N°. 9620. Zaterdag 4 «Juli* A9. 1891. feze .Courant wordt dagelijks, met uitzondering - van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 3 Juli. LEIDSCH DACfBIAD. FBJJS DEZER COURANT: Voor Leiden p«r S f 1.10. Fnno© ptt poci...1.40. AXeonderlflk# Nommen.0.06. FRUS* DER ADVERTENTTÊN: Tan 1—6 regel* f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasaeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Heden werd door de geneeskundige staats- old missie alhier tot arts bevorderd de heer 'acobus Dorst. Aan de universiteit alhier is het cand.- xamen in de rechten afgelegd door den heer 1. J. Romeyn, en het doctoraal examen in Ie rechten door de heeren C. L. Modderman in L. A. C. Kolff. De Nederlandsche Juristen-vereeniging loudt hier heden en morgen hare jaarlyksche 'ergaderingen. Deze Vereeniging stelt zich ten doel, aan Ie Nederlandsche rechtsgeleerden degelegen- leid te geven, onderling te beraadslagen over oderwerpen van wetgeving betreffende het nrrgeriyk, bandels-, straf- en procesrecht en aarmede samenhangende onderwerpsndaar- loor onder hen over die onderwerpen eene lemeenachappeiyke overtuiging te doen ont- taan, ten einde door den zedelyken invloed ;ier overtuiging mede te werken tot de b6r- orming van het Nederlandsche rechtswezen. Aan den vooravond van den eersten ver- aderiugsdag had in den tuin van „Zomerzorg" e réunie van de leden plaats, waarbij bet luziekcorps der dd. schutterij, onder directie an den heer B. J. De Goey, een schoon rogramma zeer verdienstelijk uitvoerde, zoo- at hek werkelijk te bejammeren was, dat isteravond niet meer gebruik werd gemaakt an de gelegenheid tot introductie. De commissie tot regeling van alles wat het Dngres met de daarbij plaats hebbende feesto- jkheden betreft, bestaat uit onze stadgenooten e heerenmrs. H. A. Noeb, voorzitter; W. ran der Kaay, ODder-voorzitter; J. A. F. loebergh, penningmeester; J. H. Goudsmit, W. Sipkes, secretarissenII. Van der loeven, F. Was, W. Van der Vlugt, J. S. D. ran Doorn en H. L. Drucker. De vergaderingen worden gehouden in het Jein-auditorium van het academiegebouw. De onderwerpen, welke gedurende de beide gen behandeld worden, zijn de volgende: lo. In hoever behoort de procesvoering der irtjjen de macht van den rechter in het .rgerlyk geding te bepalen? lo. Op welke grondslagen moet de regeling ier administratieve rechtspraak berusten? Omtrent d9 eerste vraag zjjn bsreida, in Iruk verschenen, uitvoerige piaeadviezen uit- ;ebracht door mr. W. J. Karaten en mr. M. Pijnappel, en omtrent de tweede vraag loor mr. J. T. Buys en mr. S. Van Houten. In verband met deze onderwerpen worden loor het hoofdbestuur eenige daarmede in ie trekking staande vraagpunten in stemming [ebracht. Dat hoofdbestuur bestaat uit de heeren: nrs. A. A. De Pinto, voorzitter; G. A. Van lamel, onder-voorzitter; A. P. Th. Eyssell, scretaris penningmeester; P. R. Feith, L. U. Sitter, E. N. Rahussen, J. P. Moltzer Domela Nieuwenhuis, H. L. Drucker, Josua nn Eik, E. E. Van Raalte, J. J. Van Geuns M. S. Pols. Verder zullen, door de zorgen der regelings- mmissie, plaats hebben Vrijdag 3 Juli, 's nam. te vier urenrijtoer lar Noordwjjk en diner aldaar in het „Hof Holland" by den heer Van Konynenburg. Zaterdag 4 Juli, 's nam. halfzes: diner in 'en huize „Wytenburg". Na afloop van het liner: concert ki den tuin aldaarverlichting t giorno. Voor de leden bestaat gelegenheid om te lezichtigende Lakenhal, de Kunstzaal, de ■afschillende musea, de Kweekschool voor .eevaart, den Hortus Botanicus en den Burg. De leden der Juristen-veieeniging hebben vryen toegang tot de studenten-sociëteit „Minerva" en de sociëteiten „Amicitia", „Con cordia" en „Musis Sacrum". Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van hot stoomschip „Maasdam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk hedennacht om 12 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Aan het kantoor Leiden der Rykspost- spaarbank werd gedurende het 2de kwartaal 1891 ingelegd f 49,680.04 en terugbetaald f 44,843.23. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 6428. Aan het postkantoor Wassenaar werd go- durende dat kwartaal ingelegd f 1965.97 en terugbetaald f 1194.48. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 297. Aan het postkantoor Noordwyk werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd f 2173.82 en terugbetaald f 1984.64. Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 192. Men schryft ons uit Noordwyk, dd. 1 Juli 1891: Op voorstel van den directeur van hot post en telegraafkantoor alhier is heden eene nieuwe regeling van den postdienst voor Noordwyk in werking getreden, die zeker de goedkeuring van een ieder zal wegdragen. Gingen er vroeger nog wel eens klachten op over de weinige gelegenheid tot ontvangst en verzending van brieven, nu is o. i. zoo goed mogeiyk aan veler verlangen voldaan. Er bestaat by de nieuwe regeling dageiyks vijf keer gelegenheid tot ontvangst, terwyi er vier-maal per dag verzending plaats heeft. Pakketten en aangeteekende brieven worden voor iedere verzending aangenomen. De regeling is als volgt: Aankomst Noordioijk: Voorm. 6.15 (per bode uit Leiden) 8.30 (trein) 11.51 (tram) Nam. 5.06 (tram) 6.41 (tram) Vertrek Noordwijk: Voorm. 6 30 (trein Amst. Rett.) 10 54 (tram) Nam. 3.19 (tram) 7.24 (tram). Te Oegstgeest is eene R.-K. Kiesver- eeniging-opgericht. Ruim USO leden zyn reeds tot die Vereeniging toegetreden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren A. D. D. Schretlen, voorzitter; De Rooy, secretaris; dr. P. A. Biljouw, penningmeester, en tot commissarissen de heeren Dieben en Van der Spek. A. s. Zondag, des voorm. te halftien, zal de godsdienstoefening der Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg geleid worden door ds. Blaauw, van Noordwyk, terwyi des avonds te half zeven hoopt op te treden prof. Gunning, van Leiden. De hofrytuigen zyn hedenmorgen na ver trek uit Amsterdam van de vorstelyke perso nen per extra-trein naar Rotterdam vervoerd, ten einde daar hedenmiddag weder dienst te kunnen doen. Het stoomschip „Prins Alexander" ver trok 1 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 30 Juni Porim; de „Con rad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Juli Genua; de „Brorno," van Rotterdam naar Java, is 1 Juli van Southampton ver trokken; de „Semarang," van Java naar Rotterdam, passeerde 30 Juni Kaap Carvoeiro de „Swaerdecroon" is 2 Juli van Rotterdam te Batavia aasgekomen; de „Burgemeester Den Tex" arriveerde 2 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Koningin Emma" vertrok 2 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Rot terdam," van Amsterdam naar Nieuw-York, arriveerde 2 Juli te Nieuw-York; de „Voor waarts" arriveerde 2 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 2 Juli Scilly; de „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Java, passeerde 30 Juni Malta; de „Utrecbl", van Rotterdam naar Java, vertrok 1 Juli van Port-Sa'd. BUITENLAND. uuitechlaud. Alle te Beriyn ontvangen berichten stem men overeen in de verklaring, dat de feeste- lykheden en versieringen by het bezoek des Keizers in Nederland werkelyk schittereLd en grootsch zyn. Met hartelyke voldoening wordt daarin de in waarheid gastvrye en vriendelyke ontvangst door het Hof en de bevolking van Nederland geprezen. De koningin van Wurtemberg is voor gerulmen tyd naar Friedricbshafen vertrekken. GrootpBrltanniA Sir James Fergusson zeide in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting, dat by de regeering geenerlei mededeeling is ontvan gen omtrent de vernieuwing van het drie voudig verbond. Zooals hy reeds herhaaldelijk verklaarde, zouden de maatregelen, welke bahooron genomen te worden, indien dit noo- dig mocht zyn, voor de handhaving van het status quo in de Middellandsche Zee, het on derwerp moeten uitmaken van een onderzoek naar den toestand en het gebruik der Engel- 8che strydkrachten. Sedert is, na de verkla ringen, welke hy in 1883 aan Labouchère deed, geene verandering voorgekomen. De tegenwoordige verstandhouding heeft het oog noch op één, noch op meer mogendheden. Hem is niets bekend van eene EuropeEsche samen- stemming voor de handhaving van het status quo, buiten die, welke uit de tractaten kan worden afgeleid. Zuid-Afrlke. Uit Kaapstad werd van gisteren geseind dat een honderdtal gewapende Boeren trachtte de rivier Limpopo over te steken om in Mas- honaland door te dringen, doch door de politie der Eogelsche Zuid-Afrikaansche Compagnie werden verhinderd, aan hun vooi nemen gevolg te geven. De aanvoerders der Boeren zyn in hechtenis genomen. Men verwacht geene ver dere rustverstoring. Telegramm^n. - LONDEN, 3 Juli. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp betieffende de invoering van kosteloos volksonderwys aangenomen. PARIJS, 3 Juli. De „Evènement",verzekert dat het bezoek van de Russische^keizerin met den kroonprins te Parys nu volkomen zeker is. LISSABON, 3 Juli. De geldcrisis blyft aan houden, ondanks de aanzienlyke aanmunting van zilver. De minister van financiën heeft maatregelen genomen, ten einde een gedwon gen koers te voorkomen. WASHINGTON, 3 Juli. De ministerraad heeft besloten den tyd voor de amortiseering der 41/, pet. schatkist-biljetten te verlengen. LONDEN, 3 Juli. Het Kanaal-eskader onder bevel van admiraal Michael Seymour is reeds op weg om den Keizer van Duitschland te begroeten. Gemen 4fd Nieuw». Aan het station alhier zyn gis- teres afgegeven 350 plaatskaarten naar Am sterdam en heden 928 aaar Den Haag. De commi8saris van politiete Gouda verzoekt, namens de echtgenoote, be kend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Theodoras Caaolus Johannes Scbulze, 29 jaren, timmermansknecht, geboren en laatst .gewoond hebbende te Groningen, thans inge schreven te Gouda, lang 1.68 M., aangezicht langwerpig, voorhoofd hoog, oogen blauw, neus groot (met gebroken neusbeen), mond gewoon, kin spite, haar donkerbruin en krul lend, knevel blondeen litteeken opzyde van het hoofd. Hy heeft zyne vrouw en kinderen hulpbehoevend achtergelaten. Gisteren werd ten overstaan van den notaris H. L. Waterbeek, te IJselmonde, van den polder Varkensoord overgedragen 4,76,80 hectaren rietveld aan den heer P. Smit Jr., te Rotterdam, voor de kapitale eom van f 95.360. De heer Smit is voornemens, op deze gron den zyne industnêele werkplaatsen van Slik kerveer over te brengen. Uit Amsterdam wordtaanhet „Utr. Dbl." gemdd Het is hier Woensdag-avond niet zoo zonder ongelukken afgeloopen, als men oppervlakkig meende. Het gedrang op den Dam was ont zettend. In de Beurssteeg, den toegang tot den Dam van het Rokin, werd een rytuig eenvoudig van de assen gewipt en ter aarde geworpen. Ook het paard onderging hetzelfde lot en richtte, liggende, met zyne pooten ge weldig slaande, schrik onder de dicht opeen gedrongen menigte aan. Een angstig, verward geschreeuw klonk dan ook boven alles uit, en het kostte eenigen mannen veel moeite, het verschrikte paard weder overeind te krygen. Gisteren hadden de stalhouders ge- zamenlyk bet wyze besluit genomen, na zeven uren niet meer te ryden. De politie had dit wel eerder mogen verordenen, maar zy had waarschynlyk eene drukte, als het bezoek des Keizers veroorzaakt, en die werkelyk alles overtreft, wat we hier tot dusver zagen, niet voorzien. Daaraan zal het waarschynlyk ook wel te wyten zyn, dat hare dienaren vry vlug naar den wapenstok en den harts vanger grepen. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, heeft Z. M. de Keizer gedurende de vaart door het Noordzeekanaal de brug van zyn schip niet verlaten en zich al dien tyd druk onderhouden mot den loods Hopman, die hem inlichtingen moest geven omtrent alles, wat onderweg te zien was. Om zyne vragen voor den Hol- landschen zeeman verstaanbaarder te maken, bediende de Keizer zich nu en dan van het plat-Duitsch. Als een staaltje van de vermoeienissen,, welke de menschen zich getroostten om iets van de feestelijkheden' te"zien, kan het vol gende dienen. Dinsdag-avond was het, gelyk zich denken laat, op „Zeemanshoop" stamp vol om getuige te zyn van de repetitie van de taptoe op den Dam. Toen die afgeloopen was, moest het publiek door de directie ge dwongen worden de lokalen te ontruimen,— men wenschte den nacht daar door te brengen om zeker te zyn van eene plaats voor den volgenden ochtend. Woensdag morgen tegen zeven uren stond het alweder zóó vol voor „Zeemanshoop", dat het groote inspanning koqVè, toen om halfacht de deuren opengingen, zich eene plaats te veroveren. En toen de vorstelyke stoet in den namiddag was uitgereden, waren er verscheidenen, waaronder dames, die zich ververschingen heten brengen met het plan niet van hunnen stoel op te staan voordat de taptoe zou zyn afgeloopen. Men zag er dus niet tegen op, meer dan twaalf uren op dezelfde plaats te biy ven zittengeen wonder,, dat in den loop van den dag eenigen in eene flauwte moesten worden weggedragen 1 Twee zoons van den heer J. v. Diepen, landbouwer te Scbarwoude, jongens van 12 en 16 jaar, begaven zich te water in eene poldersloot om te baden en zyn zeker in een kleikuil geraakt, met het droevige gevolg, dat beiden verdronken. Een toevallig voorbyvarende schipper zag de kleeren op den wal liggen en vond na eenig zoeken de lyken.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1