Een persoon, die zich gisteravond te Rotterdam huiswaarts begaf, kwam tot de ontdekking dat zyne vrouw de echtelijke ■woning aan de Hendrikastraat had verlaten, na vooraf al het huisraad te gelde te hebben gemaakt. De man, geen onderkomen meer hebbende, meldde zich aan by een der politie- bureelen, waar hem nachtverblijf werd verleend. Gisteravond is aan de in bouwzijn- de fabriek het „Schuttersveld" te Enschedee een 52-jarige timmerman van het dak gevallen en met het hoofd op een ijzeren balk boven den kelder terecht gekomen. Hy gaf kort daarop den geest en laat eene weduwe met verscheidene kinderen na. By bet zware onweder, dat gis teren heerschte, sloeg de bliksem in een hooiberg onder Papsouw, gameente Hof van Delftde hooiberg brandde geheel uit, doch door het spoedig aanrukken van 4 brand spuiten mocht men de bijna geheel nieuwe bouwmanswoning behouden. Ook is de bliksem geslagen in een aan den landbouwer Hottentot toebehoorenden hooiberg gelegen in de Ouwerkerker Laan onder Ouwer- kerk. De 50,000 pond hooi, welke de berg bevatte en welke onverzekerd waren, zyn geheel vernield. Te Puiflyk, by Druten, sloeg de bliksem in een kerseboom, waarin een zwerm spreeuwen zat. Deze, ten getale van meer dan honderd, vielen allen dood ter aarde, terwyi de boom zelf geheel zwart werd. Niet ver van den boom stond een man, die ongedeerd bleef en dien avond zyn maal deed met gebakken spreeuwen. Te Zevenaar trof de bliksem den toren in het midden der stad. Een groot gat werd in den muur geslagen en de stukken steen werden tot 50 meter ver weggeslingerd. Brand ontstond er gelukkig niet. Te Rhenen is Donderdag-namiddag, vooral ten noorden en oosten van de stad de tabak verhageld. De schade is niet gering. Te Obdam (N.-H.) is Donderdag door het onweder een paard doodgeslagen en zyn ver scheidene glasruiten stukgehageld. Gelukkig is daar zeer weinig bouwery en aan het wei land brengt de hagel niet veel schade. To Scharwoude, gem. Avenhorn, is eene moeder met haar kind door den bliksem ge troffen en verwond. Er bestaat ecbter hoop, dat beiden zullen herstellen. In de Bandachebosschennaby Breda werd Woensdag-morgen een fatsoeniyk gekleed man van middelbaren leeftyd op den grond liggende gevonden. Toen men hem ophief, hield hy de handen voor de oogen, eprak in het geheel niet en ging weer liggen. Daar hy zonder geld was, bracht men hem naar het politie-bureel in de stad en vervol gens naar de gevangenis als landlooper. Tot nu toe volhardt de man in zyn stilzwygen en zonderlinge houding. Hy houdt onafgebroken ■de handen voor de oogen en buigt het hoofd voorover, wanneer men de handen wegneemt. Men weet niet met welken persoon en lands man men te doen heeft. Terwijl Sequah in ons land heet 4e vertoeven, bevat de „Volksstem" van Pretoria in haar nummer van 4 Juli, naar we •gisteren meldden, de volgende advertentie in •kapitale letters: „Sequah is nu in Pretoria". Hoe is dat mogeiyk? wordt gevraagd. Vol gens het „Rott. Nbl." is niets gemakkelyker te beantwoorden dan deze vraag. De man, -die te Rotterdam vertoeft en veel van zich •doet spreken, is een vertegenwoordiger van -de „Sequa-maatschappy", werkende met een -kapitaal van drie millioen gulden, welker mo nopolie is de verkoop van de geneesmiddelen, genaamd Sequah-olie en Prairie-bloem. Het doel van het optreden van dezen vertegen woordiger is niet anders dan het maken van reclame voor die geneesmiddelen. Evenals do Sequah-maatschappy een ver tegenwoordiger naar Rotterdam gezonden heeft zal zy er ook een naar Zuid-Afrika hebben afgevaardigd en onmogelyk is het niet, dat er nog in andere werelddeelen op dezelfde wyze reclame gemaakt wordt. Ieder, die door •die maatschappy wordt uitgezonden, zal op treden onder den naam van Sequah. Donderdagavond viel iu het „Verkooplo kaal", tydens de séance, eene vrouw ten ge volge van de warmte in onmacht. Naar buiten gebracht, herstelde zy spoedig. Te Deventer brak Dinsdag en Woensdag by 3 bejaarde dames uit den ge goeden stand, met twee dienstboden alleen wonende, verschillende malen brand uit, welke telkens gebluscht werd en waarvan men de oorzaak niet kon ontdekken. De justitie werd er mede in kennis gesteld. Des avonds kwam het gerecht uit Zutfen. Het nam allen in ver hoor. Later verlieten de dames mot do dienst boden hare woning, welke des nachts be waakt werd. Ergens in ons land moet op het uithangbord van een zaadwinkel staan„Laat u door een ander niet bestelen, kom hier." In de omstreken van Deventer zal de opbrengst der vroege appelen en peren middelmatig zyn. De late soorten beloven weinig. De vroege soorten, welke gewoonlyk in het laatst van Juli ryp beginnen te worden, zullen dit jaar, wegens het koele weer, eerst in het laatst van Augustus ryp worden. Te Krimpen aan den IJsel is eer gisteravond een knaapje van tien jaar in den IJsel gevallen en levenloos opgehaald. Vrydagmorgen is de vrouw van J. Z., te Haastrecht, by het scheppen van een emmer water in den IJsel gevallen en verdronken. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn in de maand Juni 48 zeilschepen verongelukt (waaronder 4 als vermist), nl.: 4 Duitsche, 5 Amerik., 15 Eng., 2 Chileensche, I Deensch, 1 Spaansch, 3 Fransche, 1 Itali- aansch, 13 Noorsche, 2 Russische en 1 Zweedsch. In dezelfde maand vergingen 6 stoomschepen, als 2 Duitsche en 4 Engelsche. Zwaar gestraft. Een Duitsch koopman, die te Humboldshain zyn naam in een prachtigen boom uitsneed, is veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. Naar de „Oorlogskree t." orgaan van het Leger des Heils, thans mededeelt wordt generaal Booth 11 Augustus, als alles goed gaat, te Kaapstad verwacht en vertrekt van daar op 28 Aug. naar Australië. Twee en een halve maand zal hy zich daar ophou den en achtereenvolgens Tasmania, Melbourne en de andere plaatsen van het vasteland, en daarna Nieuw Zeelaud bezoeken. Van Australië gaat de generaal naar En- gelsch-Indië, waar hy eenige weken denkt te blyven, om de verschillende divisies daar te bezoeken. De geheele reis beslaat eene uitgestrektheid van ongeveer 31,000 Engelsche mylen. Tot nu toe was het bierbrouwen in Turkye eene onbekende zaak. De eerste bierbrouwery te Konstantinopel wordt nu echter gebouwd door een Duitsch architect, voor rekening van een Turk. Langen tyd heeft de regeering van Turkye vergunning daartoe geweigerd, maar die nu eindelyk ge geven. De ramp van Saint-Mandé. Volgens de „Débats" kon de menigte, welke Woensdag-middag de uitvaart der slachtoffers bywoonde, zonder overdryving op 200,000 worden geschat. De minister Yves Guyot heeft niet alleen aan do plechtigheid deelgenomen, maar ook op het kerkhof eene toespraak gehouden. Er worden ook nog vreeselyke byzonder- beden over de ramp verhaald. Mej. Antoi nette Morin, strykster te Parys, een meisje van 20 jaar, deed het volgende verhaal: „Ik kwam van Vincennes en zat in een ry- tuig der eerste klasse, in den trein, welke in het station van Saint-Mandé stond. Eensklaps hoorden wy een verschrikkelijk leven boven onze hoofden. Ik kreeg een slag op het hoofd en terzelfder tyd voelde ik myne beenen vastklemmenaan de voeten leed ik ondraaglyke pyn. Ik schreeuwde uit al myne macht, maar verloor gelukkig hetbewustzyn niet. Een heer, die naast my zat, de beeld houwer Braconi, werd tusschen do stukken van het rytuig en het yzer der locomotief geworpen. Zyne kreten klonken nog scherper dan de myne. In een oogwenk stond het ry tuig in vlammen. Het gas der lampen over stroomde ons. Ik hoorde mijn vleesch sissen en moest onbeweeglyk blyven zitten, daar myne beenen vastzaten. Wy hooren: men wil ons er uithalen, maar men gaat zóó onbehendig of met zooveel overhaasting te werk, dat, zoo ik een oogenblik myne tegen woordigheid van geest had verloren, ik zeker den dood zou hebben gevonden. En in dien toestand ben ik gebleven tot halftwee 's mor gens! Verbeeld u, wat wij gedurende die vier uren geleden hebben. Myn buurman werd gedurende de redding zoodanig door wanhoop overvallen, dat hy een soldaat, die on3 trachtte te verlossen, zyne sabel ontnam en zich van het leven beroofde. Ik werd ein delyk gered en naar het hospitaal St.-Antoine gebracht. Daar verzocht ik naar huis ver voerd te worden, maar nu ben ik voor myn leven verminkt", zeida zij met tranen in de stem. Naar men aan het „Vad." mededeelt, be vonden zich in de ireinen, waarmede het ongeluk te St.-Mandé heeft plaats gehad, verschillende Hollanders, o. m. de heer E., uit Den Haag, met familie. Geen hunner heeft eenig letsel bekomen. BUITENLAND. Fnukryk. Mag men een telegram uit Belgrado ge- looven, dan zal de jeugdige koning Alexander van Servië, vergezeld van den minister van onderwys Nicolic, tegen den 16den Aug. naar Parys komen om er zyn vader te bezoeken en een veertien dagen door te brengen. Hy zou ook president Carnot een bezoek brengen. De eerste dag van den verkoop van Léonide Leblanc3 inboedel bracht 162,900 fr. op. Het paarlensnoer ging op den tweeden dag voor 181,000 fr. Pater Dorgène, een zendeling, die uit Dahomey te Parys aankwam, deelde mede dat de begrafenisplechtigheden van den koning een jaar zouden duren en dat in dien tyd 4000 slaven op zyn graf zouden worden geofferd. Uultaohland. Omtrent het voorval by de „Deutsche Bank" vernoemt men, dat de makelaar Schwieger, die met den beambte der Bank, Frank, ge- meenschappeiyk engagementen in Roebelnoten had loopen, gevangengenomen is. Frank is verdwenen. Het heet, dat de Bank de koop briefjes als verbindend erkent en reeds een bedrag van 12 millioen mark Roebelnoten, welke waren afgesloten, tegen betaling heeft opgenomen. Schwieger is dezelfde persoon, die in 1882 aan de „Berliner Handelsgesellschaft," waar van hy destyds directeur was, door speculation eene schade berokkende van 7 millioen mark. De beambte Frank was reeds vyftien jaren by de „Deutsche Bank" werkzaam en genoot het volle vertrouwen. Eorst by het overleggen van de algemeene afrekening betreffende de ultimo-engagementen werd het bedrog ontdekt. De Berlynsche chirurgen, prof. Bergmann en Hahn, hebben hun antwoord op de be schuldiging van de gevaarlyke proefnemingen op patiënten (het overbrengen van kankerstof in gezonde deelen des lichaams) aan den minister van onderwys te Beriyn doen toe komen. Deze is met verlof afwezig en het zal dus nog wel eenigen tyd duren voor men verneemt of de minister door dit antwoord bevredigd is. De „H. B. H." vermeldt een gerucht, dat onderhandelingen gaande zyn tusschen de Ryksregeering en de „Norddeutsche Lloyd," ten doel hebbende om in plaats van tot nu toe om de 4 weken, in het vervolg alle 14 dagen, een vertrek naar Oostelyk Azië te doen plaats hebben, onder verhoogd ryks- suhsidie. Men verzekert dat keizer Wilhslm te Windsor meedeelde dat 't zyn plan was geweest, als keizerin Friedrich te Pary's goed was ontvangen, op reis naar Engeland zelf eenige dagen to Parys te vertoeven. Volgens de laatste berichten uit Beriyn is keizer Wilhelm de gevolgen van het onge val, hem aan boord der „Hohenzollern" over komen, weder byna geheel te boven. Voor de universiteitsbibliotheek te Leipzig, welke ongeveer 540,000 banden bevat, is een nieuw gebouw gesticht, dat drie millioen mark gekost heeft. Het zal spoedig na de groote vacantie in gebruik genomen worden. Zwi uerland. In het prachtig, naby het Vierwoudsteden meer gelegen, overoude stadje Schwyz, is gisteren op eene door de geschiedenis gewyde plek, het groote nationale feest ter herinne ring van het vóór zes eeuwen gegronde Zwit- sereche eedverbond aangevangen. Gisteravond te halfacht gaf het klokgelui van den toren op het Schwyzer raadhuis het naar alle rich tingen weerklinkende sein, dat de feestviering beginnen zou. Op datzelfde oogenblik stemden alle torenklokken in geheel Zwitserland met dit teeken in. Te Schwyz waren kort te voren de vertegenwoordigers der Bondsregeering, alsmede afgevaardigden uit alle kantons, aan gekomen. Ongelukkig regende het by stroo men, waaronder de schoone versieringen in alle steden en dorpen aan het meer niet weinig te lyden hadden. Desniettemin zyn er een aantal bezoekers uit alle deelen des lands en uit het buitenland samengestroomd. Heden heeft er eene feestbetooging plaats in de open lucht. Zy bestaat uit taforeelen der Zwitser- sche geschiedenis; zeshonderd personen uit alle valleien des lands werken er aan mede; tienduizend plaatsen zyn er voor toeschou wers, en de vertooning zal drie uren duren. Men heeft het gezicht op de hooge keten der Alpen en op den Ruetli, waarde stichters van het eedgenootschap byeenkwamen en elkander trouw zwoeren. Onder de aanwezige vreemde diplomaten bevindt zich ook de gezant van Nederland. België. Blykens het verslag van de Centrale Af- deeling der Belgische Kamer betreffende de begrooting van buitengewone uitgaven en ont vangsten zullen de kosten voor de verster- kingswerken aan de Maas 30 pet. meer be dragen dan de raming van 1888, namelyk in plaats van 54, 71 millioen. De Regeering heeft zich deswege breedvoerig verantwoord. De Centrale Afdeeling verklaart het oordeel aan de Kamer over te laten. De minister van oorlog heeft Emanuel Hiel belast Vlaamsche vaderlandsche liederen te dichten, bestemd om door de soldaten ge zongen te worden. Gevaert en Benoit zullen Hiels liederen op muziek zetten en G. T. Antheunis zal er de vertaling van op zich nemen. Er is sprake van een internationaal journalisten-congres te Brussel in September. De heer Desmet, rapporteur der centrale afdeeling voor de herziening der grondwet, heeft in de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting eindelyk zyn rapport in hoofdzaak medegedeeld. Daaruit blykt o. a. dat de grondwetsherziening niet in de tegenwoordige zitting zal behandeld worden. Dit zal voor velen eene bittere teleurstelling zyn en het vermoeden versterken, dat de meerderheid der Kamer de wyziging der grondwet niet durft weigeren, maar zoolang mogeiyk poogt, haar uit te stellen. Eenige dagen te voren had de „Liberale Vereeniging" te Brussel in een adres aan de Kamer haar bezworen België niet aan nieuwe onlusten bloot te stellen, door laBger te dralen met de grondwetsherziening, maar van den tegeuwoordigen stillen tyd voor de verkiezing van de constitueerende vergadering gqbruik te maken. De Provinciale Staten van Henegouwen hebben met 48 tegen 3 stemmen een „wensch" aangenomen ten gunste van grondwetsher ziening en algemeen stemrecht. Groot*Britanuië. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Goschen medegedeeld dat het Parlement, naar hy hoopt, op 8 Aug. a. s. zal kunnen gesloten worden. Gisteren was het budget van uitgaven in behandeling genomen. Sir James Fergusson verklaarde dat de finan- tiëele gesteldheid van Egypte thans zóó goed is, dat een uitstel in het vervullen zyner verplichtingen niet meer is te vreezee. Het Parijsche telegram in de „Times" van Don derdag omtrent afzetting van den Khedive door den sultan, acht hy een sensatie-bericht, waardoor niemand zich zal laten verontrusten. De patentwetten in het buitenland, zeide hy verder, zyn wel is waar ongunstig voor de Engejschen, maar de industriöele conferentie te Madrid heeft eene overeenkomst ontworpen, waardoor menig bezwaar wordt weggenomen an dis thans wordt overwogen door de regee ringen, welke op die conferentie vertegenwoor digd waren. Portugal, Niettegenstaande de belofte var. Senor Sanchez, den commandant van het Chileen sche schip „Errazuriz", spoedig te zullen vertrekken, ligt de kruiser nog steeds te Lissabon en geeft dageiyks aanleiding tot moeiiykheden. De commandant had den Fran- schen consul de uitlevering der zich aan boord bevindende Franschen toegezegd; daar deze echter niet op den bepaalden tyd plaats vond, heeft de Fransche consul eene nota aan dien van Chili gezonden, waarin by laatstgenoemde voor de gevolgen aanspra kelijk stelt. Men denkt dat thans de Fran sche regeering tusschenbeide zal komen. Van de zyde der Chileensche Congresparty is te Lissabon het verzoek ingekomen, de aanmonstering van zeelieden voor de „Erra zuriz" te verhinderen. Daar de Portugeesche regeering de Junta echter niet als staats partij heeft erkend, kan op dat verzoek niet officieel acht worden geslagen. Zuid-Afrilta Uit Kaapstad wordt gemeld dat de Britsch- Zuid-Afrikaansche Maatschappy hare politie macht tot de normale sterkte heeft terugge bracht, nu Portugal en Engeland het volkomen

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6