N°. 9591. Maandas; 1 Juni. A*. 1891. ,§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit YIEÏt Bladen. Vierde Blad. Leiden, 30 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENT r£N Van 16 rogels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Gwotere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De Raad dezer gemeente is tegen Donder- derdag, den 4den Juni a. s., ter vergadering bijeengeroepen. Aan de uni versitoit alhier is hot candidaats- examon in de geneeskunde afgelegd door de heeren D. Mae Gillavry en A. Aaltaz. Nadat in eone vorige vergadering van de Roomsch-katbol-.Gke Kiesvereeniging „Recht en Orde" alhier met eene zeer kleine meer derheid van stemmen besloten was geworden om bij de a. s. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer met de anti revolutionnairen mee te gaan en in eene volgende vergadering den definitieven candidaat te stellen, kwamen de leden van genoemde vereeniging tot ge noemd doel gisteravond weer bijeen. In eene nadere vergadering waren inmiddels reeds tot voorloopige candidaten gesteld mr. O. J. E. baron Van Wasseneer van Catwyck, die thans voor Gouda zitting heeft, en jhr. mr. Beelaerts van Blokland (voorzitter der Tweede Kamer), doch die beiden voor eene eventueels candidaluur van de vereeniging hadden bedankt. Gieteren was echter van den heer Van Was- senaer weer bericht ontvangen, dat hij eene candidatuur zou aannemen. Bovendien had de candidaat der anti-revo- lutionnaire kiesvereeniging, de heer Van Kem pen, uit 's Hage, ook bericht dat bij voor de op hem uiigobrach'te candidatuur bedankte. In verband met het vroeger genomen be sluit meende het bestuur van „Recht en Orde" dat alsnu baron Van Wassenaer voor eene candidatuur in aanmerking moest komen, doch het meerendeel der leden was thans van eone andere meening. Ze meenden op eenige door hen aange voerde gronden dat het eerst genomen besluit vernietigd moe3t werden, als zijnde h. i. ongeldig. Er ontwikkelde zich eene uitvoerige, zelfs rumoerige discussie, waarvan het einde was dat met 34 tegen 17 stemmen besloten werd een Katholieken candidaat te stellen. De bestuursleden meenden in dit besluit een biyk van wantrouwen tegenover hen te 1 zien en namen hun ontslag. Door de voorstemmers werd al6 hun candi daat genoemd de heer Jan6en, van Sehiedam. Dr. J. Th. Oudemans, privaat-docent aan de Amsterdamscho universiteit, is op de ver gadering der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem met goud bekroond voor zijn antwoord op de prijsvraag„Men vraagt een vergelpkond-ontleedkundig onder zoek van de accessoire geslachtskheren bij de zoogdieren". Do zeer gunstige verslagen over het antwoord werden uitgebracht door - de hoogleoraren Hoffmami en Zaaijer, te Leidon, en don rustenden hoogleeraar Koster. Mevrouw Henrietta Ronner, onze groote Nederlandscho schilderesse, die sinds jaren te Brussol woont, viert morgen, 31 Mei, haren 70sten verjaardag. Ter herinnering aan dit gedenkwaardig jubileum zal door den heer A. W. Sythoff, te Leiden, in den loop van deze zomer een album worden uitgegeven met twaalf pboto-gravures naar de meest populaire en uitstekende kunst werken der vermaarde artiste. Deze kunstuitgavo zal begeleid worden door eene causerie over mevrouw Ronner en hare plaats in de Nederlandscho kunstwereld, welke tekst geschreven zal worden door drie op kunstgebied bekende auteurs. De tekst der Hollandsche uitgave zal ge schreven worden door Johan Gramaan Henri Havard is die taak voor de Fransche uitgave opgedragende heer M. H. Spielmann, redacteur van het „Art. Journal", zal voor de Engelsche uitgave een dergelijk artikel in gereedheid brengen. Men meldt ons uit 's-Gravenhage, dd. 29 Mei: Duizenden bewogen zich beden in de rich ting naar het Hollandsche Spoor-station of bevonden zich langs den weg om Hare Majes teiten de Koningin en de Koningin-Regentes op Haren terugkeer vau Amsterdam in de re sidentie te zien aankomen. Kort vóór drie uren kwam de Koninklijke trein binnen en hield de salonwagen, waarin Hare Majesteiten de reis maakten, stil tot nabij de uitgang tunnel voor het publiek. De Koningin en Hare jeugdige dochter ston den op hot oogenblik, dat de trein naderde, op het achterbalkon. H. K. H. de groothertogin van Saksen, di» kort te voren op het station aangekomen en in de gereserveerde wachtkamer der 1ste klasse ontvangen was, ging dadelijk Hare Vorstelijke bloedverwanten tegemoet en ver welkomde beiden hartelijk, de jeugdige Ko ningin het gelaat kussende. Hare Majesteiten vonden verder ter ont vangst aanwezig de ministers van koloniën, buitenlandsehe zaken, justitie en waterstaat, don vice-president van den Raad van State, den Commissaris des Konings, den burge meester, den opperceremoniemeester, den com mandant der zeemacht in Ned.-Indië, jhr. Roëll; den grootmeester graaf Van Lynden, den gen.- majoor, waarn. gouverneur der residentie, en den kolonel plaatselijken commandant. Met ieder dezer autoriteiten onderhield de Regentos zich eenige oogenblikken en het was een lieflijk schouwspel te zien met hoe veel vriendelijkheid en beminnelijkheid de jonge Koningin de hand reikte aan ieder de zer hoeren, die Zij allen bij name scheen te kennen. Bp het dalen van de trappen, welke naar den uitgang leiden, bood de Regentes den arm aan de groothertogin. De stationschef, de heer Arnoldy, begeleidde de Vorstelijke familie langs trappen en corri dor, waarvan de wanden aan het achtereinde met Perzische tapijten bekleed waren, naar het voorplein, waar Hare Majesteiten bjj het plaats nemen in het open rjjtuig door de aldaar verzamelde menigte werden toegejuicht. Het Koninklijk rijtuig nam in matigen draf den weg naar het Paleis en allerwegen, waar de beide Koninginnen passeerden, werden zi1 door de groote menigte begroet. Inzonderheid was dit het geval op de Gedemptegracht, welke straat moest worden doorgetrokken wegens de afsluiting van de Veenestraat. De aan het Oranjehuis zoozeer gehechte bevol king van die buurt toonde op zichtbare wijze hare ingenomenheid met dit, zij 't ook kort stondige Vorstelijke bozoek. Uit bijna elke woning van deze wijk was voor deze gelegen heid de vlag ontplooid. Van den gevel van het Hollandsche Spoor station was mede de driekleur geheschen. Tegelijk met Hare Majesteiten keerden de loden van het gevolg in de residentie terug. Onder vele blijken van deelneming vierde de heer A. F. Van Leeuwen, wethouder van Stompwijk, zjjn 50 jarig jubilë als geneesheer te Leidschendam. Het gehoele dorp was met vlaggen getooid en voor de woning van den jubilaris prijkte eene eerepoort. De burge meester met de gemeenteraden van Stompwijk en Vour, benevens commissiën uit de inge zetenen dier gemeenten en uit het armbestuur, boden onder hartelijke toespraken den goachten jubilaris prachtige cadeaux aan. Zondag, 31 Mei, hoopt in do voormiddag godsdienstoefening der Ned.-Herv. gemeente te Katwijk aan Zee om tien uren op te treden de teer C. J. G. Van Hoogstraten, predikant te 's-Gravenhage. Ter benoeming van eene directrice aan de Hoogere burgerschool voor meisjes met 5-jarigon cursus, te 's-Gravenhage, zjjn door Burg. en Wetha. aan den gemeenteraad voor gedragen mejuffrouwenA. S. C. Ten Hoet, leerares aan die school; S. Van Slee, hoofd eener meisjesschool te Middelburg, en N. Kuiper, leerares aan de Hoogere burgerschool voor meisjes te Dordrecht. Naar men verneemt, heeft het H. M. de Regentos behaagd, het buitengewoon eerelid maatschap der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, haar door het hoofdbestuur dier Maatschappij aangeboden, te aanvaarden. Bij de firma H. A. M. Roelants Jr., te Amsterdam, is verschonen het eerste nummer van liet „Geïllustreerd Nederlandsch Recla meblad." Het keizerlijk bezoek aan Amsterdam is thans definitief van 1 tot 3 Juli bepaald. H. M. de Regentes heeft tijdens haar ver blijf tb Amsterdam verklaard in de wijze, waarop zij door de burgerij ontvangen is, een waarborg te zien, dat, als zij over eenige weken te Amsterdam den keizer en de keizerin van Duitschland ontvangt, do hoofdstad voor eene eenvoudige, maar goede ontvangst zal weten te zorgen. Bovendien zjjn gisteren in Den Haag de militaire autoriteiten bijeengekomen tot het bespreken van de eerbewijzen, welke den Duitscben vorst bewezen zullen worden. Het schijnt thans reeds vast te staan, dat eene groote samentrekking van troepen zal plaats hebben. Met namen worden vier batal jons van het regiment grenadiers en jagers aangewezen, om het Amsterdamsche garni zoen te versterken. De andere wapens zullen vernic: Jelyk uit de naburige garnizoenen versterkt worden. Met het oog op de komst van het keizerlijk echtpaar te Amsterdam blyft het koningssalon aan het Contraal-station aldaar in den staat, waarin het zich thans bevindt. Wel is het uitstapje naar Den Haag, met het oog op den korten duur van het keizer lijk bezoek, voorloopig althans, van het pro gramma geschrapt, maar de mogelijkheid blijft bestaan, dat de keizer te IJmuiden aan wal stapt en per spoor naar Amsterdam komt, in welk geval HH. KK. MM. van het koninklijk salon gebruik zullen maken. Waarschijnlijk echter, zegt het „A. H.", is het, dat dit niet gebeurt, en de keizer tot voor de hoofdstad aan boord blijft. De R.-K. centrale kiesvereeniging „Recht voor Allen" in het hoofdkiesdistrict Gouda vergaderde gisteravond tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Nadat de vergadering bij stemming met 70 tegen S stommen (3 van onw.) had besloten een katholiek en geen anti-revolutionair te proclameoren, werd mr. B. M. Bahlmann ge kozen met 49 stemmen, tegen 20 op den heer B. R. F. Van Vlijmen, terwijl 7 stembriefjes van onwaarde werden verklaard. De groothertogin van Saksen-Weimar heeft, ten einde ter golegenheid van do on langs gehouden algemeone inzameling een nieuw bewijs van belangstelling in de „Maat schappij van Weldadigheid" te geven, eene som van ƒ1000 geschonken ter kapitaliseoring van hare jaarljjksche contributie, welke even wol zoolang zij leeft zal worden uitbotaald. Het stoomschip „Obdam" is 28 Mei van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Zaandam", van Amsterdam naar Baliimore, passeerde 28 Mei Wight; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, Tertrok 29 Mei Ouessant; de „Prinses Mario", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Mei van Port-Said de „Batavia" arriveerde 30 Mei van Rotter dam te Batavia. o- emengd "V i o u w we. Wij vestigen de aandacht op eene in dit blad voorkomonde advertentie van het bestuur dor 3-October-Vereeniging en roepen allen winkeliers, groot- en kleinhan delaren, industriëelen enz., enz., ledei. di6» Vereeniging, toe: „Meldt u aan om doel te nomen aan den reclame-optocht, opdat dece te Leiden bost moge slagent Samenwerking en flinke deelneming alleen maken den opiccht mogely'k. Aangezien de neringdoende bewonero van Leiden niet van geest en vindingrykheid ontbloot zyn, kan zoo'n reclame-stoet den aanschouwers veel genot schenken, het feest veel luister bijzetten. Velen, die oen hoogen ouderdom bereikt hebben, kunnen zich gewooniyk niet beroemen op eon overvloed van haarlokken. Eene uitzondering daarop maakt echter eene alhier wonende 84-jarige weduwe. Zu toch trad gisteren een kapperswinkel 'oinner. met verzoek om van dien overvloed van haarlokken, welke haar, naar zy zeide, bepaald hinderde, bevrpd te worden. Wegenshetbuitengewoon drukke personen-vorvoer op heden op de iyn Dee Haag Rotterdam van de Hollandsche Spoor- weg-maatschappy liepen naar de Maasstad 3 extra-treinen. Reeds in den vroegen ochtend moest aan den trein, komende van Amsterdam en doorrydend naar Rotterdam, een paar waggons werden aan gehaakt, (en einde het groot aantal personen te kunnen vervoeren. Door een heer, wonende aan de Maaskade, te Rotterdam, is aangifte gedaan aan hot politiebureel aan de Kaasmark', dat hem tydens een bezoek, dat by bracht in eon bierhuis aan de Delftsche vaart No. 56, waar Vtlc kollnei innen zjjn, is ontfutseld eene som van 900. Men meldt ons uit Nijmegen: De Regelmgscomnnssie voor h6t Internationaal Kegelconcours, alhier op 27, 28 en 29 Juni a. e. te houden, doet alle moeite om luister aan dit feest by te zetten. Zoo laat zy o. a. op het terrein der Sociëteit „de Vereeniging" een ballon-captif opstygen, bestuurd door den heer Herman Bodeahof, kapitein-luchtreiziger uit Amsterdam, die op dit gebied zyne sporen reeds verdiend heeft. Den kegelaars wordt hierdoor de gelegenheid geboden 300 meter boven Nymegens territoir een kykje te gaan nemen. Do concerten op de feestterreinen zullen gegeven worden door de stafmuziekcorpsen van het 5de en 8ste regiment infanterie eo het muziekcorps van het 2de regiment huzaren, terwyi het vuurwerk zal worden geleverd door do pyrotecbnische fabriek te Utrecht. De deelneming aan den wedstrijd belooft zeer groot te zullen zyn. Reeds meldde een zóó aanzieniyk aantal clubs, zoowel uit het vaderland als buitenlandsehe, zich aan, dat de commissie besloten heeft de banen voor den corpswedstryd tot Zaterdag-avord 12 uren open te laten, en nog kunnen berichten van deelneming tot 15 Juni a. s. worden ingewacht. Voorts kunnen wy mededeelen dat de com missie uitstekend geslaagd is in den rankoop van het rypaard, dat als eerste pry's voer den wedstryd op de vrye baan bestemd iB on sierlyk gc-zadeld en getuigd aan den ge lukkigen winner zal worden afgeleverd. Plenty Horves, die terechtstond- als beschuldigd van den moord op den luitenant Carey tydens den jongsten opstand dor Sioux- Indlanen, is vrygesprokon op grond dat hier geen sprake kon zyn van moord, doch go- noemde luitenant als slachtoffer van den oorlog viel. Men beschouwt dit besluit als zeer belangryk ten opzichte van de vraag, of de Indianen als oorlogvoerende part y beschouwd moeten worden. Aan het station te Venetië is oen gewezen wisselwachter overreden door een locomotief, waarop zyn eigen zoon machiniet was. Do ongelukkige was onmiddellyk dood. Do groote spinnery der firma Poiret, te Amiens, is door brand bezocht go- worden. De schade bedraagt 200,000 fr.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11