li*. 9590. Zaterdag 30 Mei. A». 1891. Dit Dommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 29 Mek LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Teer LeideD p»r 8 ms»Ddon1.10. Franco per post1.40. Alsonderlijk* Nommere.M 0.05. <Bsze tgairant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Te» 1—regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Gi^otere letters naar plaatsruimte. Voor bel inoaeseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kenniageviiigen. Burgemeester eu Wethouders ren Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van den llden No vember 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881); Brengen ter algemeens kennis dat tot het doen inschrijven vau nieuwe leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid jager onderwijs, gelegenheid zal gege ven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager ■onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw nan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw nan de Aalmarkt; dei' lste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw fc.'.tt de Boom markt; der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw nun de Pieterskerkstra at der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breesiaaat en wel van den lsten tot en met den 13den Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des vooxmiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van hal ft wee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Mei 1891. E. KIST, Secretaris. Men heeft ons verzocht te willen meloen dat het feest der Hoogere Burgerschool voor Meisjes op 1 Juni a. s. een geheel huiselijk karakter zal dragen en dat wegens de beperkte ruimte alleen de oud-leerlingen van de hoogste klaseen ukgenoodigd zullen worden. Aan de uuivereiteit alhier is het candidaats- examen in de geneeskunde afgelegd door de fceeren J. C. J. Bierens de Haan en J. E. G. Van Eniden. De heer Van Emden kreeg den hoogsten graad cum lande Op hun terugtocht van Amsterdam naar Den Haag paseeerden hier hedennamiddag om 2 u. 34 m. met een extra-trein van het Holl. spoor de Koningin-Regentes en Koningin "Wilhelmina m6t gevolg. Zoowel op het perron van het station als hij den overweg aan den Stationsweg hadden vele ingezetenen, w. o. tal van dames, post gevat om van het voorbijgaan getuigen te zijn. Toen de trein het station naderde, werd de vaart er van minder, zoodat hier vrij lang zaam werd voorbygestoomd. Daardoor waren de aanwezigen, die hunne hoofden ontblootten of op andere wjjzen groet ten, in de gelegenheid H.H. M.M. goed te zien, die hen van uit de coupé toewuifden. Van het dak van het station en aan den uitgang wapperde de vaderlandBcbe driekleur. Van Sytholïe „Woordenboek voor kennis en kunet", naar de nieuwste bronnen bewerkt, ie heden het tweede deel verschenen, behan delende de woorden Benzine tot Chinca-eilanden. Tot. réunie-commissaris voor 1895, uit het tweede jaar, is door het Leidsebe Stu dentencorps gekozen de heer J. D. P. Ten Boech. De vorige week deelden we reeds de namen der andere gekozen heeren mede. De Tweede Kamer heeft in hare heden gehouden zitting met 70 tegen 14 stemmen verworpen het voorstel-Van der Feltz om de behandeling der Legerwet voort te zetten, en, desnoodig, na de vorkiezingen voort te gaan. Aangenomen werd het ontwerp, voorschrij vende het gebruik van het woord „Koningin" in formulieren, enz., doch rechtsgeldigheid blijvende verzekeren, indien het woord „Koning" gebruikt, werd. De Czaar van Rusland heeft, als scheids rechter, ten gunste van Nederland uitepraak gedaan in zake hot grensgeschil in Suriname, zonder de verkregen rechten der Fransche opgezetenen te verkorten. Tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Wijk-bii Duurstede is benoemd de heer J. L. Van Leouweo, te Voorschoten. Tot lid van het bestuur van don Roden- burger en Cronesteinschen polder onde; de gemeente Zoeterwoude is gekozen de heer J. Voorsluis en wel in de plaats van den heer J. F. Kooreman, die als zoodanig niet meer ia aanmerking wenschte te komen. De R.-K. bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Maasland den eerw. heer A. C. H. W. Koster; tot pastoor te Zaaodam, 't Kalf, den eerw. heer D. P. A. Zondag; tot rector van het St.-Bernardus- gestickt te Amsterdam, den eerw. heer G. H. F. Stoffelstot kapelaan te 's Gravenhage (H. Willebrordua) den eerw. heer F. J. Van der Dsjjl; en tot kapelaan te Bodegrave, den eerw. heer A. G. Stekelenburg, die kapelaan was te Roelof-Arendsvoen. Tot rijksveldwachter 2de kl. (brigadier) is aangesteld F. J. Kloet, rijksveldwachter 3de kl. (brigadier-titulair), opziener der jacht en visscherij te Katwijk, van waar hij met 6 Juni a. s. verplaatst wordt naar Noorawijk. Op de te Seheveningen gehouden jaar- ïyksche vergadering der vereeniging tot be vordering der visschery, is medegedeeld dat in 1893 te Amsterdam een internationale tentoonstelling zal gehouden worden, waarbij drie congressen plaats hebben. De leden van het hoofdbestuur, die moesten aftreden, zijn herbenoemd. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het Staatsexamen ter ver krijging van een getuigschrift van bekwaam heid voor de studie aan eene Universiteit zal worden afgenomen te 's-Gravenhage op 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23 en 24 Juli a. s. H. K. H. de Groothertogin van Saksen keert Zaterdag-avond van DeD Haag naar Het Loo terug. Voor het bezoek, dat de Koninginnen mor gen, Zaterdag, op hare terugreis naar het Loo, aan Rotterdam zullen brengeD, worden daar steeds meerdere groote toeberoidselen gemaakt. Het ramschip „Guinea" is van Nieuwediep te Rotterdam gekomen om luister bjj te zetten aan de ontvangst van het koninklijk jacht op de rivier voor Rotterdam, welke ontvangst door de mede aanwezige menigte versierde vaartuigen op de Maas buitengewoon schit terend belooft te zijn. Van de agenten der Castle-line is bericht ontvangen, dat het stoomschip „.Jolande", van sir Donald Currie, te Rotterdam zal komen om de feestelijke ontvangst van HH. MM. bij te wonen. De gemeenteraad van Monster besloot om H. M. de KoDingin, by Hoogstderzelver door komst door de gemeente, als hulde een bouquet, voorstellende het wapen der gemeente, te doen aanbieden. HH. MM. zullen te 9 uren des ochtends van het paleis te 's-Hage afryden en den weg door het Westland nemen over de dorpen Loosduinen, Monster en 's-Gravenzande. Te Monster zal op het plein voor het gemeente huis van bespanning worden verwisselddaar toe zjjn heden vanwege het staldepartement van H. M. een vijftal paarden met begelei ders gezonden. De „Vereeniging van gepensionnoerde onderofficieren en minderen van hot Neder- landsche leger" zal harG algemeene vergadering houden in „Café Neuf" te Haarlem op 1 Juni a. s. De agenda behelst uitsluitend zaken van huishoudelyken aard. Door den keizer van Duitschland is de vice-consul te Rotterdam de heer Kürwitz tot consul aldaar benoemd. De minister van waterstaat, handel en nyverheid brengt in de Staatscourant van 27 dezer ter openbare kennis, dat voortaan geoorloofd is op de strook der postwissels naar Nederlandsch Oost- en "West-Indië mede- deelingen te schrijven omtrent de strekking van het overgemaakte bedrag. By het departement van oorlog is in be werking een wetsontwerp tot wijziging der Vestingwet, waarby onder anderen de opheffing, als permanente stelling, van de Grebbe- linie en de Zuider-waterlinie zal worden voor gesteld, alsmede om de volgens de wet nog te bouwen sperforten aan den IJsel weg te laten. Men meldt uit Amsterdam, dd. 28 Mei: De particuliere audiëntie, hedenmorgen door H. M. de Regentes verleend, was drukbezocht. Onze Vorstin heeft zich o. a. met mr. W. K. v. d. Breggen onderhouden over de ramp, welke den heer Carré getroffen heeft. H. M. deelde den heer Van der Breggen mede, dat Koningin "Wilhelmina groot belang had gesteld in de toedracht van het onheil en o. a. ge vraagd had hoe het met de kleine Kiitchen Carré was afgeloopen. Aan d6n Koninklyke maaltyd, die heden middag in de groote galery werd aangericht, namen ongeveer zeventig personen deel, daar onder de leden der Feestcommissie en de kamerheeren in buitengewonen dienst. Dwong de hofrouw welke ditmaal niet zooals in 1S49 tydens het koninklyk bezoek werd geschorst aan de officieels plechtig heden een meer ernstig karakter te geven, hierin lag geen beletsel om den avond van dezen heuglykon dag der eerste-steen-legging van het Burger-gasthuis tot een 6cht volksfeest te maken. Door de zorgen der commissie en de medewerking van een tweetal besturen, werd aan 6000 personen, meest allen tot den arbeidenden stand behoorende, de gelegenheid verschaft, op eene besloten plaats den avond feesteiyk door te brengen. In het zomertheater van Van Lier trad een gedeelte van het gezelschap van „Het Neder landsch Tooneel" op. Moser's „Ultimo" stond op hot programma en gaf den aanwezigen veel gelegenheid tot lachen. De voorstelling, waarvoor 800 kaarten waren afgegeven, werd geopend met de volksliederen, welke veel geestdrift wekten. Hetzelfde was het geval in den Park schouwburg, waar een ander gedeelte van het zelfde gezelschap „Joan "Woutersz" vertoonde. Voor deze voorstelling waren 1200 kaarten uitgereikt aan vakvereenigingen en groote werkgevers. Ook deze voorstelling slaagde best, en de veie vaderlandlievende regels, die in dit stuk van Schimmel voorkwamen, wer den telkens met luid gejuich begroet. Een nog opgewekter geest heerschte er in het Paleis voor Volksvlyt. In de fraai met vlaggen en guirlandes versierde concertzaal trad het Paleisorkest op. In den tuin bad de stafmuziek der Haarlemsche sehuttery onder leiding van den heer C. P. "W. Kriens plaats genomen in den muziektempel, waarboven eene reusacht ge "W als gasilluminatie prykte. De reeds in den aanvang opgewekte stem ming won voortdurend in vroolykheid, zoodat velen rich met dansen en zingen gingen vermaken. Vooral in den tuin was het zeer levendig, en aanhoudend klonk daar een luid gejuich en gezang, vooral toen het concert in de zaal was afgeloopen en 6en gedeelte van het pu bliek bemerkte, dat buiten de feestvreugde nog in vollen gang was. Da burgemeester, die aanvankelyk voor nemens was geweest enkele dezer feesten te komen bijwonen, werd daarin verhinderd, doordien het diner ten Hove eerst na half- tien was afgoUopen, en hy daarna met enkele andere heeren by H. M. genoodigd werd. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is gisteren by enkele inschryving aanbesteed: Het bouwen van eene schutsluis met eenige bybehoorende werken, deel uit makende \ai de uitbreiding der sluis- en havenwerken te IJmuiden. Raming 1,670,000. Minste inschrijver was de heer B. Van Buuren, te Amsterdam, voor f 1,634,964. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal Zaterdag 30 Mei niet plaats hebber'. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, ertrok 28 Mei van Suez; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, is 28 Mei te Suez aangekomen; de „Zaandam," van Amsterdam naar Balti more,via Nieuw-York, passeerde 2S Mei YJight; de „Obdam" is 28 Mei van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. Ey koninklyk besluit is benoemd tot bur gemeester dor gemeente Ulrum, J. Van Jul- singha, secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Sept. 1891, aan J. C. G. Zeitz, op zgn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Ryks hoogere burger school te Zalt-Bommel. Voor den tyd van drie jaren, met ingang van 1 Juni a. s., benoemd tot plaatsvervan ger van den districts vesarts, wien 's-Graven hage als standplaats is aangewezen, de vee arts D. A. De Jong Jzn., te Alfen (Zuid-Hol land). Met ingang van 1 Juni 1891, aan A. Ver- brugh Rz. op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Maurik. De heer J. B. C. Persenaire, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. der 2de- klasse by het personesl van den genees kundigen dienst van het leger in Nederl.- Indié. Met ingang van 15 Juni a. s., tot burge meester der gemeente Boxtel benoemd jbr. A. E. M. Vau Ryckevorsel van Ke6sel, bur gemeester der gemeenten Schayk en Herpen, met toekenning van eervol ontslag uit laatst genoemde betrokkingen. Aan mr. J. A. F. baron De Vos van Steen- wyk van Essen, op zyn daartoe gedaan vor- zoek, met ingang van 1 Juni a. s., eervol' ontslag verleend als subst.-officier van justitie by de arrond.-rechtbank te Zwolle. Verleend de volgende pensioenen, ale aan A. Van der Voort, hoofd control. van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken, f 1667J. W. D. Van Hemert, onf. der dir. bel. en acc., f 1634. Benoemd: Bij het personeel der militaire administratie, en wel by de kwartiermeesters, tot eersten luitenant-kwartiermeester, bijzon tegenwoordig corps, de tweede luitenant kwartiermeester S. Groenveld, van het 4de regiment infanterie; by het wapen der ar tillerie, by hot lste regiment vesting-artille rie, tot eersten luitenant, de tweede luitenant D. J. Meyer, van het corps; bj] het 3de regiment vesting-artillerie, tot kapitein, de eerste luitenant H. Oolgaardt, van het 2de regiment veld-artillerie. De belde Koninginnen (e Amsterdam. De ploehliqheid aan het nieuwe Gasthuis. Het kon maar geen mooi weer worden Thans hingen weer donkere wolken en dreig den telkens zich te ontlasten. Dat was jam mer, want op de steenlegging op het terrein van het in aanbouw zynde nieuwe Buiten- Gasthuis hadden velen op goed weer gehoopt, vooral de 5000 kleinen, die opgewekt, jube lend hunne jonge Koningin hot welkom zouden toezingen. Het feesteiyk voorkomen van het terrein is niet te beschryven. In den omtrek heeft het iets van eene kermiswagens met vruch ten, zuur, koek en wat er verder bij feeste- lyke gelegenheden onmistV-ai is ygpr een groot en voortreffeiyk deel onzer stadgeiio.j^ÉPj ""n den gretige koopers, Het gery en gerosNf^ reusachtige proporties aangenomen, want du? zenden en tienduizenden kunnen van dit groote en schoone feest getuigen zgn. Tegen »;én uur ontlast zich eene zware re genbui, wal wel, om de duizenden parapluiee, die als even zoovele zwarte paddenstoelen op steken, evenals in de natuur onder de wer king van het water, een eigenaardige!) aan- blik levert, maar die om hun eentonig zwart hot levendige van het schouwspel verminderen. De verslaggevers, zegt het „Hbi.", hebben in zooverre geene aangename taak, dat het papier, waarop zy schrijven, onder hun pot-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1