N°. 9592. Dinsdag 2 «Juni. A0. 1891. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 1 Juni. Burgerlijke Stand. Feuilleton. DOKTER JANIN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loldea per 3 maandenf 1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—6 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Qrootero letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is hot candidaats- examen in do godgeleerdheid, tweede gedeelte, afgelegd door den heer D. Eringa. - Ter aanvulling van het in ons vorig nummer medegedeelde omtrent de „Vereeni- ging tot bevordering van hot herstel van drankzuchtigen", zji nog vermeld dat, behalve de reeds genoemde drie heeren, ook onze stadgenoot de hoogleeraar Rosenstein gaarne bereid is over het herstellingsoord „Hoog- hullen" verlangde inlichtingen te geven. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Mei ingelegd f 49,493.10, terugbe taald 60,635.73'/2, terwijl zjjn afgegeven 108 nieuwe en geheel afgelost 94 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9060 inleg gers bedroeg op 30 Mei f 1,737,858.9372. - Onlangs deelden wij den korten inhoud van het adres mede, dat door het Zeemans college „de Vereeniging", te Delfzijl, aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid is gericht, om aan te dringen op de in voering van wettelijke bepalingen tot afschaf fing of beperking van den invoer van dek ladingen mot vreemde of Nederlandscbe schepen. Vooral houtladingon worden op de dekken der schepen dikwijls zóó hoog opgestapeld, dat bil den minsten storm ongelukken bijna on vermijdelijk zijn, en vele menschenlevens reeds verloren zijn gegaan, ten gevolge van deze roekelooze handelwijze. De Nederlandsclie schepen doon als de buitenlandsche, ton einde de concurrentie te kunnen volhouden. Daarom zal door eene regeling, alleen voor Neder land geldend, misschien niet datgene ver kregen worden, wat men wenscht, maar zal alleen eene internationale wetgeving op dit punt kunnen baten. De Kamer van Koophandel alhier heeft bij den betrokken minister daarop aangedrongen en de hoop uitgesproken, dat de Nederland sclie Regeering daartoe het initiatief zal ne men, evenals zij vroeger den stoot heeft go- geven tot oene internationale regeling van den verkoop van sterken drank op de Noordzee. Het is to hopen dat ook do Kamers van Koop handel in plaatson, waar meer scheepvaart is dan hier, als Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht, hare aandacht op doze zaak zullen vestigen, en hot streven van „de Vereeni ging", to Dolfzjjl, zullen ondersteunen. Door den minister van koloniën zjjn de heeren rar. P. A. Van der Lith, dr. G. A. Wilken en A. C. Vreede, hoogleeraren aan de Rijks-Universiteit te Leidenmr. J. De Louter, hoogleeraar aan de Ryks-Universiteit te Utrecht; J. R. P. F. Gonggrijp, G. K. Niemann en mr. L. W. C. Van den Berg, hoogleeraren aan de Instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Neder- landsch Indiê te Delft; J. A. Van den Broek, J. S. A. Van Dissel en H. C. Humme, lec toren aan laatstgenoemde instelling; mr. G. J. Grashuis, lector aan de gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden; H. D. Canne, oud-gouverneur van Sumatra's Westkust; A. J. Spaan, oud-resi dent van Soerakarta, en mr. J. C. Th. Hey- ligers, laatstelijk voorzitter van de landraden te Bondowosso en Djember, allen te 's-Gra- venhage, benoemd tot leden van de com missie, welke in 1891 in Nederland zal af nemen het grootambtonaars-examen voor den Indischen dienst. Gedurende de eerste helft der maand Mei zjjn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden Van Geuns, C. Maas, Mackenzie, W. G. Jansen, C. Iioogendoorn, Fransen, Amsterdam; wed. Krumel, Den Haag; Van Maanen, G. Van Klaveren, LeidenB. Van der Koelen, Rotter dam; Mario Voort, niet vermeld. Brief kaarten: J. H. Smit, Den Haag; Heydenrjjk Schotma, RotterdamBonte, niet vermeld. Brieven verzonden geweest naar Belgis Mevr. P. Breeman, Brussel; naar Duitschland Thera Filz, Wiesbadennaar NatalDs. L. Biccard, Greytown; naar Italië: F. Felici, Napels. De collecte ton behoeve van de Maat schappij van Weldadigheid heeft in de ge meente Valkenburg opgebracht ƒ16.20. De minister van buitenlandsche zaken bracht in de verleden week gehouden zitting der Tweede Kamer eene verrassing. Door hem werd nl. medegedeeld, dat volgens een door hem uit St.-Potersburg van onzen gezant ont vangen telegram de keizer van Rusland, als scheidsrechter uitspraak doendo in het ge schil tusschen Frankrijk en Nederland over de grensregeling tusschen Suriname en Fransch- Quyana, Nederland in het gelijk heeft gesteld. Het tolegram luidt, vertaald, als volgt: „St.-Petersburg, 2S Mei: De arbitrale uitspraak, gisteren geteekond, behelst de volgende con clusie: Op die gronden verklaren Wjj, dat de Lawa beschouwd moet worden als grensrivier, mootondo dienon lot grenslijn tusschen de beide bezittingen. Krachtens deze arbitrale beslissing moot het gebied, boven de samen vloeiing van de rivieren Lawa en Tapanahony gelegen, voortaan behooren aan Nederland, zonder prejudicie echter van de rechten, die bona fide zijn verkregen door Franscbe onder - hoorigen binnen do grenzen van het gebied, dat in geschil is geweest." Aldus is uitgemaakt dat het gebied, gelegen tusschen de Lawa en de Tapanahony, die te zamen de Marowyne vormen, tot het Neder- landscho grondgebied behoort en onze regee ring derhalve o. a. hot toezicht heeft te houden en regelingen te treffen omtrent de goud- delverijen op dat gebied. Men zal zich herinneren, dat op grond van eene onduidelijkheid in het met Frankrijk ge sloten compromis, de Czaar eerst bedenking had gemaakt tegen de aanvaarding der op dracht en zijne bevoegdheid later uitdrukke lijk is uitgebreid in dien zin, dat hjj ook tot verdeeling van het gebied mocht besluiten, indien niet bleek dat het geheole terrein aan oen van beide landen behoorde. Dat Z. M. thans de gebeele landstreek tusschen beide rivieren aan Nederland heeft toegewezen, is wel een bewjjs, dat het goede recht in deze aan onze zijde was en dat onze overoude aanspraken zeer sterk waren. Wel is waar is aan deze beslissing toege voegd, dat de uitspraak, gelijk het slot luidt, is „sans prejudice des droits acquis bonafide par les ressortissants francais dans los iimites du territoire, qui avait été en Iftige". Ten einde over de beteekenis dezer bijvoeging een definitief oordeel uit te spreken, zal men zeker de mededeeling van de uitspraak in haar ge heel moeten afwachten. Het is niet te hopen dat de bijvoeging tot nieuwe verwikkelingen aanleiding zal kunnen geven, waarbij het misschien moeilijk zou zijn om uit te maken wie daaromtrent zou moeten beslissen. Hoe dit zjj, Nederland kan tevreden zijn, dat, niet tegenstaande de moeilijkheden, waarin het Surinaatnsche geschil verkeerd heeft, de eind beslissing in ieder geval ten onzen gunste is geweest. Dit is eono overwinning voor Neder land, doch tevens eene nieuwe ovorwinning voor hot stelsel van arbitrale beslissingen van internationale geschillen. De Koningin heeft, behalve eene som van f 2000 voor de algemeens armen te Am sterdam, ook nog giften in geld geschonken aan het weduwen- en weezenfonds van do Maatschappij „Arti et Amicitiae," aan de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" en aan het Diamantslijpers weduwen- en weszonfonds. Aan „Liefdadigheid naar Vermogen" gaf H. M, 500.. - Naar het „Hbl." verneemt, zal het Duitsche eskader in den morgen van den lster. Juli, des nachts te 2 uren, te IJmuiden binnenvallen. Het keizerlijk vaartuig wordt een uur later geschut en vaart langzaam op, in dier voege dat men tegen 10 uren in den morgen in het IJ voor Amsterdam is. Bjj de Duitsche kolonie aldaar is het plan overwogen, behoudens toestemming van de bevoegde macht, om eene groote tribune op te slaan, ten einde den keizer by zyn intocht te kunnen begroeten. Deze tribune zou dan op het Damrak vor- ryzen, tegen de schilderyloods. Eene beslissing is echter nog niet genomen. By kon. besluit van 29 Mei is ingetrok ken, op zyn verzoek, de by kon. besluit van 25 Maart jl. gedane herbenoeming van H. C. Couwenberg, tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Oostburg, en als zoodanig benoemd mr. F. M. C. E. Koksma, advocaat en procureur, wonende te Sluis. De heer L. J. Janssen, arts, met ingang van den 6den Juni a. s., benoemd tot off. van gez. 2de kl. by de zeemacht. ZOETERWOUDE. Geboren: Anna, cl. van A. Berk en A. J. Opdam. Wilhelmina, d. van O. Hulsbos ou G. v. d. Burg. Overleden: Sophia Angenent, 26 j., vrouw van W. Beukelaar. L. G. Moraal, z. 5 w. OEGSTGEEST. Geboren: Sara Maria Neeltje, d. van A. J. Suzan en A. v. d. Post. Jozef, z. van H. J. v. d. Meer on J. Van Duuren. Overleden: Francisca Kuipeis, 76 j., wed. van H. Van 't Lit. Francisca Cornelia Joanna Koppers, 20 j., ongehuwd. Gehuwd: I. De Leen 29 j. en M. S. Lafaille 27 j. J. Hoogervorst 23 j. en H. A. W. Schrij vers 23 j. VOORHOUT. Geboren: Cornelia, d. van A. v. d. Lans en W. Van Werkhoven. Overleden: Margaretlia Groen, 69 j., wed. van J. Van Langmuur. HILLEGOM. Geboren: Paij Tliaijseu, z. van Jan Eliïing en Gesina Wilhelmina Hansen. G o h u w dWilhelmus Walkers en Anna Gijzen. Harm Der Nederlanden en Geertruida Den Boer. Autonie De Graaff, wonende te Ridderkerk, on Bortlia Alida Zifkamp. LISSE. Geboren: Anna Maria, d. van J. Lan- geveld en C. Hoogkamer. Gehuwd: Cbrietiaan Zuiderwijk en Johanna Warmerdam. Overleden: Albortus Van Brumen, 1 j. NOORDWIJK. Geboren: Gerrit on Egbcrdiua, z. en d. van G. J. v. d. Voet en R. Kampherbeok. Willem Nicolaas Johannes, z. van W. F. Zonneveld on J. Janson. Grietje, d. van J. N. Baalbergon on J. Barnhoorn. Maartje, d. van W. Passchier en M. v. d. Haak. Gehuwd: J. J. Nulkes en M. M. Van Scliooten. L. Alkemadc en M. Prins. A. Smith en D. Hoek. DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. 43) Hy meonde iota verdachts in de nabyheid te booven. „Hoort gy niets?" vroeg hy. „Volstrekt niets." „Als wy eens beluisterd werden „Daar behoeven wij niet bang voor te zijn. Op zulk een laat uur en dan nog wel in dit jaargetyde, komt er niemand in hot park. Dus, wat hebt gu my to zeggen?" „Vóór ik med6deelingen doe en geheimen openbaar maak, stel ik eerst myne voor waarden", antwoordde Tom, op een toon, welko elke tegenspraak scheen te willen voor komen. „Neemt gij die voorwaarden aan, dan zal ik u niet alleen alles zeggen wat ik weet, maar u ook met raad en daad ter zyde staan. Zonder myne hulp, dit zog ik u van te voren, zoudt gy niets uitrichten. Gy hebt u tot oen anderen oppasser, tot Koenraad, gewend, maar hy kent de geheimen van ons huis niet en als zy hom ook al bekend waren, kon zjjn bystand u toeh van geen nut zijn. Ik ben nu reeds dertig jaar in het gesticht werkzaam en bezit het volste ver trouwen van Janin „Nu ter zake", viel Alfied hom ongeduldig in de rede. „Ik meende u daarop opmorkzaam te moe- ton maken in uw eigen belang", vervolgde Tom, „maar hoor nu naar myne voorwaardey. Gy betaalt my twintigduizend guldon in bank noten en belooft my op uw woord van eer te zullen zwjlgeD, tot ik op het schip ben, dat my naar Amerika zal brengen. Begryp my good, myne getuigenis, welke voor u natuurlyk groote waarde heeft, zal daarom niet voor u verloren gaan; ik leg hot schrif- telyk met alle noodige bowyzen in uwe handen." „En wat biedt gij my daarvoor dan aan?" vroeg de jonge man met mooilyk bedwongen ontroering. „Het leven van uw vader, de erkenning van uwe rechten op den naam, welken gy draagt en op het vermogen van don man, wiens ga3t gy zyt!" Alfred keek den oppasser stom van ver bazing aande mogelykheid dat zyn vader nog in leven was, had hy in het geheel niet vermoed. „Het leven van myn vader!" herhaalde hy en ontzetting greep hom aan by de ge dachte dat de ongelukkige oude man zoo vele jaren in dat verschrikkelyko huis had doorgebracht. „Laat my u dit in het kort vertollen", zeide Tom, „uitvoerige mededeelingen kan uw vader u iator zelf doen. De tegenwoor dige grondeigenaar had dokter Janin reeds dikwijls opgezocht, toen bij op zekeren mid dag hot bericht bracht, dat zyn neef van het paard gestort was en bewusteloos buiten lag. Ik en oen andere oppasser, die intusschen gestorven is, brachten den bewusteloozen jongenheer naar binnen en voor zoover ik ontdekken kon, was de oorzaak der bedwel ming een hevige slag op hot hoofd, welke even goed door den knop van eene ryzweep als door den val van een paard teweegge bracht kon zyn!" „En dat alles verneem ik oerst nu!" riep Alfred ontzet uit. „"Val my niet in de rede, waardoor ik den draad van myn verhaal zou verliezen! De jongenheer werd in eene cel gebracht en den volgonden morgen heette het, dat hy aan de gevolgen der verwonding gestorven was. Maar de kist, welke het Btoffelyk over schot moest bevatten, borg oen ander lyk, dat van een krankzinnige, die daar iwee dagen te voren reeds overleden was." „Kerel, dat alles wist gy!" riep Alfred uit, niet langer in staat zijne ontroering te bo- dwingen. En gij zweegt by deze misdaad?" „Neem my niet kwalyk zulke verwyten zyn gemakkelijk gedaan, maar wanneer mon ze maken wil, moet men vooruit bedenken, of en in hoever zo rechtvaardig zyn. Wat zou ik hebbon kunnen doen, om deze mis daad te verhoeden?" „Gy hadt het by 't gerecht moeten aangoven I" „Zeer goed; hot gorecht kwam en onder zocht het gesticht, maar het vond niets ver dachts, en dokter Janin, die leelyke huiche laar, noemde my een ellendige kwaadspreker, wie kreeg dan gelyk?" „Als gy de gerechtsdienaars naar de cel had gebracht „In dien tyd kende ik de geheimen van het gesticht nog niet; de sleutels waren mjj nog niet toevertrouwd en ik zou zelfs, ondanks myne scherpzinnigheid, den patiënt niet weer gevonden hebben, dien Janin aan myne navor- schingen wilde onttrekken." „Dan hadt gy myn vader kunnen bevryden „Ook dat is gemakkeiyk gezegd. Beproef gy eens in 't gesticht eene cel te openen, waarvan gy den sleutel niet bezit, en ik word daarby streng in't oog gehouden." Vervonnnezyde..)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5