9612. Donderdag Jiuii. A®. 1891. urant wordt dagelijks, met uitzondering sn feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 24 Juni. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeldtiJj p*r S maindenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk© Hommers....0.05. '£'£ZS Vjiy v>m Eerste Blad. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Aug. worden alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. OJSlcieele ÜeEajalsgg-o-^ing^jia. ïnëntfing iegen beiaïlng. Burgemeester eu Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 25 Juni 1891, des namiddags te 2 uren, in het Eli8abethshof aan de Oude Yeat, gelegenheid wordt gegeven tot inenting tegen betaling van f 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE EAïsTER, Burgemeester. 24 Juni 1891. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd: het candidaats-examen in de rechten door do heeren M. Burgerhout, F. D. E. Van Ossenbruggen en J. B. F. Van Hasselt; het voorbereidend examen in de ge neeskunde door den heer H. Vervoort, en het voorbereidend kerkelijk examen door don heer A. L. Th. Van der Ven. Door den minister van waterstaat, han del en nijverheid zjin o. a. verplaatst: de heer J. Van Tor.deren, commies der poste rijen éde kl. te Leiden, met 1 Juli naar Utrecht; de heer E. Von Bülow, commies der poste rijen éde kl. te Leiden, met 1 Juli naar Rozendaal. De collecte voor hot fonds van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden heeft te Leiden opgebracht de som van ƒ156. Het was gisteravond heerlijk in den tuin van „Zomerzorg", zóó heerlijk als men maar hg mogelijkheid wenschen kon. De natuur, overdag nog wel wat grillig, was des avonds van dien aard, dat ieder die lid van de zomerconcerten is, mot zijne dames naar Leidens lusthof trok. Daar bleef dan ook geen stoel of bank on bezet. Tot vor achter in den tuin was alles bezet. Er'Werd volop genoten van de echoonehau-^ ziek der Iiaagsche kapel van den beer W. Van der Linden, bestaande uit leden der koninklijke militaire kapel. Vele r.ommers werden luide toegejuicht. De uitvoering was den mieici van het eenmaal zoo beroemde corps waardig, waarvan o. a. uitmuntten Von Webers ouverture „Oberon", Gounods „Hymne a St.-Cécile", de Entr'Act und Chor aus der Oper „Lohengrin" van "Wagner, Massenets fantaisie del'Opéra „Eselar- monde" (waarvan hier met nog vier andere werken de eerste uitvoering plaats had) en nog andere composition, die onder deze ge lukkige omstandigheden volkomen tot hun recht kwamen. Op tweeërlei wijze wist men dus nu dat het werkelijk zomer was, en ten overvloede was dit niot het minst te merken aan de wandelingen, welke er in de pauze door den tuin werden gemaakt, op welke promenade, waarbjj over en weer verschillende bezoeken werden afgelegd, men vele keurige dames toiletjes kon bewonderen. JJet was er in bijzondere mate gezellig. Door een nagekomen adres met 123 namen is het getal onderteekenaars van het boker.de verzoekschrift in zake de Zondags rust der bakkers alhier thans tot lé29 ge stegen. Tot directeur van het H. Geest-' of Arme Wees- en Kinderhuis alhier is benoemd de heer Lamey, hoofd van het Oldburger weeshuis te Leeuwarden. D9 „Vrijzinnige Kissvereeniging" alhier houdt hedenavond in „Zomerzorg", nu de uitsiag tevens van de herstemmingen bekend is, en cok in verband met de herkiezing van den heer H. J. Bool te dezer stede, eene feeste lijke samenkomst. Het „College voor de Zeevisscherij6n" vergaderde gedurende twee dagen aan het Nieuwediep, in het „Zoölogisch station" aldaar. De nieuwe secretaris de hoogleeraar mr. H. Van der Hoeven, uit Leiden nam zitting, terwijl zijn voorganger, de hoogleeraar mr. J. T. Buys, uit L9iden, thans voor het eerst als lid de samenkomst bijwoonde. Zeer vele ge wichtige zaken werden behandeld, Aanstaanden Zondag, 2S Juni, zal de vacature-beurt i.-. de kerk der Ned.-Herv. ge meente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer H. J. Van Nouhuys, predikant te Oudshoorn. Des voormiddags te 10 uren hoopt voor de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg op te treden ds. Gan Dun, em.-pred. te Rijswijk. Hen meldt uit NoordwijkIn de jongste vergadering van den Raad dezer gemeente werd behandeld een adres van de afd. Noord wijk van de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, da wenschelykheid betoo- gende om het verkeer te water zooveel moge lijk te bevorderen. Het bestuur der afdeeling verzoekt daarom een plan met kosten berekening te doen ver vaardigen van verbreeding en uitdieping der vaarten, welke daarvoor in aanmerking zouden komen. Het dageiyksoh bestuur onzer gemeente be aamt de wenschelijkheid van die verbetering blijkbaar, en adviseerde den Raad dan ook eene commissie te benoemen, aan welke de opdracht zou verstrekt worden de zaak te onderzoeken. Na ontvangst van het advies dier commissie zou de Raad dan kunnen ba- oordeelen of er aanleiding bestaat tot het doen instellen van een deskundig onderzoek. De Raad vereenigde zich met dit advies en benoemde tot leden d9r commissie, behalve het college van dagelijksch bestuur, de raads leden Homan, Van der Weijden en De Groot. Het denkbeeld om Noordwijk betere ver keerswegen te water te bezorgen is niot nieuw; reeds omstreeks 1SV7 brak de nog steeds betreurde burgemeester Fické eene lans voor eene vaart, die o. m. de gelegenheid zou s-geven voor een bezoek aan Noordwijk a/Zee per stoomboot. Men schijnt toen door de hooge kosten afgeschrikt te Ejjn. Nu is het natuurlijk niet te ontkennen dat een dergelijk welk een diepen greep in de gemeentelijke schatkist zal vorderen, maar ongetwijfeld zou zoowel rijk als provincie bereid zijn de zaak te steu nen op dezelfde wijze als voor eenigo jaren het Prins-Hendrik-kanaal te Katwijk tot stand kwam. Bij de a. s. verkiezing van leden van den gemeenteraad te Oudshoorn inoet voor zien worden in twee vacaturen, welke ont staan zullen door de periodieke aftreding van de hoeden C. Voorby en J. Den Hertog. De heer Voorby, die gedurende 22 jaren onaf gebroken lid van den Raad was, stelt zich, wegens zijn gevorderden leeftijd, niet meer herkiesbaar. Ned.-Herv. kerk. Beroepen te Hedei, ds. J. IV. H. Kalkman, te Alien aan den Sjjn. Bedankt: voor Klaaswaal, door ds. J. J. Van "Walsem, te Noordwijk aan Zee. Do vice-admiraal Gregory, kanselier der beide Orden, is, naar men met leedwezen verneemt, zeer ernstig lijdende. De heer Gregory was sinds geruimen tijd ziek, maar zijn toestand schijnt in do laatste dagen verergerd. In de gemeente Alkemade hebben bij de herstemming voer een lid der Tweede Kamer van de 380 kiesgerechtigden 335 van hun kiesrecht gebruik gemaakt. Als men in aan merking neemt, dat velen een uur gaans en verder van de stembus verwijderd zijn, en anderen door drukte in de tuinderij bezwaar lijk hun akker verlaten kunnen, dan blijkt allerduidelijkst, dat de kiezers in die gemeente hun plicht als zoodanig ernstig opvatten. Van de 57 kiezers te Valkenburg hebben er gisteren 50 aan de herstemming deel genomen. Omtrent de aankomst van de Duitsche keizerlijke gasten meldt het „Haagsche Dag blad", dat de „Hohenzollern" in den ochtend van den lsten Juli omstreeks 9 uren te IJmuiden verwacht wordt. De dit schip ver gezellende kruiser „Prinzessin Wilhelm" zal niet opstoomen naar Amsterdam, doch ter reede van Tessel ankeren. Do gepensionneerde vice-admiraal, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M., jhr. F. De Casembroot, zal den Duitschon keizer, b(j aankomst te IJmuiden, aan boord van de „Hohenzollern" verwelkomen. Daartoe zijn den admiraal toegevoegdkolonel jhr. W. L. Van Spongier, adjudant, en ritmeester J. G. baron Van Sytzama, ordonnans officier van H. M. de Koningin. Eene tweede commissie zal de keizerin be groeten. Na aankomst te IJmuiden zullen de keizer en de keizerin overgaan op het Duitsche aviso „Jagd", een schroefstoomschip met twee schroeven en circa 1300 ton waterverpiaat- sing, hetwelk vóór dien tijd zal geschut worden, om daarmede door te stoomen naar Amsterdam. Het eskader, onder bevel van den schout bij-nacht C. H. Bogaert, zal eenige dagen te voren zee kiezen om in de territoriale wateren H.H. K.K. M.M. tegemoet te gaan. Gisteren zjjn de vice-admiraal De Casem broot, de adjudant van H. H., baron Grove- stins en de kamerheer baron J. Taets van Amerongen, die toegevoegd z\jn aan don keizer, naar Amsterdam gekomen, in verband met de maatregelen van ontvangst. Zooals reeds gemeld is, zal het monument op den Dam hot middelpunt vormen der ver siering op dit plein. Het „Hbl." doelt nu mede dat het monument geheel achter groen en bloemen zal verborgen worden. Ongeveer 2 meters boven den beganen grond worden aan de vier zijden bekkens aangebracht, waarin krachtige fonteinen zullen ontsprin gen. In verband daarmede is eene hoofdbuis der Vechtwaterleiding tot aan het monument verlengd. Het plan bestaat deze electrisch te verlichten, in den geest van de beroemde fonteinen op het „Champs de Mars." In ver band daarmede heeft een der hoofdambte naren van de afdeeling Publieke Werken voor een paar weken een bezoek aan Parijs gebracht, niet om daar motieven voor de versiering te bestudeeren, zooals elders is gemeld. Voor de electrische verlichting van het plein worden 26 hooge masten aange bracht. Elke mast draagt eenige meters boven den grond eene groote mand, ter doorsnede van 1.25 M., geheel met bloemen te vullen. De masten zullen onderling door guirlandes verbonden worden. Aan het avondfeest van 2 Juli zal door ongeveer veertig boeiers van de Amsterdam- sche Zeilvereeniging worden deelgenomen, welke zich in twee rijen zullen scharen. Van 9 tot 10 uren wordt op deze vloot klein vuur werk afgestoken. Daarna volgt het groote vuurwerk, dat alles zal overtreffen^ wat men op dit gebied hier te lande zag. Het hoofd nummer is een zeeslag mot beweegbare schepen. De repetitiën voor het monstereoncert zullen Majmdag en Dinsdag plaats hebben, en wel, zooais reeds werd gemeld, op het Museum- terrein, dat daartoe welwillend is afgestaan door de „Amsterdamsche Sportclub." Ver moedelijk zal slechts één ensemblestuk, en wel een Duitsch volkslied, ten gehoore wor den gebracht. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Y»n 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.11$. Greotere lettere neer plaatsruimte. Voor het mcaseeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Omtrent het verblijf der vorstelijke perso nen te 's-Gravenhage wordt gemeld, dat na aankomst in die stad een rijtoer wordt ge maakt, waarbij eenige merkwaardigheden, zooals het Mauritshuis en de Trèves-zaal, be zichtigd zullen worden. Te 1 uur heeft ten paleize een déjeuner plaats, waaraan 30 personen zullen deelnemen. In verband met dit bezoek was de burge meester der residentie gisteren bij H. M. de Regentes op „Het Loo" ontboden. HH. MM. de beide Koninginnen vertrekken den 30sten Juni om 1 u. é5 m. van „Het Loo" naar Amsterdam, en den 3den Juli te 10 uren mot den Keizer enz. uit Amsterdam over Den Haag naar Rotterdam. Naar met zekerheid is mede te doelen, zal de Duitsche keizer te 11.28 per Staatsspoor te 's-Gravenhage aankomen. Des middags te é.10 vertrekken de vorstelijke personen over de verbindingslijn tusschen Staats- en Holl. Spoor naar Rotterdam, waar zij te aan het station Delftsche poort zullen aankomen. Door deze verandering is, naar men uit Rotter dam meldt, de t(jd te kort voor den watertocht langs de havenwerken, omdat de „Hohen zollern" met het oog op het watergetijde te 6 uren Rotterdam moet verlaten. Er is nu alleen sprake van een rijtoer door de meest bekende straten en langs de Handels kaden. De beide Koninginnen, die het keizerlijk paar vergozellen, zullen na het vertrek van de „Hohenzollern" te 6.20 naar het station rjjden om naar Den Haag terug te keeren, waar zjj te 6.é5 aan het station van den Holl. spoorweg zuilen aankomen, terwijl zij den éden Juli naar het Loo terugkeeren. Of Koningin Wilhelmina alle tochten zal medemaken is nog onbekend. Eerst later zal worden beslist of H. M. naar Rotterdam medegaat. Het Nederlandsche eskader zal het jacht „Hohenzollern" ook uitgeleide doen naar den Waterweg en opgesteld worden aan de Park kade. H. M. de Koningin-Regentes heeft met in gang van 1 Juli a. s. den heer J. J. Delia, hoofdopzichter by de koninklijke paleizen, op zy'n verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, in zjjne betrekking bewezen. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant is gekozen de heer C. Hengst, te Boksmeer, met 1680 van de 189S uitge- "bfSchte geldige -stemmen. De 1ste luit. W. C. Schünstedt, van het reg. gren. en jagers, de 2de luits. J. C. Stoett, van het 21o, C. E. Nardten, van het lste, C. H. Smits, van het 3de, H M. Sark, van het éde, F. Ongerboer, van het 5de, J. M. Muller, van het 7de, en de lste luits. F. H. Van der Kop, van het 6de, en L. E. Heinrich, van het Sste reg. inf., die ieder met 1 sergeant, korporaals en 12 soldaten by het corps genie troepen te Utrecht in pionierwerkzaamheden zijn geoefend, keeren met die detachementen heden naar hunne corpsen terug. Naar aanleiding van de opmerkingen in de onlangs gehouden vereenigde vergade ring van leden van den bond „Maatschap pelijk Belang", de Vereeniging voor handel en nijverheid te 's-Hage en belangstellenden in de toepassing eener gezonde coöperatie, heb ben beide besturen, daartoe door bedoelde vergadering gemachtigd, dezer dagen, met gebruikmaking van de gegeven wenken en met tegemoetkoming aan de bezwaren, thans vastgesteld het adres aan de Koningin Regen tos, houdende verzoek om door wetswijziging een einde te maken aan het misbruik, dat door de gefortuneerde standen, zeer ten na- deele van het neringdoend en winkel handel drijvend deel der bevolking, gemaakt wordt van het by de coöperatiewet aan de minge- goede klassen gegeven middel tot verbetering harer levensvoorwaarden. Het adres zal binnenkort in de hoofd-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1