neigd zyn als directeur van het Kabinet der Koningin werkzaam te zyn, missen allen grond. Bi) dit bericht voegt het „Hbl.'' de mede- deeling dat op het program do uitbreiding van het kiesrecht eene belangrijke p'^&ls za' innemen. Het „Haagsche pb\r Devéstlgt dit bericht door de mededee'^^ 4at iaatst6iyk aan de heeren Van -gienhoven en Tak Van Poortvliet opdracht tot vorming van een Kabinet was gegeven. Het „Vad." weet reeds mede te deelen, dat de volledige lyst Dinsdag aan H. M. de Koningin-Regentes was aangeboden. Volgens de inlichtingen van het „Hbl." heeft deze aanbieding echter nog niet plaats gehad. Het „Vad." noemt verder aio aanstaande ministers de heeren mr. H. J. Smidt (justitie), J. T. Cremer (koloniën), en bij geruchte mr. N. G. Pierson (financiëo). Ook dit schijnt, volgens het „Hbl.", aan ernstigen twijfel onderhevig. Voor zoover thans bekend is, zal de wereldconferentie der Christelijke Jongelings vereenigingen te Amsterdam 11 16 Aug. worden bijgewoond door omstreeks 700 per sonen, onder wie 549 officiëele afgevaardig den van dezen komen er 94 uit Duitscbland. Een groot deel der Engelscho afgevaardigden kwam gisteren per dagboot te Vlissingen, en maakt een reisje door België, alvorens zich naar Amsterdam te begeven. By koninklijk besluit van 3 dezer zijn benoemd Tot tweeden luitenant bij het wapen der infanterie'. b(j het 1ste reg. de cadets J. IV. D. Duburg en W. Scherpenhuyzenbij bet 2de reg. de cadets C. A. J. Struiken, H. S. F. Lutz, G. N. Hdwig en P. H. Soetensbil het 3de reg. de cadets P. A. W. Van Eeteri en J. H. Brackmann van de Water; bij het 4de reg. de cadets J. A. Leers, M. M. Eyssell en F. J. G. W. Leers; b(j het 5de reg. de cadets J. C. Wagner, W. A. F. G. Bolken en J. H. Makkink; bij het 6de reg. de cadet J. F. N. Bax; by het 7do reg. de cadets T. Boekholt en H. Boet; by het 8ste reg. dt cadets F. J. Backer, H. J. Den Beer Poortu gael en J. W. Gefken. Tot tweeden luitenant bij het wap9n der cavalerie: bij het 1ste reg. huzaren, de cadets H. W. K. Vertholen de Salve de Bruneton, A. W. E. Gelderman en G. J. C. Van ZylI de Jongbij het 2de reg. de cadet G. J Kievit bij het 3de reg. de cadets jhr. T. H. Roéil en jhr. A. A. Calkoen. Tot tweeden luitenant by bet wapen der artillerieby hot 1ste rog. vesting art. de cadets C. A. Prins, B. D. Bleckmann, W. H. baron Van Heerdt en N. D. Kuiper; by het 2de reg. de cadets A. K. L. Verschoor, P. D. Van Essen, jhr. T. J. Van der Wyck en A. C. A. Perk; by het 3de rog. de cadets H. L. J. Badings en J. A. Kaub; by het 4 ie reg. de cadets J. Hirschig en M. Faasen. Tot tweeden luitenant bij bet wapen der genie, de cadets P. J. P. Van der Steur en W. Hanegraaff. Tot tweeden luitenant by het wapen der infanterie van het leger in Nederl.-Indie, de cadets R. Ten Seldam, K. F. E. Gerth van Wijk, A. Geert8ema Beckeringh, J. H. Daam, A. Kruisheer, J. J. Munniks de Jongh, A. Ruysch van Dugteren, J. W. Scholten, A. Rykens, F. C. H. Hirschmann, L. Weber, J. P. Hendriks, C. Korfmacher, D. Van Geuns, A. M. P. Kryger, M. Van der Vliet, V. Schut, P. J. De Gruyter, J. H. G. Wichers, H. Val kenburg, P. Hajenius, J. Rippe en F. E. Collard. Tot tweeden luitenant bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl.-Indië, de cadets P. M. Vis, J. E. Timmer, H. C. G. Meyners, J. H. C. Castens en jhr. J. Wichers. Tot tweeden luitenant by het wapen der genie van het leger in Nederlandsch Indië, de cadet L. H. Van 't Sant. Allen herkomstig van de Koninklyke Mili taire Academie. Het stoomschip „P. Caland" vertrok 5 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdamde „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Aug. Adende „Werken dam" arriveerde 5 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Bromo" arriveerde 5 Aug. van Rotterdam te Batavia; de „Edam," van Rotterdam naar Baltimore, is 6 Aug. Dover gepasseerd; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, is 5 Aug. te Marseille aange komen de „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Aug. van Marseillede „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 5 Aug. van Aden; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Aug. van Port £tïid; de „Zuid-Holland" vertrok 5 Aug. Vin Batavia naar Rotterdam. w By koninkiyk besluit is pensioen ver leend aan J. H. Bax van f 434 en H. A. Van der Zeeuw van f 298 'sjaars. Goedgekeurd, dat de burgemeester van Hooge en Lage Zwaluwe, D. J. baron Van Heecke- ren van Brandsenburg, is benoemd tot secre taris dier gemeente. Aan don secretaris der gemeente Batenburg, A. M. Baayens, toestemming verleend om te Horssen te wonen. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot off. van gez. 1ste klasse, de off. van gez. 2de klasse J. Nord en T. W. H. Paulussen, vaD dat personeel. Benoemd bij het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot kapitein-maga- zynmeester, do eerste luitenant-magazyn- meester J. Stellingweiff van dien staf, toe gevoegd aan den commandant der vesting artillerie. Geraeugd Nieuw». Aan de Naakte Sluis ging het hedenmorgen weer zeer rumoerig toe. Er ontstond tusschen een paar schippers wed- yver wie het eerst onder de singe brug met de schuit aldaar zou doorgaan. De één was er vlak voor, de ander byna, doch wilde het eerst aan de beurt zyn. No. 1 gaf niet toe, No. 2 werd kwaad en sprong op het schip van No. 1, waar het van woorden tot daden kwam. Een derde, het wachten moede, volgde het voorbeeld van No. 2, en zoo stond het nu twee tegen één, doch die één weerde zich, trots de gevoelige aanvallen, welke by met boomen en haken te verduren had, zóódanig met alles wat hem onder de hand kwam, dat de twee weer naar hunne respectieve vaartuigen teruggingen, onder luid geschreeuw van de talryke toeschouwers. Intusschen bleek het vry groote schip van No. 1 aan don grond te zyn vastgeraakt, zoodat het ten leste ook daardoor nog langen tyd duurde eer de vaart weer open was. Er lagen toen niet minder dan veertien grootere en kleinere vaartuigen te wachtei 1 De harddraver y-v ereeniging te Ryswpk hield gisternamiddig weder eene hard- dravery van paarden van zessen klaar, onder den man gereden. Er namen 10 paarden aan den wedstrijd deel, waaronder vele eerste dravers waren. De baan was 300 meter lang. Na een hardnekkigen stryd werd de prys van f '250 gewonnen door de „Koningin", eigenaar de beer D. J. Floryn te Rotterdam, pikeur G. Koot; 1ste premie ƒ100 door de „Prins", eigenaar en berijder de heer P. Van Santen te Rotterdam; 2de premie 50 door „Mane", eigenaar de heer A. M. Rotteveel te Leiden, pikeur A. C. v. d. Akker. Het Leger des Heils heeft te Delft voor den tyd van 5 jaren een groot heerenhuis op het Oude Delft gehuurd, dat voor vergaderlokaal zal worden ingericht. Mejuffrouw Eva Elzasser, de talentvolle harpiste van het Amsterdamsche Paleis-orkest, heeft de vorige week eene groote ramp getroffen. Na een concert, te Zandvoort gegeven, kwam haar instrument totaal ge broken in de kist, waarin het in den regel verpakt werd, van den trein te Amsterdam terug. Het instrument, dat eene waarde van ongeveer f 1C00 vertegenwoordigt, is daardoor geheel onbruikbaar, terwyl het der kunstenares aan middelen ontbreekt zich een nieuw instru ment aan te schaffen. Te Amsterdam viel in de Van- Wou straat een loodgieter van het dakde ongelukkige was onmiddellyk dood. De vacantie-kamer der arrondis sements rechtbank te Amsterdam heeft heden uitspraak gedaan in de reeds uitvoerig ver melde zaak van mevrouw Von Barnekow- Tindal, en haar wegens eenvoudige beleediging van den officier van justitie veroordeeld tot eene geldboete van driehonderd gulden. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het onweder in het Westland veel schade aangericht. Van alle kanten komen berichten van door den bliksem ge troffen paarden, koeien en schapen. Door den hagelslag hebben op vele plaatsen de druiven sterk geleden. Te 's-Gravenzande is eene vrouw van 72 jaren door den schrik plotseling doodgebleven. Op den huize „Broekvliet", tusschen Naald- wyk en Honselersdyk, sloeg de bliksem in de bovenste verdieping, waar hy een eikenhouten kabinet omverwierp en gedeeltelyk verbryzelde, doch gelukkig geen brand veroorzaakte. De boerenwoning van den vee houder G. Van Ineveld, in d6n Horstermeer polder onder Nederhorst den Berg gelegen, is tot den grond afgebrand. De brand moet veroorzaakt zyn doordat een paard eene lan taarn omtrapte. Woning en inboedel waren verzekerd. In Overysel belooft het jacht veld dit jaar veel. Er zyn vele hazen en konijnen, doch weinig patrijzen. Door het koude voorjaar en den natten zomer zyn de moeste jonge patryzen gestorven. De arrondissements-deurwaarder te Hoerenveen, die Zaterdag avond in zyne woning was teruggekeerd, is denzelfden nacht weder heimolyk vertrokken. Terwyl men vóór lOjaren in de provincie Friesland slechts drie a vier boter- fabrieken vond, bedraagt haar getal in wer king zynde thans 45, terwyl nog twee in aanbouw zyn. De meeste dezer fabrieken werken op coöperatieven grondslag. Gisteren deed de arrondisse mentsrechtbank te Winschoten uitspraak in zake het misdryf van doodslag, hetwelk een echlpaar uit Westerwolde gepleegd zou hebben op den vader der vrouw. De officier van justitie had tegon elk dezer misdadigers het maximum gerequireerd, nl. 15 jaren gevangenisstraf. Als verdediger was aan beklaagden toegevoegd mr. M. M. Van Valken burg te Winschoten. De rechtbank sprak de vrouw vry, en veroordeelde den man tot eene gevangenisstraf van 10 jaren. Door de politie te Groningen is de hand gelegd op den 9oldaat G. P. van het 3de bataljon 1ste reg. inf., als verdacht van diefstal van een zilveren horloge ten nadeele van den sergeant K. aldaar. Het ontvreemde is in beslag genomen, en P. zal deswege voor den krijgsraad terechtstaan. De wachteres van wachtpost 39 naby Osch, die haar kind wilde redden, is overreden. De vrouw was onmiddellyk dood, terwyl het kind zwaar gekwetst werd. In Noord-Ho11 and wordt d< jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, geopend Zaterdag 5 Sep tember 1891 by zonsopgang. De jacht op fazanten opent Donderdag 1 October by zons opgang. De korte jacht mag dagelyks (be halve Zondags), de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag worden uitgeoefend De wedstryd tusschenmannen kwartetten, welke 4 en 5 September a. s. te Winschoten zou plaats hebben, gaat wegens onvoldoende aanmelding niet door. Op den stal van den heer H. Oort wyn, te Langeloo, gem. Norg, is de besmet- telyke varkensziekte uitgebroken. Te St. - Gallen heeft een jonge man, wiens vrouw krankzinnig was geworden, uit wraak den jongen, algemeen geachten dr. Rheiner, die haar zonder gevolg behandeld had, met een mos drie gevaarlyke wonden toegebracht en daarna zichzelven gedood. De toestand van den gewonde is zorgelyk. Eene jonge schoone van eene bekende Berlyusche familie moest dezer dagen een been worden afgezet wegens bloedvergif tiging, ontstaan door het dragen van roode zyden kousen. Als rykste man der wereld wordt in de „Kólnische Zeitung" de Amerikaan Rockefeller genoemd, die een vermogen van meer dan honderd millioen dollars bezit en een dagelyksch inkomen van ongeveer 250,000 gulden heoft. De Duitsche vereeniging tot bescherming van vogels heeft, naar uit Ber lijn gemeld wordt, eene groote plaat met afbeeldingen der belangrykste Duitsche vo gels doen vervaardigen en is voornemens die to zendon aan de volksscholen in het geheele ryk, om daardoor de belangstelling voor de gevederde wereld gaande te maken en langs dezen weg de bescherming van de vogels te bevorderen. Uit Belgrado wordt aan de „Neue Freie Presse" geschreven: Te Paratchin werd een ryk koopman, Alexander Tomic, met zyne vrouw vermoord. De moordenaars dood den de vrouw tijdens de afwezigheid van den man, verwyderden het lyk en wachtten rustig do thuiskomst van Tomic af. Toen deze de kamer zyner echtgenoote binnen trad, grepen de moordenaars hem aan en doodden ook hem. Daarop stalen zy 100,000 fr. aan geld en ook vele kostbaarheden. De daders zyn nog niet bekend, maar men verdenkt er het dienstpersoneel der vermoorden van. Op het meer van Neufchatel heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoomsloep „Lutin" en de „Cygne," waarby eerstgenoemd schip is gezonken. De passagiers werden door de opvarenden der „Cygne" gered met uitzondering van drie dames, die niet tegenstaande alle pogingen tot redding ver dronken. Te Chicago zyn demagazynen der firma Siegel, Cooper Co. door brand vernield; de belendendo percoelen bekwamen belangryke schade. Het gezamenlyk verlies wordt op 750,000 dollars geschat. Drama in een put.His, een land bouwer te Maulévrier, in het departement der Beneden-Seine, ten gevolge van verliezen som ber geworden en aan den drank geraakt, stiet dezer dagen in eene vlaag van redolooze woede zyne vrouw in een put. Onmiddellijk berouw krygende, sprong hy haar na, bracht haar boven water en beiden klemden zich aan den afhangenden emmer vasr. Op hun geschreeuw schoten hunne twee dochters, meisjes van 14 en 17 jaar, toe en spancc-n vruchteloos alle krachten in om hen op te hyschen. Nu riep His om een touw en zij wierpen ham er een toe, echter verzuimende het vast te maken. His liet den emmer los om het touw te grypen en zonk er mee in de diepte weg. Boven komende poogde hij zich aan de kleederen zyner vrouw vast te houden, maar zyne krachten waren uitgeput en hy zonk weder weg. De meisjes slaagden er in hare moeder op te halen, maar eerst den volgenden dag gelukte het His' lyk bo ven te brengen. Terwyl een goederentrein in het station Alzonne aan het manoeuvreeren was, werd by in de zyde geloopen door een expres-trein. Twee wagens van den goederen trein werden veibryzela. De expres-trein ont spoorde door den schok. De postwagen van dezen werd beschadigd. Twee spoorweg beamb ten werden gewond. Zaterdag-middag ontstond brand in het achterhuis van het badhotel Kallfelz ie Kreuznach. De brand was uitgebroken in de machinekamer, maar werd spoedig door de brandweer gebluscht. Geen der badgasten, die eerst natuurlyk zeer ontstelden, behoefde het hotel te verlaten. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens een Paryschen correspondent is men voor eene nieuwe werkstaking der Paryscr.e omnibusbeambten beducht, daar zy beweren dat de direction hare verplichtingen niet nakomen. Men verneemt uit Parys dat de heer Ribot, minister van buitenlandsche zaken, een onderhoud heeft gehad met den secretaris van het Cbineesche gezantschap over de onveilig heid der Fransche zendelingen en andere Europeanen in de zuidelyke provinciën van China. De Chineesche regeering verklaart dat zy de noodige maatregelen tot het herstellen der rust heeft genomendoch daar deze maat regelen niet tot uitvoering scbynen te zullen komen, knoopen de Europeesche mogendheden, die in de zaak betrokken zyn, onderhandelingen aan, welke wellicht een gezamenlyk optreden in China ten gevolge zullen hebben. Groot-Bri tau u I ik Het Parlement is gisteravond gesloten met eene troonrede, waarin verklaard wordt dat de betrekkingen met alle mogendheden steeds gekenmerkt worden door vrede en vriendschap. Gewag wordt gemaakt van het sluiten van een verdrag met Portugal over Orst-Afrika en van een verdrag met Italië over Noord- oostelyk Afrika. De onderhandelingen met de Vereenigce Staten van Noord-Amerika omtrent de Behring- quaestie zyn ver gevorderd, maar niet alge- loopen. In de troonrede wordt er op gewezen, dat de Fransche Kamers de overeenkomst met Engeland om de quaestie omtrent Newfound land aan een scheidsgerecht te onderwerpen, nog niet hebben goedgekeurd, en dat de rati ficatie van de besluiten der Brusselsche anti- slaverny-conferentie, zoomede die van het Noordzeeverdrag, zyn uitgesteld. Omtrent Duitschland komt in de troonrede niets voor. Gewezen wordt op de belangryke verbete ring in den toestand van Ierland. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van de wetten, in deze zitting tot stand gekomen. Oostenr.>Hong.-Monarohle- De Oostenryksche regeering is bezig eene nieuwe wet voor te bereiden, waarby de be-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2