N®. 9600. Donderdag XX JTmii. A®. 1891. Tweede Blad. Leiden, 10 Jnni. (§eze (Ccüiani wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in hot hoofdkiesdistrict Leiden, waar het aantal kiezers 2369 bedraagt, werden ingeleverd 1928 stembiljetten, waarvan er door het stembureel 12 van onwaarde werden verklaard, zoodat het aantal geldige stemmen 1916 en de volstrekte meerderheid 959 be droeg. Uitgebracht werden op de heeren H. J. Bool (Lib., aftr. lid) 1049 st. Mr. O. J. E. Baron Van Wassenaar Van Catwyck (A.-R. en R.-K.) 707 Mr. W. H. Jansen (R.-K.) 129 Mr. M. W. F. Treub (Radicaal) 11 Mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum (Nationaal)7 Herkozen is dus de heer H. J. BOOL. Op verschillende personen waren 13 stem men uitgebracht, nl. ieder éénJ. Graf, G. W. Grundemann, Mr. S. Le Poole, Jac. Creyghton, W. Van Leeuwen, F. A. M. J. Van der Eerden, R. Pronk, Prof. D. Bierens de Haan, J. C. Van der Bjjl, J. M. Van der Minne, 9. P. Timp, C. H. Kouw en mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis. Bij de vorige verkiezing op 6 Maart 1888, toen het aantal kiezers 2361 bedroeg en er 2134 biljetten (waarvan 2123 geldig) waren ingeleverd, verkreeg de heer Bool 1102 en baron Van Wasseneer 1014 stemmen. Aan de universiteit alhier is het candi- daats-examen in de klassieke letteren afge legd door den heer M. I. Duparc en hetcan- didaats-examen in de geneeskunde door den heer J. P. Van der Brugh. In het „Café Suisse" alhier heeft de jaarljjksche algemeene vergadering plaatsge had van de leden en de contribuanten van de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Pensioenvereeniging. Na voorlezing en goedkeuring der notulen deed de secretaris mededeehngen van den stand van zaken gedurende het afgeloopen jaar, dat wij hier woordelijk laten volgen: Het aantal leden der afdeeling bedraagt 265, dat van het waarborgfonds 23. Het aantal verzekerden is weder toegenomen en bedraagt in tarief A4 verzekerdenin tarief B4 verzekerden; in tarief C: 47 verzekerden en in tarief E: 11 verzekerden. De zittingen worden geregeld des Maandags-avonds van 8-9 uren in het Waaggebouw gehouden. De leden van het bestuur, de heeren F. De Stoppelaar en Adr. J. Van Achterberg, die aan de beurt van aftreding waren, zijn herkozen. Volgens een besluit der algemeene ver gadering van de afdeeling, heeft het bestuur zich uitgebreid en bestaat thans uit zeven leden, nl. prof. mr. H. B. Greven, voorzitter; Adr. J. Van Achterberg, secretaris; F. De Stoppelaar, penningmeester; C. H. Kouw, W. F. Verhey Van Wijk, W. C. Mulder en dr. G. M. Kruimel, geneeskundige. De bode J. P. Van Daalen blijft steeds ijverig voor het fonds werkzaam. De toestand der kas is bevredigend. Dit jaar gaf weder een langzamen vooruit gang te kennenmeer algemeene deelneming is, naar de meening van het bestuur, alleen door wettelijke regeling der Pensioenverzeke ring te verkrijgen. De penningmeester deed daarna rekening en verantwoording, waaruit bleek dat een batig saldo van ƒ156 aanwezig was. Aan de beurt van aftreding waren de heeren mr. H. B. Greven en C. H. Kouw, die even wel herkiesbaar waren. Met algemeene stemmen en applaus werden die heeren weder herkozen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tm 16 regels 1.05. Iedere rogel meer ƒ0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassoeren halten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd de heer Adr. J. Van Achter berg, tot diens plaatsvervanger de heer F. De Stoppelaar. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering gaf tot geene bespreking aan leiding, daar de werkzaamheden bestonden uit het benoemen van een lid van het hoofd bestuur en een commissaris; voor het eerste moest de heer A. Sassen, voor het tweede de heer H. B. Greven aftreden. Beide heeren zijn evenwel herkiesbaar. Het voorstel van het hoofdbestuur tot het verleenen van een subsidie van 250 over 1891 aan het bestuur van het werklieden fonds ter bestrijding van de administratie kosten van het fonds werd goedgekeurd. Met de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Door „de Leidsche Vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek" is in hare laatstgehouden vergadering besloten, den eervol ontslagen leerlingen der openbare en bijzondere scholen voor on- en minver mogenden, cursus 1890/91, evenals in de vorige jaren, een kinderfeest te bereiden. Katwijk aan Zee biedt daarvoor de geschiktste gelegenheid aan en het feest zal daar plaats hebben op Woensdag 15 Juli e. k. 't Getal feestgangers wordt begroot op omstreeks 200. Ten einde de kosten te dekkea, zal dezer dagen den ingezetenen eene inteekenlyst wor den aangeboden. Daar dit feest strekt als belooning voor getrouw schoolbezoek en be toonde vljjt, zoowel der openbare en bijzondere als die der weeshuizen, twijfelen we niet of de Vereeniging zal door ruime bijdragen in staat worden gesteld, voor die kinderen' een aangenamen feestdag te organiseeren. Der kinderen vreugd is immers ook der ouderen vreugd Beroepen is bij de Herv. gem. te Oos trum de heer Jac. Eringa, cand. te Leiden. Bedankt is voor het beroep bij de Herv. gem. te Urk door ds. J. W. H. Kalkman, te Alfen aan den Rijn. Het Rijkstelegraafkantoor te Woerden zal, te rekenen van 15 dezer, op werkdagen open zijn van 9 tot 12 uren's voor-en van 2 tot 6 en 8 tot 9 uren 's namiddags. De dienst uren op Zon- en feestdagen blijven onver anderd. B\j de verkiezing, te Amsterdam gehou den, is minder druk gestemd dan in 1888. Van de 19867 kiezers zijn er opgekomen 12184. Aan een der bureelen is proces verbaal opgemaakt tegen een niet-kiezer, die op een valschen naam aan de stemming wilde deel nemen. Den Haag: Opkomst 6369 kiezers van de 8314, dat is meer dan bij eene der vorige vrije stemmingen. Alleen bij de herstemming van 21 Maart 188S werd dit cijfer met 148 overtroffen. Rotterdam: Ingekomen van de 8316 kiezers 4625 stembiljetten. By de vorige verkiezing waren 5937 stembiljetten ingeleverd. Zwammerdam: Van de 158 kiezers 147. UtrechtVan de 3751 kiezers 1317. Koudekerk: VaD de 285 kiezers 261. Van de 57 kiezers van leden der Tweede Kamer in de gemeente Valkenburg zijn er gisteren 55 aan de stembus verschenen. Alzoo ontbraken er slechts 2 op het appèl. Jhr. Hartsen, minister van buitenland- sche zaken, vertoeft thans op zijn buiten verblijf „Bouwzicht", te Hilversum. De ópper-ceremoniemeester maakt be kend dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Regentes, voor den t(jd van acht dagen, ingaande heden, den lichten rouw heeft aangenomen wegens het overlijden van H. K. H. mevrouw de prinses Wilhelmina Maria van Denemarken, weduwe van Z. H. hertog Karei van Sleeswyk-Holstein-Sonder- burg-Glücksburg. Deze rouw wordt gelijktij dig gedragen met dien voor wijlen Z. M. den Koning. Be heer C. P. T. Bigot is, naar de „Portefeuille" meldt, aan het gezelschap van het „Grand Théatre" verbonden. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 11 en die van den mi nister van binnenlandsche zaken op 13 dezer niet gehouden worden. Het stoomschip „Schiedam", van Balti more naar Rotterdam, is 9 Juni Dover gepas seerd de „Burgemeester Den Tex", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 10 Juni van Port-Said; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 10 Juni Scilly; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Juni van Southampton. Bjj koninklijk besluit is, met ingang van 10 Juni 1891, aan J. Sijpkens, op zijn verzoek, 6ervol ontslag verleend als burge meester van Bellingwolde. Met ingang van 1 Juli 1891 aan den com mies der telegraphie lsto -kl. J. A. Carbasius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Juli 1891 de directeur van het telegraafkantoor te Purmerend, C. Zijlstra, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontheven en benoemd tot commies der tele graphie van de 1ste klasse. Gemengd Nlenwe. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Het aantal politieke blaadjes der centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging en van het comité van christelijk-historische kiezers, dat aan de kiezers dezer dagen werd rondgezonden, was niet gering. Wie ze echter zeker niet met warmte begroet zal hebben, was de post bode van Leidon op hier. Aanbevelenswaardig echter was voorzeker het opschrift op het couvert, zoowel van eerstgenoemde kiesver eeniging als van het comité van christelijk- historische kiezers „Verzoeke des Zondags niet te bezorgen." Op eene boerderij in den Grooten IJpolder is gisteren ondor het werkvolk, dat kort geleden uit België overkwam, weder een geval van pokken geconstateerd. De dokters te Amsterdam zijn druk bezig met inenten. De eerste nieuwe Andyker aard appelen (muisjes) zyn door de coöperatieve vereeniging „Akkerbouw" naar Amsterdam verzonden. Gistervoormiddag, tydens een hevig onweder, is eene compagnie grenadiers van het garde-regiment „Kaiser Franz", op het Tempelhofer veld by Berlyn exerceerende, door den bliksem getroffen. Vier man zyn zwaar gekwetst; twee daarvan hopeloos. Ook de kapitein is zwaar gewond; het paard, waarop hy zat, werd door don bliksem dood geslagen. Voorts zijn 25 man licht gekwetst. Op den Ssten dezer heeft de Vesuvius breede stroomen lava uitgeworpen. De directeur van het observatorium aldaar heeft verklaard dat deze uitbarsting in ver band staat met de jong6te aardbevingen in Italië, en dat deze meestentyds in eene ont- barsting der Vesuvius eindigen. De „Standard" ontvangt het be richt uit Weenen, dat aldaar officiéél is mode- gedeeld dat de geruchten omtrent cholera gevallen te Cairo ongegrond zyn. Volgens een bericht in de „Bam berger Bliitter" zyn Zaterdag-avond jl. op het exercitie-terrein by Bamberg twee esca- drons ulanen by een schyngevecht zóó hevig op elkander ingereden, dat verscheidenen der ruiters verwondingen opliopen. De jury te Londen deed gisteren uitspraak in de zaak van den luitenant-kolo nel Sir William Gordon Cumming, die eene aanklacht van laster ingediend had tegen vyf heeren en dames, met wie hy eenige maan den geleden baccarat gespeeld had en die hem beschuldigd hadden valsch te spelen. Sir William had toen eene schuldbekentenis onderteekend op voorwaarde, dat over de zaak verder het stilzwygen bewaard zou worden. Daar het desniettemin was uitgelekt, daagde hy zyne beschuldigers voor den rechter. De verhooren, in welke o. a. de Prins van Wales als getuige was opgekomen, hebben verschei dene dagen geduurd. De jury heeft de aanklacht van Sir William Gordon Cumming ongegrond verklaard en zpne beschuldigers in het geiyk gesteld. De werkstaking der Omnibus- beambten te Londen. Nadat door do direc- tiën der „General Omnibus-Company" en de „Road Car Company" den beambten was medegedeeld in hoeverre aan hunne eischen zou worden tegemoetgekomen (zie ons vorig nommer), werd door de beambten eene ver gadering belegd ter bespreking van den toe stand. Het resultaat daarvan was, dat de thans gestelde voorwaarden niet aannemelyk waren. Onder anderen bleef men vasthouden aan den eisch, om de koetsiers en conduc teurs, die tot nog toe niet gestaakt hadden, te ontslaan, eene handelwyze, waartoe toch geen enkele werkgever zou kunnen overgaan. De leider Sutherst verzocht thans gehoor by de directie der „G. O.-Cy." en bepleitte nog maals de zaak. Daarby waren tegenwoordig eenige trouw gebleven beambten, die der directie waren komen verklaren, dat zy met hun toes'and volkomen tevreden waren, en zy zeker Zondag 11. zouden hebben blgven rijden, zoo dat mogeiyk ware geweest. Sutherst werd by de herhaling zyner grieven telkens door deze beambten in de rede gevallen en tegengesproken. Des avonds had weder eene groote meeting in „Victoria-Hall" plaats, waar Sutherst zyn wedervaren mededeelde, en werd vastgesteld, dat de eisch voor de loonen zou zynvoor de koetsiers 7 sh. per dag, voor de conduc teurs 6 sh. en voor de arbeiders 5 sh. De toestand van het omnibusverkeer was des Maandags dezelfde als den dag te voren. Alleen enkele kleinere maatschappyen onder hielden het verkeer onder geleide van politie en vroegen ongehoorde pryzen. Ook eenige „Road-Car"-omnibussen hervat ten den dienst, daar het gerucht ging, dat alle eischen zouden worden toegestaan. On- middellyk werd dfc aan het strike comité ge seind, waarop het bericht kwam, dat het ge rucht valsch was. De voertuigen werden toen weer naar de stallen teruggebracht. Zelfs werd in den loop van den dag een bus van de „G. O.-Cy.", met passagiers bela den, in Chancery-lane gezien. Onmiddeliyk werd zy door eenige strikt ts in cabs achter volgd en ingehaald. Den koetsier werd aan gezegd naar den stal terug te ryden, en de passagiers, die voor een gevecht tusschen de werkstakers en de politie vreesden, stegen uit. Op verschillende plaatsen werden dergelyke tooneelen herhaald. Op Maandag verlieten slechts 12 omnibussen het station aan de „London bridge". Uit 't verkiezingsleven in Enge land. - Een candidaat, die den boer op ging om stemmen te winnen voor zichzelven, kwam in de woning van een kiezer, maar vond er alleen de vrouw des huizes. „Hoe gaat het u, mynheer Wat ben ik blyde u te zien! Ik heb in zoolang niet vai> u gehoord." „Dank u", antwoordde de candidaat, „ik hoop dat het u ook goed gaat en dat uw echt genoot ook in den besten welstand verkeert. Ik kom vragen om zyne stem." „Het spyt my dat hy niet thuis is,", ant woordde de juffrouw. „Hij heeft zpne stem al beloofd aan den anderen candidaat, maar ik ben er zeker van, dat hp hem u ook zou be loofd hebben, - hy kent u al zoo lang."

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5