9594. Donderdag 4 Juni. A*. 1891. feze iCcürcni wórdt dagelijks, met uitzondering van rZcn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 3 Juni. J LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per S maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Kommer*.0.G5. PRIJS DER ADVERTENTIEN Ten 16 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Gkootere lettere naar pl&eterairate. Toer het incaeeeeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de beer D. JacobeoD, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.: „De vereischten voor eene veroordeeling wegens bedriegetyke bankbreuk." Naar aanleiding van de ingediende be zwaarschriften tegen de suppletoirs kohieren der plaatselijke directe belasting voor 1890 stollen B. en We. voor om af te wijzen de reclames van I). A. Kirchner, J. Dumoulin, D. J. Noest, F. G. Walclkotter, A, De Ru, H. Post, de wed. L. M. Bernard Boodt; de aanslagen te verminderen van J. Vlendré met ƒ0.92 en uit te trekken op ƒ0.40, K. G. De Vink met ƒ0.69 en uit te trekken op ƒ0.35, W. Schippers met ƒ3.70 en uit te trekken op /9.69, R. E. Tilman met ƒ6.34 en uit te trekken op ƒ31.11, J. L. Van Sloterdijck mot ƒ5.19 en uit te trekken op 25.45, A. Vermeulen met ƒ10.91 en uit te trekken op ƒ8.40, D. Cherjon met ƒ1.27 en uit te trekken op 1 91, J. Franken met ƒ2.07 en uit te trekken op ƒ3.12, W. F. Veldhuizen met ƒ1.38 en uit te trekken op ƒ0*9, J. B. Peyrot met ƒ2.42 en uit te trekken op ƒ2.60 en de aanslagen van J. S. Jacobs ad ƒ3.40 en J. A. Rubenkoning ad ƒ9 van het kohier te royeeren. Naar aanleiding vaD een ingediend ver zoek van de wed. D. 3. Scholten, gebrStein- bucb, geven B. en Ws. in overweging aan adressante, wegens vestiging in de gemeente met Mei dezes.iaars, terugbetaling te verleemn van schoolgeld, lager onderwijs, voor een zoon, leerling der Jongensschool 1ste klasse, een zoon, leerling der Jongensschool 2de klasse en twee kinderen, leerlingen der Leerschool, over de maand April, tot een gezamenlijk bedrag van acht gulden. Ten aanzien van een verzoek van F. A. Reimeringer, te Amsterdam, deelen B. en Ws. mede dat diens neef, de leerling der Hoogere Burgerschool voor Jongens, G. C. A. Reime ringer, over wien adressant voogd is, de school en de stad heeft verlaten op 16 Mei jl., zoodat zij in overweging geven aan adressant vu ij- stelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zijn neef, vroeger leerliDg van de Hoogere Burgerschool, over het laatste kwartaal van den cursus 1890/91. De jaarlyksobe Réunie van afgevaardigden der Waalsche Kerksn zal dit jaar den 25sten Juni alhier plaats hebben, onder leiding van den president der Commissie tot de zaken der Waalsche Keiken, den heer C. G. Chavannes, pred. te Leiden. In de godsdienstoefening, waarmede de werkzaamheden aanvangen, zal voorganger zijn de heer S. Debrij, pred. te Haarlem, hiertoe door de vorige Réunie aan gewezen. Het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente heeft welwillend het gébruik van eene der zalen van het Stadhuis daartoe beschikbaar gesteld. Zondag a. e., 7 Juni, zal in de'Waalsche Kerk alhier, in plaats van ds. Nardi, als voor ganger optreden de heer Paul Longo, predikant te Milaan, Secrétaire du Comité d'Evangé )i8atioii de l'Eglise Evangélique Yaudoise d'Itaiie. De candidaat, die alhier door Roomsch- Katholieken, niet-medestanders van het bestuur van „R. en O is gesteld, is de heer L. W. Jansen, lid der Prov. Staten voor Schiedam. Zondag a. s., des voormiddags te halftien, hoopt voor de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan den Rijn op te treden ds. Van Eldcn, predikant te Katwijk aan Zee. De uitslag van de buitengewone ver kiezing voor twee Jeden van den Raad der gemeente Alkemade, in de plaats van wijlen de heeren A. Straathof en C. J. Bocxe, is als volgt: Voor de vacature-Straathof (wit stembriefje) uitgebrachte stemmen 202, van onwaarde 3. Gekozen de heer A. Los met 134 st., tegen over den heer W. Reijnders met 107 st. Voor de vacature-Bocxe (rood stembriefje): uitgebrachte slemmen 261, van onwaarde 3. Herstemming tusschen den heer J. J. Van der Meer J.Gz. met 91 st. en den heer P. Kokshoorn met 86 st. Op den heer E. J. Rodewfjk waren 57 st. uitgebracht. De Burgemeester van Rotterdam heeft het volgende schrijven ontvangen vanwege Hare Majesteit de Koningin-Regentes: 's-Grancnhagc, 1 Juni 1S91. IIoogEdelGestrenge Heer! Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes heb ik de eer UHoog- EdelGcstrenge bijgaand te doen toekomen een bediag van 2500 voor de algemeeno armen van Rotterdam, en wel 1500 namens Hare Majesteit do Koningin en 1000 naméns Mare Majesteit de Koningin-Regentes. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mjj tevens op UIIoogEdelGestrenge schrif telijk Hoogstderzelver dank te herhalen voor de schitterende ontvangst van Hare Majes teiten in uwe stad. Hare Majesteit vei zoekt UHoogEdelGestrenge aan de ingezetenen van Rotterdam te willen bekend maken, dat Hare Majesteit ten hoogste gevoelig is voor alles, wat Rotterdam heeft gedaan om Hare Majesteiten te verwelkomen. De tocht langs de Maas en de aankomst te Rotterdam waren «oor Hare Majesteiten oen éénig en onver getelijk schouwspel, de algemeene geestdrift en de voorbeeldige orde in uwe stad hebben Hare Majesteit zeer getroffen. Het ia Hare Majesteit de Koningin-Regentes bijzonder aangenaam, dat de naam der „Wilhelminaltade" eene blijvende herinnering zal z(jn aan dezen voor Hare Majesteiten geluk kigen dag. De Particulier Secretaris van H. H. de Koningin R'gentcs, S. M. S. De Ra.nitz. Naar men verneemt zal H. K. H. prinses Von Wied, geboren prinses der Nederlanden, met HDz. gezin in den loop dezer maand te Scheveningen aankomen, terwjjl Z. D. H. prins Von Wied eenigen tijd later wordt ver wacht, na afloop van de kuur, welke Z. D. H. thans te Karlsbad ondergaat. Het vorsteiyk paviljoen aan den zeekant, zoomede de villa's, gelegen aan de Geversdeynootstraat, zijn ter ontvangst der hooge badgasten in gereedheid gebracht. Blykens eene opgave in de Staatscourant van 3 dezer bedroegen de afkooppryzen van tienden over het jaar 1890: lo. van het Staats domein ƒ9615.74; 2o. van het Kroondomein 2822 16; van particulieren ƒ66,890 59; totaal ƒ79,328.49. De Staatscourant van 3 Juni bevat een koninkiyk besluit tot vaststelling van de instructie voor den inspecteur van het militair onderwys. De inspecteur beefc zyrie stand- plaats te 's-Gravenhage. Hij is jegens den minister van oorlog verantwoordeiyk voor den gang van zaken by en den toestand van a. de Hoogere Krygsschool; b. de Kon. Mil. Acade miec. don Hoofdcursusd. do Cadettenschool e. de cursussen by het wapen der infanterie. Hy is voorzitter van de commissiè-n, .iaariyks door den minister van oorlog te benoemen tot het uitbrengen van een verslag ten aanzien van de officieren, die hunne studiën hebben voleindigd. De raad der gemeente Amersfooit heeft den heer jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, die er sedert 1SS3 de betrekking van - burgemeester bekleedde, by zijn vertrek naar Suriname als een aandenken en als bijjk van waardeering voor hetgeen hy in 't belang dor gemeente heeft verricht, een fraai zilve ren tafelmiddelstuk met eer.e toepasselyke inscriptie aangebeden. De commissaris en de inspecteur van politie boden hem een agaat- steerien stempel met het wapen van Suri name aan. De nieuwbenoemde gouverneur van Suri name vertrekt, vergezeld van zyue echtgenoote, den 9den Juni aanstaande met de „Prins Frederik," eene nieuwe boot der West-Indische mail, naar zyne bestemming. By koninkiyk besluit zyn benoemdmet ingang van 7 dezer, tot burgemeester van Oss, mr. H. J. Fenseiing, en tot id. van Standdaarbuiten, J. J. B. De Kleyn; met in gang van 12 dezer, tot id. van Siolwyk, J. C. Kroon, secretaris dier gemeentemet in gang van 13 dezer, tot id. van Goes, mr. J. G. De Witt Hamer, m6t machtiging om nevens deze betrekking ook die van procureur Ie be- kleeden; met ingang van 15 dezer, tot id. van Bergen (Noord-Holland), J. Van Reenen, secretaris dier gemeente, en tot id. van Grauw, P. Verhaeren; met ingang van 18 dezer, tot id. van Zeihem, J. Gijseweonink, secretaris dier gemeente; met ingang van 23 dezer, tot id. van Baarn en van Eernnes, jhr. mr. B. Ph. De Beaufort, secretaris van Eemnes. Aan J. Rems, op zyn verzoek, met 1 dezer, eervol ontslag verleend als burgemeester van Broek-in-Waterland. ifemeugd Nieuwe. Ter gelegenheid van het gouden huweiyksfeest van Jacob De Geus en zyr.e echtgenooie Joséphir.e d'Haevo hebben heden vele bewoners van de Hoefstraat ter hunner eere de vaderlandsche driekleur uitgestoken. W. B., werk man t e Nieu w-Vennep, in Haarlemmermeer, heeft zich door ophan ging van het leven beroofd. Omtrent een ongeluk, den heer Jacques De Boer, te Amsterdam, Vrydag by eene repetitie van het nieuwe Duiische klucht spel: „De Kunstbaccil" overkomen, deelt het „N. v. d. D." het volgende mede: „Hetstuk eischt, dat genoemde acteur op zeker oogen- blik by het hoofd en de beenen in de hoogte wordt geheven. Bij het repeteeren hiervan werd door één der drie personen, voor de vol voering van deze kunst aangewezen, te laat het hoofd gegrepen, zoodat, terwyi het eene deel van het lichaam plotseling tot eene mans hoogte van den grond was verheven, hot achterhoofd door het niet-grypen by het neer laten niet volle kracht neerkwam op de punt van eun keukenstoel. De heer J. De Boer jammerde van de pijn en verloor weldra zyn bewustzijn, dut hy, overgebracht naar zyne woning, eerst na eerngo uren herkreeg. Zyn toestand is, hoewel niet gevaarlyk, hoogst ernstig. Inde S t. Jaco b e t e e g te Amster dam draafde een kleine knaap al spelende langs eene vigilante, welke hy poogde voorby te loopen. Hy struikelde en viel onder het rechter achterwiel. Het rytuig ging zeer langzaam en de koetsier hield onmiddellyk op. Het wiel was niet geheel over den jongen gegaan, maar hy overleed toch na een uur aan do gevolgen. De Haagsche rechtbank ver oordeelde oen knaap, die een 10 jarig jongetje te Vrijenban met een steen naar het hoofd wierp en eene ernstige kwetsuur toebracht, tot opzending naar een ryksopvoedingsge- sticht tot zyn 18de levensjaar. De Koningin-Regentes heeft de hechtenis van ééne maand, waartoe Petrus Derstrenge, postbode te IJzeiidijke, by vonnis der rechtbank te Middelburg veroordeeld was wegens het bij ongeluk doodschieten zyner schoonmoeder, veranderd in eene geldboe'e van tien gulden. Te Oud-Zevenaar is gisteron de woning van J. Elfring, met zoogoed als den geheelen inboedel, eene prooi der vlammen geworden. Bijna niets is gered. Het vee kon nog intyds uit het brandende perceel ver- wyderd worden. Alles was verzekerd in de brandwaarborg- maatschappy te Brussel. Te Kampen is een bejaarde visscher, J. Pap, van de IJselkade met do borst in eene der roeipennen van zyoe roei boot gevallen, waardoor hy inwendig zóó danige kneuzingen bekwam, dat hy aan do gevolgen is overleden. Sedert eenige dagen vertoeft te Amsterdam een groot aantal uit Rusland verdreven Joden, die grootendeels in logemen ten in de Anthonie-Breestraat en in do Warmoesstraat een onderkomen hebben ge vonden. Hun aantal wordt op 200 geschat. Schamel zien zy er allen zonder uitzondering uit en de meeston konden niets van bun eigendom in RuslaDd redden, maar vol goeden moed begaven zy zich naar de Vereenigdo Staten, ten einde daar een nieuwen werkkring te zoeken. De redactie van het „Hbl." heeft eenigo van deze verdreven Israëlieten gesproken en hun de redenen gevraagd waarom z|j Rusland moesten verlaten. Zy klaagden niet over lichamelijke mishandeling, maar aller klacht kwam hierop neer, dat hun door de Russische regeering het leven eenvoudig onmogeiyk werd gemaakt. „We kunnen ons brood niet verdienen" zei er een „we moeten toch een stoel hebben om op te zitten en een bed om op te liggen, maar niets wordt je daar gegund." Daar hadt je b. v. een zekeren Hirech uit Wilna. Hy ie in Rusland geboren en had er 40 jaren gewoond, maar nu mocht hy weg, omdat hy z|jn brood niet meer kon verdienen. Een zyner zonen was naar Amerika gegaan, zonder de hiervoor noodige vergunning te hebben aangevraagd, en hiervoor werd den vader eene boete van 300 roebels opgelegd. Het geld was niet voorhanden en daarom werd zyn huisraad en al wat by bezat weg genomen. Iets verdienen was onmogelyk, want zelfs zei hy mogen Joodsche kleermakers niet eenB met de machine werkenallen mogen alleen met de hand werken. Ik moest toch eten en daarom schreef ik aan myn zoon in Amerika. Hy zond my reisgeld en nu hen ik met myne vrouw en 4 kinderen op weg". „En gy werd een ander gevraagd van waar komt gy?" „Uit Kaminitz. Ik woon al 50 jaren in Rusland en ben behanger van myn ambacht. Een der maatregelen, waardoor de Joden wor den getroffen, is o. a. de bepaling, dat ieder moet teruggaan naar de plaats, waar hy ge boren is. Dit werd ook my gelast, maar ik ben geboren in een klein dorpje, waar ik toch ale behanger niets te doen zou hebben. Er bleef dus niets andere over dan het land te verlaten." Deze man had eene vrouw en zes kinderen by zich, benevens een schoonzoon, de man zyner oudste dochter; ook deze echt was met vier kinderen gezegend, zoodat het geheele gezin uit 12 personen bestond. Van een bloedverwant uit Amerika had de vader reis geld gekregen en nu gingen ook zy naar do nieuwe wereld. „En wat ga jelni daar uitvoeren? „O, .luidde het antwoord in Amerika ie plaats voor allen. Wanneer we daar maar eenmaal zyn, dan zyn wy gered". Het is te hopen dat deze verwachting in derdaad worde vervuld. Het is zeker wel een treurig verschynsel, dat menschen opieeflyd, met talryke gezinnen, feitolyk door allerlei middelen gedwongen worden het land te ver laten, waar zij vele jaren woonden en hun brood verdienden. Ze vertrekken Zaterdag naar de nieuwe wereld. Omtrent de aanranding door Turksche roovers van den trein, d de roi-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1