N°. 9643. Vrijdag 31 Juli. A0. 1891. iBeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 30 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«r L«id» pn I bud4mf LM. fruM pw portLéf. ▲fiMnderltjko Nommerm..0.91. PRIJS DER ADVERTENTEÊN: Tm 1—f rofela ƒ1.05. Ieder* regel aaeor f0.1P|. Ch^otore lettere neer pleetercimte. Voor kei inoeeseeree buiUn de rted verdt ƒ0.10 berekend. Door de „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier zijn in de gisteravond in het Nuts- gebouw gehouden ledenvergadering voor de herstemming ter verkiezing van vier leden van den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren P. Alma Lz., dr. M. C. Dekhujjzen, prof. mr. H. L. Drucker en prof. dr. H. Treub. De vier andere heeren, die mede in her stemming komen, zijn: mr. L. H. 3. Lamberts Hurrelbrinck, mr. L. H. J. H. Korstens, B. H. J. Schmier en W. F. Verhey van Wijk. Het examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch, lager onderwijs, is te Utrecht met goeden uitslag afgelegd door mej. E. Hoogvliet, van Leiden. De synode van de Ned.-Herv. kerk heeft tot leden van de synodale commissie benoemd de hoeren dr. H. G. Hagen, pred. te Leiden, en mr. W. B. S. Boele, oud ouderling te Leeuwarden. Tot lid van de commissie van toezicht op den druk van de uitgave der evangelische gezangen is benoemd dr. J. Pelinck, pred. te Famsum. Hoogduitsche taal, Lager Onderwijs. 's-Gravenhage, 29 Juli. Toegelaten de dames L. A. A. Albers, van Gorkum; E. Brand, van Zetten; J. G. A. Brumsen, van Amsterdam, en A. C. A. Van Kuijven, van Leiden. Afge wezen acht vrouwelijke candidaten. De 6 batterijen van het 2de reg. veld- art. z(jn gisteren uit de legerplaats bij Olde- broek vertrokken, om in 2 dagen naar hunne garnizoenen te 's-Hage en Leiden terug te keeren. Aanstaanden Zondag, 2 Augustus, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer J. C. G. Gobius du Sart, predikant te Benthuizen. De rekening der gemeente Valkenburg over 1890, gisteren aan den Raad overgelegd, bedraagt in ontvangst f 4876.51'/, en in uit gaaf f 4480.08'/j, sluitende alzoo met een batig saldo van f 396,43. De ingediende begrooting voor 1892 wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van f 4917.78'/,. Het verbouwen en vergrooten van het Raadhuis te Veur is aangenomen door J. J. Balm aldaar, voor f 2499. Voor dit werk waren 9 inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Beroepen is bjj de herv. gem. te Ouwer- schie (toez.) ds. K. W. Vethake, te Arnhem. De koning van België heeft mr. Joan Bohl, advocaat te Amsterdam, benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Bjj de Exploitatie-maatschappij ziJn,met ingang van 1 Augustus, benoemd tot adspi- rant-adjunct-ingenieurs de heeren L. M. Barnet Lyon te 's-Gravenhage en G. W. Van Heuke- lom te Amsterdam. De minister van waterstaat, handel en nijverheid maakt bekend dat de directie vacant is van het postkantoor te Barneveld (8ste klasse), traktement f 1200 en vrije woning. Sollicitatiên naar gemelde betrekking zullen uiterlijk 8 Augustus e. k. moeten zijn in gediend. Aan de Tweede Kamer is door de Regeering de bekrachtiging gevraagd der tus- schen Nederland en Groot-Britannië gesloten overeenkomst omtrent de grenzen op Borneo. Met medewerking van den sultan van Boeloengan is nopens Serawak, Broenei en het verst van die verwijderde gedeelte van Britsch-Noord-Bomeo de waterscheiding als grens aangenomen. Ten aanzien van de grens aan de Oostkust van Borneo komt de Simengaris-rijvier op Nederlandsch gebied te liggen. Het eiland Sibittik wordt in tweeën ver deeld tusschen Nederland en de Borneomaat- schappi). De thar.s zeer nauwkeurig omschreven grenslijn voorkomt alle moeilijkheden ten opzichte van Borneo. De Nederlandsche Regeering had geweigerd om het eiland Sibittik geheel te doen beboo- ren tot Britsch-Noord-Borneo. De gemeenteraad van Haarlem verleende gisteren op verzoek eervol ont3lag als on derwijzer 3de kl. aan de opleidingsschool voor jongens tot het M. en H. onderwijs aan A. Stiel en als id. aan de kostelooze school lett. C. aan A. Broekhuijsen. Benoemd werden tot onderwijzer 3de kl. aan de opleidingsschool voor jongens tot M. en H. onderwijs A. Van der Woude te Zwart sluis, aan de kostelooze school lett. A, G. Max te Spaarndam, en H. Langendonk te Haarlem, aan de kostelooze school lett. E, S. Van der Mije te Haarlemmermeer; aan de Burgerschool J. Roodnat te Sassenheim; aan de opleidingsschool voor meisjes tot het M. O. mej. M. Gerber te Haarlemtot praeceptor aan het Gymnasium dr. H. M. B. Ter Haar Romenij te Deutichem; tot leeraar in de ge schiedenis en de Nederl. taal aan de H. B.- school met 5 jarigen cursus de heer W. C. L. Bronsveld te Utrecht. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van 29 dezer, is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in land- en tuinbouwkunde en houtteelt, of de akte voor lager onderwijs in de landbouwkunde, bedoeld bij koninklijk besluit van 3 Augustus 1879, wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1891 zitting zal houden te Wageningen; en z(jn benoemd: tot lid en voorzitter dier com missie, dr. 'W. B. J. Van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwijs; tot leden, D. Fontein de Jong, lid der landbouwcommissio te MurmerwoudeL. Broekema, directeur van en dr. J. Ritzema Bos, G. Reinders en S. Lako, leeraren aan de Rijkslandbouwschool te Wa geningen. De 1ste luit. B. W. Mensing, leeraar aan de militaire school te Haarlem, is aangewezen om den majoor L. De Vlaming als directeur dier inrichting te vervangen; laatstgenoemde hoofdofficier blijft echter tot Sept. 1893 met het toezicht over die inrichting belast en zal dan optreden als directeur der te Alkmaar op te richten cadettenschool. De HoIland8Che Spoorweg-Maatschappij hesft zich genegen verklaard als scheidsrech ter op te treden in het geschil tusschen de Staatsspoorweg-Maatschappij en de directie van den Nederlandschen Zuid-Ooster-Spoorweg in zake het al of niet vernieuwen van de spoorwegbrug over de Maas nabij Ravestein. Door den Duitschen keizer, koning van Pruisen, zijn nog benoemd in de Pruisische kroonorde: Tot ridder 2de klasse: de heer A. K. P. F. R. Van Hasselt, administrateur der Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, te Amsterdam. Tot ridder 3de klassede heer E. L. B. H. M. Engeringh, chef van dienst bij de Maatschappij f°f exploitatie van Staatsspoor wegen, te Utrecht. Tot ridder 4de klasse: de heer H. A. Van Vassen, stationschef bij deHollandschelJzeren- Spoorwegmaatscbappij te Amsterdamde heer Van Son, stationschef bjj de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij te Rotterdam. Te Echten is op 80-jarigen leeftijd over leden de heer P. Schoegje, oud-strijder van 1830 en 1831 en drager van het Metalen Kruis. Het „Anthropological Institut of Great Britain and Ireland" heeft professor dr. G. A. Wilke tot eerelid benoemd. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, heeft „Cecilia" besloten, aan den zangwedstrijd te Keulen deel te nemen. Ruim 80 leden ver klaarden zich bereid, en de kosten worden bestreden „buiten bezwaar van de schatkist". In eene circulaire, aan alle vereenigingen verzonden, waarvan bekend is, dat zij belang stellen in het lot van den arbeider, doet het „Friesch comité van de Volkspartij" een laatste bede ten behoeve der Bildtkers. Het comité herinnert er aan, hoe de leden van „Broeder trouw" tegenover de overmacht hun verzet niet konden volhouden, en hoe de hoofdmannen der arbeiders vereoniging, ten getale van 48 hoofden van huisgezinnen en 18 ongehuwden, al legden zjj de belofte af om geen lid van „Broedertrouw" te blijven, toch in den aanstaanden winter geen werk zullen kunnen krijgen. Thans verdienen zij hun brood aan de uitgraving van de Tzummervaart. Doch dezen winter moeten zij gesteund worden, door hun vlas te verschaffen, om dit te braken. Het stoomschip „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Juli van Suez; de „Spaarndam" is 29 Juli van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveerde 29 Juli te Port-Said; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 29 Juli Wight. Bjj koninklijk besluit is aan mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwtjnen, Hr. Ms. minister-resident te Madrid, de persoonlijke titel verleend van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Gemen SCA Nleuvr», De naam van den Belgischen majoor Waelput als weerprofeet houdt vrij wel stand. Voor het einde der maand Mei voorspelde h(j eenige dagen goede warmte. Van den 29sten tot en met den 31eten heeft zich die warmte goed doen gevoelen. Juni zou over het algemeen droog en schoon zijn. De warmte zou waarschijnlijk eerst na den lOden komen. Ook dit kwam uit. De warmte begon na den 18den. In Juli zou men wat regen en een weinig warmte hebben. Den 22sten Juli zou eene vochtige periode beginnen. Er zou echter minder regen vallen dan verleden jaar. Nu, warmte hebben we in het begin wel gehad, doch de mindere hoeveelheid voorspelde regen is zeker op een lateren dan den be paalden datum in hagel omgezet geworden; want na de regenbuien van gisteren, werden die heden gevolgd door stortbuien, van bui tengewoon grooie hagelsteenen eu onweers slagen vergezeld. De temperatuur is in de laatste dagen laag. Voor Augustus luidt de agenda: de eerste helft der maand wat regen, de laatste warmte. De voorgenomen manoeuvres, bestaande in het overbruggen van het Oegst- geester kanaal en de Ringvaart van de Haar lemmermeer, zullen niet plaats hebben; daar door zal tevens de inkwartiering in de om liggende plaatsen vervallen. Te Wijk-aan-Zee hadvanwege het bestuur van het badhuis de jaarljjksche schietwedstrijd op Clay Pigeons plaats. Een groot aantal schutters, voornamelijk bestaande uit leden der Vereeniging „Nim rod" en eenige buitenlanders, had zich daar vereenigd, ten einde te kampen naar de uitgeloofde keurige prijzen van den heer F. baron v. Tuijll v. Serooskerken, J. v. Stolk en van het badhotel. In de drie wedstrijden werden de eerste prijzen geschoten door den heer F. J. Evekink Busgers, uit ArnhemR. baron Van Pal- landt, uit LeidenI. Witsen, uit Amsterdam. Niet minder dan 2 onder-inspec- teurs en 20 agenten van politie waren Dins dag te Rotterdam noodig, om het publiek tegen te houden, dat toegang verlangde tot het „Verkooplokaal", waar een wonderdokter zich bevond. De agenten werden mot steenen geworpen en het publiek moest met geweld uiteengedreven worden. Sequah heet die wonderdokter. Vijf muzi kanten in Mexicaansch kostuum zaten op eene estrade eenigen tijd vóór zijn optreden eenige muziekstukken te spelen. De zaal was gedeeltelijk bezet. Eindelijk even over achten stonden de muzikanten op, bliezen een fanfare, en S:quah kwam binnen. Het is iemand van middelbaren leeftijd met oen glad geschoron gelaat en levendige, zeer beweeglijke gelaatstrekken. Ofschoon zijn lichaamsbouw tenger is, is hjj zeer gespierd. Zijn kostuum is de nationale Mexicaansche kleederdracht. De pantalon van gemsleder is op de naden gegalonneerd en wordt om het middel opge houden door een lederen ceintuur of gordel, mot vergulde haken of gespen. Een fraai wollen vest met omliggende boorden is rijk van zijden stiksel voorzien. Uit een zakje aan do linker zijde hangt een gouden horlogeketting, waar aan een medaille bengelt. Een gewone knoopdas draagt hij om don hals. De jas, eveneens rijk gegalonneerd, is van gemsleder vervaardigd en hangt los en zwierig om de schouders. De kraag, de voorpanden cn de achternaad der mouwen zijn van franje voorzien. Ee» gedeukte hoed met breeden rand, die schuin op den weelderigen haardos staat, voltooit het kostuum. Alsnu begon Sequah de aanwezigen in het Engelsch toe te sprekenhjj bediende zich daarbij van een tolk. Hij vertelde, dat niet hij geneest, maar dat alleen zijne middelen dat doen. Na eenigen tijd gesproken te hebben, werd oen man op de estrade gedragen en in een rolstoel gezet. Sequah ontnam dezen man dadelijk z(Jn stok en brak dien aan stukkon, zeggende dat by dien niet meer noodig zou hebben. Vervolgens gaf, op verzoek van Sequah, de patiënt zijn naam en woonplaats op en deelde mede, dat hij gedurende zes weken te bed had gelegen met rheumatiek, dat het werken hem onmogelijk was, en dat hi) op dat oogenblik rheumatische pijnen gevoelde. Stquah beloofde hem op staanden voet te zullen genezen. Daartoe deed hij een thee lepeltje Prairie-bloem op een glas water, overhandigde dit aan dr. Hemmers, die Sequah voor ditmaal bijstond, en die dit den patiënt deed innemen. Eenigen tijd daarna werd de patiënt met den stoel, waarop hij gezeten was, naar achteren op de estrade gerold, waar eene operatie-bank stond. Sequah ver zocht eenigen heeren uit het publiek op de estrade te komen, om getuigen der behandeling te zijn. Alsnu werd rond de operatie-bank een gordijn geschoven, waardoor Sequah, de patiënt en de getuigen aan de oogen van het publiek werden onttrokken. Alsnu werden de kleederen van den patiënt losgemaakt en begon Sequah den man met zijne wonderolie in te wrijven. De muziek speelde daarbij een vrooltjken marsch. Het duurde niet lang of Sequah hield op met wrjjvende rheumatische pijnen waren vordwenen en do patiënt kon loopen. Later liet Sequah hem nog op de maat der muziek een walsje maken. Alvorens den man te laten vertrekken, gaf Sequah hem, nadat hij verklaard had te begrijpen dat in een werkmansgezin, waarvan de man zes weken te bed heeft gelegen, behoefte moet zijn, eenig geld mede naar huis. Nadat Sequah nog had medegedeeld dat hp onvermogenden, mits voorzien van een bewijs als zoodanig, afgegeven door hun pastoor of dominee, geheel belangloos zou helpen, werd de séance onder het uitdeelen van strooibiljetten en het spelen der muziek opgehoven. Het geheele optreden van Sequah is Ame- rikaansch. Gisteren reed de heer Sequah met zijn

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1