LE1DSCH «S& DAGBLAD. fto. 9Q24-. Donderdag «Xuli. A°. 1891. igezs '.Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 8 Juli. PRIJS DEZER COURANT: I Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. I ïranco per po3t1-40. Afzonderlijke Nommors0.05. OftJlcieelo JEL-enaisg-© yln^en. Inëndng tegen betaling. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 9 Juli 1891, des namiddags to 2 uren, in het Elisabethshof aan de Oude Vest, gelegenheid wordt gegeven tot inenting tegen betaling van f 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Juli 1891. E. KIST, Secretaris. Directe Belastingen. Do Burgemeester van Leiden brengt ter alge meens kennis dat aan den ontvanger der Directe Belastingen zya ter hand gesteld de kohieren van het patentrecht van de tappers en slijters en vjiï do Wijken I en II, beide van den dienst 1891/92 en reap, executoir verklaard den 4dcn en 7don Juli Jl. en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne ■verplichting om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. Leiden, De Eurgemeester voornoemd, 8 Juli 1S91. DE KANTER. Haden zijn aan do universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer A. G. N. Swart, geb. te 's Graven- hage, met academisch proefschrift, gat, „Opmerkingen betreffende Auteursrecht op werken van beeldende kunst"; de hc-er P. M. Van "Wottum, gob. te Leidschen- dam, met academisch proefschrift, get.„Art. 103, Wetboek van Strafvordering"; de heer J. Hanegraaf, geb. te Brielle, met academisch proefschrift, get.„Opmerkingen naar aanleiding van Art. 435 van het Wetboek van Strafrecht"; d. heer H. W. Van Tienhoven, geb. te Werkendam, mot academisch proefschrift, get.: „Art. 70. Ontwerp van Militair Strafrecht"; de heer J. T. Stok, geb. te Arnhem, met I academisch proefschrift, get.„De exceptie van non qualificatie" de heer H. H. O. Castendyk, ge'o. te Botter dam, met academisch proefschrift, get.„Op merkingen naar aanleiding van de rechtspraak •ver Art. 337 S. W. B." Aan dezelfde universiteit zijn de volgende xamens afgelegdhet candidaals examen in e pharmacie door den heer P. Van der Peon; net voorboreidond examen in de geneeskunde door de hoeren A. Bynen en M. M. De Mon- chy Jr.; het examen voor den Indfschen dienst door de heeren mr. E. Zorab en mr. G. L. Mens Fiers Smeding. Op de prijsvragen, uitgeschreven door de Loidscho Studenten-afdeeling van het Nederlandsen Tooneelverbond, zijn drie ant woorden ingekomen. Om aan eenige aan vragen te gemoet te komen, heeft het bestuur echter besloten tot ultimo Juli de gelegen- heil tot inzending open te stellen. Wegens het ongunstige weder hoeft het .armonie-concert van het stafmuziekcurps 'van het vierde regiment infanterie gisteravond op „Zomerzorg" geen doorgang gehad. Het s tot later uitgesteld. Bfj de alhier door den architect den heer D. Yeilbrief gehouden aanbesteding van het tot winkelhuis inrichten van het perceel aan He Haarlemmerstraat No. 218 met afzonder lijke bovenwoning waren ingekomen 19 in- Chrijvingsbiljetten. Het hoogste bedroeg f 3505 n het laagste f 3060.50, nl. van den heer H. J. Van der landen alhier, aan wien het erk is gegund. Toezegging naar Koedijk is ontvangen oor den heer B. D. Eerdaians, theol. docts. Ihier. Gedurende de tweede helft der maand uni zijn aan het postkantoor alhier be- orgd de volgende brieven, welke, door on- 9kendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden Klein, n. Teeawen, Wed. M. Bouari, A. De Jong, Amsterdam: Van den Akker, Alfen; Ch. Schopman. Amersfoort; H. B. Post, Bui tenpost; M. Spaanderman, J. Timmermans, Den Haag; J. Vendri, Koudekerk; T. Langerak, Middelburg; D. Smit, niet vermeid; Schoon- aerwoerd, WarmondL. Duiker, niet ver meld. BriefkaartenMevr. C. Merens, Den Haag; P. De Baas, Kralingen. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: J. G. W. La Fleur, Brooklynnaar Duitsch- landP. Schmidt, Berlijn- naar Frankrijk S. Gaastra, Parijs; - naar Indië: K. J. Zee- lenberg, Atjeh; H. Wenniger, Soekaboemi. Door de directie der H. IJ.-S.-M. is in het Centraal-station, te Amsterdam, in het open baar aanbesteed Het maken van eene houten schoeiing iar.gs de spoorwoghaven en het verleggen van spo ren en wissels met bijbehooronde werken op het stations-emplacement te Leiden. Kaming f 2450. Ingekomen waren 9 biljetten. Minste in- schyving was die van d6n heer A. Korteweg, te 's-Gravonhago, voor 1975. Men schrijft ons uit Boelof-Arendsveen, dd. 7 Juli: Hedenmorgen hadden de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den zeereerw. heer Henricus Schlüter, wien de parochie slechts vier weken als haren pastoor heeft gekend. Niettegenstaande de arbeid op den akker handen te kort komt en het velen onmogelijk maakt om oen uurljo uit te breken, was evenwel de ruime kerk nagenoeg geheel ge vuld met deelnemende en belangstellende geloovigen, die hunnen herder d9 laatste eer kwamen bewijzen en voor hem bidden. Eene groote schare van geestelijken was van heinde en verre herwaarts gekomen, om den onvergeteiyken pastoor Schliiter graf waarts te geleiden. Zelfs werden onder de menigte leden zijner vorigo parochie Maasland opgomerkt, die doze moeilijke reis opzettelijk hadden ondernomen, om hunnen beminden herder hier aan de sombere groeve een laatst vaarwel toe te roepen. Treffend schetste de hoogeerwaarde heer Bouman, deken en pastoor te Nieuwkoop, den te vroeg ontslapene als een waardig, begaafd en ijverig priester, die zichzelvsn voor de oer van God en hot heil Zijner kudde geheel vergat. Daarbij was hy een man van karak ter, met een grootmoedig hart, dat van liefde brandde voor zijn evenmènsch. Kortom, er is in pastoor Schliiter een edel mensch heenge gaan, wiens nagedachtenis by allen, dio het voorrecht hadden hem te kennen, iarg in eere zal blyven. By d9 a. s. verkiezingen voor de go- meenteraden moet te Valkenburg voorzien worden in de periodieke aftreding der heeren P. Schoonenberg en A. Bol Az. Jr. A. s. Zondag, des voorna, tebalftien,zal do godsdienstoefening der Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg geleid worden door ds. E. C. Sogers, van Leiden. In de vergadering van het departement Alfen Oudshoorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, ten gevolge van het bedanken van den heer J. C. Van Kerkwijk ais com missaris der Spaarbank, als zoodanig benoemd do heer J. Van Borssum Waalkes. In het afgeloopeti jasr werden de lagore scholen in de gemeente Ivatwyk bezocht door 844 leerlingen. Hst getal onderwijzers beiroeg 20, waaronder 4 hoofden en 3 onderwijze ressen, waarvan 2 uitsluitend voor de hand werken. Op de Zondagsscholen, welke 985 leerlingen telden, werd les gegeven door 4 onderwyzers en 9 onderwyzeresson. De bewaarscholen, 2 in gc-tal, werden door 125 leerlingen bezocht. Kseds Zondag-middag hadden zich veie deelnemen aan do 41sto jaarvergadering dor Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst te Zutfon vereenigd, welke stad zich door het uitsteken der vlaggen in feesttooi had gedost. De3 avonds te 7 uren werden hoofdbestuur, afgevaardigden en leden op het Stadhuis door het dageiyksch bestuur verwelkomd by monde van den burgemeester jhr. C-oer.en, die er op wees dat Zutfen de bakermat is geweest der Maatschappij. Zijne hartelijke toespraak werd beantwoord door den voorzitter van het hoofd bestuur, prof. Treub uit Leiden. Later werden da leden in de lokalen der Buiten-sociëteit begroet door den voorzitter der recipiëerende afdeeling Zutfen, den bejaarden dr. H. IV. Van Rhijn, een van de medestichters der Maatschappij, en door den voorzitter dor sociëteit, den heer Volkerts. Er was eene welgeslaagde muziekuitvoe ring in den schitterend verlichten tuin door de kapel van het 4de regiment infanterie uit LeideD, onder directie van den heer Gottfried Mann. Een zeer geanimeerd bal, waarbij de leden gelegenheid hadden do gezellige con versatie en de smaakvolle toiletten der Zut- fensche schoonen te bewonderen, besloot dezen feestavond. De vergadering werd Maandag-morgen ge opend met eene redevoering van den voor zitter, prof. H. Treub uit Leiden. Hij begon met een woord van hulde aan H. M. ds Regentes en van verknochtheid aan do jeugdige Koningin Wilhelmina, de draagster van den Oranjenaam, die aan ons volk zoovele ge wichtige wetten gaf, ook op medisch gobiad. Hij sprak over „medische studenten, medisch onderwijs en medische professoren." Na behandeling van verschillende onder werpen op dezen dag en volgende dagen, deelde de Voorzitter den uitslag der verkiezing voor leden van het hoofdbestuur mede. Herkozen zyn met algemeene stemmen dr. G. C. Nyhoff, dr. M Juda, dr. C. E. Daniels, onderscheider. - ïyk secretaris, penningmeester en bibliothe caris. Als nieuwe leden zyn gekozen dr. A. J. Van Rbyn, te Zutfen, en prof. G. H. Van der Mey, te Amsterdam, die de benoeming aan namen. Het hoofdbestuur had, naar aanleiding van eene missive van den minister van binnen- landsche zaken, aan de vergadering do vraag voorgelegd „Is het, nu niettegenstaande de aanzienlijke uitbreiding van het aantal artsen, gebrek aan genees- en verloskundige hulp in plattelands gemeenten blijkt te ontstaan, wenscheiyk, ten behoeve dier gemeenten tot de uitoefening der genees hee!; en verloskundo personeil toe te laten, die, zonder breede wetenschap pelijke opleiding genoten te hebben, toch voldaan hebben aan de noodige eisc'nen van bekwaamheid in dio vakken?" De heer Van Leeuwen, uit De Ryp, weer sprak het sprookje van gebrek aan genees kundige hulp ten plattonlande. Het tegendeel is waar. A'.ieen daar, waar geen koe e!en kan krijgen, laat staan een geneeshoer. Dr. Hermaoides bepleitte de handhaving der eenheid van stand, in do wet van 1865 neergelegd. Dit beginsel mag niet worden prijsgegeven. Eenheid van stand moet er zyn en blyven. In gelyken geest spraken de heoren Htfizinga en Slinganberg (Oldambt), welke laatste zelfs betoogde dat in Groningen het getal van geneeskundigen moet worden ver minderd daar, waar werkelijk gebrek aan hulp is, zon dë Staat kunnen intervenieeren. Dr. Borst betoogde dat juist voor het platteland hoogere eïschen moesten worden gesteld; de artsen toch werken daar onder zeer ongunstige omstandigheden bd moeten op elk gebied der geneeskunde dadelijk op eigen verantwoording 6n zonder de hulp van collega's of van specialiteiten of hoogleoraren, ingrypen. Dr. Ruysch wees er ep, dat niet één der aanwezigen over gebrek aan geneeskundige hulp heeft geklaagd. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Y*n 16 rogela f 1.05. Iodere regel moer f 0.17|. Qrootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incaaaeeron buiten de stad wordt f0.10 berekend. Na nog eenige discussion over de wyze, waarop het antwoord der vraag moot worden gegeven, met een eenvoudig neen, dan wel met een gemotiveerd schrijven, werd tot het eerste besloten, en met algemeene stemmen (behalve Leiden) de vraag met neen beant woord. De feestelyke dagen der 42ste algemeene vergadering zyn thans geëindigd. Do verga dering kenmerkte zich door een rijkdom van gedachtenwisseling en uitspraken op sociaal geneeskundig gebied, terwijl do wetenschap medo word gehuldigd en door volcn barer meest bekwame dienaren was vortogenwoor- digd. Luide getuigt ook deze byeenkomst, hoe de woorden éénheid van stand voor de genees kundigen geene ijdele leuze zijn. Hier toch is geen onderscheid tusschen hooger on lager geplaatstende hoogieeraar en de geneesheer van het platteland, de specialiteit en de alge meene arts kennen elkander slechts als collega. De gastvrye en gulle ontvangst van de afdeeling Zutfen zal velen lang in de gedachten bliiren. Zy wist het aangename aan het nut tige te paren en zorgde voor gepaste ont spanning na ornstigen arbeid. By kon. besluit zyn, op grond van ver kregen rechten, ingevolge de wet van 9 Mei 1890 betreffende de pensioenen dor weduwen en weezen van burgerlyke ambtenaren, de volgende pensioenen verleend aan: P. Dobbe, wed. F. T. J. Hesseiberg, com mies 1ste ki. by 's Rijks belastingen, ƒ150. W. E. Van der Mey, wed. J. W. Van dor H9yden, bewaarder in de militaire strafge vangenis nabij Leiden, f 88. J. Van dsn Berg, wed. G Lubbers, brieven besteller, 200. J. C. Kerstens, wed. G. H. J. Van der Voort, ontvanger dor registratie en domeinen, 162. M. C. Kerstens, wed. W. F. Middelkoop, commies 1ste kl. by 's Ryks belastingen, 116. A. De Wit, wed. K. Harernaker Pzn., pedel bij 's Ryks universiteit te Leiden, f 78. Als vervolg op de mededeelingen om trent do réunio dagen, 1-3 Augustus a. s., van de Metalen Kruis-ridders te 's Hag», kan nog worden bericht, dat de sociëteiten „Besognekamer", „De Vereeniging" en „Con cordia" welwillend toezegging hebben gedaan om de oud-stryders by hun bezoek aan Den Haag toe te laten. De by het 4de reg. inf. ovorgeplaatste kapitein A. P. Vaillant is door den minister van oorlog banoomd tot kapt. voor spociate diensten te Delft. In verband hiermode blijft de kapt A. Jorquière belast met het bevel over eene dor compagnieën van het 4de reg. inf. te Delft. In do Staatscourant van 8 dezer is op genomen de wet van 22 Juni jl. (Staatsblad No. 122), tot verlenging van den dienstiyd voor de ingelyfden by de militie te land der lichtingen van 1885 en 18S6 en voor de inge lyfden by de zeemilitie der lichting van 1887. Do keizer van Duitschiand heeft den burgemeester van Rotterdam, mr. S. A. Vening Meinesz, benoemd tot commandeur der Kroon orde; den kapitein M. J. E. Viruiy van Poederoyen, van het corps rijdende artillerie te Arnhem, begiftigd met de orde van don Rooden* Adelaar 3de kl. en den Isten luit. E. Boellaard, van hetzelfde wapen, met dezelfde orde 4do klasse. De heer Domela Nieuwenhuis heeft op een aan hem gericht telegram geantwoord, dat hy de candidatuur voor Schoteiland in geen geval aanneemt. Voorts, dat hy niet te maken had met het Frieseh comitu der volks party, maar alleen met het comité in Scho- terland. De heer Van Zinderen Bakker, een der leiders van do volksparty in Sokoterland, be veelt do verkiezing aan van den anti-rov. can- didaat, den heor Van Vliet. To Breda wordt met 1 Aug. degaspiys op C cents gebracht.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1