praalwagen door de 'stad, waarop 'ee:-i vier tal mannen gerctfia waren> dfó strooibiljet- ton met handen vol onder het volk ver spreidden, dat in grooten getale den wagen volgde. Het is een lange houten wagen, rjjk van beeldhouwwerk, schilderstukken en spiegel glas voorzien, en roodgeverfd, met goud kwistig afgezet. Ter weerszijden van den bok staat een opperhoofd der Roodhuiden, op do helft der natuurlijke grootte uit hout gebeiteld. Aan de voor- en achterzijde van den wagon staat mot gouden letters op spiegelglas het woord: „Sequah." Aan de eene zijde leest men, eveneens op spiegelglas, „Sequahs Oil" en aan de andere z(jde: „Sequahs Prairie Flower." Boven deze rondgaande lijst van spiegel glas is de wagen beschilderd met voorstel lingen uit het leven der Roodhuiden. De wagen is bespannen met vier fraaie bruine Iersche paarden. Gisteravond halfacht was het Verkooplokaal weer reeds voor de helft bezet door eene nieuwsgierige menigte, die de handelingen van Sequah wilde bijwonen. Precies te acht uren vond do politie het noodzakelijk om de voordeur te sluiten, daar het lokaal toen propvol was. Er waren op genoemd uur on geveer 2500 personen binnen. Sequah behan delde in den tijd van circa tien minuten twee volwassen personen en eon kind van ongeveer 5 jaar, en ook nu weer had hj) de dankbe tuigingen der patiënten en do huldebetuigingen van de toeschouwers in ontvangst te nomen. Te negen uren was de séance geëindigd, waarop door do menigte een wedstrijd werd gehouden om het vlugst uit de warmte in de frisscho buitenlucht te komen. Aan den uitgang tot ver op het Oostvestplein stond een onnoembaar aantal menschen te wachten. Het rijtuig voor den „wonderman" was reeds aangekomen, en, begeleid door eene dame. stapte h(j onder het gejubel van de menigte in het rijtuig. Eenigo knapen wilden het rijtuig vergezellen, doch werden daarin verhinderd door een paar politie-agenten, zoodat do koet sier het vurig tweespan verder ongehinderd kon besturen. Sequah stapte aan het „Hotel Coomans" af. De vreemdeling, die voor eonige weken in de Hartmanslaan, te Rotterdam, met eene revolver op een persoon had ge schoten en ter verpleging werd ovorgebrachl naar hot krankzinnigengesticht, daar het bleek dat hij de daad had verricht terwyl hij lijdende was aan verstandsverbijstering, is gisteren uit dat gesticht ontslagen en over gebracht naar het hoofdbureel van politie, om verder ovor de grenzen des rijks to worden gebracht. Het onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk bjj St.-llandé wordt voortgezet. Gisteren zijn in het bureel van politie van St. Mandé drie handwagens vol parapluios, tasschen, parasols en kleedingstukken van allerlei soort gebracht, welke op den weg zjjn gevonden. Ook waren 35 horloges gevonden. Het aantal dooden bedraagt -19. Van do ru:m 150 gewonden zijn echter nog velen in zeer gevaarlijken toestand, zoodat hot aantal slachtoffers nog wol grooter zal worden. Uit de ingestelde enquete blijkt dat de machinist van den tweeden trein en de onder stationschef te Vincennes schuldig zjjn aan de ramp; beiden zijn gearresteerd. De laatst genoemde liet den eersten trein 8 minuten te laat vertrekken, terwijl de eerste geen reke ning hield met de signalen te Saint Mandé. De machinist heet Caron, de onderchef Deguerrerois. Laatstgenoemde voert echter ter veront schuldiging aan, dat, gelijk do machinist ver zekert, het seintoestel te Saint-Mandé zelf niet op onveilig stond, wat hjj anders had moeten zien. Do chef van dit station houdt vol van wél, en naar het schijnt terecht. Aan den anderen kant wordt de eventueele schuld van den -nderchef te Vincennes verminderd door de overgroote menigte reizigers en het door hen veroorzaakt rumoer. Wat men omtrent de ongelukkigen te lezen krijgt, is om het hart te doen breken. Een korporaal der pompiers, die met waren heldenmoed aan het redden der slachtoffers heeft deelgenomen, deelt omtrent het onge luk het volgende mede: Ik ben vijftien jaren aan de brandweer verbonden, hob in dien tijd voel bijgewoond bjj branden en andere ongelukken, maar een zoo vroeseljjk schouwspel als dit heb ik nooit aanschouwd. Ik trhbhtte de reiiigers to redden, die zich in het tweede gedeelte van het eerste-klasse- rjjiuig bevonden. Ik. slaagde er in de brok stukkon van hot portier te verwijderen en wrong mij door de gemaakte oponing naar binnen. Daar lagen elf personen, drie meer dan het bepaalde getal, dooreengeworpen, tusschen de banken beklemd en vruchtelooze pogingen aanwendende om zich los te wringen, terwijl zij door die inspanningen elkander bezeerden en hunne bekomen wonden nog ver ergerden. Een oude heer met grijze haren was do eerste, dien ik opmerkte. „Red mij 1 pompier, red mij! en al hetgeen ik bezit, zal ik u geven!" riep hij mij tweemalen toe, tranen van wanhoop en smart stortende. „Neem uw bijl en hak het beklemde been af, maar red mij tochzoo smcokte hij. Eene dame hield haar kind omklemd, welks ééne hand door hot vuur geblakerd word, terwijl een dor voetjes in de verscheurde stof, waarmede de wagon gestoffeerd was, beklemd zat. De moeder, wier beenen gebrokon waren, kon de hand van haar kind niet bevrijden. Ik beproefde hot, maar moost mijn pogingen spoedig opgeven, daar ik door het voortwoe kerend vuur weldra zelf in gevaar verkeerde, zoodat ik de hulp mijner makkers moest in roepen om mjj uit mijn neteligen toestand te verlossen. Dit schouwspel had nauwelijks vijf minuten geduurd, en eenige oogcnblikken later waren al deze ongelukkigen verbrand en verkoold. Nimmer in mijn volgend loven zal ik dit ont zettend tooneel vergeten. Een vader, zoo verhaalt de „Rappel", kwam onder de dooden zijne dochter en haren echt genoot zoeken, maar mocht er niet in slagen hen te vinden, zoozeer waron hunno lijken door het vuur verkoold en misvormd. De arme man is daarop naar Parijs teruggekeerd en kwam mot zijn hond terug. Het trouwe dier vond onmiddellijk tusschen de 43 slachtoffers de lijken van zijn meester en meesteres, waarvan hij blijk gaf door hunne overblijfselen te lekkon. Wjj zouden meer kunnen afschrijven doch waartoe? Men weet hoezeer rampen van dien aard tot hartverscheurende tooneelen aanlei ding geven. Wjj zwijgen dan ook van de verminkte lichamen en overblijfselen van lichamen, welke men gevonden heeft. Om al het jammervolle van het onheil te gevoelen, ga men naar eene der nieuwe, dicht bevolkte volksstraten van Parijs, die aan den trein haar contingent had geleverd, naar de mpasse Crozatier bijvoorbeeld, in de Picjous- wjjk, een klein, armelijk, maar toch proper steegje, waar de menschen allen op do stoepen over het onheil spreken; want er woonde daar een meubelmaker, die Maandagochtend tot verbazing van zjjn volk niet in de werk plaats kwam. De woning was en bleef gesloten, het gezin was uit. De werklieden werden zeer ongerust, haastten zich naar de hospitalen en vonden in het gasthuis Trousseau twee meisjes, een van één jaar met gebroken been, één van drie jaar mot verbrijzelde kaak. Het waren Emma en Juliette,- de dochtertjes van hun patroon, die zelf evenmin als zijne vrouw is teruggevonden. Zulk een geval te hooren be spreken in eene volksbuurt, waar alle bewoners elkander kennen, gemakkelijk deelon in elkan ders leed en nood en waar deze menschen bijzonder geacht schijnen te zijn geweest, zie, dat doet pijn aan het hart en beter dan door iets anders gevoelt men er door de ontzet tende mate van eindeloos, intiem leed, welke ontstaan kan door zoo'n spoedig verhaalde en nog spoediger gebeurde „spoorwegramp". Een ander werkman, die ook met vrouw en kinderen naar het muziekfeest was ge weest, had geen plaats kunnen vinden in het compartiment, waar zijne vrouw en twee kinderen waren gezeten, en had plaats moeten nomen in een voorgaand rijtuig. Hjj is aldus aan den dood ontsnapt, maar den hoelen nacht zocht hü vruchteloos naar vrouw en kinderen. Onder de gekwetsten, thans in het hospitaal Beaujon opgenomen, bevindt zich een abt Menassieux genaamd, aalmoezenier van dit ziekenhuis. Hjj had verzocht naar Parijs ge bracht te worden, daar hij er zelf gewoon was troost aan de zieken en gewonden te brengen. Ondanks zijne vreeseljjke brand wonden en z(jne hevige pijn, dankte hjj God dat zjjne oogen gespaard zijn gebleven. Hjj zou naar het zuiden vertrokken zjjn, maar vóórdat hij daarheen ging, wilde hjj den pas toor to St.-Mandé, een zijner beste vrienden, een bezoek brengen. Op het oogenblik, dat h(j in den trein wilde stappen om naar Parijs i terug te Vhsren, was het plankier nog als bezaaid met menschen om mee te gaan. Er was geen plaats meer voor de klasse, waar voor h(j een kaartje had genomen. Toen zeide hjj tot de hom vergezellende huishoudster: „Komaan, laten wij maar plaats nemen in het rijtuig eerste klasse, achteraanZoo werd gedaan; eenige seconden later kwam de ontzettende schok en geraakte het rijtuig in brand. De paters van O. L. Yr. Onb. Ontv. waren bij het eerste alarm uit St.-Mandé toegeloo- pen en hielpen bij het vervoer der gekwet sten. Dengenen, die nog een weinig bij kennis waren, schonken zij de laatste absolutie, waarvoor de meesten met een woord of go baar dank zeiden. Gisteren zouden te Saint-Mandé 24 der slachtoffers (een drietal zjjn in de Morgue niet herkend), begraven worden. Bjj aanplak biljetten waren do inwoners door het gemeenlr bestuur uitgenoodigd om de plechtigheid bj1 te wonen en bovendien waren 2500 persoon lijke uitnoodigingen gedaan. Ook was er eene openbare inschrijving geopend voor het aan schaffen van kransen en do gevel van hel Raadhuis zou met zwart behangen worden. Tal van vereenigingen namen aan do uit vaart deel. Het aantal dooden zou gisteren nog wel tot 56 stijgen, daar oen zevental des morgens op hun uiterste lag. Op het terrein eonor bloemen tantoonstelling in de nabijheid van het Eugol scho dorp Lacey-green is Zondag avond de bliksem in een boom geslagen, waaronder eene lezing over bijenteelt werd gehouden. Drie personen stortten dood ter aarde, terwijl drie andere, waaronder de woordvoerder, ern stïge verwondingen bekwamen. BUITENLAND. FrankrjjU. De „Cocarde" en de „Intransigeant" beweren dat men doende is om door middel van poi - tretten en circulaires de candidatuur voor te bereiden van den minister van binnenland- sche zaken Constans als opvolger van presi dent Carnot. Zij doelen een brief mede, ge- teekend door oenen Gentil, als secretaris vai het „Centraal bureau voor ropublikeinschi propaganda, Jourdainstraat no. 10 te Parijs", by honderdduizenden exemplaren aan de on derwijzers toegezonden en dezen kosteloos 100 portretten aanbiedende, als zij daarmode willen „werken", benevens een tarief van de portretten en een aanplakbiljet, waarop de voortreffelijkheden des heeren Constans wor den opgehemeld en voorts aangetoond, dat de rechtschapen Carnot een veel te scherp zinnig man is om eene herbenoeming als president aan te nemen. De czaar heeft president Carnot een telegram gezonden, met het oog op de aan wezigheid van het Fransch eskader te Kroon stad, nogmaals de innige sympathie uitspre kende, welke Rusland en Frankrijk vereenigt. De heer Carnot heeft daarop geantwoora dat hij getroffen was door de geuite gevoelens verklarende dat de dappere Fransche zeelieden da hun bereide hartelijke ontvangst riiot zullen vergeten. „Ik dank Uwe Majesteit", zoo vervolgt hij, „en ben gelukkig de schitterende blijken te zien van de innige sympathie, welke Rusland en Frankrijk vereenigt." Te Parijs is het internationale congres geopend van geneosheeren, die zich bijzonder hebben toegelegd op de behandeling van long ziekte. Er zyn ongeveer 400 Fransche en vreemde geneesheeren bijeen. Op dit Congres is Maandag en Dinsdag gehandeld over proefnemingen ter inenting tegen genoemde ziekte, over proefnemingen mot Koch's „tuberculins", welke daarbij volkomen onbruikbaar was gebleken, over de overeenkomst der tuberculose bij den mensch en die der vogels enz. Omtrent den aanslag op het leven van de heeren Constans, Etienne en Treille meldt men uit Toulon het volgende: De rechter van instructie heeft bezoek ontvangen van eeno vrouw, die beweerde dat z(j op den 21sten dezer in de nabijheid van het post kantoor aldaar door een persoon werd aange sproken, die haar vroeg, hoe laat het kantoor geopend werd, en een pak onder den arm droeg, dat oogenscbjjnlyk drie boekdoelen bevatte. Zy kon den man op zijne vraag geen voldoend antwoord geven, en deze wendde zich toen tot eenige personen, die voor het gebouw stonden. Volgens verklaring der vrouw liep het pak eenigszins smal toe, en dit komt overeen met het feit, dat de drie bekende boeken verschillend van groc zijn. Thans is eene oproeping in de dagblai geplaatst, waarin hun, die op den bewus morgen door den bedoelden persoon aangesp ken werden, om inlichting wordt verzocht Groot-Brluiiin 15, Lord Salisbury heeft gisteravond bjj feestmaal der ministers op Mansionhouseei redevoering gehouden, waarin hjj o. a. volgende zeide: „Nog nooit was mij een tjjdvak beke zoozeer vry van beslommeringen en moeil heden, als het tegenwoordige. Nog nooit leefde ik zulk eene kalmte in de Europee.» politiek als thans. „Engeland was uitgenoodigd om de ver tering der Argentijnsche financiën op zich nemen, en als scheidsrechter in Chili op treden, maar de Britsche regeering meei die taak niet te moeten aanvaarden. „Wat het Oostersche vraagstuk betreft, is wel is waar niet geregeldmaar de sr vooruitgang, welke in Egypte en Buig: valt op te merken, doet de hoop voeden eene definitieve regeling uit deze middelpur van beschaving zal voortkomen." Lord Sa'isbury gewaagde vervolgens het bezoek, door den keizer van Duitschl aan Engeland gebracht, en zeide dat de vr< lievende gevoelens, door den keizer op Gt hall geuit, by alle aanwezigen de overtuiï hebben gevestigd van de oprechte vredi vendheid des keizers. Hjj sprak ook over de aangekondigde ko van het Fransche eskader te Portsmo Engeland, zeide lord Salisbury, zal bezoek een nieuw en zeer kostbaar onder; zien voor den vrede der volkeren en de vrii schap van Frankrjjk. Men heeft, dus gin; voort, hooren spreken van bondgenootsc! pen, welke gesloten zouden zjjn en wereldvrede zouden bedreigen, maar bjj Britsche regeering is hiervan niets beki Lord Salisbury hield zich overtuigd dat gewicht van eenvoudige contracten op papier zeer overdreven werd voorgesteld, Wat -Engeland betreft, zjjne bondgenoi zyn zy, die de tegenwoordige verdeeling grondgebied en den vrede willen handhai Oovrear.-Hong.-Monarolilv In den loop van het volgende jaar zs Weenen eene internationale ten toon stellini muzikaal en dramatisch gebied worden houden. De minister van buitenlandsche za heeft zyne medewerking toegezegd en bereid verklaard te gelegener tijd de vree mogendheden uit te noodigen, aan de toonstelling deel te nemen. De „Ungarische Post" spreekt I bericht tegen betreffende de aftreding I den minister van oorlog, den hoer Fejerv. De Zwitsers te Y/eenen vierden Zor met een schitterend feest, onder leiding I den gezant, het 600-jarig bestaan van Zwitserschen Bond. liuslaud. Het gemeentebestuur van St.-Potersburp gisteravond een groot feestmaal op het s huis, tor eere der Fransche gasten. De adm: Gorvais was met den Franschen kri „Surcouf," door Fransche torpedobooten geleid, naar St.-Petersburg gekomen. Aar feestmaal namen ook de ministers van oei bmnenlandsche zaken en openbaar ver! deel. De Fransche gezant De Laboulaye rechts, admiraal Gervais links van den gomeester. De hoer De Laboulaye droDt de gezondheid des keizers; ook admiraal vais en do burgemeester voerden het wo De Fransche gasten worden overal hart begroet. China. De laatste berichten uit China, te San-Fi cisco ontvangen, maken melding van nie aanvallen. Op den lölen Juni, kort na het inn der duisternis, werd eene jonk, waarin kooplieden en negen andere passagiers nevens eene bemanning van zeven perst waren, op de hoogte van King Ho door gewapende jonken aangevallen. Daar zich verweerde, ontstond een woedend gevi dat een half uur duurde. Toen waren passagiers gedood, van de bemanning ha] twee er het leven bjj ingeschoten en waren zóó zwaar verwond, dat zy bi: eenige minuten stierven. De overblyvei geene andere kans tot ontkomen zü sprongen overboord en zwommen een ver, toen zjj het geluk hadden dooreem schersboot te worden opgenomen; de pi hadden zich intusschen van de jonk mei gemaakt en waren met haar woggozeil

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2