Met Duit se he keizerpaar to Amsterdam Het was een woelige nacht in IJmuiden. Zingende groepen op straat verhinderden de rustige mensehen het slapen; in de koffie huizen hadden geïmproviseerde danspartijen plaats. Het was heerlijk weder. Te vijf uren was nabjj de haven en de sluizen reeds veel publiek verzameld, langs den kanaaloever lagen rustige „afwachters" in het gras; voor de café's was alles reeds druk bezet. Op de sluis, in de haven en op de torpedobooten waren allen bezig voor de laatste toebereidselen. In eene statige lijn stoomden de Neder- landsche schepen tegen halfzeven op, noord waarts naar de eilanden, vanwaar tegen zeven uren Let bericht kwam, dat de Keizer was gepasseerd. Achter elk der groote schepen volgde eene torpedobpet, De oorlog&bodcmc waren fraai opgetuigd. Tegen acht uren waren, na 't déjeuner, waaraan ook de journalisten met de bekende voorkomendheid onzer marine-officieren werden genoodigd, de com mandant van 't eskader op de brug van de „Emma" en al de officieren op hun post. Allen droegen groot tenue; 't volk was in de beste baatjes. De kapel der marine uit Nieuwediep, onder Koning's leiding, hield zich gereed en de ruim 340 man aan boord wer den allengs op dek geschaard. Te 815 kondigde het signaal de komst van het Keizerlijk jacht „Hohenzoliern" aan, vergezeld van den kruiser „Prinzess Wilhelm". Te halfaegen klonk 't signaal om de vlag gen te hjjschen. Do Duitscbe vlag aan den grooten mast in top en overigens aan de drie masten allerlei seinvlaggen, waarin aan den voorste het rood, aan den middels'e het wit, aan den achterste het blauw domineert. De aldus gepavoiseerde schepen maakten een inderdaad overweldigenden indruk. Nog een half uur. ongeveer ging intusschen voorbij voordat het Keizerlijk jacht aan bakboordzijde het admiraalschip voorbystoomde. Te halftien had de eigenlijke ontmoeting plaats. Toen de „Koningin Emma" de „Hohenzol iern" aan bakboord voorbijvoer, ging er uit honderden Hollandsche kelen een luchtdoor- galmend hoezee op. Dat was een plechtig, een schoon moment. De kanonschoten barst ten met geweldige slagen in het luchtruim los, uit de kanonnen der schepen bl.ksemden de vuurstralen over het water, waarop dikke witte rookwolken langzaam in ce richting der „Hohenzoliern" wegdreven. De keizera- boot had de Hollandsche vlag aar. den voortop en den keizerlijken standaard, eene geel-zwarte vlag, aan den grooten top. De „Prinzessin Wilhelm" had de Hollandsche vlag in don grpoten top. In admiraalsuniform, met het cordon van de Eikekroon over de borst, stond de Keizer op de stoombrug en hield, salueerendo, de hand aan den bepluimden steek, zoolang het passeeren duurde. Op gelyk9 wyize salueerde ook de Hollandsche eskader commandant. De Keizer van Duitschland stond op de campagne van de „Hohenzoliern." Bij het eerste kanon schot begon de muziek van de „Emma" hei „Heil dir im Siegerkranz" te spelen, straks gevolgd door de „Wacht am Rbein" en, af wisselend met onze saluutschoten, begonnen nu de „Hohenzoliern" en d9 „Prinzessir Wilhelm" met hare vuurmonden te spelen, dat het kraakte door de lucht 6n alle schepen in witte rookwolken waren gehuld, waarboven uit de schoorsteenen der stoomers zwarte rookpluimen opstegen, terwijl van de bodems, dwars door den witten rook heen, de vlammen vlogen en de schoten door lucht en water gierden. De drie en dertig saluutschoten van bet Hollandsch eskader werden door de Duitsche schepen beantwoord door het saluut aan het Nederlandsch gouvernement van 21 schoten. Aldus geleek dit schouwspel een zeeslag. Ka de begroeting werd eene interessante beweging door het eskader uitgevoerd. Al de schepen ('t admiraalschip natuurlijk steeds voorop) wendden op hetzelfde punt achter het Keizerjacht en na dit „wenden om den contramarsch" (gelijk de scheepsterm luidt) werd de reis, onder muziek, naar IJmuiden voortgezet. Bij het passeeren van het pant serfort, waarop de Duitsche vlag woei naast de Nederlandsche, werd den Keizer weder een 3-3-voudig saluut gebracht. Vooraf had een gelijk saluut van de „Prinzess Wilhelm" gedreund, die, voor IJmuiden gekomen, terug- stoomde naar zee, om zich naar Rotterdam te begeven. By die gelegenheid bleek duidelijk, toe totaal de windstilte was, want de kanonnen schoten kringetjes, die geruimen tijd in het luebtruim dwarrelden. - v De reis tot IJmuiden leverde overigens niets belangrijks meer op, dan alleen, dat de schout bij-nacht, ter eere van den Duitschen Keizer, last gaf aan de bemanning van het eskader een extra oorlam uit te reiken. Het was ongeveer elf uren, toen de aan komst te IJmuiden plaats had, en de menigte, die hier al lang had staan wachten, op de hoofden en kaden, te voet of in rijtuigen, in het geheel op ongeveer 4Ü.000 personen ge schat, zou eindelijk voor haar geduld beloond worden. By de aankomst le IJmuiden kwamen de Keizer en Keizerin op bet dek, en bezichtigden het decoratief, met de spreuk „suum cuique" aan den ingang der gaandery. Het aanleggen duurde lang, zoodat, terwyl de „Hohenzoliern" te 11 uren tusschen de pieren binnenstoomde, de afvaart op het adviesjacht „Jagd" pas le halftwaaif volgde. Inmiddels was het Keiz r- paar door jhr. De Cas9m'oroot op den aanleg steiger namens de Koninginnen gecomplimen teerd, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, waaronder de burgemeester van Velzen, enz., terwijl baronesse Schimmel ponninck van der Oye, namens de Koninginnen, in het bijzonder de Keizerin verwelkomde. De Keizer onderhield zich geruimen tyd met den vertegenwoordiger HH. Majesteiten, ter stond zyne ingenomenheid met de ontvangst betuigende en hem hartelijk de hand drukkende. De twaalfjarige freule Marie Van Tuyll van Serooskerken bood der Keizerin een bouquet in Duitscbe kleuren aan, en sprak daarby hot volgende versje uit Gegiüsst sei das edle Kaiserpaar, Ir unsrem Lande beute! All' unsre besten Wiinsche einen Wir liior in diesem Strauss. Und diüeken Euch aus vollem Herzen, Eegeistert unsre Freude aus. De Keizerin kuste, den bouquet aannemende, het aardige meisje. Na met alle officieren en dignitarissen gesproken te hebben, gingen de Keizer en de Keizerin op de „Jagd" over, welk schip, onder hartelijke toejuichingen, gevolgd door de „Suma'.rr", waarop de admi raalsvlag geheschen werd, door de „Draak" en de torpedoboot „Dempo", naar de hoofd- sad opstoomde; andere schepen volgden Op het IJ lagen verschillende schepen in bataille- orde opgesteld; de uitgestrekte watervlakte le 'orde een prachtigen aanblik op met de honderden gepavoiseerde schepen, lerwyi honderdduizenden de aankomst der Keizerlijke vloot gadesloegen. Reeds vroeg in den ochtend spoedden zich duizenden naar het IJ en Damrakvoor plaatsen op steigers en in café's werd thans f 10 en meer gevraagd en gaarne gegeven. De aanblik op het IJ was waariyk aller schoonst; het heerlijke groen op sommige plekken stak aardig af by de honderden vlaggen, welke alom zich aan het gezicht vertoonden. Aan den wal lagen verschillende schepen gemeerd, welke vol met toeschouwers waren, terwyl aan de zyde van het Tolhuis eer.e haag van keurige jachten lag, alle aan elkaai verbonden. Dit laatste vooral was hoogst interessant. De 200 jachten van de roeivereenigingen „De Hoop", „De Am6tel" en „Het IJ" enz. wartn getooid met de vlaggen der Vereeniging, met de Hollandsche driekleur en de Duitsche vlag. Oneindig ver in het kanaal zag men die vloot van jachten, terwyl door het wap peren der vlaggen en de kleurige dames toiletten een artistiek geheel verkregen was. Zoover het oog reikte, zag men niets daD golvend water, schepen en vlaggen, en ver weg, aan den oever, eene zwarte krioelende massa, de duizenden en tienduizenden Am sterdammers en vreemdelingen, die getuigen wilden zyn van de aankomst van het Keizerpaar. In het kanaal lagen ook eenige oorlogs bodems gescbaard. De bsmanning was in groot tenue en aan de verschansing geschaard, terwyl de bevelvoerende oificieren zich op de brug bevonden. Te 11 uren kwam de zen door de wolken en gaf het geheel een vroolijken aanblik. Op dat uur werd de Handelskade door de schut- tery en huzaren afgezet. Tegen twaalf uren was aan de aanleg plaats van den West-Indisehen maildienst reeds een aanzienlyk getal grootwaardigheids- bekleeders bijeen, zoowel als al de ministers, de Duitsche gezant met zyn militair attaché, de Nederlandsche gezant te Berlijn, de Duitscbe consul generaal dr. Goring, een aantal hoofd officieren van leger en vloot, de commissaris in N.-Holland, jbr. Schorer, en drie kwartier later werd de komst der Koninginnen aange kondigd, waarvoor de verschillende troepen- afdeelingen, die op de De Ruyter-kade waren opgesteld, in het geweer kwamen. Vooraf- geg aan door den Burgemeester, werden Hare Majesteiten, door een groot gevolg vergezeld, aan den ingang van den steiger door de ministers ontvangen en in bet Paviljoen al de aanwezigen aan Haar voorgesteld. Eerst een half uur later werden de eerste kanonschoten vernomen en het was 5 minuten voor halftwee, toen het Keizeriyk jacht in het gezicht kwam en kwart voor tweeën eer het fraaie vaartuig gemeerd lag. Nauwelyks was de brug door 12 matrozen uitgezet, of liet Keizerlyk echtpaar maakte zich gereed aan wal te stappen. De Keizerin, in Iichien rouw, met een bouquet van orchideeën m de hand, ging voorop, onmiddellyk gevolgd door den Keizer, die, in admiraals uniform, het grootkruis der Militaire Willemsorde droeg. Op de brug reeds bad de ontmoeting van de Keizerin met de Koningin-Regentes plaats en omhelsden zy elkander hartelijk. Terwyl de Keizer de Regentes begroette en de hand gaf, omhelsde de Keizerin Koningin Wiltel- mina; ook de Keizer schudde de jeugdige Koningin de hand en drukte er een kus op. De begroeting der Vorstelyke familiën was hiermede geëindigd. Al de leden van beider gevolg en de mi nisters werden hierop wederkeerig aan el kander voorgesteld, terwyl de muziek het „Heil dir im Siegerkranz" speelde. Het was 1 u. 55 m. toen de Keizer even de eere wacht, de schutterij, inspecteerde en pree es te 2 uren nam by met de Regentes in het eerste en de Keizerin met Koningin Wilhel- mina in het tweede rijtuig met vierspan plaats, terwyl de leden van het gevolg in 15 rijtuigen volgden. De vorstelyke rytuigen werden voorafgegaan en gevolgd door huzaren. Op dat oogenblik, terwijl de menigte een daverend boezee aanhief, begon het te rege nen en eenigen tyd later barstte eene donder bui los. Duizenden verdrongen zich langs den weg de Keizer groette alom minzaam. Weinige minuten daarna waren de booge bezoekers op het Paleis. Alvorens binnen te gaan inspecteerde de Keizer de eerewaeht (die te 12 uren door versterking tot 200 man van Kcninklyke tot Keizerlijke eerewaeht was bevorderd). By het binnentreden van het Paleis had de Keizer onze jeugdige Koningin aan de hand en liet haar, met een eerbiedige buiging, het eerst binnengaan. Kort daarop verschenen zoowel het Kei zerlyk echtpaar als onze Vorstinnen op het balkon. De Dam was opgepropt met duizenden toeechouwers. Op vele plaatsen was het ge drang reeds lang vóór dien tyd zóó hevig, dat het dubbele cordon politie-agonten de grootste moeite bad, de opstuwende drommen in bedwang te houden. Buitendien ontstond rondom het monument niet weinig vtrwar- ring door de al te vrygevige fonteinen, •wier \vater zelfs tot in den Nieuwendijk door den wind werd voortgedreven. Menigeen stak der halve zyne parapluie op, om zoo mogelijk droog te blijven. Een tiental vrouwen waren zóó in de verdrukking geraakt, dat zy be- zwymd werden weggedragen en verder per rytuig in veiligheid werden gebracht. Na bet familie-déjeuner en de Maarschalks tafel ton Hove, toog, ondanks do afwisselende stortregens, de Keizerlijke stoet om 4 uren naar het Ryks-Museum. De Keizer, nu in klein tenue van generaal van de gardes du corps, evenals des morgens met het Groot kruis der Willemsorde getooid, zat met de Koningin Regentes in het eerste, de Keizerin met den Prins en de Prinses Von Wied in het tweede rytuig. Onze jonge Koningin ging niet mee. Na voorstelling van den directeur en de commissie van bet Ryks-Museum, werden de verschillende zalen doorwandeldde Rembrandt- zaal, de internationale zaal, de portretten- galery, waarin etsen van Rembrandt z'Jn opgehangen, de Oranjezaal enz. Met veel be langstelling bezichtigde de Keizer Rembrand'.s „Nachtwacht" en den „Schuttersmaaltijd". De personen, die gedurende het bezoek des Keizers in zyne onmiddellyke nabyheid liebben vertoefd, waren zeer getroffen door de groote belangst6l.ing, door Z. M. in onze kunst be toond. Hy was vroeger als jongeling in bet Trip penhuis geweest en herkende een groot aan tal stukken. Vooral de hernieuwde kennis making met- Rembrandt's „Nachtwacht" deed hem veel genoegen. „Dat doek straalt licht uit", zei by. Voor de „Schuttersmaaltyd" maakte Z. M. de opmerking, dat het Hollandsche type er zoo flink en kranig uitzag. Byi bet portret van Prins Mauriis vroeg hy naar de reden, dat men dezen prins altijd afgebeeld ziet in een gouden harnas. De directeur, de heer Obreen, verklaarde dit door er aan te berin neren, dat prins Maurits op dit harnas zeer gesteld was, daar by het ten geschenke had ontvangen van de Staten Generaal na zyne schitterende overwinning te Nieuwpoort. In de afdeeling der Hollandsche huisvlijt wees de Keizerin mat zichtbaar welgevallen eenig houtsnijwerk aan, dat haar levendig herinnerde aan de kunstvlyt van haar vader land, Sleeswyk-Holstein. De hartelyke handdrukken, die de hoofd directeur by bet afscheid nemen mocht ont vangen, bewezen, dat de keizerlyke personen hoogst voldaan waren over den tocht door het kunstpaleis. Tot 4.15 zyn de Hooge bezoekers in het Museum gebleven. De Keizer en de Keizerin teekenden het „gouden boek." Ook het Oudheidkundig Ge nootschap, het Ned. Museum en de Normaal school voor teekenonderwijzers werden bezocht. Daarna had een rytoer door het Vondelspark plaats en langs een omweg keerde men onder eene hevige regenbui te kwart over vyven naar bet Paleis terug. De Keizer en de Koningin reden vervolg6r.s door de hoofdstraten van de Jordaan, waarna zy naar het paleis terugkeerden. Het groote gala-diner ten Paleize had op het aangekondigde aur plaats. Er waren 110 gasten aangezeten. Koningin Wlihslmina was gezeten tusschen den Keizer (licks) en de Keizerin (rechts). H. M. de Regentes zat links van den Keizer, de prins Von Wied links van H. M. De prinses Von Wied was rechts van de Keizerin gezeten. Tegenover den Keizer zaten de Duitsche gezant graaf Von Rantzau en de Nederland sche gezant te Berlyn, en voorts nog een achttal gezanten van vreemde mogendheden, onder wie men den pauselyken nuntius op merkte; links en rechts van de gezanten zaten de Nederlar.d6Che ministers, terwyl de overige plaatsen aan de hoefijzervormige tafel aan weerszijden door grootwaardigheids- bekloeders of hunne dames werden ingeno men. De aanblik van dezen vorstelyken disch was luisterryk. Tegenover der. Keizer ken men het Franscie plateau opmerken; wat verder links en rechts de geschenken van Amsterdam, Den Haag, enz. Het groote mid denstuk vormde „de Blag by Nieuwpoort", terwyl de beide einden waren afgedekt met het plateau-Bepe6r, door wylen Z. M. Koning Willem III aan Koningin Emma geschockerj Toen de eerste gerechten rondgedragen waren, stonden op een eenvoudig teeken van H. M. de Koningin-Regentes aller, van hunne zitplaatsen op. H. M. bracht eer korten heil dronk uit op den Keizer en de Keizerin van Duitschland, waarmede H. M. haren gasten tevens het welkom in Nederland toeriep. De muziek der grenadiers en jagers, die op het binnenplein was opgesteld, hief hierop de Duitsche volksbymne: „Heil dir im Sieger kranz" aan. De Keizer beantwoordde den heildronk der Koningin-Regentes spoedig. In hoofdzaak zeide Z. H.: „Mijn dank, myn besten dank, uit den grond myns harten myn innigen dank. Als Hohenzoliern ben ik byzonöeren da: k verplicht aan het Huis van Oranje-Nassau, omdat een myn er voorvaderen zijne opleiding in dat Huis erlangde en de goede zeden en gewoonten daarvan had overgenomen". Deze woorden werden in het Duitsch uitgespro ken, terwyl Z. M. in het Nedeilandsch zijn toost besloot met deze woordenIk drink op de gezondheid van H. M. de Koningin- Regentes", en hierop Harer Majesteits hand vattende, kuste hij die hcffelyk. De muziek hief hierop het „Wilhelmus van Nassauen' aan. Meer toosten werden niet gehouden, en de muziek liet zich verder ook met hooren. De Keizer droeg de witte kurassiers-uni- form, en alle gasten, die daartoe gerechtigd waren, het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. De groote taptoe heeft gisteravond plaats gehad, het eenige militaire feest, op het pro gramma van de ontvangst van den Keizer voorkomende. Byna alle te Amsterdam in garnizoen lig gende officieren, benevens de officieren der schuttery, waren uitgencodigd deze uitvoering by te wonen, dio preci6s te halftien aanving.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2