tot leoraar aan de Ryks hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus te Meppel, P. N. Van der Brugge, te 'a Gravenhage. Pensioen verleend ton laste van den Staat aan den eervol uit 's lands dienst ontslagen bode by het departement van koloniën J. C. Ploeg, ten bedrage van ƒ578 'sjaare. Gemengd Nleuwn. Door Burg. en Weths. van Zo e- tervroude is tot commandeur aan spuit No. 3 benoemd de heer D. M. Kuivenhoven, in de plaats van den heer S. Van der Meer, die overleden is. Zekere BI., te Oudshoorn, te wiens huize dezer dagen brand ontstond, is, verdacht van brandstichting, in verzekerde bewaring genomen. De inboedel was, volgens nadere inlichtingen, verzekerd. Te Alfen aan den Ejjn is van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis met goed gevolg te water gelaten het ijzeren hchterschip „Alpbonse", groot pl. 90 last, gebouwd voor rekening van de heeren Kuyper, Van Dam en Smeer, te Rotterdam. Daarna werd de kiel gelegd voor een dergelijk schip, genaamd „Pauline", voor den heer T. De Lege, te Rotterdam. Te Zegwaard viel de dienstbode van den landbouwer Gouweleeuw, aan den Zegwaardschen weg, Pietje Van Dorp, terwijl zij aan de stoep een emmer water schepte, voorover in de Tocht. Spoedig werd z(j op het droge gebracht, en ofschoon men aanvankelijk vreesde voor haar leven, mocht het toch den omstanders, later bijgestaan door dr. M., gelukken de bjjna geweken levensgeesten weder op te wekken. Op den 25sten Juli a. s. zal te Hoofddorp de gewone jaarlyksche paarden markt worden gehouden. Omtrent het spoorwegongeluk bij Lochem schrijft de „Arnh. Crt." het volgende: Woensdag-avond geraakte van den sneltrein No. 43 bij het passeeren van Lochem de locomotief bij den wissel van het tweede spoor uit de rails. Door de snelle vaart is de locomotief met den bagagewagen, twee rijtuigen 1ste en 2de klasse en een derde-klasso- rijtuig nog over de smalle Berkelbrug aldaar gesleept. De machine sloeg naar de linker,- de rytkigen naar de rechterzijde om. Onbegrijpelijk is het, dat geen der reizigers eenig letsel bekomen heeft, daar toch d9 rijtuigen geheel in elkander geduwd en uit elkander geslagen zijn. Twee conducteurs echter hebben nogal letsel bekomen. Do machi nist en stoker hebben niet het minst geleden. Zjj maakten dadelijk hun werk, om het vuur in de machine te dooven. Beide conducteurs hebben ruim een kwartier in den bagagewagen gelegen, die reeds half vol water was geloopen, vóór men hen er uithaalde. Waarom, vraagt men, moet toch een snel trein iaar ter plaatse over kromspoor pas seeren? Evengoed toch kan de daar wachtende goederentrein op kromspoor worden gezet en de sneltrein het hoofdspoor houden. lederen avond werd op de plaats van het onheil een hevige schok gevoeld en, daar gekomwi, was men steeds angstig dat geschieden zou wat Woensdag-avond heeft plaats gehad. Het is te hopen dat de Maatechappy, door deze les geleerd, zal willen besluiten om voortaan sneltreinen over het rechte spoor te laten loopen. De „Zutfensche Courant" meldt aangaande dit ongeluk De locomotief met tender en één personen rijtuig liggen zwaar beschadigd links van den weg in eene sloot en één personenrijtuig en één goederenwagen, ook half uiteen geslagen, liggen rechts eveneens in het water. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, terwijl men van gewonden ook niets anders weet, dan dat de beide conducteurs lichte kwetsuren bekomen hadden. De reizigers zijn verder vervoerd met een inmiddels ontboden trein uit Hengeloo. Omtrent de oorzaak van het ongeval valt niets anders te denken, dan dat het puntstuk van den wissel gebroken is, waardoor de locomotief ontspoorde, ten gevolge waarvan de trein, die natuurlijk volle vaart had, tegen de zijden der brug gestooten is, waardoor ook deze geheel is vernield. Donderdag-ochtend was> men reeds druk bezig aan het opruimen. Hot verkeer heeft plaats door overstappen der reizigers op de plaats des onheils. Uit Nijmegen wordt, dd. 9 Juli, 7 u. 'sar., gemeld: De Waal is Jiier nog 10 centimeter gewassen, zoodat de peilschaal thans teekent 9.90 M. -+- A. P. of 3.74 M. boven nul. De droog geloopen gedeelten der uiterwaarden en lagere landerijen overstroomen opnieuw. De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem eischte gisteren tegen de wed. A. v. d. M. te Geldersch Veenendaal (gem. Ede), aangeklaagd wegens het doen opmaken van eene valsche geboorte akte (zij had een verkeerden geboortedatum opgegeven), 66De gevangenisstraf van ééne maand. De schildwacht vóór de Neder- landsche Bank op het Rokin te Amsterdam is gisternacht, door den slaap bevangen, te water geloopen. Hij, is na spoedig te zijn gered, naar de hoofdwacht gebracht. Gistermorgen is teEnschedee door de marechaussees gevankelijk naar Al- meloo overgebracht, ten einde ter beschikking te worden gesteld van den ofScier van jus titie aldaar, de directeur der margarine- boterfabriek van de Gebr. Muller uit Olden- zaal, F. Troost, verdacht van valschheid in geschrifte. Or. der Hallum zijn van een land- bouwer vijf schapen door vergiftiging gestor ven. Hij had de huid der dieren ingewreven mot arsenicum. De beesten likten elkander de ingewreven plaatsen en werden daardoor vergiftigd. Door de zorg van den rijksveearts zijn ze vernietigd. Bü geforceerde marschen in den omtrek van Bassano en Empoli (Italië) zijn verscheidene soldaten door zonnesteek getrof fen en dood gebleven. De moeder van een hunner is met eene bijl den kapitein zijner compagnie te lijf gegaan en men had alle moeite om hem voor hare woede te beschermen. Tusschen Munster en Hamburg is uit den posttrein een aangeteekende brief ontvreemd ter waarde van 24,00® Mark. Eerst toen de trein Osnabrück voorbij was, werd de diefstal gemerkt. De zak, waarin de aan geteekende brieven zich bevonden, was epen- gesneden. Volgens berichten uit Calcutta, veinst de Senaputti van Manipoer waanzin, ten einde aan den strop te ontkomen, terwijl h(j ook reeds eene poging deed tot zelfmoord. Aziz Bey, de voortvluchtige post directeur uit Salonika, is te Smyrna gearresteerd Sara Bernhardt, d i e zich, gelij k men weet, te Melbourne bevindt, zal daar in een nieuw tooneelspel optreden, en de opbrengst voor de liefdadigheidsinstellingen van die stad bestemmen. Volgens een bericht uit Parijs aan de „KiVlnische Zeitung" wordt daor den gouverneur van het Fransche Congogebied, den heer De Brazza, eene espeditie voorbereid tot opsporing van de verongelukte espeditie onder het bevel van luitenant Crampel. De verkenning zal in meer oostelijke richting plaats hebben. Volgens eene officieels opgaaf zijn bjj het spoorweg-ongeluk te Mónchen- stein omgekomen 73 en gewond 131 personen, terwijl er nog 11 als vermist staan aange geven, maar waaroader slechts één, waarvan bewezen kan worden dat hy in den veron gelukten trein had gezeten. Zekere Robert Brads haw, te Bermondsey, heeft Zaterdag zijne vrijjav ver- meord, door haar den hals af te snydlh. 2y had hem ter aake van mishandeling tot schei ding gedagvaard en hy dreigde haar daarop dat, zoo zij dien eisch niet introk, hij haar beletten zou voor den rechter te verscttynec. In Au straliê houdt het succes der werklieden-candidaten bij de jongste ver kiezingen de belangstelling gaande. Zy hebben verklaard ten opzichte van alle arbeiders vraagstukken elkander te zullen steunen, doch in de overige zaken vry te zullen blyven. Uit Calcutta wordt aan de „Times" bericht, dat Chota-Nagpore en Purneah be- langryk van de sprinkhanen te iyden hebben, terwyi de kuststreken in de nabyheid van Madras nog steeds gebrek aan regen hebben. In de uitgestrekte districten rondom Madras, door omstreeks 10 millioen zielen bewoond, dreigt mitsdien hongersnood. Op den lsten dezer isdeHam- burger stoomboot „Cleopatra" in de Straat van Magellaan vergaan. De opvarenden werden gered. Weder heeft in de nabyheid van Dover eene aanvaring plaats gehad tusschen den Engelschen schoener „Highland Lass" en de „Maria Louise" van Ostende. Laatstgenoemd schip zonk onmiddellijk. De bemanning sprong op dan schoener over en werd op die wijze gered. BUITENLAND. UuitschlancL Uit dankbaarheid voor eene welgeslaagde operatie, door zyne vrouw onder behandeling van dr. Micheisen te Wiesbaden doorstaan, heeft de heer Donner, koopman te Hamburg, eene som van twee millioen mark bestemd voor de oprichting van een hospitaal aldaar, aan welks hoofd dr. Micheisen als eerste geneeskundige werkzaam zal zyn. De bouw van het hospitaal zal twee jaar duren, na verloop van welken tyd dr. Micheisen Wies- baden zal verlaten om zyn nieuwen werk kring te Hamburg te aanvaarden. De bekende directeur van het Meininger hoftheater, de geheimraad Ludwig Chroneck, is aan eene beroerte gestorven. Onder den naam van gravin Ravensberg zal de keizerin incognito te Felixstowe ver toeven. Gv root-Briban.il Om twaalf uren ontvingen de keizer en de keizerin van Duitschland gistermiddag het corps diplomatique in hot Buckingham-paleis. Alle diplomaten waren in groot tenue. By afwezigheid van den Franschen gezant Wad- dington stelde de Russische ambassadeur zyne ambtgenooten, hunne echtgenooten en de verdere beambten der legaties aan den keizer voor. Door vry goed weder begunstigd had dos namiddags het landelyk feest plaats, door den prins en de prinses van Wales ter eere van keizer Wilhelm en zyne gemalin aangericht. HH. MM. begaven zich in open rytuig naar Marlborough-house en werden allerwegen door eene talryke menigte met geestdrift toege juicht. Koningin Victoria, die opzetteiyk ter bijwoning van het feest van Windsor over gekomen was, kwam te 5 uren aan. De keizer hielp haar uitstygen en geleidde haar naar hare zitplaats in het park; de muziek der grenadiers en die van het Duitsche regiment, waarvan koningin Victoria eere-commandante is, speelden om beurten. De ministers en de Londeusche beau-monde woonden het feest by. Te zeven uren keerde de koningin naar Windsor terug. Keizer Wilhelm en zyne gemalin hebben gisteravond ook het groot concert bygewoonu, hun in Albert-Hall door de koningin aange boden. De keizer en de keizerin kwamen fe 10 uren en werden door de eerewacht van het eerste regiment der lyfgatde ontvangen. Ean aanzienlyk publiek vulde alle plaatsen. Do keizerlyke en koninklyke persoien waren in twee loges gezeten. De keizer droeg de uniform van Engelsch admiraal. Aanwezig waren de prins van Wales, de hertogen van Edinburgh, Connaught en Clarence, de hertog en do hertogin van Fife, prins e* prinses Christiaa* enz. Toen de keizer binnenkwam, stonden allen op en hief een koor het Engel- sche volkslied en het „Heil dir im Sieger- kranz" aan. De zaal leverde een schitterenden aanblik op, maar toch niet zoo indrukwekkend als den rorigen avond in de «pera. Eene eerewaeht van garde-grenadiers is den keizer toegevoegd. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp op het openbaar onierwys gisteravond by eerste lezing aangenomen. In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting is beraadslaagd over de begrooting van buitenlandsche zaken. Sir James Fergusson verklaarde dat de be trekkingen met alle mogendheden van bevre digenden aard zyn. Engeland heeft zich tegen over Italië niet verbondenalleen is met die mogendheid van gedachten gewisseld over de handhaving van het status quo en van den vrede, wat de Middellandsche Zee betreft. Engeland is niet tot het drievoudig verbond toegetreden; het kent de bepalingen van dat verbond niet. Hy betreurde het dat de heer Labouchere eene taal had gevoerd, welke Frankryk kon aanmoedigen oorlog te voeren tot herkryging van Elzas-Lotharingen. Ten slotte zeide sir James Fergusson„Engelands sympathieën zullen, naar myn inzien, verze kerd zyn aan die mogendheid, welke den vrede handhaaft, niet die, welke den vrede verbreekt, want ons belang en onze wensch zynhet behoud van dea vrede." Beltrië. De werkstaking der mynwerkers te Char leroi is geëindigd. De raad van bestuur der ridders van den arbeid heeft besloten heden den arbeid te hervatten. Gisteren hebben reeds 4500 werklieden den arbeid hervat. Heden zullen de overigen hetzelfde doen. Te Charleroi is in het huis van den heer Henin, directeur van eene myn te Farciennes, een dynamietbom geworpen, welke belangryke schade aan de woning aanrichtte. Personen werden echter niet gekwetst. De dader is nog niet bekend. By een bezoek van koning Leopold aan Brugge riep een letterzetter: „Weg met den kartonnen koningtoen de koning hem voorbyreed. De man werd door het volk af geranseld en door de politie opgepakt. Den llden Juli wordt te Brugge de ver jaring gevierd van den Gouden Sporenslag. Burgemeester en schepenen noodigen de bur gers uit, de vlag uit te steken in de straten, door welke de stoet trekken zal. Spanje, Het hoofd Nanpio, op de Caroüna-eilanden thuis behoorende, heeft zich te San-Franciscc- beklaagd over de behandeling der Spaansche soldaten, die de inboorlingen op allerlei wyzen tergen, en vraagt der regeering van de Yer- eenigde Staten om bescherming. De Ameri- kaansche consul te Honolulu heeft dit ver zoek ondersteund en, naar men zegt, der regeering in overweging gegeven, een oor logsschip naar de Carolina eilanden te zenden, ter behartiging van de belangen harer aldaar gevestigde onderdanen. lo-aeur.-Honji.-Monarchle. By de behandeling der Ryks-begrooting verklaarde de minister van koophandel om trent de onderhandelingen met Duitschland over het handelstractaat, dat het tractaat van groot belang is voor do oeconomische be langen. Terder zeide de minister: „wy zyn er in geslaagd, het tractaat aannemelyk te doen zyn, doch kunnen den inhoud nog niet mededeelen, daar het nog niet geteekend is, en omdat nog onderhandelingen met andere mogendheden op den voet van het tractaat mot Duitschland aanhangig zyn. De regee ring tracht een zekeren en duurzamen grond slag voor de hulpbronnen van den handel en den landbouw te verkrijgen, ten einde aan de behoeften van het land in de toekomst het hoefd te kunnen bieden. Kardinaal Haynald schonk in de laatste 15 jaar 5 millioen florijnen voor liefdadige en nationale doeleinden. Zyn beroemd herbarium en zyne bibliotheek vermaakte hy aan het Hongaarsch Museum. Uit Warschau wordt gemeld Tusscken de stations Sakolka en Grodno, op den Warschau- Petersburger sneltrein, is gisternacht de 25- jarige graaf Michael Plater, groot grondeige naar en voornaam industriëel uit de provincie Posen, in een rytuig 1ste klasse vermoord en beroofd. De schedel was hem blykbaar met een stomp werktuig ingeslagen. De moordenaar heeft onopgemerkt kunnen ontvluchten, maar wordt door do politie met yver opgespoord. Runenië. Prins Ferdinands liefdesavontuur is nog by lange niet ten einde. Helena Vacaresco houdt nog in gezelschap der keningin te Sinaia verb^jf, terwyl prins Ferdinand ver klaard heeft, liever van den Rumeenschen troon afctand te zullen doen, dan zyne liefde voor de begaafde hofdame op te geven. In regeeringskringe* wordt reeds 's prinsen jen- gere broeder, prins Karei Anton, als preten dent voor de kroon genoemd. Deze is thans 23 jaar oud en officier in het Pruisische leger. De bewuste dame is in vele opzichten met talent bedeeld, en gaf onder anderen een bundel gedichten in het licht, welke door de Fransche Academie werd bekroond. De werkliedenklasse en de bevolking ten plattenlande zyn niet afkeerig van de moge lijkheid, dat eene geboren Rumeensche als koningin den troon zou bestygen. Mevrouw Vacaresco, de moeder dezer Rumeensche hofdame, wier voorgestelde ver loving met prins Ferdinand de gemoederen in beweging heeft gebracht, is te Parys door eer. medewerker van den „Gaulois" geïnterviewd en heeft verklaard, dat zoowel koning Karei als diens gemalin de verloving trachten te bevorderen, en zij overtuigd zy'n, dat het huwelyk te eeniger tyd zou worden voltrokken. Chili. Do „Justice" verneemt uit Iquique: Presi dent Baimaceda heeft, ten einde zich eenïge geldmiddelen te verschaften, de invoerrechten belangryk verhoogd, de tarieven der spoor wegen 50 pCt. doen rijzen en andere ge dwongen belastingen ingevoerd, echter zonder het gewenschto gevolg, daar de handel bijna

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2