Burgerlijke Stand. Oomengd Nieuw» Als een staaltje van ernstbjj sommige kiezers deelt mer. ons uit Waddings- voen mee, dat een der biljetten by de gemeen teraadsverkiezing was ingevuld met de namen der vier nachtwakers. De lui zien op het aan plakbord hunne namen staan en kunnen in den stillen nacht overpeinzen hoever zü 't in de wereld reods hebben gebracht. Het groote stuk van de illumi- natie in den vyver van het Haagsche Bosch, eerst Maandagavond naar aanleiding van den verjaardag der Koningin-Regentes te ontste ken, stelt voor een geheel opgetuigde galjoot. Het is een fraai geschilderd en met talent in elkaar gezet gevaarte. In het Voorhout is een aanvang gemaakt met de toebereidselen voor de kleine kermis, welke, terzelfder gelegenheid, daar gehouden mag worden. Een goedkoops trein tweede en derde klasse zal Woensdag van Rotterdam, Den Haag, Leiden en tusschenliggende plaatsen loopen naar Haarlem en Amsterdam en terug. De aanvoerders van het Heils leger hebben van hun plan afgezien om heden avond een tweeden aanval op Scheveningen te doeDde vrees, dat hun tweede optreden aanleiding zou kunnen geven tot verstoring der orde, deed hen daartoe besluiten. Volgens de strooibiljetten waren de aanvoerders voor nemens niet minder dan 25 halleluja-zange ressen, met rood-wit-blauwe sjerpen uitgedost, in het vuur te brengen, die solo's en duo's zouden zingen. Zoo hoopte men zyne ver overingen te maken, maar de Scheveningers waren daar in het geheel niet mede ge diend. Vad Omtrent een oploopje te 's Her togenbosch schrijft men aan de „N. R. Ct.": Aan het prestige onzer gemeente-politie is in den laatsten tijd meer dan één gevoe- .lige slag toegebracht. Om van andere dingen te zwjjgen, waardoor de gemoederen sedert .geruimen tijd in beweging werden gebracht, ■herinner ik slechts aan het rapport der raads commissie over de wjjze van inning en ver antwoording der marktgelden. Daarin werd een vrij ongunstig oordeel over de politie geuit; een oordeel, dat nog nader werd uit eengezet en bekrachtigd in eene kort daarop gehouden openbare raadsvergadering. Dit was olie op het reeds smeulende vuurtje. Binnen een paar dagen was een rijmpje in 9tkaar geflanst en op toon gezet, waarin de politie het moest ontgelden. Donderdag-avond, na afloop der muziek uitvoering in het plantsoen, waar de straat jeugd zooals gewoonlijk in groot getal ver tegenwoordigd wa3, nam het lieve leventje een aanvang. Een troep, naar gissing 500 man sterk, doch die allengs grooter en groo- ter werd, zette zich in beweging, trok zin gende verschillende straten door, en verzuimde niet een oogenblikje halt te houden voor de woning van den commissaris van politie. Op het Ortheneinde ondervond de troep tegenstand. Een tiental agenten, met de sabel in de vuist, maakten eene charge, die uitste kend slaagde; de menigte stoof uiteen en zocht hier en daar een goed heenkomen. Het was voor dien avond uit. Inmiddels waren de officier van justitie en de procureur generaal, fungoerend directeur van politie, op het hoofdbureel aanwezig. De politie werd onmiddellijk door marechaussees versterkt. Tot laat in den avond bleef eene groote menigte op de markt nabij hst politie-bureel aanwezig, doch de rust werd verder niet gestoord. Men schrijft uit Barneveld van 31 Juli: Door eene onbekende oorzaak brak ■heden een hevige brand uit op de boerderij „Schoonhorst", toebehoorende aan den heer C. Yan Esveld, te Nykerk, en bewoond door Donkersteeg. Het hoofdgebouw is totaal door de vlammen vernield, waarbij tevens omkwa men 3 pinken, 1 veulen en een 2-jarig paard. Schuur, bergen enz. zjjn behouden gebleven. De hofstede was verzekerd, de inboedel niet. De te Velp gehouden bazaar van Hulpbetoon aan minvermogende zieken" Reeft de niet onbelangrijke som van f 2565 opgebracht. Te Beekbergen ontstond Woens dag-morgen in de familie B., bestaande uit twee broeders en drie zusters, gewoonlijk --zeer eensgezind levende, plotseling ongenoegen over eene kleinigheidde oudste broeder gaf daarop in drift de oudste zuster een paar stompen onder de kin, waarop deze naar buiten ging en daar bewusteloos neerviel. Zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, is zij Donderdag-morgen overleden. Een oud liedje zegt: „met een beetje Fransch komt men de wereld door." Dat ondervond op zyne manier een Noord- Brabantsche boer, blykens het volgende verhaal. Dezer dagen vond een landbouwer onder Handel (by Gemert) by het afgraven van een zandberg eene steenen kan, welke blykens de daarop voorkomende woorden en figuren wel voor antiek scheen door te mogen gaan. Ten einde inlichtingen in te winnen over de meerdere of mindere waarde van zyne vondst, ging onze boer naar het klooster eener Fransche orde te Gemert. Ongeluk- kigerwyze verstond de pater, die hem te woord moest staan, even weinig van het Hollandsch als Brabantsche landbouwers van het Fransch. De kan in de hoogte hou dende, zeide de boer: „Die heb ik gevonden," daarbij met den vinger op de borst tikkende. „Ah, avez-vous faim?" vroeg de pater. De boer, die „faim" met „vinden" in verband bracht, antwoordde„Oui, mosjeu." Hoe groot was evenwel zyne verbazing toen de pater, na zich even verwyderd te hebben, met eene kan vol soep kwam aandragen, en die in de gevonden kan overgoot! De trambeambten te Toulouse hebben, gelyk men weet, don arbeid gestaakt. Niettemin liet de directie de rytuigen uitryden, onder geleide van politie agenten te paard, maar de werkstakers, geholpen door de volks menigte, hielden de rytuigen staande en wier pen ze om. De agenten poogden toen de werkstakers uiteen te dryven. Dit gelukte eerst na een vry hevig gevecht, waarby de agenten zich van de sabel moesten bedienen, terwyi de tegenparty met steenen wierp. Dergelijke vecbtpartyen kwamen op ver schillende plaatsen der stad voor. Een rytuig werd in het kanaal geworpen, zonder dat de politie dit kon beletten. De dienst werd toen in de geheele stad gestaakt. Onmiddeliyk werden echter maatregelen genomen. Op ver schillende plaatsen werden troepen geposteerd en de politie werd zóó versterkt, dat gisteren de dienst kon worden hervat. By deze werkstaking deed zich ook een lachwekkend geval voor. Een commissaris reed in een tramwagen, welke met een paard was bepannen. In de rue la Fayette weigerde het paard plotseling verder te gaan. Het volk spande het dier onmiddeliyk uit en trok er mee door de stad, onder het geroep: „leve het werketakende paard!" Ernstiger is dat de werkstakers vier kiosken in brand hebben gestoken. De burgemeester hoopt nu echter, met behulp der troepen, verdere ongeregeldheden te voorkomen. Waarschynlyk door het jongste succes van den Turkschen rooverhoofdman Anastasius aangemoedigd, heeft thans weder een aantal bandieten een Grieksch landeigenaar ontvoerd. Zy eischen een losgeld van 2000 lires. Volgens berichten uit Alexandria stierven te Mekka op Zondag 11. 114 per sonen aan de cholera en te Djeddag 30 per sonen aan die ziekte. Werd nog kortgeledeninEngelsch Indië reikhalzend naar regen uitgezien, thans valt deze op verschillende plaatsen zóó over vloedig, dat overstroomingen het gevolg zyn. In Centraal-Indië staan een duizendtal acres onder water en is het spoorweg verkeer dien tengevolge gestremd. De te Kirkee wonende Europeanen hebben hunne huizen in booten moeten verlaten. De bankiersfirma Ferroni te Bari heeft volgens bericht uit Milaan aan de „Frf. Ztg." hare betalingen gestaakt, met een passief van 3,000,000 lires. Het hof te Versailles heeft ze- keren Fremont tot altoosdurenden dwang arbeid veroordeeld, omdat hy, door yverzucht gedreven, by het verlaten van een openbaar bal zyne vrouw onder eene stoomtram ge- stooten had, zoodat zy door de wielen letter- lyk onthoofd werd. Alsof er geen week mag voorby- gaan zonder een nieuwen ontrouwen notaris in Frankryk, wordt thans gemeld dat de notaris van Montfrin (Gard) de vlucht genomen heeft, een tekort achterlatende van 400,000 fr. Te Saint-Etieune zyn Maandag- avond twee vrouwen vermoord, eene zeventig jarige weduwe Marcon en hare veertigjarige dochter. Zy hielden een galanteriewinkel en gingen voor ryk eri zeer gierig door. Men vond Woensdagochtend de geheel gekleede ïyken op den grond in den winkel liggen, het hoofd met een hamer, welke ernaast lag, verbryzeld. Schrikkelyk ongeluk. Verleden Maandag was een gewezen zendeling in China, White, te Elmira in. den Staat Nieuw-York, met zyne vrouw, drie eigen en twee andere kinderen, uit ryden gegaan, toen het, gezel schap, over eene spoorbaan gaande, door een trein overreden werd. De heer White, een zyner kinderen en de twee andere kleinen bleven op de plaats dood; zyne vrouw en een kind werden zwaar gekwetst. Te Szegedin (in Hongarye) is Woensdag een gewelf der Spaarbank ingestort, terwyi daar 15 werklieden aan den arbeid waren. Van dezen konden aanvankelyk niet meer dan negen te voorschyn gebracht worden, van wie drie dood, vier zwaar en twee licht gekwetst waren. Men vertelt dat prins Von Bi s- marck, toen hy nog student was, zyn knecht „belde" met een pistoolschot. Hy schynt zyne jongelingskluchten nog niet geheel vergeten te hebben. Sedert verleden Woensdag vertoefde baron Von Kleist-Retzow, een zyner oudste vrien den, als gast op zyn kasteel. Den eersten dag waren beiden den heelen dag op jacht geweest, en den volgenden ochtend zouden zy te 7 uren weder beginnen. Doodmoe was baron Von Kleist gaan sla pen, vast besloten niet vroeg op te staan, niettegenstaande zyn gastheer beweerd had, hem vroeg uit zyn bed te halen. Te halfzeven '3 morgens sliep baron Von Kleist zeer vast, toen Von Bismarck aan zyne deur klopte. Geen antwoord. En toch zult gy opstaan, zeide Von Bismarck by zichzelven. Hy nam zyn geweer en schoot door het venster van de logeerkamer; een groot stuk van het plafond viel naar beneden op het bed van den slapenden gast. Verschrikt sprong deze er uit, denkende dat er een aanslag op zyn leven gepleegd werd; hy liep naar het venster, maar zag niets. Spoedig kleedde hy zich aan en kwam benedon om te zien wat er gebeurd was. Onder aan de trap vond hij zyn gastheer met het geweer in de hand, zeggende: „Ziet gy wel dat gij vroeg op zyt! Het is juist zeven uren." 8 7 6 5 4 3 2 1 Oplossing van het schertsprolleem van -7. T. Kouwenhoven, te Warmond. Wit hoeft zwart den ondergang gezworen zwart staat slecht, maar denktik zal he ontkomen; wit moet de operatie beginnen met zwart vry te geven en stelt zich, nl. K b 7, waardoor zwart K h 1 moet zetten. Wit roept schertsenderwijze het schaak beurte lings toe aan den zwarten Koning, tot eindeiyk, na een hevigen stryd, wit by den tienden zet K g 3 mat geeft aan den zwarten baas, die in den hoek h 1 opgesloten wordt, 't Is ver- makeiyk en geestig zoo iets samen te stellen. Goede oplossingen ontvangen van: No. 20 en schertsprobleem, van Leiden: F. J. Van der Wolk, J. Fles Jr., W. Ridderhof, H. De Nie JrE. J. Willemse, H. J. Broekveldt, W. A. Oudshoom, J. Pel, W. P. Mulié Jr., H. P. Veldhuyzen, J. Th. Kleyn, F. Gouverneur en Jan De Koning. Van No. 20, vanJ. J. Colpa, A. B. S P. M. A. Hueber en S. D. Van Campen. Leiderdorp: W. Demmendal en J. Samsom. Alfen a/d. Rijn: J. v. d. Linden Jr. Warmond: I. Kouwenhoven. Programma van muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 4 Aug., te zeven uren, door de kapel van bet reg. grenadiers en jagers, onder directie van den heer W. Van der Linden. Eerste afdeeling: No. 1. Hocbzeitsmarscb aua ein Sommernacbtstraun, F. Mendelssohn Bartholdy; 2. Ouverture über den HohenfriedbergerMarech, Saro 3. Fantaisie de l'Opéra „Les Contea de Hoffmann," Offenbach4. Blumen-Walzer, Doppler; 5. Fantaisie de l'Opéra „Lakmé," L. Dealibee. Tweede afdee ling: No. 6. Ouverture „Mignon," A. Thomas: 7. „Lee l'renées," Divertissement, Maseenet8. Mazurka de Concert, Rubinstein; 9. Fantaisie de l'Opéra „Don Juau," Dunkier. ZOETERWOUDE. Geboren: Adrians, d. van G. Dorrepaal en P. Yan Leeuwen. Marie Everdina Wilhelmina, d. van J. A. Menkhoret en W. du Pon. Overleden: Maria Berk, 22 m. A. M.Vlas veld, vr. van P. Molenkamp, 34 j. D. Dreef, 23 d. M. H. Maaracbalkerweerd, 2 m. OEGSTGEEST. Geboren: Johanna, d. van H. J. Hartman en J. Thepen. Dirk Willem, z. van D. W. Reiveilo en G. v. d. Bent. Overleden: Jacoba Cornelia De Vries, 64 j., gehuwd met R. Van Oosterloo. Ondertrouwd: B. W. H. Klandermans 39 j. en H. C. Van Dooren 30 j. W. J. Pot de Vin 23 i. on H. M. W. Boer 22 j. VOORHOUT. Geboren: Adriana Johanna, d. van K. Van Lierop en C. Kurpers.Martinns Gerardus Leonardus, z. van W. J. Zonneveld en A. Zwetsloot. HAZERSWOUDE. Bevallen: G. Koetsier geb. Koetsier, D. A. Ballering geb. Verbij, Z. Overleden: M. Heemskerk, wed. van W. Lom- merse, 69 j. C. J. v. d. Laar, 71 j. OUDSHOORN. Bevallen: N. Verdonk geb. Bak- huisen, D. M. Van Teijlingen geb. Van Winkel, D. Overleden: A. Vermeulen, d. 2 j. TER-AAR. Bevallen: E. Viseer geb. Van Dam, Z. M. Fransen geb. Eberhardt, D. J. Kiekens gob. v. d. Vlugt, Z. M. Van Tol geb. Verlaan, D. Overleden: D. Van WieringeD z. 14 j. M. v. d. Vlugt, d. 17 m. HILLEGOM. G e b o r o nHendrikus Cornelia, z. van Hein v. d. Berg en Anna Maria Does. An- tonie, z. van Jacobus De Rooij en Jannetje De Rooij. Overleden: Dirkje Braa, 73 j., echtg. van Wil helmus De Kuster. Johannes v. d. Ploeg, 7 j. Sophia Anna Maria De Mooi), 1 m. NOORDWIJK. Overleden: N. Van Dam, 2 j. J. Van Rooijen, 66 j. Levenl. kind vr. gesl. van O. Barnlioorn en J. Verloop. KATWIJK. Ondertrouwd: J. J. Van Paridon, 26 j. en C. v. d. Valk, 26 j. J-. Van Duijvenvoorde 45 j. en A. Van Duijvenbodo 32 j. Geboren: Johannes, z. van W. v. d. Boon en N. Ouwehand. Johannes, van J. Tukker en J. De Groot. Overleden: M. De Jong, 18 j., z. van W. De Jong en A. Hoek. H. Boezaard, 89 j.. wednr. van M. Van Duijvonvoorde. - D. v. d. Marei, z. van J. v. d. Marei en N. Ouwehand. SCUlAK.PROBLEEn H°. 21, van J. T. Kouwenhoven, te Warmond. Wit begint en geeft in drie zet ten mat. Oplossing over acht dagen. Oplossingen gelieve men, onder het motto:,, Schaak-problecin N°. 21" in te zenden aan het Bureel van dit blad, tot uiteriyk WOENSDAG AVOND. Oplossing van Probleem Si11. 20, van J. W. Te Kolstè, te Utrecht Dgl T g 1 P e 3 j- K c 4 D d 4 t e f 5 D g 8 f anders D c 5 f Een lief probleem, met royalen eersten zet om prachtige varianten; kortom, het maakt in alle opzichten een goeden indruk, en zoo iets is geen wonder, als men nagaat dat het geheel uit de hoogeschool der schaak kunst voorkomt. Oud Ade: Schaakclub „Van der „Lindsn" van No. 20 en schertsprobleem. CORRESPONDENTIE. B. Het bedoelde is 25. Wy zouden gaarne zoo nu en dan eens eene oplossing van u zien. Primitia: 't Lykt al te veel op ons No. 17. Fles: Uw tweezet zullen wy plaatsen; wat betreft uw driezet, hoe meer variëerend da tweede zet is, hoe moeilyker het probleem wordt, aangezien men dan tweemaal moet zoeken. Uw vorige was in dat punt extra-fijn. Probleem No. 21 a, van A. Berlin, te Dresden. Wit: K e 2, Tc5, Td3, Pf4; f2. ZwartK e 4. Wit begint en geeft by den derden zet mat met den pion. Men mag met den eersten zet schaakbieden, stukken nemen enz. N.B. De heeren Fles, v. d. Wolk, Willemse en Schaakclub „Van der Linden" geven van schertsprobleem eene oplossing in zes zetten in hoever dit waar is, laten wy den compo nist ter beantwoording over. De dubbele variant D d 4 of C 5 f in No. 20 is hier gering, in den hoofdvariant is zulks niet toege'.ater. Zwart. abcdefgk Wit.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10