N°. 9646 Dinsdag 4 Augustus. A0. 1891. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. BurgerUlke Stand. Feuilleton. EINDELIJK ONTDEKT. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidea por 3 mAaudeaf l.lt. Franco por post1.49. A.Iaouderlijko Nommors..0.05. PRIJS DER ADVERTBNTIÉN: Ton 16 regel* ƒ1.05. Iedere rogei meer 0.17|. Srootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. •incngd Nieuwe Th. Van Be 11 ten, vrachtrydor met eeno hondenkar van Zoeterwoude op Leiden, zal binnenkort dien dienst uitbreiden door met paard en wagen personen en goederen van Zoetorwoudö naar Leiden en terug te ver voeren. Door Burg. en AVeths. van Zoeter woude is ter kennis gebracht aan de beambten, belast met het onderzoek naar de bergplaatsen van hooi, dat het noodig is, evenals in het vorige jaar, dat onderzoek te doen. Hetzelfde collego verzocht den heeren brandmeesters do boambton, zoo noodig, daarin by te staan. Men schryft ons uit Valkenburg: In deze gemeente lieorscht vrij hevig eone ziekto onder de varkens. Gevolg hiervan is, dat de houders dezer dieren hunne exemplaren achtereenvolgens van de hand doen, ook al zyn de prijzen niet hoog, maar ook, dat menig huisvader genoodzaakt is zjjn beestje te doen slachten, en zich te vergasten aan wat hij voor winterprovisie had bestemd. Zaterdagavond te 9,40 ontstond te Amsterdam brand in het des nachts on bewoonde photographisch atolier van den heer Honrichs, op den Singel, bij het Ko ningsplein. Do vlammen vonden rijkelijk voedsel in de volo chemicaliën, zoodat zij in een oog wenk aan alle kanten uitsloegen. De brandweer was oogehblikkeljjk ter plaatse 011 tastte do vlammen eerst van voren aan, maar moest, daar het vuur zich naar achteron uitbreidde, zoowel over de belendende porceelen als over eenige huizen aan het Koningsplein slangen aanbrengen, wolke ge voed worden door 2 stoombrandspuiten en oenige Vechtkranen. Eene derde rijdende stoomspuit on de „Jan Van der Heyde" waren tor plaatse, maar behoefden niet in het werk te worden gesteld. In drie kwar tier was men in zoover het vuur moester, dat eene der stoomspuiten kon inrukken; do tweede werkte nog tot over elven. Do omstandigheid, dat do brand uitbrak op een oogenblik, waarop do nabijgelegen Kalverstraat overvol was met wandelaars, was natuurlijk oorzaak dat do nieuwsgie rigen niet te tellen waren. Do tramdienst ondervond door een en ander veel vertraging. Van hot gebouw zjjn verbrand oene ver dieping, do zolder en de vliering, bonovens het achtergologen atelier. Het archief van het „Photographisch Go- zolschap", onder berusting van den heer Hen- richs, is mede verbrand. Herinnert het „Hbl." zich wel, dan is dit in twee jaar tijds de tweede maal, dat deze vereeniging door eene dergelijke ramp getroffen wordt. In het benedengedeelte van het brandende gebouw is oen stal van de Rytuigmaatschappy gevestigd. Oogenblikkelijk werdon maatregelen go- nomen om de paarden 011 rijtuigen in veilig heid to brengen. De belendende perceelen hebben veel water schade bekomen. Bi) het zware onweder dat Vrij dagnamiddag boven Grave en den omtrek woedde, werd een veulen van den landbouwer v. B., te Velp, in de weide doodgeslagen. Aangaande het verschrikkelijk ongeluk te Gateshead, bjj Newcastle, waarvan in een onzer vorige nummers melding werd gemaakt, valt verder nog te berichten, dat de ongelukkige werkman, die tusschen zware stukken puin beklemd zat en alleen het hoofd vrij had, niet uit zijne benarde positie is kunnen verlost worden. Wol werden pogingen gedaan om het puin weg te ruimen, maar dit was een uiterst gevaarlijk en moeilijk werk en onderwijl was ook brand uitgebro ken, welke gebluscht of zooveel mogelijk in bedwang moest gehouden worden. De ongelukkige werkman was Roomscli- Katholiek en een priester bleef gedurende don Zondag avond zoo dicht mogelijk bij hem, ofschoon dit zeer gevaarlijk was. Toen hij uit geput was van vermoeienis, word hij door een anderen priester vervangen, die op dezelfde wijze zoo dicht mogelijk bjj den ongelukkigen man bleef en dozen op zjjn naderend einde voorbereidde. Ten slotte diendo hjj hem zoo goed als dit kon do Sacramenten der Ster venden toe. Te midden der verwoesting maakte dit een machtigen indruk. Allo werk lieden staakten hun werk en bleven op oeni- gen afstand met ontblooto hoofden eerbiedig staan, terwijl niets werd gehoord dan des priesters stem. Kort daarna bezweek de man, maar zjjn lijk zit nog beklemd tusschen de steenblok ken. B(j het wegruimen van het puin, vond men onverwacht het l(jk van een ander werk man, die, terwijl hij vluchtte, door do vallende schoorsteenen word bedolven. Onlangs is in hot hospitaal to Schleiz (vorstendom Reusz) oen voormalig Duitsch soldaat bevrijd van eon Franschen geweerkogel, dio lrem in 1870 in de borst gedrongen was. Jarenlang had hjj af en toe pijn gevoeld en meermalen was hjj onder heelkundige behandeling geweest, maar eerst verloden jaar vertoonde zich in de rechterzijde een gezwel, waaruit de kogel verwijderd kon worden. Een dol geworden ezel. Te New town, by New-Ross, in Engeland, werd ver leden week oen meisje van drie jaren door een ezel gedood. Sedert eenigen tyd hebben een aantal ezels in het district teekenen van watervrees getoond, naar men veronderstelt door den beet van een dollen hond veroor zaakt. In dit geval brak de ezel uit zyne om heinde weide en viel het kind aan, dat voor een huisje speelde. Do aanval was zóó plot seling en woest, dat geen hulp kon verleend worden, tydig genoeg om te beletten, dat ach terhoofd er. hals van het kind door het wilde dier werden opengescheurd. Toen men het aan den ezel ontrukte, was het al dood. Léon Peltzer, de bedrijver van den moord op Bernays, welke indertyd zoovee! sensatie wekte, zit nog steeds in de gevan genis, hoewel in den laatsten tyd veel over zpne invryheidsstelling werd gesproken. De minister durft geen besluit nemen. Intusschen heeft de veroordeelde door tusschenkomst van zijn advocaat vele voorrechten gekregen. Hy draagt niet meer de kleeding der gevangenen, en mag nu en dan zyne vrienden en ken nissen in zijne cel ontvangen. Daarenboven krygt hy niet het gewone eten der gevan genen, maar geniet van de meer versterkende spözen, dio bestemd zyn voor de ziekenaf- deeling. Wederom heeft zich een Fransche notaris uit de voeten gemaakt, met achter lating van een aanzieniyi: tekort, zekere Delpont, to Bourret (Tarn en Garonne). Hy moot zich aan valschheid in geschrifte en misbruik van vertrouwen hebben schuldig gemaakt. De man was sedert tien jaar bur gemeester. Op don 23stenJu1iwerd0nuit Tours 492 duiven naar La Bonalle, in het departement Maine et-Loire, verzonden, en daar losgelaten. Slechts een 40-tal koorde te Tours terug en dit nog in zulk een doerniswaar- digon toestand, dat zy de plaats, waar zy thuis behoorden, niet zonder hulp konden be- roiken. Een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek dat in den spoorwaggon, waarmede de duiven verzonden werden, op een der tusschen- stations eeno zonding zwarte bessen was ge laden, waaraan de vogels zich zóó to goed hadden gedaan, dat slechts enkele, die eenigs- zins de matigheid hadden betracht, in staat waren te vliegen. De Vesuvius is weder begonnen te werken. De lavastroom bereikte volgens de jongste berichten reeds hot dorp Atrio del Cavallo. De „Daily News" verneemt uit Cairo, dat de cholera-commissie strenge maat regelen neemt ten opzichte der reiniging van de moskeeën in het geheele land. Do kust der Roodo Zee en het Suez-kanaal zullen door militaire troepen worden bewaakt, ten einde te voorkomen, dat de pelgrims aan de voor geschreven quarantaine ontsnappen. Het dage- lyksch aantal sterfgevallen te Mekka moet zeer groot zyn. Uit Edinburg schryft men: Het ging in Dundee dezer dagen recht komisch toe. De kappers aldaar hebben sedert korten tyd het besluit genomen des Zondags hunne salons te sluiten. Eén lid van het gilde wilde zich echter niet aan dat besluit onderwerpen en zette jl. Zondag zyne inrichting opeti. Zoodra zyne collega's dit evenwel hoorden, openden zy een winkel tegenover dien van den onwilligen kapper, waar zy elkeen gratis gingen kappen, knippen en scheren. Tevens zetten zy posten uit om de klanten van don winkel des onwilligen af te houden. Verschei dene uren ging het in den gratis-winkel zeer druk toe, zoodat weldra vyfhonderd mannen en jongelingen geschoren waren. De andere kapper had niets te doen. Zoolang deze kop pig biyft, gaan de anderen aldus voort. ALFEN. Overleden: H. Peter, echtgen. vau L. Vonk, 25 j. Gehuwd: L. Vuijck on A. M. E. F. Van Valken burg. S. Vermolen en A. E. DaniCdeo. AAIÏLANDERVEEN. Bevallen: J. Tuinenburg geb. Bruines, Z. S. v. d. Kwaak geb. Rol, Z. BODEGRAVE. Bevallen: E. Van Os geb. Mulder, Z. S. Schouten geb. Brandt, Z. N. Batelaan geb. Heijn8, D. K. Sterk gob. Van Rijn, Z. Overleden: W. Van Leouwon, 2 m. HAZERSWOUDE. Bevallen: C. Zintel geb. Van Woerden, Z. J. Vellekoop geb. Vorheul, Z. D. Van Aalst geb. Van Driel, Z. Overleden: P. Smits, 11 j. KOUDEKERK. Bevallen: A. Schellingerhout geb. Oudehoorn, D. A. De Wit geb. v. d. Sluis, Z. Overleden: N. Pels, wed. F. Van Leeuwen, 67 j. A. C. Snoeker, 3 m. OUDSHOORN. Overleden: D. Smaling, echtg. van G. Van Leeuwen, 67 j. W. v. d. Pad, echtg. van A. Stolk, 53 j. WOUBRUGGE. Bevallen: J. Wolvers geb. Kors- borgon, D. C. J. Buis gob. Van Kuilenburg, D. M. v. d. Nagel geb. Albla9, Z. Overledon: G. A. Visser, z. 17 m. J. Geldtelder, weduwe J. Grauwolman, 88 j. G. M. Verbij, jd. 10 j. no „Ja juist", zeido hy. „Gy hebt, naar ik denk, in uwo historieboeken gelezen van de inneming der Bastille on van den man, die toen daar gouverneur was, De Lacroix die familio is het. De arme oude man word op straat vermoord, poloof ik." Zoo ging hy voort, my meer er van ver- tellende. Ik bracht deze feiten met elkaar in ver band en schrijf ze hier neer. Ten tjjdo van do groote uitwyking van den Franschen adel naar Engeland, kwam een lid van de familie De Lacroix to Lan cashire, met oen paar bedienden, eene col lectie juwoelen en eenige wetenschap en zonder z\jn adeliyk voorvoegsel De. Hy be zag do plaats oen tydlang en stak ten laatste het geld, dat hy voor zyne juweelen kreeg, in de kleurstoffenfabrieken van Timperley. Hy was oen der eersten, die de cliemio toepaste op het maken der verfstoffen. Hy verwierf een groot fortuin en werd een der eersten uit den omtrek. Hy had vier zoons, die hem echter veel verdriet berokkenden. Zy ruï- noorden bijna hun vader en hy stierf van verdriet, vóór er aan hunne buitensporig heden en uitspattingen oen eindo kwam. De oudste, de vader van Paul, trouwde nog juist bytyds en kwam in de zakende tweede brak zyn nok by een wedren, de dorde stierf aan delirium tremens of iets dergelijks, en de vierdo bestond nog; want men kon eigenlyk niet zoggen dat hy leefde. Hy was geheel verlamd, bekend als oude Jacob, die het kleine huis by den vyver bewoonde, dat het woonhuis geweest was van de modelhoeve van zyn vader. Paul had hem by zich aan huis willen hebben, maar hy had er op ge staan om daarginds te wonen. De twee bo- dienden, die met don eersten Lacroix meege komen waren, hadden ook geen gelukkig lot gehad. Hun representant kon men nu vinden in oon oud man, die Jacob oppaste en dien men soms in de buurt kon zien mot eene mand scholvisschen. Dit treurige en noodlottige verhaal lag my zwaar op hot harte godurende het overige van den dag. 's Avonds nam ik het eerste deel van Carlyle's Fransche Revolutie ter hand en las met vernieuwde belangstelling die sclioone bladzyden, waarin hy de in neming der Bastille door het gepeupel be- schryft, en de rol, welke de oude officier van het fort by die hopelooze verdediging speelde. Daarna zette ik my om een paar brieven naar myne Londonsche vrienden te schry- ven, en hun te verzoeken om eonig onder zoek in te stellen naar mijnheer Lacroix. III. Een man met eene roeping. Al het gebeurde had my genoeg stof tot nadenken kunnen geven gedurende de twee of drie volgende weken. Maar ik had daar voor geen tyd en in het geheel niet om Timperley-Hall te bezoeken vóór de Pinkster dagen voorby waren. Pinksteren is het hoofdfeest in den kalen der voor Lancashire. Dan zyn de fabrieks arbeiders en mijnwerkers eene week lang vry van werk en zy brengen die dagen door in eene soort van ernstig genot en dragen hunne nieuwe zomerkleeren, waarvoor zy reeds vanaf Kersttyd of nog vroeger gespaard hebben. Sommigen doen uitstapjes gedurende eene week of voor een paar dagen naar don zeekant; maar het oigenlyke genot voor de bevolking is verbonden met de Zondags scholen, grootsche en populaire instelling; de tyd en zorg, wolke een geesteiyke daar aan geven moet, kan iemand, die in het Zuiden van het land woont, nauwolyks be- grypen. Den eenen dag is er eene groote processie van scholieren en kennissen door de gemeente, allen gekleed in hunne beste kleeren; vergezeld van banieren en muziek en aan het hoofd de predikant. Op bepaalde punten houdt men stil, vormt een kring en zingt geestelyke liederen onder begeleiding der muziek, terwyi de banieren hunne opschrif ten en kenspreuken tentoonspreiden. Op den tweeden dag heeft een klein uit stapje per rytuig plaats, onder gebruik van thee, melk en krentenbollen', en hebben er spelen plaats, vooral voor de jongere scho lieren, en op den derden dag gaan de ouderen een grooteren tocht per spoor maken. Voor al die dingen moest ik de voorle reidende maatregelen nemen (soms tegen myn zin, want ik ga liever zonder muziek door myne gemeente en door het leven) ik alleen; daarby rustte al het andere werk op my, want de parochie-predikant was nog te zwak, om iets te kunnen doen. Dus had ik gedurende eene week of drie geen tyd om over andere zaken te peinzen en om Timperley Hall te bezoeken. Vervolg ommeziqde.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5