N°. 9603. Maandag 145 Juni. A8. 1891. geze faurant p/ordt dagelijks, met uitsondering van (gen- en geestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 13 Jnni. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenV.' f 1.10. Franco per post.4'.. B 1.40. Afzonderlijk® Nommer*.0.05. PRIJS DER ADVERTENTrÊN: Van 16 regels fl.05. Iedere regel meer/"0.17|. Gi-ootere letters naar plaatsruimte. Voor het inc&sseeren buiten de stad rrordt f0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. L. C. Schroeder Van der Kelk, geb. te Zutfen, bevorderd tot doctor in de aard- en delfstofkunde, met academisch proefschrift, get.„Bjjdrage tot de kennis der verspreiding onzer kristallyne zwervelingen." Aan dezelfde universiteit zyn de volgende examens afgelegd: het tweede natuurkundig examen door de heeren H. E. Zyiker en K. Ten Have; hot candidaats-examen in de rech ten door don heer B. Hejjman. De heer J. D. De Lind van Wijngaarden, die gisteren alhier promoveerde, verkreeg den hoogst en graad (cum lande.) De Raad dezer gemeente zal op Donder dag 18 Juni a. s. eene vergadering houden. Onze vroegere stadgenoot de heer Johan Schmier zal a. s. Vrijdag-avond in de zaal van „Zomerzorg" alhier een vocaal- en instrumen taal concert komen geven, waarop tevens zullen medewerken mej. Charlotte Jaspers, concert-zangeres, en de heer Willem Coenen, concert-meester van de Hollandsche Opera en solo-violist van de concerten te Montreux. Dit drietal is elders reeds meermalen opge treden en de verslagen, welke wij daarom trent lazen, luiden allen zeer gunstig over de voorgedragen solo's, duo's en trio's, w. o. duetten voor zang, viool en piano. Mej. Jaspers is eene nog vrij jeugdige zangeres, die wordt geroemd vooral omdat zij in de duetten zoo uitstekend voldeed met hare mollige, welluidende en vrjj omvang rijke stem. In een ander verslag wordt zij geprezen omdat zij boeit door een sympathiek, klank rijk geluid, glashelder, sterk en zuiver in het hooge register. Voor een anderen recensent had niet alleen de stem van mej. Jaspers, maar ook hare geheele verschijning zeer veel sympathieks. De heer Coenen bezit als violist eveneens groote verdiensten, welke genoegzaam bekend zijn; terwijl de heor Bernard Hendriks niet ten onrechte bekend staat als een der beste Amsterdamsche pianisten en accompagnateurs. Als men nu verder bedenkt welk een ge noegen de heer Schmier zelf hier reeds vroeger door zijne geestige voordrachten verschafte en hoe hij in zijne „naturalistische compo- sitiën" eene welgelukte satire geeft aan het adres van hen, die de onbegrepen en onge- waardeerde, maar ook onnatuurlijke declamatie van de „Nieuwe Gidsrichting" aan het pubiek willen opdringen als een smaak der toekomst, waaraan hij thans als slot zal toevoegen zijne nieuwe toonzetting „De Leeuw" naar een gedicht van den Schoolmeester en „De ver strooide minnaar" naar een luimig gedicht van den heer P. J. Bom, eenoud-Leidenaar, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Helmond, die reeds meer lieve versjes maakte, dan is het zeker dat onzen stad- genooten ook ditmaal weer veel goeds, veel werkelijk genot staat te wachten. De entrée-prijs is bovendien zeer billijk gesteld. Men mag er dus met alle recht op rekenen dat het den optredanden de volgende week alhier niet aan belangstelling zal ontbreken. Van de vele vereenigingen, welke onze ge meente rijk is, behoort ongetwijfeld de lieder tafel „Leidens Mannenkoor" tot die, welke zich niet enkel bepalen tot het houden van repetitiën, voor het oor der wereld niet be stemd, in eene lokaliteit, waarvan het in wendige dan voor het oog der wereld niet mag aanschouwd worden. „Leidens Mannenkoor" is niet karig met het geven van uitvoeringen, welke, meestal huishondelijk, op den naam openbaar kunnen aanspraak maken door de uitgebreide intro ductie, welke zeer velen, dames en heeren, in staat stelt van dat optreden te genieten. Het publiek aarzelt dan ook niet bijna altijd door alleszins bevredigende opkomst te toonen, dat het belangstelt in wat de Vereeniging aanbiedt. Zoo ook gisteravond, toen de zaal van „Zomerzorg" op gezellige wijze met toe hoorders was gevuld, waarvan enkelen zelfs den moed haddon zich in de pauze in den tuin te begeven, om bibberend te ondervinden hoe koud het den 12den van zomermaand wezen kan. Het programma, tot tweemalen toe ge wijzigd, was vrjj uitgebreid en een groot deel van den avonds werd ingenomen door het trio voor piano, viool en violoncel, op. 42, van Niels W. Gade, en een dergelijk trio, op. 175, van C. Reissiger. Deze instrumentale nummers voldeden goed, hetgeen het applaus uitwees. In Mendelssohns „lm Walde" (Entflieh mit mir, Es fiel ein Reif, Auf ihrem Grab) deden ook dames hare talenten hooren, en, mag het eenigszins vreemd klinken, dat dames op eene uitvoering van een Mannenkoor werkend optreden, deze afwisseling viel zeer in den smaak. De medewerking van dames is in den regel hoogst welkomzoo ook hier. Hare welwillendheid werd door het auditorium be loond mot applaus, tevens het teeken van haar behaald succes. In het bijzonder moeten nog vermeld worden de liederen voor tenor uit Scheffel's „Trom peter von Sackingen", van Hermann Riedel, en „das Zauberlied", van Erik Meyer Helraund. Den tenor een woord van lof voor de wijze, waarop hij zich in deze nummers en in andore van zjjne taak kweet 1 De „Froschcantate", van C. Hennig, deed elkeen, behalve de exécutanten, lachen. De vier heeren, die geroepen waren dezen avond het geluid van den kikvorsch na te bootsen, vervulden hunne komische rol uit stekend en lieten zich door de vroolijkheid in de zaal niet van hun stuk brengen. De indruk was zóó geweest, dat men toonde nog iets dergelijks te willen hooren. Aan dien wensch werd gehoor gegeven. „Carolinchen, warum denn nicht?" diende als vervolg op het kikvorschenlied en had dezelfde uitwer king. Zoo het bedoelde Carolinchen aanwezig ware geweest, had de toon, waarop de vraag gedaan werd, haar gezichtje wel uit de plooi gebracht en haar mondje wel tot lachen gedwongen. Alleen in het laatste nummer, Richard Holls „Hollands Glorie", werd door het ge heele koor gezongen. Het kwam goed tot zjjn recht en was een waardig en goed ge kozen slot van een geheel, dat weinig te wenschen had overgelaten. „Leidens Mannenkoor," directeur de heer B. H. Taylor, had dezen avond gelegenheid te toonen, dat het over krachten beschikt, welke niet alleen in een koor kunnen zingen, maar ook meer op zichzelven kunnen optreden. Zeer voldaan verliet men te halfelf de zaal van „Zomerzorg." De voordracht ter benoeming van een hoofd der gemeentelijke bewaarschool aan de Voldersgracht te 's-Hage bestaat uitlo. Mej. J. Van Heffen, 1ste helpster aan de gemeente lijke bewaarschool aan de Koningstraat, al daar; 2o. mej. A. M. De Graaf, hoofd eener bijzondere bewaarschool te Bodegave; 3o. Mej. AV. E. Tibboel, onderwijzeres aan eene ge meentelijke bewaarschool te Leiden. Men meldt uit Alfen aan den RjjnHet jaarfeest der Martha-stichting zal dit jaar den 24sten Juni gehouden worden. Van halfelf tot halféén zal in de open lucht gesproken worden door de predikanten Smitt, van Am sterdam Pohlmann, van Delft, en De Visser, van Rotterdam. Het gezang zal begeleid worden door eene fanfare-vereeniging, welke zich onder leiding van den heer Corns. Immig Jr. tot dezen dienst heeft bereid verklaard. Ook zullen de kinderen van het zangkoor der stichting zich dan doen hooren. Te 1 uur heeft de huishou delijke samenkomst met besturen van kransen en met correspondenten plaats. Van halfdrie tot halfvier wordt er in de Ned.-Herv. kerk èene groote openbare vergadering gehouden, waarin de heer Geel, van Amsterdam, en de predikant Impeta, van Alfen aan den Rijn, zullen voorgaan, en jhr. mr. L. Van den Berch van Heemstede als penningmeester verslag van den finantiëelen staat der stichting zal doen. Te 4 uren zal de feestviering geëin digd zjjn. Gemengd Nieuw*. In den laten avond van gisteren trokken eenige studenten, leden eener studen tenclub, in buitengewone kleederdracht, om geven door mannen, dragende brandende toortsen, en voorafgegaan door eenige muziek- makende leden van het muziekcorps van bet vierde infanterio-regiment, door een gedeelte onzer reeds voor het uitwendige in rust ver- keerende gemeente. Slechts weinig ingezetenen vergezelden het in vlug tempo voortmarchee- rende stoetje. In het sigare n-m agazijn van de heeren R. en J. AV. Hulscher alhier wordt den klanten de beleefdheid bewezen hun sedert den aanvang van den zomerdienst een spoorwegboekje aan te bieden, bevattende de dienstregeling van alle spoorwegen in Neder land. Men meldt ons dat een stoker lste klasse der marino, die Donderdag middag por Hollandsche spoor van Den Heldor hier aankwam, aan het station alhier tot de treurige ontdekking geraakte, dat hjj eene som van ruim 700 gulden miste, en wol de vol gende bankbiljetten: 4 ad. ƒ100, gemerkt D. Z. 2393, 2395, 2396 en C. W. 1541. 4 ad. 60, gemerkt B. D. 462, G. K. 1369, B. A. 8938 en G. A. 3948. 1 ad. 40, gemerkt G. C. 9009. 6 ad. 10, gemerkt H. J. 04817, 04815, 04816, 04799, 04800 en H. B. 09359. Te Aalsmeer bolooft dit jaar de aardbeziënoogst niet zeer voordeelig te zullen worden; vooral de vroege soorten hebben van den strengen winter veel geleden, waar door de planten achterlijk zjjn gebleven. Heden is met de verzending der eerste vruchten op Amsterdam een begin gemaakt. Door de a r r.-r o ch t b a n k te Haar lem zijn o. a. de volgende uitspraken gedaan Gedaan, te Haarlemmermeer, arbeider, we gens diefstal, tot 10 maanden. Pater, te Haarlemmermeer, arbeider, tot 10 maanden. Bij de vorige uitspraken, zegt de „Haarl. Crt.", is abusievelijk vermeld dat zekere Kimmel, te Oude-Wetering, wegens mishan deling was veroordeeld tot drie dagen. Hij werd veroordeeld tot ƒ20 boete of 14 dagen hechtenis. D. O., koopman te Lisse, is wegens te Heemstede in eene hondenkar te rijden, door het kantongerecht veroordeeld tot eene boete van ƒ0.50, subs. 1 dag hechtenis. In deafgeloopen weekwerden door de Haagsche keurmeesters afgekeurd: 1 rund, 2 paarden, 2 varkens en 1 party paardenvleesch. Omtrent den moord te Amsterdam gepleegd verneemt de „A. Ct." nog het vol gende: De vrouw M. Byi woonde met haar kind van twee jaren in het benedenhuis van perceel 23 in de lste Bloemdwarsstraat, waar zij eene wasch- en strykinrichting hield. Lang geleden reod3 had zij eene betrekking aangeknoopt met een kleermaker, welk engagement echter niet lang duurde, daar zijn ongunstig gedrag haar alle reden tot ongerustheid scheen te geven mot het oog op de toekomst. „Als ik trouw" had zjj meermalen tot de buren gezegd „dan wil ik zóó trouwen, dat ikzelf niet meer behoef te werken." Het scheen, dat dit ideaal haar onbereik baar toescheen, wanneer zy met den kleer maker huwde; zij schreef hom althans af, trots alle pogingen, welke hjj aanwendde, om haar gunstiger te z(jnen opzichte te stemmen. Zoo bleven de zaken gedurende eenigen tijd; hij kwam niet moer bjj zjjn vroeger meisje aan huis, hoewel hy nu en dan schrif telijk trachtte eene verzoening tot stand te brengen, waartoe zjj echter niet genegen scheen. Inmiddels had juffrouw Bijl eene nieuwe kennismaking aangeknoopt met zekeren decora tie-schilder, met wien zjj thans, volgens de verklaring der buren „op trouwen stond." Toen deze tijding haar vroegeren beminde ter oore kwam, geraakte deze in een vreesel(jk opgewonden toestand, waarin hij het voor nemen opvatte, haar op eene of andere wijze te dooden, welk plan bij Woensdag-ochtend ten uitvoer bracht. Te 11 uren begaf hy zich naar hare woning, waar zy in de voorkamor bezig was mot waschgoed door te halen. Aanvankeiyk scheen het gesprek zeer vreedzaam geweost te zyn, waarby hy eone laatste poging aanwendde om haar te bewegen van haar voorgenomen huwe- ïyk met den decoratie-schilder af te zien. Toen zy echter bleef weigeren, veranderde het gesprek in eone hevige woordenwisseling, en plotseling hoorden de buren eenige pistool schoten knallen, gevolgd door oen rauwen gil, waarna het weder stil werd. Het vreeselyk vermoeden, dat ten huize van mej. Byi eene misdaad werd gepleegd, bracht dadelijk de heele buurt in rep en roer; een politie-agent, die op de Gedempto Rozen gracht geposteerd stond, word ontboden, en deze klom do trappen op om zich in huis te begeven en een onderzoek in te stellen. Nauweiyks had hy echter do deur geopend, of de woesteling kwam hem dreigend met eene revolver te gemoet en belette hom met de woorden „als je binnenkomt, dan zyn de andere kogels voor jou" aan zyn voor nemen gevolg te geven. De politie-agent week dus terug en alar meerde om assitentio, die spoedig daarop kwam opdagen. Aldus versterkt, begaven de politie-agenten zich in huis, en terwyi een paar van hen zich van den woesteling meester maakten, namen de anderen het slachtoffer, in een grooten plas bloed op den grond lig gende, op, doch bespeurden geon teeken van leven meer. Spoedig daarop waren eenige autoriteiten ter plaatse, die de vermoorde vrouw per brancard naar het Gasthuis, en den moorde naar naar het polilie-bureel op de Noorder- markt lieten overbrengen, waarna van een en ander proces-verbaal werd opgemaakt. Men beweert dat de moordenaar vyf revol verschoten op zyn slachtoffer heeft gelost en dat de dood oogenblikkeiyk moot zyn gevolgd. Eene groote menigte verdrong zich den ge- heelen morgen in de lste Bloemdwarsstraat voor het huis, waar de misdaad was gepleegd. Het kind der vermoorde werd door een der buren voorloopig in huis genomen. Onder leiding van den heer Ar- mand De Potter zyn gisteren te Amsterdam van Antwerpen aangekomen ongeveer vyftig aanzieniyke Amerikaansche dames, die ge durende drie maanden eene reis door Europa maken. Door zelfmoord en wel door op hanging aan een tak van een boom heeft eergisteren een jongetje van 11 jaar te Drie huis zich van het leven beroofd. Het passief van den voortvluch- tigen Paryschen bankier Jouanno biykt 10 millioen te bedragen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1