Leiden, 3 Augustus. steeds toegestaan. Toen is ook de reden voor die handelwijze medegedeeld, dat name lijk bijzonder voorbereid hout moest gebruikt worden, dat men hier niet had. De heer Juta: Ik dank u, Mijnheer de Voorzitter! De beraadslaging wordt gesloten. De Voorzitter: Ik stel voor om het adres aan te nemen voor kennisgeving. Dienovereenkomstig werd besloten. De Voorzitter: Hiermede, mijne hee- I ren, is de agenda afgehandeld. Deheeren, die allen de dagb'alen lezen, weten echter dat er in den laatsten tijd nogal wat is gezegd over de Spanjaardsbrug. Ik meen nu niet beter te kunnen doen dan aan den heer Van der Breggen te verzoeken ons eenige inlichtin gen omtrent de brug te geven. Als Dijkgraaf van Rijnland is de heer Van der Breggen ook bij de zaak betrokken; Rijnland is voor '/j, de gemeente voor eigenaar van de brug. Hij zal mil en zeker ons allen ver plichten, wanneer hij ons zijne meening over den toestand wil mededeelen. De heer Van der Breggen: M. d. V.! Met genoegen voldoe ik aan uw verzoek. Het heeft natuurlijk mijne aandacht, evenals die van ons allen, getrokken dat er in de laatste 2 of 3 weken op zoo onrustbarende wijze over de Spanjaardsbrug werd gesproken. Een 14 dagen geleden heb ik daarom den heer Van Dissel gevraagd wat hij van die brug dacht. De heer Van Dissel antwoordde m(j, dat hij de brug juist was gaan zien en er niets bijzon ders aan gevonden had; hij vond dat ze vrij goed op en neer ging en overigens goed was, maar zooals bij elke nieuwe brug moest er nog het een en ander worden afgewerkt;hfl deelde mij toen ook mede, dat het plan be stond om nog een paar schoren tegen de poorten der brug te plaatsen. Zooals de heeien weten, wordt tegenwoor dig bij den bouw ook van de jukken der op haalbruggen meest getrokken ijzer gebezigd, terwijl daarvoor vroeger gegoten ijzer werd gebruikt, dat er op het oog veel zwaarder uitzag, meer volume had. De jukken krijgen door het gebruik van het getrokken ijzer den schijn van licht te zijn, wanneer men ze zoo ziet. Voor alle zekerheid wilde de architect er nu nog een paar schoren tegen aanzetten, wat de heer Van Dissel echter zelf nietnoo dig vond. De aanmerkingen omtrent de brug bleven evenwel stand houden, hetgeen m() aanleiding gaf om nogmaals den beer Van Dissel daarover te spreken. Wü zjjn daarop gisteren beiden naar de brug gaan zien, en hebben ze een paar maal met het meeste gemak op en neder zien gaan. De heer Van Dissel heeft, er bijvoegende dat een paar kleine reparation moesten gedaan worden gezegd, dat hjj naar zijne overtuiging geene andere medodeeling kon doen dan de vorige maal, dat or namelijk niets aan de brug man keerde. Ik ben zelf geen deskundige, maar wat ik van de brug gezien heb, geeft mp geene aanleiding om tot eene andere conclusie te komen. Alleen heeft het mijne aandacht getrokken, dat de brug wat hoog is, maar dit kan, dunkt mi), nooit nadeelig zjjn. Even als voor de scheepvaart de veel ruimere door vaart een groot gemak geeft, is ook de hooge poort voor hoogbeladen wagens, zooals hooi wagens enz., een voordeel. Door hetgeen de heer Van Dissel heeft ge zegd en door hetgeen ik zelf heb gezien, ben ik nu ten volle gerust gesteld omtrent den toestand van de brug. De Voorzitter: Ik dank den heer Van der Breggen zeer voor zijne mededeeling. Ik geloof dat de Raad daaraan meer gewicht zal hechten dan aan hetgeen wjj in de cou ranten te lezen krijgen. Het kwam mij voor dat deze wijze van handelen het meest af doende was om een einde te maken aan al die geruchten. De heer Van Hoeken: M. d. V.Ik zal volstrekt niet tegenspreken hetgeen door den heer Van der Breggen is gezegd omtrent het op- en neergaan van de brug, maar wat de zwaarte van het ijzer betreft, ben ik niet voldaan. Ik ben geen deskundige wat ijzer aangaat: als het houtwerk betrof zou ik dit misschien beter kunnen beoordeelenmaar toch komt hot mij wel wat erg licht voor. Wij moeten niet vergeten dat er tamelijk zware vrachten over do brug gaan, waarvoor mij de afmetingen van het jjzor, vooral van de standpunten, wel wat klein toeschijnen. Het is mogelijk dat do brug het in den eersten tijd wel zal houden, maar in het vervolg zal dit niet zendor eenig bezwaar zijn. Hoewel do hoeren Van Dissel en Van der ben ik dus daaromtrent nog niet geheel ge rustgesteld. De Voorzitter: Wanneer iemand als de heer Van Dissel, wien toch door niemand de naam van deskundige zal worden betwist, zegt dat de brug voldoende is, dan ben ik voor mij volkomen verantwoord met mij daarbij neer te leggon. Wil de architect, uit over dreven voorzichtigheid, volgens den heer Van Dissel, nog een paar schoren aanbrengen, ik zal daartegen geen bezwaar makenschaden zal het zeker niet aan de soliditeit van de brug, maar ik durf gerust op het gezag van den heer Van Dissel de verantwoordelijkheid voor den toestand van de brug zooals die nu is, op mij nemen. Aangezien niemand verder het woord ver langde, nam hiermede de discussie ook over deze zaak een einde. sterdam eene buitengewone vergadering te houden tot bespreking van de wgze van on derwas in handenarbeid, welke aan de kweek scholen dient gegeven te worden. Breggen meenen dat er geene bezwaren zijn De gemeenterekening over 1890, door B. en Ws. aan den gemeenteraad aangeboden, sluit in ontvangsten op 765,625.28'/,, in uitgaven op ƒ915,416.28'/,, zoodat er een nadeelig saldo is van ƒ1,497.91. Tot de ontvangsten behooren van vroegere diensten ƒ6,166.75, aan belastingen en heffin gen 472,420.18'/,, baten en opbrengsten sprui tende uit gemeente-eigendommen en bezittin gen ƒ70,243.03' A> ontvangsten van verschil lenden aard en toevallige baten ƒ126,016.38, buitengewone ontvangsten ƒ90,778,935. Uitgaven Huishoudelijk bestuur 71,517.82 kosten voor werken en inrichtingen, tot open- brren dienst bestemd, 73,382.76, kosten van eigendommen, welke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit, met de deswege ver schuldigde lasten ƒ184,969.68, kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen of middelen 12,323.90, kosten van openbare veiligheid en van de bTandweer 80,857.40, kosten der plaatselijke gezond- heidspolitie 2814.79, kosten voor het onder wijs en ter bevordering van kunsten en weten schappen ƒ300,521.91; kosten voor het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen ƒ42,928.23; renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders alle verdere opeischbare schulden der gemeente ƒ102,593.65'/,; andere niet onder vorige uit gaven ƒ39,341.29, onvoorziene uitgaven ƒ3164.75. Het tekort over de rekening ontstaat voor namelijk doordien de geldleening op den dienst 1891 is verantwoord, terwijl de buitengewone uitgaven over 1890, die door die leening moe ten worden gedekt, zjjn voldaan en verant woord over den dienst 1890, zoodat het nadeelig saldo slechts in schijn bestaat. Van Rijks- en gemeentegebouwen, alsook van eenige woningen alhier wapperde gisteren de Nederlandsche vlag ter gelegenheid van den verjaardag van EL M. de Koningin-Regen tos, op het Loo vertoevende. In de verschillende kerken werd door de voorgangers voor H. M. gebeden en in enkele klonken, na de godsdienstoefening, van het orgel het Volkslied en het Wilhelmus. Tusschen twaalf en één uur deed het caril lon, te midden van stortbuien, zijne tonen door het luchtruim klthken. Die stortbuien waren oorzaak van het afcommandeeren der parade, waartoe alle toebereidselen reeds waren genomen. Een gedeelte der alhier in garnizoen zijnde infanterie was bereids uitge trokken om het regimentsvaandel van de woning van den kolonel-commandant te gaan halen. Onderweg werd den manschappen echter vergund terug te marcheeren. De heer W. C. Warners alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Zaamslag (hoofd der school de heer Boot). Bi) de door den directeur en comman dant der marine te Amsterdam gehouden openbare aanbesteding was voor de levering van vlaggendoek het minst ingeschreven door de heeren Van Hartrop Zn. alhier voor 5203. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: ƒ54, ƒ26.50, ƒ5.50 en 2.85; de laagste 54, ƒ26.50, 5.50 en 2.75. Door den minister van binnenl. zaken is aan mr. H. Hemmingson, burgemeester der gemeente Zoeterwoude, een verlof verleend van twee maanden. De heer Hemmingsen heeft zich voor zijne gezondheid naar Thüringen (Duitschland) be geven. Uit Den Haag wordt gemeld dat de Voreeniging tot bevordering van Har.denar beid besloten heeft in Decemher a. s. te Am- Het feest der oud-strijders. Omtrent de feesten der te 's-Gravenhage samengekomen oud-strijders van 1830 '32 meldt men ons nog van daar het volgende: Nadat de voorzitter der feestcommissie, mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, oud-vrijwilliger jager der Utrechtsche hooge- school, aan de wachtkamer van het Staats spoor-station zjjne indrukwekkende toespraak, welke eindigde met een „Leve de Koningin en hare Moeder!" had gehouden, begroetten bravo's en hoezees, dezen uitroep, en ook werd een driewerf hoezee ter eere van den spreker aangeheven. Verschillenden zijner krjjgskameraden druk ten hem de hand. De heer Themps, van Den Haag, maakte z ch tot tolk der gevoelens van zijne kame raden, door de feestcommissie, en haren voorzitter in het bijzonder, te danken voor de ontvangst en het woord, dat was gesproken. Een „Leve de commissie!" werd aangeheven Hierop noodigde de voorzitter de wapen broeders uit, zich tot een driedaagsch vrij wilhgerscorps te vormen. Die daarbij dionden, moesten zich aansluiten en opmarcheeren naar den Dierentuin. Die order werd dadelijk uitgevoerd. In rang en gelid werd de optocht naar den Dierentuin ondernomen, te voet en in rijtuigen, met muziek en banieren. De in het vuur ge weest zijnde vaandels der Groninger en Leid- sohe vrijwilligers waren meegenomen. Bij het verlaten van de wachtkamer wachtte den feestgenooten eene bekoorlijke verrassing Acht in het wit gekleeds meisjes, met de oranjecocarde, strooiden bloemen. Het waren allen kinderen, wier grootvaders nog in leven en versierd zijn met het Metalen Kruis. Een der Metalen-Kruis dragers had ook de medaille van St.-Helena op zijne jas. De man is de eenige gerechtigde tot het dragen van die medaille te Amsterdam. De grijsaard was zjjn 3de jaar geadopteerd als regiments de kind bjj het vereenigde leger in Rusland, werd daar krijgsgevangene en is na den slag van Waterloo uit de gevangenschap ontslagen. Aan dezen krijgsman werd eene eereplaats in den stoet gegeven, gelijk mede aan de Citadellers de rechtervleugel van den optocht was toebedeeld. Eveneens werd in den p. m. 210 man ster ken stoet opgemerkt de militaire wachter op een onzer forten Lankhout, Vrijdag verrast met zijne benoeming tot broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, waarvan het insigne hem thans werd uitgereikt. Eene talrijke menigte was op straat. De wacht aan de Boschbrug, op verdub belde sterkte, gaf de honneurs. Aan den in gang van den Dierentuin wachtte eene com missie uit het bestuur en de kolonel-com mandant van het reg. grenadiers en jagers Een regen van bloemen viel uit de man den der strooistertjes den helden voor voeten. Door eene allée van vlaggenmasten met wimpels trokken ze naar het hoofdgebouw waar het ontbijt hun wachtte. De entrée van de groote zaal was prachtig met toepasselijke bloem-decoraties versierd Voor de gulle ontvangst betuigde de voor zitter in hartelijke* bewoordingen zijn dank aan het genootschap. Na het ontbijt genoten de oud-strijders van de muziek en bezochten de belangwek kende tentoonstelling in de bestuurskamer, waar een aantal herinneringen aan den veld tocht zeer de aandacht verdienen. Op het terrein had nog eene eigenaardige plechtigheid plaats, waartoe de voorzitter appèl liet blazen. Toen deelde hjj mede, dat mevr. Bongartz- Smeets te Amsterdam hem verzocht had, den gouden horlogeketting, dien haar man, ver sierd met het Metalen Kruis, gedragen heeft tot zjjn dood in 1865, als hulde te schenken aan den oudsten hier aanwezigen ridder der Militaire Willemsorde, gedecoreerd met het Metalen Kruis, Citadel-medaille of beide. De oudste, die aan deze voorwaarden vol deed, was de ruim 90 jarige generaal Goffin, die blind is. De oud-generaal dat geschenk, met eene hulde in dichtmaat van de schenkster, 't Was een aangrijpend oogenblik. Menige strijder van '30 was het voorwerp van ondervragingen van nieuwsgierige be zoekers bjj zjjne wandeling door den tuin. Het oud-strjjderental vermaakte zich naar wensch. De gep. conduiteur der artillerie 1ste kl. C. A. Lankhout, thans militair wachter en waarnemend conduiteur der artillerie op het fort bij Vechten en drager van de medaille der Citadel van Antwerpen, die tot Broeder in de orde van don Ned. Leeuw is benoemd, is Zaterdag door den minister van Oorlog ontvangen in audiëntie. De oud-strijder verhaalde dis m'ddags op het feestterrein met zekeren tro's hoe de minister, die hem van vroeger jaren bjj het wapen der artillerie had gekend, zich geruimen tijd met hem had onderhouden en persoonlijk hem het eeremetaal van den Nederlandschen Leeuw op de borst had gohecht. Tijdens het ontbijt in den Dierentuin werd de avolgende brief vanwege H. M. de Koningin- Regentes voorgelezen: Het Loo, 1 Aug. 1891. Hare Majesteit de Koningin Regentes draagt mij op der commissie van feestviering tot herdenking van den tiendaagschen veldtocht to 's Gravenhage, dank te zeggen voor de programma's der feesten, aangeboden aan Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes. Met veel belangstelling nam Hare Majes teit kennis van de wijze, waarop aan hen, die 60 jaar geleden aan de roepstem van bun Koning gehoor gaven, thans daarvoor eene erkentelijke hulde wordt gebracht. Hare Majesteiten vormen de beste wen- 8chen voor de feestvierende oud strijders van 1S30-1832. De particuliere secretaris van Hare Majes teit de Koningin Regentes. (w. g.) De Ranitz. De tentoonstelling van merkwaardigheden van 1830-'32 werd met belangstelling be zichtigd. De gedrukte catalogus vermeldt veels- z ns belangwekkende nummers. Het feestconcert werd met opgowektheid bijgewoond. Een scboonen avond brachten de oud-strij ders in den Dierentuin door. De muziekuit voering van de Kon. militaire kapel, aange boden door de officieren der grenadiers en jagers, bestond hoofdzakelijk uit nummers voor militaire muziek gerangschikt en afge wisseld door nationale thema's, tot groot ge *1 noegen dezer ouden van dagen, die zich recti goed vermaakten en door jong en oud g«] huldigd werden. De kapeldirecteur Van der Linden ontvin, een lauwerkrans, bevestigd aan de medaillq linten van 1830 en '32. Tot slot kwam eene reprise van de grootji taptoe, onlangs te Amsterdam uitgevoed thans ten gehoore gebracht door de kape tamboers, hoornblazers en hoornmuziek vsl het garnizoen. Het Wilhelmus van Nassauws in koraal was aangrijpend en op het laatjj hief het publiek het volkslied mede aan, een gloed van Bengaalsch licht. Het was voor de oud soldaten een onve getelijke avond. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Wijl tot onze groote teleurstelling niet ij der raadsleden als verdediger onzer belanfj is opgetreden, en men integendeel aan 1 Dagelyksch Bestuur veeleer een blijk goedkeuring heeft gegeven, zijn wjj verplil zeiven als de verdedigers onzer belangen te treden. In vertrouwen op uwe welwillendbef durven wij daarom een klein plaatsje in veelgelezen blad vragen om het goed rel onzer zaak tegenover het Dagolyksch Best# en den Raad te bepleiten. De edelachtij burgemeester heeft zich beroepen op precedent: hij heeft beweerd dat van 1881-1 jaarlijks de levering van 125 stoelen, met g;f keuring van den Raad, ondershands aan| firma Horrix is gegund. Dit is juist, er is een groot verschil tusschen 1200 en stoelen. Bovendien is thans de goedkeu van den Raad niet gevraagd. De stoelen' de oude Gehoorzaal zijn daarentegen pui aanbesteed en werden gegund aan demi inschrijvers, de heeren Goede]jee en R?-j alhier. Dit tevens in antwoord op het ment, dat de geachte Voorzitter van den meende te ontleenen aan den staat aanvaardde diep geroerd i publieke aanbestedingen, door hem overge Dit bewjjst niet dat voor de leverantie schoolbanken, die minder tot hot vat ondorgeteekendon behooren, soms geen denaars de minste inschrijvers waren, het feit dat bjj eene publioke aanbes'^

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2