N°. 9586. Dinsdaji 26 Mei. A°. 1831. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ;Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Mei. Feuilleton. DOKTER JANIN. LEIDSCE DA6BLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 1—6 regel» ƒ1.05. Ieder» regel meer ƒ0.171. Giootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Heden zijn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor ia de rechtswetenschap: de heer L. J. Dijkstra, geb. te Groningen, net academisch proefschrift, get.: „Artikel 11633 Burgerlijk-Wetboek", en de heer A. iPaets tot Gau80ijen, geb. te Woerden, met lacademisch proefschrift, get.: „Iets over de kosten van het strafproces m Nederland". Aan dezelfde universiteit is het candidaats- examen in de godgeleerdheid, tweede gedeelte, afgelegd door den heer F. Tammens. Per Fran8che mail ontvingen wjj de Bataviaeche bladen van IS 24 April en de „Deli-Crt." van 22 en 25 April. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de prijzenf 5 en f 2.50. Het leedwezen verneemt men dat dr. L. R. Befjnen, de hoogbejaarde oud-rector van bet gymnasium te 's-Gravenhage, bedenkelijk ziek is. De kunstschilder Bisschop is Zaterdag middag ten paloize Het Loo ontvangen. Ten behoeve van HH. MM. vertrok een gedeelte van het stalpersoneel met paarden en rijtuigen naar Amsterdam. Het overige personeel gaat tijdens het bezoek naar Den Haag. Den SOsten Mei vertrekt ander perso neel naar het Paleis Het Loo. HH. MM. zullen den 30sten Mei vóór het diner weder op het Paleis Het Loo aankomen. De groothertogin van Saksen-Weimar, ver gezeld van baronesse Von Mussenbach, baron Von Donop en personeel, vertrekt heden per Jtxtra-trein van Hot Loo naar Den Haag. Zij verblijft er tot don 30sten op „Buitenrust" en vertoeft dan nog eenige dagen op het Paleis Het Loo vóór haar vertrek naar Weimar. Bp beschikking van den minister van bmnenlandsche zaken van 23 dezer, is met ingang van 1 October 1891, op zijn verzoek, -eervol ontslag verleend aan den heer H. "Wessel, als amanuensis aan de Rijks hoogere burgerschool te Tilburg. Naar men nader verneemt, zal Z. M. de keizer van Duitschland, bij zijn bezoek -aan Amsterdam, in het laatst der volgende maand, inderdaad vergezeld worden door zjlne gemalin. Het keizerlijk echtpaar zal intrek nemen in het koninklijk paleis. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Java, vertrok 23 Mei van Colombo de „Drente," van Java naar Rotterdam, ver trok 23 Mei van Port Said; de „Prins Willem III," van Amsterdam naar Suriname, paseeerde 22 Mei Dover; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Mei te Southampton; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 24 Mei van Boulogne-sur Mer; de „Merapi", van Rot terdam naar Batavia, passeerde 23 Mei Sagres; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Mei Kaap Del Armi; de „Prinses Marie", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 23 Mei Penmde „Schie dam" Tertrok 23 Mei van Baltimore naar Rotterdam; de „Sumatra" arriveerde 24 Mei van Amsterdam te Batavia; de „Swaerde- croon", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 24 Mei van Gibraltar; de „Werkendam" ver trok 23 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Nieuvrs. Ondanks de hevige stortregens, welke gisterochtend nedervielen, had zich nog om elf uren een vijftiental wielrijders, leden van „de Leidsche Wielryders-Vereeni- ging", verzameld, om per stoomtram Wassenaar te bereiken, waar een onderlinge wedstrijd dezer Vereeniging zou plaate vinden. De afstand vier keer Wassenaar-dingen- öaal (23 K. M.) werd afgelegd door den heer C. Witteveen Jr., Hit Haarlem, in 45 m. l'/4 sec., waardoor deze in het bezit kwam van den lsten prijs, een tweetal gravures, uitgeloofd door den voorzitter der „L. W.-V.", benevens eene zilveren strijdmedaille, uitge loofd door den heer Burkens. De 2de prfji, een wijnglas met zilveren voet, werd behaald door den heer N. T. H. v. d. Stok, in 60 m. 4'/j sec., de 31e prijs, een thermometer, door don heer Dozy, in 67 m. 9 sec. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen met eene toepasselijke toespraak aan de over winnaars uitgereikt, waarna een gezellig diner de leden nog geruimen tijd bijeenhield. Den 17den Mei mocht het der Vereeniging gelukken in Maastricht in de Internationale Club race eene zilveren medaille te bemachtigen Wij vegtigen de aandacht op de in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie „Pleizierreie Leiden Brussel" en wijzen naar aanleiding daarvan op de sohoone vaart van hier naar België's hoofdstad, op do vele bezienswaardigheden van deze, op de uitstapjes, welke tevens kunnen gemaakt worden, als bijv. naar Waterloo en de grot van Han, en op bezoeken aan het schoone Bois de Camhre. W(j gelooven dat geen enkel deelnemer aan den voorgestelden tocht bedrogen zal uitkomen. Negen dagen zal men kunnen genieten, naar het ons toeschijnt voor niet te veel geld. Nu de nieuwe draaibrug aan de Haagbrug, nabij deze gemeente, gereed en sedert een paar dagen voor het verkeer is opengesteld, zal een begin gemaakt worden met het wegruimen van den hulpstraatweg, welke reeds voor het publiek is gesloten. Aan de vaartverbetoring, voornamelijk aan het gedeelte by Wouterenbrug, wordt nu met kracht en met stoom in den waren zin des woords voortgearbeid. De ploegen der studenten roei- vereeniging „Njord" alhier zijn zich in de laatste dagen druk in het Galgewater aan het oefenen, met het oog op den jaarlykschen unirersiteit8 race op het Spaarne, by Haarlem, op a. s. Zondag. De „Nederlandsche Sport" schrijft omtrent den a. s. Zondag te houden roeiwedstrijd het volgende Nog slechts acht dagen scheiden ons van een dag, welke als een der belangrijkste in het roeiseizoen mag genoemd worden, den Sisten Mei, waarop de eerste roeiwedstrijd van het jaar, de Nedtrlandsche Varsity, zal plaate hebben. De wedstrijd wint daarom nog aan belangrijkheid, omdat dit jaar voor het eerst het hoofdnummer „oude vier" in outrigged- gieken zal geroeid worden. Omtrent de kansen der verschillende ploe gen is niet veel zekers bekend. Alleen kan men, in aanmerking nemende dat „Laga" en „Triton" met eene jonge ploeg in het hoofd nummer uitkomen, met vrij groote waar schijnlijkheid zeggen, dat de strijd tusschen „Njord" en „NereHs" zal gestreden worden. De ploeg van „Nereus" is, zoo men op de bewering der Engelsche trainers betreffende het verschil in snelheid tusschen in- en outrigged-gieken af kan gaan, sterk. Een baantje in de inrigged-vierriems is door ben Diet geroeid, zoodat deze maatstaf helaas ontbreekt. Wat de ploeg van „Njord" betreft, daarover loopen nogal uiteenloopende geruchtende een beweert dat zij een slecht baantje geroeid heeft, een ander dat er nog een tweede baantje geroeid is, dat veel beter zou geweest zjjn. In het nummer „jonge vier" zullen 4 ploegen starten, „Laga" en „Triton" in out rigged-, „Njord" en „Nereus" in inrigged- gieken. Zoo de twee eerstgenoemde ploegen, die ook in het hoofdnummer roeien, ernstig daarin mededingen, zullen zy eene zware partij aan de inrigged gieken hebben. De ploeg van „Njord" moet goed zijn, alhoewel zy door ziekte van een der roeiers niet zoo sterk is als zij beloofd had te zullen wordende ploeg van „Nereus" is bijna zoo sterk als de jonge vier van verleden jaar. Het nummer „oude twee" belooft oveneens interessant te zullen wordeD, daar „Triton" met frissche roeiers, doch in eene oude boot, „Nereus" en waarschijnlijk ook „Njord" met eene bemanning, die reeds in het hoofdnummer geroeid heeft, doch in eene nieuwe, respec tievelijk naar het nieuwste model vermaakte boot, aan dit nummer zullen deelnemen. De twee van „Triton" is sterker dan eene der vorige ploegenook de ploeg van „Nereus" is goed. Hoe sterk „Njord" i3 weten wij niet. Omtrent het nummer „jonge twee" is weinig te zeggen. „Njord en „Nereus" komen beiden met frissche roeiers aan den starthoe sterk dezen zijn, is ons niet bekend. Niettegenstaande in het nummer „single sculling outriggers", evenals verleden jaar, slechts één skiff uitkomt, gaat dit toch door; hoogstwaarschijnlijk zal deze wel den prijs balen. Als iets nieuws zal dit jaar oen match plaats hebben in wherries tusschen de hoeren Damsté, Couvóe en Vermeer, gestuurd door dames. Wie hierin den prijs zal behalen, is, onzes inziens, niet twijfelachtig. Men deelt ons mede dat, toen in de vorige week het te Leiden wonend ge deelte van het personeel de Koninklijke Neder landsche fabriek van gouden en zilveren wer ken te Voorschoten per extra-trein van de IJselstoomtramweg maatschappij naar de stad terugreed, na het door ons vermelde feestje genoten te hebben, op de „Ter-Wadding"-brug bij de Vink, een balk dwars over de rails lag, daarop slevig bevestigd. Het tramperso neel ontdekte de belemmering toen de trein daar zeer dichtbij was; de machinist kon daardoor het nog voortrijden der tram niet meer voorkomen. Gelukkig brak de balk en had de lichte stoot geene ongelukken ten ge volge. De politie tracht hen, die veler leven be dreigd hebben, op te eporen. De wedstrijden van „Hollandia" zullen gehouden worden op Zaterdag 13 Juni a. e. op de Wyde-Aa en Zondag 14 Juni a. a. op hot Brasomermeer, den eersten dag roeien, den tweeden zeilen. Wij wenschen met een enkel woord op deze wedstrijden te wijzen, omdat „Hollandia" eene vereeniging is, die, hoewel zelve geene vaartuigen bezittende, telken jare Noord- en Zuid-Nederland bij elkander roept, om zich op DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. 81.) f,. De dokter had by deze laatste woorden een kunstig uitgesneden kastje geopend, dat aan den muur hing. Het bevatte eene kleine apotheek en Tom noemde het de vergift- kast. Zoo dikwijls de dokter in dit kastje greep, was er een menschenleven in gevaar. Wel is waar geschiedde dit niet dikwijls, want de levende patiënten brachten den dokter meer op dan de doode; het was zelfs in zijn eigen belang, ze zoolang mogelijk in het leven te houden, maar het was in den loop der jaren al eenige malen voorgekomen en Tom herinnerde zich dit met ontzetting, telkens als zyn blik op het kastje viel. Dokter Janin nam twee gevulde medicyn- fl6schje8 en zette ze op de tafeldaarna sloot by het kastje zorgvuldig. „Voor den ouden Werner wordt ook niet meer betaald", zeide hy op gedempten toon, „en vrijlaten durf ik hem niet, daar hij mij I wraak gezworen heeft, en het is my duidelijk dat hij zijn woord zal houden, zoo spoedig zich daartoe eene gunstige gelegenheid voor doet." „Ook hij moet dus sterven?" vroeg de oppasser ontsteld. „Sterven!" herhaalde de dokter spottend. „De arte probeert alle middelen om zyn pa tiënten de gezondheid weer te geven; als hem dit niet gelukt, kan men hem niets ten laste leggen. En ik zou myn plicht verzuimen, als ik müne kunst niet op mUne patiënten beproefde. Voor de gevolgen sta ik in. GU geeft dit geneesmiddel aan beide „Dank u wel", zeide Tom barsch. „Gü wilt niet?" „Neen, gU moogt dien moord alleen op u nemen Toornig flikkerden Janins oogenhy maakte eene beweging alsof hjj zich op den oppasser wilde werpen,maar nog éénmaal bedwong bU zflne drift. „GU hebt daarby niets anders te doen, dan den patiënten driemaal '8 daags een eetlepel vol in hun drinken te geven", zeide hj). „Mocht dit geneesmiddel het gewenschte ge volg hebben, dan zullen de zieken zacht in slapen aan eene verlamming der longen." „Als gU dat inslapen zoozeer wenscht, neem dan zelf op u de patiënten te verge ven", antwoordde Tom, en den blik, welken hU daarbü den kleinen beer toewierp, sprak van afschuw en verachting. „Ik wil myn geweien niet bezwaren met zulk eene schuld." Een woedende kreet ontsnapte aan de lip pen van den dokter. „VerachtelUke kerelI Laffe verrader!" riep hU uit, „de vruchten zoudt gU wel willen plukken, maar de moeite hebt gy er niet voor over! GU hebt my altijd zoo tegen gewerkt, gU „Waarom maakt gy u zoo boos?" viel Tom hem in de rede, „als gU er zooveel belang bU hebt, de beide patiënten uit den weg te luimen, doe het dan zelf! Dat ik u daarby de behulpzame hand niet wil leenen, kunt gü mU niet ten kwade duiden. Een ieder denkt daarover op züne manier; ik kan u slechts herhalen, dat ik besloten ben, u op bet pad der ondeugd niet vqrder te verge zellen. GU moogt alleen aansprakelUk zUn voor betgeen voortaan in dit huis geschiedt, ik bekommer mU er niet meer om." „GU zegt mü de gehoorzaamheid op?" voer dokter Janin in onbeteugelde woede heftig uit. De oppasser bleef bedaard. „Volstrekt niet", zeide hU, „de plichten, welke aan mijne betrekking verbonden zün, blüf ik waarnemen." „Tegen mün belang in?" „In het belang der menschheid." „Daarmee is genoeg gezegd!" schreeuwde Janin, die zich niet langer bedwingen kon. „Mjjn huis uit, schoelje!" Tom was opgestaan en stond nu in drei gende houding tegenover den dokter, die van woede sidderde. „Als gU mU uit uwe inrichting wilt ver- wüderen, moet gü geweld gebruiken", zeide hU, „vrüwillig ga ik niet, tenzü gU mij de som uitbetaalt, welke gU my beloofd hebt, eene som, welke voldoende ie om mij eene onbezorgde toekomst te vorzekeren." „Ik denk er niet aan." „Zoolang gü daar r.iet aan denkt, b'.ijf ik", zeide Tom, en zonder antwoord af te wachten verliet hü de kamer. Over de gevolgen van deze heftige too- neelen met zün héér maakte hü zich vol strekt niet bang. Er was reeds dikwijls iets dergelyks voorgevallen met den drfftigen, kort-aangebonden man en het was steeds met een sisser afyeloopen. Wel is waar ont kende hü niet dat na deze scene er licht eene scheiding kon volgen, vooral nu Janin gemerkt had, dat er misbruik van zyn ver trouwen was gemaakt. (Wordt ve<- 'cd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1