By vonnis van d e a r r ond.-recht- bank te 's-Gravenhage wefden heden beves tigd de vonnissen, door het kantongerecht aldaar gewezon tegen W. P. H., veroordeeld ter zake van het tappen zonder vergunning. Voorts werden in de zitting van heden ver oordeeld J. S., te Ter-Aar, ter zake van ver nieling van eens anders goed, tot 4 dagen G. P., te Zwammerdam, die aldaar een dier in het openbaar mishandelde en doodde, tot f 1 boete; T. v. d. N., wegens oplichting, drie malen gepleegd, tot 7 dagen gevangenis straf; F. v. d. V., to Delft, die zich aldaar schuldig maakte aan diefstal, tot 1 maand; M. N., te Delft, die zich tegen een politie agent verzette en dien mishandelde tot 7 dagen N. v. D., A. B. en C. W. S., te Delft, die zich mede tegen de politie verzetten, de beide eer6te beklaagden ieder tot ééno maand, den laqtsteij bekl. tpt 0 weken gevangenisstraf, Zondag j.l. geraakto te Hoofddorp een paard mot kar van den landbouwer J. B. in de Kruisvaart, doch kwam weer behouden aan wal. In den Vennepertocht geraakte de heer De B. met paard en rijtuig te water en M. A. L die den predikant der doleerendo gemeente huiswaarts bracht, geraakte mede met paard en rijtuig te water. Een en ander liep ook goed af. De zoon van P. W., die uit een karretje is gevallen op den Ringdijk, by Schinkelveer, en zich nogal erg aan het hoofd heeft bezeeid, is aan do beterhand. Word onlangs vergunning ge vraagd om eene stoomboot te laten varen door het Geniekanaal te Haarlemmermeer en Am sterdam-Leiden, thans verneemt men dat dergelijke aanvraag ook door anderen zal wjpden gedaan. Z o n d a g-n a middag bracht eon man een bezoek aan de Hartmanslaan No. 62, te Rotterdam. Bj het opgaan der trap W9rd plotseling op hem geschoten. De kogel drong door zjjne jas en verbrijzelde vervolgens eene glazen deur, waardoorbijeenig6onbeduider.de wondjes in het gezicht bekwam. Hij deed aangifte aan het politie-bureel in de Witte-do Withstraat, waar een onderzoek gelast werd, ten gevolge waarvan voor genoemde woning gearresteerd werd een man, die bleek de dader te zijn. Hij was een Zweed van geboorte, tweede stuurman, doch thans zonder schip. Op hem werd gevonden eene revolver, be stemd voor 7 schoten en nog geladen mei 6 scherpe patronen. Bj een geneeskundig onderzoek bleek dat de man lijdende was aan waanzin. Hij werd vervolgens overgebracht naar het krankzinnigengesticht aan de Hoog straat. [N. R C.) Door eene firma te Rotterdam was bij de politie de opsporing verzocht van oen 15-jarigen kantoorbediende, die zien had ver wijderd met medeneming ten haren nadeeie van eene som van ongeveer f 2300. Hij is te Nijmegen door de politie aangehouden; by hem werd nagenoeg nog het geheele bedrag gevonden. Onder politiegeleide is bij te Rotterdam overgebracht naar het politie bureel aan de Pauwensteeg. De regeering van hetDuitsche rgk heeft aan de bemanning van den Neder- landschen visschersschoener „Pollux", wegens haar edelmoedig hulpbetoon aan de bemanning van de in nood verkeerende Duitsche brik „Minna", de volgende belooningen geschonken aan den gezagvoerder H. Groenendyk 200 mark 120), aan de visschers J. A. Roobel, J. Hans, W. Molenaar en J. Verhagen, allen, evenals de gezagvoerder, woonachtig te Pernis, ieder 150 mark (ƒ90). In Het Bilt (F r.) i s b 6 r i ch t on t- vangen dat te Chicago (Amerika) eene ver- eeniging is opgericht tot ondersteuning van de Biltsche werkstakers. Deze zal meetings beleggen om ook anderen tot ondersteuning aan te sporen. In Chicago woont een aantal gezinnen, uit Friesland afkomstig. Te Roermond Is gevankelijk bin nengebracht de arbeider L. B., uit Helmond, gesignaleerd in het „Algemeen Politieblad," verdacht van aanranding. De werkman J. v. D., van de fa briek der firma H. Eras en Zonen te Tilburg, had het ongeluk uit eene deur van de derde verdieping op eene beneden staande kar te vallen. Eer.ige oogenblikken later stierf hy ten gevolge van inwendig bekomen kneu zingen. Eene offerbus in de R-K. kerk te Wylré is door een onbekenden dief be etclen. De marechaussee stelt een onderzoek in. Maandagavond viel te Arnhem in de Weverstraat eene dienstbode uit t-en raam van do tweede verdieping met het hoofd op de 8traatsteenen. Zy was terstond dood. Het is niet onmogelijk, zegt de Parysche correspondent van de „Times", dat binnenkort eene algemeene werkstaking der spoorwegbeambten in Frankryk uitbreekt. Op den 12den dezer hielden 4000 beambten eene meeting in den wintercircus, waarin bosloten werd, dat, zoo binnen drie dagen hunne oischen niet door de direction zullen zyn ingewilligd, op Woensdag a. s. de beambten der vyf grootste spoorwegmaatschappijen het werk zullen staken. In Oostenryk-Hongarije hebben in den laatsten tijd hevige onweders gewoed, welke veel schade aan den oogst toebrachten. Verscheidene der houten bruggen over de Salza werden in den zwellenden stroom mee gesleept. Onder een geweldigen toeloop van rnenschon is Zaterdag te Nancy de vroe gere douane-beambte Meunier ter dood ge bracht, den 23sten Mei door het Hof van het departement Meurthe en Moezel veroordeeld wegens moord, brandstichting en diefstal. Willende hertrouwen met eene mej. Jactel en door hare moeder afgewezen, omdat hy geen geld had, vermoordde hy den SOsten April 1890 een bojaard pastoor en diens huishoudster, stal 700 fr. en stak de pastorie in brand. Door Mme. Jactel nogmaals afgewi zen, dacht hy dat zijne kinderen uit zyn eerste huwelyk een beletsel waren en smoorde zyn achtjarig zoontje onder een hoofdkussen. Toen ook dit niet baatte, poogde hy Mme. Jactel's woning in brand te steken en kwetste haren broeder, kapitein der infanterie, in wien by een tegen stander zag, zwaar met een geweerschot. Reeds Vrijdag-avond zag het voor de ge vangenis zwart van menschen en plaatsen voor vensters der naburige huizen waren tot 25 fr. toe verkocht. Den ganschon nacht bracht de menigte schreeuwend en tierend in de open lucht door. Te vior uren 's ochtends Viel de byi. Tot hel laalste oogehblik tea behield MêUhier zyne volkomen Zelfbeheer- sehing. Toen de beul hem by de toebereid selen in do gevangeflis êene sigaar aanbood, weigerde hy die, zeggende: „Dat heb ik niet noodig. Kon soldaat is niet bang voor den dood." En toen men het nieuwe hemd, dat men hem had aangetrokken, om den hals openscheurde, zeide hy hot jammer te vinden. Zyne laatste woorden waren „Als u maar wiit, ik ben klaar. Een goed Franscbman, zooals ik, vreest den dood niet. Wy zyn allen ter dood veroordeeld, en vroeg of laat sterven we allen. Ik ben geen mis dadiger. O, de vrouwen De liefde De broeder van den terechtgestelde had hooge pryzen geboden voor een venster op het plein voor de gevangenis, ten einde de terechtstelling te zien. De huiseigenaars wei gerden zijn aanbod. BUITENLAND. Frankrjjk. President Carnot heeft gisteren de nieuwe Avenue te Parys ingewyd. Op het oogenbiik, dat het rytuig van den president by de Place des Pyrenees de hoogte bereikte, drong iemand uit eene groep van '200 toeschouwers naar voren, sloeg zich door het cordon militairen heen en loste oen schot in de lucht. De po litie nam den man in hechtenis en bracht hom op het bureel van den commissaris, waar hy verklaarde uit het gesticht van Saint- Anne herkomstig te zyn. Ter eero van den état major van het Fransch eskader heeft de Fransche gezant te Stokholm eene schitterende soirée-dansante gegeven, die door do tegenwoordigheid des konings werd opgeluisterd. Te Kroonstad, zoo verneemt de „Justice", zal by aankomst van het eskader aldaar, den Fransehen matrozen een volksfeest aango- boden worden. Heden, 14 Juli, viert geheel Frankryk, en in de eerste plaats de Parysche bevolking, den nationalen feestdag. Het is de dag, waarop de Bastille in 1789 werd vernield en die by de oprichting dor repubi ek tot nationalen feestdag werd uitverkoren. Volgens de laatste berichten, te Parys omtrent de expeditie Crampel ontvangen, be reikte deze in het begin van de maand April de zuidelyke grens van Bagberemi. De heer Crampel werd daar door de Arabische hoof den zeer vriendschappeiyk ontvangen en ver volgde toen zyr.e reis noordwaarts. De oorlog van 1870 doet zyn invloed gelden op het contingent van dit jaar, het welk 21,000 minder bedraagt dan het Torige, ten gevolge van de verminderde geboorten. Aangezien in de eerste drie maanden van 1871 eene zeer vermeerderde sterfte daarby kwam, zal het verschil in 't toekomende jaar vermoedelyk nog grooter zyn. Aan Secrótan, den oud-directeur der „Société des métaux" te Parys is, nadat hy 6 weken van de 6 maanden, waartoe hij ver oordeeld was, had gevangen gezeten, om ge zondheidsredenen gratie verkend. De Russische Regeering heeft ruim 400,000 toegestaan voor don bouw van eene Russiche kerk te Parys, waarmee nog dit jaar zal worden aangevangen. Stanley is uit Parijs naar Zwitserland vertrokken. Oroot-Briia&uiö. To Hatfield werd gisteren een groot déjeu- ner gehouden op het buitengoed van lord Salisbury. De Duitsche keizer zat naast de markiezin van Salisbury. Da heer Wadding- ton, de Fransche gezant, zat ter andere zyde. Lord Salisbury zat naast de keizerin, die aan de andere zijde den prins van Wales naast zich had. Mevrouw Waddington zat naast den Duitschen gezant. Om halfdrio des namiddags zyn de keizer en de keizerin naar Windsor vertrokken om afscheid te nemen van de Koning.n. Na een verblijf van een uur te Windsor keelden keizer Wilhelm en zyne gemalin naar Londen terug, waar zy te halfzes aankwa men. Zy begaven zich daarop naar het sta tion van Livorpoolstreet. In de City werden zij begeleid door eene afdeeling cavalerie. Da keizer nam toen afscheid van zyne gemalin, die met een byzonderen trein is vertrokken naar Feiixtown, waar hare kinderen zich bevinden. De keizer keerde vervolgens naar Buckingham-Palace terug. Z. M. heeft ome pendule van groote waaide geschonken aan lord Salisbury en zyn portret in olievorf aan den lord-mayor. Keizer Wilhelm betuigde Zondag aan lord Salisbury zjjne groote tevredenheid over de geestdriftvolle ontvangst, welke hem in En geland te beurt was gevallen, en die al zyne verwachtingen had overtroffen. Op Buckingham Palace teruggekeerd, begaf de keizer zich naar Dudley-house, waar by het middagmaal by lady Dudley gebruikte. Langs den geheelen weg was eene onafzien bare menschenmassa samengestroomd. Overal werd de keizer met geestdrift toegejuicht. Met de aankomst in den namiddag op Windsor eindigde de officiëele ontvangst. Daarna zullen de keizer en de keizerin het incognito bewaren. De keizer vertrok van het station to Kings- cross gisteravond te 10 uron 40 m. naar Edinburg. Er was eene ontzettende menigte byeen, welke den keizer levendig toc-juichto. In het rijtuig des keizers waren gezeten de prins van Wales, benevens de hertogen van Counaught en Cambridge. Op het platform bevor.den zich, behalve de omgeving ae6 keizers, graaf Hatzfeldt en het personeel der Duitsche legatie. De trein verliet het station onder luide toejuichingen. Het Huis der Gemeenten heeft gisteren zonder discussie het in de vorige week aan gekondigde voorstel van den minster Smith aar.ger.omen om den afgevaardigde Edward S. W. De Cobain te gelasten, den 24sten dezer maand op zijne plaats in het Huis te zijn. (Deze conservatieve afgevaardigde voor Oost- Belfast, in Ierland, heeft eenigen tyd geleden de wijk genomen naar het buitenland, omdat hy van onzedelyke handelingen werd beschul digd en een bevel tot aanhouding tegen hem was uitgevaardigd). Naar men verneemt, zal, volgens oud gebruik, den lord-mayor van Londen, omdat hy een regeorend Vorst van den eersten rang in de Gildenhal ontving, een baronetschap worden verleend. Clxili. Uit Santiago wordt bericht dat in de pro vinciën Tarapaca en Autofagasta groote schaarschte van levensmiddelen teersebt, en dat onder de troepen der Congresparty niet de minste tucht is. President Baimaceda, zoo meldt men verder van regeeringszyde, heeft alle etaatkundige gevangenen, 70 in getal, op staatskosten naar Iquique gezonden per stoomschip „Bolivia". Terwyl men daartoe maatregelen nam, werd eene samenzwering, de vernieling van het eskader der regeerings- party te Valparaiso ten doei hebbende, oot- dekt. De schuldigen werden gevat, met uit zondering van een enkele, die zich van het leven beroofde. Ook ou weder zyn de berichten van de zyde der Congresparty hiermede lynrecht in tegenspraak. Volgens deze laatste winnen da Congrestroepen meer en meer veld, heerscht er volmaakte orde in de gelederen en onder vindt het Congres grooten steun in de belzng- ryke opbrengst der haven Iqu'que, weike maandelyks ongeveer twee mitlioen dollars bedraagt. Bulgarije. Het volgende vond men dezer dagen op den grafsteen van den vermoorden Buigaarschen minister Beltcheff geschreven: „Wij vragen vergiffenis; wy meenden Stambouloff te tref fen, maar wij zullen hem den eerstvolgenden keer niet missen. Overigens behoeft hij zich geene moeite te geven naar de samenzweer ders to zoekener zijn er te veel van hen. Da moordenaars." INGEZONDEN, De leverantie van stoelen enz. voor de Schoorzaal. Mijnheer de Redacteur! De ondergeteekenden, allen meubelmakers en belastingplichtige ingezetenen van Leiden, hebben tot hun leedwezen in de jongste ver gadering van den Raad der gemeente Leiden door den Burgemeester hooren mededeeien dat de leverantie van stoelen enz. voor de Gehoorzaal zonder eenige voorafgegane aan besteding, inschryving of bosprekir.g aan een vreemdeling, is gegund. Zy kunnen ni6t verhelen en wenschen openlyk uit te spreken, dat die handelwijze hen pünlyk heeft getroffen. Zy dragen het hunne by in de stadslasten er. wanneer de bouw der Gehoorzaal noodig maakt die lasten te verhoogen, zullen zy aan dat meerdere moeten bijdragen. Ondanks dit alies heeft men nu zonder hen te vragen of zij wilden of konden concurree- ren, de leverantie gegund aan de heeren Bronger Cie., een vreemdeling, en gedaan alsof de Leidsche meubelmakers niet beston den. Zy hadden gehoopt als trouwe zonen van het groote gemeente-gezin op eene meer vaderlyke bejegening van hun Burgervader. Het zij hun daarom geoorloofd door middel van uw veelgelezen blad tegen d:e handel wijze te protesteeren en daardoor tevens te getuigen dat zy hunne minderheid tegenover vreemde leveranciers niet erkennen en zich in staat achten, zoowel wat prys als quaüteit betreft, met den vreemdeling te concurreeren. Zy vertrouwen dat dit protest er ons edel achtbaar Dagelyksch Bestuur en bij gebreke daarvan onze hooggeachte Raadsleden toe zal leiden ook voor het leveren van meubelen voor de gemeente zich voortaan de Leidsche meubelmakers te herinneren, te meer, daar onze geachte Burgemeester zelf by de laatste tentoonstelling heeft verklaard dat onze inge zetenen nu niet meer buiten onzo gemeente behoefden te gaan. U, Mynheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wy m9t de meeste achting: UEd. dw. Dienaren J. F. Raar. H. G. Sondebs. Firma N. v. Rossek, P. v. Rossek. B. F. Ramakers. J. J. Van der Voorden ex Speet. D. J. C. Speet. J. C. Mesker. C. A. Simonis. Geer. Reinkb. Jacs. Goddijn. H. Laxgezaal. H. E. Chrjstiaanse. H. Keereweer. Leiden, 13 Juli 1891. CORRESPONDENTIE. - Inzendster adver tentie motto „Ernst". Dergelijke advertentiün worden steeds contant betaald. Abonné's, die hunne wening in bet zomerseizoen eenigen tyd verlaten, wordt ver zocht daarvan aan ons bureel ker.nis te geven. Het Dagblad wordt, tegen vergoeding der frankeerkosten, aan opgegeven adressen nage zonden aan aanvragen om tydelyke bezor ging by niet-geabonneerden kan niet worden voldaan. Teiegrammen. NIEUW YORK, 13 Juli. Het Nederlandsche stoomschip „Schiedam" kwam heden te 4 uren in het gezicht van den vuurtoren en werd door eene stoomboot gesleept, daar zij de kruk-as gebroken heeft.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2