N°. 9638 Zaterdag 2£> .Tnli. A0, ufti. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Yan Bernhard Hoff. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: Yoor Lsidon per S maandenf 1.10. France per poet1-40. Afeenderlgko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Yen 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuw». Wy vestigen de aandacht op eeno in dit blad voorkomende advertentie van do directie van den schouwburg-Van Lier, waarin wordt bekend gemaakt dat de voor stelling op morgenavond voor kinderen toe- pankelyk is voor half geld op alle rangen. Voor een melkwinkel op het Leven daal alhier stond gisternamiddag een melk wagen, bespannen met één paard. Het beest sloeg door de eone of andere oorzaak op hol en wierp den wagen tegen een boom aan, waardoor de rechteras der achterwielen brak. Het paard holde nog een eindweegs voort en werd toon tot staan gebracht door een manne lijk persoon. Gisteravond te tien uren liep een koppel schapen van den heer Br. over den Haagweg. Ter hoogte van de houtzaag molens des hoeren N. werden tien schapen ovorroden door een trein van de IJselstoom- tramweg-maatschappy. De dieren hadden tusschen de rails geloopen en de machinist had de machine niet tydig kunnen doen stil staan. De tram had nogal eenig oponthoud. De landbouwer J. K., te Zoeter- wuiide, had Woensdag-avond het ongeluk onder een met hooi beladen wagen te geraken; doordat do wagon te zwaar geladen was, ging deze achteruit. J. K. heeft zich aan de lenden bezeerd en dn wagen is licht beschadigd. Door hot dichtslaan van eene deur, waarin glasruiten, bekwam de 16-jarige dochter van v. d. E., te Hoofddorp, (Haar lemmermeer) twee wonden aan haren arm, eeno van 6 en eene van 3 centimeter lang. Nadat het glas er was uitgenomen, is heel kundige hulp moeten worden ingeroepen. Deden er zich in de laatste weken in de gemeente Valkenburg enkele gevallen van mazelen voor, nu is in weinige dagen dat aantal zóó toegenomen, dat de lagere school reeds voor een derde ontvolkt is. Onze Hillegomsche correspondent meldt ons Woensdag namiddag waren eenige kinderen in eeno sloot achter de Zanderylaan te Hil- legom gaan zwemmen. Het duurde niet lang of het zevenjarig zoontje van J. v. d. P. zonk eensklaps weg in de diepte. Op het hulpge roep van zyne makkers begaf zich de ge meente-arbeider S. Warmerdam, die in de nabijheid werkzaam was, oogenblikkelijk te water. Daar de kinderen, door den schrik be vangen, hem evenwel de rechte plaats niet konden aanwezen, waar het knaapje was weggezonken, werd het kind niet zoo spoedig door hem gevonden. Na eenigen tyd zookens op het droge gebracht, werden alle middelen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, doch vruchteloos. De dood kon slechts geconstateerd worden. Te Zegwaard ontstond een begin van brand by S. Ziere, in de Dorpsstraat. Op de tafel stond een brandend nachtlampje. Door het springen daarvan schynt een schort in brand te zyn geraakt, alsmede het tafelkleed. Door de brandende voorwerpen op straat te werpen, en met behulp van de buren, die emmers water aandroegen, werd de brand bijtijds gebluscht. De gereedschappon, voorschootje, enz., waarmede H. M. Koningin Wilhelmina het werk der eerste-steen-legging aan de nieuwe kerk te Apeldoorn heeft verricht, alsmede het duplicaat der oorkonde, zyn gedurende eene week voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Woensdagavond is de postwagen Assen-Hoerenveen bij Oldeberkoop in eene sloot geraakt en erg beschadigd. Hot ongeval werd veroorzaakt door het schrikken van het paard voor eene kar. De conducteur en de postiljon wisten zich nog bytyds te redden. Te Deventer viel eene 16-jarige dienstbode, terwyl zü bezig was de glazen van een venster der tweede verdieping te wasschen, naar benoden. Eerst kwam zij mot het hoofd op eeno vensterbank terecht, daarna viel zy op straat. Zij werd ter ver pleging naar het ziekenhuis gebracht. Men seint aan het „Hbl." uit Wies- baden De commissie van schuldeischers, welke thans het „Rheinhotel" bestuurt, heeft giste ren (Donderdag) aan dr. Mezger eene formeele opzegging gezonden. Vermits geene schikking is tot stand gekomen, zal dr. Mezger morgen, Zaterdag, het „Rheinhotel" verlaten, tot 15 Aug. a. s. de praktyk in zyne woning alhier voortzetten en dan tot 15 Sept. denvacanlie- tijd in Nederland gaan doorbrengen. In dat tijdsverloop denkt by een besluit te nemen ten opzichte van de hom gedane aanbiedingen. Gisternacht is te Kaïro brand ontstaan in het Abdin-palois (het paleis van den Khedivo, in het midden der stad). Het gelukte der brandweer de groot9 zaal en de vertrekken van den Khedive, benevens den harem, te behouden. Ook werden de meubelen en het zilverwerk geborgen. Een groot aantal trichinegeval- len wordt weder uit Löbau, in Saksen, ge meld. In het naby gelegen Alt- en Neugersdorf zyn niet minder dan 55 personen ten gevolge van het gebruik van rookworst, van trichi- neuze varkens afkomstig, door deze vroeselyke ziekte aangetast. Zooals indertyd werd medege deeld, bevinden zich sedert eenige weken onder geleide van een Engelschman uit Natal oen paar zoogenaamde afgevaardigden van het negerhoofd Gungunyana in Engeland. Zy komen de hulp der Britsche regeering tegen Portugal inroepen, verklaren dat zy niets met dat land willen te doen hebben, Portugals suzereiniteit nooit door hen werd erkend en zoo meer. Natuuriyk is dit alles op aansto ken der Gecharterde Compagnie van den heer Rhodes, die ook wel voor hunne reiskosten naar en het verbiyf in Engeland zal hebben gezorgd. Zy spreken geen Engelsch en zyn zeer weinig beschaafd, maar hun geleider, de heer Doyle, dient tot tolk. Voor koningin Victoria op Windsor gebracht, staken zy bei den ten bewpze van eerbied hunne armen langs hun hoofd in de hoogte. Huluhulu, de oudste der twee, voerde het woord en zeide zyn lesje op over den hekel, dien hun groot opperhoofd en zyn volk aan de Portugeezen hebben. De heer Doyle vertaalde dit in het Engelsch. De koningin antwoordde dat zy verder maar met hare raadslieden mossten raadplegen. Daarna werd aan de twee negers en hunnen tolk in eene andere zaal eenige vorverschingen aangeboden. Huluhulu en zyn makker zyn mot alles ingenomen, wat hen in Engeland wedervaart, en voortdurend verkeeren zy in stomme ver bazing over hetgeen men hun zoo al laat zien. Dezer dagen waren zy in het militaire kamp van Aldershot. Door eenige soldaten werden in de gym nastiekzaal gymnastische oefeningen verricht. Huluhulu hield de hand voor zyn mond. Dat is een toeken, waarmede men onder zyn volk verbazing te kennen geeft. Toen zeide hy tot zyn tolk: „Zeg den kolonel, dat ik verbaasd ben en myn mond houd, want hier moet het geweest zyn dat de apen hunne kunsten leerden, voordat zy wild werden." Hot laatste seizoen is voor de kabeljauwvangst in de wateren der Lofoden zeer voordeelig geweest. Gedurende de maan den Januari, Februari en Maart werden 31 millioen kabeljauwen gevangen, tegen slechts 18 millioen in het vorig jaar. Deze voordeelige vangst is het gevolg hiervan, dat de visschen by den aanvang van het seizoen zich niet alleen byna voortdurend aan do oppervlakte des waters ophielden, maar zelfs in grooten getale de fjords binnendrongen. Uit Breslau wordt aan de „Times" gemeld, dat Silezie op verschillende plaatsen door overstroomingen wordt geteisterd. Do vallei der Neisse is een meer geworden, ter wyl een aantal dorpen onder water staat. De aangerichte schade aan huizon en veld gewassen is belangryk groot. Een zonderling testament is nagelaten door zekere madame Martin, te Vin- cennes woonachtig. Zy vermaakte hare nalaten schap van f 96,000 aan hare geboortestad Toul. Dat komt meer voor, maar minder gebruikelyk is, dat men, zooals deze vrouw deed, by uiterste wilsbeschikking bepaalt, dat f 600 dient bestemd voor de begrafenis en dat zy „zoover mogelyk moest worden begraven van de laatste rustplaats van haren overleden man." Die schynt in het huwelyk geen „hemel op aarde" te hebben gevonden. HAZERSWOUDE. Bevallen: J. Oppelaar geb. Slierondregt, Z. J. v. cl. Merj geb. Baak, D. A. Yan Doorn geb. Hassing, Z. Ovorloden: G. Yan Nobelen, 7 j. Gehuwd: G. Slootweg, wednr. van J. Yoorwindcn, 45 j. en M. Bogaard, 37 j. KOUDEKERK. B e v a 11 e n G. Do Regt geb. Drot Z. J. IJdo geb. Spijkor, D. Overleden: J. H. Yan Amsterdam, 17 m. A. v. d. Paauw, wednr. van O. Rookmaaker, 82 j. PI. Yan Bemmel, echtgen. van L. Kammeraad, 70 j. G. Van Loeuwen, 16 m. OUDSHOORN. Bevallen: L. Wolvers geb. Fortuijn, D. Gehuwd: T. Twigt jm. 20 j. en M. Westmaae jd. 19 j. TER-AAR. Bevallen: M. v. d. Pijl geb. Van Wetten, Z. W. Van Putten geb. Rijkse, D. J. C. v. d. Hoorn geb. Bocxo, D. M. Do Bruijn gob. Esveld, Z. Overleden: M. A. v. d. Ylugt, d. 4 m. J. Mank, eclitgen. van C. M. v. d. Dobbelsteen, G3 j. WOUBRUGGE. Ovorleden: C. Buia, d. 7j.— S. J. Yan Wieringen, jm. 3 j. C. M. v. d. Nagel, z. 3 j. ALFEN. Bevallen: J. Nagtogaal geb. Yan Wijk D. Overleden: J. Buijze, echtgen. van H. W. Yan Riel, 11 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: E. J. Bos geb. Wolmerstett, D. K. Broeveld geb. De Ruiter, Z. N. De Jong geb. v. d. Aa, Z. K. Kleijn geb. Van Schagen, Z. A. Kroon gob. v. d. Elzer, D. Overleden: G. De Waal, z. 4 m. BODEGRAVE. Bevallen: H. Hofman geb. Yan Kempen, D. M. Groenendijk geb. Winters, D. Overleden: A. De Bode, echtgen. van J. Dom burg, 61 j. W. Yan Effcren, wednr. van A. Slis, 87 j. Gehuwd: J. Blok, jm. 28 j. en P. Snatorse jd. 27 j. WARMOND. Geboren: Geertrnida, d. van L. v. d. Merj en A. Van Rijn. Overleden: Maria Cornelia Rismau, 58 j., echtg. van W. De Yo9. H ET BALKLEED. Door JOHANNA. Hoe vlytig bewegen zich de handige vin geren tusschen de wolken van plissées en volants 1 Terwyl Antonie naait, buigen hare moeder en hare zuster zich over haar en bekijken haar werk. Ze keuvelen alle drie. „O, hoe heerlyk, nu nog eens te kunnen dansen en dat op een ball Het is zoo lang geleden. De menschen waren zoo stil, het dorp scheen wel uitgestorven sedert de Wil- bergs vertrokken zyn. We hebben al dien tyd niets gehad dan het Kerstfeest by de Mullers, met die altoosdurende pandspel letjes, welke ieder jaar hetzelfde zyn en die men reeds van buiten kent.en dan nog een verjaardag van tante Annette, waar altoos uit een ernstig boek wordt voorge lezen; behalve dat heelenal niets, niet eens oen bal champötre!" Neen, in de laatste twee jaren is het voor jonge meisjes waarlyk niet om uit te hou den geweest! De laatste twee jaren! Men had wel kun nen zeggen de laatste acht of tien jaren. Nu ja, als de eene dag zoo precies op den anderen gelykt, dan bemerkt men byna niet hoe snel ze tot jaren aangroeien. Het voorjaar kwam, Antonio en Emma plantten bloemen in de perkjes van den kleinen tuin, de korseboomen stonden in bloei en de groote vraag was, of men dit jaar wel veel morellen zou hebben. De rozeboompjes vertoondon groote knoppen, welke weldra heerlyke rozen werden; de zusters bewonderden ze dag aan dag, zaten heel dikwyls samen in het prieel, dat met wilde wyngaardbladen begroeid was, en lazen. Buiten op het veld gaf het handen vol werk, want men was reeds begonnen het hooi in te zamelen. „Ja, ja, wat gaat de tyd toch snel! De zomer liep ten einde, het werd buiten guur, de laatste asters lagen geknakt tegen den grond. Emma en Antonie plukten hulst takjes af om er in den winter de woonkamer mee te versieren. Zoo heel aangenaam was de herfst nu juist niet, met dien eindeloozen nevel en altoosdurenden regenmen kon niet eens den molen daar tegenover zien, maar den weg kon men wel van uit het venster zien, waar Emma en hare zuster beurtelings in de vensterbank zaten. Zy kenden ieder rytuig uit de omstreek, de zwarte paarden van den pachter, de bruine van de Vogts en het rytuigje met éón paard van den dokter, lederen dag passeerden dezelfde menschen en iederen dag maakten de zusters dezelfde opmerkingen. Kerstfeest begint nu te naderen met al zyne kleine verrrassingen en zyne onschul dige vreugddan volgt weer het Nieuwejaar. De dagen worden langzamerhand langer. De lente komt! Zoo gaat het van jaar tot jaar. Ja, men kan zich nauwelyks verbeelden dat het nu al acht en twintig jaar geleden is, dat de familie het huis betrok; Emma was toen nauwelyks negen jaar en Antonie vier. Op de pastorie hadden zy aan de lessen van eene gouvernante deelgenomen; toen legde Emma hare belydenis af en kort daarna Antonie ook. Nu waren zy beiden vol wassen. Dat waren prettige dagen vooral. maar dat is reeds lang, lang geleden. Nu was er alleen nog pret als de studenten met de vacantie overkwamendan was er geen eind aan de bals, bosch- en buitenpartytjes, comediespelen en andere andere amusementen. Het is zelfs niet onmogeiyk dat de hazel- notenlaan in den tuin van de pastorie wel eens wat zou weten te vertellen van een gestolen kusje, van zoete woorden en van een handdruk, welke sidderend werd gegeven. Het gebeurde eens dat Emma en Antonie op visite waren by do domineesvrouw, die wyn en gebak voor den dag haalde en heel gul en harteiyk was. „Denk eens aan", zei de vrouw van den dominee, „Otto is verloofd, hy heeft eene goede keus gedaan.maar, Emma, neem nog een taartje.eone zeer goede keus. uitstekend zelfs.wie had het ooit durven denken Emma wist niet hoe hot kwam, maar zy kon haar glas niet zonder beven vasthouden; zy bleven niet lang, stil wandelden zy naast elkander op don weg; toen zy echter by een hek gekomen waren, by een weiland, ging Emma op het gras zitten en begon bitter te snikken. Antonie knielde by haar neer, sloot haar in heur armen, maar een woord van troost uitbrengen kon zy niet; ze kon slechts mede- weenen. Eindelyk gelukte hot Emma hare tranen te bedwingen, ze stond op. „Antonie", snikte zy, „zeg het niet aan moeder zy behoeft het niet te weten waarom zou ik haar verdriet doen!"

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5