ADYERTEUTIËIS. lipt bezoek der Koninginnen aan Rotterdam. Reecr, goruimon tyd vóór hot aangekon digde uur, waarop HH. MM. de Koninginnen het Paleis te 's-Hage zouden verlaten, ten einle zich per rijtuig naar den Hoek van Holland te bogeven, stond voor het Palei3 en langs c.e straten, welke Hare Majesteiten zonder, volgen, eene talrijke menigte ge schaard. Yan schier alle huizen wapperde de drie kleur. Precies te 9 uren verlieten Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Moeder hot Paleis en namen plaats in een met vier paar den bespannen open rijtuig, voorafgegaan door een rijknecht. Tot aan de vestibule werd HH. MM. uit geleide gedaan door den gouverneur der resi dentie, generaal-majoor Taets Van Amerongen, en door den adjudant van H. M., baron feirtema Van Grovestins. Bij het afrijden riep do menigte een drio welf hoezee, en werden Hare Majesteiton geestdriftvol toegejuicht. Beide Koninginnen grootten zeer minzaam de menigte terug. Inde stad werd geredenlengsdevolgep.de straten Koordeinde, Hoogstraat, Groenmarkt, Hooge Westeinde en Lage 'Woste'nde, en ver volgens lang don Loosduir.schon Weg, welks bewoners ook druk vlagden. Eon half uur van te voren verliet het gevolg van Hars Majesteiten hetzelfde al-, te Amsterdam dienst deed in drie hof- rijtuigen het Paleis en begaf zich per Holl. Spoor naar Rotterdam. Voor de Hovius-Stichting, aan den Loos- du'.nschen weg, stonden de Roomsch-Kath weeekinderen met de geestelijken dier stich ting geschaard, en een oogenblik hielden HH. MM. daar stil, om van twee kinderen een bouquet in ontvangst te nemen. Bij der. tol, waar de gemeente Loosduinen begint in de gisteren gehouden Raadszit- ting dier gemeente werd aan de rij huizen, walke daar langzamerhand is verrezen, de naam gegeven van Oranje-Nassau-straat etozd de burgemeester van Loosduinen, de hee: Van de Velde, in ambtsgewaad, met vier kinderen van de Bewaarschool C. Waldeck, K. Duijvesteyn, J. Westeyn en C. Hartman om HH. MM. op to wachten. Ook daar werd even stilgehouden en door ce in het wit gekleede, met oranjesjerpen getooide meisjes werden bouquetten aangebo den met een eenvoudig „Welkom, Movrouw!" Bairna ging het in gestrekten draf verder over „Halfweg" naar de kom van do gemeente Loosdnir.en. Langs den gobeolen weg wap perde uit schier ieder huis of van elke hof- etedo de driekleur of oranjevlag, terwijl de natuur, fraaier dan menschenhanden dit ver mogen, had gezorgd voor den bioementooi. Als reusachtige bouquetten stonden in de vele boomgaarden langs den weg de ooftboomen in vollen bloei en verspreidden de heerlijkste geuren, fijner dan het fijnste kunstreukwerk. Precies om halftien reed het Koninklijk rijtuig de kom der gemeente Loosduinen bin nen Van alle huizen wapperde ook daar het dundoek ea daaronder trok vooral de aan dacht het huis van den heer P. F. L. Waldeck, secretaris van de Holl. Maats, van Landbouw, van onder tot boven met vlaggen getooid mot de vlag van de Hollandscho Maatsohappy in top. Be heer Waldeck tevens lid van don gemeenteraad stond met de wethouders en overige leden van den gemeenteraad voor zijno waning, in deputatie, om HH. MM. te begroeten. Voor de scholen in Loosduinen stonden de kindoren, voorzien van vlaggetjes en versierd mst Oranje strikken, opgesteld en ontvingen met een levendig gejubel HH. MM., die vrien delijk groetten, terwijl de Koningin hen met de hand toewuifde. löoor de kom van het dorp reed het rijtuig in matigen draf, doch hield nergens stil. Van Loosduinen ging het over Monster en 's-Gravenzande waar van paarden verwis- Geld werd overal onder de hartelijkste blij ken van toegenegenheid, naar den Hoek van Holland, waar zich eenegroote menigte bevond om bü de insohsping van HH. MM. tegen woordig te zijn. In de gemeenten, welke HH. MM. nog passeerden, werden Zij met gelijk eerbetoon als te Loosduinen ontvangen. Men schrijft nader uit Rotterdam: Hoe meer de dag naderde, waarop de beide Koninginnen een bezoek aan onze stad zouden brongon, hoe meer geestdrift zich ping uiten. Nauwelijks was het bekend geworden, dat het vorstelijk bezoek heden plaats zou tob ben, of men begon plannen te maken om allen straten een feestelijk aanzien te geven. Van dit voornemen werd men echter afge bracht door oone officiouze mededeeling in de locale bladen, waarin gewezen werd op de étiquette van den Hofrouw, welken elke versiering onteerde. Bit bericht bracht tegelijk aan hot licht, dat het bezoek meer de haven, dan wel de stad van Rotterdam gold. M iar hierdoor werd juist de geestdrift aangewakkerd, want elk Rotterdammer gaat op in zijne prachtige haven. Mocht men nu geene ovatie, geene hulde aan de vorstelijke bezoeksters te land brengen, thans doet men dit te water. Men toont den beiden Koninginnen onzen Waterweg als de bronader van het in bloei toenemende Rit- terdam. Daarom werd bepaald dat de Koninklijke bezoeksters van af den Hoek van Holland naar hier langs den Nieuwen Waterweg zouden opstoomen. Bjjna alle stoombooten, welke hier aanwe zig zijn, volgden als eene reusachtige vloot achter het stoomschip, dat de beide Koningin nen afhaalde, na eerst, en haie geschaard, d^z-i stoomboot te hebben laten passeeren. Na een korten watertocht door onze haven, waaraan alle stoombooten, mits op behoorlij ken afstand volgend, mochlen deelnemen, stapten HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes aan wal aan de in aanleg zpnde Rijnhaven. Deze haven, welke eene opper vlakte heeft van S bunders, is de grootste havengelegenheid, niet alleen van Rotterdam, maar van geheel Nederland. Het denkbeeld om de beide Koninginnen per stoomboot naar onze stad te doen komen, nam zjjn oorsprong in het feit, dat Rotter dam geen enkel geschikt gebouw bezit, om vorstelijke personen op eene waardige wijze te ontvangen en hen daarin eene lunch aan te bieden. Daarom werd besloten tot den watertocht. En nu was hot juist deze tocht, die de stoombootreederijen op het denkbeeld bracht om den Koninginnen een bewijs te leveren van het uitgebreide scheepvaartverkeer van onze haven. Zoo heeft eene kleine oorzaak een groot gevolg. Op vereerenden last van den gemeente raad van Rotterdam werd door de hoeren J. M. Van Kempen k Zonen aldaar, uit hunne fabriek te Voorschoten een kunstwerk afge leverd, dat door de scboone uitvoering, even zeer als door de zeer merkwaardige bestem ming, nog voor bet nageslacht geacht kan worden van zeer eigenaardige historische beteekenis te zijn. Het bestaat uit een kalk bak, truffel en hamer, welke heden gebruikt werden tot het leggen van den gedenksteen by den bouw der nieuwe kade van degroote uitbreiding der havenwerken aan don linker Maasoever onderhanden, door H. M. Koningin Wilhelmina, bij gelegenheid van Haai bezoek en dat Harer Moeder aan de stad Rotterdam. De kalkbak is vervaardigd van palissander hout in- en uitwendig rijk met kostbaar zil ver gemonteerd. Zy rust op twee kloeke fraai gemodelleerde zilveren leeuwen en ronde bosse. Terwyl zwaro zilveren Acanthusbla deren, pareiranden en keurig uitgevoerde ara besken de buitenzijden omgeven, is hot in wendige versierd met het gedrevon konink- lyke wqpen en haut relief door lauwer- en eikenloof omkranst. In een fraai georneerd schild aan de voorzijde prykt het wapen van Rotterdam. Truffel en hamer beiden bestaan uit zwaar zilver met handvaten van blank ivoor. Ook deze stukken zpn kunstig georneerd en ver sierd met koninklyke kronen en het konink- iyke wapen door lauweren omgeven. Het geheele garnituur is besloten in een prachtvol bewerkt mahoniehouten étui, inwen dig bekleed met gekapitonneerd blauw satijn en derwyze practisch ingericht, dat by het openen alle stukken ton volle in het gezicht komen, waardoor oen schitterend effect verkregen is. Ontwerp en uitvoering zqn uitstekend ge slaagd, zoodat dit kostbaar geheel kan bewaard worden als eene proeve van Hollandsch zilver werk uit de negentiende eeuw. De gedenksteen hing gisteren reeds in ta kels, boven de plaats waar hp nu moest komen. Hy heeft een gewicht van 4800 kilo. De rand is geciseleerd, en op het gedeelte, dat mat geslepen is, staat met vergulde letters ge beiteld „H. M. Wilhelmina, Koningin der Neder landen, plaatste 30 Mei 1S90 dezen godonk- steen by den bouw dor kade, welke, ter herinnering aan H. D. eerste bezoek aan Rotterdam, Wilheiminakade genoemd wordt." Terstond na de aankomst der Koninginnen werd de oorkonde, die door den heer Roovers vervaardigd is, tGr teekening aangeboden. Daarna werd zjj in een gesloten bus gedaan en bevestigd in esne opening in den kade muur, onder den godenksteen. De directeur der gemeentewerken gaf door eene olectrische geleiding een teeken, waarop de steen op de bestemde plaats werd gesteld. Tolcgrammen. BERLIJN, 29 Mei. Volgens de „Berliner Pol. Nachrichten" is het zeker, dat er nog geen besluit betreffende de opheffing der graan rechten is genomen, maar dat dit spoedig kan verwacht worden, en dat, zoodra een be sluit is genomen, dit onverwqld ter openbare kennis zal worden gebracht, in zoover als strekken kan om de bestaande onzekerheid weg te nemen en den graanhandel op vasten grondslag te vestigen. Deze reeds gisteren op zoo besliste wyze van invloedrpke zijde verbreide bewering dat eene spoedige opheffing zou plaats hebben, heeft klaarbiykelpk ton dool, bp de weifelende en tegenstrevende regeering op een spoedig besluit aan te dringen. Het gemeentebestuui alhier heeft den steun der rpksoverheid inge roepen. De minister Von Bötticher gaf aan eene deputatie van arbeiders ten antwoord dat de regeering de graanrechten zal opheffen zoodra zp de overtuiging heeft verkregen, dat de graanprpzen daardoor zullen dalen. WASHINGTON, 29 Mei. Toen president Harrison bericht ontving van het voornemen der Engelsche regeering om een wetsontwerp in te dienen betreffende de visscherp in de Behring-zee, beiegde bp terstond eene ver gadering van den ministerraad. De ministers behandelden het voorstel om oorlogsschepen te zenden naar de Behring-zee, ten einde het vangen van robben te beletten voor het geval besloten werd, dat de visschery elk jaar ge durende een zeker tydperk zou gesloten zyn. De Amerikaansche schepen zouden dan met het Engelsche eskader samenwerken. Het voors'el der Engelsche regeering word' door de Amerikaansche regeering beschouwd als een bewps, dat Engeland voornemens is de voorwaarden, door de Vereenigde Staten aangeboden, aan te nemen. BUENOS AYRES, 29 Mei. Wegens de buiten gewone ryzing van de goudpremie, die met oen vaste „hausse" sloot, was de beurs zeer onrustig. Men vreest voor finantiëele moeiiyk- heden. BERLIJN, 30 Mei. Het rytuig, waarin keizer Wilhelm en zyne gemalin gisteravond naar de opera reden, kwam omstreeks acht uren voor de brug by het paleis in lichte botsing met een omnibus. Keizer noch keizerin ont ving eenig letsel en zetten spoedig den rit voort. WEENEN, 30 Mei. Volgens berichten uit volkomen vertrouwbare bron is het zeker dat een nieuw tractaat tusschen Italië eenerzpds, en Oostenrpk-Hongarpe en Duitschland ter andere zijde, reeds is onderteekend. KAAPSTAD, 30 Mei. Een telegram van kolonel Penbgsathar, bevelhebber van de expe ditie der Ïritsch-Zuid-Afrikaansche .Maat schappij, gedagtoekend Manita 12 Mei, meldt dat de Portugeezen de Engelsche strpdkrachten bij Shua, zes mplen van den weg van Massi- Kesse, hebben aangevallen. Na een gevecht van twee uren werden de Portureezan ge noodzaakt terug te trokken. Hunne verliezen zpn niet bekend. Kolonel Rima, de Portu- geesche bevelhebber, heeft te Massi Kesso den staat van beleg afgekondigd. NIEUW-YORK, 30 Mei. De kapitein van hef stoomschip „La Flandre" van Rot terdam heeft een eisch by de rechtbank in gesteld tegen het Nederlandscbe stoomschip „Veendam," om redloon te krygen. Eerstge noemd schip had, (gelijk reeds gemeld werd) gedurende twee dagen de „Veendam" op sleeptouw genomen, omdat haar schroef waa gebroken. LEIDEN, 30 Hei. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" alhier werd gister avond in de Zaal Noordeinde eene openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer C. M. E. Van Löben Seis, lid der Tweede Kamer. De toegang tot die vergadering was vrp. Hiervan maakte momgeen gebruik. Spreker bracht een woord van waardeeriDg voor het tegenwoordig Kabinet, wegens de ook door de tegenpartp erkende werkzaam heid, alsmede hulde wegens de christelpks onpartpdigheid en nationale rechtvaardigheid. Daarna behandelde hp de vraag: „Wat wenscht de anti-revolutionnaire party?" Het antwoord daarop gegeven vindt men in het program van actie lo. een einde verder maken aan de overheer- sching van de liberale onderdrukking en dat wel vooral door de Eerste Kamer te ver vormen 2o. het kiesrecht te brengen in den vorm van huismans-kiesrecht. Voorts sprak hij uitvoerig over defensie, als de zaak reeds sinds de Unie van Utrecht door de antirev. behartigd, door de liberalen verwaarloosd tot op dezen tpd. Eindeiyk verdedigde hy het door hem met anderen ingediend amendement betrekkeiyk het leven buitan de kazerne, vooral met het oog op de zedelyke vorming van de soldaten. Hy wekte ten slotte op om van deze be ginselen by de stembus te getuigen. Ten gevolge van het bedanken van den heer L. J. S. Van Kempen, te 's-Hage, voor de op hem uitgebrachte candidatuurderLeid- sche anti-revolutionnaire Kiesvereoniging voor het lidmaatschap dor Tweede Kamor, is gis teravond door dio Vereeniging tot candidaat gesteld mr. O. J. E. baron Van Wassenaer van Catwyck. ZOMEBZORG. Dinsdag 2 Juni, te zeven uren, door de kapel van het reg. grenadiers en jagers, onder directie van den heer W. Van der Linden. Eerste 3fdeeliDg: No. 1. Johannes-Hermanus-Marsch, W. Van d-r Linden: 2. Ouverture „Dio vier Men- scher-Alter", V. Lachner; 3. Potpourri do l'Opéra „Gastibelza", Maillart; 4. „Neu-Wien", Walzer, Joh. Strauss; 5. Fantaisie aus der Opcr „DasLeben tïir den Zar", Glinka. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture ..Hamlet", N. W. Gade; 7. „Sccdo Napo- lt'aine", Massonet; 8. a„Der flimmel hat eine ThrSne geweint", Lied van Kucken; b. Menuette aus den: Quortett No. 6, Schubert; 9. Fantaisie do l'Opéra do „Eicci" Le Doctcur Crispin, F. Dunkier. Marktberichten Lelden, 30 Mei. Granen. Witte Tarwe uit de Haarlemmermeer komt in de beste soorten weinig meer voor; de aanbieding bestaat grootendeels uit miWol- en mindere qualiteit, die slechts bij kleine partijen verhandeld wordt om met Buitenlandsche Tarwe- soorten vermengd te worden. Rogge wordt wel aangeboden, doch alleen in de minder goede toorten; de prrjsverhooging op andere markten heeft dan ook geen invloed hierop. Witte Tarwe ƒ8.30 a ƒ10.50 por HL., Roodeƒ9. a 10.25 per 80 KG. Rogge 6 50 a 7.15 per 74 KG. Zomergerst ƒ5.90 a 6.25, Chevalier- ƒ6.— a ƒ6.50 per HL., Winter- a Haver 8.65 a 9.40 per 100 KG. Blauwe Erwten 10.75 a 11.50 per HL. Duivenboonen ƒ7.80 a 8.per 84 KG. Paardenboonen ƒ6.90 a 7.50. Koolzaad 11 a 11.75. Kanariezaad ƒ7 60 a 8.75. Wakken ƒ9.25 a ƒ10.50 per HL. Boter: Aanvoer 10780 kj. 1ste qu&iit. per vat 48.a ƒ54.2de qualn. per V4 vat 40.a ƒ46late qualit pei kilogr. ƒ1.20 a 1.35; 2de qualit. per lilogr. ƒ1.a 1.15. Lange Zwarte Turf, 5000 dubb. HL., 0.21 a 0.25. Den 8sten Juni a. s. hopen onze geliefde Ouders PIETER BROEKMAN en GEERTRUIDA LAMMERS hunne Veertigjarige EcMvereenlglng te gedenken. Hunne dankbare Kinderen, Belwncd- en Kleinkinderen. Wassenaar, 30 Mei 1891. 3785 10 Dp den I41en Juni a. s. hopen onze geliefde Ouders R. F. REUVER en M. BLOKHUIS, hunne 25-jarige Echtvereeniging ie herdenken. Hunne dankbare Kinderen W. R. O. REUTER. C. M. REUVER. Amsterdam, Juni 1891- 3752 11 Geboren HARCiVKETHA, Dochter van G. F. J. VAN WENT en C. VAN DEN BIJL. Leiden, 29 Mei 1891. Strekkende tot eenige en algemeene kennis- ge :ing. 3764 8 Voorspoedig bevallen van eene Dochter Mevrouw M. v. d. BRANDELF.R Klem. Sassenheim, 29 Mei 1891. 3766 3 Heden is te Katwpk aan den Rijn, na een smartelyk en kortstondig lyden, overleden onze beminde Vader, Behuwd- en Grootvader PIETER VAN DUIJN, in den ouderdom van 76 jaar en 4 maanden. 3783 8 Uit aller naam, A. LANGEVELD-Van Duijn. Leiden, 29 Mei 1891.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 8