N#. 9599 "Woensclag lO Jimi. fro ^891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uitslag Verkiezingen. Feuilletona DOKTER JAM. Leiden, 9 Juni. LEIDSCH gg| DAGBLAD. -- Ten einde den uitslag der verkie zingen voor de Tweede Kamer morgen zoo snel mogelijk Ier kennis van be langstellenden te brengen, hebben wij, als gewoonlijk, bijzondere maatrege len genomen. Zoodra de uitslag van elk distriet 2a den loop van den dag ons per tele graaf bekend wordt, zullen wij dien aan ons Bureel doen aanplakken. Verzekering van Werklieden. Ia hot begin ran l;et vorig jaar dieaden B. en Y/s. by den gemeenteraad in een voor stel betrekkelijk hst verzekeren tegen invalidi teit en ongelukken van werklie Jen, werkzaam bil aannemingen voor de gemeente of in dienst van de gemeente. Z;j stelden daarbij voor hun College te machtigen in do bs3tekken van aanbesteding de voorwaarde op te nemen, dat de aannemer verplicht is zijne werklieden tegen ongelukken te verzekeren, overeenkomstig door hun Col lega goed te keuren bepalingen. Tot dusverre is dit voorstel nog niet in behandeling genomen, omdat het, volgens B. en Y/s. wenschelyk bleek nadere onderzoekingen in te stellen of met het aanhangig voorstel voldoende in de belangen van de werklieden werd voorzien. Het komt B. en Y/s. nu hst meest gevrenscht voor de verzekering te doen sluiten by eer.e solide Yerzokoringsmaatschaypy, behouders de nood-ge coirtióie, dat in voorkomende ge vallen de .verzekerde scm werkelijk aan de belanghebbenden wordt uitgekeerd en verder aÜ9en ten behoeve van de by of op het werk dienstdoende werklieden. Te dien einde kan in de poüs eene bepaling worden opgenomen, dat de uitkeenng door da Maatschappij geschiedt aan het Gemeente bestuur, door wien alsdan de uitbetaling aan do belanghebbenden plaats heeft. Eene bepaling als te Botterdam is aange nomen, Jat de daarby bedoelde bedragen van de aannemingssom worden ingehouden, scbynt wel wat drukkend voor de aannemers, of kan althans bij onverhoopte ongevallen zeer druk kend worden, terwijl de betaling van de bij de statuten dor Verzekeringsmaatschappij bepaalde premiën, uit don aard der zaak, met het oog op het groot aantal deelnemers, minder nnantiëele opoffering vereischt. Overigens behoeft eene verplichting tot ver zekering niet bjj elke aanbesteding van ge meentewege te worden opgenomen, aange zien er tal van aanbestedingen voorkomen, waarbij in den regel geen gevaar voor onge lukken is te duchten. Vermits echter daaromtrent geene vaste grens kan worden aangewezen, meer.en B. en V/s. dat de beslissing, bij welke aanbe stedingen de verzekérii>g3vsrplichtir.g zal wor den opgenomen, aan hun College na advies van de Commissie van Fabricage kan worden overgelaten. In het bovenaangehaald voorstel werd verder mede in overweging gegeven de stads- werklieden te verzekeren. Hit is B. en Wa. evenwel bij nadere over weging voorgekomen dat zoodanige verzeke ring inderdaad overbodig kan worden geacht. Eij ziekte toch, en dus ook in geval van tijdelijke ongeschiktheid voor het werk ten gevolge van een ongeval, wordt naar om standigheden 6en deel van het loon of som tijds het gehee'.e loon uitbetaald. Is er sprake van voortdurende ongeschikt heid wegens ziekten, wonden of gebroken, ten gevolge van de uitoefening hunner functie bekomen, dan geeft de Verordening op het verleonen van pensioen ook aan de stads- werklieden aanspraak op c-en pensioen ton bedrage van twee derde gedeelten hunner bezoldiging. Alleen is niet voorzien in het geval, dat het ongeluk den dood ten gevolge heeft, in welk geval de kans bestaat dat dé weduwe en de kinderen onverzorgd achterblijven, voor zooveel althans niet uit de kas v n eer.e of andere veroeniging in de behoefte eeniger- male wordt voorzien. In dit opzicht bestaat er alzoo eene leemte in onze gemeentelijke Pensioen verordening, welke, zeggen B. en Ws., uit cien hoofde zoude kunnen worden aangevuld met d3 be paling, dat, wanneer een in dienst bekomen' ongeluk öeu dood van een werkman tengevolge heoft, aan zijne eventueel na te laten weduwe of kinderen beneden de 18 jaren een pen sioen wordt verleend tot een zeker bedrag, dat h. i. gevoeglijk zoude kunnen worden vastgesteld op de helft van het bedrag, waarop de overledene aanspraak zoude hebben kunnen maken, wanneer het ongeluk niet den dood ten gevolge had gehad. Dusdanige bepaling behoeft echter niet te worden toegepast op alle ambtenaren en be dienden, vallende in de Verordening op de pensioenen, maar zoude, volgens B. en Ws., moeten worden beporkt tot de stadswerklieden, de werklieden by de Gasfabriek, de brug- PRIJS DEZER COURANT: Voor Lc-iden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. GO i Zwijgend volgde hjj hem; maar zij hadden r.og slechts een klein eindje afgelegd, toen zij voetstappen achter zich vernamen. „Voor den duivel!" zeide de oppa33erver schrikt, „als de dokter ons bier ziet, is alles verloren." Alfred was eveneens ontsteld; zulk eene ontmoeting kwam hem ook niet ge- wenscht voor. Haastig opende de oppasser eene deur. „Ga hier binnen", fluisterde hij, ang3tig om zich heen ziende; „zoodra het gevaar voorbij is, kom ik terug; dan zetten wij ons werk voort." Er was geen sprake van lang bedenken, want de voetstappen lieten zich steeds dui delijker hoeren. Alfred trad do cel binnen en de oppasser trok zonder leven te maken de deur dicht. De jonge man luisterde tot hij het geluid der voetstappen niet meer hoorde; nu eerst nam hij het vertrek op, waarin hij zich bevond. Het was eene er.g9 cel, welke niets anders bevatte dan een bsd, eer.e kleine tafel en 6en stoel; dezs meubelen waren met ijzeren krammen aan den muur bevestigd! Heel in de hoogte, byna aan den zolder, bevond zich een klein venster, met ijzeren staven voorzien, dat slechts een flauw licht binnenliet. Alfred moest er onwillekeurig aan denken, dat zijn vader vjjf-en-twintig jaren van zijn leven in zulk eene C6l had doorgebracht. Vjjf- en-twintig jaren, waarvan elke dag hem eeno eeuwigheid geweest wast De oppasser liet lang op zich wachten; sinds vyf minuten wa3 alies weer stilwaarom kwam de man niet? Alfred keek op zijn horloge; hy hield het in de hand om den minuutwijzer te volgen. Weder verstreken vyf minuten en nog liet zich geen geluid hooren. Een vreeselijk ver moeden rees er in de ziel van den jongen man op, hij snelde naar de deurzjj was gesloten. Doch dat was te begrijpen; van binnen kon de deur natuurlijk niet geopend worden, en de oppasser had haar achter zich dicht getrokken, zor.der daarmee iet3 kwaads in den zin te hebben. Hij wachtte r.og weer tien minutener kwam geen mensch. Zijne bezorgdheid nam toe; hij bon3de onstuimig op de deur; het wachters, de agenten van politie en den machi nist en den assistent by de stoombrandspuit en het Liernurstelsel. De overige ambten en bedieningen, in de Verordening vermeid, leveren niet zoodanig gevaar op, dat daardoor eene exceptioneele bepaling als waarvan thans sprake is, zoude zyn gerechtvaardigd, terwyl de belanghebbende personen ongetwijfeld in de gelegenheid zijn hun leven by solide Maatschappijen te ver zekeren en daardoor hunne na te laten betrek kingen eventueel voor gebrek te behoeden. Het ligt dan ook, naar de meening van B. en Ws., allerminst op den weg van het gemeentebestuur om aan alle beambten der gemeente aanspraak te geven op een pensioen voor hunr.e weduwen en weezc-n. Het geldt hier slechts eeno exceptioneele bepaling; een optreden van het gemeente bestuur alleen in die gevallen, waarin naar billijkheid moot worden ondersteld, dat do belanghebbenden niet in staat zijn om zeiven de noodige maatregelen te nemen. Met wijziging en aanvulling van hun boven aangehaald voorstel van 10 April 1S90 geven B. en Ws. den gemeenteraad alsnu in over weging lo. hun College te machtigen omvooitaan in de bestekkeD, die daartoe naar hun oor deel aanleiding geven, aan den aannemer de verplichting op te leggen alle bjj het aange nomen werk in dienst te stellen onderbazen, opzichters, werklieden enz., niemand uitgezon derd, tegen ongelukken te verzekeren over eenkomstig door het Collego van B. c-n Ws. goed te keuren bepalingen, o. a. daartoe strekkende, dat de noodige zekerheid worde verkrogen voor de richtige voldoening door d.-n aannemer van de verschuldigde promiên en dat de eventueel door de Verzekerings maatschappij verschuldigde uitkeeringen aan het gemeentebestuur worden uitbetaald ten behoeve van de daarop rechthebbenden. 2o. aan de Verordening van 4 December 1834, betreffende het verleonen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en ■bedienden (Gem.biad No. 5 van dat jaar), ge wijzigd by de Verordening van 3 December 1SS5 (Gem.biad No. 5) tw9e nieuwe artikelen 10« en 106 toe te voegen, luidende als volgt: Art. 10a. Boven en behalve de bepalingen, in de voorgaande artikelen vastgesteld ten opzichte van de gomeente-ambtenaron en -be dienden in het algemeen, kan, wanneer stads werklieden, werklieden bjj de Stedelyke Gas fabriek, agenten van de politie, brugwachters, de machinist of diens assistent bij de stoc-m- b eef daarbuiten even stil als te voren. Was hjj wez9nlyk een gevangen man? Was het plan, dat hy mot Tom gemaakt had, ver raden? Had Tom zelf hem in de val gelokt? Al deze vragen rezen bij hem op, maar hij vond er geen antwoord op. Weer riep en klopte hy, onstuimiger dan te voren. Al mocht zijn plan ook in duigen vallen, sla hjj zelf maar vry was! Hjj wilde bij de politie aangifte doen van de mede- deelingen, welke hij van Tom ontvangen had hy zou niet rusten, vóór dat er nog eenmaal een onderzoek ingesteld werd en dan zou er geen plekje ondcorzocht blijven. Eindelijk, na een uur, lieten zware voet stappen zich hooren, d9 deur werd geopend en dokter Janin trad met twee oppassers de cel binnen. „Wat beteekent dat leven?" vroeg Janin op strengen toon. „Dokter, zijt gij dol?' antwoordde Alfred overbluft. „Uw oppasser heeft my hier opge sloten, maar ik wil aannemen, dat het eene vergissing is geweest." „Volstrekt niet!" viel de doktor beminde rede. „In mjin huis kan zulk eene vergissing niet plaat3 hebben." „Dus i3 het op uw bevel geschied?" „Zeker!" PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—C regela ƒ1.05. Iedore regel meer ƒ0.175 Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 borekend. brandspuit en het Liernurstelsel, in of gedu rende de uitoefening van hun dienst ten gevolge van een ongeluk of van daarbjj be komen verwonding overlijden of wel binnen den ISOsten dag daarna als een gevolg daar van overlijden, aan hunne eventueel achter blijvende weduwc-n een pensioen ten laste van de gemeente wolden verleend, bedragende de helft van het pensioen, dat zoude zjjn verleend wanneer het bekomen ongeluk den dood niet ten gevolge had gehad. Art. 106. Aan de eventueel na te laten weezen beneden de 18 jaren van de in art. 10a vermelde werklieden en beambten kan een gelijk pensioen worden toegekend, totdat het jongste kind den leeftijd van 18 jaren zal hebben bereikt. In de gevallen van dit en het voorgaand artikel verblijft de beslissing aan Burg. en Wetli., na schriftelijke voorlichting van twee door hen te benoemen deskundigen. In verband met desbetreffende verzoeken van de wed. C. W. Schoorel en A. Coliee, deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat twee zonen van eerstgenoemde adressante, C. W. en J. A. H. Schoorel, den 19den Januari jl. op de Hoogere Burgerschool voor Jongen3 zijn toegelaten en twee zonen, A. F. en L. M. Schoorel, in Februari jl. zyn toegelaten tot de Jongensschool 2de klasse; en dat de zoon van don tweeden adressant, Arend Coliee, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en de stad heelt verlaten don 2den Mei ji. Zij geven mitsdien in overweging: lo. aan de wed. C. W. Schoorel, wegens vestiging in de gemeente, vrystelling of terug betaling te verleenen van schoolgeld voor hare twoe zonen, leerlingen der Hoogere Bur gerschool voor Jongens, overliet eerste kwar taal van den cursus 1S90/91; en terugbeta ling te verleenen van schoolgeld voor twee zoons, leerlingen der Jongensschool 2de klasse over de maand Januari 1891 tot een bedrag van twee gulden; 2o. aan A Coliee vrijstelling of terugbe taling van schoolgeld te verleenen voor zijn zoon, vroeger leerling der Hoogere Burger school voor Jongens, over hot laatste kwar taal van den cursus 1890/91. Zooals bekend is, werd in de Raads vergadering van den 15den Januari deze3 jaars besloten om bet achtergedeelte van het Schuttersveld langs den Harendyk te drai- neeren. De kosten daarvoor werden geraamd op ƒ800. Een kreet van woede ontsnapte aan Alfreds lippen; het \va3 hem niet mogelijk, zich te beheerschenhy wierp zich op den kleinen, mageren beer en gaf hem zulk een geduchten stoot tegen do borst, dat hjj achterover tui melde; maar in het volgende oogenbiik had den de gespierde vuisten der oppassers hem reeds aangegrepen. „Waanzin!" zeide Janin. „Wjj zullen de douche moeten aanwendon." „Schurk!" riep Alfred uit, over zyn ge- heele lichaam bevend. „Wie heeft u voor deze nieuwe misdaad omgekocht?" „Trek zyne kleeren uit!" beval Janin. Tevergeefs spartelde de jonge man tegenda oppassers hadden geleerd zulk een tegenstand het hoofd te bieden. „Mijn vader hebt gij vermoord, satan!" krars6tanddo Alfred; „nu moet ook ik ver moord worden, zoo luidt zeker het bevel van uw medeplichtige!" „Dat is zjjn idee fixe", zeide de dokter, terwijl hy met een spottend gelaat toekeek, hoe zijne handlangers zyn slachtoffer ont kleedden, waarbij ZU TSrre Tan zacht te werk gingen. „Hij meent vervolgd Ie worden en ziet iedereen voor zyn moordenaar aan." {.Wordt venolgd)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1