9806. Donderdag; IS Juni. A'. 1891, feze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 17 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden por 3 maandenƒ1.19. Franco por post1.40. Alzonderlrjke Nommea0.05. PRIJS DER ADVERT2JNTIÏSN: Tan 19 regels ƒ1.06. Iedere regef meer ƒ0.17|. Of^otero lettere naar plaatsruimte. Toer hoé incaaseere» buiten do atad wordt ƒ0.19 berekend. Offloieele Hennlagerln^en. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- .meene kennis dat aan den ontvanger der Directe Belastingen ia ter hand gesteld het primitief kohier der peraoneele belasting van de Wijken I en II van -den dienat 1891/92 en executoir verklaard den 16don JuDi 1891 en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Juni 1891. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Oezien het adres van C. BONTJE, houdende ver zoek om vorgunniug tot het houden en mesten van varkens op het erf achter het perceel Janvossen- steeg No. 24; Oelet op art. J52 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Brengen ter kenüia van belanghebbenden dat op Maandag den 22sten JuDi a. s., des voormiddags te elf uren, in een der vertrekken van het Raadhuis gelegenheid zal worden gegevon tot het inbrengen van bezwaren tegen dat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Juni 1891. E. KIST, Secretaris. Bij Koninkljjk Besluit van 16 Juni 1888 werd goedgekeurd het Raadsbesluit van 17 Mei 1888. regelende de heffing eener belas ting voor plaatsen op de onderscheidene markten of elders te Leiden, tot 30 Juni 1891. Vermits er geene aanleiding bestaat voor wijziging van bedoelde belasting, geven B. en Ws. den gemeenteraad dn overweging het Raadsbesluit van 17 Mei 1888, regelende de heffing eener belasting voor plaatsen op de onderscheidene markten of elders te Leiden met weglating van de overgangsbepalingen, de artt. 9 en 10, en de Verordening van 17 Mei 1888, regelende de invordering van .de genoemde belasting, opnieuw vast te stellen. Een staat van ontvangsten en uitgaven van de jaren 188S, 1S89, 1890 en de eerste vijf maanden van 1891 wordt daarbij over gelegd, ten blijke dat wordt voldaan aan de bepaling van art. 251 der Gemeentewet, krachtens welke bepaling niet meer mag worden geheven dan noodig is tot goedma king van de kosten van aanleg, onderhoud ■of verstrekking van het gebruikte of genotene. De staat van ontvangsten en uitgaven in zake de markten geeft de volgende cijfers: Opbrengst marktgelden met inbegrip der kermis- of jaarmarkt: 1888 f 92-15.20. 1889 9119 50. 1890 8364.40. 1891 van 1 Jan.-uit". Mei 2754.40. 29983.50. De kermis is hieronder niet begrepen. Het gemiddelde per jaar bedraagt dus ƒ9078.30. Uitgaven, 1388: Traktement marktmeester 1200, id. adjunct-marktmeester 700, uit schotten marktmeester 358.215, veearts f 400, te zamen ƒ2658.215. 1389: Traktement marktmeester ƒ1200, id. adjunct-marktmeester 700, uitschotten marktmeester 326 05, veearts 400, te zamen 2626.05. 1890: Traktement marktmeester ƒ1200, id. adjunct-marktmeester f700, uitschotten marktmeester 310.68, veearts ƒ400, bewaar plaats van verdacht vee 491.42, vernieuwing van de vischbankon ƒ500, te zamen ƒ3602.10. Do uitgaven, welke zijn besteed voor den aanleg van de voor net houden der markten bestemde plaatsen en voor het uitvoeren van die strekken in het belang van de maikter, zjin geschat op ƒ120.000 en de jaarljjkache rente daarvan op ƒ6000, terwijl de jaarlükscho kosten van onderhoud, na afirek var. de op brengst van dan afval dor Beestenmarkt, ge scliat worden op 2700, te zamen 8700. Hierbij gevoegd de bovenvermelde uitgaven van ongeveer ƒ3000, komt men tot een bedrag van ƒ11,700 gemiddeld per jaar. De commissie van financiën deelt den Raad mede dat zij de rekeningen van de Stedelijke Gasfabriek over 1890 heeft onder zocht en aangezien dat onderzoek tot geene bedenkingen heeft geleid, stelt z(j voor die rekeningen goed te keuren, de exploitatie rekening in ontvangst tot een som van ƒ361,612.16, in uitgaaf tot een bedrag van ƒ356,298.21, alzoo sluitende met een saldo van ƒ5313 95, en de rekening van het uit- breidings- en vernieuwingsfonds in ontvangst tot een bedrag van 14,422.075, in uitgaaf tot een bedrag van 10,714.15, alzoo slui tende met een saldo van 3707.925, onder bepaling dat heeren commissarissen gehouden zijn die beide saldo's in hunne respectieve eerstvolgende rekeningen te verantwoorden. Wat het batig saldo betreft, dat volgens de rekening 49,508.31s bedraagt, stelt zjj voor, dat bedrag te doen storten in de ge meentekas. Ter vervulling van de beide vacatures van derden-onderwijzer aan de openbare jongensschool der 2de klasse, worden den Raad aangeboden de volgende voordrachten ter benoeming van twee derde-onderwijzers op eene jaarwedde van 550 voor ieder: a. J. P. Bouma, onderwijzer te Tessel; J. W. S rsburg, Onderwijzer te Edam, en J. C. Nardten, onderwijzer te Zieriksee; b. H. T. Van Urk, onderwijzer te BrummenJ. P. Bouma, onderwijzer te Tessel, en J. M. Laban, on derwijzer alhier. Er bestaan geene bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van mej. A. M. J. Pernio, om ontslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de Meisjesschool lste klasse. B. en Ws. geven daarom in over woging haar dat ontslag eervol te verleenen tegen den 15den Augustus a. s. Tevens leggen B. en Ws. over het verzoek van mej. H. M. Schaepman, om ontslag als leerares in de plant- en dierkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes en de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen, op grond van ziekte. In overeenstemming met do adviezen van de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, van den inspecteur van het middelbaar onderwijs en van don directeur dor Kweekschool voor onderwijzers, geven z(j in overweging het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 September a. s. Mej. Schaepman heeft recht op pensioen, na bekomen eervcl ontslag, op grond dat zjj na tienjarigen dienst uithoofde van ziekelijke gesteldheid of gebreken, blijkens advies van do twee door B. en Ws. benoemde deskun digen, niet meer in staat is hare betrekking waar te nemen. Ingevolge art. 2 der Verordening, houden de Reglement voor de Bank van Leening, wordt den Raad aangeboden eene in alphabeti- sche orde gestelde voordracht voor de be noeming van een commissaris dier inrichting, ter vervulling van de vacature wegens de periodieke aftreding van mr. C. Cock met 1 Juli a. 8., al3: mr. C. Ceck, mr. H. Van der Hoeven en L. G. L9 Poole. B. en Ws. geven in overweging aan den hear C. J. Baron Leembruggen, op diens verzoek, eervol ontslag te verleenen als be stuurder der Stedelijke Werkinrichting, onder dankbetuiging voor de vele diensten, door hem aan de inrichting bewezen. Naar aanleiding van art. 3 van het Reglement van Beheer der Stedelijke Werk inrichting, dragen bestuurderen de volgende dubbeltallen voor, voor do leden van het be stuur buiten den gemeenteraad, die den lster. Juk a. s. moeten aftreden, zijnde dr. D. De Loos en dr. J. G. Van der Slujs, dio weder opnieuw benoembaar zynlo. de heeren dr. De Loos en F. Do stoppeigar-, 20. dg heeren flr. J. G. Van der Sluys en dr. A. W. Kroon; en naar aanleiding van het door den heer C. J. Baron Leembruggen gevraagd eervol ontslag, ver zoeken zij eene keuze te doen uit de heeren W. F. Verhey van Wijk en dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom. Aan de universiteit alhier zijn de vol gende examens afgelegdhet candidaats- examen in de Nederlandsche letteren door mej. J. A. Njjland; het examen voor den Indischen dienst door de heeren mr. G. André de la Porte en Ph. Kleintjes; het eerste 1 atuurkundig examen door de heeren W. G. F. De Waal, A. Winkler Prins en H. A.Hoeffel- manhet voorbereidend examen in de genees kunde door den heer B. Roest; het tweede natuurkundig examen door de heeren W. P. L. Van Ouwerkerk, J. J. Bergmans en A. W. Bal Roukens; het eerste natuurkundig examen door den heer B. J. H. Boers. Het was den Lsidschen muziekliefheb bers niet euvel te duiden, dat de tuin van „Zomerzorg" niet beter bezet was dan gister avond het geval bleek bij gelegenheid dat het stafmuziekcorps van het vierde -regiment infanterie er weer zijn eerste Harmonie-con cert gaf. Inderdaad was het wel wat frisch om den geheelen avond in de open lucht te zitten, hoe fraai de tuin ovsrigens ook zy, en het is daarom begrypeiyk dat eenigen reeds da- deiyk in de aan de goed bezette veranda grenzende zaal plaats namen. De musici zeiven trotseerden da koude en voerden met warmte de verschillende nom- mers van het programma uit, dat, naast de degelyke muziek van nommers ais „L'Arlé- sieDne" (suite d'Orchestre) van G. Bizet, voor militaire muziek bewerkt door de heeren A. Saidel en G. Mann; het a. Preludio en Sïei- ltana en b. Intermezzo Sinfonica uit de opera „Cavalleria Rusticana" van Pietro Mascagni, voor harmonie-muziek bewerkt door den di recteur, van welke beide keurige werken hier nu de eerste uitvoeringen plaats hadden, en eene herhaling, welke steeds aangenaam is, van Mann's fantaisie op motieven van Gou nod's „Faust", ook meer opgewekte mu- z'ek, zelfs iets geestigs aanbood, zoodanig, dat b. v. na Max. Nüllers „Kameruner Wacht- parade" de lachlust der toehoorders er door werd gaande gemaakt en er een luid applaus aan ten deel viel, waarom het werd herhaald. Die herhaling echter geschiedde ongetwijfeld niet zoozeer om de degelijkheid van het stukje, dat overigens, gaiyk reeds op het programma werd opgemerkt, eene navolging is van Eilen- borgs „Wachtparade", „Wir spielen Soldat" en dergelyke, maar hoofdzakeiyk om de eigen aardigheid er van, welke berust in den aan vang en het slot. Nadat de groote trom en eenige andere slaginstrumenten zijn aange vangen, tracht een eenzame clarinet de melodie in te zetten, doch bemerkende dat ze alleen blijft, zwpgt ze dadelyk weer; een oogenblik later geeft nu dit, dan dat instrument een enkel of een paar op zichzelf staande gelui den, totdat eerst eenige maten later de melodie wordt doorgezet. Aan het slot, wanneer het fortissimo-ensemble weer meer en meer ver zwakt is, en vele instrumenten reeds zwfigen, raken de overblyvenden in de war, deze en gene tracht zyne plaats in de harmonie weer in te nemen, doch tevergeefser worden wonderlyke geluiden gehoord, en de een na den ander geeft den stryd op. Alleen de groote trom blijft, doorspolen, doch eindelijk bemerkende dat ze geheel alleen overgebleven is, zwy'gt ook deze. Het stukje zal, ovenals vroeger zyne voor gangers, dezen zomer zeker wel eenige malv„ op de programma's voorkomen. Het i' {e hof?:- dat dan het weder ook beter wor^ 0pdat tegeiykortyd het bezoek aaD Mann's ver dienstelijke concerton toonem'y Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondent!? naar N'Suw York, door middel van hot stoomschip „Rotterdam", van Amster dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Vrjjdag-avond om 10.15 bezorgd zijn. Do wyze Tan verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Naar aanleidiDg van liet vroeger beslotene ten aanzien van het ingewilligde verzoek van de firma Ribbink, Van Bork Co., om haar voor 25 jaren uitsluitend vergunning te ver leenen tot aanleg en exploitatie van telophoon- gelsidingen in de gemeente Zoeterwoude, 13 door den Raad dier gemeente besloten alsnog aan de vergunning de bepaling toe te voegen dat deze zal worden ingetrokken wanneer daarvan binnen 2 jaren geen gebruik is gemaakt. De stryd by de herstemming voor een lid van den Raad der gemeente Alkemade, in de plaats van wyien den heer C. J. Bocxe, is beslist ten voordeele van den heer J. J. Van der Meer. De uitslag der stemming was als volgt: Uitgebracht 299 stemmen, waaronder 2 van onwaarde, zoodat do meerderheid 149 stem men- bedroeg. De heer J. J. Van der Meer, wonende in de afdeeling Roelof-Arendsveen, is gekozen met 150 stemmenzpn tegenstander, de heer P. Kokshoorn, wiens woonplaats de afdeeling Rypwetering is, behaalde er 147. Er blykt dus wederzyds vinnig gestreden te zyn 1 De lyfarts dr. Van Tienhoven bezocht gisteren H. M. de Koningin en vertrok per trein van halfelf. Te Woerden is eene commissie gevormd, ten einde by gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin op 31 Augustus a. s. den school kinderen een feest te bereiden. Het plan is 0. a. ook de kinderen eene feestcantate te laten zingen. De deputatie der Duitschers te Amster dam, die by het bezoek van het keizerpaar een adres zal aanbieden, zal, op verzoek des keizers zeiven, vergezeld zyn van eene deputatie van Duitsche dames. Beroepen is te Kuilenburg, ds. F. C. A. Par.tekoek, te 's-Heerenberg. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Juni te Genua; de „Sumatra" vertrok 17 Juni van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Juni van Port Said. Uemen gd Nieuws, Er wordt hier ter stede weer een kind vermist. Sedert gistermiddag twaalf uren is de 14-jarige knaap R. A. Ephraïm met meer gezien. Blykens eene in dit nummer voorkomende advertentie wordt hun, die eenige aanwjfcingen mochten kunnen doen, verzocht die op de Haarlemmerstraat No. 54 te geven. Eene vrouw van middelbaren leeftyd, wier kleedy niet door netheid uit muntte, wendde hedenmiddag op de Visch- markt alhier pogingen aan om in het water te springen. Haar wil moest bukken voor dien van een paar mannelyke mede'menschen, die er in slaagden haar den zwarten wollen doek, door de eigenares als hinderljik reeds afgedaan, weer om de sr'd0Uljer3 te slaan en haar te verwyderen, 'e6r9t langzaam, daarna op een drafje, va-d9 T00r haar gevaarlyke plek, tevens ""d9 verzamelplaats van v?lo en. nieuwsgierig- Die tor' at was echter niet voorspoedig, want, 0? Hooglandsche Kerkgracht, by den <->a,'.en Ryn gekomen, zag zy zich weer in de '.elegenheid den waterkant te bereiken. Hier ter plaatse ontdeed ze zich van nog meer kleedingstukken. Ook nu werd haar de sprong belet; een agent van politie greeg haar.Men bracht zs daarna onder dak op de, gelukkig» gedempte, Voldersgracht. Volgen3 gesprekken der omstand;6rs ds vrouw een leven vol wedjjfVaardigkelm achter d?n rug.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1