N\ 9585. Vrijdag 5 Juni. A*. 1891a §eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. ZOMERDIENSTREGELING. Leiden, 4 Juni. Feuilleton. DOKTER J&mm. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.19. Franco por po3t1.40. •Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17| Gi-aotere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berokond. Opgeplakte cxetupiaren zijn nog a 15 Cejats verkrijgbaar aan het Bureel ^Leidseh Xingblad". Offideele I£©nE»i«s»-e-rin|j«u, Bericht voor de scheepvaart. Do Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland Kaken bekeud: dat de Baagrliet tussclien 'a Gravenhage en de Nieuwe Tolbrug afgesloten is voor vaartuigen, die eeu grooierea diepgang hebben dan 1.30 ST. (4l/2 AmsterdaKaelie voet); totdat bij aankondiging be kend is gemaakt- dat de oud epten bij dc Geestbrug zija weggeruimd. Do Gedeputeerde Staten voornoemd, 's-Gravenhage, F OOK, Voorzitter. 2 Jcni 1391. F. TAVENRAAT, Griffier. aioogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders yau Leiden brengen I ter kennis van belanghebbenden, dat de gelegenheid I tot inschrijving van leerlingon voor de IHoogere Burgerschool voor meisjes I wordt opengesteld op Dinsdagen 9 cn 16 -Juni I a. 8., des -oormiddags van 1 0 tot 1 2 uren en des I namiddags van 2 tot 4 uren, in het schoolgebouw I aan de Gavenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, 13 Juni 1391. E. KIST, Secretaris. I Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van den 2-lou Juni I87ö (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke I gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan H. W. OOYMAN, Commissarissen der Stedel. Gasfabriek en de Firma TIELEMAN DROS en rechtverkrij genden. respectievelijk tot liet oprichten van eene bakkerij in het perceel Pieterskerk-Koorsteeg No. 1, tot hst plaatsen van een tweeden stoomketel in de i Stedelijke Gasfa' riek en tot het plaatsen van een gasmotor :.i de fabriek van verduurzaamde levehs- I middelen aan de Middelstegraeht Nos. 50/72. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Juni 1891. E. KIST, Secretaris. Leidschc Ba3nwatermaalschappij. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengén I ter algemeene kennis dat, wegens herstelling van de I hoofdbuis der Duinwaterleiding, op Vrijdag 5 Juni a. s. de toevoer van Duinwater van 's avonds S uren tot den volgenden morgen 6 uren zal g e- stremd zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Juni 1891. E. KIST, Secretaris. Aan ie universiteit alhier zyn de volgendo examens afgelegd door de heerenJ. H. H. M. Paulussen, het candidaats-examen in de rech ten; N. Groen, hst candidaats-examen in do klassieks letteren; W. Ct. Huet, het voorbe reidend examon in do geneeskunde; G. Komijn, DE GEHEIMEN van oen krankzinnigengestic-Ut. 50.) „Om dat in te Zien, behoeft men geen hij zonder scherpen blik te hebben", antwoordde Frederik. „Ik zal niet zoo dwaas zjjn, om zelf in de val te loopen. Maar nu mij dit geheim onthuld is, ken ik u het recht niet meer toe, de teugels zoo strak aangetrokken te houdenen onder zulke omstandigheden vind ik het raadzaam, dat ieder het zijne in veiligheid brengt. Als wii onze goederen willen verkoopen, zal het ons niet moeilijk vallen een kooper te vinden; gjj kur.t dan ieder u-,ver kinderen liet aandeel geven, dat hem toekomt, en laat het aan henzelven over, hun vermogen naar goedvinden te be sturen." Co oude heer had dit voorstel slechts half gehoordhy maakte zich reeds klaar om u.t te gaan. Met stok en hood in de hand stond hy nu voor zyn zoon. „Gy weet niet, wat gy verlangt", zoide hy„als ik u uw aandeel uitkeerde, zoudt gij het geld verbrassen en binnenkort een het doctoraal-examen indeartsenijbereidkunde, en C. Van der Loo het tweede natuurkundig examen. Na de beide gedurende den afgeloopen winter in don schouwburg alhier gegeven Wolgoslaagde uitvoeringen, hielden de leden van de Lsidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" gisteravond met hunne dames in „Zo- Uierzorg'' eene gezellige bijeenkomst. Het daartoe vasfgêbteiuó Programma be vatte allerlei voordrachten, meestal m >3 'u'- migon aard, maar ook van meer ernstig ka rakter. De werkende leden mochten er zeer veel byval mee inoog3ten en werden herhaal delijk teruggeroepen, o. a. de „Couranten lezers" met hunne nieuwe en op tegenwoor digs omstandigheden toepasselyke coupletten. Van de nommers bepaaldelijk voo; zang muntte vooral uit „De lente regeert", eene nieuwe compositie van onzen stadgenoot den heer C. M. Groanendyk, naar een gedicht van W. C. Staring. Den zaDger zeiven viel eveneens een groot applaus ten deel. Eene dame kweet zich uitstekend van het piano accompagnement. De gezellige bijeenkomst werd besloten met een bal, dat in bijzondere mate geanimeerd was en de danslustigeii upg langen tyd byeen- hield, tot het zelfs rsed3 daagde jn het 003ten, Het was er gezellig in dubbele mate, zoo dat het doel der bijeenkomst volkomen werd hereikt. De sedert reeds meer dan eene halve eeuw bestaande serie van acht zomer-concerten is w6der ook voor dit jaar in „Zomerzorg" geopend geworden. Evenals gébruikolyk is, werd het eerste conceit aangevangen met het Volkslied en hoi 10 vivat. Uitgelokt door het schoone weder, waren de inteekonaren met hunno dames in zeer grooten getale opgekomen. Aan belangstelling oülbrak het der kapel van het regiment grenadiers en jagers alzoo niet. Op die belangstelling mochten de musici trouwens aanspraak maken, want niet alleen bevatte het programma schoone, maar ook niet minder dan vyf nieuwe nommers, terwyl de uitvoering zelve zeer te roemen viel. Ten gevolge van de gedurende het concert opgekomen onweersbui, waardoor velen, vooral de dames met het oog op hare fraaie toiletten, den weer in zyn zomerdos schitte renden tuin moesten verlaten en hare toe vlucht tot de zaal nemen (onder de veranda was het geheel bezet) kon alle3 echter niet vol doende tot zijn recht komen. bedelaar zyn, die zich uit den afgrond der ellende niet meer zou opheffen. Daarom, wees blij, dat ik hot uwe 'oy elkaar houd; de tyd, wanneer gy daarover vrye beschik king krygt, zal vroeg genoeg, misschien te v.oeg, komen. Wilt gy van nacht hier blyven? „Het was niet myn plan-" „En ik wensch het ook niet. Alfred zal eerst morgenochtend dit huis verlaten: by eene ontmoeting met hem zou u licht een ondoordacht woord kunnen ontvallen en wy moeten nu alles vermijden wat hem met mogelykheid kan waarschuwen. Ga naar uw landgoed terug; morgen kom ik bij u, om samen te beraadslagen over de arbeiders- quaestie. Men moet dat onbeschaamde volk de tanden laten zien; ah men eenmaal hunne eischen inwilligt, worden zij hoe langer hoe brutaler." De jonge man legde zijne uitgedoofde sigaar in het aschbakja. „Ik zal den vos laten zadelen en naar de stad rijden", zeide hy. „Gij zult wel zoo goed willen zyn my mijn zakgeld voor het eerste jaar uit te betalen." „Vandaag niet", antwoordde Froh'oerg barsch. „Der.k niet, dat. gy nu eene macht over mij verkregen hebt, waarop gü steunen kunt om alles van my te vorderen. A! draagt Met genoegen vernemen we daarom dat op verzoek oenige dier nommers, o. a. ook j Dunklérs fantasie de l'opóra d6 „Ricci", op de j volgende concerten zullen herhaald worden. In on3 verslag omtrent de uitvaart van pastoor Muré staat dat overal langs den weg, waar de lykstaatsie passeerde, zich eene groote schare van „belanghebbenden" bevond. Dit is eer.s drukfout en moest natuurlyk zyn: „belangstellenden". Nadat in de vergadering d?r R.-Kalh, I k'esvêi'eènlging „Recht en Orde" alhier het bestuur Was afgetreden, omdat de meerderheid niet met dat bestuur wilde meegaan in bet uitvoeren van een vroeger genomen besluit om dan anti rev. car.didaat te steunen, werd, geiyk men weet, door eenige R. Katholieken candidaat voor de a. s. verkiezing gesteld de heer L. W. Jansen, lid der Prov. Staten voor Schiedam. Deze heeft nu echter voor die candidatuur bedankt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van hot stoomschip „Spaarndam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidolyk op het afrei vermeld te worden. - Tot onderwijzen,; aan eene byzondere school te Lisse is benoemd hlej. "W. o. Pf Hait, van Brakol; tot onderwyzeres in de nuttige handwerken te Zwammordam (dorp) mej. H. VY. G. Nout, aldaar. Men meldt uit Amsterdam; Naar men verneemt, zullen de plannen om een conceit aan Z. M. Keizer Wilhelm, gedurende zyn verblyf alhier, aan te bieden, moeten worden opgegeven, omdat dit uit den aard der zaak het karakter van een gala-concert zou moeten dragen, en H. M. de Koningin-Regentes en haar hofstoet wegéns den rouw daarby niet. tegenwoordig zouden kunnen zijn. Daarentegen bestaat het voornemen op een der beide avonden, welke de Keizer alhier zal doorbrengen, op het IJ een luisterryk fète de nuit te organiseeren, waaraan de jachten en andere vaartuigen der verschillende zeil- en roeivereenigingen zullen deelnemen, terwyl het geheel besloten zal worden door een schitterend vuurwork. Met lo. dezer zjjn de statics Apeldoorn, Delft, Piet-Gyzenbrug, Schiedam, Venenburg, Venendaal, Vogelenzang en IJmuiden Van do Hoil. IJzeren Spoorwog-Maatschappy metrecht- streoksclie vrachtprijzen opgenomen in hot gij ook kennis van een gevaarlijk g9heim, v.rgeet daarom toch niet, dat dit geheim voor u even gevaarlijk kan worden als voor my." „Ik wil slechts naar de slad, om onzen waarden neef morgen ra te gaan", bracht Frederik daartegen in; misschien bestelt liy la-: t rytuig by een stalhoudor, dien ik ken „Laat dat; het is beter als gy u er niet mee hemoeit. Dokter Janin zal zelf wel de middelen vinden om den gevaarlyken tegen stander onschadelijk to maken." „Gy gaat nu toch naar hem toe?" „Ja, wy hebben geen tyd te verliezen. Ik laat de lamp branden en doe de kamer op s'otdan zal ieder, dio my zoekt, meenen d it ik ongestoord wil werken. Dit gebeurt meer; uwe moeder en Hulda zijn; evenals het dienstpersoneel, daaraan reeds gewoon." De oude heer gaf zyn zoon by deze woor den een bevelenden wonk; beiden veilietan het vertrek, waarvan de eerste de deur afsloot. Kort daarop verliet Frohberg het huis; niemand had hem bemerkt. Hy sloeg het voetpad in, dat door het park voerde; de angst en de daaruit voort spruitende gejaagdheid schonken zijn schre den. vleugels en zoo bereikte hij reeds spoedig de yzeren poort in de omheining Rynsch-Westfaalsch Nederlandsch goederen verkeer. Do vrachten voor yl- en stukgoederen voor het verkeer met IJmuiden gelden alleen voor de verzending van visch van daar. Het voornemen bestaat in „Arti" te Am sterdam eene tentoonstelling van hedendaag- sche Ned. kunst te houden, om den Duitschon keizer by zyn bezoek aan do hoofdstad een goed beeld daarvan te geven. Bezittors van meesterstukken onzer heden- dsagscbe schilders zullen worden uitgenoodigd ty-ielyk hunne schilderijen voor dat doe! af te staan. Plet- voornemen bestaat om op hot zegel papier, dat aan het algemeen zegelkantoor wordt vervaardigd, het rykswapen zoowel als do waarde-aanduiding voor te stellen in wit op een gekleurd grondvlak. Aan de stem- pelsnyders is de vervaardiging opgedragen van twee stalen proefstempels, waarin var- schillende blokjes, aanwyzende het bedrag van het zegel, kunnen aangebracht worden. V6rn-.oedolyk zullen binnenkort gereed zijn de aan 'sRyks munt nieuw vervaardigde stempels voor het tienguldenstuk met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, terwyl de stempel voor de zilveren pasmunt in het najaar zal gereed komen. Aan den Oostenrijkschen gezant by ons Hof is, op zyn verzoek, eene lyst verstrekt van de munten en penningen, welke sedert 1S50 hier te lande vervaardigd zijn. Aan h9t Keiz. Kon. Kabinet van munten en penningen te Weenen zyn voorts onderscheidene mun ten en penningen gezonden, welke op de ge melde ly&t voorkwamen. De minister van oorlog bracht gisteren een bezoek aan Schoonhoven, om de kazerne der instructie compagnie en verdere inrich tingen van militairen aard in oogenschouw te nemen. Vergezeld van zyn adjudant, den kapitein F. A. H. Sabron, kwam do minister te 10 uren aldaar aan en vertrok te 2'/, uur. - Het stoomschip „Werkendam," van Kieuw- YCrl naar Rotterdam, passeerde 3 Juni Praw^ lepoint; de „Msasttaih" afrlveerde 2 Juni van Rotterdam te Nieuw-*"orkdo „Drente", van Java naar Rotterdam, pass. 3 Juni Gibraltar de „Merapi," van Rotterdam naar Java, ver trok 4 Juni van Suez; de „Prins Fred. Hen drik," van Paramaribo naar Amsterdam, ver- trok 3 Juni van Havre; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Juni te Genua; de „Prins Willem I" vertrok 3 Juni van Paramaribo naar Amsterdam. By koninklyk besluit is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Delft mr. Y. van het krankzinnigengesticht. Tom opende reeds by het eerste schellen; hij ontstelde, toen hot schynsel der lantaarn op het bleeks gelaat van den ouden heer viel. „Gy hadt my dezen gang kunnen bespa ren", zeide Frohberg barsch. „Waarom hebt gy niot gewacht, tot ik den brief van den dokter beantwoord had?" Tom was gerustgesteld; in het eerete oogenblik vreesde hij, dat zyn gesprek met Alfred door het eene of andere toeval ver raden was, maar door de comedio, welke de oude heer zoo meesterlyk speelde, liet hy zich om den tuin leiden. „Gij liadt my daarvan niets gezegd", ant woordde hy. „Moet dan alles gezegd worden?Kondet gy niet vragen Gy hadt wel erge haast, dat gy niet eens om eene fooi gevraagd hebt." „Ik vraag niet graag", zeide Tom, nu ook een barschon, trotschen toon aanslaande. „Ik meen wel te kunnen wachten, tot men my die uit eigen beweging geeft." „Als gy weer by my komt, help het my dan onthouden", antwoordde Frohberg, terwyl hy achter Tom voortliep op de met kiezel be strooide paden. „Is de dokter alleen?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1