Klachten ADVERTENTIE*. zou het niet vreemd klinken, zoo men op een goeden dag hoorde, dat men hier met eene politieke misdaad heeft te doen, terwijl de handlanger er van profiteerde om zijn zak te spekken met de dertig duizend franken, die hij in de zakken van zijn slachtoffer vond. In ieder geval is de zaak nu aan het rol len do autoriteiten zijn uit hunne rustige rust wakker geschud en weldra zal men omtrent deze emotiewekkende quaestie volkomen inge licht zt)n. De mijnwerkers der „Tennessee Coal Company" te Brice7ille zjjn er in geslaagd, de terugroeping te bewerken der tot dwang arbeid veroordeelden, die sedert veertien jaren in de mijnen gearbeid hebben zonder dat daardoor geschillen ontstonden. De mijnwer kers omsingelden de militaire macht, die slechts 88 man sterk was, en maakten haar geheel onschadelijk. Voor het oogenblik aan den drang der omstandigheden toegevende, heeft de gouverneur van den staat Tennessee de veroordeelden naar Knoxville doen terugbren gen, doch tevens eene sterkere afdeeling mili tairen naar de mijnstreken gezonden. De ramp bij Chester. Aangaande het ongeluk bij de werken aan het Manchester- kanaal wordt gemeld dat het ongeluk ont stond, doordien een zeventienjarige wissel- wachter den wissel verkeerd overhaalde, vermoedelijk doordien bij uitgeput was door nachtwerk. De trein telde twee locomotieven en 60 wagens, met stukken steen geladen, en viel van eene hoogte van 60 voet op eene plaats, waar eene talrijke ploeg arbeiders juist zat te schaften. De plaats des onheils leverde een vreeseljjk gezicht op, toen het reddingswerk werd aan gevangen alle lichamen waren gruwelijk ver minkt, zoodat herkenning onmogelijk was. Zes man werden nog levend onder de ruïne weggehaald en zwaar gekwetst naar het. b(j het werk behoorende hospitaal overgebracht. De machinisten en stokers der beide loco motieven, die den trein duwden, hadden het ongeluk zien aankomen en waren van hunne machines gesprongen, maar bekwamen daarbij ernstige verwondingen en beenbreuken. De jeugdige wissehvachter nam, toen hij de gevolgen van zjjn verzuim bemerkte, de vlucht; maar werd eenige uren later in een koffiehuis aangehouden. Zaterdag werd bii te Chester voor den politie-rechter gebracht, die er zijne afkeuring over te kennen gaf, dat een zoo jeugdige knaap met zulk eene gewichtige taak belast was geworden. De jongen, Pratt genaamd, gaf op, dat b(j meende dat de trein uit ledige wagens bestond en daarom spoedig stoppen zou. De dooden zouden Maandag middag worden ter aarde besteldde gekwetsten maken het vrij goed. Het ongeluk had omstreeks twee uren in den nacht plaats. Ter bespoediging van de voltooiing van het groote werk werd nl. nacht en dag voortgewerkt. Uit de raadszaal eener platte lands-gemeente, volgens het „N. v. d. D.": Burgemeester (b(j een moeilijk voorstel): „En zyn de heeren 't eindelijk eens met de schikkingen, die B. en Ws. wenschen te treffen Secretaris (tevens schenker): „Drinken alle heeren bitter?" Leden: „Ja, ja, jal" Burgemeester: „Dan, mijne heeren! is het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en kunnen we overgaan tot het volgende punt der agenda." Historisch buitenland. Frankrijk. De budgetcommissie heeft de conclusie van het rapport-Brisson over de begrooting van marine in beginsel aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. De meesten der voorstemmers verklaarden, dat zjj door hun votum wensch- ten te protesteeren tegen de houding van den minister van marine, die de conclusie van het rapport-Brisson verwierp. Ook de voorgenomen strike der Parijsche huurkoetsiers ondervindt niet de deelneming, welke de leiders zich hadden voorgesteld. De ontevredenen wenschen in de rijtuigen zelf werkende tijd- en afstandmeters geplaatst te zien en verlangen eene regeling der loonen van gemeentewege. Volgens mededeeling aan de „Standard" heeft president Carnot de teruggave bevolen van twee vlaggen, welke in den Krim-oorlog door de Franschen werden veroverd, en van do Grieksche kerk te Eupatoria afkomstig waren. vr-iitecbland. De nestor der Duitsche componisten Lachner vierde dezer dagen zjjn SOsten verjaardag. Om alle ovaties te ontkomen, was hij stilletjes een dag te voren uit Karlsruhe vertrokken, zonder een adres achter te laten. Te Berlijn zjjn plannen aanhangig voor het stichten van eene tweede groote opera, waarvan Angelo Neumann directeur zou worden. België. De koning en de koningin van België heb ben het nieuwe museum van natuurlijke historie te Brussel geopend. De minister van justitie heeft een ver slag uitgebracht, betreffende de toepassing van de wet op de voorwaardelijke veroor deeling en vrijlating in het afgeloopen jaar. Van de 106 toegestane vrijlatingen is slechts ééne herroepen. Van de 278 sedert 31 Mei 1888, toen de wet in werking trad, is dit in het geheel met 8 het geval geweest. Van de 162,891 veroordeelingen waren 14,309 voorwaardelijk, waarop slechts 332 gevallen van recidive zijn geconstateerd. Sedert het in werking treden der wet in het geheel slechts 2 pet. Men acht deze uitkomsten te bevredigender, omdat de organisatie voor het verleenen van onderstand en bescherming aan de betrokken personen zelfs in de groote steden nog lang niet is wat zij wezen moet. Ook zjjn er recht banken, welke niet dan schoorvoetend zich tot deze nieuwigheid leenen. De Fransche heeren Dcroulèdo en La- guerre, die op Belgisch grondgebied duelleerden, zijn door het gerechtshof te Charleroi veroor deeld onderscheidenlijk tot 14 dagen gevan genisstraf en 100 fr. boete en eene maand gevangenisstraf met 200 franken boete. De Belgische Academie van geneeskunde zal in December haar 50 jarig bestaan luister rijk vieren. Groot-Brl can n i i'-. In de gisteren door het Hoogerhuis ge houden zitting zfin het wetsontwerp op den arbeid in fabrieken en dat op het openbaar lager onderwijs bjj derde lezing aangenomen. De weersgesteldheid in Engelsch-Indië blijft nog steeds zorgwekkend. Zelfs wordt uit Bombay aan de „Times" gemeld, dat in de Noordwestelijke provinciën onvermijdelijk hongersnood zal uitbreken, zoo niet binnen eene week de langgewenschte regen eindelijk te hulp komt. Het Lagerhuis heeft 160,000 pd. st. toegestaan voor de leniging van den nood in Ierland. >oatear.-Houg.-Monai'ulile. Te Fiume had onlangs, zooals men zich zal herinneren, toen keizer Franz Jozef de havenstad bezocht, eene Croatische manifesta tie plaats. De Hongaarscbe afgevaardigde ügron beschuldigde in het Lagerhuis te Pestb de Croatische officieren van het garnizoen van Fiume aan die manifestatie deelgenomen te hebben. Daarop zjjn twee van die officieren naar Pesth gegaan om den heer Ugron eene uitdaging van al hunne kameraden over te brengen. Een uit Parlementsleden samengesteld eere- gericht heeft thans echter uitgemaakt dat Ugron de uitdaging der officieren niet behoeft aan te nemen. Middelerwijl beeft de regeering een streng onderzoek naar het te Fiume voorgevallene bevolen. De „Times" verneemt uit Weenen, dat koning Alexander van Servië, na zjjn terug keer uit Rusland, aldaar den 9den Augustus zal aankomen en reeds 24 uur later naar Iscbil zal vertrekken. Chili. Het tweede voor rekening der Chileensche regeering in Frankrijk gebouwde oorlogsschip „Presidente Pinto" is nu ook voltooid en zou den 22sten dezer Toulon verlaten om de kom passen te verifiëeren. Van overheidswege werd echter den zich aan boord bevindenden stokers en zeelieden gelast het schip te ver laten, zoodat het plan niet ten uitvoer kon worden gebracht. De kapitein der „Pinto" heeft van president Balmaceda bevel tot vertrek ontvangen en zal beproeven in Italiaansche havens scheepsvolk te monsteren. De „Presi dente Errazuriz" wordt thans te Lissabon verwacht. Ook de Portugeesche regeering zal, naar de „Times" verneemt, evenals Frankrijk en Spanj", strikt onzijdig blijven en den zeelieden het dienstnemen op het Chileensche schip verbieden. Nadere berichten omtrent de jongste ge beurtenissen utsschen Ba'maceda's troepen en die van het Congres ontbreken nog. Van kolonel Stepban's afdeeling, die, zooals men weet, beproefde zich weder met de hoofd macht te vereenigen, zijn slechts 217 van de 3000 manschappen ter plaatse aangekomen. Do kolonel zelf is, gelijk wjj dezer dagen mededeelden, met eenige officieren op een der hoogste toppen van de Cordilleras de los Andes ingesneeuwd. Ilgypte. Dezer dagen heeft de „Temps" do aan dacht gevestigd op de pogingen eener Christe lijke vereeniging, om de Fransche taal in Caïro door middel van don godsdienst te ver breiden en zoodoende te voorkomen, dat zij daar geheel door de Engelschen wordt ver drongen. In vroegere tijden riepen de ezol- drijvers te Caïro den reizigers algemeen een „bonjour" loo, terwijl thans overal „gooi morning" wordt geboord. Twee jaar geleden heerschte in 15 scholen te Caïro de Fransche en in slechts 3 de Engelsche taal, terwijl deze verhouding tegenwoordig juist omgekeerd is. Zooals men weet, wordt door Engeland zeer de aandacht geschonken aan bet volksonder wijs in Egypte. Tolegrammen. SOFIA, 24 Juli. Volgens hier uit Konstan- tinopel ontvangen berichten verergert de toe stand in Vemen en heeft do gouverneur nieuwe versterking gevraagd. De toestand is nog ongunstiger geworden door de uitbreiding der cholera. In Hedjaz sterven dagelijks 400 per sonen. CAïRO, 24 Juli. De schade, door den brand in het Ahdin-paleis aangericht, wordt op 30 000 pd. st. geschat. De Khedive heeft zijn dank betuigd aan de Engelsche troepen we gens hunne hulp bij het blusschen. LONDEN, 25 Juli. (H. BDe „Times" zegt dat de onderhandelingen van Ellauri mot den raad der houders van buitenlandscho fondsen betreffende de schuld van Uruguay goede vorderingen maken. De Nationale Bank te Montevideo heeft de inwisseling harer banknoten opnieuw ge staakt ten gevolge van den val der „English Bank of Kiver Plate." De „Times" beweert echter, dat de Nationale Bank, voordat de „English Bank" hare betalingen staakte, 3,000,000 dollars cash bezat tegen 4,000,000 d. aan bankpapier. De „Imperial Banking-Company" te Mel bourne heeft hare betalingen gestaakt. De berichten uit Portugal luiden gunstig, wat den politieken toestand betreft, maar de finantiëele crisis blijft aanhouden. LONDEN, 25 Juli. Aan de „Standard" wordt uit Philippopel gemeld dat de onderhandelin gen tusschen de Engelsche en Turksche regeoringen betreffende de regeling van den toestand in Egypte vermoedelijk tot het najaar zullen worden uitgesteld, aangezien Lord Salisbury weldra zjjne zomervacantie zal nemen. De correspondent van de „Times" te Lissabon verzekert op goeden grond dat de machinisten, die aan boord van het Chileensche oorlogsschip „Presidente Errazuriz" in arrest zjjn gehouden, Engelsche onderdanen z(jn, die op valsche beloften te Havre in dienst waren genomen. Voorts verzekert de „Times", dat de Natio nale Bank van Uruguay niet in staat was zijne bankbiljetten tegen geld in te lossen, ten gevolge van de staking van betaling der „English Bank of River Plate". BERLIJN, 25 Juli. De terugkomst alhier van keizer Wilhelm is bepaald op den 17den Augustus. TIFLIS, 25 Juli. Dagbladen alhier hebben berichten ontvangen uit Teheran, waarin het heet dat de czaar ernstig ziek is. LEIBEJl, 25 Juli. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 17° C. 62 6' Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 17.5° C. 63.5° F.'s middags 12 uren 18.5° C. 65.3° F.'s namiddags 4 uren 17.5° C. 63.5° F By koninklijk besluit is aan G. Van Leersum, weduwe van A. Van Dam, praepa- rateur bjj 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, verleend een pensioen van f 160. Naar wjj vernemen, is baron Van Brienen van de Groote Lindt, vice-president van het uitvoerend comité van het Internationaal Landbouw-Congres, dat van 7—12 September a. s. te 's-Gravenhago zal worden gehouden, voornemens den ledon van het Congres eea garden-diner aan te bieden op zjjn landgoed „Clingendaal." De Algemeene Begraafplaats te 's Gra- venbage was heden op den middag wederom het vereenigingspunt voor vele autoriteiten, voornamelijk militaire, en tal van belang stellenden. Allen waren daar gekomen om door hunne tegenwoordigheid eene laatste hulde te bren gen aan den warmen vaderlander en edelman van don echten stempel, den gepensioneerden luitenant-generaal der genie M. D. graaf Van Limburg Stirum, oud-minister van oorlog. In allen eenvoud werd het stoffelijk over schot van den veelzijdig geachten man naar de laatste rustplaats overgebracht, gevolgd in de eerste plaats door den adjudant der Koningin, kapitein baron Sirtema van Grove- stins, als vertegenwoordiger van Hare Majes teiten de Koninginnen, gezeten in een gala- hofrjjtuig, en verder door de wapenkameraden, vrienden en vereerders, die de met bloemen en palmen bedekte lijkbaar opwachtten. Aan het graf werd namens den Anti-dienst- vervangingsbond, waarvan de overledene op richter en president was, het woord gevoerd door den vice admiraal Van Rees tot huldiging van generaal Van Limburg Stirum. Namens de bloedverwanten werd door een hunner bedankt voor de bewezen laatste eer aan het stoffelijk overschot van den over leden vaderlander en verminkten krijgsman, in het bijzonder aan de Koningin voor hare ver tegenwoordiging. Onder de kransen was er een van den Anti dienstvervangingsbond gehecht aan een lint der Militaire Willemsorde. Bjj koninklijk besluit is met 28 dezei bevorderdtot luit. ter zee 1ste kl. de idem 2de kl. H. J. F. Micbelboff, en tot idem 2dt- kl. de adelborst lste kl. A. C. W. baron Van Haersolte van den Doorn. Met ingang van 16 Aug. a. s. benoemd to' commies der posterijen van de 3de kl. H Tjebbes, thans directeur van het postkantoor te Barnoveld. over de bezorging van het Leidsch Dagblad worden aan het Bureel Do6zastraat ingewacht Het Dagblad kan thans tusscben halfzeven en bal [acht des avonds bezorgd z(jn. DE UITGEVER. Heden overleed, te Utrecht, onze innig geliefde Broeder G. C. SCHILHAM, in leve Dokter te Heinkenszand. 5065 t Leiden, T. SCHARTEN. 24 Juli 1891. J. D. SCHARTEN-Schilha51 Visites kunnen niet worden afgewacht. Op den huize „Ittersum", bjj Zwolle, ove leed, na een langdurig lijden, m(jn geacht Zwager G. VAN DAVELAAR CNOPIUS.. oud-Kapitein der Genie O.-I. Leger, Ridde van de Militaire Willemsorde. Wed. N. CNOPIUS-Cunaeus. Leiden, 24 Juli 1891. 5073 8 Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoo Mr. SAMUEL LE POOLE, in den ouderdom van 57 jaren. Wed. Mr. S. LE POOLE A. P. Muldee Leiden, 25 Juli 1891. (Garenmarkt 8). 5080 T Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Hartelijk dank aan allen, die ons hulj verleend en getroost hebben b(j het ongeluk, aan ons eenig lief kind JACOBUS overkomen inzonderheid aan onze Buren, Patroons en. Familie, de Heeren NEEB en VAN STEIN, die ons zooveel goeds bewezen hebben. 5069 7 C. VAN HAASTER. Voor de vele blijken van deelneming, bil het overlijden mijner innig geliefde Echtgc noote, betuig ik mjjn taartelijken dank, alsook dien van Kinderen en Kleinkinderen. 5068 5 J. MOOTEN. Bij vonnis der Rechtbank te 's-Gravenhage van 24 Juli 1891 is CL NADER, Metselaar te Leiden, verklaard In staal van Fall- llsseasent. De eersle Verificatie-Vergadering zal plaats hebben op Woensdag 19 Augus tus a. s., des morgens te ÏO uren, in hei Gebouw van voornoemde Rechtbank aan den Korten Vijverberg No. 3. 5083 11 De Curaton Mr. H. G. GORDON.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3