hove de opdracht, hem door H. M. de Koningin- Regentes verstrekt tot het vormen van een ministerie, nog niet nedergelegd, maar bestond er integendeel alle uitzicht dat hl) weldra zou slagen. Het stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Java, passeerde 2 Aug. Malta; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 4 Aug. Beachy Head; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Aug. Kaap Del Armi; de „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, is 5 Aug. te Marseille aangekomen; de „Oranje- Nassau", van West-Indie naar Amsterdam, vertrok 4 Aug. van Havre en passeerde 5 Aug. Doverde „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Aug. St.-Vin cent; de „Soenda", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 4 Aug. van Marseille. By koninkiyk besluit van 1 Augustus is met ingang van 1 September 1891 opge heven het kantoor der directe belast, en acc. te Maurik en de gemeente Maurik toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Tiol, buitengemeentenzy'n benoemd tot ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Workum c. a. A. Hoogenhuis, ontvanger der dir. belast, en acc. te Hardenberg c. a.tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Mydrecht c. a., li. J. Fischer, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Tesseltot ontvanger der dir. belast, en acc. te Maastricht, buitengemeen ten, W. Guerin, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Kerkrade; tot ontvanger dor dir. belast., invoerr. en acc. te Kerkrade, R. Jackson, surnumerair uit de inspectie Amsterdamtot ontvanger der dir. belast, en acc. te Hardenberg c. a. jhr. W. C. De Jonge, surnumerair uit de inspectie Rotterdamen is belast met de tydelyke waarneming van het ontvangkantoor der dir. belast, en acc. te Wolvega c. a., IV. J. Diephuis, verificateur der 2de categorie der dir. belast., invoerr. en acc. te Rotterdam. Benoemd J. F. Dhondt tot burgemeester der gemeente Eede. Met ingang van 1 Oct. 1891 aan C. P. Schreurs op zyn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te Roermond. Pensioen verleend aanden eervol ontslagen haas der werktuigmakers by 's Ryks werf te Willemsoord W. Burger, terzake van 55-jarigon ouderdom met een diensttyd van minstens tien jaren, 605; G. Aarts, wed. A. Smits, brugwachter aan de Zuid-Willemsvaart, f TG; E. Van Elk, wed. E. C. A. Plancken, ontvanger der directe belastingen te Oude Tonge, f 184 A. Ch. T. H. baronesse Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, weduwe van den raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Utrecht, jhr. mr. J. L. Ram, te Pau (Frankryk), f 367. Herstemmingen Gemeenteraad. By de te Oegstgcest gehouden herstem ming tusschen de heeren A. Den Haan en N. Van der Spek waren van de 318 kiezers van leden van den Raad 229 stembiljetten ingeleverd. Van die 229 uitgebrachte stemmen verkreeg de heer A. Den Haan 127 stemmen en de heer N. Van der Spek 9G stemmen, terwyi er 6 briefjes van onwaarde werden verklaard, zoodat gekozen werd de heer A. Den Haan. By de vorige verkiezing (21 Juli) werden er 256 biljetten ingeleverd. By de herstemming te Katwijk tusschen de heeren W. Van Egmond en D. Verdoes Gz. is gekozen de heer W. Van Egmond met 121, terwyi de heer D. Verdoes Gz. 119 stemmen verkreeg. Rijnsbarg: Uitgebracht 148 stemmen. Ge kozen de heer J. C. Meyboom (burgemeester) met 110 stemmen. De heer KI. v. Delft verkreeg 38 stemmen. BodegraveUitgebracht 272 stemmen. Van onwaarde verklaard 6 briefjes. Gekozen de heer H. Rollman met 152 stem men. De heer H. Van Elten Jr. verkreeg er 114. Zwammerdam: Herkozen de heer J. Van Dam Szn. met 57 stemmen. Op den heer P. G. H. Blommensteyn waren uitgebracht 33 stemmen. Van de 163 kiezers zgn er 91 opgekomen. 's-Gravenhage: Herstemming voor 3 leden van den gemeenteraad, periodieke aftreding. Uitgebracht 4277, van onwaarde 27, geldig 4250 stemmen. Gekozen zgn de aftredende leden M. Knoester Sr. met 2313, jhr. C. A. Van Sypesteyn met 2246 en J. W. F. ridder Huysser van Kattendyke met 2215 stemmen. Verder verkregen de heeren P. Recourt 1959, P. J. Van der Burgh 1946 en A. A. Tuyt 1815 stemmen. Zy waren gesteld door de beide liberale kiesvereenigingen en eerst genoemde tevens door do werklieden-kies- vereeniging. Amsterdam: Uitgebracht 3239 stemmen, waarvan 34 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren dr. P. J. H. Cuypers 2915, mr. D. P. D. Fabius 2017, Paul Strater 972 en Ch. R. Kouveld 240 stemmen, zoodat tot leden van den gemeente raad zgn gekozen de heeren dr. P. J. H. Cuypers en mr. D. P. D. Fabius. Arnhem: Gekozen de heer J. Caderiusvan Veen met 550 st. tegen 249 st. op den heer De Sitter. Delft: Gekozen de heeren J. C. Van Berckel (R.-K.) met 726 en J. Post Van der Burg (lib.) met 701 stemmen. De heer J. P. Henneveld (lib.) verkreeg 658 en de heer A. Van den Berg (antir.) 677 stemmen. Amersfoort: Voor 2 nieuwe leden van den gemeenteraad werden hier verkozen de heeren F. W. J. H. Tengbergen en mr. J. Heyligers. Gemengd Nieuws. De gasverlichting van do nieuwe Stadszaal is gisteravond geprobeerd geworden. De gekleurde glazen van den foyer maakten, van don straatkant gezien, geen onaardig effect. Het is niet geheel onwaar- schgniyk dat het nieuwe gebouw in het laatst der volgende maand zal geopend wor den met een inwydingsconcert. Terwgl gisteravond omstreeks halfacht eenige jongens op de Botermarkt aan het spelen waren, had het zoontje van den heer P. het ongeluk in het wat6r te vallen. De jongen werd spoedig door zyne makkers op het droge gebracht. Ter aanvalling van ons bericht omtrent het inslaan van den bliksem in den houtzaagmolen van de firma Gebroeders Mulder aan de Haarlemmertrekvaart kunnen wy nog mededeelen dat de schade veel erger is dan men zoo oppervlakkig zou denken. De bliksem heeft, behalve de wiek, veel van het raderwerk inwendig vernield, zoodat de schade gerust kan geschat worden op 500 a 600 gulden. In den Boschhuizerpolder ie een paard door den bliksem gedood. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft ook te Roelof-Arendsveen een zwaar or.weder gewoed, vergezeld van hevige plas regens, waarby het water van den hemel goot. Het is voor de tuinders aldaar ernstig te hopen, dat de voortdurende regen en de koude mogen ophoudenanders wordt het ergste gevreesd voor de agurkenteelt, waarby warmte een hoofdvereischte is. By gunstig weder evenwel staat het er voor die men schen nog niet ongunstig voor. Men schryft ons heden uit Ka t- wyk aan ZeeGisternamiddag arriveerde alhier de tweede haringschuit, de „Geertruida Johanna", schipper Jacob Guyt, van den reeder F. E. Meerburg. Zy had 225 kantjes haring aan boord. De haring, welke verleden week hier aan kwam, is verkocht voor f 13.20 de ton. De w i el e r w e d 8 t ry d e n op de Schevening8che wielerbaan, bepaald op 9 Aug. en 13 Sept., zyn uitgesteld tot 23 Aug. en 20 Sept. Voor den Hoogen Raad werd gisteren behandeld de cassatie-voorziening van W. J. S., provisor in eene apotheek te Waal- wyk, door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf wegens poging tot moord, gepleegd op zyne vrouw, door middel van eene hoeveelheid vergif (strychnine), welke hy in een flescbje cognac deed, waarvan hy wist dat zyne vrouw gewoon was te drinken, waarna deze ook van de met vergif vermengde cognac gedronken heeft on korten tyd later is overleden. Door den raadsman van den requirant zyn by memorie een drietal cassatiemiddelen voor gesteld, waaromtrent de advocaat-generaal mr. Gregory op Zaterdag 15 Augustus a. s. conclusie zal nemen. Gisteren veroordeelde de arrond.- rechtbank te Arnhem W. J. De G., gewezen assistent ten poetkantore aldaar, ter zake van het als ambtenaar verduisteren van geld en het zich toeéigenen van gebruikte zegels, om die opnieuw te gebruiken, als waren zy nog niet gebruikt, tot eene gevangenisstraf van zes maanden. Maandag-avond bracht zekere De G. den Lagendyk te Kralingen in rep en roer. Sedert eenigen tijd leefde hy met zyn zwager en zuster in onmin, en onder den invloed van sterken drank kwam by nu als een razende hunne woning binnen, sloeg eenige ruiten en de paneelen der deuren stuk, nam vervolgens een tweetal groote broodmessen van de tafel en trachtte daarmede zyn zwager en zuster te treffen. K., diens vrouw en dienstbode namen de vlucht door de achterdeur hunner woning en redden zich door de heining over te klimmen. Zy werden opgenomen in de woning van v. V. De G. zette langs denzelfden weg hen achterna, van de eene heining over de andere, maar werd in den tuin van den heer R. door de politie gegrepen. Tegen zyne arrestatie verzette hy zich als een woedende leeuw, maar toen de burgery zag dat de politie het te kwaad kreeg, bood men haar van alle kanten hulp aan, zoodat door eendrachteiyk samenwerken van burgers en politie het gelukte den woesteling in voor- loopige bewaring te stellen. Uit 's-Hertogenbosch meldt men van gisternachtAangenaam is het te kunnen mededeelen, dat de hedenmiddag door den burgemeester uitgevaardigde proclamatie, hou dende verbod tot samenscholing van meer dan drie personen, den gewenschten indruk heeft gemaakt. De orde werd gisteravond in geen enkel opzicht verstoord, zelfs heerschte over 't alge meen minder drukte dan op de gewone Maan dag-avonden. De koffiehuizen en tapperijen zyn, evenals gisteren, op 's burgemeesters bevel te middernacht ontruimd en kort daarop had de geheele stad haar gewoon aanzien. Moge het zoo blyven! Gisterochtend hadden twee jon gens in de werkplaats van de firma J. A. Weber Szn. aan de Leeuwenlaan, te Rotter dam, de baldadigheid om in de boterhammen van een anderen jongen een aantal lucifets koppen te doen. Na het nuttigen van een gedeelte eeror boterham, werd het door den jongen gemerkt, en even daarna werd hy onpasselyk. De poli' :e kreeg van de zaak kennis en bracht de beide jongens naar het politiebureel aan de Pan wen8teeg, terwyi het brood in beslag werd go- nomen. (N. E. C Tot openstelling van een gedeelte van het Merwedekanaal wordt de spoorbrug aan den Omval (Staatsspoorweg) by Amster dam verbouwd. In verband daarmede is deze brug tydel,;k van enkel spoor voorzien, zoodat aan be.ae zyden der brug een wissel is aangebracht. Gisternamiddag omstreeks vyf uren had de wisselwachter de onvoorzichtigheid den wissel aan deze zyde der brug over te halen, juist toen de locomotief van een aankomenden trein den wissel over was. Daardoor ontspoorde de op de locomotief volgende bagagewagen. Gelukkig had de trein, juist met het oog op den toestand van den weg, slechts een geringe vaart, zoodat geen enkel persoonlyk ongeluk te betreuren valt en ook geen mate- riö-ele schade werd aangericht. Aan het station Weesperpoort werden oogenbiikkelyk maatregelen genomen om oe passagiers van dezen en volgende treinen al te halen. De laatste moesten aan gene zyde der brug stoppen, zoodat de reizigers over de brug moesten wandelen. De versperring van den weg, welke tegen zeven uren was opgeheven, belette tot dat imir het vertrek der treinen van Amsterdam. Ook de internationale trein ondervond daar door oponthoud, dat men hoopte nog te kun nen inhalen. Vermoedelyk zullen passagiers enpostpak- ken voor Engeland bestemd nog tydig Ylis- singen bereikt hebben. (A. B.) Zaterdagavond is desocialist C. G. Tieman, die uit Roubaix was terugge keerd en te Amsterdam met „Recht voor Allen" colporteerde, in hechtenis genomen. Men weet dat hy - evenals Bos, die nog geen lust schynt te gevoelen om terug te keeren werd veroordeeld, omdat hy tot oprofr aansporende strooibiljetten had ver spreid onder de lotelingen. De persoon, diedezerdagenin de Bavelsche bosschen, by Breda, zwervende werd aangetroffen en, nasr de gevangenis als landlooper overgebracht, dagen achtereen weigerde te spreken, is thans gebleken een krankzinnige te zyn uit het gesticht „Voor burg", by Vucht, waaruit hy in de vorige week is ontsnapt. Hy is thans weder daar heen overgebracht. Te Kampen is het negenjarig dochtertje van den schipper J. Hollander, die met zyn vaartuig in den IJsel lag, overboord geslagen en verdronken. Eenige personen en ook de vader zagen het ongeluk, maar kon den niet spoedig genoeg het kind redden. Toen het kind was opgehaald, heeft men nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch die pogingen bleven vruchteloos. De werkstaking aan het in aan- leg zynde Eeserkanaal (Drente) is geëindigd. Werklieden van elders zyn in dienst genomen. Uit Tietjerk wordt van 2 Aug. gemeld: Het hevige onweder, dat hier gis teren woedde, heeft in den omtrek veel schade veroorzaakt. Van den landbouwer D. G. De Vries te Giekerk werden twee koeien in de weide gedood. Twee schapen van den land bouwer T. Dykstra te Oenkerk werden even eens doodelyk getroffen. Bovendien sloeg de bliksem hier en daar in hoornen, waarvan sommige jn tweeën werden gespleten. Zware regen- en hagelbuien, welke het onweder vergezelden, waren zeer nadeelig voor de te veld staande gewassen, inzonderheid voor de rogge, .welke veel heeft geleden en op som mige plaatsen tegen den grond ligt. Bij een hevig onweder sloeg Zaterdag de bliksem in een wiek van den windmolen te Den Dungen. Tevens sloeg de bliksem in een door een klompenmaker bewoond huis, het welk geheel afbrandde; van den inboedel, welke niet verzekerd was, kon niets gered worden. Te Berlikum (N. Br.) sloeg gisteren de bliksem by een kort, maar hevig onweder in het huis van den heer Snoekvader en zoon werden tegen den grond geworpen en waren een oogenblik bewusteloos, doch hadden geen letsel bekomen. Het huis werd eenigszins beschadigd en van eene nabystaande woning werden byna alle ruiten verbryzeld; brand werd echter niet veroorzaakt. Maandag-avond omstreeks balftien sloeg de bliksem in de boerenplaats van J. Waiboer, gelegen aan het Wad, onder de gemeente Schagen. In weinige oogenblikken stond het geheele gebouw in lichterlaaie, zoodat niets kon worden gered. De bewoners waren ge noopt half gekleed het brandende huis te verlaten. De heer Waiboer had alles, ook het hooi, dat reeds geheel binnen was, verze kerd; doch de knecht en meid, die het hunne niet hadden verzekerd, verloren by de ramp alles. De brandweer moest zich bepalen d& naburige gebouwen te beschermon. Vrydag en Zaterdag j. 1. hebben boven een groot deel van Friesland zware onweders ge woed. Op verschillende plaatsen is de bliksem ingeslagen, evenwel meestal zonder brand te veroorzaken. Te Hogebeintum werd in een arbeidershuisje de vrouw des huizes in hare woning getroffen, het hoofdhaar was gezengd, de wang gezwollen. Overigens bleef ze onge deerd. Verschillende stuks vee zyn in de weide doodgeslagen, terwyl de zware regens en hagelbuien aan de vruchten hier en daar schade toebrachten. Te Bocholzerheide-Bocholz (L.) vermaakten zich Zondag-namiddag twee jon gelieden met schieten van musschen. Zy had den er reeds eenige gedood, toen een jon gere broeder van een der schutters zich by hen voegde. Nauwelyks stond by by hen, of een schot brandde los uit het geweer, door een hunner onder den arm gehouden, en trof den knaap achter het rechter oor. De arm6 jongen is kort daarop overleden. Te Antwerpen heeft een min- nend paar zich door kolendamp van het leven beroofd, wegens gebrekkige omstandigheden. De 41-jarige man werd als lyk, de 24 jarige vrouw zoogoed als dood gevonden. Een trein, welke van Brest naar Quimper vertrokken was, is tusschen Dirivon en Daunlas ontspoord. De machinist werd gedood en de stoker zwaar gewond. Men schryft nader uit Rathenow: Het proviand-magazyn, dat door den bliksem in brand gezet werd, is geheel in de asch gelegd. De brandweer moest zich bepalen tot het behouden van de administratie-lokaliteit en van de in de onmiddellyke nabyheid lig gende houtfabriek van Pagenkopf en Heller. Ongeveer 30,000 centenaars haver verbrand den, alsmede byna de geheele voorraad hooi, stroo en beschuit. Een groot aantal zakken werd gered. De schade aan gebouwen en proviand wordt geschat op minstens V/r millioen mark. BUITENLAND. België. Omtrent de ongesteldheid van de koningin der Belgen wordt nader bericht dat de koningin Maandag ochtend de ex-keizerin Charlotte van Mexico, hare schoonzuster, op het kasteel Boucbot had bezocht. De toestand der ex-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2