N«. 9639. Maandag; 27 Jvili. A0. 1891. feze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Kikeriki. Leiden, 25 Juli. Feuilleton. De parel van Helgoland. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tmt L«idu p«r I suDdnf Lit. VrtnM p«r postLW. Aisonderlgk* Nommen,O.GS. PRIJS DER ADVERTENTTÊN: Tu I—f regelt ƒ1.05. Iedere regel m—r fi.lTf. 6*x>tere lettere neer pleetsmimte. Toot ket inoeeseereo boiten de tUd wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonnó'a daarop, wordt bfl dit nommer verzonden No. 44 van Kikeriki. Olllcieele Kennlagevlii^eu. JACHT. De Commia3ari9 dee Konings in de provincie Zuid- Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier provincie van den ldden Juli 1891, No. 82; Gelet op art. 11 der vret van den 13den Juni 1857 {Staatsblad No. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, inge volge bovengenoemd besluit: lo. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 dor wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag den vijfden September aan staande met zonsopgang; met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastgesteld op Donderdag den eerston October aanstaande; 2o. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e, der aangehaalde wet; 3o. de korte jacht dagelijks en de lange jacht -slechts driemalen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. 's-Gravenhage, den 17den Juli 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge meens kenni9 dat aan den ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het primitief kohier van het patentrecht van Wijk IV, van den dienst 1891/92, en executoir verklaard den 22sten Juli 1891, en herinnert voorts do belanghebbenden aan bunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, Do Eurgemeester voornoemd, •24 Juü 1891. DE KANTER. De Raad dezer gemeente zal op Donderdag SO Juli a. s. eene vergadering houden. By beschikking van den minister van waterstaat, handel en nüverheid is met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd tot klerk 2de klasse by de Rykstelegraaf, met plaatsing te Amster dam, de heer C. K. E. Van den Berg, thans geagreëerde by de posterpen alhier. Ofschoon de eigenlyke Leidsche kermis hedennacht eindigt, zal het gezelschap van de heeren Gebroeders Van Lier in de Schouw burgtent op de Doezastraat morgen-, Zondag avond, toch nog eene voorstelling van „De Poppenfee" en „Van Moppet's avonturen" geven, en wel, biykens eene in dit nommer voorkomende advertentie, tegen verminderde pryzen. Het tooneelgezelschap der beeren Le Gras en Haspels zal bovendien nog Zondag- en Maandag-avond in den Schouwburg op de Oude Vest optreden. Op dezelfde avonden zal Spriets theater eveneens de eind-voorstellingen geven. By de door den directeur en comman dant der marine te Amsterdam gehouden aan besteding was voor de levering van poortlaken het minst ingeschreven door de firma J. Schel- tema Jz., te Leiden, voor eene som van f 354.25. De uitslag der gemeenteraadsverkiezing te Wassenaar is als volgtAantal kiezers 296. Uitgebracht 239 geldige stemmen. Ge kozen de heeren C. J. Van der Oudermeulen, aftredend lid, met 214, E. Terheyden, aftre dend lid, met 207, G. Van Wissen, aftredend lid, met 183, en C. Kraay, met 153 stemmen. Verder waren uitgebracht op dr. v. d. Keilen, aftredend lid, 86, J. Greven 21, C. Van Wissen 18, L. Broeksmit 5, G. Kraay 4 stemmen, en op L. v. d. Klei), D. Kley, Mansfeit, Van Dam, Bronswyk en Doesburg ieder 1 stem. In da gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Delft werd benoemd tot directeur der Burgeravondschool de heer D. Cooling; tot leeraar in de natuurkunde aan de lagere school No. 5 dr. W. Gratama; tot onderwyzeres 4de kl. aan de school No. 5 mej. A. Van Santwyk, en tot onderwyzeres 3de kl. mej. J. M. v. d. Woude. Aan den di recteur en gemeente-architect C. J. DeBruUn Kops werd eervol ontslag verleend. De jaar wedde van den leeraar Van Dissel aan de Indische school werd met 500 verhoogd; het traktement van den te benoemen direc teur der gasfabriek werd vastgesteld op ƒ1500, met vrye woning, en dat van den architect op 2500, met vrye woning en bureau. Naar men verneemt, zal de luit.-kolonel Juckema van Burmania baron Rengers, van het 2de regiment huzaren te Venloo, by de a. s. groote najaarsmanoeuvres het commando voeren over het 3de regiment huzaren, daarna by bovengemeld regiment worden overge plaatst ter vervanging van den luit.-kol. jhr. Janssens, die eerstdaags den dienst met pen sioen zal verlaten. De 1ste luit. Staats Boonen en de 1ste luit. Van Lelyveld, van het 2de reg. huzaren te 's-Bosch, worden met 1 November a. s. gedetacheerd by de ry- en hoefsmidschool. In verhand hiermede worden de 1ste luits. Mos en jhr. Von Wrangel auf Lindenberg, thans gedetacheerd by de rüschcol, op 1 No vember overgeplaatst e. g. te Haarlem en 1. g. te 's-Bosch. De kapitein Van Moll, van het 2de reg. inf. te Maastricht, is voor den militairen dienst afgekeurd en zal eerstdaags den dienst met pensioen verlaten. Men verzekert, zegt het „Vad.", dat de heer Van Tienhoven, burgemeester van Am sterdam, eene opdracht tot samenstelling van een ministerie heeft aangenomen en zich daar mede bezighoudt. Het is niet waarschynlyk dat de heer Van Tienhoven zelf in het Kabinet zitting zal nemen. Aan het Staats-examen tot toelating aan de Universiteit namen gisteren deel 5 candi- daten voor de faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde, in het bezit van het diploma van eene H. B.-S. met 5-jarigen cursus. Toegelaten zynmej. C. C. De Lange en de heer G. J. Hen van Rynberk. Nog ver kreeg de heer K. O. Heïnsma het diploma van godgeleerdheid enz. Afgewezen werden 3 candidaten. Het exa men is afgeloopen. De aanstaande réunie feesten te 's-Gra venhage der Metalen-Krui8-ridders en dragers der citadel-medaille zyn volgenderwyze ge regeld Zaterdag 1 Augustus, circa halftwaalf plech tige ontvangst der oud stryders aan het station der Staatsspoor, vervolgens tocht naar het K. Z. Botanisch Genootschap, begeleid door het muziekcorps van het 3de regiment huzaren na een ontbyt, beschouwing der Tentoonstel ling van merkwaardigheden 1S30 32, halfdrie matinée in den tuin, door genoemde kapel, den oud-stryders aangeboden door hh. officie ren van het 3de regiment huzaren;'s avonds concert der KoninklUke kapel, aangeboden door hh. officieren van het regiment grena diers en jagers. Zondag 10 uren. Feestrede in de groote kerk, uit te spreken door den oud-strijder ds. H. L. Oort. In alle overige kerken daar ter stede zal het gedenkwaardige van vóór 60 jaar eveneens herdacht worden. Na de feestrede bezoek aan het monument van Willem II (Buitenhof), tocht naar 't K.Z. B. Genootschap, alwaar een ontbyt zal gebruikt wordenna afloop daarvanby woning van de groote parade in de Maliebaan, die ter eere van den geboortedag van H. M. de Koniogin- Regentes zal gehouden worden, 'e Middags 3 uren concert der K. M. kapel in de tent in het Bosch's avonds halfacht extra-con cert, aangeboden door de directie van het zeebad Scheveningenook bestaat er gelegen heid gratis het spektakel-concert by te wonen op „Seinpost." Maandagmiddag halfvier matinée in den tuin van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap van de stafmuziek van het 4de regiment inf., aangeboden door de directie van genoemd Genootschap; te 5 uren gemeenschappelyke maaltyd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen; na afloop per stoomtram en as naar Scheveningen, waar door bereidwillig heid van de directie van het Kurhaus, een extra-vuurwerk ter eere der oud-stryders zal ontstoken worden. De feestvierenden heb ben vryen toegang verkregen in de Witte Sociëteit, Besognekamer, Concordia, Vereeni- gmg, alsook op het Kurhaus en in Seinpost. Genoegzaam kan men zien dat alles te zamen werkt om de feesten uitstekend te doen slagen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft eene voordracht van B. en Ws. goedgekeurd, om aan de Ned.-Amerik. Stoomvaartmaat schappij een groot terrein aan de Rijnhaven te verkoopen voor ƒ72000, waar deze pak huizen, kantoren en een logement voor land verhuizers wenscht te bouwen. De heeren W. F. M. Yan Engelen, geb. te 's-Bosch; J. I. Meulenhoff, geb. te Zwolle; L. Ryneveld, geb. te Waddingsveen, en J. Snoep, geb. te Schiedam, zyn gisteren te Utrecht geslaagd voor het practische apothe kers-examen. Voor het apothekersbediende-examen waren opgekomen 3 mann. cand. Allen afgewezen. Van den heer dr. J. Groneman, gewezen ïyfarts van den Sultan van Djokjakarta, wer den in bruikleen overgenomen eenige door hem gedurende zyn veeljarig verblijf in Ned.- Indië bpeenverzameide voorwerpen. Van dezen bruikleen wordt by uitzondering in de „Ned. Staatscourant" van 25 dezer mededeeling ge daan, omdat de eigenaar daaraan de verzeke ring heeft vastgeknoopt, dat de voorwerpen, na zyn overiyden, in eigendom aan den Staat der Nederlanden zullen overgaan. Maandag worden HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes op het paleis „Soest- dyk" verwacht, om daar eenige veranderingen en herstellingen in oogenschouw te nemen. Er moet ni. bepaald plan bestaan om den volgenden zomer te Baarn door te brengen. De heer J. Heyting, resident van de Preanger-regentschappen, is volgens hier te lande ontvangen telegraphisch bericht aldaar 21 Juli overleden. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. 4.) De groote zorgvuldigheid, waarmede hy alles, wat zyn spoor kon verraden, vernietigd had, verdreef den laatsten twyfel aan de eer- looze bedoeling van zyn verdwynen. Herhaalde malen had graaf Bothmer Anna ondervraagd, die thans van hare ziekte vol komen genezen was, of zy niet het een of ander aandenken van den trouwelooze bezat, dat een uitgangspunt voor zijne vervolging kon opleveren. Tot Bothmers blyde verrassing werd ein- delpk zulk een voorwerp in haar bezit ge vonden, dat voor dit doel van onschatbare waarde scheen. De bedrogen vrouw droeg nog op hare horst een gouden medaillon, dat eene uitstekende miniatuur-photographie va» graaf Gortz bevatte, en dat - zooals Anna en baar vader eenparig verzekerden - spreke»d ge leek. Een overblijfsel van liefde, dat de echt- genoote voor den onwaardigen man in hour hart bewaard had, had haar weerhouden, graaf Bothmer daarvan terstond mededeeling 3te doen. Zij leverde hem nu bereidwillig het portretje uit, en Bothmer meende nu een goed eind gevordeid te zyn. Hy zond namelyk met het protocol der Hamburgsche politie over het feit gelykiuidende missives aan alle politie-autoriteiten der grootste Duitsche ste den, met verzoek den man op te sporen, dien het bygaand portret voorstelde. Door eene kunstvaardige hand had hy het medaillon-portret in koper laten graveeren en in honderden exemplaren vermenigvuldigen. De aanzienlijke kosten van dezen maatregel bestreed hy alleen, evenals hy ook de zorg voor het verdere onderhoud van de verlaten vrouw en haar kind op zich nam. Anna Mohr bid, wat te begrypen is, geweigerd met haren vader naar Helgoland terug te keeren en daarentegen met groote dankbaarheid het voorstel van haren beschermer aangenomen, die haar in zyn slot Neu-Bothmer een stil, vseedzaam asyl aanbood. Een vol jaar was verstreken. Tevergeefs hjid Anna van dag tot dag gewacht op eene tiding, welke ki staat was haar lot eene troostrpke wending te geven. Nergens had den de politie-autoriteiten ook maar het ge ringste kunnen ontdekken. Graaf Bothmer was goheel radeloos. Doch in het voorjaar van 1848 viel de eerste lichtstraal in de raadselachtige duis- ternis dezer zaak. Bothnjfir entviig een brief. welke Beriyn als postmerk droeg. Hy bevatte slechts weinige woorden, maar zy waren vol doende om de spanning van den graaf ten toppunt te doen stygen. „De heer", zoo luidde de inhoud van den brief „die Anna Mohr bedroog, heeft nog vóór weinige jaren tot het officierencorps te Beriyn behoord; dus moest de geiykems van dezen heer met het tot herkenning die nende portret op een nieuw bedrog berusten. Een onderzoek in den genoemden kring zou meer aan het licht brengen." Graaf Bothmer begaf zich, daar drj yrjef niet onderteekend was, onmiddoU,'jK na (je ontvangst daarvan naar Berlijn-. 'in eene mis sive aan alle leden T/au bot officierencorps, waarin hy in eem,ou(pge woorden de ver plichting uiteer'ze(te> m6()0 te werken tot ontmaskering van een ellendeling, noodigde hy hen ui' (0t eene vergadering in het hotel „Stad F.ome." Het medaillon portret ging van hand tot handde meeste officieren, die aan de uiteoodiging van den graaf gehoor hadden gegeven, herkenden het als het portret van vorst Felix Lichnowski. Deze was van 1834 tot 1S38 Pruisisch officier geweest, had volgens mededeeltegen zpner kameraden in 1839 in Spanje by Don Carlos dienst- genomen, waar by tot brigade generaal was opgeklommen, maar was nog in hetzelfde jaar naar Brussel en Parijs terug gekeerd. Ook wist men nog te vertellen dat hy kort daarna wegens zyne brochure „Her inneringen" in een duel met generaal Monte negro gewikkeld en ernstig gewond waa geworden. Me'.: 'ian zich voorstellen, hoe graaf Bothmer 'e rjoede was by het hooren van deze mede- ueellngen. De leeftyd van Görtz-Wriéberg_ vom Rheine, welke door Anna op 56 jarefi geschat was, strookte met de jaren van vorst Lichnowski, evenals diens avontuurlijke levensomstandigheden overeenstemden met den tyd der gebeurtenissen op Helgoland en in Hamburg. Waarheen Lichnowski zich van Parys uit na bet duel (4840) had begeven en waar hy thans vertoefde, wist niemand tu zeggen. By al deze voor den persoon van vorst Lichnowski zeor verdachte omstandig heden konden echter do officiereu den graaf niet verbergen, dat men geene openlijke aan klacht tegen hem mocht instellen, zoolang men geene overtuigender bettyzen had dan de gelykenis van het portret met zyn persoon, [Sht t

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5