DAGBLAD. §eze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 22 Juli. N». 9636. 33on<lei»<Iasi' ~3 «Xnli. A». 1891. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lotdoa por 3 maandenf 1.10. Pranoo per poet1.40. Afzonderlijke Nomme.i.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 1—0 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Groote re lettere naar plaatsruimte. Voor het lncas9^pren buiten de 9tad wordt ƒ0.10 berekend. Ter verkiezing van negen leden voor den gemeenteraad alhier waren van de 2363 kiezers ingekomen 1345 stembiljetten, waar van er heden by de opening door het stem- bureel van onwaarde werden verklaard 16, aoodat het aantal geldige stemmen 1329 en de volstrekte meerderheid 665 bedroeg. Uitgebracht waren op de aftredende leden Mr. C. Cock (1., a.-r., k.) 1263 stemmen. P. L. C. Driessen (1., k.) 1088 J. Van der Breggen (1735 Prof. dr. M. J. De Go9je (1.) 723 Dr. P. J. Kaiser (I699 P. Alma (I.)562 S. C. M. Knappert (geen ean didaat gesteld)296 Bovendien waren nog aanbevolen de vol gende heeren, die het achter hunne namen -gesteld aantal stemmen verkregen: Prof. mr. H. L. Dracker (I.) 661 Dr. M. C. Dekhuyzen (1.) 615 IV. F. Verhey Van Wijk469 Mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck 467 Prof. dr. H. Treub459 Mr. L. M. J. H. Kerstens (k.) 456 B. H. J. Schmier (k397 J. A. Bots (k.)393 F. J. Los (a.-r.)326 J. L. Creyghton (k.)322 Prof. dr. P. Van Geer (1.)305 P. Fontein Jr. (a. r.)270 [De letters 1., a.-r. en k. achter de namen duiden aan van welke richting de candidatuur uitging.] Als hebbende de volstrekte meerderheid verkregen, zijn alzoo herkozen de heeren: Cock, Driessen, Van der Breggen, De Goeje en Kaiser; terwijl in herstemming komen de heeren: Drucker, Dekhuyzen, Alma, Verhey Van Wyk, Lamberts Hurrelbrinck, Treub, Kerstens en Schmier. Op verschillende andere personen waren nog 136 stemmen uitgebracht. Hedenmiddag werd dr. J. A. Beyerman, predikant bh de Remonstrantsche gemeente alhier, naar aanleiding van zyn aanstaand vertrek naar Groningen, wederom een sou- venier aangeboden. Namens de leden van het „Godsdienstig Leesgezelschap" werd hem nl. vereerd eene in vergulde lyst gevatte schildery in olieverf van O. Esrelman, voorstellende een .Zeeuwsch boertje en boerinnetje, met een witvoet paard voor eens sjees, een waar kunststukje, waarmede de beminde leeraar zijne groote ingenomenheid en waarvoor by tevens zijne warme erkentelijkheid betuigde. Het stoffelijk overschot van den heer W. P. Wolters zal morgen-, Donderdag-ochtend, ter aarde worden besteld op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier. Te elf uren zal d9 lijkstoet te dien einde de woning des over ledenen aan de Boommarkt verlaten. Het verslag der commissie, van 1 Aug. 1S90 tot en met 31 Juli 1891 te Leiden be last met het afnemen van het practisch exa men van arts, volgens art. 2 der wet van 25 Dec. 1S78 (Staatsblad nr. 222), is opge nomen in de Staatscourant van 22 Juli. De beide zittingen samenvattende, verkrijgt men het velgend overzieht. In het geheel hebben zich aangemeld 123 eandidaten, te weten: voor het geheele examen 2 (2 casdidaat- artsen) voor het eerste gedeelte 69 (27 medmirae doctorandi en 42 eandidaat artsen) voor het tweede gedeelte 52 (17 med cirae doctorandi en 25 candidaat-srtsen). Do twee, die het geheelo examen wenschten af to loggen, wavon beiden candidaat-attsen, De eene kon reeds bjj het eerste gedeelte van zijn examen niet worden toegelaten, de andere slaagde bij ditzelfde gedeelte, maar moest bij het tweede gedeelte worden afge wezen. Van de 69, die zich voor het eerste gedeelte hadden aangegeven, overleed 1 medicinae doctorandus en trokken zich 2 candidaat- artsen vóór het examen terug, zoodat het aantal geëxamineerden bedroeg 66. Van de 52 voor het tweede gedeelte trok ken zich 1 medicinae doctoranda en 1 ean didaat-arts terug, zoodat 50 werden geëxa mineerd. Van de 66 voor het eerste gedeelte (26 medicinae doctorandi en 40 eandidaat artsen) slaagden 35 (16 medicinae doctorandi en 19 candidaat-artsen) en werden afgewezen 31 (10 medicinae doctorandi en 21 cand.-artsen). Van de 50 geëxamineerden voor het tweede gedeelte (16 medicinae doctorandi en 34 cand.- artsen) slaagden 31 (8 medicinae doctorandi en 23 candidaat-artsen), die allen tot arts bevorderd werden, terwyl 19 z(jn afgewezen (8 medicinae doctorandi en 11 candidaat-artsen). De commissie vestigt opnieuw de aandacht van den minister van binnenlandscbe zaken op de gebrekkige kennis der Latynsche taal bjj vele geëxamineerden. De namen der geslaagden zyn reeds vroeger gemeld. Examens hoofdakte's-Gravenhage, 20 en 21 Juli. Geöxam. 15 mann. cand.afgew. 9; toegelaten 6, nl. de heeren D. Weer, te Delft; B. Valk, te Wassenaar; J. Groeneveld, te HazerswoudeA. Stafleu, te LeidenJ. Pol derman, te Nieuw Loosdrocht, en M. G. Van E«yk, te Leiden. Prins Aribert van Anhalt-Dessau, die dezer dagen te Windsor is gehuwd met prinses Louise van Sleeswyk-Holstein, is gis teren met zyne gemalin en gevolg in de resi dentie aangekomen en afgestapt aan het „Hotel des Indes." Jongstleden Zaterdag is voor H. M. Ko ningin Wilhelmina de vacantia tyd ingetreden. Dezer dagen deed in onderscheidene dag bladen het bericht de ronde, dat de aftredende ministers zich bezighielden met het opmaken der Staatsbegrooting over 1892. Sedert ver nam het „Yad.", dat dit bericht slechts ten aanzien van enkele departementen waarheid bevat, en dat integendeel by de meerderheid der ministers het trouwens zeer begrypelyk bezwaar bestaat om de quaesties te beslissen nopens hetgeen in 1892 zal moeten geschieden, waartoe het opmaken eener begrooting telkens aanleiding geeft. Naar men verzekert, is dan ook nog geen enkel hoofdstuk der Staatsbegrooting gereed bjj het departement van financiën ingekomen. De 1ste luit. A. J. C. De Bruyn, van het 4de reg. inf. te Delft, wordt met 1 Sept. werkzaam gesteld als ioeraar in het recht lijnig- en topographisch teekenen, tevens directeur der lithographie bjj de Kon. Mil. Academie te Breda. By de in het hoofdkiesdistrict Schoter- land gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer z(jn uitgebracht 2199 stem men, waarvan geldig waren 2168. Gekozen is de heer H. Pyttersen Tz., ean didaat der centrale liberale kiesvereeniging, met 1106 stemmen. Op den heer P. Van Vliet, eandidaat der anti-revolutionnairen en van de volksparty, waren 1062 stemmen uitgebracht. By de vorige stemming waren uitgebracht 1788 geldige stemmen, waarvan de heer Pyttersen er 800 en de heer Van Vliet er 771 verkreeg. Te beginnen met morgen worden de verhoeren der commissie voor de Arbeids- orquëte, voor zooveel betreft de afdoeling ondor presidium van mr. A. Kerdijk, te 's-Hage, voortgezet in een der lokalen van de Eerste Kamer der Staten Generaal, De hertogin van Mecklenburg, dochter van den groothertog van Saksen, komt met gevolg den loden Augustus te Scheveningen, en zal in het Hotel „Kurhaus" intrek nemen. De minister van binnenl. zaken, de heer De Savornin Lohman, is gisteren op het Loo geweest. De ex-gouverneur van Suriname, jhr. De Savornin Lohman, komt hedenavond met zyne echtgenoote in de residentie en zal in trek nemen in het „Hotel Twee Steden". By koninklyk besluit van 18 dezer, op genomen in, de Staatscourant van 22 dezer, is op de voordracht van den minister van oorlog bepaald dat de Cadettenschool wordt gevestigd te Alkmaar. Van de 22ste ploeg adspiranten voor cadet aan de Koninkl. Milit. Academie te Breda zyn van de 12 opgekomenen 3 geneesk. afgekeurd. Voor het gisteren te Utrecht gehouden apothekersbediende examen waren opgeko men 2 vrouw, en 1 mann. cand. Afgewezen 2. Toegelaten mej. C. Perk, geb. te Alfen. Het „Utr. Dbl." meldt dat in hot begin van September de aanbesteding kan plaats hebben voor het nieuwe universiteitsgebouw te Utrecht. Het voornemen bestaat, daarvoor tegen den winter de noodige uitgraving te laten doen en de fondamenten te doen leggen, waarop in het voorjaar het leggen van den eersten steen kan volgen. De gewone audiëntiën van de ministers van oorlog en financiën op Donderdag 23 en die van den minister van marine op Vrydag 24 dezer zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Juli van Port-Said; de „Voorwaarts" vertrok 22 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 21 Juli van Perim; de „Noord-Brabant", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 21 Juli van Co lombo; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, vertrok 21 Juli van Boulogne- sur-Mer. By koninklijk besluit is op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug. a. s., aan mr. J. G. Tadema eervol ontslag verleend als notaris te Oosterwolde. H. A. Mol benoemd tot burgemeester der gemeente Oudelande. Een pensioen van f 100 verleend aan N. C. Lybrmk, weduwe van den commies 3de klasse by 'sRyks entrepot C. Vorstelman, te Am sterdam. Benoemd by het personeel der Militaire administratie, en wel by de kwartiermeesters tot eersten luit.-kwartierm. by het 3de reg. inf., de tweede luit.-kwartierm. N. J. L. Ep- kema, van het corps; tot kapt.-kwartierm. by het 7de reg. inf., de eerste luit.-kwartierm. D. J. Holsheimer, van het 1ste leg. inf. drukkingen, welke allicht aanstoot konden geven, waren reeds gewyzipd geworden, waar uit blykt dat de directie er steeds op uit is om waar genoegen te verschaffen. Het grand spectacle gezelschap van den heer Stroober in het Nutsgebouw verdient een veel drukker bezoek. Er wordt uitstekend voor afwisseling gezorgd en hoewel het op dit gebied byna onmogeiyk is iets te geven, dat „noch nicht da gewesen" is, met de 25 gedres seerde kaketoes van Mr. Alexe Caro is dit inderdaad het geval. IVy raden een ieder aan deze collectie kaketoes zyne bewondering te gaan schenken en hulde te brengen aan het talent van Mr. Alexe Caro. De heer Duyser heeft de Nutszaal zóó ingericht, dat het er met de tegenwoordige temperatuur best uit te houden is, en de openstaande tuindeuren verjagen alle vrees, dio deswege zou kunnen bestaan. Voor het bal champétre, dat Donderdag avond, als het „Nut" gesloten is, alsmede Zaterdag avond in den tuin van het café De Zwarte Ruiteraan den Stationsweg, zal ge geven worden, heeft de eigenaar, de heer C. J. Coster, aldaar een planken vlonder ter grootte van byna 100 vierk. meter doen leg gen. De danslustigen zullen er zich kunnen bewegen te midden der versieringen van vlag gen, wimpels enz., en eene verlichting met lampions en gekleurde ballons, terwyi de mot gasvlammen voorziene aangrenzende ruime kegelbaan eene goede gelegenheid tot uitrusten of kyken aanbiedt. Als het weer goed is, be loofd ook dit gedeelte der kermis-uitspannin- gen wel evenals andere jaren weer in goede aarde te zullen vallen. De mensch houdt nu eenmaal van afwisseling en de heer Coster zal er zeker voor zorgen dat ook deze van de aangenaamste zyn zal. - - emen ard Nieuw» Ofschoon de kermis aan velen een niet door hen versmaad wordend genoegen geeft, toch biedt de Dinsdag-avond gewoonlyk voor zeer velen iets aan, dat niet licht door hen wordt over geslagen, nl. het Zomerconcert op Zomerzorg door leden van de koninkiyke militaire kapel onder directie van den heer W. Van der Linden. Dit was ook gisteravond het geval en zeker zou de opkomst nog grooter geweest zyn, indien niet kort vóór het concert zulk eene geweldige onweersbui ware losgebroken. Daar entegen was het er daardoor in den tuin wat de temperatuur betreft, zooveel te lieflyker om geworden. Het was er inderdaad heeriyk, waarbjg het aangename nog verhoogd werd door de wijze, waarap de kapel het fraaie programma uitvoerde. De schouwburg tent der heeren Van Lier was reeds beter bezet dan dan vongen avond. „Van Meppols avonturen te water en te land en hot ballet „de Popper.fee" verschaften andermaal veel genoegen. De zaal daverde j onophoudelijk yan de toejuichingen, en (Je lat. Gisteravond, omstreeks zeven uren, is door twee personen, die met eene schuit door den Morschsingel voeren, opge haald het lyk van den kruidenier J. 8., wonende in de Rynstraat aan den Morschweg, onder Oegstgeest. De ongelukkige was waarschynlyk, door de duisternis misleid, te water geloopen. Gistermiddag, tusschen zes en zeven uren, is een jongetje van 5 jaren, zoontje van schipper Maurits, naby Leidscbendam over boord gevallen en verdronken. Hedennacht is uit eene weide onder de gemeente Stompwyk een paard ont vreemd, toebehoorende aan dr. H. Men schryft ons, dd. 21 Juli, uit Noordwyk-BinnenHoe govaarlyk regenputten en regentonnen zyn op plaatsen, waar kin deren komen, is al zoo vaak gebleken. Eene nieuwe waarschuwing vinden we in het feit, dat gisteren alhier het tweejarige dochtertje van zekeren V. D. in zoo'n ton geraakte en daaruit levenloos werd opgehaald. De ton stak even boven den grond uit en was boven dien niet behooriyk gesloten. „Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zach t." Gisteravond is een bewo'.ier aan de Hoofkade te 's-Hage onder hr.vig verzet door den daartoe aangewezen deurwaarder, met behuip van den sterken arm, in gyzeling gebracht. Do gegyzelde werd met groote moeite in een rytuig naar 'net huis van be waring gebracht. By de overbrenging 'liep een groote troep menschesa mede, dio vr 0r de gevangenis steeds aangroeide, zoodat d e politie, bygestaan door de militaire waehr t rujm baan moest maken, waarbjj z.jj tusVchenbeide krachtig meest- optreden. De ■postduivenveroenigin'g p, 0 Ooievaat'V te 's-Gravenhage, hield hare, eindvlucht met oude duir en „jt Qha- ^b'jroux (Frankryk), afstand eie' KM. D9 duiven werden aldaar des Voorgons te 5 uren met goed weer on Zuïdoriwir.d losgelaten. De

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1