N°. 9634. Dinsdag 21 «Tuli. A0. 189T. feze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad.' Leiden, 20 Juli. Feuilleton. DAG BLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•er Leiden per S meenden1.19. Franoo per postLW. Afzonderlijke Nommera,0.65. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ten 1regels ƒ1.05. Iedere regel meer fO.lTf. Qpx>tere lettere neer plaatsruimte. Voor het inceaseereD bwten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© gepnlogerlngen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door J. J. B. BERNARD, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Oude SiDgel No. 200. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, fiprgemeester. 20 Juli 1891. E. KIST, Secrecufis. Zaterdag-avond bad in de fabriek van de firma Jacobus Scheltema Janszoon alhier eene eigenaardige plechtigheid plaats. In eene der werkzalen waren 57 vaste werklieden dier fabriek bijeengekomen om uit den mond van hun patroon, den heer C. Was senaar, thans eonig overgebleven lid van ge noemde firma, de aangename tijding te ver nemen, dat de heer J. Scheltema, die op 1 April 1.1. te Noordwijkerhout overleed en die tot zijn overlijden medelid der firma was, bij testament over de aanzienlijke som van ƒ12,500 ten hunnen behoeve had beschikt, naar billijken maatstaf onder hen te verdeelen. In overleg met don heer mr. F. Was, uit- voerdor van den uitersten wil van don over ledene, waren de verschillende bedragen op de Leidscbe Spaarbank geplaatst ten name van de gerechtigden. Thans was het oogen- blik gekomen, om aan de beschikking uitvoe ring te geven. Onder hartelijke toespraak van den hoer assenaar werden de spaarbankboekjes aan Ie werklieden uitgereikt. Hij wjjdde een aan- loenljjk woord aan de nagedachtenis van den overledene en wekte de werklieden op tot ipaarzaamheid en getrouwe plichtsbetrachting. milde beschikking toch van den erflater al alleen goede vruchten dragen, als de werk- eden daarin eene belooning zien voor hun ;oed gedrag en hunne ijverige plichtsvervul ling en wanneer het bewustzijn, dat zij nu oen kapitaaltje bezitten, dat hun tot steun kan dienen in zorgvolle dagen, hen aanspoort om de milde gift te bewaren en door spaar zaamheid te vermeerderen. Nadat een der werklieden, namens allen, een eenvoudig woord van vereering voor den hans EN RIKA. Van H. Schobert. Door JOHANNA. Slot.) „Hij is een schurk, die zijn vaderland niet graag en vrijwillig dient." De oogen van den korporaal fonkelden; Hans voelde het hart ruimer slaan en alle leed en verdriet scheen als kaf voor den wind weg te stuiven. Zijne oude geestdrift voor den soldatenstand ontvlamde weer met alle macht; hy strekte de hand uit en riep: „Daar, daar hebt gy mij met huid en haren, i Ik wil ook strijden, ook overwinnen en als het wezen moet, sterven voor den Koning." Hij stak het blanke handgeld in den zak, ging toen naar huis en schreef aan Rika: „Mijne hartelijk geliefde Rika! „Morgen ga ik met het leger mee; weldra zal er weer oorlog wezen, het zal op leven en dood gaanmisschien zullen we over winnen. Gij hebt mij een afscheidsbrief ge- I schreven, schoon ik het braaf en eerlyk met u gemeend heb. Daar ik u, mijne Rika, niet hebben mocht, kies ik den dienst des vaderlands 1 „Of Rika, of koning Frederik, aan beiden l*d ik m(j verloofd. Als altoos, uw trouwo Hans." overledene en dankbaarheid voor zijne milde gave had uitgesproken, werd de bijeenkomst gesloten door den heer mr. F. Was, die er in zijne toespraak op wees, hoe uit deze gunstigo beschikking van den heer Scheltema bleek, welk een goed hart deze altijd had toegedragen aan zijne werklieden en hoe hij trouwe diensten en nauwgezette plichtsbe trachting wist te beloonen. Doch bovenal werd hier wederom het bewijs geleverd, hoe onrechtvaardig dikwerf by monde en geschrift de verhouding tusschen werk lieden en patroons wordt beoordeeld. Waar zoo dikwyis de grieven van de werk lieden tegen den werkgever breed worden uitgemeten, kan het zyn nut hebben, dat er ook eens op gewezen wordt, hoe velo patroons werkeiyk belang stellen in het lot hunner werklieden. De edele daad van wylen den heer Scheltema strekke daarvan tot bewijs 1 Dr. J. A. Beyerman, predikant by de Remonstrantsche gemeente alhier, beroepen by eene zelfde gemeente te Groningen, zal Zondag 26 Juli van zyne gemeente afscheid nemen. In het hotel Levedag alhier is afge stapt de kolonel der genie Eland met twee kapiteins en verdere officieren. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Heer-Hugowaard is ont vangen door den heer B. D. Eerdmans, theol. docts. alhier. De 1ste luit. P. A. Spaan, van het 4de reg. inf. alhier, is aangewezen om 25 Juli naar Zeist te vertrekken, tot het in gereed heid brengen van de legerplaats voor dat corps. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland is h6den aanbesteed het bouwen van eene dubbele brugwachters woning naby Leiden, aan den ryksweg van Leiden naar „de Vink." Raming 8800. Minste inschryver was de heer J. L. Werdes Jr., te 's-Gravenhage, voor 8390. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen ƒ54, ƒ27 50, 5.60 en 2.80de laagste: ƒ54, 27, ƒ5.50 en 2.75. Door de commissie van examen te 's-Gra venhage zyn jl. Zaterdag voor den hoofd- ODderwyzersrang toegelaten de heeren C. Zyderveld, te Valkenburg, J. Schaap, onder- wyzor te Valkenburg, wonende te Katwyk Het was een droevige dag in Hainau, als de troepen wegtrokken, want menig brave boerenjongen had zich vrywillig aangesloten. Niemand hunner droeg echter het hoofd zóó fier en zag zóó zege-bewust in de toekomst als Hans Baldenweg. Zes jaren hebben in Hainau weinig ver andering teweeggebracht. Alleen de directrice heeft in dien tyd het tydelyke met het eeuwige verwisseld en Rika is bij den ouden Baldenweg gaan inwonen, dien zy als eene dechter verpleegt en liefheeft. Zy is niet moer zoo élégant en slank, maar ook niet meer zoo bits als vroeger; doch de oude Baldenweg vindt dat zy met iederen dag mooier wordt. „Och, als Hans haar nu nog eens zien kon!" En dan slaken ajj beiden een zucht vol angst en bezorgdheid, want aan dien bitter harden oorlog scbynt maar geen eind te komen. Met do oogen vol tranen zag Rika dik wyis de straat langs, maar hoe zy ook keek en wachtte, niemand bracht eenig naricht. Zou Hans nog leven of zou by de liefde voor zyn vaderland met zyn bloed bezegeld hebben? Ach, hoe menigmaal had zy den afscheids brief van Hans gelezen en herlezenhy was er heel en al stuk van gegaan. En dan had zy zco'n akeligen droom ge had, zoo'n heel akeligen droom 1 Zy had in den tuin gestaan en teen was er een man aan Zee, H. A. De Man, te Zoeterwoude, onderwyzer te Leiden, en D. Paap, te Voor schoten. De minister van waterstaat, handel en nyverheid, de heer Havelaar, had heden audiëntie by H. M. de Koningin-Regentes, op Het Loo. Daar het gebruikelyk is de audiëntién voor de ministers te staken, wanneer eene opdracht tot Kabinets formatie is gegeven, wordt hieruit afgeleid, dat tot dusver nog niemand met de samenstelling van een ministerie belast is. Z. H. Paus Leo XIII heeft T. C. B. Ten Hagen, te 's Gravenhage, begiftigd met de orde van den H. Gregorius, de hoogste Pauselyke orde. Mr. J. A. De Ranilz, te 's-Gravenhage, heeft heden voor den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat en procureur, in het desbetreffende formulier getrouwheid zwerende aan de Koningin. <r-meusrd Nieuw». Evenals andere jaren, heeft de heer IV. A. De Bruyn ook nu niet nagelaten om zyn „Café du Thëatre", met wintertuin, by gelegenheid der kermis een feestelyk aan zien te geven. Zyn in de voorzaal aan het plafond ampels van groen aangebracht, de wintertuin zelf pryikt in een verschen dos van groen en bloemen, terwyi eene Chineesche verlichting, door middel van veelkleurige bal lons, zeer zeker ook een eigenaardig tffcc: zal maken en velen zal verlokken op de kermis wandeling daar te komen verpoozen om wat uit te rusten onder de tonen van opwekkend piano-spel. Op d e B r e e s t r a a t voor h e t S t a d- huis heerschte hedenmorgen weer heel wat drukte, doordat, gelyk dit tegenwoordig te doen gebruikelyk is, de verschillende draai orgels en andere instrumenten, welke deze week zich in alle deelen der stad zullen doen hooren, aan het politie-bureel werden „geïn specteerd", althans wat hun al of niet aan te hooren geluid betrof. Men schryft ons heden uit Lei derdorp Eindelyk zyn wy verlost van de plaag, welke ons de verbouwing der Span jaardsbrug heeft bezorgd, nl. de overhaal over de Zyl. De brug is gereedgekomen, althans, velen meenen zulks. Er loopen echter zonderlinge geruchten nu wy zoover zyn, en die ons wel met een doek gekomen, die met bloed be vlekt was, en een laatsten groet van Hans bad gebracht. Ach, by de gedachte aan dien droom stortte zy opnieuw tranen; och ja, het was haar als hoorde zy het paardengetrappel op nieuw en... maar wat zag zy opeens? Wie was die ruiter in lichtblauwe uniform, zoo als zy het in haren droom ook gezien meende te hebben Zou by. Met een kloppend hart leunde R:ka tegen een boom, zy wist niet wat er rondom haar voorviel, ze was duizelig van angst en schrik. De ruiter kwam nader en nader, zyn schoon paard, dat hy bereed, zyne lichtblauwe uni form, met karmozyn-roode opslagen, schit terde in de zon. „Hans!" riep Rika uit, „Hans!" En byna was zy van schrik midden in den tuin neergevallen. Dichtbij de heining hield Hans zyn paard in. „Rika!" riep liy, even verwonderd als zy, „Rika! Gy hier in den tuin? Is dat niet een heeriyk welkom?" Zy reikte hem bevend de handhy sloot die zóó vast in de zyne, alsof hy zyn zwaard omklemde; eerst nu bemerkte zy dat er een groot, bloedig litteeken over zijn voorhoofd lieu. Vol medelyden had Rika er wel dadelijk een kus op willen drukken. Doch al ging dat niet, by las het in hare oogen, dat zy medelijden met hem had, on eens wederom de overhaal konden bezorgen. Nu de brug af is, blykt zy te zwak te zyn en moet ze op verschillende plaatsen versterkt worden. Dat zy zou worden afgekeurd, om dat de constructie niet goed was, is ten eenenmale onwaar. Een feit is echter, dat dezen morgen de brug voor schepen werd opgehaald en de brugwachter haar niet meer dicht kon krygen! Op de ScheveDingsche wieler baan werden gisteren de derde wielerwed- stryden van dit jaar gehouden. Hoewel het weder zich in den vroegen ochtend niet erg gunstig liet aanzien en he vige stortregens de baan eenigszins drasBig hadden doen worden, waren èn mededingers èn toeschouwers goed opgekomen. 't Ware dan ook te betreuren geweest, indien dit niet het geval was geweest. Zelden toch waren er zooveel buitenlandsche mede dingers als nu het geval was. 't- Zag er langs de baan en op de omlig gende duinen recht gezellig uit, en den vry sterken wind niet in aanmerking genomen, kan ten volle gezegd worden dat dit wieier- feest volkomen is geslaagd. De Fransche medediDgers, van wie één in nationaal kostuum was, toonden reeds by den eersten rit, dat zy geduchte tegenstanders waren, hoewel zy blykbaar nog niet waren opgewassen tegen de Hollanders; beiden be haalden wel ieder in hunne afdeeling een eersten prys, doch werden later afgereden. De uitslag van No. 1 van het programma een internationalen wedstryd op veiligheids- tweewielers, die in 3 afdeelingen werd gere den was als volgt: lste afdeeling: No. 1 Péres, Bordeaux, in 1 min. 27,/s seci Ho. 2 H. M. Stroethoff, Amsterdam, in 1 min. 27 sec.; en No. 3 G. Choisy, Gent, in 1 min. 27'/„ sec. 2de afdeelingNo. 1 Cassignard, Bordeaux, in 1 min. 25J/S sec.; No. 2 H. Roosdorp, Amsterdam, in 1 min. 263/5 sec.; en No. 3 J. D. Houtman, in 1 min. 27 sec. 3de afdeeling: No. 1 C. Witteveen Jr., Haarlem, in 1 min. 24 sec.; No. 2 dr. G. R. Adcock, Londen, in 1 min. 25 sec.van No. 3, den heer K. Smits, werd de tyd niet opgegeven. By den beslissingswedstryd was No. 1H. Roosdorp, in 1 min. 25'/s sec.; No. 2: C. Witteveen Jr., in 1 min. 26 sec.; en No. 3: Cassignard, ook in 1 min. 26 sec. dat maakte hem zoo blyde, alsof hy een veld slag had gewonnen. „Ik heb vier en twintig uren verlof van wege myne wond", zeide hy; „dan moet ik weer „rechts-om-keert" maken en naar bet kantonnoment en de campagne terug. Maar niet meer voor langen tyd. Weldra is oorlog geëindigd; dan krygen we vre Maria Theresia heeft toch ingezien dat nie mand tegen den grooten Frits opkan, schoon toch anders alle vrouwen den duivel in het ïyf schynen te hebben, en dan, Rika, kom ik thuis en gy wordt myne vrouw, hoera!" Zoo sprekend zwaaide hy den hoed in de lucht en toen vouwde Rika de handen, ter- wyl zy sidderend uitriep: „En als gy nog eenmaal voor den vyand moet, Hans, en zy schieten u dood, dan sterf ik van verdriet." „Maar, Rika", zeide hy ernstig, „dan sterft men den heldendood voor vorst en vaderland; een echt Pruisisch soldaat vreest den dood niet." Toen straalden hare oogen van vreugdeen trots en vrooiyk stemde zy in met het liedje, dat hy neuriede, terwyi hy met zyn ros weggaloppeerde. „Nun adjö, mein Liebc-hen, wisch ab dein Gesieht,] E:ne jede Kugel die trifft ja nicht, Denn trif jede Kugel apart ihren Mann, Wo kriegten die Kónigeihro Soldaten dann?"

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1