Vermits op de gemeente-begrooting geen post aanwezig is, waarop gemeld bedrag zoude kunnen worden gevonden, geven B. en We. den gemeenteraad in overweging aan de be groeting; dienst 1891, een Iiiëüw artikel toe té ïoégèii„Kósten van het draineeren van het achtergedeelte van het Schuttersveld," Hoofdstuk III art. 7 Volgn. 104a, terwtjl zy tevens voorstellen om tot dekking dier kosten genoemd bedrag af te schrijven van den post voor Onvoorziene Uitgaven en bieden zij den Raad ter vaststelling aan een staat van af- en overschrijving tot een bedrag van S00. Aan de universiteit alhier is het can- didaats-examen in de rechten afgelegd dooi den heer J. Wolterbeek Muller; het theore tisch geneeskundig examen doo: den heer J. N. Delmaar. Bjj koninklijk besluit van 6 dezer is aan dr. M. De Vries, met ingang van 1-5 Sep tember a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Ryks Universiteit alhier. Er bestaat gelegenheid tot verzending dêr correspondentie naar Nieuw York en Balti more. door middel van het stoomschip „Edam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen ochtend om 11 40 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Ds. G. Vlug te Leiderdorp heeft het be roep naar de Ned.-Geref. gemeente te Baren- drecht aangenomen. Het stoomschip „Ardjoeno," van Rot terdam naar Batavia, arriveerde S Juni te Colombo; de „Oranje-Nassau" arriveerde 8 Juni van AVest-Indië te Nieuw Yorkde „Prins Hendrik," van Batavia naar Amster dam, vertrok 6 Juni van Padang; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 8 Juni St.-Vincent; de „Schiedam," van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 8 Juni Prawlepoint; de „Voorwaarts," var. Am sterdam naar Batavia, passeerde 7 Juni Perim de „Prins Willem III" arriveerde 6 Juni van Amsterdam te Paramaribo de „Merapi," van Rotterdam naar Java, is 8 Juni van Perim vertrokken. Bij koninklijk besluit is met ingang van den lsten April jl. toegekend: a. aan den eervol ontslagen teekenaar lste k). L. Happee bjj 's Rjjks werf te Amsterdam, wegens meer dan 65-jarigen ouderdom, een pensioen van 934 's jaarsb. aan den eervol ontslagen lsten teekenaar J. A. Ter Welde en den eervol ontslagen schipper B. De Kam, beiden van 's Rijks werf le Amsterdam, wegens meer dan 55 jarigen ouderdom met een diensttijd van meer dan 10 jaren, een pensioen, onder scheidenlyk van ƒ1100 en ƒ841 's jaars. De officier van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht dr. I. G. Ten Noover de Brauw. met ingang van 21 Juni a. bevorderd tol officier van gezondheid lste kl. De hoer P. W. Schipper, arts, benoomd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Neder).-Indie. De heer mr. A. J. Redeker, laatstelijk voor zitter van den landraad te Semarang, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Het was heden een dier dagen, waarop een gedeelte der Nieuwsteeg alhier voor rjj- en voertuigen is afgesloten en die straat een eindje voor loopenden moeilijk heden oplevert, wegens verkoopir.-g van be leende en binnen bepaalden tijd niet terug verlangde panden aan de Stadsbank van Lee ning, meer in het bijzónder wegens het daartoe gespannen groote zeil, dat de koopers, koop sters, kijkers enz. scheidt van den blooten hemel of den nuttigen dienst doet van reuzen- parapluie, zooals vandaag. Onder dat zeil bevonden zich hedenmorgen ook vrouw T. en een mannelijk persoon als heer gekleed. De laatste wa3 dicht bij de eerste gaan staan. Met welk doel Het was hem om den inhoud van den zak der vrouw te doen. Misschien niet voldoende op de hoogte van vrouwen-kieedy, tastte de onhandige zakkenroller echter mis en kwam met zijne hand in een ander kleedmgstuk der vrouw. Het goede mensch schrikte natuurlyk, maakte alarm en de „heer" rende inmid dels teugelloos voort, op een afstand door eenige personen gevolgd. Ook de politie was weldra aan het jacht maken op d6n onhandigen, maar vlugbeemgen gruwdief. De ve:dacht) is zekers S. Héden inoïgen, omstreeks negen uren, kwam een jongen met een wagen, be laden met flesschen bier, van de vrjj hooge Vli tterug afrijdon tegen het huis vaa een schoenmaker aldaar, hetgeen ten gevolge had dat de natte inhoud op de reeds sterk doar don regen besproeide straat terechtkwam. De ilesschen en de verschillende soorten bier lagen in wanorde dooreer.. Ook de kap van den wagen was deerlijk gehavend. Gisteravond zag een voorbij- ganger in eene sloot buiten de Mcrschpooit, nabij het hospitaal, eene pet en een klomp diijvende. Daar een jongetje van vier jaar uit de Plesnianslaan was gaan visschen, dacht men dadelijk dat het kind naar alle waar schijnlijkheid zou zijn verdronken. De politie was dan ook druk aan het dreggen. Men zie verder do in dit nommer voorkomende adver tentie betreffende de vermissing van een kind. Door den r y k s-v eldwachter A. J. K., te Leiden, is proces-verbaal opgemaakt tegen S. S., wonende te Leiden, wegens het visschen met eene gebbe in gemeente-water van den Witten Singel, zonder voorzien te zjjn van eene vischakfe of vergunning, Zondag-avond sprong e6n dienst meisje, ter hoogte van de villa van den heer T. aan den Nieuwen Badhuisweg, uit de stoomtram der S.-S., komende uit Den Haag, juist op het oogenblik, dat eei.e tram uit Scheveningen passeerde. Een harer voeten werd verbrijzeld en moest gisterochtend wor den afgezet. In Den Haag is opgericht eene Maatschappij, welke zich ten doe! stelt het bouwen en exploiteereii van villa's op do badplaats ScheveningeD. Als directeur is op getreden de beer G. C. Pauptit te Scheve ningen. Op de Scheveningvche wieler- baan is de tweede der wielerwedstrijden van dit jaar gehouden. De tribune, welke evenals vorige keeren met vlaggen was versierd, was slechts zeer matig bezet. Le reden van deze minder tal rijke opkomst zal wel te zoeken zijn in het onaangename, gure weder, dat voor publiek zoowel als voor rijders zeer bindeilijk was. Vooral hadden de laatstgenoemden hevig te kampen met den vry sterken wind. Voor de Utrechtsche rechtbank werd gisteren behandeld de indertijd zooveel besproken zaak van het duel, waarvoor nu terechtstonden F. B. A. M. H. en H. C. J. t. B., beiden wonende te Utrecht. Naar men weet, had het tweegevecht onder de gemeente Houten op 20 Maart plaats en bekwam geen der partijen lichamelijk letsel. Tegen ieder werd thans eene gevangenisstraf van 14 dagen geéischt. Uitspraak over 14 dagen. Omtrent den vadermoord, eenige dagen geleden te Sellingc-n voorgevallen, schrijft men aan de „N. Gron. Ct." nsder, dat de geldzucht in den slechtsten vorm indordaad de aanleiding was tct het misdrijf, even eenig als afschuwwekkend. De ver slagere, de arbeider J. L. Koning, 70 jaren oud, was tehuis bjj zijne eigene dochter en zijn schoonzoon, Mulder of Muller geheeten. Esnigen tjjd geleden ging de jongste zoon van hem een6 vrijwillige verbinlems aan bjj het leger in IndiO. Overeenkomstig zijne be lofte, zond hij zijn ouden vader, door middel van een postwissel, 25, als deel van het verkregen handgeld. Van dat buitenkansje gaf de oude man ƒ10 aan hen, bjj wie by inwoonde; de overige 15 bracht hy in be waring by e9n buurman, in wien hy meer vertrouwen meende te kunnen stellen. Dat hy juist heeft gezien, is gebleken; om het restantje machtig te worden, moest de oude uit den weg. Volgens gerucht had deze laatste tydens de inwoning by M. zich tegsnover iemand van gezag eens uitgelaten, dat, mocht hij soms plotseling overlijden, er wel eene byzondere oorzaak voor zou kunnen zijn. Is dit juist, dan valt ook daaruit af te leiden, welke behandeling den vader tydens zijn leven werd aangedaan. Om aan zelfmoord te doen gélooven, was om den hals van het slacht offer een eindje touw gestrengeld en dit boven het hoofd vastgemaakt; de inrichting daarvan most echter by het onderzoek dadelijk zeker heid hebben verschaft, dat niet de verslagens, maar anderen dien quasi-sirop hadden aan gebracht. Do gearresteerden hebben twee kinderen, het oudste is bij een familielid te S. achter gebleven, het jongste, een zuigeling, deelt mede in de afzondering. Volgens 6ene andere lezing woonden de gearresteerden J. M. en zijne vrouw (dochter v.an den vermoorde) bjj den ouden man in. Den grond, waarop de man woonde, had hij in eigendom, op erfpacht n.h, en de woning be hoorde hem eveneens. Nu hadden dochter en schoonzoon ook ken nis gekregen van den inhoud van een brief, dien de jongste zoon aan zijn vader geschre ven had, en waarin, geloof ik, over bovenge noemde som gelds gesproken werd. Of de verstandhouding tusschen vader en kinderen veel le wenschen ovorliet, ófwel,is die luttele 25 als oorzaak te beschouwen'? Volgens dit bericht vond mon het ïyk van den ouden man hangende. Naar verder wordt medsgedeeld, moeten de daders bekend hebben, bunnen vader eerst vermoord (doodgeslagen'?} en daarna, tot over maat van wreedheid, opgehangen te hebben. Het laatste alleen, om de wereld te doen ge- looven, dat d verslagens, het leven zat, zich- zeiven v„n kant had gemaakt. De heer v. IV. en zyno echtgenoot?, te Tiel woonachtig, die Zondag-avond met den trein van 9.3 naar Tiel moesten vertrekken en van het lste naar het '2de perron van het centraalstation te Utrecht wilden gaan, keer den, door eene verkeerd begrepen waar schuwing, op den overloop terug, en kwamen daardoor in aanraking met de locomotief van den trein uit Den Boscb, welke juist vooruit ging. Niettegenstaande deze onmiddeliyk tot stilstaan werd gebracht, is een voet der dame zwaar beschadigd. Overbrenging naar bet ziekenhuis W6rd noodzakelijk geacht, nadat op bet station door dr. Lamping onmiddeliyk do eerste geneeskundige hulp was verleend. Per raderbaar werd d i dame naar het ziekenhuis vervoerd, waar de voet is afgezet. Te Berlijn is een telegram on t- vangen van den Duitscben gezant te Iionstan- tinopel dat alle gevangengenomen reizigers, die by den overval van den Ooster trein door de roovers werden weggevoerd, tegen betaling van het losgeld op vrye voeten zyn gesteld. De reizigers zyn reeds op weg naar Kirkilisse. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de verlaging der invoerrechten op granen in zyn geheel aangenomen. De gérant der anarchistische „Revolte is wegens een boleedigend en opruiend artikel aangaande het leger door het Hof der Seine tot een half jaar gevangenis en 800 fr. boete veroordeeld. De Fransche pers heeft lang geaarzeld een oordeel uit te spreken over do Jodenver volging in Rusland. Maar eindelyk heelt nu de „Temps" een hoofdartikel aan dat onder werp gewijd. „Ieder", zegt zy, „dio zou willen ontkennen, dat de Joden-quaestie in Rusland hoogst ernstig, teeder en ingewikkeld is, zou züne oogen voor de duidelijkste bewijzen moeten sluden. AVij zyn niet geroepen, eene oplossing voor te stellen. Dit alleon is zeker, dat Rusland, door de moderne beschaving te verloocberen, door zyne vrienden te bedroe ven en zijne vijanden grond tot veroordeeling te geven, niet met eer en voordeel eene moei lijkheid, welke het niet heeft veroorzaakt, zal te boven komen." Groot-Britamiiü. De werkstaking dor Londensche omnibus beambten is nog in vollen gang. AVanneer men bedenkt dat in Londen dageiyks een 2C00-tal omnibussen rydt, dan is het licht te begrijpen, dat de straten thans etn vreemden indruk maken. De middernacht meeting in den Yictoria-Hall werd door or ge- veer 5000 personen bygewoond, die de ver gadering openden met het zingen van „Bri tons never will be slaves". Over het geheei was er zulk een rumoer, dat de leider, Sutlierst, slechts eene korte rede hield, welks eindigde met een driewerf hoezee voor den twaalfuur-werkdag. Des Zondags vielen er ver schillende ongeregeldheden voor. De werksta kers wisten menig koetsier, die den bok trouw was gebleven, te oveneden, waarna dan het voeituig in triomf naar de stallen werd terug gebracht. Van de zyde der „Ger.eral Omnibus Company," welke 1000 omnibussen bezit, is nog geenerlei toenadering vernomen, dochce directie der „Road-Car-Company" heeft haren beambten toegezegd, dat zij hun Maandag voorstellen van eere nieuwe regeling zou doen, welke in hun toestand veel verbetering zou brengc-n. In de gisterc-n door het Lagerhuis ge houden zitting verklaarde sir James Fergusson, dat tusschen de Vereenigde Staten van Noord- Amerika en Brazilië eene schikking is tot stand gebracht, waarbjj het stelsel van dif- ierentiëele rechten op de Noord-Amerikaansche producten wordt toegepast. De schikking heeft eenige overeenkomst met die tusschen de Vereenigde Staten en Spanje, doch de voor- waarden van deze laatste zyn nog niet open baar gemaakt. Vereenigde Statu::. De minister van landbouw, de heer Rusk, heeft een uitvoerig reglement uitgevaardigd voor schepen, welke veo vervoeren. Derge lijke vaartuigen moeten zich bij dep. minister voorzien van een certificaat, dat geldig is voor een jaar en waarop o. a. is aangegeven, hoeveel stuks vee met het schip mag worden vervoerd. Voorts wordt in het reglement ook bepaald, hoevo3l ruimte op het eek ter be schikking van het vee moet worden gesteld en welke andere inrichtingen vc-or de ge zondheid en de veiligheid van het vee moeten worden aangebracht. Telegrammen. STOCKHOLM, 8 Juni. Nadat de kroonprins gedurende de laatste twee dagen door eene lichte ongesteldheid was aangetast, kreeg hjj gisteren zware hoofdpyn en pjjr. in de ge wrichten, zoodat hy hot bed moest houden. De geneesheeren verklaren dat zjjne ziekte de influenza is. De temperatuur van den lyder was heden 30'/a- SHANGHAI, 8 Juni. Ernstige O-geregeld heden hebben te AVusneh plaats gehad. De inlandsc'ne bevolking vermoordde een tolbe ambte en een zendeling en verbrandde vele huizen. De vrouwen en kinderen cei Euro peanen zyn in veiligheid. LONDEN, 8 Juni. (.AA REene belangrijke samen komst heeft hedennamiddag plaats gehad tusschen de directeuren van de „General Omnibus Company", de „London Roaöcar Company" en eonige privaat bezitters van om nibussen, waarin besloten werd, de werksta kers de volgende voorwaarden aar. te bieden. Een werkdag van twaalf uren, beginnende den lSden Juli a. s. De loor.en als volgt: koetsiers C shillings per dag, en na een jaar 6sh.; conducteurs 4'/j sb. per dag, en na een jaar 5 sh.; paardenoppassers 4 shillings per dag; stalknechten 4 sh. per week, per omnibus. Daarentegen worden de eischon af gewezen om een veer tien daagse her. vacantie- dag en om de trouwgebleven beambten te ontslaan, die gisteren en heden beproefd heb ben de omnibussen te laten afrijden. Men gelooft dat het comité der werkstakers bovenstaande voorwaarden afwjjien en de werkstaking voortzetter, zal. BUCHAREST, 9 Juni. De minister van financiën heeft by de Kamer een ontwerp ingediend tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten. AYEENEN, 9 Juni. De begrootingscommissie h6eft de besprekingen over het ontwerp be treffende de patent-belasting geëindigd. De minister van financiën deed uitkomen dat het, met het oog op de steeds stijgende uit gaven, gevaarlijk zou wezen de bronnen van inkomst te verminderen. NIEUAY-YORK, 9 Juni. Blyker.s een tele gram uit Haiti werd de poging tot het ver dekken van een opstand door de regeerlng op bloedige wyze onderdrukt. Op bevel van president Hippolyte werden de opstandelin gen in groeten getale in de straten,dood- geschoten. Te Port-au Prince staan de zaken geheel stil. PARIJS, 9 Juni. De Boulangistische afge vaardigde Millevoye maakt een schryven openbaar, waarin by verklaart dat de mede- deelingen, welke prins Napoleon Bonaparte hem over het Engelsch-Italiaansche tractaat heeft gedaan, horhaaldelyk door den prirs werden gezegd en wel op duidelyke en ondub belzinnige wyze. LONDEN, 9 Juni. Ia het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Aktype een voorstel inge diend, dat als grondslag moet dienen voor de wettelijke regeling van het „vrije onder was." Volgens dat voorstel zal aan elke lagere school eene uitkeering verleend worden van 10 shilling per leerling. Elke school, waar do bijdrage niet meer dan 10 sh. bedraagt, zal dan eer.e vrye school worden. Op dezo wyze zouden 2/3 van de nu bestaande lagere scholen vrije scholen worden. Een voorstel van der.zelfden afgevaardigde omtrc-nt het kos teloos onderwys in Engeland en Y7a!es is aangenomen. De minister Smith deelde mede dat de regeering weldra een gelijksoortig ont werp betreffende Icilar.d en Schotland zal :r. dienen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2