U N'. -9617. Woensdag 1 JTuli. A*. 1891. Dit nommer bestaat uit TAVEE Bladen. Eerste Blad. De Premie LOÜAVERSE feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uiigegeven. Leiden, 30 Juni. PHIJ3 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. is, voor zoover de voorraad strekt, morgen nog voor onze Abonné's verkrijgbaar a 25 ets. per deel. Ofllcieele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei- »i3 op Donderdag 2 Juli, des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling: 1°. Voorstel van den lieer Dr. M. J. De Goeje, om art. 2b van de Verordening, houdende regeling van de Vaste Commission (Gem.-blad No. 2 van 18S5) te doen vervallen. (115, 140 en 153) 2°. Benoeming van drie leden der Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter. 3°. Idem van cone derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 1ste klasse. (150) 4°. Verzoek van J. G. Ballego, betrekkelijk eene orer- wulving van een gedeelte Wittesingelsloot. (151) 5°. Voorstel betrekkelijk de jacht op waterwild op de Vroonwateren. (154) G°. Verzoek van A. P. K. Hardeman, aannemer, om schadevergoeding. (135) 7°. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de beweiding van liet Schuttersveld. (155) 6°. Idem betrekkelijk eeno tijdelijke verpachting van de Gehoorzaal. (15G) Inenting tegen betaling. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 2 Juli 1891 des namiddags te 2 uren, in het Eiisahethehof aan de Oude Vest, gelegenheid wordt gegeven tot inenting tegen betaling van f 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Juni 1891. E. KIST, Secretaris. Aan do universiteit alhier zyn de volgende examens afgelegd: hot candidaats-examen in de rechten door de heeren M. D. Molenaar en G. J. Verburgt; het doctoraalexamen in de rechten door de heeren Rh. Feith, A. W. De Pauly en F. G. Van Pan'nujjs; het voor bereidend examen in do godgeleerdheid door de heeren P. Kat en J. W. K. Hoevers. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Didam", van Amster dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgenmiddag om 1.15 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Bij koninklijk besluit: lo. zijn de com mission, die met 1 Aug. gedurende één jaar te Leiden, Groningen en Amsterdam bolast zuilen zijn met het afnemen van de prac- tische examens van arts, vermeld in art. 2 dor wot van 25 December 187S (Stbl. No. 222), samengesteld als volgt en mitsdien benoemd: a. van do commissie, welke zitting zal houden te Leidentot lid en voorzitter dl'. T. Zaajjer, hoog!, te Leidentot lid en se cretaris dl". D. Dojjer, hoogl. te Leiden; tot ledendr. S. S. Rosenstein, dr. J. E. Van Iterson J.Azn., dr. H. Tieub, dr. W. Nolen en dr. H. P. Wijsman Jr., allen hoogleeraren t® Leiden; b. van de commissie, welke zitting zal houden te Groningentot lid en voorzitter, dr. D. Huizinga, hoogl. te Groningentot lid en secretaris, dr. A. P. Fokker, hoogl. te Groningentot ledendr. W. M. H. Sanger, dr. H. A. Kooyker, dr. P. C. Plugge, dr. C. F. A. Koch, ör. M. E. Mulder, allen hoog leeraren te Groningen; tot plaatsvervangend lid, dr. K. Kooy, privaat-docent aan de Rijks universiteit te Groningen c. van de commissie, welke zitting zal hou den te Amsterdamtot lid en voorzitter dr. H. Hertz, hoogleeraar te Amsterdamtot lid en secretaris dr. G. H. Van der Mey Jr., hoogl. te Amsterdamtot leden dr. J. W. R. Tilanus, dr. P. K. Pel, dr. W. M. Gunning, dr. J. A. Korteweg, allen hoogleeraren te AmsterdamW. Stoedor, buitengewoon hoogl. te Amsterdam, en dr. P. J. Barnouw, te Amsterdam 2o. is do commissie, die met ingang van 1 Augustus 1891 gedurende één jaar te Utrecht belast zal zijn met het afnemen van de prac- tische examens van arts, vermeld in art. 2 der gemelde wet en welke commissie tevens belast zal zijn met het afnemen van het practisch exameu van tandmeester, bedoeld in art. 8 dier wet, samengesteld als volgt en mitsdien benoemd: tot lid en voorzitter dr. T. Hal'osrtsma, hoogl. te Utrecht; tot lid en secretaris dr. G. P. Wesselink, te Utrecht; tot ledendr. S. Talma, dr. H. Snellen, dr. F. A. Salzer, allen hoogleeraron te Utrecht; dr. P. Q. Brondgoest, dr. J. E. Van dor Meulen, dr. Th. Dentz, allen lectoren te Utrecht, en dr. C. L. G. Becht, te 's-Gravenhagetot plaatsverv. ledendr. C. Winkler, lector te Utrecht; en D. J. Blok, arts t6 Rotterdam. De heer A. Van der Paauw, sedert 1873 lid van den Raad der gemeente Koudekerk, heeft, wegens hoogtn ouderdom, als zoodanig ontslag genomen. De gevolmachtigde minister van ons Hof to Berlyn, jhr. mr. Van dor Hoeven, Is in de residentie aangekomen en afgestapt aan het hotel „Bellevue". Gisteren is, onder bevel van den eersten luitenant adjudant Twiss, een eskadron van het 31e reg. huzaren van Den Haag naar Amsterdam vertrokken, ten einde aldaar ge durende het verblijf der koizorljjke en konink lijke gasten dienst te doen. By de aankomst aan de De Ruytar-kade zal hot keizerlijk paar worden begroet door den vice-admiraal en do verdere hoofdofficieren dor te Amsterdam gostationnsordo Kon. Nederl. Marine, geene commandanten van oorlogs bodems zijnde, en verder van de landmacht door: don generaal-majoor commandant inde stelling van Amsterdam; den kolonel plaat selijk commandantde kolonels, comman danten van het 7de reg. inf. en van het 2de reg. vasting-artil.den kolonel dirigeerend officier van gezondheid iD het 1ste district; den kolonel-intendant in de 1ste militaire af- deeling; den luitenant-kolonel waarnemend commandant in het 2de genie commandement en dsn luitenant-kolonel waarnemend comm. der dd. schutte: jj. Bi) de aanlegsteigers van den „Kon. West- Indischen Maildienst" aan deDe-Ruyter-kade, zal als eerewacht zyn opgesteldeene com pagmo van de dd. schutterij in groot tenue, ter sterkte van 1 kapitein, 4 luitenants, 8 onderofficieren, 4 tamboers en 200 minderen, met het regimentsvaandel en de stafmuziek van dat corps, op den rechtervleugel waarvan de regiments commandant en de commandant van het bataljon zich zullen plaatsen. Door de muziek zal bfl het aan wal stappen het Duitscbe Volkslied worden gespeeld. Do tamboers slaan den „eeremarsch No. 11." Indien Z. M. do keizer de eerewacht mocht inspecteeron, zullen de regiments en bataljons commandanten, zoomede de commandant der compagnie, Z. M. volgen. Bij eventueel defi- leeren zullen de beide eerstgenoemde hoofd officieren zich achter- en zijwaarts van den keizer plaatsen. De eerewacht staat ondor commando van den kapitein Joan F. Schmitz. Tocht naar den Dam. Nadat de hooge vorstelijke bezoekers in hunne rijtuigen heb ben plaats genomeD, zal hot 1ste peloton van het te Amsterdam liggende eskadron huzaren zich plaatsen vóór het 1ste rijtuig, zijnde dat, waarin Z. M. de Keizer, en het 2de peloton achter het 2de rijtuig, waarin H. M. de Keizerin zal zijn gezeten. De ritmeester rijdt naast het 1ste rijtuig aan de zijde, waar de Keizer, de oudste luitenant naast het 2de rijtuig aan de zijde, waar de Keizerin zal gezeten zijn en wel ter hoogte van het achterwiel. Op den Dam. Aan het koninklijk paleis zal eene compagnie van het 7de regiment infanterie van gelijke sterkte als die der schutterij zijn opgesteld. Ook hier plaatsen de regiments- en bataljons commandanten zich op den rechtervleugel. De compagnie zal mede van het regimentsvaandel en de corpsmuziek vergezeld zijn, welke laatste eveneens het Duitsche volkslied ten gehooro brengt. De tamboers en hoornblazers zullen den voor geschreven eere marsch slaan en blazen. Nadat de hooge gasten het paleis zullen hebben betrokken, zal deze wacht waarschjjn- lyk worden teruggebracht tot de sterkte van 1 kapitein, 1 luitenant, 2 sergeanten, 4 kor poraals, 2 tamboers en 32 man. Zoowel aan de voorzijde als aan de achterzijde van het koninklijk paleis zullen 2 schildwachten en 2 vedetten te paard worden uitgezet. Gedurende het verblijf der vorstoiyke gasten hier ter stede, zullen allo militairen steeds in groot tenue in hot openbaar moeten ver schijnen. Het vertrok. Op 3 Juli zullen bij het vertrek naar het Centraalstation dezelfde eer bewijzen plaats hebben als by de aankomst. Aan de koninklijke rijtuigen wordt eene gelijke escorte huzaren toegevoegd. Aan het Centraalstation zal eene eerewacht zijn opgesteld, bestaande uit het personeel der Kon. Nederl. Marine en van het corps mariniers van geljjke sterkte en samenstel lirig als bij de aankomst aan de De Ruyter- kade aanwezig was. Door de artillerie zullen 50 saluutschoten worden gelost, waartoa zij aan het Oetgens- pad, nabij het station huiten de Weesperpoort, zal zijn opgesteld. Bj het pas6eeron van NIeuwersluis zullen door het gc ;chut van het fort saluutschoten worden gelost en de kweekelingen dorPupillon- school aan het station als eerewacht zijn opgesteld. Eveneens zal bij het passeoren te Gouda eene compagnie van het garnizoen met den bataljonscommandant, op het perron als eerewacht in groot tenuo zijn opgosteld om do voorgeschreven honneurs te verrichten. Van alle militaire gebouwen zal naast de nationale driekleur de Duitsche Rijksvlag worden geheschen. Aan de inrichting van-het koninklijk Paleis, waar onze Regentes eon der machtigste vor ston van Europa als gast zal ontvangen, is natuurlyk alle mogelijke zorg besteed. De keizer heeft de beschikking over de vertrekken aan don Dam (noordelijken hoek). De Mozeszaal dient tot salon, de kamer daartegenover tot slaapvortrek. Aldaar zyn de portretten opge hangen van Willem den Zwygor, Frederik Hendrik, Willem III en V en hunne vrouwen en van den Ouden Frits. De wanden van 's keizers ontvangkamer (da zoogen. theosalon) zyn behangen met de portretten van Willem IV en zijne gemalin en van admiraal Da Ruyter. Het heerontoilet voor den keizer is van zilver. Diens ontbijtservies bestaat uit gouden kopjes met bordjes enz. van oud-Saksisch. Van het prachtige stel bestaan 48 stuks, voor de eene helft in het bezit van ons hof, voor de andere helft in het bezit van het St.-Petersburgsche. Tot dit servies behooren verder nog eenige voorwerpen van Sèvres. De keizerin zal verbiyf houden in de ver trekken, welke verder aan de Paleisstraat en den daaraangrenzenden hoek N.-Z.-Voorburg wal gelegen zjin. In het kleedvertrek is o. a. een gouden toiletspiegel geplaatst, welke heeft toebehoord aan koningin Anna Paulowna, waarom boven op den spiegel oen massief gouden dubbele adelaar is aangebracht. Het servies der keizerin is van zilver, waarin eene Hollandsche boerenkermis gedreven is. Ook de bij dat servies bohoorende kopjes z(jn van goud. Do Koningin-Regentes en Koningin Wilhel mina betrekken de vertrekken aan den Dam, zijde Kalverstraat en Paleisetraatde Van- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Ym» 16 rtgeli ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|, Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt fO.10 berekend. Speyk-zaal en de daaromheen liggende zalen. Al deze vertrekken zijn gelegen op de 1ste étage, op welke étage voorts nog de verblijf plaatsen zijn van enkele hooge dignitarissen. Tot gezamenlijke ontbijtzaal is ingericht de zaal, achter het theesalon gelogen, terwijl de groote tafel zal worden aangericht in de groote eetzaal, welke met fraaie wanddra- perieèn en sierplanten weelderig gedecoreerd wordt. Het groote zilveren tafelservies is afkom stig van Prins Willem III, uit den tijd, dat deze koning van Engeland was. Oorspronke lijk was het Engelsche wapen er op aange bracht, maar koning Willem III heeft er het Nederlandsche doen opbrengen. Van de ver schillende voorworpen, tot elk couvert fcehoo- rende, bestaan 1200 stuks. Dit servies ver tegenwoordigd eene waarde van ƒ1,200,000. De so6p zal worden opgediend in borden van Sèvres. Voor het overige worden alleon zilveren borden gebruikt. Op de tafel prijkt verder: in de eerste plaats hot middelstuk, voor eenige jaren door de stad Amsterdam aan Koning Willem III aangeboden. Verder 4 groote gouden vazen, de 4 jaargetijden voorstellende. Op elke vaas is een deksel, waarop de koninklijke kroon als handvat. In deze vazen berusten do com- pöteschotols. Rechts van den keizer staat een groot zil veren middelstuk, waarin eene afbeelding van den slag by Nieuwpoort is gedreven; links eene kopie van de Amsterdamsche Willems- poort van massief zilver, een stuk, minder uitmuntende door schoone opvatting dan wel door historische waarde. De bewoners van de volkswijken der hoofdstad hebbon inder tijd de gelden bijeengebracht, om dit voor werp aan koning Willem II by zjja intocht aldaar aan te bieden. Verder staan op do tafel 2 groote zilveron schenkkannen (een geschenk van de gemeente 's-Gravenhage) en een zilveren schip (huldo- biyk der K. N. Marine). In het midden van de tafel staat vorder eeno 12-armige car.delabor van zilver, met eene gouden kroon in het midden. De troonzaal zal by het gala diner dienst doen als ontvangkamer. Hedenmorgen en gisteren zyn verder uit de kassen van Het Loo een groot aantal1 oranjeboomen aangebracht, welke tot ver siering van de gangen en voorhallen zullon' dienen. Ter bemanteling van het gebrek aan oen- hoofdtoegang tot het koninklijk paleis, is daaf een bildakijn of ovorwulving met lambrikyn geplaatst, die gedragen of gesteund wordt door drie met rood fluweel bokleede lansen. De binnenzijde bestaat uit een zonnehemel, waarvan de stralen uitloopen naar den onder kant van hst baldakyn. De achtergrond is eveneens bekleed met zijden stof, de doorgan gen voor H.H. K.K. M.M. zjjn met zijden gordijnen afgesloten. Aan de zijden hangen „portièros" d'Italie; de vloer en de trappen zijn met een rood tapyt belegd. Een en ander is geleverd door de Amster damsche firma wed. H. W. Ingenhoes Zn. Zooals men weet, verlaten te IJmuiden de keizer en de keizerin de „Hohenzollern" om op de kleinere „Yagd" over te gaan. HH. MM. begeren zich daartoe te voet van een nieuw gebouwden aanlegsteiger in de buitenhaven naar do binnenhaven, door eene lango door gang, welke geheel overdekt is, ter lengte van circa 250 Meter. Aan de buitenhaven, by het begin van de doorgang is eene fraai gestoffeerde ontvang- ruimte opgericht. Do geheele gang voorts is kwistig versierd en met tapijten belegd. Onder leiding van den opzichter van den waterstaat C. J. Van Sluys, te IJmuiden, is de geheele inrichting binnen 5 dagen tot stand gekomen. Kort na middernacht werd heden eene proef

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1