Uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer. eerlijkheden hadden schuldig gemaakt, ont slag van rechtsvervolging, op grond dat zy zonder oordeel des onderscheids gehandeld hadden, en opzending naar een Ryks-opvoe- dingsgesticht tot hun 18de jaar. Voor het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren in hooger beroep terecht A. v. R., de man, die uit eene villa aan den Scheveningschen weg verschillende voorwer pen zou hebben gestolen en deswege door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot 18 maanden gev.-straf. Mr. D. v. Houten, als verdediger optredende, erkende dat hü ver baasd was geweest over het in deze gewezen vonnis, waarbij bekl. werd veroordeeld wegens diefstal, terwijl het bewijsmateriaal zoo zwak was. Immers, op die gronden zou men moeten aannemen, dat iemand, die zich in het bezit bevindt van eenige gestolen voorwerpen, on vermijdelijk zich aan diefstal van die voor werpen moet hebben schuldig gemaakt. Pleiter ging vervolgens in bijzonderheden de daad zaken na en concludeerde tot vrijspraak. Het O. M. verdedigde het aangevallen vonnis en reqaireerde bevestiging daarvan. D9 uitspraak is bepaald op 25 Juni. Door het epidemisch verbreiden van de pokken in de gemeenten Stad-Almeloo en Ambt-Almeloo, zal voortaan op den derden Woensdag van iedere maand, voor het eerst op 17 Juni a. s., des namiddag van 12 tot 2 uren, ten huize van de geneeskundigen in de gemeenten Zoetermeer en Zegwaard ge legenheid bestaan tot kostalooze inenting en herinênting. De hor ij k voor maten en gewich- ten te Zegwaard zal plaats hebben ten huize van E. Ooms, aldaar op Zaterdag 27, Maan dag 29 en Dinsdag 30 Juni a. s., van des voormiddags 9 tot de3 namiddags 2 uren. De minister van financiën hee.ft ter kennis gebracht van de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accjinzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, dat in omloop zijn nagemaakte muntbiljetten van tien gul- K den, gemerkt Qny-o. del- September 1878 en voorzien van de handteekeningen Gleichman, Foortermans en Met. In die biljetten ontbreekt het watermerk; het papier is in den regel van minder goede qualiteit en de onderdruk aan da voorzijde onduidelijker dan op de echte. Naar het ziekenhuis te Rotter- dam werd gisteren overgebracht een man, die door eene vrouw, wonende in de Raax- poortlaan aldaar, bjj wie h(j kostganger was, met een mes in de borst was gestoken. Door de politie te Rotterdam zou een persoon, wonende aan de Slaakkade, naar de gevangenis worden overgebracht, die twee jaren celstraf moest ondergaan wegens bedrieglijke bankbreuk. Toen men hem uit zijne woning kwam halen, bleek het, dat hij ziek te bed lag, en tevens dat hij een request om gratie had ingediend. De overbrenging naar de gevangenis zal nu moeten worden uitgesteld totdat antwoord op het request is ingekomen. (AT. it.) Omtrent den vermelden moord in de late Bloemdwarsstraat, te Amsterdam, verneemt het ,.Nbl. v. Nel." nader, dat het slachtoffer onmiddellijk dood was. Zij had één kogel in den buik en twee in de borst. Een vierde kogel, door den moordenaar voor den toesnellenden politie agent bestemd, drong over diens hoofd in den muur. Het slachtoffer was geene weduwe en zou ook niet met den moordenaar in ondertrouw gaan. Zij woonde met een zeventienjarig dienstmeisje en verdiende haar onderhoud met strijken. Een jaar geleden was zy door den moordenaar, Roozeboom geheeten, ten huwelijk gevraagd. Deze was toen barbier en kleermaker op „Meerenberg," maar se dert ontslagen en woonde nu bij z(jne zuster. Nooit had het slachtoffer omgang met hem willen hebben. Zijn bezoek wa3 dan ook 's morgens even onverwacht als ongewenscht en toen hy zich niet wilde verwijderen, zond de jonge vrouw haar dienstmeisje om politie- htilp te halen. Toen deze kwam, waren de eerste schoten gelost; nog twee volgden, één op den agent en één op het slachtoffer; alleen de laatste trof nog doel. De woestaard werd met moeite voor da woede der toegesnelde buren beschermdmet acht man moest men hem in arrest brengen. De eisch van het 0. M. tegen A. Polling, den ontrouwen boekhouder van de Diaconie te Assen, is eene hechtenis van 2 jaar en 6 maanden. Te Groningen is tegen iemand, die voor zijn vader het biljet in de stembus gedaan heeft, proces verbaal opgemaakt. Gisternamiddag kwam zekere S. te Stratum iemand te hulp, die door twee andere lieden werd mishandeld, met het ge volg, dat S. met een mes zwaar werd ge wond, zoodat men voor ziin leven vreest. De daders zijn gevat. Op het programma voor de muziek in 't Haagsche bosch van Woensdag-avond stond een toepasselijk nommereene. Joumalistenwals (van Strauss), vermoedelijk, zegt de „Haagsche Crt.", door Van der Linden tegen den lOdeu ingestudeerd om uit te drukken, hoe de journalisten dansen van pleizier dat de verkiezings-campagne achter den rug is. „Zoo de journalisten zich verheugen," zegt de Arnh. Crt., „wij gelooven, dat nog veel grooter het aantal hunner lozers is, die ver langden naar eene andere lectuur dan ver- kiezingsberichten." Gisteren hebben eenige dronken jongens den milicien W., tusschen Oudenbosch en Standdaarbuiten, bij eene vechtpartij niet minder dan zevenmalen in eene moddersloot geworpen, zijne politiemuts in tweeën gesneden en al de knoopen van zijne uniform gerukt. In deerniswaardigen toestand is de jongen opgenomen. De politie heeft de daders gevat. Naar de „Semaine médicale" van 10 Juni bericht, i3 in het lazaret te Samarow de cholera geconstateeid bij pelgiims, ko mende van Engelsch Indië, en is de onder voorzitter van den gezondheidsraad te Kon- stantinopel door den sultan r.aar den Hedjaz gezonden, om maatregelen te beramen tot verbetering van den sanitairen toestand der heilige plaatsen en om ar.d9re maatregelen van voorzorg ter voorkoming der cholera voor te schrijven. Volgens berichten uit Nieuw-York is ook in Mexico de cholera uitgebroken. Het schiereiland New-Brunswick (in de Golf van St.-Laurens) wordt door zware bo3Chbranden geteisterd. Uit St.-John wordt gemeld dat de vallei der Miramichi-rivier ééne vuurzee is. De bewoners konden slechts met moeite lijf en kleeren redden. Over eene uitgestrektheid van verscheidene mylen is het Lnd verwoest; er werden spoorwegstations, spoorwagens en telegraafl9idingen door het vuur vernietigd. Uit Quebec wordt omtrent deze ramp nog bericht dat verscheidene schepen, welke zich in de nabijheid der kust en in de St.-Laurens- nvier bevonden, met moeite aan het vuur ontkwamen. Het scheepsvolk moest, niet tegenstaande de ondraaglijke hitte, de zwaarste kleederen aantrekken om zich tegen de bran dende stukken hout te beveiligen, welke in menigte op het dek vielen. De zeelieden ver halen dat de Noordkust over eene lengte van 200 mijlen in lichterlaaie staat. Het dorp Black-Lake is geheel in de asch gelegd, waardoor meer dan 300 huisgezinnen van alles ontbloot werden. De regeering heeft tenten en levensmiddelen daarheen gezonden om in de eerste behoeften te voorzien. Tusschen Baudot en het station Macignac, een afstand van 60 mijlen, is geen levend wezen of plant meer te bespeuren, en in de-, nabfjheid van North-Andrews vonden eenige personen den dood in do vuurzee. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft giste ren opnieuw het voorstel betreffende vermin dering der rechten op koren onderzocht. Gelijk men weet, was het, eenigszins gewijzigd, van den Senaat terugontvangen. De Kamer heeft het thans met 318 tegen 119 stemmen aan genomen en bepaald dat het op 1 Aug. a. 8. ia werking zal treden. Men had beweerd, dat de uitspraak van den czaar in de zaak der grensregeling van Guyana was geschied voor de overlegging der voornaamste stukken en dat de oorzaak dezer vertraging moest geweten worden aan de bureelen van de Quai d'Orsay (departement van buitenlandsche zaken). Uit goede bron, zegt men nu, kan gemeld worden dat alle stukken, welke den scheidsrechter konden inlichten, in den bundel vooikwamen. Omtrent het vreeselijk lot der Fransche onderzoekings expeditie in Zuid-West-Afrika zijn nog weinig bijzonderheden aan het licht gebracht. De expeditie vortrok in Juli 1.1. onder aan voering van den heer Crampel uit Loango en zou zich naar het meer Tchad begeven. Tot voor weinige weke.-i word niets omtrent de reizigers vernomen, toen te Mayumba de tijding kwam, dat de geheele oxpeditie door de inboorlingen van Matonga land vermoord was en de blanken door de kannibalen waren opgegeten. In April was eene twesde expeditie uit Loango uitgezonden om den heer Crampel en de zijnen op te sporen. Intusschen is te Parijs bjj den staats secretaris voor de koloniën nog geene beves tiging ontvangen van het bericht aangaande den bovenbedoelden moord. Duitscblaud. In het Huis van Afgevaardigden diende de liberale afgevaardigde Rickert gisteren zijn voorstel in betreffende de graanrechten. De kanselier Caprivi verzocht verwerping van dit voorstel. Da regeering kan geen uit voerig debat over de graanrechten aanvaarden en zag geene reden om het standpunt, dat zij ten opzichte van de verlangde verlaging der graanrechten heeft ingenomen, te wijzigen. Reeds sedert het eindo van April is door de regeering een onderzoek ingesteld, maar dit onderzoek 13 tot officiëelo bronnen beperkt, ten einde beweging te vermijden. Alle ver kregen gegevens verschaften de overtuiging, dat er geen gebrek aan graan heerschte. Ten einde de beweging, welke de zaak veroor zaakte, te bevredigen, verzocht de regeering ook inlichtingen aan particulieren en consuls, maar voordat alle gegevens bjjeen waren, werd de regeering genoodzaakt hare omzich tige houding op te geven. De gegevens bestaan uit ramingen, welke echter groote waarde hebben. Evenwel kon de rogeering deze ge gevens niet bekend maken, omdat zij geene namen kan noemen. De regaering aldus eindigde do heer Caprivi - is zich harer verantwoordelijkheid volkomen bewust. Z(i verzocht den heer Rickert zich ook rekenschap te geven van de verant woordelijkheid, welk9 hij op zich laadt, daar een debat over de graanrechten ernstig nadeel zou kunnen aanrichten. België. De bevolking van Castelre (een onderdeel van de gemeente Baarle-Nassau) heeft zich tot de Kamer van Afgevaardigden gewend met een van 10 dezer gedagteekend adres, waarin aangedrongen wordt op bespoediging der Nederlandsch Belgische grensregeling aldaar. De Kamsr heeft het verzoekschrift naar dsn minister van buitenlandsche zaken verzonden. Hierbij dient te worden opgemerkt dat België in de gemeente Baarle-Nassau te mid- den van het Nederlandsche gebied een twintig tal verspreide stukken grond bezit, en dat het dorp zóó nauw samenhangt met het dorp Baarle Hertog, op Belgischen grond, (prov. Antwerpen), dat het daarmede eigenlijk slechts één deel uitmaakt. Groot-Brlcanuiü. Het Lagerhuis heeft gisteren het wetsont werp betreffende de Russisch-Hollandsche leeninj? bij tweede lozing aangenomen. Geljjk men weet, betreft het hier een door den hear Jackson ingediend wetsontwerp tot afcotaling van een gedeelte der genoemde leening. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury het', tractaat met Portugal overgelegd. Hjj zeide dat de regeerirg is uitgegaan van een ge voel van billijkheid en van de vurige begeerte om het volkenrecht te eerbiedigen en de vriendschapsbetrekkingen tusschen heidelan den te hernieuwen. CORRESPONDENTIE. Z.l "Wjj raden u aan uwe klachteu omtrent het voortdurend aanwezig zijn van doode gedierten (voorna melijk honden), wier uitzettende lichamen boven de watervlakte uitsteken, en van andere afzichtelijke voorwerpen in den Witten Singel en nabjjliggende slooten, ter kennisse te bren gen van hen, die tegen verwijdering daarvan en streng toezicht daarop maatregelen kunnen en dan ook wel zullen nemen. Tevens zullen zij alsdan gelasten dat de vele stukken steen op dien Singel bjj de nieuwe huizen moeten ver dwenen zijn alvorens de kastanjes geschikt zjjn, om daarmede, tot gevaar voor passee- renden, te worden afgegooid. (Vervolg.) Dokksm. 2635 Gekozen ^Mr. U. H. Huber, A 1363 Verkregen Mr. A. Kordyk, L 1174 J. Stoffel, V 143 Honlenlsse. 2S61 Herstemming: *Mr. F. J. F. M. Walter, K 1361 Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerder- voort, A 939 Verkregen Mr. J. G. Van Deinse, L 545 Oost burg. 2773 Gekozen Mr. P. C. J. Hennequin, L 1420 Verkregen ':'N. Glinderman, A 1046 Mr. L. Stevens, K 210 Hiermede is de uitslag der verkiezingen in alle districten bekend. Daar te Hontenisse niet dadelijk het aftre dende katholieke lid Walter herkozen is, is thans het aantal herstemmingen tot 26 ge stegen, waaraan 22 liberalen, 18 anti-revolu- lionnairen, 9 katholieken, 2 radicalen (Zaan dam en Schoterland) en 1 soc.-derao.(Schoter- land) deelnemen. Ten gevolge van het niet herkiezen te Oostburg van den anti-revolutionnair, die door 69n liberaal is vervangen, heeft alleen de libe rale partij tot nog toe gewonnen, nl. zes zetels, ten koste der andere partyen. Natuurlijk zijn er nu vele kansberekeningen omtrent de herstemmingen te maken. Vrij zeker zal de getalsterkte der partijen in de Kamer eenigermate veranderen. De win3t, welke reeds door de liberalen behaald is, behoeft nog slechts met enkelo plaatsen te worden vermeerderd, om de meer derheid in de nieuwe Kamer zelfs naar links over te brengen. Brengen de herstemmingen geene verande ring, dan zal de nieuwe Kamer bestaan uit 50 liberalen (than3 44), 23 anti-revolution- nairen (thans 28), 25 katholieken (thans 26) en 1 sociaal democraat (als thans). De conser vatieve party is verdwenen. Zeker is dat nu reeds zyn gekozen 41 liberalen, 21 katholieken en 12 anti-revolu tionairen. Volgens eene berekening van het liberale „H'ol." zullen bij de herstemmingen Alkmaar, Groningen, Zaandam, Veendam en Winschoten voor de liberalen wel behouden blpven. Dit zal hunne getalsterkte dan op 46 brengen, behalve wat de 21 andere herstemmingen nog opleveren. Onder deze zyn er 4, waar voor liberalen thans zitting hebben, nl. Bever- wyk, Breukelen, Enschedee en Franeker. Blijven deze behouden, dan stygt het aantal tot da 50. De vraag of de Kamer om is, zal dus geheel en al afhangen van de herstemmingen in de overige 17 districten, in eenige waarvan wel geen liberalen zitting hadden, maar nu toch in herstemming komen. De katholieke „Maasbode" zegt nu al dat het ministerie de nederlaag heeft geleden, dat het is verslagen. De ministerieele party quand-méme heeft zware verliezen geleden; reeds is de meerderheid, den vermoedelyken uitslag der herstemmingen in aanmerking ge nomen, verplaatst, en de herstemmingen zul len ongetwyfeld meer doen dan verplaatsen." „Opmerking zegt het blad verder verdient dat de Calvinistische en Roomscho anti revolutionnairen byna overal minder stem men hebben vei kregen dan Troeger, wat alleen verklaard kan worden door het verlies van den steun van een aantal Katholieken. De heer Schaepman kreeg te Wijk-blj-Duurstede byna 100 stemmen minder dan in 1888." Ten slotte zegt het katholieke blad„Ein- deiyk is de val van het bondgenootschap een feit. Op een zeer groot aantal plaatsen heb ben de Katholieken by eerste stemming een Katholiek candidaat gesteld, en waar zy dit niet deden, in minder of meerder mate aan den anti-revolutionnairen candidaat hun steun- onthouden. By de herstemmingen zal aan het bondgenootschap voorgoed een einde gemaakt worden." Met goeden moed i3 het anli-revolution- naire „Haagsche Dbl." vervuld voor de har- stemmingen. Het blad vertrouwt dat alle anti liberalen zich op 23 Juni zullen keeren tegen het liberalisme, ten einde te verhoeden dat Nederland weder door de groote ramp, van door een liberaal kabinet, gesteund door eens slaafsche liberale Kamer meerderheid, zou worden getroffen. De Katholieke „Ty'd" bepaalt zich voors hands tot deze enkele opmerking„De uit slag der nu gehouden verkiezingen is, voor zoover het nu reeds mogelijk is die te over zien, niet gunstig voor de regeering." Het liberale „Utr. Dbl." zegt dat het uit werpen van de heeren Vos de Wael en Borret

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2