JAN BUYS Jr., ONTVANGEN: JPolitie. ADVERTENTIES. VELDZICHT." prima finaliteit Grasroomboter BUITENLAND. Frankrijk. Te Farijs ging: het op eeno meeting van socialiaton woest toe. Het gemeenteraadslid Rouanet werd door een anarchist Martinet half geworgdde vrienden van Rouanet scho ten toe, om hem te ontzetten, en Martinet ontkwam met moeite en bebloed aan hunne handen. Op straat werd hij gearresteerd, omdat hp „Leve de anarchieI" riep. Rouanet moet het bed houdenhy kreeg ernstige ver wondingen aan hals en zjjde. De „Petit Parisien" spreekt van eene vervolging, welke tegen De Lesseps zou wor den ingesteld. Be „Temps" bevestigt dat, maar niet alleen De Lesseps, ook de andere adminislrateurs der Panama-maatschappij zullen worden ver volgd. De „Académie Francaise" heeft don prijs van 4000 fr. toegekend aan Henri Lavedans comedie „Uno Familie". tiuitechlaud. De Kamer van Afgevaardigden verwierp gisteren met 223 tegen 20 stemmen het voorstel van den heer Rickert, omtrent over legging door de regeering van de stukken, welke op de graanrechten betrekking hebben. 45 vvitserland. Door den Raad van State is, met 21 tegen 18 stemmen, het nieuwe artikel 36 der Grond wet aangenomen, waarbij aan de regeermg der Republiek het monopolie der uitgifte van bankbiljetten wordt toegestaan, zonder echter te bepalen, of het monopolie door eene Staats bank dan wel door gelijksoortige particuliere banken zal worden uitgeoefend. Ualië. Een elders verspreid bericht, dat de Paus ongesteld zou zyn, is van grond ontbloot. Do Senaat beraadslaagde gisteren over de regeling van den finantiëelen dienst voor 1889/90. Do minister der schatkist zeide dat de regeering den ern3tigen wil heeft, het evenwicht op de Staatsbegrooting te herstollen door middel van bezuinigingen, welke onmid dellyk zullen worden ingevoerd. Het evenwicht is reeds op o millioén na bereikt. "»<>-. teur.-lïeng.-Moiiarchte. De begrootingscommissie te Weenen heeft de begrooting en het daarbij gevoegde rap port van den minister van financiën goedge keurd. Het batig slot bedraagt 3,798,524 florijnen, terwijl de raming slechts 2,285,624 fl. bedroeg. De minister brengt in zijn ver slag in herinnering, dat deze begrooting de gunstigste is, welke sedert den aanvang der conBtitutioneele regoering is ingediend. Te Weenen is een achttal personen in hechtenis genomen, onder beschuldiging verleden Zondag een dynamietaanslag te heb ben gepleegd tegen de huizen van eenige manu- facturiers. Ook worden zjj beschuldigd van een anarchistisch complot. Nog meer inhech tenisnemingen worden verwacht. Groot-llrl taiiuië. Hot gerechtelijk onderzoek in zake den jongsten opstand te Benares, welke, zooals men zich herinnert, zijne oorzaak vond in het ge deeltelijk sloopen van een Hindoo tempel ten behoeve van waterwerken, begint zijn einde te naderen. Velen der in hechtenis genomen muiters zjjn veroordeeld, do meesten tot eene gevangenisstraf van drie jaren en zware boeten. Om het onderzoek te bespoedigen, is eene bijzon dere jury benoemd voor de behandeling der thans nog aanhangige zaken betreffende be doelden opstand. Volgens berichten uit Konstantinopel is de Porte voornemens de mogendheden te raad plegen betreffende de zaak der Joden-koloni satie in Palestina, alvorens Engeland omtrent de aangelegenheid te antwoorden. De sultan is persoonlijk niet tegen de kolonisatie. Servië. De Servische generaal Eoghietich, die op verzoek van den heer Patchitch militaire hulp verleende by de uitzetting van koningin Nathalia, zonder daartoe van hooger hand machtiging te hebben ontvangen, zal waar- schynlyk te dier zake in staat van beschuldiging worden gesteld. De radicale party heeft deze aangelegenheid in de Skuptschina aanhangig gemaakt en wordt daarin gesteund door den nieuwen minister van oorlog, kolonel Praport- chetowïtch. Deze heeft onlangs een contract aangegaan met eene Maagdenburger firma voor den bouw van beweegbare yzeren schiettorens ten dienste van verschillende forten. De kosten dier inrichting zullen 3,000,000 fr. bedragen. ■aam—mi ii— Nathalia wil haren bruidsschat terug hebben en zal haren gemaal daartoe een proces aandoen. Cliili. De „Times" verneemt nader uit Iquique, dat de schepen der congresparty „Almirante Cochran," „Magellanes" en „Maipu" aldaar zyn binnengeloopen. Laatstgenoemde bodem bracht 2000 man goed gewapend en toegerust uit Copiapo mede, terwyi daarenboven het stoomschip „Monserat" uit San-Francisco met een grooten voorraad meel en andere levens middelen is aangekomen, zoodat aan de schaarschte van levensbehoeften een einde is gekomen. De „Itata" vertrekt heden (Zaterdag) met den kruiser „Charleston" der Vereenigde Staten naar San-Diego en heeft nog wapenen en ammunitie aan boord. De Chiieensche regoering heeft aan haren gezant te Washington een verslag gezondc-n van eene poging tot het beschieten van Pisagua. Dit verslag luidt eenigszins anders, dan wat van de zyde der Congresparty daaromtrent werd gemold. Volgens de berichten der regoering zouden de „Condell," „Lynch" en „Imperial" Iquique en Pisagua hebben beschoten om de Congresschepen te dwingen die havens te verlaten en een gevecht in open zee te leveren. Het zou echter niet gelukt zyn de vyandelyke schepen uit hunne schuilplaats te verdreven, omdat zy in de havens tusschen koopvaardy- bodems hadden geankerd en dus veilig waren voor Balmaceda's torpedo's. In bedoeld verslag wordt tevens de tcestand der congrestroepen als zeer slecht beschreven, terwyi nog daaraan wordt tosgevoegd, dat een groot aantal schepe lingen gedeserteerd en naar de Regeerings- party overgeloopen zou zyn. Telegrammen. IQUIQUE, 12 Juni. Door president Balma- ceda is ter kennis van de Congresparty ge bracht, dat hy, door tusschenkomst van den gezant der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, nieuwe voorstellen betreffendo een wapenstilstand in ontvangst zou nemen. De Congresparty heeft elk van Balmaceda uitgaand voorstel verworpen, omdat zy hem als een overweldiger beschouwt. SHANGHAI, 12 Juni. Te Wucheu zyn verschillende eigendommen der katholieke en protestantsche gemeenten door muitelingen in de asch gelegd. Ook te Pakutang zyn wanordelykheden uitgebroken, en do troepen, die derwaarts gezonden waren om de orde te herstellen, zouden zich by de muitelingen hebben gevoegd. LONDEN, 12 Juni. Ten opzichte van de werkstaking der omnibus beambten wordt ge meld, dat zich van beide zyden een geest van verzoeningsgezindheid begint te open baren. De lord-mayor heeft zich met ver scheidene leiders der werkstaking onderhouden en men mag eene byiegging van het geschil te gemoet zien. (Tweede Tel.) In een onderhoud tusschen den lord mayor en twee vertegenwoordigers der omnibus-maatscbappyen zyn de grond slagen gelegd van eene schikking, welke heden avond aari de vereeniging der beambten zal onderworpen worden. LONDEN, 13 Juni. De beambten der om nibus maatschappijen hielden gisteravond eene byeenkomst en verklaarden dat zy don arbeid zouden hervatten. LONDEN, 13 Juni. De Staatscourant bevat de mededeeling, dat kolonel William Gordon Cumming (wien in het bekende speel-proces zyn eisch tot schadeloosstelling wegens laster is ontzegd) van de ranglyst der officieren van het Engelsche leger is geschrapt. OTTAWA, 13 Juni. De gouverneur van Canada heeft (tot vervanging van den over leden minister-president sir John Macdonald) den minister van justitie Thompson de opdracht tot samenstelling van een ministerie verleend. De heer Thompson verzocht eenig uitstel, voordat hy eene beslissing kon nemen. LISSABON, 13 Juni. Naar men verzekert, zal het uitstel van betaling, dat verleend is voor papier, hier ter plaatse betaalbaar, niet verlengd worden. Het uitstel eindigt den lOden Juli, den dag, tot welken het verleend was. LEIDEjY, 13 Juni. Men verzekert dat het Ministerie alle overwegingen omtrent zyn al of niet aan het Bewind blijven in verband met den uitslag der jongste verkiezingen, zal laten rusten tot na het bezoek van den keizer van Duitsch- land hier te lande. De minister van binnenlandsche zaken, de heer De Savornin Lohman, vertrok heden, vergezeld van den inspecteur van het Middel baar Ondorwys, dr. Van Eyk, van Den Haag naar Wageningen, tot het brengen van een bezoek aan 's Ryks Landbouwschool aldaar. De generaal-majoor Kromhout, inspec teur van het wapen der genie, begaf zich heden met zyn adjudant van Den Haag naar Utrecht. De minister van marine vertrok heien ochtend, vergezeld van zyn adjudant, den luit. tor zee 1ste klasse J. J. Hordyk, van Den Haag naar Amsterdam. Gisteren heeft dr. G. A. F. Molengraaf! zyn ambt aanvaard als buitengewoon hoog leeraar in de geologie aan de universiteit te Amsterdam, met het uitspreken eener rede over „Eenige nieuwe gezichtspunten omtrent de leer van de bewegingen der aardschors." De kapitein-luitenant ter zee J. A. Snoek, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De by het 4de reg. inf. overgeplaatste kapitein A. P. Vaillant is ingedeeld te Delft. De gemeenteraad van Delft heeft aan den heer H. C. Humme, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar in de Javaan- sche taal aan de Indische instelling, en in zijne plaats benoemd, tot hoogleeraar, op eene jaarwedde van 4000, den heer C. Poentze, te Kediri. Ook werd eervol ontslag verleend aan den heer M. J. A. Mastboff als leeraar-directeur der Burgeravondschool. Besloten werd tot het bouwen van eene nieuwe Burgeravondschool en om aan de meisjesschool voor meer uitgebrt id lager onder wijs eene 9de klasse met tweejarigen leergang te verb'nden. De Delftsche kermis werd 2 dagen verlengd. Op de voordracht voor conrector aan het gymnasium te Haarlem komt alleen voor dr. A. H. Garrer, thans praeceptor aldaar. De Raad der Nederduitsehe Gereformeerde Kerk te Haarlem heeft zich nogmaals tot den gemeenteraad gewend met een adres, waarin ernstig op afschaffing van de kermis wordt aangedrongon. De nieuwgebouwde studenten-sociëteit „Sic Semper," aan de Runnebaan te Utrecht, zal den 22sten dezer worden geopend en in gebruik gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de herstemming voor de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer ook in het hoofdkiesdistrict Hontenisse zal plaats hebben op Dinsdag 23 Juni a. s. Door de commissie voor het literarisch- mathematisch examen te Arnhem is op 10 en 11 Juni mondeling geëxamineerd de zevende groep, bestaande uit zeven candidate!). Ge slaagd zy'n de heeren A. H. J. Van Loenen Martinet, van Santpoort, en H. J. J. M. Moet, van Bergen op Zoom. Afgewezen werden vyf candidaten. Het stoomschip „Edam," van Rotter dam naar Baltimore, via Nieuw-York. pas seerde 12 Juni Lizard; de „Prins Frederik Hendrik," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 10 Juni Dover; de „Soerabaia,"van Java naar Rotterdam, passeerde 11 JuniFor- tespuria; de „Swaerdecroon," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 12 Juni te Aden; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Juni Kaap Rocca; de „Rembrandt" vertrok 12 Juni van Neufahr- wassor naar Amsterdam de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Juni Dungeness. Donderdag avond is de heer G., uit Roer mond, die zich per rywiel op den weg tus schen Horn en Roermond bevond, door een rytuig aangereden, ten gevolge waarvan hij zóu zwaar werd gekwetst, dat hy kort daarop overleed. By koninklyk besluit zyn verleend de volgende pensioenen, als aanH. W. E. De Haas, wed. J. C. Hofkes, meersterknecht in de militaire strafgevangenis te Leiden, ƒ134; P. F. A. Van Wintershoven, ontv. der directe bel. enz., 934; P. Van Egmond, commies- ontv. van 'sRyks bel., 496; F. G. De Meel, commies 2de kl. by id., 461C. A. De Bruyn, id. ƒ425; P. W. F. Scheepei'3, commies ont- van id., ƒ449; M. J. Holwarda, hoofdcom mies 2de cat. by id., ƒ532; A. Hooghuis, commies 2de kl. by id., 441; R. Ter Poor ten, id. 1ste kl., 482; F. P. Deerns, id., ƒ401; W. F. Kielder.id., 612; J. M. Becude, ontvanger der directe belastingen en accyn- zen, 1124; H. Schmitt, commies-verific. lste cat. by 'sRyks bel., 659; G. Kramer, com mies lste kl. by id., ƒ616; W. C. Wer- lingshoff, id., f 616. Marktberiohtea Leiden, 13 Juni. Granen: Yan Haarlemmcrmccr- Tarwo was da aanbieding niet groot; tot iets lagere prijzon werden enkele partijen verkocht- Voor Rogge was eenige vraag, doch naar qualitoit te hoog in prijs gehouden. Duivonboonen, slechts bij kleine partijtjes aange boden, werdtn hooger verkocht. Witte Tarwe 8.25 a ƒ10.30 per HL., Roodo ƒ9.25 a ƒ10por 80 KG. Rogge 0.50 a 7.30 per 74 KG. Zomergerat ƒ5.80 p. f6.—, Chevalier- ƒ6.— a ƒ6.50 por HL., Winter- a f Haver 8.85 a 9.10 per 100 KG. Blauwe Erwten f 9.75 a 11.25. Duiven- boonon 7.90 a 8.50. Paardenhoonen 7.—a 7.60. Koolzaad ƒ11.— a 11.75. Kanariezaad 7.65 a 8.60. Wikken ƒ0.50 a 10.— alles per HL. Boter: Aanvoer 10740 kg. lete qnalit. per 1/, vat 50.a 562de qnalit. per 1/s vat ƒ42.— a fi8-—; lste qnalit. per kilogr. ƒ1.25 a ƒ1.40; 2de qnalit. per kilogr. ƒ1.05 a ƒ1.20. Lange Zwarte Turf, 4000 dubh. HL., 0.21 a 0.25. Alkmaar, 12 Juni. Kaas. Kleine 29.—, Ccin- niisBie ƒ29.50, Middelbare ƒ30.Granen nagenoeg zonder aanvoer. Schiedam, 12 Juni. Moutwijn ƒ11.Jenever ƒ15, id. Arnst. proef 16l/s. Leeuwarden, 12 Jani. Boter. Aangevoerd 1091/1, 229/8, en 57/16 vaten. Prijs lste 6oort 40.59.Kaas: Aangevoerd 24,549 KG. Nagel- ƒ26.50 a f31.—. Kruid- 26.— a ƒ26.50. Granen. Handel zeer beperkt. Tarwe, witte puike 7.20; Garst, winter ƒ5.30 a ƒ5.40; Haver, Prob- steier 4.25. Aan het Bureel van Politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een jongen zwarten doeshond (reu), welke onbeheerd op straat is gevonden. Heden overleed, na een langdurig, doch geduldig lyden, onze geliefde Echtgenoot en Vader HENDRIK JOHANNES DE HEER, in den ouderdom van ruim 40 jaren. Mede namens mijne Kinderen, Wed. H. J. DE HEER, geb. Van den Oudenhoven. Leiden, 12 Juni 1891. (Notarishuis a/d. Burcht.) 4147 9 Voor de vele en talryke blyken van be langstelling, by ons 25-jarig Huwelyksfeest, zoo van hier als van elders, ontvaDgen, be tuigen wy onzen hartelyken dank. 4129 5 P. BREMMER en Echtgenoote. Voor alle attenties, ons by de geboorte onzer Dochter bewezen, zyn we van harte erkenteiyk. J. A. M. A. GRONDHOUT. H. C. GRONDHOUT - Webee. Leiden, 13 Juni 1891. 4141 6 De ondergeteekende betuigt zyn hartely ken dank aan allen, die by zyne herkiezing tot Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van hunne belangstelling hebben doen blijken. H. J. BOOL. Leiden, 12 Juni 1891. 4107 6 Voor de vele en harteiyke bewyzen van' deelneming, zoo van hier als van elders on dervonden by de langdurige ziekte en het overlyden van myne geliefde Echtgenoote, betuig ik, ook namens myne Kinderen, op rechten dank. J. ROVERS. Leiden, 13 Juni 1S91. 4120 8 iHelhisiricrtikg Van heden af, tot nadere aankondiging, verkrygbaar a ƒ1.30 per Kg. Door droge bereiding zeer duurzaam. NB. Voor HH. Restaurateurs en Wc. derverkoopers billyke conditiën. L. SPRUYT, Zuivelbereider, 4138 17 Marepoort, Lelden. Wederom eene nieuwe keuze gekleurde Katoentjes, zwarte en lichte Japonstoi- fen, Handdoeken, Servetten, Tafel lakens, Basln, Piqué en Piqué Molton, A Jours, Engelsch Keper, Linnen, Crasllnncn, wit Katoen in alle breedten, enz., enz. 4137 13 442. HAARLEMMERSTRAAT 442.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6