De heer L. B. Stein is eervol ontheven vit zijne betrekking van intendant en kapi tein d6r jacht van de (thans verkochte) par ticuliere koninklijke groothertogelijke domei nen in hst groothertogdom Luxemburg. Gisteravond te kwart voor tienen is aan den West-Indischen steiger te Amsterdam aan gekomen het stoomschip „Prins Willem II" van den Kon. W.-Ind. Maildienst. Aan boord van dit schip bevond zich de oud gouverneur van Suriname, jhr. mr. M. A. De Savornin iLohman, met familie. Dezen, zoomede de andere passagiers, zouden tot hedenmorgen aan boord blijven. Men meldt ons uit 's-Graverihage De drie hoofdambtenaren, twee by het minis terie van oorlog en een by het departement van binnenlandsche zaken, dezer dagen be roemd tot ridders in de orde van den Neder- landschen Leeuw, hebben een belangryk, zoo niet het gewichtigste aandeel gehad aan de i bewerking en verdere voorbereiding der Leger- - wet, voor zoover die in de bureelen der ministeriën heeft plaats gehad, en welke wet by de Tweede Kamer aanhangig is gebleven. Vroeger was het dan steeds do gewoonte aan de voornaamste medewerkende ambte naren aan eene belangrijke wet, eerst de hun toegedachte onderscheiding toe te kennen als het dar Eegeering mocht gelukken haar voorstel door de Staten-Generaal te zien aan genomen. Thans is een andere weg gevolgd en is de onderscheiding uitgereikt, nu de wet, waar aan de ambtenaren hun arbeid hebben be steed, nog niet tot stand kwam. Prins George van Pruisen is met zyn gevolg afgestapt in het Maashötel te Rot terdam. Gisterochtend heeft de hertog Fredorik van Anhalt, met zyne gemalin, benevens de erfprins en diens gemalin Marie, prinses van Baden, per Hollandsche spoor de residentie verlaten. Aan het station werd de hertog, die onder der. naam van baron Von Hartneck reist, uitgeleide gedaan door baron Van Wassenaar van Rosande. De heer J. J. Delia, hoofdopzichter by 'het departement der koninklyke paleizen, is eervol uit die betrekking ontslagen, met be- -houd van zyn titel. Tot hoofdopzichter der koninklyke paleizen is benoemd de heer W. De Jong, architect te 's-Gravenhage. De heer jhr. mr. Wttewaal van Stoetwegen, onze gezant by Z. M. den keizer van Rus land, is gisteren in de residentie aangekomen en aan het „Hotel Paulez" afgestapt. Prins Aribert van Anhalt-Dess3u, die kort geleden in het kasteel te Windsor ge huwd is met prinses Louise van Sleeswyk- Holstein, wordt aanstaanden Dinsdag met zyne gemalin in het „Hotel des Indes" te 's-Gravenhage verwacht, alwaar ook eenige dagen met zyne familie gelogeerd geweest is hertog Frederik van Anhalt, vader van den jonggehuwden prins. Eene reeks van kamers is voor de vorste- lyke personen en hun gevolg gereserveerd. By Koninkiyk besluit is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw H. J. Schuur, verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Rotterdam. L. F. G. P. Schreuder, hoofdcommies by het departement van binnenlandsche zaken, benoemd tot ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw. Aan S. J. Verspelt op zyn verzoek eervol ontslag verleend uit zyne betrekking var commies by het departement van financiën. Het einddiploma met de daaraan ver bonden gratificatie van f 100 is gisteren toe gekend aan de volgende leerlingen van de Ryksnormaalschool voor teekenondeiwyzers te Amsterdamde dames M. H. Bing, M. H. Brester, T. Fokker, K. Mac Gillavry, J. Rob- berts, M. Warburg en C. Ymker; en aan de hoeren G. J. H. Kerkhoff, D. Lam, B. Stroth, K. Dykstra, H. G. Huisman en Th. H. A. A. Molkenboer. Vrydag-middag te 12 u. 48 m. arriveerde ten paleize Het Loo de Grieksche gezant Gennadius, vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, ten einde aan H. M. de Koningin-Regentes zyne geloofsbrieven te overhandigen. Heden, Zaterdag, wordt als ga6t ten Paleize verwacht de garde luitenant prins van Waldeck- Pyrmont, broeder der Koningin-Regentes. Na de plechtigheid der eerste-steenleg ging te Apeldoorn is, namens H. M. de Ko ningin, eene som van 200 beschikbaar ge steld om te worden verdeeld onder het werkvolk, dat werkzaam is aan de in aan bouw zynde kerk. By het te 's Hage gehouden Staats examen tot toelating aan de universiteit slaagde voor de faculteiten der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid en letteren de heer W. J. Van Beeck Calkoen. In het burgerziekenhui3 te Amsterdam is overleden de commissaris van politie van Zaandam, mr. L. K. F. Gasinjet, sedert 1871 als zoodanig in die gemeente in functie. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, is 17 Juli Suez gepasseerd; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 18 Juli van Padang; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Juli te Genua; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, is 17 Juli Gibraltar gepasseerd. Gemen gd Nieuw» Waarschuwing! Onder dit opschrift ontvingen we de volgende mede- deeling Gisternamiddag te kwart voor twoeen begaf het achtjarig zoontje van J. R., wonende oj> de Garenmarkt alhier, zich met zyne beide zusjes naar de erhool op de Lamgebrug, doch, aan de school gekomen, moest hy nog even naar de urinoir, terwyl zyne z»3jes de school in gingen. Om haUdrie echter Iswam er eene boodschap van den onderwijzer waarom by niet ter school was gekomen. Demoeder ging daarop aan hot zceken met nog meerdere personen. Ook de vader werd gewaarschuwd. Er werd gezocht tst men tot des avonds ruim tien uren in de meeste benauwdheid had doorgebracht. Teen kwam er eene juffrouw met don verloren aeon aan, zeggende hem 'd namiddags reeds gzzien te hebben met een persoon, die by haar een beetje drinken was komen vragen en tegen haar had gezegd „zie eens wat een aardig jongetje; jammer dat hy zoo slecht kan zien." By is daarop verder gegaan tot aan Veur, by Wassenaar, het kind ieder oogenblik dreigende met slaag, wanneer het gmg schreeuwen. Bedoelde per soon is toen in het gras gaan zitten slapen, hot kind steeds vasthoudende; doch toen hij goed en wel sliep, heeft het jongetje zich losge rukt en nam het de terugreis aan. Weder voorhy de woning komende van bedoelde juffrouw heeft deze hem in huis genomen en 's avonds met de tram naar Leiden gebracht. De bedoelde kerel is als bedelaar gekleed en spreekt gebroken Hollandsch. Ouders, weest dus op uwe hoede! Wy vestigen er de aandacht op dat het bestuur der „3-October-Vereeniging" alhier heeft besloten dat den eersten 20 deel nemers aan den op don a. s. gedenkdag van Lsidens ontzet te houden Reclameoptocht, desverlangd de helft der te maken kosten zal vergoed worden tot een maximum bedrag van 20 gulden, terwyi aan de fraaiste en aan de geestigste reclames prys en premie zullen worden uitgereikt. Blykens eene aankondiging in dit nommer moet de aangifte tot deelneming uiteriyk vóór 1 Augustus geschieden. Het is den heer B. M. Duyser, die voor de a. s. kermisweek de sc~ ooilokalen ii het Nutsgebouw gehuurd heeft, niet mogen gelukken het gezelschap van den heer Frits Van Haarlem te engageeren. In den beginne was het optreden er van alhier, evenals andere jaren, zoo goed als zeker, doch na de in den gemeenteraad ge vallen beslissing omtrent de Stadszaal gedu rende de volgende week en in verband met de moeilijkheden om spoedig eene andere gelegenheid te vinden en te hebben, wa3 de heer Van Haarlem inmiddels met andere plaatsen in onderhandeling getreden, met het gevolg, dat hij Leiden ditmaal niet kan bezoeken. De heer Duyser heeft intusschen ook niet stil gezeten en het is hem mogen gelukken eene verbintenis aan te gaan met het speci- aiiteiten-gezelschap van den heer G. Stroober, dat overal, maar vooral ook in het badhuis te Scheveningen, zooveel byval vindt. Deze verandering is er misschien dus nog eene ten goede. Deze week werden in „Rhyn- zigt" genomen 468 zwembaden door heeren en 27 door dames. De temperatuur van het water is 20° Celsius. De Leidsche wiolerwedstryd op den grindweg Wassenaar-Clingendaal zal mor gen, Zondag, aanvangen des ochtends te kwart vóór tienen. Het onlangs in den Vliet by Voor schoten gezonken, met puin beladen vaartuig van de wed. Raaphorst te Voorhout, is vanwege den Provincialen Waterstaat weder op het droge en naar den Leidschendam gebracht. De kosten daarvan zyn zeer aanzieniyk geweest. Door de zorg van den burgemeester van Oegstgeest en Voorhout, alsmede dien van Voorschoten en door de geldelyke bydragen van vele personen, is genoemde weduwe weder in het bezit gesteld van haar vaartuig, het welk thans in reparatie is aan de scheeps timmerwerf van den heer Van Eyk de Lange te Oegstgeest. Te Oudshoorn heeft in tegen woordigheid der verschillende autoriteiten de beproeving plaats gehad der nieuw aange kochte brandspuit, welke in alle opzichten uitstekend voldeed. Een woord van lof aan de leveranciers, de heeren A. Bikkers Zoon, te Rotterdam, mag, naar onze correspondent verzekert, niet worden onthouden, terwyl de spuit gaarne werd geaccepteerd. Dezer dagen werd eene rietschelf, staande onder Noordwykerhoat en toebehoo- rende aan een ingezetene van Boordwyk, door brand vernield. Reeds dadelyk meende men aan boos opzet te moeten denken en werd door de politie een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek, onder leiding van den burgemeester van Noordwykerhout, jhr. Dommer Van Polders- veldt, leidde tot de ontdekking der vermoe- delyke daders, die naar's-Gravenhage werden overgebracht. Te Amsterdam beeft gist er mid dig op den Dam- weder eens een standje plaats gehad, naar aanleiding van een twiat tusscben een schildwacht en een slagersjongen, die de k>eine steentjes betrad. De schildwacht braebt den jongen, wegens zfne minachting voorde overlevering, die deze 3teentjes tot verboden terrein maakt, met de bajonet esse hoofd wonde toe, welke in bet gasthuis verbonden werd en niet ernstig bieek. Het publisk toonde, evenals by elke botaiag over de handhaving van het twyfelaehtige recht der hiofdwacht, ook tbans eene zeer vqjandige stemming. Ter voorkoming eener ernstiger botsing werd de schildwacht afgelost, waarna het standje spoedig verliep. Van Tessel schrjift men: Twee knapen gingen aieh beimelyk in „TVegeswaal", esne voor hen, die niet zwemmsn kunnen, gevaarlyke plaats, baden, met het treurig gevolg, dat één hunner verdronk. Te Appelscha herdacht gisteren Antje Joekes De Vries, wed. van A. Kroem, haren honderdsten verjaardag. Yyf dochters, waarvan de oudste 76 jaren is, kwamen moeder golukwenschen. Het getal kleinkinderen en achterkleinkin deren is zeer groot. Over 6 kinderen is zy bet-overgrootmoeder. „Oude Antje" is nog vry kras van gehoor en gezicht. De werkstakende Parysche spoor wegwerkers hebben weder eene byeenkomst gehouden, welke door ongeveer 6000 bunner bezocht werd. Uit verschillende plaatsen wer den telegrammen ontvangen, waaruit bleek dat de beweging ook daar steun vindt. Zoo hebben te Oullins 2301 werklieden den dienst gestaakt, terwyl ook op andere stations van den spoorweg Paris Lyon- Méditerranéa niet meer in de werkplaatsen ge arbeid werd. Bovendien hebben een aantal wegwachteressen zich bereid verklaard hare posten te verlaten, zoo men haar kan ver zekeren dat deze daardoor in de toekomst niet voorgoed voor haar verloren zullen zyn. Deze vrouwen ontvangen een loon van 8 fran ken per maand. De door Parys afgevaardigde Kamerleden hebben medegedeeld, dat zy besloten zyn als scheidsrechters op te treden, en der regee ring het voorstel zullen doen, eene commissie van onderzoek te benoemen. Niettegenstaande dit alles breidt de be weging zich slechts langzaam uit. en is biyk- baar niet genoegzaam georganiseerd. Van eene algemeene staking is nog geen sprake. Aan het spoorwegstation La Vilette is het personeel vermeerderd. Te Pantin hebben de lampenopstekers en wisseiwachters den arbeid gestaakt. Aan het station Batignolles van de Wester- Spoorwegmaatschappy zyn de verwachte 180 soldaten der genie aangekomen, om hulp te verleenen. Te Scherpenzeel geraakte bet zoontje van C. v. B. in een modderkuilde kleine wa3 spoedig gestikt. Uit Ede schryft men: De handel in boschbesssn i3 in vollen gang. Dagelyks worden in het Edesche en andere bosschen honderden vaatjes verzonden. De pryzen in Engeland zyn laag. Men bedingt ƒ0.40 per vaatje. Telegrammen, SOFIA, 17 Juli. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de gezanten der mogendheden, die tot het drievoudig verbond behooren, aan de Porte hebben te kennen gegeven, dat de aan den Bulgaarschen minister van financiën, Voulkovitch-Natchevitch, door den sultan verleende audiëntie, een uitmuntenden indruk op hunne regeeringen heeft gemaakt. BOMBAY, 17 Juli. Men vreest dat de droogte, welke thans heerscht, groote schade zal teweegbrengen aan den oogst. De nood neemt in verschillende streken van Indiè zeer toe. NIEUW-YORK, 17 Juli. Uit Guatemala wordt bericht dat daar eene zekere gisting wordt waargenomen betreffende de verkie zingen, maar dat de vrede in bet land niet gestoord is. Tijdingen uit Mexico melden dat te Veracruz de gele koorts heerscht. Vele in woners gingen naar Jalapa en Tampico, waar gaene koortsgovallen voorkwamen. LISSABON, 17 Juli. Het gebrek aan specie duurt voort. Het agio op goud per pond ster ling is 9 pet., op zilver 5 pet. en op koper 2 pet. LONDEN, 18 Juli. De „Standard" achryft de daling der koersen toe aan de ongerust heid, welke er bestaat betreffende de „English Bank of River Plate". [Een nader telegram meldt dat deze bank hare betalingen heeft gestaakt.] De directe oorzaak dozer ongelegen heid is het uitstel van betaling, hetwelk door de Argentynsche regeering aan de banken is toegestaan. Men gelooft echter dat alle3 wel terecht zal komen. De „Daily News" en de „Times" dselen mede dat een belangryk aanbod is gedaan om hulp te verleenen. Dit aanbod zal beden in eene byeenkomst der directeuren in over weging worden genomen. De „Times", het besluit der Fransche Kamer ten opzichte van de interpellatie-Laur besprekende, aiet in den plotaeiingen omkeer van de houding der meerderheid het bewys, dat de Franschen nog steeds onderhevig zyn aan den invloed van plotselinge opwellingen. Overigens verdedigt de „Times" öe inly- ving van FJsas en Lotharingen bij Duitach- land. Frankrijk verklaarde den oorlog met het vooruit vastgestelde voornemen om den linker Rynoever te veroveren. Toen Duitsch- land de overwinning behaalde, beeft deDuitsche regeering niet gehandeld volgens haar gevoel, gelyk Frankrijk zou gedaan hebben, maar verzekerde alleen de toekomst der Duitsche eenheid. Edward Gripper and Sons, eon oud han delshuis in granen alhier, heeft zyne betalingen gestaakt. Het passief wordt geschat op 50,000 pd. at. Men verwacht oeDe gunstige liquidatie. In eene heden gehouden byeenkomst der Iersche Parlementsleden verklaarde de heer Mac Carthy, de leider der anti-Parnellistische groep, dat by voornemens is de leiding der party neer te leggen. LISSABON, 18 Juli. De minister van kolo niën spreekt het gerucht tegen, dat te Lorenzo Marques (Delagoa-baai) een opstand onder de soldaten van het Portugeescbe garnizoen zou zyn uitgebroken. ROME, 18 Juli. Ondanks de groote hitte blyft de gezondheid van den Paus goed. PARIJS, 18 Juli. De toestand van de werk staking der spoorweg beambten wordt niet gunstiger. Aan alle stations heerscht echter volkomen kalmte. Te Lyon hielden de spoorweg beambten eene byeenkomst en verwierpen zy het voor- stol tot het organiseeren van eene algemeene werkstaking. idarktberlehteK Leiden, 18 Juli. Granen. lolaudsche artikelen werden heden weinig vtrhaudeid. Witte Haarlcmmermeer-Tarwe ƒ8.60 tot 9.50 per 79 KG.; enkele beate partijtjes brachten boven de ƒ10.op. BnitenlandBche Witte Tarwe met goeden handel van ƒ9.35 tot ƒ10 40 per 80 KG. Kogge ƒ6.90 a ƒ7.50 per 74 KG. Buitenlandache Daver 47/48 KG. ƒ8.60 a 8.90, 62/53 KG. ƒ9.— a ƒ9.25 per 100 KG. Van Blauwe Erwten komen nog enkele partijtjes voor tot ƒ8.a ƒ9.50 per HL. Koolzaad met het vooruitzicht op een klein gewae. op ƒ11.50 en ƒ12.— gobouden, doe* zonder handel. Kanariczaad ouvoranderd aangeboden 7.25 a 8.50 per HL. Boter: Aanvoer 7580 kj. late qnalit. per 1/4 vat ƒ52.— a ƒ58.— 2do qnaU-. per vat ƒ46.— a ƒ50.late qnalit oei kiiogr. ƒ1.30 a ƒ1.45; 2de qnalit. per kiiogr. ƒ1.15 a ƒ1.25. Lange Zwarte Turl', 12000 dubb. HL., 0.22 a 0.2e.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 8