De classicale vergadering van Leiden der Ned.-Herv. Kerk werd bijgewoond door 29 predikanten en 36 ouderlingen. De aftredende leden van het classicaal bestuur werden mot groote meerderheid herkozen. Ds. T. J. Jansen Schoonhoven, predikant te Woorden, echter, en ds. J. W. Van Elden, predikant te Katwijk aan Zee, hadden verzocht, de eerste om zijne hooge jaren, de andere om redenen van ge zondheid, niet meer in aanmerking te komen. In hunne p'aats werden benoemd ds. J. Nier- strasz, van Leiderdorp, en ds. C. Plug, van Katwijk aan Zee, terwijl voor den emeritus geworden ds. K. G. Blaauw gekozen werd ds. W. Briët, te Leiden. De synodale voorstellen tot toevoeging of wijziging van wetsartikelen werden aangeno men, uitgezonderd die op art. 7 van het reglement op het examen ter toelating tot de evangeliebediening, hetwelk met de aanvulling met algemeene stemmen werd verworpen. Een voorstel om aan de afvaardiging van ouderlingen uit vacante gemeenten uitbreiding te geven, zal aan de Synode worden opge zonden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van hot stoomschip „Obdam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrjjdag-avond om 9.20 bezorgd zjjn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Bij de gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad op den 23sten dezer, te Benthuizen, maakten van de 59 kiesge rechtigden 57 van hun kiesrecht gebruik. By den uitslag bleek dat er 26 stemmen op den heer W. Diephout en 30 op den heer Jaca. Van der Xnijff Czn. waren uitgebracht, zoo dat laatstgenoemde tot lid van den gemeen teraad i9 gekozen. Van de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer werd insgelijks een getrouw g9bruik gemaakt. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Wad dingsveen heeft als candidaten voor lid van den gemeenteraad gesteld de heeren G. Spruyt Az., I. v. d. Hee, C. Oudyk en Fr. v. d. Breggen. In de gemeente Waddingsveen zyn 301 kiezors. Daarvan zjjn by de herstemming voor een lid d9r Tweede Kamer op 23 Juni opge komen 286, dus zeven meer dan op 9 Juni. Benoemd is tot hoofd der in aanbouw zijnde R.-K. Parochiale school te Hillegom, de heer J. Litjsns, onderwijzer te Noord- wyk-Binnen. Bij gelegenheid van de reis van den keizer van Duitschland van Amsterdam naar 's-Hage en van daar naar Rotterdam, zullen honneurs bewezen worden door het corps pupillen te Nieuwersluis en door de garnizoenen van Woerden (versterkt uit Leiden), van Gouda en van Delft. A. s. Zondag, 2S Juni, hoopt in de voor middag-godsdienstoefening te Katwijk aan Zee op te treden ds. Heinsken, predikant te 's-Gra- venhage. Bij het bezoek van den keizer en de keizerin van Duitschland aan Noderland zul len behooren tot het gevolg van H. M. de keizeringravin Von Brockdorff, grootmees teres; freule Von Gersdorff, hofdame; gravin v. d. Schulenburg, hofdame; baron Von Mir- bach, grootmeester, er, Von dem Knesebeck, kamerheer. Tot het gevolg van den keizer: graaf Zu Eulenburg, opperhofmaarschalk; dr. Leuthold, lijfartsgeneraal-adjudant Von Wittich, overste Von Kessel, majoor Von Scholl, majoor Von Hülsen, vleugel adjudanten des keizers. Het militair kabinet van den keizer zal be staan uit den generaal adjudant Von Halinke en majoor Von Brandis; het marine-kabinet uit baron Von Senden-Bitran, vleugel adjudant, en den korvet-kapitein Siegelhet civiel kabinet uit dr. Von Lucanus. Voor buitenlandsche zaken wordt de keizer vergezeld door den staatssecretaris baron Marschall Von Bieberstein en graaf Von der Groeben, attaché. Het gevolg van H. H. do Koningin en de Regentes, by het bezoek aan de hoofdstad, ■p\ bestaan uit de barones Van Hardenbroek van Bergambacht, grootmeesteres van H. II. de Regentesfreule Van d<) feil, suriflt'ü- dante van H. H.h>W0n^s36 yan utersum en baronesse V»^ Jjurmanie Rengers, hofdames ■grar-.f Schimmelpenninck van Nijenhuis, opper- kamerheer; generaal graaf Du Moncaau, chef van het Militair Hui3; baron Du Tour Van Bellinchave, opper-ceremoniemeester; baron Taets van Amorongen van Natewisch, hof maarschalk; jhr. Van Pabst van Bingerden, kamerheer; baron Sirtema van Groveatins, adjudant; baron De ConstantRebecque,inten dant der koninklyke paleizengraaf Van Rand- wijck, ceremoniemeester; jhr. Van de Poll, adjudant; baron Bentinck, 1ste stalmeester; jhr. De Ranitz, adjudant en particulier secre taris van H. M. de Koningin Reger.te3, en jhr. Boreel, ordonnans-officier. Van Het Loo wordt officieel gemeld, dat de kolonel Van Spenglor en de baron Van Sytzama niet zjjn toegevoegd aan den admiraal De Casembroot, maar aan den keizer. Verder wordt gemeld dat het bericht om trent het déjeuner van 30 couverts te 's-Gra- venhage onjuist is, en het programma heden zal worden bekend gemaakt. Naar men nader omtrent het keizersbezoek te Rotterdam verneemt, is de versiering van het nieuwe bootwerkershuisje, dat, zooals be kend ie, moet dienen tot plaats, waar de vor stelijke personen afscheid van elkander zullen nemen, van gemeentewege opgedragen aan de firma Eckhardt aldaar, voor ƒ3000. Eene eigenaardige hulde zal verder het ksizerlyk echtpaar worden bewezen, door de komst van den kanonnenkoning Krupp en familie, die den keizer wil begroeten op de plaats, waar reeds sedert lange jaren da ge weldige aanvoeren van Ijzererts voor zijne fabrieken uit zee plaats hebben. Te Rotterdam zal a. s. Maandag aan het station D. P. een begin worden gemaakt met het in gereedheid brengen van alie3, wat voor de ontvangst van de keizerlijke gasten ver- eischt wordt. De restauratiezaal der 1ste en 2de klasse zal daarvoor dienen; het perron zal eene groote verandering ondergaan evenals de uitgang aan de zyde van het Stationsplein. Dit alles geschiedt voor rekening der Maat- schappy, die reeds eene groote som daarvoor beschikbaar heeft gesteld, zoodat het aan pracht van meubelen, versieringen, vlaggen en groen niet zal ontbreken. De veraiering van den Stationsweg geschiedt voor rekening der gemeente; de onkosten hiervoor alleen zijn geraamd op ƒ6000. De stoet zal wederom voorafgegaan en gedekt worden door eene escorte cavalerie. Zoowel by de ontvangst als by het vertrek van het keizerlijk pïar zal eene earewacht zyn samengesteld uit schutters, scherpschut ters en mariniers met de muziekcorpsen. De „Deutsche Veroin" aan de Witte-de- Withstraat tracht te verkrijgen, dat de vorste lijke stoet zich eenige oogenblikken vóór zyn gebouw ophoude, om aan den keizer en de keizerin een biyk van hulde te brengen. Behalve het eskader, dat buitengaats den keizer te IJmuiden zal te gemoat stevenen, zal ook tor reede van Amsterdam eer.eflotieija oorlogsschepen de komst afwachten; behalve enk9le monitors en stoomkanonnaerhooten, zullen ook de korvetten „Urania" en „Nautilus" daarvan deel uitmaken. "Van den aanblik, dien het IJ zal opleveren by aankomst van den Keizer, schept men zich groote verwachtingen. Alles wat Am sterdam bezit aan pleiziervaartuigen, booten, schepen enz., zal in ryen, opgesteld, den door gang vormen voor het keizerlyk adviesjacht. Te Amsterdam wordt groote toaloop van buiten tegemoet gezien. Zooals reeds werd medegedeeld, zal het voornaamste stuk van het vuurwerk, dat Donderdag-avond op het IJ wordt ontstoken, een zeeslag voorstellen met beweegbare schepen. Dit gevecht zal een denkbeeld moeten geven van den slag by Chatham. Aan de directies der verschillende roei- en zeilvereenigingen worden honderden stuks klein vuurwerk uitgedeeld, die de pauzen tu3schen de grootere nommer3 van het pro gramma zullen aanvullen. Door den Commissaris de3 Konings zyn bspalingen vastgesteld, houdende maatrege len van orde op het Noordzeekanaal, enz. van 29 Juni tot en met 1 Juli. Deze bepa lingen verdienen vooral de aandacht van hen, die met booten of jachten een tochtje naar IJmuiden wenschen te maken. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, wordt aanstaanden winter te Amsterdam eene Hoogduitsche opera gevestigd, onder leiding van director Ludwig Schwarz. Da Voorstellingen, welke zullen bestaan uit groote opera, komische opera en enkele operettes, zullen van af half September a. s. wekelijks plaats vinden in het Paleis voor Yolksvlyt. Het uitgebreid personeel en het geheele repertoire zullen binnenkort bekend gemaakt worden. De late luit. M. A. E. J. Meyboom, van het 1ste bat, 4de rog. inf. te Delft, is werk zaam gestold ten bureele van den chef van den gen. staf te 's-Gravenhage. De Rykscommi33ia voor da examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardyschepen, zal, over eenkomstig het by kon. besluit van 18 Jan. 1886 vastgestelde reglement voor die examens, aanvangende den 14den Juli, te halftien, zitting houden te Amsterdam, in het Raadhuis aldaar. Nadere bijzonderheden bevat de „Sts.-Ct." van 23 Juni. Het stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, vertrok 23 Juni van South ampton; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, is 23 Juni Perim gepasseerd; de „Prinsea Sophie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Juni van Suez; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 24 Juni te Marseille; de „Swaerde- croon", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 23 Juni van Colombo; de „Prins Hendrik", van Batavia Daar Amsterdam, arriveerde 24 Juni te Suez. Gemengd Nieuws. De stoombootmaatschappij „De Volharding" heeft het voornemen het Leid- ache publiek in de gelegenheid te stellen de grootsche waterfeesten op het IJ voor Amster dam, by gelegenheid van de komst van den Duitschen keizer, bij te wonen. Daartoe zal eene boot Donderdag namiddag van hier vertrekken en ook "Woensdag-ochtend. Gistermiddag werd te Scheve- ningen een heer by h9t baden in zee door kramp in de beenen overvallendo hadknechts, tydig zyn gevaarlijken toestand opmerkende, brachten hem behouden op het droge. De rechtbank te Heerenveen heeft heden C. De Vries, wegens doodslag, gepleegd op de 70 jarige weduwe De Haas te Drachtster-Compagnie, waarvan wij Zater dag-avond uitvoerig maiding maakten, veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Men meldt uit Koningsbergen, dat per extra nacht-trein twee wagens met 164 kisten, inhoudende 20 millioen Holiandsch goud en zilver, aldaar aankwamer. Zy gingen door naar Kibarty. Van de Ho'.'landsche grens tot Eydtkuhnen bedroeg de vracht 5600 maik. Te Frankfort heeft een zonder linge zelfmoord plaats gehad. Des nachts om één uur liet zich eene vrouw in den zoölo- giachen tuin, waar zy binnengeslopen was, nadat zy zich ontkleed had aan een touw neer in het hok van den (jsbeer. De beer at haar gedeeltelyk op. Het verminkte over- blyfsel van haar lichaam kon eerst na ver loop van uren uit het hok verwyderd worden Volgens de in hare kleeren gevonden papieren was de zelfmoordenares vroeger dienstbode, Wolff genaamd en veertig jaren oud. In het hoftheater te München is Maandag brand uitgebroken. In het sous- terrein sprong eene gasbuis. Een brandweer man was onvoorzichtig genoeg om met eene brandende lantaarn het vertrek binnen te treden, ten gevolge waarvan eene hevige ont ploffing ontstond. De brand werd echter spoe dig g9bluscht. Volgens een telegram uit Kopen hagen is daar bericht ontvangen, dat een ernstig spoorwegongeluk is gebeurd op de Gedser-Iyn tusschon Hasnedsund en Honein. Het ongeluk gebeurde Zondag-ochtend tus schen 11 en 12 uren. Een huiptrein werd terstond uit Kopenhagen gezonden. Man schynt by de opgaven van het aantal dooden ten gevolge van het spoor wegongeluk by Mönchenstein in de eerste verwarring overdreven te hebben. Volgens ean bericht uit Bazel aan de „Frankf. Zeitung" spreekt men thans van 31 in plaats van 53 slachtoffers, hetgeen vanwege de overheid der politie in het kanton Bazel wordt bevestigd. Ook het bericht, dat thans oog een waggon, waarin een aantal Italianen had plaats ge nomen, in de Birs zou liggen, blykt onge grond te zyn. Kantongerecht te Lelden. Uitspraak in strafzaken. R. v. O., by 6de herhaling, zijnde er nog geen jaar verloopen dat hy uit de Rykswerk- inrichting is ontslagen, waarin hy was ge plaatst ingevolge een vonnis van het kanton gerecht te Leiden, dd. 21 April 1890, waarby hy wegens gelyke overtreding, gepleegd ty 5de herhaling, was veroordeeld, veroordeeld tot hechtenis van vyf dagen. K. v. d. B., by 21e herhaling, zynde er nog geen jaar verloopen dat het vonnis van het kantongerecht te Leiden, dd. 9 Maart 1891, waarby hy wegens gelyke overtreding, gepleegd bij eerste herhaling, onherroepelyk is gewor den, werd veroordeeld tot hechtenis van vyf dagen. A. P., by achtste herhaling binnen een jaar nadat eene veroordeeling wegens zevende her haling onherroepelyk geworden is, drie maal gepleegd, tot drie maal twee dagen hechtenis. H. J. 1 of 1 d., J. C. v. B. f 2 of 2 d., A. H. 1 of 1 d., J. J. L. 2 of 2 d., C. P. ƒ2 of 2 d., P. v. d. P. f 2 of 2 d., allen wonende te Leiden, B. H. W., wonende te Zoeterwoude, binnen een jaar nadat eene vroe gere veroordeeling van den schuldige wegens gelyke overtreding onherroepelyk is geworden, 2 maal 2 of 2 maal 2 d., allen wegens openbare dronkenschap. H. d. M., wonende te Rynsburg, 2-maal 3 of 2-maal 1 d., wegens op een weg, liggende ten dienste van het algemeen in de provincie Z.-Holland, als geleider van eene hondenkar, lo. de honden niet voorzien te hebben van een muilkorf, 2o. de feit by het tegenkomen van paarden zyne dieren niet tydig te doen 6tilstaan en zich niet aan de zyde van voorby- ryden naast zyne dieren te plaatsen. C. v. E. "Wzn., N. v. E. Wzn., beiden wonende te Katwyk, ieder tot ƒ1 of 1 d., wegens zonder daartoe gerechtigd te zyn te loopen op eens anders grond, waarvan d9 toegang op eene voor hem blykbare wyzo door den rechthebbende was verboden. A. v. E. "Wd., wonende te Katwyk, 1 of 1 d., als voren. Z. v. D., wonende te Katwyk aan Zee, tot gevangenisstraf van 2 d., wegens stroopery. D. S., wonende te Leiden, 2-maal ƒ3 of 2 maal 2 d. met bevel tot uitlevering van niet in beslag genomen dobbers of betaling van 15 cents of 1 d. hechtenis, wegens be- visschen van eens anders vischwater, zonder te zyn voorzien van eene daartoe betrekkelyke vischacte en van eene schrifteiyke vergunning van den eigenaar of rechthebbende. F. B., wonende te Amsterdam, f 50 of 8 d. J. J. v. d. K., ƒ50 of 8 d., wonende te Lei derdorp; F. v. B., 80 of 8 d., B. B., ƒ50 of 8 d., beiden wonende te Alkmaar; G. v. "W. Czn., wonende te Lisse, 30 of 6 d,"W. C. v. H., wonende te Leimuiden, f 50 of 8 d.; P. V., wonende te Amsterdam, f 50 of 8 d. E. d. B., wonende te Sloten, 30 of 6 d.K. G. 50 of 8 d.; S. C. V., wonende te Rotter dam, 50 of 8 d., allen wegens in de pro vincie Zuid-Holland met eene stoomboot in boezemwater met grooter snelheid te varen dan geoorloofd is. C. G., wonende te Rynsburg, 3 of 1 d. W. S., wonende te Benthuizen, 3 of 1 d., b9iden wegens op een weg liggende ten dienste van het algemeeD, in de provincie Zuid-Holland, als geleider van eene hondenkar een der hon den niet voorzien te hebben van een muilkorf. C. v. d. G., wonende te Oegstgeest, 3 of 2 d., wegens vangen en dooden van in het wild levende vogels, nuttig voor landbouw of houtteelt, doch dat, ofschoon elk op zich- zeiven alzoo overtreding opleverende, in zooda nig verband staat, dat zy moeten beschouwd worden als ééne voortgezette handeling, zoo dat slechts eene strafbepaling moet worden toegepast. J. K., wonende te Katwyk aan den Ryn, ƒ4 of 4 d., verklaard den inbeslag genomen haas verbeurd wegens vervoeren van. wild in gefloten jachttijd. M. G., wonende te Oegstgeest, 0.50 of 1 d., wegens spelen met geld op den open baren weg in de gemeente Oegstgeest. Vrijgesproken: H. M., wonende te Oegst geest, wegens het spelen met geld op den openbaren weg in de gemeente Oegstgeest. BUITENLAND. Franki-ijk. De gemeenteraad van Parys heeft 5000 fr. toegestaan voor de slachtoffers van de spoorwegramp by Mönchenstein. Een hevige twist ontstond in den loop der zitting tusschen Lyon Allemand en Blonde', by de beraadslaging over het bouwen eener school. Blondel gaf Lyon Allemand zelfs een s'.ag in het aangezicht. Laatstgenoemde wilde zich toen op zyn tegenstander werpen, doch werd daarin door de naastbyzittende leden verhinderd. Van weerszijden zyn getuigen gesteld. IuiliA Do Kamer der Afgevaardigden heeft gis teren, naar aanleiding van den verjaardag van den slag van Solverino, hulde gebracht aan ds nagedachtenis der dapperen, die voor het vaderland zyn gesneuveld. De heer lm-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2