Gemeenteraad. Zitting van hedennamiddag te twee uren. Voorzitter: de heer De Laat do Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heerenBool, Juta, Zaayer, Van der Broggen, Van Reenen, Verster van "Wulverhorst, De Sturler, Van Hoeken, Cock, Tielaman, Koetser, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Schneither, Zillesen, Du Rieu, Kaiser, Knap pert, Alma, Nykamp, Le Poole en Van Hamel. Door den Voorzitter werd o. a. medegedeeld dat waren ingekomon: eon verzoek van den heer C. S. C. Eichman tot het doen rooien van twee boomen op het Gerecht; eenige adressen houdende bezwaren tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting; de Gemeente rekening over 1890; eene kennisgeving van den heer Verhey van Wjjk dat hjj de benoe ming tot commissaris der Stedelijke Werk inrichting aanneemt; alsmede een adres van den heer J. P. Raar en 11 andere meubelfabri kanten betreffende de levering van stoelen voor do nieuwe Stadszaal, van welk adres w(j de strekking in ons vorig nommer reeds mededeelden. De Voorzitter stelde voor dit adres te be handelen na afloop der agenda. Ook was ingekomen een verzoek van G. Karg om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor zijn zoon, vroeger leerling der Hoogere Burgerschool voor jongens, over het laatste kwartaal 1890. Mededeeling werd verder gedaan dat do pacht van de opbrengst der bruggelden aan de Spanjaardsbrug met 1 Augustus a. s. is geëindigd en voorgesteld om van gemeente wege in de bediening van de brug te voorzien totdat na goedkeuring van het gewijzigd ta rief de opbrengst der bruggelden in het open baar zal zijn verpacht. Aan den Raad wordt ook overgelegd een adres van dr. J. J. Hartman, houdende verzoek om ontslag uit zjjne tegenwoordige betrekking van conrector aan het gymnasium alhier, met de daarover ingewonnen rapporten van den inspec teur en van curatoren van het gymnasium, onder mededeeling dat er by B. en Ws. even min bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek bestaan. Den Raad wordt daarom in overweging gegeven hot gevraagd ontslag eervol te ver- leenen, met ingang van 1 October a. s. Tevens wordt medegedeeld dat B. en Ws. zich vereenigen met hot voorstel van cura toren, om aan dr. L. Punt, thans loeraar in de oude talen, het ambt van conrector aan het gymnasium te verleenen onder toeken ning van de daaraan verbonden verhooging van jaarwedde, zoodat den Raad wordt voor gesteld tot de benoeming met ingang van 1 October a. s. over te gaan. Het bericht van den inspecteur der gymnasia, dat hjj zich vereenigt met het voorstel in zake de benoe ming van een conrector, wordt mede den Raad aangeboden. Aan de orde komen de volgende punten: 1°. Benoeming van eene Commissie van drie leden voor het nazien van de Gemeente-rekening over 1890. 2°. Idem van drie Curatoren van hetGymnasium. (162) 3°. Voorstel tot aanvaarding van het geschenk, door do erven van wijlen Mr. Johan Tan Buttingha Withers aan do gemeente aangeboden. (145) 1°. Verzoek van W. H. Bierman, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burger school voor Jongens. (159) 5°. Idem als voren van N. W. Hofs'ede. (167) 6°. Idem als voren van J. A. K. H. W. Vogel. (167) 7°. Voorstel betrekkelijk de verhuring van de be weiding van het Schuttersveld. (160) 8*. Idem betrekkelijk de tijdelijke aanstelling van twea leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (161) 9°. Idem tot aanschaffing van bonzeilen. (163) 10°. Verzoek van Gebr. Van Wijk en Co. tot ver nieuwing van eene watorloozing en plaatain" van een iiltreerbak. (164) 11°. Staat van af- en overschiijving op de begrooting van de Schutterij voor 1891. (165) 12°. Suppletoire staten van begrooting en staten Tan af- en overschrijving, dienst 1S90, van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis en het R.-K. Armbestuur. (166) 13°. Idem van het H. G.- of Arme Wees- en Kinder huis. (166) 14°. Suppletoire begrooting, dienst 1891, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (166) 15". Verzoek van J. Kwakernaak, om een duiker te leggen door den Zijldijk en een grindbak in de Zijl te plaatsen. (168) 16°. Idem van Dr. J. J. Hartman, om ontslag als Conrector van het Gymnasium. (170) Op voorstel van den Voorzitter heeft eene wijziging in de volgorde der agenda plaats. Zoo wordt allereerst aan dr. J. J. Hart man (punt 16) zonder hoofdelijke stemming eervol ontslag verleend als conrector van het Gymnasium. Daarna heeft (punt 1) de benoeming plaats van eene commissie van drie leden voor het nazien van de Gemeente-rekening over 1890, aangezien nog altijd eene commissie van financiën ontbreekt, daar in de vorige ver- g dering de benoeming van drie leden daar van, gelijk men weet, weer was mislukt. Tot leden der eerstbedoelde commissie werden thans gekozen de hoeren Juta met 10, Verstor Van "Wulverhorst (hij tweede vrije stemming) met 11 en de heer Van der Dreg gen (na tweede vrije stemming en bij hor stemming met den heer Van Hamel, die 6 stemmen verkreeg) met 10 stemmen. Alle drie de heeren namon de benoeming aan. Tot conrector van het Gymnasium werd vervolgens benoemd dr. L. Punt, met 13 stem men. Op prof. dr. J. Van Leeuwen Jr. waren 2 steramen uitgebracht, terwijl 1 biljet in blanco was. Tot doze benoeming werd, ofschoon niet op de agenda staando, roods nu overgegaan, omdat de vjorlracht voor de Raadsleden tijdig in de Leeskamer ter inzage had gelegen. Als curatoren van het Gymnasium (punt 2) werden gekozen de heeren dr. J. Van Leeuwen Jz. met algemeene stemmen (in de plaats van wijlen dr. J. J. Corneiissen) en herkozen de heeren mr. C. Cock met 15 en dr. T. Zaayer met 15 stemmen (resp. 1 bl. en 1 st. op dr. E. F. Van Diss-1). Achtereenvolgens werd zonder hoofdelijke stemming gunBtig beschikt op de verzoeken of voorstellen, vervat in de punten 3 15. Daarna kwam aan de orde het adres der twaalf meubelfabrikanten, strekkende: lo. om den voorzitter van den Raad eene nadere verklariDg te ontlokken, waardoor zij in hunne eer hersteld worden, en de schade, aan hunne reputatie en bedrijf toegebracht, zooveel mogelijk wordt goedgemaakt; 2o. te willen maken, dat voortaan voorde leverantie aan de stad, ook de ingezetenen in aanmerking komen. De Voorzitter begon met het laatste punt en herinnerde dat hot aanschaffen van mou- belen voor de gemeente ondershands geene nieuwe zaak is. Met voorbeelden toonde bij dit aan, zoodat B. en Ws. niet meenden dat de Raad nu met een grooter aantal stoelen van gedachte zou zijn veranderd. Door do aanschaffing van meubelen gedu rende vijf jaren b\j Gebr. Horrix is nooit aan den goeden naam der Leidsthe meubelfabri kanten te kort gedaan. Dit is ook nu het geval niet; adressanten zullen het wel zoo erg niet meenen. Men heeft een grooton voorraad hout nco dig, dat eerst gedurende lar gen tijd in het water moet liggen; men hesft ook ver schillende zagerijen voor allerlei onderdeelen noodig. Die ontbreken hier. Het is eene onwaarheid wat er verteld wordt dat de tegenwoordige leveranciers de stoelen ook uit de tweede hand hebben en zij ze zeiven ook niot kunnen maken. B. en Ws. wisten, ter tegenspreking daar van, niet beter te doen dan eene pboto graphie der fabriek van de hee-en Bronger C°. te laten komen den Raad over te leggen. Laster is het zelfs wat er ook beweerd werd dat de heeren Knuttel en Lancol, ge meente architect en hoofdopzichter, „hunne handen lieten stoppen", of dat de heer Alma. lid der commissie van fabricage, op eenige wijze met de firma Bronger in betrekking 8 aat. Levering uit de tweede hand kost altijd meer dan eene rechtstreekscbe, en B. en Ws meenen de belangen der gemeente te moeten behartigen waar hun blijkt dat op andere wjze de levering meer geld zou kosten. De Voorzitter brengt hulde aan den kalmen txm waarop het vroegere ingezonden stukje ia het Leidsch Dagblad is gesteld geweest; doch ziet niet in dat de onderteekenaars iets is te kort gedaan. De Voorzitter is een groot voorstander van publieke aanbesteding, gelijk dan ook meer malen is geschied, doch ze moet dan niet strekken tot nadeel der gemeente. Wil de Raad ia het vervolg altijd aanbe steding, aangenaam zal het spr. zijn al3 de vergadering daarvan doe blijken. De heer Juta merkte op dat er in de mede- deelingen sprake is geweest van aanschaf fing van meubelen, waarvan de Voorzitter ook eene groote lijst gaf, doch d t is nog goen aanbesteding. Ook vroeg hy bij welke gelegenheid door den Raad is bepaald dat de stoolen inder tijd ondershands zouden worden aangeschaft. De Voorzitter antwoordde hierop dat vroe ger, toen de stoelen oud werden, den Rrad machtiging werd gevraagd om nieuwe aan te schaffen. Het gold toen slechts geringer getallen, nü wel een grooter, nl. 1200, doch de omstandigheden, waaronder die stoelen ge maakt moesten worden, zijn dezelfde gebleven. Niemand verlangde alsnu meer het woord, zoodat de beraadslaging over dit punt geslo ten word en de Voorzitter voorstelde om het adres der 12 meubelfabrikanten voor kennis geving aan te nemen. D,onovereenkomstig werd zonder hoofdoljjke stemming besloten. Misschien vinden we gelegenheid om nader uitvoeriger op dit onderwerp terug te komen. Daarna werden door den Voorzitter ook ter sprake gebracht do loopende praatjes over den slechten toestand van de nieuwe Span jaardsbrug. De Voorzitter gaf daartoe het woord aan den heer Van der Dreggen, die dijkgraaf is van Rynland, dat voor één derde eigenaar s dier brug. Deze deelde mede dat de brug door den in genieur van het hoogheemraadschap, den heer dr. E. F. Van Dissel, is onderzocht geworden, die verklaarde daaraan niets bijzonders te heb ben bevonden. Wel komt het spr. voor, dat de brug wat hoog is. Gevaar is echter niet ontdekt. Da heer Van Hoeken is niet zoo dadelijk gerustgesteld. Hfi vreesde dat de ijzercon structie te licht is, al kan hij daarover met zoo goed oordeelen als over houtwerken. De Voorzitter meende gerust op het oordeel van een man als den heer Van Dissel te mogen afgaan. Als deze zegt dat de brug goed is, dan durft hij het hem zonder be zwaar nazeggen. Daar nu niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering gesloten. B\j uitzondering waren heden op de publieke tribune vele plaatsen door belangstellenden irgenomen. Telegrammen. LISSABON, 29 Juli. De toestand dor geld markt verbetert. Er was heden groote toe loop aan de loketten dor Bank van Portugal. De ongesteldheid van den vier jaren tellenden kroonprins is, naar men verneemt, ernstiger geworden. De geneesheeren schrij ven haar too aan de vochtigheid van het Penapaieis te Cintra. HAMBURG, 29 Juli. Zeshonderd Russische Joden zijn op kosten van baron Hirsch heden met do stoomboot „Tjjuca" naar Argentinië voortgeholpen. Een nieuwe trek wordt nog verwacht. TOULOUSE, 29 Juli. De beambten dor omnibus- en tramweg-maatschappij hebben hedenmorgen plotseling bet werk gestaakt. Zij eischen verhooging van loon. ESSEN, 29 Juli. Hedenmiddag sloeg op de Ruhr, bij Spillenburg, eene schuit om, welke gebruikt werd om werklieden over te varen naar het nieuwe Essener waterwerk. Twaalf arbeiders verdronken. KONSTANTINOPEL, 29 Juli. Men bevestigt dat de Porte geneigd is om de onderhandelingen met Engeland over het ontruimen van Egypte te hervatten. LISSABON, 30 Juli. Vier republikeinsche bladon zijn op last der regeenng geschorst. LEE BEX, 3© J uli. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 15° C. 59Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 15° C. 59° F.'s middags 12 ureD 15° C. 59° F.; 's namiddag; 4 creD 18° C. 64.4° F. Door H. M. de Koningin-Regentes is be noemd tot jagermeester voor de provincie Gelderland jhr. Storm van 's-Gravesande, gepensionneerd kolonel der infanterie te Arn hem. De prins en de prinses Von Wied, ver gezeld van hunne twee dochtertjes, begaven zich hedenvoormiddag per Staatsspoor van 10 u. 15 m. van Den Haag naar het Loo, ten einde een bezoek af te leggen bij Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes en verder den dag bij de Koninklijke familie door te brengen. De kinderen keeren hedenavond te halfacht terug. De vorst en de vorstin zullen ten Hove dinee- ren en komen hedenavond met den laatsten trein in Den Haag aan. Naar het „D. v. Z.-H." uit de beste bron verneemt, is van het bericht, dat som mige bladen ontleenden aan de „Figaro" en volgens hetwelk koningin Victoria van Enge land op H. Dr. doorreis naar Duitschland, eene samenkomst zou hebben met H. M. de Koningin-Regentes, geen woord waar. De luitenant der cavalerie Metelerkamp, die gisteren bij een proefrit op CliDgendaal, van zijn paard stortte, heeft daarbij höt hoofd sleutelbeen van zijn rechterbeen gebroken. Met het gebroken lichaamsdeel uitgestrekt op een plank liet hij zich, en zonder eenig geleide, op zijn verlangen, naar Amersfoort vervoeren. Offlcieeïe Hennlsgevtnge h. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de rekening en verant woording van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente, over bet dienstjaar 1890, met al de daarbij beboorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op beden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Juli 1891. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden l rongen bij deze ter algcmeenenkeonis dat, ingevolge raadsbesluit van 2 Juli jl., dit jaar ter Gemeente secretarie wederom permission kunnon worden ver kregen, om gedurende bet seizoen 1891/92 te jagen nuar waterwild op do Vroon wateren der gemeente, tegen betaling van 12 per stuk. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Juli 1891. E. KIST, Secretarie. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door HENDRIK ABRAHAM FAVIER, albier woonachtig, en FETJE LEMSTRA, vrouw van Hendrik Van dor Vaart, wonende te Oogstgeest, verzoekschriften zijn ingedionö om ver gunning voor den kleinhandel in sterkon drank, resp. m de perceelen Oude Singel No. 134 en Turimaikt No. 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Juli 1891. E. KIST, Secretaris. Delft, 30 Juli. Granen uit het Wcstland en do Polders weinig aangebodon. Do handel bepaalde zich voornamelijk tot Buitenl. artikelen, als Tarwe, Haver, Maïs, enz. Witte Tarwe ƒ7.40 a 10.50, Roode 9.50 a 10.-I0 per SO KG. Rogge 7.a 7.75. Zoraergerst 5.60 a 5.80. Chevalier- ƒ6.10 a ƒ6.50 per HL. Haver 8.25 a ƒ9.40 per 100 KG. Blauwe Erwten a Bruineboonen 12.— a ƒ14.50, PAarden- boonen ƒ7.10 a 7.50, Duivenboonen ƒ8.a ƒ8.70. Koolzaad ƒ11.25 a 12.Kanariezaad ƒ7.75 a 8.40, Hennepzaad 7.75 a 10.25. Wikken ƒ8.a ƒ9. alle9 per HL. Beursbericht. Amsterdam, 30 Juli. De markt was heden voel beter gestemd. AD VERTEN TIEN. Ondertrouwd: J. BRONKHUIJZE en S. M. KNOTTER. Leiden, 30 Juli 1891. 5166 5 Ondertrouwd ADRIANUS JOHANNES JAC03US DE KLERK en JOHANNA ISABELLA NEUTEBOOM. Leiden, 30 Juli 1891. 5164 5 Ondertrouwd PIETER ADRIANUS MEERBURG en ANNA HILLEGONDA HOOGEEOOM. Leiden, Nieuwendam, 30 Juli 1891. 5169 6 Getrouwd L. J. C. A. GORDON, Notaris, en D. JONKER. Leiden, j 3() JuU 1891 Amsterdam, j 5160 7 De Heer en Mevrouw GORDON Jonker betuigen, ook namens wederzydscbe Familiën, hunnen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 30 Juli 1891. 5161 6- Getrouwd NICO SLEIJSER en MARIE VAN DER REIJBEN, die, ook namens wederzijdsche Familie, hun dank betuigen voor de hartelijke belangstel ling, dezer dagen ondervonden. Leiden, 30 Juli 1891. 5155 8 Getrouwd JACOB ERINGA, ber. Fred, van Oostrum c. a., en DINA LOS, die, ook namens wederzijdsche Familie, hun dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Leiden, 30 Juli 1891. 5157 9

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3