BUITENLAND. België. Eane lichte verbetering is waar te nemen in den toestand der werkstakingen by Char leroi. De schade aan de rnynen door den stilstand is zeer groot. Oteral ontdekt men scheuren tn bersten in c'e gewelven en gaan derijen en talrijk zullen in de eerste dagen de ongc-lukken zijn, ton getolgo van de ia- stortingen en de daaruit volgende overstror- mingen. Een vakblad, „La Belgique Militaire," breDgt eeno reeks van onthullingen, waaruit blijkt dat de voorraad in de verschillende Eelgische magazijnen allesbehalve compleet is. Er zouden b. v. voor do karabiniers niet cneer dan 1700 paar schoenen aanwezig zijn, terwijl er, by mobielverklaring, minstens 7000 paar moeten zyn. Even slecht is hi-t gesteld met de kle9dingstukken. Als op dit cogenblik het leger mobiel werd gemaakt, zou het feitelijk onmogelyk zyn de 130,000 manschappen te kleeden. Of het blad juist is onderricht, blijft de vraag, terwyl het tevens mogelijk is dat er overdryving in het spel is. Voor de juistheid der bewering pleit intusschen, dat bij hot oproepen van twee lichtingen der reserve in den jongsten winter de manschappen geruimen tijd met witte broeken hebben ge- ioopen. Een welbekend Brusselaar is gestorven lil. Sacré, die jaren lang de Hofbals diii- geerde. Zyn eigenlyke naam was Borlot. De „Indépendance" berekent dat alleen voor België het letterkundig eigendomsrecht aan Fransche auteurs (door boeken, tooneel- stukken en couranten) 10 millioen fr. jaar- iyks opbrengt. Men meldt uit Charleroi dat tegen heden middag door de Yereeniging van handelaren eene byeenkomst was belegd met do burge meesters uit de omliggende gemeenten, ter opsporing van de middelen orn aan do werk- etaking een einde te maken. De voorzitter der Vereeniging zeide dat de werklieden afzagen van hun eisch betreffende den achtuurs,werkdag en deloonsverhooging; zy zouden ook geneigd zyn den arbeid te hervatten, indien zy de zekerheid hadden, dat d9 patroons geene represaille maatregelen r.amen. Uit de rqededeolingen van de aanwezige burgemeesters bleek, dat de patroons alle werk lieden zouden terugnemen, met uitzondering van de leiders. Ten slotte werd eeno motie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de wel willendheid der patroons. Men gelooft dat de arbeid aanstaanden Maandag zal hervat worden. De heer De Smidt De Naver heeft den voorzitter der centrale sectie uit de Kamer van Afgevaardigden, den heer De Lantsheere, medegedeeld dat hy zijn rapport ■over de Grondwetsherziening op Vrydag 12 Juni zal indienen. Naar verzekerd wordt, zal •da Grondwetsherziening in behandeling ge bracht worden in eene buitengewone zitting dor Kamer, welke waarscbynlyk in October gehouden worden zou. Het weldadigheidscomité der Brusselsche dagbladpers heeft, in veroer.iging met een 3F"ei2.±X!©t<0£2., DOKTER JAM. DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. 65.) In een hoek lag eer.e dunne laag rottend stroo; dicht daarby was in den muur een ting aangebracht, waaraan een sterke ket ting hing. Men kon zich verbeelden in eene gevan genis der Spaansche inquisitie te zyn en het scheen dat ook de oppasser onwillekeurig daze vergelyking maakte. Afschuw en ontzetting spiegelden zich af in den blik, welken hy den dokter toewierp, toen hy den geboeide op het stroo neerlegde. „Nu nog den ketting", zeide Janin heesch. „Maak hem aan den rechtervoet boven don enkel vast; dan zullen wy hot touw weer le i mak en. Hé ik geloof dat de kerol ont waakt; haast u, Frederik, vergoot niet wat er voor u op hot spel staat!" De oppasser nam snel den ketting en sloeg dien om den voet van den geboeide; toon schoof hy het sterke hangslot doordoringen en draaido den sleutel om. Tom oper.de op hetzelfde oogenblik de aantal artisten, officieren en andere personen, het plan ontworpen voor een feest, dat ook in het buitenland stellig de aandacht zal trekken, nl. een steekspel, met de kleeding en al wat daarbij behoort, zooals dit te Brussel is gegeven ter gelegenheid van den intocht van Albert en Isabella. Evenals toen, zal de Groote Markt daartoe worden ingericht, en zoo nauwkeurig mogeiyk zullen alle kostu- mes, harnachomenten, wapens enz. uit dien tyd nagebootst worden. Da minister van oor log en hot gemeentebestuur zyn bereid hunne medewerking te vorleenen, en eene commissie van hooggeplaatste officieren en geleerden is reeds geruimen tyd bezig alles voor te bereiden. Mat den herbouw van hot 1 Januari 1590 afgebrande koninklyk slot te Laeken wordt steeds y verig voortgegaan en nog vóór het einde des 'jaars hoopt men daarmede ge reed te komen. De koning van België houdt zelf voortdurend het oog op de werkzaam boden, ook van de vergrooting van het park. Eon windmolen, die daaraan in den weg stond, werd door hem aangekocht de eigenaar bleek hindelbaarder te zyn dan indertyd de molenaar van „SansSouci"! - voor 28,000 franken en is reeds afgebroken. Het vergroote park is reeds enkole malen voor het pubiiek opengesteld geweest. Groot-Brltan n i Het Hoogerhuis hoeft het wetsontwerp be tredende de robbenvangst in de Behring zie by eerste lezing aangenomen. Stanley zal weldra woor op reis gaar. Nu zal de reis Australië gelden, waar Stanley een reeks voordrachten over Afrika zal houden. Uit Benares ontvangt de „Times" bericht omtient een nieuwen opstand le Mirzapore, ten gevolge van het sloopen van een tempel. In de gisteron gehouden vergadering van het bestuur der Londensche Omnibus-maat- schappy is besloten, de oischen van het per soneel als buitensporig af te wyzen. Dienten gevolge scbynt de werkstaking, waarmede het personeel tegen heden heeft gedreigd, on- vermydelyk. Het bestuur is bezig met het aanwerven van conducteurs en koetsiers, ter vervanging der werkstakenden. Intusschen begint ook het personeel van den onderaard- schen spoorweg te Londen met werkstaking te dreigen. De Londensche huurkoetsiers hebben be sloten zich by het omnibus- en trampersoneel aan te sluiten, wanneer de laatstgenoemden eene werkstaking beginnen. Knslaud. Uit St.-Petersburg komen zeer ongunstige berichten over den toestand in bot oosten van Rusland, vooral in de gouvernementen Kazan, Simbirsk, Samara, Nishny-Novgorod en Penza. Op het platteland hoerscht gebrek aan koren, en de boeren weigeren de belastingen te be talen. Vandaar ongeregeldheden, welke in Sa mara zelfs tot bloedige gevechten tusschen de boeren en de soldaten hebben geleid. Dit wordt gemeld door den St.-Petersburger correspondent van de „Daily Telegraph". Wel licht zyn deze berichten niet van overdry ving vry te pleiten, maar toch is het oen feit, dat in Krzan en Samara groote nood heerscht. Trouwens, de berichten over den oogst, welke van verschillende deelen van het groote oogen; zyn eerste blik viel op het hoonende gelaat van den dokter. Hy wilde opspringen, maar daar zyne voeten nog gebonden waren, kon hy dit niet. „Hel en duivel!" schreeuwde hy woedend. „Wat beteekent dat?" „Dat is de straf voor uw verraad", zeide de dokter met yskoude bedaardhoid. Woede, angst en ontzetting verwrongen Toms gelaat; het werd hem duideiyk, dat hy verloren was, want hij kende het wraak zuchtige, wreede karakter van Janinhy wist dat geer.e beden, geene deemoedige be loften de plannen van dezen harden, onver- biddelyken man konden doen veranderen. Er bestond nog éëne hoop voor hem en wel deze, dat de dokter het bedoelde verraai nog niet in zyn geheelen omvang kende en dat hy slechts vermoedens had; aan deze hoop klemde hy zich vast, als de drenkeling aan een stroohalm. „Wie beschuldigt mij van vei raad?" vroeg hy trotsch. „Is deze behandeling het loon voor myne trouwe diensten? Ha, men wil my den mond voor altyd sluiten, omdat ik de geheimen van dit huis ken, omdat men my \reest! Wie klaagt my aan? Waar zyn de bewijzen?" „Dei.k maar aan het gesprek, dat gy eenige ryk komen, zyn allesbehalve gunstig, zoodat vooreerst geene verbetering te wachten is, Tui-lvije. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat te Jeruzalem ernstige twisten zyn ontstaan tus schen aanhangers van de Roomsche en volge lingen van de Grieksche kerk. Er ontstond esn gevecht, waarin zich Turkscbe soldaten mengden, zoodat verscheidene personen ge wond en eenige gedood werden. Do Fransche gezant te Konstantinopel heeft als beschermer der Roomsche Kerk in het Oosten, by de Porte zyn beklag over het voorgevallene ingediend; hy zeide dat de Turksche soldaten met voorliefde dezydeder Grieksche geloovigen tegen de Katholieken kozen, en oorzaak waren dat het gevecht zulk een grooten omvang nam. Men kan nu verwachten, dat de Russische gezant het voor de tegenparty zal opnemen. *-emeugd Ntenwa. Vrijdagnacht ontlastte zich eeno hevige wolkbreuk, vergezeld van hagel slag, boven De Ryp en omstreken. Het water is daardoor aanmerkelyk gerezen en een groot deel der landeryen in de Beemster staat blank; eenige boeren moesten hun vee stal len, verscheidene schapen verdronken en heel wat tuingrond werd verwoest en bedorven. Uit Oosterhout wordt van 5 dezer gemeld: Terwyl de moeder op eene begrafenis was en haar tweejarig kind aan de hoede van eene buurvrouw had toever trouwd, geraakte het buiten al spelende onder eene vrachtkar, zoodat het op de plaats dood bleef. De opening der visscherij in de provincie Utrecht is dit jaar bepaald op 1 Juli, dus eene maand later dan gewoonlyk, vermoedelyk omdat gedurende den laatston strengen winter veel visch is gevangen of bezweken. De beambte van den Rjjkswater- staat C. Van Waroel, te Nymegen, had gister namiddag het ongeluk met zyne roeiboot op de Waal om te slaan, ten gevolge waar van hy met den feilen stroom werd mede- gesleurd. Hy werd echter door een anderen bootvoerder ingehaald en van een anders ge- wissen dood gered. Door een goederentrein van Enscbedee naar Hengeloo is gisterochtend een seinwachter te Twekkeloo overreden. Het iyk was gebesl in stukken. De overledene is 30 jaar en Iaat eene weduwe en twee kinderen achter. Woensdag-namiddag sloeg de bliksem in de bakkerij van H. H., te Meyel. Drie personen, die daar werkzaam waren, bleven ongedeerd. Daarna nam hy zyn uitweg door drie kamers, om door een muur te ont- wyken. Brand ontstond er niet. Uit Hannover ontving de „'8-Hert. Crt." nog het volgende aangaande den toestand der gewonden by de ramp van den circus-Carré: Dewyi ik reel3 goede tyding omtrent den toestand der gewonden vernomen had, zoo gebruikte ik den jongsten Zondag om een laatst bezoek te brengen aan het hospitaal en ben ik zoo gblukkie, u reeds dadelijk te kunnen mededeelen, dat by onkelen beterschap was waar te nemen. Van de heoren wordt alleen uren geleden in ean paviljoen met een jongen heer had', spotte dokter Janin. „Ieder woord van dit gesprek is my bekenddus heb ik verder geer.e bewyzen noodig!" Een vloek ontsnapte aan Toms lippennu was de laatste hoop verloren. „Voorloopig blyft gij hier, net zoolang tot dat gy gedwee geworden zyt", vervolgde Janin. „Gij weet by ondervinding, wat u wacht, als gy ongeduldig en weerspannig zyt met een vorrader heb ik nog minder medelyden dan met iemand anders. Zweep slagen en douches zullen ook u gedwee maken, daar twyfel ik niet aanhst vorblyf hier en de schrale kost zullen hot hunne ook Dog daartoe bydragen." De oppasser wilde het touw losmaken; Janin verbood het hom. „Tot morgen kan hy daar bly ven liggen", zeide by sarrend„ik hoop dat dan de eerste woede bedaard zal zyn." Een vloed van verwenschingen stoittezich over den dokter uit, maar deze lette daar niet op; spotachtig lachend ging hij weg, sloot de deur achter zich dicht en stak den sleutel in zyn zak. „Als men u vraagt, waar Tom is, kunt gy antwoorden dat hij van avond nog verlof ge vraagd heeft om eene familiezaak te regelen nog do heer Pohlmann verpleegd; zyn onoog- Jyk. verband is hem afgenomen en zyn gelaat is nagenoeg van de brandwonden genezen. Wyl hy overigens geen enkel lidmaat ge broken of gekneusd heeft, zoo mag hy reeds morgen het hospitaal verlaten, en is hy van de slachtoffers de eenige, die in zoo korten tyd genezen is. By de openings-voorstelling, welke waar scbynlyk Zaterdag plaats heeft, hoopt hy mede te werken. Omtrent den heer Schuitenvoerder (August de Domme), die in een hotel wordt verpleegd, verneem ik dat hy van zyne borstwonde langzaam herstellende is. Ook in de dameszaal zag ik niet meer die vertwyfelendo gezichten, ofschoon daar het lyden nog zeer lang zal duren. Fiiiulein Mary Grothe was ditmaal niet zoo goel, zy klaagde over pyp en was in zenuw achtige spanning omtrent hetgeen do doctoren haar zouden mededeelen, zoodra het eerste verband van haar been afgenomen wordt, hetgeen dezer dagen zou geschieden. Mevrouw Rabe was roeds op en hoopte binnen 14 dagen het gasthuis te veriaten; ook Frau Pohlmann hoopt in dien tyd her steld te zyn. Mme Carpini en dochter beteren goed; slechts langzaam gaan vooruit Mme Achille en Ciotti, zoomede de solo-danseres. Ditmaal waagde ik het met miss Elise Adams oen gesprek te voeren, doch by deze martelares kan men Dauwelyks zyne aandoe ning bedwingen. Haar hoofd ligt gehool in esn verband, het wit der oogen is bloedrood, evenzoo de oog leden do onderkaak en de beide beenen zyn gebroken, zoodat men zich slechts een klein begrip van haar lyden kan vormen, wanneer men haar zoo op hare legerstee ziet ter neer liggen. En toch, by al haar lyden, is zy zeer ge laten en verliest geen oogenblik haar bewust zijn, zelfs niet gedurende de verschrikkelyke catastrophe. Zy en Fraulein Grothe zullen wol de laatsten zyn, die het hospitaal verlaten, en wanneer 1 Omtrent de dames Persina, Wolff en Krüger vernam ik, dat dezen in denzelfden zorgwek- kenden toestand verkeeren. Toch bestaat er gegronde hoop, dat de slachtofTers het leven zullen behouden. In Kentish-Town, Londen, werd Woensdag-ochtend in eene kast van zyn woonhuis een man gevonden met nagenoeg afgesneden hals. Zy'ne vrouw vond men op haar bed en het dochtertje van zeven jaren in de keuken liggen, beide mede door hals sneden vermoord. De dood was by de drie lyken reeds geruimen tyd ingetreden. Men weet nog niet of een vreemde het drietal vermoordde, dan wel of de man eerst zyne vrouw eu kind en daarna ziehzelven om hals bracht. Een zorgend vader! In de „Köln. Ztg." zoekt een Israëlietisch vader per ad vertentie voor zyne 26-jarige flinke dochter een echtvriend. Zy bezit in eene der grootste steden van We3tfalen eens modezaak, onbe zwaard. Een reiziger of agent geniet de voor keur; de liefhebber moet echter zyne betrek king blyven bekleeden. c-n misschien niet meer terug zal keeren", zeide Janin tot zyn oppasser, toen by voor de deur van het salon gekomen was. „De waarheid moet niemand buiten ons beiden vernemen. De verpleging van dezen kerel zal ikzelf in de eerste dagen op my nemen, en verdere inlichtingen zal ik u morgen geven." Na deze woorden trad de dokter zyne kamer binnen, waarvan hy de deur achter zich sloot. Zevende Hoofdstuk. Alfred was na zijn gesprek met den op passer nog eene poos in den tuin gebleven en toen naar zyne kamer gegaan. Het zou hem niet mogelijk geweest zijn, nog slechts ééne minuut in den familiekring te vertoeven; by voelde dat hy by eene ont moeting met zyn neef zich niet zou kunuen beheerschen. Het was dus beter om iedere gelegenheid te vermyden, welke zyne ont roering verraden en tot wantrouwende ver moedens aanleiding geven kon; het uur der vergelding was reods na'oy en een onbedacht woord kon alles boderven. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12