I Zekere Gardien, een mynwerker, die ge durende de werkstaking mot de rustverstoor ders geene gomeene zaak wilde maken, is h6t slachtoffer geweest van een lafhartigen aanslag. De werkstakers hadden een gedeelto van den oever der Samber ondormynd, juist op de plaats, waar Gardien gewoon was te gaan visscben. Toen de man zyne plaats nnam, zakte de dunne laag grond, die met Feuilleton. het personeel in de stallen in het leven zyn geroopen. De politie is met het oog daarop in het zuidelijk kwartier versterkt. - De rechter van instructie in de Panama zaak, de heer Prinet, heeft Zaterdag in do kantoren der Panama maatschappij te Parijs een aantal papieren in beslag genomen. Naar men zegt, hebben deze stukken betrekking op de onlangs uitgegeven obligatie-leening. i 'uitsohland. De keizer en de keizerin zyn gisternamiddag Mom halfzeven, na eene zware onweersbui, j doch overigens by fraai weder, op Helgoland aangekomen. By de vaart op da Elve stroomafwaarts deelde de keizer, onder zichtbare blyken van ingenomenheid, aan den directeur der pakot- vaart Nissen mede, dat het drievoudig ver- bond weder voor zes jaren is verlengd. Dit bericht wordt uit Hamburg bevestigd. Hat tractaat is Zondag avond geteekend. De keizer van Duitschiand richtte een eigenhandig schryven aan den sultan, waarin ij hy in warme bewoordingen zyn dank uitsprak voqr de spoedige bevryding der gevangenen I va? slerkilisse. Z. M. verzocht den sultan, ook in kat byzonder den grootvizier en den minister van buitenlandsche zaken, dank te betuigen voor hunne bemoeiingen. lialië. In antwoord op eene interpellatie van den heer Taverna verklaarde de minister-president Di Rudini gisteren in d< n Senaat dat do re- f, geering de handhaving van den vredo en van I het status quo wenscht in Europa en vooral in de Middellandsche Zee. Om dit doel te be- reiken, trachtte de regeering betrekkingen aan te knoopen en overeenkomsten te sluiten met de mogendheden, die gelyke belangen als Italic- hebben. Sir James Fergusson sprak -er over in het Engelsche Parlement en daar - de regeeringen van beide landen dezelfde in* zichten hebben, stellen zy zich voor, den vrede te verzekeren door handhaving van hot status quo. Wat betreft de betrekkingen met Duitsch- land en Oostenryk-Hongarye, deze zyn van hartelyken aard. By de nadering van bet tyd- stip, waarop de tractaten zouden verstryken, werd besloten ze te hernieuwen, opdat er geene afbreking mocht zyn en omdat eene tienjarige oudervinding heoft aangetoond, dat de bondgenootschappen in alle oprechtheid waren gesloten en krachtig werden gehand- t haafd, ter verzekering van den Europeoschen vrede. De redenaar hoopte dat de Senaat de po- I litiek der regeering zou goedkeuren. Het gesprokene vond algemeene instemming. I De heer Taverna bedankte den minister- ^president voor zyne inlichtingen en gaf als jzyne overtuiging te kennen, dat de Senaat Ide verklaringen der regeering zou goedkeuren. BelsrüS- takjes was ge&teund, in, en Gardien viel in de rivier, waarvan de stroom hier ter plaatse zeer sterk is. De man verdronk en laat eene vrouw met zes kinderen achter. i-kuaïlnncl. Uit St.-Petersburg wordt bericht dat de slechte graanoogst van dit jaar zich reeds in de pryzen van het brood doet gevoelen. De prys van het zwarte roggebrood, dat als het voornaamste voedsel voor het grootste ge deelte van het Russische volk kan worden beschouwd, onderging in den tyd van drie dagen eene ryzing van een kopeke per pond. Van dezelfde zyde wordt gewag gemaakt van nieuwe Jodenvervolgingen in do provincio Kherson, die een zeer ernstig karakter moeten dragen, doch waarover nadere byzonderheden nog ontbreken. Chili. Uit Valparaiso verneemt de „Times", dat Claudis Vicuna tot president van Chili is gekozen. Men weet echter, door welke middelen Balmacsda de benoeming van zyn candidaat heeft verkregen. De oude Congresparty ver klaart deze verkiezing van onwaarde. Van de zyde der laatste wordt gemeld, dat hare zaak meer en meer een goed einde nadert. De troepen bereiden zich met geestdrift tot een tocht naar de zuidelyke provinciën voor, terwyl verschillende bronnen van inkomsten de Congresparty fioantiëel steunen, zoodat van achterstallige soldy geen sprake is. Daaren tegen verwoesten de Congrestroepen de guano- établissementen op de Lobos eilanden, welker opbrengst president Balmaceda op het punt stond aan eeno buitenlandsche maatschappy te verkoopen, terwyl zy strekken moest tot onderpand voor de Peruaansche schuld. Telegrammen, BERLIJN, 29 Juni. De „Norddeutscho Allg. Zeitung" zegt: Het is eene hoogst belang- ryke gebeurtenis, welke de algemeene ge ruststelling moet bevorderen, dat door de jongste verklaring van den Itaüaanschen minister-president Di Rudini in de Kamer van Afgevaardigden openiyk het feit is verkondigd dor vei longing van het drievoudig verbond. Ook de andere bladen beschouwen do ver klaring van Di Rudini als de openbaarmaking der reeds voltrokken verlenging van dat ver bond, en begroeten met oprechte vrc-ugde de blyvende waarborgen tot behoud van den Europeeschen vrede. STUTTGART, 30 Juni. De koning vsn Wurtemberg is nog niet van zyne ziekte op gekomen. Zyne krachten nemen niet genoeg toe. Door groote voorzichtigheid alleen is eene instorting te voorkomen. De koniDg is acht on zestig jaren oud. DORTMUND, 30 Juni. Een grcot deel van de fabriek voor artillerie beroodigdheden alhier is door brand vernield. De schade is aan zienlijk. SAN FRANCISCO, 30 Juni. Hier zyn her haalde schokken van aardbevingen gevoeld. Onder do inwoners heerscht groote ontsteltenis. ANTWERPEN, 30 Juni. De telephoon-ver- binding tusschen hier en Parys is nagenoeg gereed. LONDEN, 30 Juni. Het Lagerhuis heeft met 267 tegen 166 stemmen het voorstel verwor pen van den heer Fowler, strekkende om aan de gemeentebesturen het toezicht over te laten op de scholen in die districten, waar goene scholen bestaan, van die klasse, welke aan het openbaar toazicht zyn onderworpen. LONDEN, 30 Juni. De „Times" deelt een onderhoud mode van haren correspondent met graaf Münster (de Duitsche gezant te Parys) betreff nde hetgeen gebeurd is op den dag, waarop prins Von Bismarck zün ont slag heeft genomen. Het scheen dat Von Bismarck de ongenade, waarin hy was ge vallen, zeer kalm opnam, maar zoodra by den brief had ontvangen van den keizer, waarin deze mededeelde, dat hy het verzoek om ontslag aannam, toonde Yon Bismarck zich zoer opgewonden en liet zich op onge paste wyze tegen den keizer uit. LEIDEN, 30 JTunl. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 22.5" C. 72.5° Fahrenheit; hedenmorgen on S uren 20° C. 68' F.; 's middags 12 uren 24? C. 75.2° F.'s namiddags 4 urer, 25° C. 77° F. Een beschonken polderwerker geraakte a'tier des avonds in eene particuliere woning ia zekere buurt, daarin gelokt door een vrouwspersoon, dat to voren van den bowo ner daartoe vergunning bekomen had. De vrouw verwyderde zich, den beschonkene achterlatende. Dezo scheen echter nog zooveel denkver mogen te hebben overgehouden, dat hy aan zyn geld kon denken, althans liy ontdekte dat zyn zakje met inhoud uit den zak ver dwenen was. Hy wilde daarom niet weggaan 'alvorens hem het geld was teruggegeven. Dit verdroot den man des huizes, die de politie ter hulp riep. De man werd toen als beschonken naar het politie-bureel gebracht. Ofschoon hy byna niets kon mededeolen en verlangde da zaak maar als niet geschied te beschouwen, werd toch een onderzoek inge steld, waarby gebleken is dat de verdachte vrouw, de wed. K., het geld van den man had afgenomen en later verdeeld onder de huisg. no,ten, by wie de diefstal gepleegd was. Tegen haar, evenals tegen den man des huizee en eeno andere vrouw, die ook in het komplot betrokken bleek, is proces-verbaal opgemaakt. Het reizigers-vervoer uit 's-Gravenhago naar Utrecht ter gelegenheid van de stu dentenfeesten is heden, den dag der maske rade, niet byzonder groot en verschilt zeer met vorige gelegenheden. Men scbryft dit toe aan het ophanden zynd bezoek van den Duitechsn keizer en gemalin. Hedonochtend vertrokken van Den Haag naar Amsterdam de verschillende leden van het civiel en militaT Kor.inklyk Huis, dio gedurende het verblyf van de hooge gasten in de hoofdstad buitengewoon dienst zullen doen. Tot stads ingenieur, tevens directour der gemeentelyke gasfabriek te Maastricht, is be noemd de heer J. Bauduin, ingenieur by don Prov. Waterstaat in Limburg. De schutters, die in Den Haag by de komst van den Duitschen keizer dienst zullen doen, zullon met Beaumont-geweren worden gewapend. Per Hollandsche spoor zyn hedenvoor middag het muziekcorps van het garnizoen, zoomede alle tamboers, hoornblazers en trom petters, die voor den dienst gemist kunnen worden, naar de hoofdstad vertrokken ten einde nog hedenavond tegenwoordig te kun nen zyn by de generale repetitie. (nhoieele fiennisgevlngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Stsbi. No. 102) tot herziening van dc artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet Brengen ter kennis dat het kohier der plaatselijke directe bola.-tingen, dienst 1891, inafschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente (fiuan- liëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is neder- gelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mede- deeling van 's Raads beslissing, bij do Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen van den aan- Blag door het indienen van bezwaren en bet instellen van beroep niet opgeschort. Burgemooster on Wethoudors voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Juni 1891. E. KIST, Secretaris. Programma van muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Donderdag 2 Juli, to kalfaclit, te geven door het Muziekcorps der dienstdoende Sohut- teii); directeur: de heer A. Van Leeuwen. Eersto afdeeling: No. 1. „Zum Willkomm," Junsten-Marsch, Skalla; 2. „Feest-Onvcrture," Leutner; 8. „Atmos- pheren-Walzer," Goog!; 4. „La vie Parisienoe, Fan- taisie Burlesque, Offenbach. Tweede afdeeling: No. 5. Jubel-Ouverture," Bach; 6. „Licbos-Glück," Gavotte, Eilenberg; 7. „Dar and Moll," Humoreske, Schreincr; 8. „Maskon Polonaise," Faust. LICHTSTERKTE. WEEK van 22 tot on met 28 Juni. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. Datum. Uur. Aantal. Oom. Eng. Standk. 22 Juni. 8.9.45 7 16.0 23 8.9.80 8 16.2 24 8.9 45 7 16 0 25 8.9.30 8 16 0 26 8.9.30 7 16.2 27 8.9.45 8 28 8.9.45 8 Ditbetcekent: Wanneer m-ön 5 cubic feet 1416 liters per nur van zulk gas vorbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 21 gaatjes, wordt een licht vorkregon, dat in sterkto gelijk staat met 1G.0, 16.2 enz. Standaardkaarson, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermacoli per uur verbrandt. Bij het ter pèr&é van ndui* nier waren de Amsterdamselie Beurs- notecrlngen van heden nog niet door ons ontvangen. Inzenders van Advertentiën worden opmerkzaam gemaakt, dat bij de Advertentie steeds moet gevoegd worden een verzoek tot plaat sing, met cluitlelijlie oncler*- teelsening-. Marktberiohten. Rotterdam, 29 Juni. De aanvoer van binnen- landscho artikelen was weder klein van Tarwe eu Rogge, en onbeduidend van do overige artikelen. De stemming was kalm en en prijzen waren zonder noe menswaardige verandering. Inlandscho Witte Tarwe werd in de beste soorteD coulant eu overigens langzaam verkocht; alles tot onveranderde prijzen. Canada stil. doch niet lager. i Een kijkje op straal te Amsterdam. Door een Buitenman. 3.) De kaailooper heeft dit met het sysje ge meen, dat men hem altyd in een troepje aan treft; beweeglyk als zoo'n vogeltje is hy echter niet. Aan zyn uitorlyk besteedt hy weinig zorg en 's mans gelaat is nu ook juist niet wat men hoogst fatsoenlijk noemt. De pet op één oor, een stompje pyp in den mond, zoogenaamd neuswarmertje, of by gebreke daarvan, oer, tijdverdrijvertje, dat aan leiding tot kringetjes-spuwen geeft; de han- denzin de grondeloozo broekzakken, zoo nu en dan eens rukkende en sjorrende aan den rieiu, welke, om de heupen gesnoerd, 's mans sjofele plunje bijeenhoudt, kykt onze viiend met eon wijsgeorig gezicht naar weer en wind. De kaailooper is een weerprofeet. Tuurt hy met een bezorgden blik naar het uitspansel, dan.krygen we regen; staart hy met welge vallen in het azuur,dan blyft het mooi woer.Ook Je kaailooper is daar een minnaar van, want by koestert zich gaarne in het zonnetj9, welke eigenschap onze vriend weer met de hagedis gemeen heeft. Dan leeft hy in hooger sferen, of in eene zoete mijmery gedompeld over zyne dierbare wederhelft, die met appelen vonten den kost verdient. Een buitenkansje voor onzen vriend is, wanneer het hoofd deksel van een der voorbygangers een speel bal der winden wordt, ten prys aan de gol vende baren. Dan klautert hy met de bewon derenswaardige vlugheid eecer kat in een vaartuig, grypt den drenkeling, geeft hem den reepectievelyken eigenaar terug, met de ver zekering, dat deze gevaarlyke karwei hem groote moeite heeft gekost en dat zonder zyne hulp uw eigendom verloren was. Van de drukke, bedryvige kade over het Damrak naar den Dam wandelende, komt my een zingend, tierend, hotsend clubje „butenmenschen" tegen. „Hei, 'c was in de Mei zoo biyt Hei, wat waren zijbly!" schreeuwde een deel van dit achtbare ge zelschap. „Jan Toerelesjcor! De biene, do biese!" galmde een ander deel. „Jongers, hei 't nou ezien, daar staet 't paardenspul van Carré. Gerrigie! iaate we dèris gaenkieke! - Hei, Teur.Kom jöh, kom vurt. "Wy gaen vanè7ond nae't paardenspul." „Welseker, baas, dat is 't spul van Carré", verzekerde een straatjor.gon, wyzsnde op het houten gebouw, waarin de firma Brandsma hare op de prysvraag ingekomen diploma's en platen tentoonstelt „welseker, baas, wat sou 't aers wese!" herhaalde de deug niet, wiens kornuiten intusschen yverig allerlei voorworpen verzamelden om ze als pro- jeclielen te bezigen, welke in sierlyke bogen de lucht doorklieven en in de linten en strik ken der schoons deernen verward raken. De laatste woorden van hot indrukwekkende lied „Jan Tourlesjour" stierven niet weg, maar werden overstemd docs' een oorverdoo- vond geraas en geratel, dewyl ik zoo zachtjes aan den Dam bereikt had. Niet zonder moeite gelukt het een buiten man door dien chaos van trams, rijtuigen en karren te komen. Alles woelt en krioelt hier dooroen, en geen wonder als ge weet dat ge hier oen vereenigingspunt hebt der drukste verkeerswegen. Daar recht voor u ziet ge het Koninklyk paleis, eigeniyk voor Stadhuis ingericht, een meesterwerk van bouwkunde, rustende op zestienduizend drie honderd acht en-veertig palen en het achtsti wereldwonder genoemd. De Beurs maar laten we geene beschrijving geven van de grootechs gebouwen, welke Amsterdam telt, noch van fabriokon, diamantelyperyen, nuttige instelliDgon of wat ook. Het Trippenhuis met zyne overgroote ver- zimeling van kunstschatten, de Oude en Nieuwe Koik mot hare praalgraven, de veel bezochte Dierentuin, Natura Artis Magistra, het Noderlandsch Panopticum, het bekende Museum van Beeldende Kunst, het Vondel park, de lusthof der Amsterdammers; het groote aantal fraaie pleinen, de trotsche grach ten, do kolossale bruggen, de prachtige win kelstraten, do.maar waar zouden we ein digen ais we al de bezienswaardige merk waardigheden der hoofdstad beschreven? Zulke dingen laten zich beter „gevoelen dan beschryven." Met Van Lennep kunt ge gerust instemmen, wanneer hy zegt: „Komt het je wat min geloofiyk voor, Omdat je 't niet vindt in boeken; Dan moet je, daar dient hot reizen voor, Het zelve maar onderzoeken." Kom, zio en oordeel! Amsterdam is oen bezoek overwaard; nimmer zult gy uw geld en tyd beklagen; integendeel, het uitstapjo zal u niet alleen aangenaam, maar tever.s hoogst nuttig zyx.. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3