KV 9592. Dingdag 2 Juni. A'. 1891. ,§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 1 Juni. Feuilleton. DOKTER JANIN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AXtonder'.ijko Kommer-,.0.05. PEIJ8 DER ADVERTENTIËN: Tan 10 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17J. Quo tere lettere naar plaatsruimte. Voor hel inoaseeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Naar aanleiding van de afwijzende be schikking by Raadsbesluit van 2 April jl. op het verzoek van den heer P. J. Verkoren om een gebouwtje te plaatsen op de Aalmarkt, is thans een gewijzigd plan ingediend, waar tegen by de commissie van fabricage noch bij het College van B. en Ws. bezwaar be staat. Zij geven daarom in overweging aan adres sant tot wederopzeggens vergunning te ver leenen om een houten huisje of kioak tot berging van vracht- en bestelgoederen te plaatsen aan de Aalmarkt onder de door de •commissie van fabricage voorgestelde voor waarden. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek deelen B. en Ws. dea Raad mede dat de zoon van adreasante, S. Van Ronkel, den 5den Mei jl. het gymnasium wegens -ziekte heeft verlaten, zoodat zij in overwe ging geven aan adressante vrijstelling of terugbetaling vac schoolgeld te verleenen voor baren zoon, vroeger leerling van het gymna sium, over het laatste kwartaal van den ■cursus 1890/91. Naar aanleiding van een adres van den heer H. C. Coebergh, deelen B. en Ws. mede dat de zoon van adressant, Peter Coebergh, leer- 'üng van de derde klasse van bet gymnasi um, wegen3 verandering van studie, den löden Mei jl. het gymnasium heeft verlaten. B. en TVs. geven mitsdien in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zijn zoon, vroeger leerling van het gymnasium, over het laatste kwartaal van den cursus 1S90/91. Aan den gemeenteraad doen B. en We. oene opgave van de posten der begrooting over 1890, welke niet voldoende zyn ter be strijding van de voreischte uitgaven. Bedoelde posten z(jn de volgende: Volgn. 75. Kosten van het onderhouden en schoonhouden van het Raadhuis ƒ211.021/,. Volgn. 76. Onderhoud en aankoop van meu belen van het Raadhuis ƒ518.671/,. Volgn. 88. Onderhoud van straten en pleinen ƒ530.131/,. Volgn. 89. Onderhoud van wegen en voet paden ƒ2660 821/,. Volgn. 90. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen 40. Volgn. 91. Onderhoud van bruggen en over zetveren 379.59'/,. Volgn. 92. Onderhoud van pompen en riolen ƒ169.20. Volgn. 93. Onderhoud van waterwerken ƒ111.38'/,. Volgn. 96. Onderhoud van vaartuigen ƒ533.29. v Volgn. 101. Onderhoud van gebouwen ƒ2384 01'/,. Volgn. 102. Dag- en weekgelden der werk lieden en bedienden in dienst der gemeente, mitsgaders verdere kosten der fabricage ƒ1628.20. Volgn. 114. Onderhoud der Brandspuiten ƒ482.65. Volgn. 124iv. Onderhoud der Middelbare scholen ƒ101.541/,. Volgn. 132. Instandhouding van school lokalen ƒ946.801/,. Volgn. 134. Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schootmeubelen 937.89'/,. Volgn. 142. Kosten der bewaarscholen 48.07'/,. Volgn. 158. Schadeloosstelling aan armbe sturen en godshuizen voor het verlies, dat zy door de opheffing der armbakkery als stede lijke inrichting kunnen lyden 24.15'/,. Volgn. 173. Kosten van gemeenschappelyke zaken 792.28'/,. De gezamenlijke verhooging der onderschei dene artikelen bedraagt derhalve 12479.75'/2. B. en Ws. geven in overweging daarin te voorzien door vaststelling van een tegelyker- tyd overgelegden s*ppletoiren staat van be grooting in ontvangst Volgn. 4S aandeel van de gemeente in de winst der Leidsche Duin water-Maatschappij ad 4500, vermits de winst dier inrichting meer bedraagt dan op de gemeente begrooting is uitgetrokken, en staat van afschrijving eener som van 7979.75'/. van de volgende posten, waarop een over schot aanwezig is: Volgn. 1C3. Grond- en personeels lasten 200. Volgn. 110 Jaar wedden van de inspecteurs en beambten van politie ƒ377.45, Volgn. 115. Belooning en premiën aan brandspuitlieden 1080.43, Volgn. i23. Kosten' voor den openbaren gezondheids toestand 79.05, Volgn. 127. Jaarwedden der onderwyzers 2535.48, Volgn. 135. Kosten van schoolbehoeften ƒ866,111/,, Volgn. 144. Kosten tot opleiding van O.-I. ambtenaren 775.75, Volgn. 147. Belooning van doctoren, heelmeesters enz. 159.01, Volgn. 153. Sub sidién aan werkhuizen 500. Volgn. 64. Pen sioenen, lyfrenten en wachtgelden 683.59'/,, Volgn. 165. Kosten der Kamer van Koop handel 270. Volgn. 169. Kosten van open bare vermakelijkheden enz. 452.87 B. en TVs. leggen aan den gemeenteraad over twee missives van commissarissen der Bank van Leening betrekkelyk hetgovonvan eene vaste aanstelling aan de tydelyke be ambten, werkzaam aan de hulpkantoren. Naar aanleiding van den eenen brief hebben B. en TVs. aan commissarissen medegedeeld dat zij gaarne bereid waren oen voorstel te doen om hen te machtigen de daarbij bedoelde tydelyke ambtenaren by de hulpkantoren van eene definitieve aanstelling te voorzien. Icitusschen was by B. en TVs. de vraag gerezen of met zoodanig besluit niet gepaard zoude moeten gaan eene wijziging van bet Reglement voor de hulpkantoren (Gemeente blad No. 3 van 1885.) In art. 1 toch wordt bepaaldNaast en te gelyk met het hoofdkantoor worden voor het beleenen en lossen van panden, veorloopig en tot daaromtrent nader mocht worden be schikt, opengesteld twee hulpkantoren enz., en in art. 9: De beambten in art. 8 bedoeld behooren riet tot de vaste ambtenaren van de Bank van Leeniug, maar blijven slechts zoo laDg in haren dienst werkzaam als de Ge meenteraad de hulpkantoren handhaaft. B. en TVs. verzochten daarom commis sarissen hun gevoelen daaromtrent te willen mededeelen. Biykens hun brief van 8 Mei jl. zyn com missarissen mede van oordeel dat eene wijziging van het Reglement aan eene vaste aanstelling van de beambten behoort vooraf te gaan en wyzen zy op enkele andere artikelen van het Reglement dan de door B. en Ws. aangehaalde, welke in dat geval wyzigingzullen behoeven. Met commissarissen zyn B. en Ws. van oordeel dat zoolang de Bank van Leening blijft gehandhaafd, niet tot-opheffing van de hulp kantoren zal worden overgegaan, terwyl het zeker in het belang is van de tydelyke be ambten, met het oog op een eventueel te erlangen pensioen of wachtgeld, dat zy van eene definitieve aanstelling worden voorzien. - Aan den gemeenteraad is door het Raadslid den heer De Goeje het volgende schryven gericht: Den llden Januari 1885 werd door one toenmalig medelid, den heer mr. J. T. Buys, een voorstel by den gemeenteraad ingediend, om achter art. 2 van de Veroidening van 6 Maart 1852, houdende regeling van de vasto commissic-n, een art. 2b in te voegen van den volgenden inhoud: „Indien verschillende commissiën geroepen worden over een zelfde voorstel van advies te dienen, brengt elk harer een zelfstandig rapport uit, tenzy de Raad vooraf machtiging geve om haar gevoelen in een gemeenschap- peiyk rapport uit te drukken. „Gemeenschappelyke rapporten of voorstel len van Burg. en Weths. en eene of meer der hier bedoelde commission zyn mede slechts toegelaten op de voorwaarde, in de eerste 2insnede vermeld." Dit voorstel werd in eene volledige Raads zitting van 19 Februari na eene langdurige discussie aangenomen met 14 tegen 13 stemmen. De bepaling is nu zes jaar in werking, zoodat de Raad voldoende gegevens besft ter beoordeeling, of zy al dan niet practisch nut gehad heeft. Volgens de lettor der bepaling is alleen hot indienen van een gemeenschappeiyk rap port of voorstel door verschillende commissiën, in casu door Burg. en Weths. en de commissie van financiën verboden, tenzy de Raad daartoe uitdrukkeiyk machtiging verleent, maar de bedoeling was blykbaar voorafgaand onderling overleg te verbieden, wat niet in het nieuw» artikel uitgesproken werd, omdat de Raad door zulk een rechtatreeksch verbod zyne be voegdheid zou zgn te buiten gegaan. Het College van Dagelyksch Bestuur heeft da bepaling dan ook met recht in dien zin op gevat, en sedert Februari 1885 heeft er geen voorafgaand overleg tusschen hun College en de commissie van financiën plaats gehad. Het doel der bepaling is dus bereikt. De commissie van financiën kan geen invloed meer oefenen op eenig voorstel van Burg. en Weths, maar loert die voor 't eerst ken nen als zy by den Raad zyn iDgediend. Nu behoeft het geen betoog, dat, wanneer een plan in wording is, het niet möeiiyk valt daarin wyzigin'gen aan te brengen, maar dat een goed doordacht en geheel afgerond plan zelden ingrypende verandering toelaat. Eene poging, deze aan te brengen, zal veelal mis lukken, en diegene, die dit herhaaldelyk tever geefs beproefd heeft, zal den moed verliezen. Zoo is het gegaan met de laatste commissie van financiën, wier aftreden de geheele Raad betreurd heeft. Daaraan vooral zal het ook wel toe te schryven zjjn, dat de Raad er niet in geslaagd is, eene nieuwe commissie van financiën te kiezen. Practisch nut heeft du» de bepaling niet gehad; integendeel, het heeft niet aan gevallen ontbroken, waarin vooraf gaand overleg van Burg. en Weths. met de commissie van financiën vermoedelyk gunstig zou hebben gewerkt. DE GEHEIMEN van een. krankzinnigengesticht. 45.) Van daag zond de dokter mij naar uw neef en by deze gelegenheid hoopte ik u een wenk te kunnen gevenhet toeval was mij gunstiger dan ik verwachtte." „En waarom zond hij u?" „Tk moest hem een brief brongen." „Weet gy wat de brief bevatte? „Ik vermoed het; Janin wil weten, wat uw neef betaalt, als de patiënt sterft." „Hel en duivel „Houd u bedaard! Zoolang ik in het ge sticht ben, zal uw vader niet sterven." Alfred deed zyn uiterste best om bedaard te blyven; deze onthullingen waren zóó plot seling gekomen, dat hij er zich nog onmo gelijk zoo spoedig geheei in verplaatsen kon. „Ik begrijp niet dat Janin zoo onverstandig was, u op klaarlichten dag hierheen te zen don", zeide hy. „Dat was zyne bedoeling ook niet", ant woordde Tom spottend. „Tk moest ray oorst later op weg 1 egeven, maar gij weet immers, welke hoop er voor my aan deze boodschap verbonden was!" „En wat moet er nu gebeuren?" vroeg de jonge man. „Ik zal het gerecht dadelyk „Halt!" viel Tom hem in de rede, „als gij alles wilt bederven, dan verzoekt gy het gerecht u te hulp te komen. Eer deze hulp u verstrekt is, zullen er eenige dagen verloopen, en het zou mij verwonderen, als gy dan nog het lyk van uw vader in ons gesticht vindt. Het gerecht moet voorloopig geheel buiten spel blyven. Eerst dan, als uw vader vrij en in veiligheid is, mag aan Janins bestraffing gedacht worden." „Tegen dien tijd zal hy zich reeds lang uit de voeten gemaakt hebben." „En veronderstel dat hy zulks gedaan had - wat is u lieverhet leven van uw vader of de veroordeeling van den dokter?" „Welk eene vraag!" „Gij dwingt my die te doen. Als gij u niet wilt voegen naar myne schikkingen en voorwaarden, dan kan ik u myne hulp „Laten wy een eind maken aan een ge sprok, waarmee wy slechts tijd verspillen", zeide Alfred ongeduldig; „laten wy eindelijk ter zake komen. Wat moet er gebeuren?' „Vóór alle dingon moet ik weten, of gij myr.e voorwaarden aanneemt. Gij moet niy het geld overhandigen op hetzelfde oogcnblik, dat ik den gevangen patiënt van Janin in vrijheid stel, en drie dagen lang moogt gy niets ondornemen, wat het gerecht aanleiding zou kunnen geven om my te laten vervolgen." „Wanneer alles, wat gy my .gezegd hebt, waarheid is; als ik myn vader gezond naar lichaam en geest wedervind, betaal ik u eer.e nog grootere som. Laat dat aan my over, gy zult tevreden zyn. En hoe zwaar het mij ook vallen zal, ook uwe tweede voorwaarde neem ik aaneisch echter niet dat deze schurkachtige dokter zyne straf ontgaan zal." „Dat te verlangen zou werkeiyk eene mis daad zyn." „En nu aan het werk", ging Alfred voort, „wy mogen niet langer wachten. Als wy bei den met eenige politie agenten „Wilt gij alweer hulp by de politie zoeken? Gy hebt reeds daardoor den argwaan van Janin opgewekt, dat gy u één keer in de bnurt van het gesticht hebt laten zien; de dokter is in de hoogste mate wantrouwend en heeft zyne oogen overal. Hadt ga niot beloofd hem nog eens te zullen „Ja, om een. afschrift te fefan van het bericht over mijns vaders laaista dagen." „Dat afschrift ligt reijds lang klaar. TYaafOKl kwaamt ge niet?" „Ik dacht er niet meer aan en, rondu:t gesproken, heeft dit bericht ook geene waarde meer voor my." „Doordat gy niet kwaamt, maar wel om het huis sloopt, hebt gy Janin in zyn wan trouwen versterkt", zeide Tom, die over een plan scheen na te denken. „Kom morgen avond in de schemering; tot zoolang kunnen wy onze voorbereidende maatregelen nemen. Gy bestelt een rytuig en gelast den koetsier op den straatweg te wachten druk hem evenwel goed op hot hart, dat hy precies op tyd is. Houd u tegenover den dokter vooral kalm en wees, als gy kunt, beleefd en vriendeiykbe taal eene kleine som voor bet afschrift en „Over dit punt kunt gy gerust zyn", ant woordde Alfred met klimmend ongeduld, „ik zal my niet verraden, Janin zal niets vermoeden van het doel, dat ik voor oogen heb." „Als gy de kamer van den dokter verlaat, zal ik u vergezellen, maar slechts een klein eind, slechts zoolang, tot gij my het ge'd gegeven hebt. In de tweede gang zal be?, anflsr "Vy aflossen; spreek geen woord, •geen geluid mag er öVér uwe linD3-'' EOSlgP i, het minste gedruisch zou alles kunnen ver raden. Ik zal uw vader dat ook op hot ge moed drukken; by heeft geleerd zich te bs- heersohen." Wordt im»Vi.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1