K°. 9614. Zaterdag 27 Juiii. A*. 1891. feze €eurant wordt dagelijks, met uitzondering van Een- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 26 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.19. Frano-o per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.03. PHIJS DEB. ADVERTENTIÊN: ▼en 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer O.lFJ. Grotere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseer©a buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Zij, ciie zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Aug. worden alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Ofilcleele EennisffeTliigeiL JACHT. De Commissaris dee Konings in de provincie Zuid- Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 16den Juni 1891, No. 65; Gelet op art. 11 der wet van den lSden Juni 1857 (Staatsblad No. 87) Brengt ter kenuiB van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Zaterdag den iBten Augustus aanstaande, en dat mitsdien van dat tijd stip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, f en li, dor wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaliDg van art. 1 van het Reglement op de uit oefening der jacht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs do stranden, oevers van meren plassen, rivieren en op moerassige lanlen. En zal deze kennisgeving, iu plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk ie, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 18den Juni 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- nneene kennis dat aan den ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het primitief kohier der personeole belasting van Wijk III van den dienst 1891/92 en executoir verklaard den 28sten Juni 1891 en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 26 Juni 1891. DE KANTER. HRAjVHWËT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door JEAN HENRI MARIE WATRIN, alkier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel "Vliet No. 32. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Juni 1891. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. A. De Kanitz, geb. te Zutfen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get.: „De commanditaire vennootschap met aandeelen, volgens het ont werp der staatscommissie", en daarna de heer W. C. T. Van der Schalk, geb. te Noord- wjjk, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Over onder - nemers-vereenigingen (kartels en trusts)", en dezelfde tot doctor in de staatswetenschap, met „Stellingen". Aan dezelfde universiteit zijn tevens afge legd: het candidaats-examen in do rechten door de heeren J. F. De Jong Posthumus en A. Mackayhet doctoraal-examen in de rechten door de heeren E. F. F. H. Van Aefferden en D, J. Den Beer Poortugael; het candidaats- examen in de chemie door den heer U. H. E. Huber Noodt; het voorbereidend examen in de geneeskunde door den heer F. W. Wissel, en bet eerste natuurkundig examen door den heer A. Van der Minne Jzn. De hoeren P. L. Van der Harst, H. J. L. Sichere; en T. Broeksmit werden heden door de geneeskundige staatscommissie alhier tot arts bevorderd. Uitgelokt door het buitengewoon fraaia weder was ook het concert, gisteravond door het muziekcorps der dd. schutterij in den tuin van „Musis Sacrum" gegeven, door de leden met hunne dames zeer druk bezocht. De kapel zelve, onder leiding van den onder directeur, den heer B. J. De Goey, wegens voortdurende ziekte van den heer A. Van Leeuwen, voerde een voor hare krachten be rekend programma uitstekend uit en mocht dientengevolge bij herhaling door de luide teekenen van bijval ondervinden hoezeer dit op prijs werd gesteld. Het bleek dat het corps over krachten be schikt, welke niet te gering behoeven geschat te worden. Op deze wijze voortgaande, kan het nog menigen genotvoilen avond doen tege moet zien. De 76ste jaarlyksche Réunie der afge vaardigden van de Waalsche kerken kwam in de raadszaal van het Stadhuis alhier bijeen tot het verrichten van hare gewone werkzaamheden, die overeenkomstig het aloude gebruik werden ingeleid door eene gemeen schappelijke godsdienstoefening in het Waal sche kerkgebouw. Daarin trad als voorganger op de heer S. Debry, pred. te Haarlem, hiertoe door de vorige reunio aangewezen, die tot tekst van zijne met groote belangstelling aan gehoorde rede had gekozen: Efez. IV: 156, „de waarheid betraehtonde in liefde." Een betrekkeiyk aanzienlijk aantal leden der Leidsche gemeente woonde ook die gods dienstoefening bij. In de vergaderzaal teruggekeerd, hield de voorzitter, de heer C. G. Chavannes, pred. alhier, na de pauze eene openingstoespraak, waarin hy op de „teekenen des tijds" wees en aanleiding vond tot ernstige opmerkingen. Ook de emeritus-predikant, de heer L. H. Gerlach, woonde de vergadering bij en werd met hartelijke woorden door don president verwelkomd. De verschillende fondsen werden ook vertegenwoordigd door één of meer com missarissen. Namens de oud-predikanten, de heeren Eeville, Bouet-Maury en Van Goens, werd be richt gegeven, dat zy tot hun leedwezen ver hinderd waren, de vergadering by te wonc-n. Door het bureau werden verschillende com missies benoemd. Aangewezen werd om in de godsdienst oefening aanst. Zondag ochtend voor te gaan de heer Poujol. In deze zitting word nog de gebruikelijke opgave gedaan van het bedrag der contribution en giften, bestemd door de onderscheidene kerkeraden voor verschillende fondsen en in stellingen, en van het leien- en zielental der gemeenten. De kerkeraad der Leidsche gemeente bood gisteravond den leden der Réunie eene receptie aan in „Zomerzorg," en zal hen aanst. Maandag ook aldaar aan een feestmaal vereenigen. Op verschillende andere wyzen heeft de genoemde kerkeraad zich beijverd, het verblijf der leden van de Réunie in deze stad te veraangenamen. Nadat overdag de vergaderingen zullen zijn voortgezet, worden de afgevaardigden b. v. tegen hedenavond acht uren uitgenoodigd samen te komen in het „Maison Wijtenburg" a'an het Steensebuur, terwijl morgen, Zater dag, bezoeken zullen worden gebracht aan de Bibliothèque Wallonne, het Höpital Wallon, het Stedelijk Museum in do Lakenhal, en zijn de afgevaardigden tegen Zondag-avond halfacht verzocht op een „Thé Fraternel" op „Djjk en Rhyn" aan den Leiderdorpschen weg bij den hoer W. F. Van Wyk Tbz. Ook hebben ze vrijen toegang tot de Binnen Sociëteit „Amicitia" en hare leeszaal aldaar, tot het concert, dat Zondag-avond in den tuin van de Buiten-SociSteit zal gegeven worden, en tot „Musis Sacrum." Den afgevaardigden is namens de Réunie- commissie eene „Carte" aangeboden, welke kaart bijwijze van album zeer keurig is bewerkt en eenige herinneringen van de Waalsche ge meente te Leiden vermeldt, o. a. do namen van al de predikanten die deze gemeente van 1581 1890 heeft gehad, alsmede afbeeldingen in kleurendruk van verschillende gebouwen uit vroegeren en lateren tyd, welke tot de gemeente hebben behoord. Ook als de afgevaardigden Leiden verlaten hebben, zal dit een aangenaam souvenir aan de hier gehouden vergaderingen blijven. By de rijkstelegraaf zijn verplaatstde commies 3de kl. H. Hemmes, van Leiden naar Zwolle; de commies 3de kl. F. De Prouw, van Rotterdam naar Leiden. Op de vereoDigde post- en telegraafkan toren is benoemd tot klerk mej. P. Moesker, te Bodegrave. De leden van den Raad der gemeente Haarlemmermeer, die den lsten Dinsdag van September aftreden, zjjn de heeren A. Suid- geest, J. Van Zyverden, C. Djjk, A. Pruissen en N. Van Reeuwiik. De verkiezing is bepaald op 21 Juli (wit stembriefje). Alsdan zal er tevens eene ver kiezing plaats hebben van twee nieuwe leden door vermeerdering van het aantal raads leden (groen stembriefje). De uitslag van de openbare aanbeste ding te Zoeterwoude, gisteren door Burg. en Weths. gehouden, is als volgt: Perceel 1Cronestoinsche brug door M. Wit- senburg voor f 1780. Perceel 2timmerwerk, andere bruggen, door P. Van der Horst voor f 245. Perceel 3verven gebouwen voor f 49 door G. Van Pelt. Perceel 4: is niet gegund als vor boven de begrooting; hiervan horbesteding op 2 Juli a. s. Tot stalmeester in buitengewonen dienst van H. M. d9 Koningin is benoemd de heer C. J. Van der Oudermeulen; tot kamerheeron in buitengewonen dienst van H. M. do heeren J. M. L. Van Bronkhorst; jhr. H. Hoeuffc van Velsen; jhr. B. W. J. Van Pabst van BingerdenG. A. baron Tindal en A. C. baron Bentinck. De zuster van H. M. de Koningin-Regentes, H. K. H. de Hertogin van Albany, die met hare kinderen thans op het Loo te gast is, zal hedenavond per nachtboot van Vlissingen via Queensborough woder naar Londen ver trokken. De Senaat der Ryks-universiteit te Utrecht heeft besloten het doctoraat honoris causa in de geneeskunde te verleenen aan den generaal;- rnajoor Timmermans, chef van den genees kundigen dienst by de landmacht te 's Gra- venhage. Naar het „Vad." verneemt, zal het ministerie de bijeenkomst der nieuwe Kamer niet afwachten, maar onmiddellijk na het bezoek van don Duitschen Keizer de porte feuilles stellen ter beschikking van do Regentes. De „Prov. Over. en Zwolsche Ct." weet nu reeds te melden, dat het optreden van een kabinet Tak en H. J. Smidt schijnt vast te staan. H. M. Koningin Wilhelmina, vergezeld van den prins en de prinses van Albany, komende van Het Loo, deden gisternamiddag te ruim 4 uren een wandelrit door Deventer. Uit Breukelen wordt gemeld dat de heeren M. Van de Poll en dr. Van Toorenen- bergen, later gesteund door den heer J. Bos J.Az. te Vreeland, verzet hebben aangeteekend togen de verkiezing aldaar, omdat een paar bussen eerst gisterochtend aankwamen. Op het Zuidorzendingsfeest, 8 Juli te Lies bosch, bij Breda, hopen op te tredenprof. J. J. P. Valeton uit Utrecht, Openingsrede; ds. D. Douma, ds. S. Ulfers, ds. De Visser en ds. P. Van Wjjk uit Rotterdam; de zen delingen J. Verhoeven en Blocq van Sfchel- tinga; de zendingsdirector dr. A. Schreiber uit Barmen, de directeur der inrichting voor Epileptischen te Heemstede de heer J. L. Zegersds. K. F. Creutzberg uit Arnhem ds. I. Montagne uit Vlissingends. E. W. Heinecken uit 's-Gravenhage; ds. H. J. Kou- wenhoven uit Zaamsiag; de heer Jobs. Van der Steur uit Arnhem; ds. Barger uit Am sterdam, ds. J. C. Lammerink uit Scheve- ningen en ds. H. Zeydner uit Vollenhoren. Het Nederlandsch Zendelinggenootschap stond belangrijke voorwerpen af uit zijn mu seum, die op het feestterrein ter bezichtiging gesteld worden. Drie muziekcorpsen zullen het zingen be geleiden. De feesttreinen loopen Leiden Rotterdam Dordrecht - Breda - LiesboschGorkum Dordrecht's-Bosch en Rozendaal Lage Zwa- luwe Tilburg BredaVlissingen Liesbosch en terug. Aan alle tusschenstations worden reizigers opgenomen, doch door iederen feest- trein slechts aan enkele stations, dewijl twee of drie treinen op eene zelfde lijn rjjden. Men meldt uit Amsterdam dat de groote taptoe op den Dam by gelegenheid van het keizerlijk bezoek zal worden uitgevoerd door 100 tamboers, 66 trompetters, 24 hoornbla zers, S muziekcorpsen der infanterie, van de grenadiers en van het instructie-bataljon, onder directie van den heer Van der Linden. De deelnemers zullen zich op het Damrak opstellen. Allen, behalve de commandant, kapitein Apoi, zijn te voet. Zooals reeds werd gemeld, zal slecht één ensemble-stuk, en wel het „Heil dir im Siegerkranz", worden ge speeld. Na het défilé zullen in het belang van de orde de muziekcorpsen zich langs verschil lende wegen door de stad verspreiden, en daarbij marschen spelen. Op deze wijze hoopt men te groote opeenhooping van belangstel lenden te vermijden. Naar men verneemt, zal het Nederlandsch eskader op den lsten Juli des ochtends te 6 uren van IJmuiden vertrekken en het Duit- sche eskader ongeveer drie zeemijlen tegemoet gaan. Omstreeks negen uren wordt het keizerlijk jacht te IJmuiden verwacht. De vloot begint zich thans reeds langza merhand te verzamelen. Ter roede van Am sterdam zyn gisteren gearriveerd Hr. Ms. monitors „Cerberus" en „Panter," onder be vel van de kapt.-luits. ter zee A. G. Eliis en H. Bernelot Moens; terwyl ook de brikken „Castor" en „Pollux," comm. offic. J. C. Van Wessem en fl. G. J. Wolterbeek, ter reede geankerd liggen. Te IJmuiden kwamen binnen Hr. Ms. ramschip „Buffel," comm. offic. kapt. ter zee F. J. Beekman, en Hr. Ms. monitor lste kl. „Draak," comm. offic. kapt.-luit. ter zee L. Backer Overboek. Men is begonnen met het heiwerk in het IJ, noodig voor het vuurwerk, dat van af het gebouw van den Aigemeenen Dienst op de Handelskade tot aan het station der Noord- Hollandsche stoomtram de geheele lengte van het IJ zal innemen. Een twintigtal Engel- schen is met het opstellen bezig. Het officiéél programma van de ontvangst van H.H. M.M. den keizer en de keizerin van Duitschland luidt aldus Op Woensdag 1 Juli. Te 12 uren aankomst van Hunne Keizerlijke Majesteiten aan de landingsplaats en ontvangst door Hare Majesteiten Koningin Wilhelmina en de Regentes in hot Koninklijk paviljoen, van waar hunne Majesteiten zich onmiddellijk naar het Koninklijk Paleis zullen begeven. Namiddag: Familie-dejeuner in het paleis, Maarschalkstafel in het paleis en in het hotel. Rijtoer door de stad en bezoek aan hot Rijks museum. Te halfzevengala-diner ten paleize. Te 9 uren groote militaire taptoe op den Dam. Donderdag 2 Juli. Voormiddag: Rytoer. Bezoek aan het Stad huis en aan verschillende inrichtingen der hoofdstad. Te halféén: Familie-dejeuner. Maarschalkstafel in het paleis. NamiddagTocht per stoomboot op het IJ. Bezoek aan de handelsinricktingen, enz. Te halfzeven of 7 urenFamiliediner, Maar schalkstafel in het paleis. Te halftienC^eot

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1