N°. 9828 Dinsdag 14 Juli. A0. 1891. - feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Juli. Feuilleton. Aanzienlijken en geringen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.1#. Franco per post1.40. Afzonderlijke No miners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere rogel meer ƒ0.17$. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor b&t incasseereo buiten de stad wordt ƒ0.10 berekond. Da uitslag dar overgangsexamens aan da Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier is ■als volgt: late klasse, 16 leerlingen. Onvoorw. be vorderd 12 leerl., niet bevorderd 4. 2de klasse 20 leerlingen. Onvoorw. be vorderd 16 leerl., voorw. 3, niet bevorderd 1. 3de klasse, 33 leerlingen. Onvoorw. be vorderd 34 leerl., niet bevorderd 4. 4de klasse, 16 leerlingen. Onvoorw. be vorderd 15 leerl., voorw. 1. Toegelaten werden 25 leerlingen tot de lste klasse, waarvan 2 voorwaardelyk; 1 tot de 2de on 1 tot de 4de klasse, beiden voor waardelyk. Eindelijk was het weder andermaal van -dien aard, dat het gisteravond in den tuin van „Musis Sacrum'' door het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie gegeven •concert onder gunstige omstandigheden kon plaats hebben en niet behoefde to worden afbesteld. De tuin was dientengevolge zoo goed als geheel bezet door de leden met hunne dames, die opnieuw in hare zomertoiletjes op het appél waren verschenen. Het wandelen in de groote pauze bood dan ■ook weder eene eigenaardige en levendige drukte, voor menigeen hoogst aangenaam, maar nog kostelijker was het genot, datMann'3 kapel verschafte door de wijze, waarop het met bijzondere zorg samengestelde programma werd uitgevoerd. Aan het eene nommer vielen nog luider toejuichingen ten deel dan aan het andere en in het bijzonder was dit het geval met de „Souvenir de Chopin", fantaisie van J. H. Bekkor, waarin de beroemde marche funèbro voorkomt, eene omstandighoid dus, welke niet dikwijls wordt aangeboden om dit zoo aangrijpende en overschoone werk zop rustig en van hot begin tot het eind te volgen. Ongetwijfeld moet het aan de uitgebreid heid van het programma toegeschreven wor den, dat na het stormachtig en langdurig applaus geen herhaling er van kon volgen, doch we zijn zeker aller tolk, indien we den wensch uitspreken dat dit nummer bij een rolgend concert nogmaals ten gohoore ge bracht moge worden. a By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: 51, ƒ26, ƒ5.40 en 2.70; de laagste: ƒ50, ƒ25.50, ƒ5 30 en ƒ2.65. De zes batterijen van het 2de reg. veld- art. uit 's-Gravenhage en Leiden vertrekken morgen, Dinsdag, met drie extra-treinen naar de legerplaats bp Oldebroek, ten einde aldaar gedurende 14 dagen tactische schietoefeningen te houden. By de overgangs-examens aan de Ryks- landbouwschool te Wageningen is bevorderd van An tot Am: F. Hanendoes, van Haar lemmermeer; bevorderd van H. B. S. i tot H. B. S. iiE. Meyer, van Leiden; bevorderd van H. B. S. li tot H. B. S. m: A. J. Bos, van Zoetermeer. Te Amsterdam hield de „Vereeniging van Nederlandscbe Letterkundigen," onder leiding van den heer P. Van Geer, eene ver gadering, waarin besloten werd de vereeniging, wegens gebrek aan levenskrachten, te ont binden. Medegedeeld werd dat de meeste inbrengers van de Voorzorgskas hunne gelden plus de rente hebben teruggevraagd, zoodat slechts ruim 100 aan het Tollensfonds is gekomen, terwijl nog 200 bp het kassaldo der Vereeniging kan worden gevoegd. Een bedrag van 700 wordt te zamen met deze ƒ200 geschonken aan de Leidscho Maat- schappö van Letterkunde voor den aankoop van werken, welke anders niet door do bibliotheek worden aangeschaft, als byv. Ticknor's „Geschiedenis van het Spaansche drama", waaraan prof. Jan Ten Brink behoefte had gehad. De vergadering word gesloten door het uitspreken van wederzjjdsche dank betuigingen tussch9n bestuursleden onderling. Door de R.-K. Kiesvereeniging te Zoeter- woude zpn de aftredende leden van den Raad, de heeren Lagerberg, Van der Velde en Ding jan, allen R.-K., weder als zoodanig aanbe volen. De Anti Rev. Kiesvereeniging zal waarschijr; lijk dezelfde candidaten stellen. De heer C. Lagerberg is ruim 24 jaren lid van den Raad. Vier bewoners van den Voorschoterweg hebben een verzoek gericht tot B. en Ws. der gemeente Zoeterwoude om pogingen aan te wenden tot het langzamer doen rijden langs de huizen van de stoomtram, waar door een ongeluk, als onlangs geschied is, kan voorkomen worden. B. en Ws. hebben de directie der IJsel- Stoomtramweg-Maatschappij dit verzoek mede gedeeld. De heer Vianen, thans onderwyzer te Haarlem, is benoemd tut onderwijzer aan de nieuw opgerichte Parochiale school t9 Hillogom. De vrijzinnige kiesvereeniging te Ouds- hoom heeft tot candidaten voor leden van den gemeenteraad gesteldde heeren J. Den Hertog, aftr. lid, en C. J. Van Vliet, laatst genoemde in de plaats van den heer C. Voorbij, die wegor.s vergevorderden leeftijd niet meer in aanmerking wenscht te komen. Men schrijft ons uit Alfen aan den Rijn, d.d. 12 Juli: In esne druk bezochte vergadering van het departement Alfen-Oudshoorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is het reglement der Spaarbank, welke ruim 3'/j ton onder hare berusting heeft, ondanks het verzet der com missarissen, belangrijk gewijzigd en verbeterd. Tot meerdere zekerheid der inleggers, is nu in het nieuwe reglement do wyze van beleg ging vastgesteld en daarom in verband met den rentestandaard van solide fondsen de rente bepaald voor sommen tot ƒ2000 op 37io pet. Zoolang commissarisssn echter oordeelen, dat de toestand der Back zulks toelaat, kunnen z(j de inlagen tot 1000 tot 4 pet. verhoogen. Boven 2000 zal geene rente meer worden verstrekt, doch het bestuur der Bank zal zich voor minder ontwikkelden, die dit verlangen, belasten met aankoop van solide Neder landsche effecten en de bewaring daarvan. De kosten van beheer der Spaarbank, op de meeste plaatsen door belangloozo toewijding zeer gering, doch welke hier belangrijk waren, door eene belooning aan den commissaris- penningmeester, welke de laatste jaren ƒ1700 a ƒ1800 bedroeg en steeds hoogor werd, en welke nu op ƒ350 is bepaald, zullen volgens het nieuwe reglement belangrijk worden ver minderd. Verder is hot beheer van het reservefonds, dat ruim 81 mille bedraagt, nader gsrogeld en de gelegenheid opengesteld om hoogstens ƒ10,000 daarvan te beleggen in een Nutsge- bouw, opdat de vele instellingen daarin huis vesting zullen kunnen vinden. De Bank zal beheerd worden door zeven commissarissen (vroeger 5), bijgestaan door e9n gosalariüerden boekhouder. Dit belangrijk gewijzigd en verbeterd regle ment zal in werking treden 1 Januari 1892. De prins Von Wied is gisteren van 's-Gravenhage naar Keulen vertrokken, van waar Z. D. H. hedenavond te Scheveningen terugkeert. De minister van justitie had heden audiëntie by H. M. de Regentes op hot Loo. Mevrouw Van Westrheene, te 's-Graven- hago, onze talentvolle romanschrijfster, viert Maandag 20 Juli a. s. haren 70sten verjaardag. Het stoomschip „Amsterdam," van Am sterdam naar Nieuw-York, vertrok 12 Juli van Boulogne-sur-Mer; de „Celebes," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Juli te Port- Saidde „Prin3 van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Juli Dugeness; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde 11 Juli te Padang; de „Su matra," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 12 Juli van Port-Said; de „Veendam" vertrok 11 Juli van Nieuw-York naar Rot terdam. By koninklyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats de gemeente Tiel, T. J. W. Van Everdingen, thans notaris te Ek-en-Wiel. Benoemd tot griffier by het kantongerecht te Goor mr. P. H. Smits, advocaat, tevens eerste klerk op het parket van den procureur- generaal by den Hoogen Raad der Nederlanden. Benoemd by de dienstdoende schuttery te Leiden, tot 2den luit. dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk en H. J. Zwiers. Gemengd Nieuws. Het workliedenkamp, sedert eenigen tyd opgeslagen aan de Haagsche Trokvaart by onze gemeente, bestaande uit een paar oude steenen huisjes en eenige eigen gemaakte keten, met riet gedekt, door open veld omgeven, zal weldra opgebroken en ver legd worden naar elders, op grootoren afstand onzer stad, naarmate nu de werkzaamheden aan genoemde vaart meer en meer vorderen. Het terrein, waarop de bedoelde gebouwtjes gevestigd zyn, wordt alsdan ook in vaart herschapen. De yzeren brug by de oude Wouterenbrug is aangebracht en hetgobruik er van zal eerst dia voor menigeen bogrjj- pelyk worden, als de toegangen er heen ge maakt zyn. Nu staan velen haar en hare ligging vooral verwonderd aan te staren, even verwonderd als een leek er ook over is dat van de nieuwe brug aan den Haagweg het gedeelte, voor de rytuigen bestemd, ver heven, en dat voor de voetgangers tor zydo daarvan in de laagte is, eene afwyking dus van de tot heden gevolgde bouwwyze van bruggen, welke afwyking, naar men meent, niet geschikt is om wandelaars voor aldaar passeerondo voertuigen te beschermen, vooral als er twee rytuigen elkaar voorbygaan. Tot nog toe kon men de trottoirs vorgeiyken by vluchthouvels. Aanvankeiyk in de Kerksteeg, daarna op de Haarlemmerstraat, had gister- Een verhaal uit Rusland door C. JI. VACASO. Slot.) „En die arme menschen willen zich liever laten ophangen, dan openlyk te zeggen wat zy van de zaak weten. O, Matusclika Afa- nasja Gregorowna, ik had my by de knechten verstoken, die hunne kamer dicht by de onze hebben. Hun vader was myn broeder; ik kroop onder het bed tusschen stroo en lom pen, opdat men my niet zou ontdekken. En die drie knechten hebben my verteld dat zij u, goachte Vorstin, in het vertrek gezien hebben toen de oude man stierf. De oude man was, zooals altoos, weer dronken en toen hy daar zoo op zyn bed lag, kwam er eene dame, eene voorname, ryke dame. O, Matuschka Gregorowna, vergeef het my, ver geef het my, maar het geldt Anka's leven en het myne, en als gy ons niet helpt, kan niemand het! Eli de drie knechten hoorden en zagen alles over het beschot, zy hielden hun adem in toen de ryke dame met den dronkaard sprak. En wat was de dronken man brutaal tegen haar en wat al bedrei gingen uitte hy 1 En de drie staljongens hoor den ook dat de ryke dame zeide dat zy zich niet langer vrees door hem zou laten aan jagen en dat dit het laatste geld was, dat by van haar kreeg. En.daarop werd de man zóó woedend, dat hy zich in zyne dronken schap op de oude dame wilde werpen en haar wilde vermoorden. Doch door woede buiten zichzelven viel hy terug in het bed met zyn hoofd tegen den kant en sloeg zich in zyn val een gat in het hoofd, dat doodelyk bleek te zyn. Do voorname dame spoedde zich heen, toen zy den man zoo akelig daar zag liggen en lijp naar huis terug. Niemand dan de drie jongens hebben haar gezien, want Anka was achter in den tuin en ik in myne werkplaats. De jongens hebben het my wel verteld, maar zy zullen het niet wagen het den beambten mede te deelen. En ik, o wat kan ik doen, tegen eene voor name dame, die onze meesteres is en die ons steeds weldaden bewezen heeft! Wy zyn verloren, Anka en ik, als die voorname dame niet zegt wat zy bygewoond heeft en alzoo verklaart dat wy onschuldig zyn!" Daarop boog de arme Welodjo weder ter aarde en greep naar den zoom van het kleed van de Vorstinhy sidderde zeo geweldig over al zyne leden en sloeg daarby hef tig met zyn hoofd tegen den grond. Den volgenden morgen ontving de presi dent van de rechtbank in Mirsk een brief van zyne tante, welke aldus luidde „Anka en Wolodjo zyn onschuldigde dood van Theophil is door den slag veroorzaakt, dien hy zich door zyn val tegon het ledikant toebracht. Dronkenschap was de oovzaak van zyn dood; misdaad is hier niet in het spel. Dit kan ik ten zekerste en stelligste verklaren. Ik, Afanasja Gregorowna, was by zyn dood tegenwoordig. Laat dus de onschuldiger, vry; het heeft my geen stryd gekost deze ver klaring af te leggen, want ik ben myn treurig leven moe. Ik heb genoeg geleden en heb een af keer van de menschen en het leven. Ik heb eerst aan niemand meegedeeld dat ik by Theophil geweest ben, want ik kon niet ver onderstellen dat zyne vrouw van een moord beschuldigd zou worden. Toen do vervolging begon, was het te laat; daarom heb ik het niet dadelyk gezegd. Ook had ik tijd noodig om myn trots tot zwygen te brengen, want die was myn steun en myn staf ge durende myne lange ellende. Thans heb ik myn trots overwonnen, maar nu geef ik ook 'niets meer om het leven. Doch ik wil dat deze myne bekentenis over myn droef be staan oen licht werpe en dat ten minste één monsch op aarde van dezo zaak kennis drage en dat gij, Theophil, wien ik als een zoon heb liefgehad, myn geheim leert kennen. Toen ik nog ten huize van myn vader was, en weerbarstig, jong en ongezeglyk myn go- luk in ongehoorzaamheid vond, leerde ik het eerst liefde kennen, liefde, ja, hartstochtelijke genegenheid jegens een koetsier van myn vader. Het was een knapre, byna schoona jongeling, die Theophil, met zyn blauw zwart haar, zyne parelwitte tanden, zyn koen ge laat en zyne krachtige hand, die het wildste paard wist te temmen. Wy liepen samen weg en lieten ons trouwen. Ik was, zooals ik reeds zeide, een ongehoorzaam meisje, dat niet door myn zwakken vader geleid wilde wezen. - Niet lang na ons huwelyk begon ik afkeer van den nietswaardigen mensch to koes teren zyne ruwheid en gemeenheid begonnen my meer en meer tegen te staan. Ik keerde naar myn vader terug. Men verhaalde dat ik naar eene tante in Walachye geweest was en Theophil werd naar eene strafcom pagnie in Rusland gezonden, want ons huwe lyk was ontbonden verklaard. Om alles voor de wereld nog meer te verbergen, huwde ik Basil Taddeowitsch, da

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1