Burgerlijke Stand van Leiden, Het heeft hun daarom teleurgesteld uit het ter zake door de Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen uitgebracht rapport te moeten ontwaren dat die Commissie zich met het voorstel van den heer De Goeje niet kan vereenigen. Immers, de minderheid dier Commissie wenscht het onveranderd behoud van het besluit van 1885, en de meerderheid ■wil aan dat besluit alleen toevoegen eene herinnering aan de bevoegdheid van Burg. en "Weths. om met de Commissiën in overleg te treden. Die toevoeging komt B. en Ws. geheel overbodig voor, aangezien art. 56 der Gemeen tewet reeds bepaalt, dat elke Commissie den Raad, Burg. en Weths. en den Burgemeester van bericht en raad dient over de tot haren werkkring bekoorende zaken. Het maakt alzoo, huns inziens, geenerlei verschil of, wanneer het besluit van 1885 gehandhaafd bljjft, bedoelde zinsnede al of niet daaraan wordt toegevoegd. Het bevreemdt B. en Ws. inderdaad dat nog bjj sommigen tegen de intrekking van het besluit bezwaar kan bestaan. Had toch dat besluit de strekking om elk voorafgaand overleg van Burg. en Weths. met de bedoelde Commission in den regel te verbieden, welke bedoeling B. en Ws. met het oog op den tijd en de wijze, waarop hot be sluit tot stand is gekomen, de eenig aanne melijke toeschijnt, dan moet het besluit in strijd worden geacht althans met de bedoeling van de Gemoentewet, die zoodanig overleg allerminst heeft willen uitsluiten. Heeft echter het besluit de bedoeling niet, voorafgaand overleg uit te sluiten, doch alloen gewild dat bij onderwerpen, waaromtrent een advies van eene Commissie moet worden uit gebracht, steeds een afzonderlijk rapport door die Commissie wordt ingediend, dan wordt de geheele zaak teruggebracht tot eene hoogst eenvoudige vorm-quaostie. De aanhangige zaak kan dan in eene ge meenschappelijke vergadering van Burg. en "Weths. en de Commissie volledig en afdotr.de worden behandeld; een rapport van Burg. en Weths. wordt uitgebracht, in wolk rapport de beschouwingen van die gemeenschappelijke ^vergadering worden uiteengezet en de Com missie kan volstaan met de verklaring aan den Raad, dat z(j zich met dat rapport vol komen vereenigt. Hoeft het bewuste besluit inderdaad slechts ten doel in voorkomende gevallen, waarin eene gemeenschappelijke bohandeling van een of ander onderwerp gewenscht is, zoodanig afzonderlijk rapport uit te lokken, dan schijnt B. en Ws. de vraag of het besluit al of niet behouden zal blijven, van uiterst gering belang. In welken zin dan ook besloten wordt, zoggen B. en Ws., feitelijk zal, wanneer laatst bedoelde opvatting van het besluit de ware is, voortaan dezelfde weg kunnen worden be wandeld als vóór 1885 menigmalen in be langrijke gevallen werd ingeslagen en zullen wederom zaken evenals vroeger in gemeen schappelijke vergaderingen kuünen worden behandeld, welke wijze van behandeling, naar hunne vaste overtuiging, menigwerf tot de meest gewenschte resultaten heeft geleid. Aangezien zjj echter overtuigd zijn gebleven dat in het besluit van 1885 eene afkeuriDg was gelegen van de destijds gevolgd-wor dende wijze van bohandeling van zaken en B. en Ws. in dat opzicht de zienswijze van de minderheid der Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen ten aanzien van de bedoeling van het besluit juist voorkomt (die minderheid toch wenscht het onveranderd behoud van het besluit, omdat zonder voor afgaand overleg van Burg. en Wellis, en de Commissiën, de zaken, naar haar inzien, het beste worden voorbereid), zoo meenen B. ei Ws. op de intrekking van het besluit te moeten blijven aandringen en geven z(j den Raad in overweging het voorstel van don heer Do Goeje aan te nemen. Gemeagd Nieawt. De feestelijke stemming, waarin heden de hoofdstad onzes lands verkeert bij gelegenheid van het bezoek van Duitschlands Keizer en Keizerin, werkte van uit de verte zelfs op onze goede gemeente aanstekelijk, zooals te hooren viel uit het carillon-spel, dat hedenmorgen geene gewone melodieën, maar die van toepasselijke volks- en feestliederen over de stad deed weerklinken. Zoo heeft en krijgt ieder, hoe dan ook, iets van hot feest te pakken. Wie weet of er morgen-avond in deze stad en hare omstreken geene vreugdevuren wor den ontstoken of vuurpijlen omhoog zullen snorren, ter navolging 1 De jeugd, die gisteravond zoo'n vuur ont stak op de bergen klei uit-de Haagsche Trek vaart, langs die vaart, en daar rondom danste en zong, was er te vroeg hjj. Reden tot jubelen hadden geenszins de passagiers van eene stoomboot, welke heden ochtend vroeg zooals het behoorde onze stad verliet, maar, aan het Kagermeer gekomen, niet meer voortkon wegens het onklaar worden der schroefbladen. Daar lag men! Het tegen betaling beloofde land, in casu IJmuiden en daarna Amsterdam, kon per boot niet bereikt worden. De passagiers eischten echter onmiddellijk transport naar die oorden, welke heden zooveel schoons zouden te zien geven. Met loffelijken (jver toog de ondernemer op de oevers van het meer aaq het werk om voertuigen te bemachtigen, ten einde daarmede zijne verplichtingen na te komen. Die pogingen werden na geruimen tijd met gunstigen uitslag bekroond en in optocht gir.g het nu, dus ook al met gewijzigd program ma, rijdende in plaats van varende naar Amsterdam, waartoe een aardig poosje be- noodigd was. Gelukkig dat de schroefbladen van alle booten niet zoo weinig sympathie toonden voor oen tocht naar de hoofdstad 1 's Keizers portret is bij boekhandelaren alhier in allo formaten voorhanden. Zo heb ben het in de winkelkasten gezet of gelegd. Door het gerechtshof te 's-G r a- venhage is gisteren bevestigd het vonnis der Haagsche rechtbank, veroordeolende J. De G. en F. .T. R., warmoeziers-jongens te Leiden, tot 6 maanden, wegen3 diefstal van kleedingstukken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij C. en P. A. Van I.. schippers te Waspik, tot 3 maanden gevange nisstraf veroordeeld zjjn, wegens diefstal van steenkolen uit eene loods t9 Sliedrecht. Voorts werden o. a. ook bevestigd het vonnis der Rotterdamscho rechtbank, veroor deolende den geneesheer A. v. L. tot zeven dagen gevangenisstraf, wegens het afgeven ten behoeve eener levensverzekering van eene verklaring, dat een zeker kind gezond was, terwijl h(j wist dat dit niet zoo was; en het vonnis derzelfde rechtbank, veroordeolende J. v. d. B. en J. v. T. resp. tot 5 en -1 jaar gevangenisstraf, wegens verschillende dief stallen in de omstreken van Gouda, als van kleedingstukken, kippen, hanen, enz. Het gaat den gekwetsten artis- ten van den circus Carré, die nog altijd in het ziekenhuis te Hannover liggen, naar om standigheden vrij gosd. Ze nemen allen in beterschap toe, doch de dames Mary Grothe, Elise Adams, Bertha Kruger, Persina on Wolff zijn nog altijd bedlegering en zullen vooreerst nog niet hot hospitaal kunnen verlaten. Toch zijn zij opgeruimd en aan hare beterschap is niet meer te twijfelen. De groote vraag is evenwel of zij ooit weer geschikt zullen wor den om op te treden, en van die vraag hangt de schadevergoeding af, die namens de ge kwetsten door mr. Van der Breggen, den Amsterdamschen advocaat van den heer Carré, aan de Duitsche autoriteit zal gevraagd worden. Van eene beschikking te dezen op zichte kan dus nog geen sprake zijn. KOLONIËN. BATAVIA, 26-29 Mei. (Deli-Crt. van 27 en 30 Mei.) Van hier zijn gisteren naar Buitenzorg op gezonden 17 veroordeelden, lijdende aan berri-berri, om in het gesticht aldaar opge nomen en verpleegd te worden. Volgens bericht van den chof over den genoeskundigen dienst is op 19 dezer de cholera epidemisch verklaard in de onderaf deeling Boeloemkoemba, afdeeling Oosterdis tricten, (gouv. Celebes en onderhoorigheden). - Parelviescherij. Mr. Th. Ruijs heefc het verzoek gedaan om concessie voor het vis- schen van pareloesters en andere zee-pro ducten in het zeegebied van het eiland Banka. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. B el a et: Met de waarneming der betrokking van lceraar in de wis- en natunr- kundige wetenschappen aan de afdeeling hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III te Ba tavia, de leeraar aan de rijksschool voor kunstnijver heid en aan de rijksnormaalschool voor teokenonder- vijzers te Amsterdam dr. J. F. Van Bcmmelou, thans met verlof in Ned.-Indië; met do waarneming der batrokking van griffier van den Landxaad der stad en voorsteden van Batavia, dc ambtenaar op non-act. mr. J. Doornik, laatstelijk griffier van den Baad van Justitie tc Padang. Ontslagen: Door den Directeur van Justitie: Te Rangkas-BetoDg (Bantam^ wegens vertrek, eervol als buitengewoon subst.-grrtf. bij die rechtbank, J. H. Sieael. Benoemd: Te Poerwodadie (Semarang), tot buitengewoon eubst.griflf. buiten bezwaar van den lande by die rechtbank, H. F. Eiea. Gesteld: Door den directeur van Binnenl. Be stuur: Ter beschikking van den Gouvernemente-vee- arts, adviseur voor den burg. veeartsenrjkundigen dienst, D. P. F. Drieeeen, de benoemde Gouvernements veearts J. Vollema. Verplaatst: Van de residentie Madoera raar de residentie Semarang, do controleur 2de klasse J. J. Verwijk. G e 8 t e 1 d Ter beschikking van den assis'. reeid. van Bangil, de adspirant-oontroleur K. Wijbrande, thans toegevoegd aan den controleur der cuntróle- afd. Toer<n, afd. Malang. Verplaatst: Van de afdodling Sepoetlii naar de afdeeling Katimbang, de controleur 2de klasse Iï. W. Wijnmalen. Geplaatst: In de afdeeling Bantam, de contro leur lste kl. G. F. P. Van Emmerik. Verplaatst: Van de afdeeling Batam naar de afdeeliDg Karimon, de controleur 2de kl. A. E. Ir&minkvan de afdeeling Karimon naar de afdee ling Tandjong-PinaDg, do controleur 2de kl, C. L. Thieme. Departement van Oarlcg. Verleend: Een 2-jarig v -rlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lste luit. der inf., J. Stam; wegens twaalf jarsn onafge broken dienst in Nederl.-Indië, aan do off. van gez. lste kl. H. J. Hubert. Ontslagon: Op verzoek, eervol, uit Hr. Me. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met be houd van reelit op pensioen, diiig. milit. apotli. lste 1:1. H. Rolir en de kapte der inf. B. J. Bucker en F. E. Reurhoff., eerstgenoemde met ingang van 2 Juni 1891. Bevorderd: Tot maj. der inf, de kapts, G.B. Hooijer en L. L. A. Maurenbreelier; tot kapt. der artill, de lste luit. W. Collard, tot lste luit. der artill. e 2de luit. E. Bankhout; tot kapt.-kwarim., de lste luit.-kwartm. P. Gallas; tot lsteluit-kwartm.,de 2de luit.-kw.-rtm. A. F. L. Faubel. Geplaatst: Infa terie: Bij het 11de bat., do 2de luit. H. J. De Jong, onlangs uit Nederland aan gekomen, als bestemd voor den dienst bier te lande; bij het 13de bat, de 2do luits. W. Van der Wielen en A. E. Van Kappen, beiden onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst- hier te lande bij het 2de depot-bat,, de lste luit. J. H. Hartmann, onlaDgs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij bet garnizoens-bat. van Palembang, dc 2de luit. J. W. Berenschot, onlaDgs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst bier te landebij het gar nizoens-bat. van de Zuider- en Oosterafd. van Borneo, de 2de luit. A. W. E. Weijerman, onlangs uit Neder land aangokomen, als bestemd voor den dienst hier to lande; bij liet garnizoens-bat. van Amboina en Temale, de 2do luit. W. Van Blijenburgb, onlange uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te lande. Benoemd: Tot adjudant bii het 10de bat. in fanterie, de lste luit. G. K. Jochems, van het lldo bat. Departement van föarine. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de 2de stuurman bij de gouver- nements-marine J. P. A. Koster. van 25 Juni tot en met 1 Juli. BEVALLEN: W. De Viok gcb. Stoute D. J. D. ore gel,. Cliaudron Z. J. M. Tellingen gel. Kaaphorst Z. A. Stuivenberg gob. Onvleo D. M. C. Van Hooidonk geb. Tieseur D. C. G. Van Kampen geb. Van Vaalen D. E. A. v. d. Ileijdcn geb. Iilikëo D. M. E. J. Hoelen geb. VanHonten Z. J. Stafleu geb. Noppen Z. M. E. Meijer., geb. Lamboo 2D. H. Vermond gel. Ben ing D. F. C. Dldrik gel. Cuyle Z. H. J. Eendrik sen geb. Bvnvifl D. H. Boon geb. Bekooy D. M. J. F. Wagemans geb. Vorst Z. P. Dreef gcb. Erooo D. G. Van Hoeken geb. Filippo D. C. Van Helden geb. Eetgen Z. GEHUWD: L. B. Boelco jm. en P. v.d.Bosjd. J. G. Van Evert jm. en T. Coomans jd. A. Bon jm. en J. Sjardijn jd. OVERLEDEN: J. C. Crocs geb. BaeldeW. 73 j. J. O. v. d. Hout Z. 15 j. P. K. H. Van Niehofl' M. 25 j. E. C. Van Hensden D. 8 m. J. A. Vijlbrief D. 19 j. L. De Viieger M. 52 j. F. W. Waage Z. 10 w. G. F. Eoogers U. CS j. P. W. Jacobs Z. 1 m. H. Van Pntten Z. 50 j.~ J. Corba D. 3 j. J. C. Dolforno geb. Teeckelen- burgh V. 81 j. A. Pele Z. 15 j. E. C. F. M. Van Dorsten gcb. Fischer W. 52 j. G. P. J. Timp Z. 15 m. C. A. BooDacker Z. 22 j. J. H. W. Van Helden Z. G j. P. H. Nieboer D. 8 m. A. Aben Z. 11 m. J. J. Bamak Z. 13 m. liet Duitsche keizerpaar te Amstcrda in Gisternamiddag te 3.10 arriveerden HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes met de Oosterspoor te Amsterdam. De beide Vor stinnen werden aan het Centraal station ont vangen door den burgemeester en tal van civiele en militaire autoriteiten, onder wie de gezant te Berlijn, de heer Van der Hoe ven. Door dames du palais en andere da mes werden zij daarna begroet in de fraai gedecoreerde en met bloemen getooide ko ninklijke wachtkamer. Eene onafzienbare schare stond langs den weg naar het paleis ge schaard, die de Koninginnen herhaaldelijk toejuichte. Kort na aankomst op het paleis, waar vele hofdignitarissen zich bevonden, verschenen HH. MM. op het balkon, van waar zij de ju belende schare toewuifden. De Dam was ge heel afgezet. De muziek van het 7de reg. speelde verschillende nommers. De Regentes en de Koningin waren beiden nog in diepen rouw. Naar men verneemt, is door H. M. de Re gentes bepaald, dat gedurende de eerstvol gende dagen hot Duitsch als Hoftaal gebezigd zal worden. Op hot terrein achter het Rgks-Museum werd gisternamiddag de eerste repetitie van de taptoe gehouden. De kleurige uniformen en het geflikker der koperen instrumenten boden een aardig schouwspel, waarvan door een groot aantal personen op en buiten het terrein werd genoteu. De taptoe werd gisteravond op den Dana herhaald. Het „Hbl." noemt het eene goede gedachte dor autoriteiten om mot het oog op de be perkte plaatsruimte, welke de Lam biedt, onder den schijn eene generale repetitie te- houden, dit nummer, wellicht het belangwek kendste van het programma, reeds op den vooravond van het feest eens te doen uit voeren. Zeer tijdig werd de helft van het groote plein geheel door de politie, voor een deel te paard, afgezet, en binnen die afgesloten ruimte verschenen na 7 uren achtereenvolgens de ver schillende muziekcorpsen, die tot groot vermaak, van het publiek, den weg van hun tijdelijk: verblijf naar don Dam hadden afgelegd onder het spelen van opwekkende marschen. Alle corpsen rukten echter verder op en gingen langs-het Damrak naar de Beurs. Ondertussclien werd het al voller en voller, maar door de doeltreffende maatregelen der politie bleef hot kijklustige publiek binnen de perken. De afzetting tocli was er op in gericht opdringen te voorkomen. Aan de zijde van het Commandantshuis werd het opdringen van het publiek vanzelf belet door een staketselaan de zjjde van den Dam door de agenten, die dus nergens ge vaar liepen voor den aandrang te bezwijken. Even vóór acht uren zag men de veelkleu rige uniformen de trappen der Beurs afdalen en in een oogwenk stonden allen geschaard op de hun aangewezen plaatsen. Alleen da stafmuziek der mariniers ont brak, om onbekende redenen, bij deze uitvoe ring op liet appèl. Op het oogenblik, dat do klok van het Paleis acht uren sloeg, klonk bet signaal „geeft acht!" en eenige seconden later een tweede signaal. Daarop zwaaide de op eene verhevenheid geplaatste directeur van de Kon. Mil. Kapel, de heer Van der Linden, den stok en roffelden do moer dan honderd trommen mot bijzondere maatvastheid. Ter stond daarop klonken de eerste toonen der taptoe van de hoornblazers, die bijna over stemd werden door een levendig gejuich. Da balkondeuren van het Paleis waren opengegaan en eon paar lakeien hadden stoelen gebracht, waarop de beide Koninginnen plaats namen. Koningin "Wjlhelmina blootshoofds, Koningin Emma het hoofd godekt met een kap zonder sluier. Op dat oogenblik had de politie in de Mozes- en Aaron- on Paleisstraten eene zware taak, want nauw bad bet daar staande publiek uit de juichkreten, die op den Dam weerklonken, begrepen wat er gaande was, of de zucht om de beide Koninginnen te zien, deed een groot gedrang ontstaan, waaraan gelukkig weerstand geboden kon worden. Da taptoe werd vervolgens door de tam boers en pijpers der marino, en eindelijk door de trompetters der bereden wapens herhaald. Oogenblikkolijk daarop klonken de tonen van het „Wilhelmus," welk lied door de hon derden officieren, die mot hunne dames en gasten op de kleine steentjes stonden, bloots hoofds werd aangohoord. Hierop volgde het „Heil dir im Siegerkranz", en ten slotte nog maals het „Wilhelmus" volgens de zetting van 1583 (koraal). De uitvoering kan ten volle geslaagd ge noemd worden. Ook het défilé, dat tot vier maal herhaald werd, om aan alle muziekcorpsen gelegenheid te geven een marsch uit te voeren, deed voor het muzikale gedeelte niet onder. De muziek der Amsterdamsche schutterij nam echter hieraan geen deel. Terstond daarop trokken de corpsen langs de Mozes-en-Aaron straat af. De Koninginnen, die buitendien herhaal delijk blijken van instemming hadden gegeven, bleven nog eenigen tijd op het balkon er. sloegen met blijkbaar welgevallen het woelige tafereel gade. Vooral het oogenblik toen de corpsen afgetrokken waren en het publiek oordeelde dat de versperring van den Dam lang genoeg geduurd had, en daarom luid juichende naar voren drong en in een oogwenk het geheels plein tot de kleine steentjes be zette, was het den Vorstinnen aan te zien, hoe aardig zij het gewoel vonden. Na vriendelijk en langdurig gegroet te heb ben, begaven do Koninginnen zich woor in hare vertrekken terug.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2