SE3» HCe( Duitsche Keizerpaar (e Rotterdam. Ook Rotterdam had zich in feestgewaad gestoken, waar het de eer mocht genieten een bezoek van den Duitschen Keizer en de Keizerin ontvangen, een bezoek van wel wat korten dfuf, ptaar waarop Rotterdam niettemin trotscn hijS eii Wv.' omdat;liet d!l Inzonderheid te demk&h heeft aan ^Wne uitmuntende directe verbinding met de zee, waarin het zelfs Amsterdam de loef afsteekt. Had Rotterdam het Duitsche Keizerpaar niet zulk een uitmuntende gelegenheid gtbiden orn van daaruit zee te kiezen ton einde de reis naar Engeland voert te zetten - de stad ware naar alle waarschijnlijkheid ten minste voor ditmaal van een bezoek verstoken ge bleven. Wat intusschen in dubbele mate de betee- kenis van dezen dag verhoogde was, dat, Rotterdam op zoo onverwachte wjjze ook onze geliefde Koninginnon weder in zjjne veste zou ontvangen, zoo kort na HDz. eerste bezoek, waarvan zoowel HH. MM. als Rot- terdars ingezetenen zulke aangename hein- neringen hebben bewaard. De ontvangst, welke het Duitsche Keizer paar en onzen Koninginnen te Rotterdam ion deel viel, was de tweed? koopstad des Rijks dan ook ten volle waafdlg, In bet Centraalstation was de wachtkamer 2de klasse tot ontvangsalon ingericht en op recht Vorstelijke wijze gedecoreerd. Ter plaatse, waar de vorstelijke trein zou ophouden, was eon sierlijke entrée aangebracht ter breedte van vjjf deuren, aan weerszijden geflankeerd door tluweelen gordijnen, afgezet met imitat e gouden passementerie. De grond was gedekt door een effen rood tapyt. Boven de hoofd entree prijkten de wapens van Duitschland cn Nederland in één schild vereenigd, ter rechter- en linkerzijde daarvan de wapens van Rotterdam en Zuid Holland, terwijl de vier penanten met groepen van fraa e ge wassen en bloemen waren bezet. Het ontvangsalon paf den aanblik of men in Flora's lusthof zich bevond. Ter weerszijden waren prachtvolle groepen aangebracht, ge vormd uit spiegels en zeldzame gewassen en bloemen, rijk geornamenteerde vazen, enz. De vloer was gedekt met kostbare Perzische tapijten en de ramen met portieres van velours en imitatie gouden passementerie behangen, in overeenstemming met de drap9rieen, boven de deuren aangebracht. De penanten waten ook hier weder met prp.chtsolle bloemstuk ken gedekt. Voegt men hierbij, dat het ameublement van velours, benevens eenige gouden stoelen, in scboone harmonie was met het geheel, dan komt voor de uitvoering aan de firma H. P. Mutters en Zn., uit 's-Gravenhage, on aan den heer v. d. Valk, te Rotterdam, die de bloemen en gewassen leverde, alle lof toe. Aan de voorzijde van het station was voor de entrée een keurig baldakijn aangebracht, rustende op gouden pilasters. Dit baldakijn was bovenop rood met goud, terwijl het plafond bestond uit witte stof, bezaaid met gouden Duitsche en Nederlandsche wapens er. kronen. Verder was deze afgezet met een lambrakjjn van velours. Het baldakijn besloeg, evenals de versiering van de achterzijde van het station, vyf deuren en overigens was d6 versiering alhier geheel gelijk aan die van de achterzijde, zooeven beschreven. Het station zelf prijkte over de geheele breedte met een groot aantal vlaggen en wimpels, hetwelk van uit de verte gezien een fraaien aanblik opleverde. De geheele Stationsweg was vanwege de gemeente prachtvol versierd. Aan het begin en het einde was een reusacht'ge eerepoort geplaatst, welke op artistieke wijze was uit- gevoerd, terwijl 'aan weerszijden langs den weg fraai beschilderde vlaggestokken waren geplaatst, in het midden vlaggen tropeeën dagende, met schilden, waarop bjj afwisseling de initialen van den Keizer en van onze Koninginnen waren aangebracht. Overigens waren vanwege de gemeente en de stad zelve geene versieringen aangebracht, doch behalve dat bijna huis aan huis de drie kleur of oranjevlag wapperde, had men hier en daar, door fraaie versieringen van gro6n en beelden, eene bijzondere hulde gebracht. De geheele stad had dan ook een recht fees telijk aanzien. Reeds lang vóór den bepaalden tijd van aankomst waren straten en pleinen met be langstellenden gevuld, ten einde de vorstelijke per&ODen met hun gevolg te zien voorbijgaan. Dientengevolge heerschte ook overal de meeste opgewektheid en het was allen aan te zien dat deze opgewektheid tot geestdrift zou stijgen, wanneer de vorstelijke gasten zouden aankomen. Tegen 4 uren verztmellen zdch op het per ron van het station reeds verschillende auto riteiten, zooals de burgemeester in ambtsge waad, de luit.-kol. der mariniers, commandant der stad De Gelder, de wgti; ouders en enkele Pajdsleden met hunne .daraas; vervolgens kwamen cok de pujtsclie consul, in uniform van reserve-officier bij bet Puitsch? leger, atet zijne echtgenoote, en de secretaris van hei: consulaat en ten slotte ook verschillende autoriteiten van zee- en landmacht. Precies te 4 uren kwam de eerewacht der schutterij aan, groot 200 man, onder bevel van kapitein John Knight, met het regiments- vaandel en de muziek. Tevens was daarbij de kolonel-commandant, de heer Blanken- hepm. Da komst van deze eerewacht was eenigszins vertraagd door een betreurenswaar dig ongeluk, dat bjj het afhalen van hot vaandel op den Eendrachtsweg had plaats gehad. Bij het voorbymarcheeren van de Kortenaerstraat kwahl e6n paard van een bierwagen aanhollen, waarschijnlijk sch'chiig geworden door de drukte, met het gevolg dat een der muzikanten zóódanig werd aangereden, dat hy den dood vond, en r.og een drietal vrouwen werd gekwetst. Op den bepaalden tijd, te 4 u. 50 nu, kwam de vorstelijke trein het station binnenstoomen. In een der salonwagens waren gezeten het keizerlijk echtpaar en de Regentes, terwijl zich in een tweeden de jeugdige Koningin be vond. Toen de trein in de verte aankwam, werd door de muziek het „Wilhelmus" aangeheven, terwyl, nadat de vorstelijke personen met hun gevolg de wagens hadden verlaten en de Keizer begon met de eerewacht te inspoc- teeren, het „Heil dir im Siegerkranz" werd gespeeld. De Keizer was gekleed in admiraals uniform met b6t cordon van de Willemsorde, do Keizerin in het zwart, do Regentes in de gewone rouwkleedij en do Koningin in het wit met zwarte strikken. De Keizer wendde zich eerst tot den consul en diens secretaris, met wie lij een vrij lang gesprek aanknoopte. Vooral de laatste mocht zich blijkbaar in de gunst des Keiz'rs verheugen. Daarna vo'gde de voor stelling aan den bu-gemeester door de Regentes, die eene korte rede in het Fransch hield. De burgemeester sprak het keizerpaar als volgt toe: „Hoog waardeert de stad Rotterdam de eer, die Uwe Majesteiten, ingevolge de uit- noodiging van onze beminde Koningin, be haagt haar door Uw bezoek te bewijzen. „Ofschoon dat bezoek slechts zeer kort kan zijn, zullen Uwe Majesteiten bemerken, dat hier, niet minder dan elders, al onze pogin gen daarop gericht zijn, d9 ontwikkeling van de industrie en bovenal van den handel te bevorderen. Wij geloove.n daarmede niet alleen de welvaart van ons dierbaar vaderland te bevorderen, doch ook een weinig ten alge- meenen nutte werkzaam te zijn." De Keizer betuigde daarop den burgemeester zjjn dank, drukte hem de hand en onder hield zich toen nog enkele oogenblikken met den schout by Dacht Mac Leod. Aan de Regentes, de Keizerin en de Koningin waren door de jonge dame3 Veiling Meinesz, De Monchy en De Gelder te voren nog fraaie ruikers aangeboden, terwijl de Keizerin er nog een afzonderlijk ontving van de echtge noote van den Duitschen consul. Het „Hei! dir im Siegerkranz" weerklonk andermaal en de stoet begaf zich in de receptiezaal, om, na nog eene korte pooze daar vertoefd te heoben, zich in de gereeds'aande hofrijtuigen to begeven. Aldus werd de rytoer door de stad aan vaard. Twe9 bereden inspecteurs van politie openden den stoet, vervolgens kwam de bur gemeester en daarna, afgesloten door twee afóeelingen Bossche huzaren, in rijtuigen met 4 paarden „a la Duumont" gereden, de Keizer met de Regentes en de jeugdige Koningin met d9 Keizerin. In de overige rijtuigen, ten getale van vijftien, nam het Nederlandsche en Duitsche gevolg plaats, o. a. de vice- admiraal De Casembroot, de minister Mar- schall de Bieberetein, enz. Achter den burgemeester volgde de com missaris des Konings van Zuid-Holland mr. Fock met generaal Van Teylingen, gezeten in een rijtuig met twee paarden. De Keizer schepte blijkbaar zeer veel be hagen in de fraaie versiering van den Stations weg, welke stapvoets werd gereden. Vervol gens ging het in matigen draf langs den -voorgeschreven weg, begeleid door het gejuich van eene talryke menigte, die zich op straat, voor de vensters en op de daken had gepos teerd. De vorstelijke personen waren tlü'j: baar met deze onvangst zeer inpe omen,datr voortdurend allervriendelijkst werd gegroet. In de Witte de-Withstraat, pook Zwarte- paardenstraat, werd door de school- en catechisatiekinderen der Duitsche Evangelische gemeente aan den Keizer en aan de Keizerin ieder een bouquet aangeboden. Duizenden menschen, die den stoet voorbij hadden zien gaan, trokken vervolgens naar den Heuvel en het Park, om het keizerlijk jacht bij het vertrek voorbij te zien stoomen. Overal werd de orde flink door de politie gehandhaafd. Te ongeveer z.s uren kwam de stoet aan de plaats van afvaart aan, waar inmiddels ook de leden van den gemeenteraad, de minis ters en verschillende autoriteiten zich weer hadden geposteerd. De ministers deden te voren op oen stoombootje, begeleid door dsn havenmeester, den heer C. C. Vermeer, en den pner Yau I/.iS?lsteijn, ingenieur van publieke werken, een tochtje op de Maas langs do met talrijke vlaggen versierde schepen, Partij trekkende van de omstandigheden was het een waarlijk practisch idee van het gemeentebestuur geweest om het zich in de Bcompjes-Lsuvehaven bevindende in fraaien vorm opgetrokken wachtlokaal voor boot werkers, dat nog niet in gebruik was genomen, zoodanig tot een paviljoen in te richten, dat het waardig was de hooge gasten bij vertrek te ontvangen. Aan den heer Eckhart als decorateur en den heer J. C. De Linge als bloemist was dit werk opgedragen, die het gebouwtje wisten te herscheppen in een chalet in Perzisch genre. Van dit chalet af was voorts een overdekte allée aangebracht tot aan den steiger, waar H.H. M.M. zich aan boord van de „Holten- zollern" zouden begeven. De rivier leverde een prachtigen aanblik op honderden schepen lagen daar in den sier- ljjksten vlaggentooi, terwyl voor de Parkkade het eskador, onder bevel van den schout-bij- nacht C. H. Bogaert, was opgesteld. Het eskader bestond uit de pantser korvet „Sumatra", het ramschip „Guinea", het ram- schip „Buffel" en de „Suriname". Verder lagen daar de „Merwede I", welke boot door den Deutschon Verein was afgehuurd ten einde het Duitsche Keizerpaar als hulde op hun tocht door den Nieuwen Waterweg te begeleiden. Met ditzelfde doel bad oek de lieer Krupp een tweetal booten gezonden. Voorgaats werd de „Hohenzollern" einde lijk opgewacht door het schroefstoomscbip „Koningin Emma" en hot sehroefstoomschip „Johan Willem Friso", die haar tot de grens der territoriale wateren zouden begeleiden. In het pari.joen nam da Keizer, na de eerewacht van mariniers onder bevel van kapi tein Van Riel te hebben gc-i.ispecteerd, waarby Z. M. zyne tevredenheid aan kolonel De Gelder betuigde over de houding zjjner manschappen, van de Koningin en de Regentes afscheid. Eerst waren de vorstelijke personen allen aan boord van de „Hohenzollern" ge weest na daar een oogenblik te hebben ver toefd, werd de Regentes aan den arm van den Keizer, en de jeugdige Koningin door de Keizerin, weer naar het paviljoen geleid, waar Z. M. den beiden Koninginnen de hand kuste, terwijl de Keizerin de Koninginnen omhelsde en kuste. De Keizer schudde den meesten der hem omringenden hartelijk de hand, terwijl de Keizerin ook allerminzaamst van de aanwezigen afscheid nam, in het bijzonder van den heer De Casembroot. Nadat de Keizer en de Keizerin zich weder op de „Hohenzollern" hadden begeven, begaf de Ke'zer zich op de brug onder bet herhaald salueeren van de juichende menigte, terwijl de Koninginnen, aan den kant staande, voort- durend m9t hand en zakdoek den Keizer toe wuifden. Na het op stroom brengen van de „Hohen zollern" zette dit jacht, zoodra de Koning innen zich weer in haar gereedstaand rijtuig hadden begeven, tegelyk daarmede, zich in beweging, vergezeld van het Nederlandsche eskader en verschillende p'.eiziervaartuigen. Verscheidene leden van het Duitsche ge volg vergezelden den Keizer op het jacht. De bovenvermelde „Merwede I" was smaak vol met groen en vlaggen versierd. Aan de eene zijde prijkte een W, aan de ander6 zijde boven de raderkast, een A in sparregreen. Eerst vo9r de boot van den aanlegsteiger by den Keuvel aan de Parkkade stadwaarts tot de Maasbrug, die juist bij hare nadering dreunde onder het hoefgetrappel eer cavalerie, welke aan de rijtuigen, waarin öt hooge gas ten gezeten waren om op tun rijtoer het haveneilar.d Fvyer.oord te doorschrijden, voor afgingen. Toen ging de boot terug raar de eerste aanlegplaats, om het oogenblik te verheiden, waarop de „Hohenzollern" zeewaarts zou stevenen. Een weinig over zessen kwam het keizerlijk jacht „De Merwede" voorbijvaren. Op de gepavoiseerde oorlogsbodems, die in twee linifen in de Maas geschaard lagen, paradeerde het scheepsvolk in het want en werd het jacht begroet met een driewerf houzee. (Het is misschien niet algemeen be kend, dat het uitheemsche „hoera" op order van den minister van marine door het aloud „houzee" voorgoed vervangen is). Eerst toen de „Hohenzollern", met den Keizer op de campagne, een goed eind voorbii was, begon het geschut van de Nedeilar.dsche marine schepen den monarch bet gebruikelijke eere- saluut te brengen. Beurtelings sloten daarna een viertal onzer oorlogsschepen zich achter het keizerlyk vaartuig aan om hst tot in zee al? eere-escovte te dienen, De „Merwede", biet hare 240 genoodigden, volgde.' De Duitsche turn- en roeivereeniging in samenwerking met de „Deutsche Gesellschaft" had als getuigenis van warme aanhankelijk heid aan Hunne Keizerlijke Majesteiten reeds des middags eene ryk geschakeerde rnand met bloemen ter huldiging van de Keizerin aan het keizerlijk jacht doen brengen. Te 8 u. 13 m. precies kwam de „Hohen zollern" in zee, waar de drie tot vertrek ge reed liggende Duitsche oorlogsschepen hunnen Keizer het welkom, en het Nederlandsche fort op den wal Zjjne Majesteit uit de vuur monden hot vaarwel toedonderden. Andere leden van het Duitsche gevolg waren te Rotterdam achtergebleven en gingen weer met den extra-trein mede, welke de beide Koninginnen naar de residentie voerde hierbjj was o a. baron Marschal. De terugtocht der beide Koninginnen naar het station was ook een ware triomftocht. Overal weerklonken de toejuichingen, tot de vorstinnen in den trein warer. gezeten, na alvorens van den burgemeester en anderen met een handdruk afscheid te hebber, genomen. De muziek van de eerewacht der schutterij speelde h6t „Wien Noerlandsch Bloed". Na het vertrek van den trein te 6.40 ver spreidde de menigte zich weer in de stad, waar nog lang daarna de meest gulle vroolijk- heid heerschte. H. M. Koningin Wilhelmina en H. M. Ie Regentes zyn gisteravond te 7 u. 7 m. per Hollandsclie Spoor in de residentie terug gekeerd. Aan het station waren ter hunner ontvangst aanwezig de burgemeester, mr. Roest, de gouverneur der residentie, ger.eraal-majoor Taets Van Amerongen, en de plaatselijke commandant, kolonel Henckens. Zoodra H.H. M.M. uit het salon rijtuig waren gestapt, ging H. M. de Regentes naar den burgemeester en betuigde hem haren dank, dat hjj, niettegenstaande de groote ver moeienissen van den dag, de welwillendheid had gehad H. M. te komen begroeten. Hierop drukte H. M. de Regsr.tes en ook Koningin Wilhelmina den burgemeester de hand. In het gevolg der beide Koninginnen be vonden zich o. a. alle ministers in ambts gewaad. Nadat H H. M.M. uitgeleide was gedaan, stogen zjj in een bofrytuig met twae paarden b?spannen en redc-n met haar gevolg door de "Wagenstraten naar het Paleis. Langs don geheelen weg worden de Koninginnen uitbundig toegejuicht. Burgerlijke Stand. OEGSTGEEST. Geboren: Geertruida, cl. van "W. Hoogkamer en G. Yan Iterson. ALFEN. Bevallen: K. Munnik gel». Baas, D. M. Yan Velzen geb. Mulder, D. M. L. Werneke geb. Nahon, D. M. Beneveld geb. Oppelaar, Z. H. M. Wolmerstett geb. Sepers, D. Overleden: N. Yan Leeuwen, wednr. van E. Yan Capc-1, 53 j. J. W. Bijaevell, jin. 2 d. AARLANDERYEEN. Ee vallen: M. Yan Harten geb. Breeveld, Z. G. Beeerccr geb. v. d. Aa, D. A. J. Ketel geb. Bikken, D. Overleden: H. v. d. Eet, 10 d. J. De Jong, 1 j. D. Sehellingeihfut, 1 j. BODEGRAYE. Bevallen: G. Ousterkerk geb. Rijferts, Z. B. C. v. Kielt geb. Mulder, D. Gehuwd: A. Be Yoe. jm. 2C j. en C. Baas. jd. 20 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. Straver geb. Ylasveld, Z. C. Boskamp ceb. Yau Amsterdam, 2, M. Opdam geb. Yan Nobelcn, Z. J. Harkce geb. Yan den Toorn, D. Overleden: M. M. Sprnijt, 2 m.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10