keijzerjd. P. Dniverman jm en J. J. Dirkse jd. M. Ver- gunst jm. en S. C Zaalberg jd. A. Serlie jm. en M. Van Leeuwen jd. L. J. Van Bergen en Hene gouwen jm. on E. Schoots jd. G. W. v. d. Water jm. en P. J. Nienwenburg jd. C. Stol jm. en A. C. Frankhuizen jd. A. J. J. De Klerk jm. en J. J. Neuteboom jd. E. F. C. Van Wolbergen jm. en K. VerstTaaten jd. J. Bronkhnijzen jm. en S. M. Knotter jd. OVEBLEDEN: M. Slootweg D. 7 w. Jbr F. A. Meijer M. G7 j. A. J. Hartog D. 11 m. S. Van 't Hoonderdaal geb. Bavelaar W. 81 j. J. Baart Z. 6 m. S. Flandriju geb. Wassenburg V. 65 j. A. G. Beulink D. 4 m. J. E. Van Beek geb. De Graaf W. 86 j. A. J. Van Es D. 2 j. B. v. d. Velden D. 22 j. W. F. Woltera Z. 16 m. M. M. Huntelman D. 18 m. E. C. M. Van Uldnn D. 3 j. BUITENLAND. Frankryk. De heer Ribot, minister van buitenlandsche zaken, heeft een bezoek gebracht aan den grootvorst Alexis van Rusland, die te Parijs z\jn intrek heeft genomen in het „Hotel Con tinental." De „Kölnische Zeitung" deelt mede dat de heeren Yon Giers en Ribot, de ministers van buitenlandsche zaken van Rusland en Frankryk, elkander eerstdaags in Zwitserland zullen ontmoeten. Duittfohland. De „Kieler Zeitung" deelt mede dat de toestand van keizer Wilhelm zeer gunstig blyft. Het nieuwe verband voldoet zoo goed, dat de keizer niet alleen op het gekneusde been goed kan staan, maar zelfs de kajuittrap, zonder steun, kan afdalen. >osi ^nr.-Hong.-Monarohle. Te Weenen werd gisteren eene bijeenkomst gehouden door de gevolmachtigden, belast met de onderhandelingen tot het sluiton van een handelsverdrag tusschen Oostenrijk, Duitschland en Zwitserland. De dagbladen melden dat de onderhandelingen heden zullen! worden voortgezet. - D9 keizers van Oostenrijk en Duitschlaitf, de koning van Saksen en een groot aanti! andere vorstelijke personen zullen de groot? oefeningen der Oostenryksche troepen in Seo^ tember a. s. bewonen. Spanje. „E: Liberal" meldt dat men zich in den Spaanschen kaoinetsrasd dezer dagen Heeft bssig gehouden met den internationalen tor- stand, naar aanleiding van het bezoek vin het Fransehe eskader te Kroonstad, en dal besloten sou zyn by de onzijdige houding te volharden. De Staatscourant bevat eene ukase var. dsa czaar betreffende het verbod van uitvoer van rogge, roggemeel en alie soorten van zemelend naar andere landen. Het geldt voor de havenA van de Oostzee, de Zwarte zee en dezeeva: Azof en voor de westelijke grenzen des lar.dJ Het besluit treedt in werking den 273ten Am nieuwen s*yl. Telegrammen, ISCHL, 11 Augustus. De koning van Servï is hedennamiddag te halfdrie hier aangekomen en ontvangen door den keizer, die hem de hand drukte. De koning en de keizer begaven zich in hetzelfde rytuig naar het paleis. SPA, 11 Augustus. By de koningin van Belgii- is geen spoor meer aanwezig van hareonge sieldheid; zy doet weder hare gewone tochtjes te paard en per rytuig. Zy bracht ook een bezoek aan de hondententoonstelling, welk heden gesloten zou worden. LONDEN, 12 Augustus. (A. H.) Union Paci fies daalden te Nieuw-York drie punten, op geruchten, dat het syndicaat niet tot stand is gekomen. CALCUTTA, 12 Augustus. Volgens de „Englishman" heeft de Emir van Afghanistan den wensch te kennen gegeven, dat een Engelsch gezantschap naar Kaboel zou ge zonden worden. Het Hctalen Krats. Heden werd door de alhier wonende oud- s^yders van 1830 en '31 de Tiendaagsche Veldtocht herdacht, welke zestig jaren geleden plaats had. Dat de tot hen door den commandant cfer Kweekschool v:>or Zeevaart gerichte uitnoo- djging om die inrichting in den morgen te komen bezichtigen, welkom was, bleek uit hunne goede opkomst. Niettegenstaande hot minder gunstige weder, door den onophoudelijk vallenden, ofschoon dan ook niet sterken regen, waren er precies te tien uren ruim een dertig aan het gebouw op het appèl, enkelen, omdat zy niet al te goed ter been meer waren, met hunne doch ters, om ben, waar het noodig was, te helpen, anderen met hunne vrouwen, zeker niet met heizelfde doel, aangezien dezen zeiven eigenlijk steun zouden noodig gehad hebben, maar meer om deelgenoot te zyn van de eer, welke hunnen mannen werd bewezen, met wie zy lief en leed in 's werelds leven tot hun ouden dag hadden gedeeld. Ze waren er, die nog op deze of gene wijze in de burgermaatschappy verkeeren of in het Invalidenhuis of in Oudemannen- of Minnehuis worden verpleegd. Enkelen waren wegens ziekte of gebreken niet kunnen op komen. Onder geleide van den opperschipper, den heer Smit, werden de oudjes, met den presi dent en de leden der vereeniging „het Metalen Kruis" aan het hoofd, de verschil lende lokalen der Kweekschool rondgevoerd, waar ze het een en ander bezichtigden, zooals de slaap- en eetzalen, de keuken, de gym nastiekzaal, waar eene afdeeling jonge kweeke- lingen allerlei oefeningen uitvoerde; de school lokalen, waar weer andere jongens door hunne onderwyzers klassikaal werden onderwezen in het schryven, lezen of rekenenhet lokaal, waar nog andere toekomstige matrozen proe ven aflegden van hunne bekendheid met een geheel opgetuigd oorlogsschip, waarvan er ee: in het klein voor hen stond; de kanonneer boot zelve, waar hun, evenals elders, de ge detacheerde zoeofficieren allerlei inlichtingen gaven omtrent de inrichting van dat schip, het aanwezige mortier, met de zooveel bij vroeger verschillende behandeling daarvan en?. Het was den oud-stryders aan te zien dat zy in alles nog veel belang stelden en menig een, die slechts m6t groote moeite de ver schillende trappen van hst g9bouw op en al

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2