CL 1. ZELVELDER, Als Candidaat Speeltuin VREE WIJ IC LUCHTBALLONS! ADVERTENTIES. BAKER. Woensdag 27 Mei 1891 van 5—8 nren CONCERT, Tesselschade 3 ur9n toestaan om den ei3ch in overweging te nemen en toen de patroons verklaarden een bedenktijd van 24 noodig te hebben, staakten de gezellen onmiddellijk den arbeid. De overheid kwam den patroons ter hulp door soldaten ter beschikking te stellen. 't Ware anders een gek geval geweest: Zooveel geleerdheid en geen brood! Vergadering der Gewestelijke Ver- eeniglng „Zuid-Bolland" van het Ae- derlandsch Onderwijzers-Genoot schap op „Zomerzorg." Met een hartelijk woord van welkom opende hedenvoormiddag de heer J. A. Van Dijk, als voorzitter, de 57ste vergadering der Gewes telijke Vereeniging „Zuid-Holland" van het Hederlandsch Onderwijzers-Genootschap. In zonderheid werd die welkomstgroet gericht tot den heer inspecteur van het lager onder wijs in de 2de Inspectie, den heer J. C. Fa- bius, die deze aamenkomst met zijne tegen woordigheid vereerde. Van de 18 afdeelingen waren 15 vertegen woordigd. Ook waren tal van met-leden, on derwijzeressen en onderwijzers van scholen hier ter stede, als geintroducesrden aanwezig. De heer J. M. Prins, onze vroegere stad genoot, thans hoofd eener openbare school te 's-Gravenhage, behandelde uitvoerig het onderwerp„Onderwijs in hst natuurteskenen volgens de methode van den heer Nieuwen- huis, leeraar in het teekenen alhier." Spr. had zich tot taak gesteld alleen de grondbeginselen uiteen te zetten, wat door hem zeer duidelijk, en met teekeningen en aanwijzingen aan verschillende voorwerpen, als toelichting, werd gedaan. Vervolgens werd van stap tot stap aangewezen, door welke oefeningen de leerlingen gebracht kunnen worden, door juiste waarneming, op een plat vlak de door hen geziene vormen terug te geven zooals zij die op het oogenblik zien. De voorzitter, den spreker dankende voor do genomen moeite, gaf in overweging het debat over dit onderwerp tot na de pauze te verdagen. Dit goedgekeurd zijnde, verkreeg de heer J. Ligtbart van 's-Gravenhage het woord om te spreken over „Pax Humanitate". Spr. kwam op tegen de bewering, dat de alöii3 genoemde vereeniging uitsluitend tegen den oorlog zou zijn gericht. Z(j verlangt invloed uit te oefenen op de-rifthting van het onderwijs in dien zin, dat de eischon der zedelijkheid meer tot hun recht komen. Elk weet dat christelijke en maatschappelijke deugden aan te kweeken de taak is des opvoeders. Doch het gebrek aan internationale samenwerking staat elke nationale opvoeding in den weg. De volken onderling beoefenen de wetten van rechtvaardigheid en liefde niet. Bestaat er dan tweeërlei zedeleer? „Wie kleinigheden steelt, is een misdadig [schepsel, Wie heele landen steelt, dat is een groot [persoon.enz." zong LaurilUrddat is in strijd met zedelijke beginselen. Deze moeten op den voorgrond staan. Beslist moeten wij veroordeelen wat daartegen strijdt. „Pax Humanitate" wil geene vredelievend heid, die de natiën verzwakt en weerloos maakt; integendeel, alle krachten moeten worden ingespannen om aanvallen te kunnen a-'alaan. En rukt op onze erve de vijand 3an, Als eiken zullen we staan; Doch.Broederliefde alleen, geen broeder haat op, aard; in deze woorden heeft Julius De Geyter de juiste beginselen der Vereeni ging uitgedrukt. Op internationaal gebied is reeds zooveel goeds gewrocht; waarom zou dit niet op het terrein der opvoeding kunnen geschieden? CongreBsen worden gehouden over hoogst belangrijke belangen; kan het zedelijk heil der menschen niet op gelijke wijze gemeen schappelijk behandeld worden? De school is een zedelijk instituut ter ver edeling der menschen; welnu, dat is hst denkbeeld van den heer Molkenboer. Laat elke onderwijzersbond afgevaardigden aanwijzen voor een Internationalen Raad V3n Opvoeding, die de Regeeringen adviseeren over de dingen, waarover wij het eigenlijk allen eens zijn, maar die slecht worden toegepast. Dat is van de Vereeniging het streven. „Op het gebied der opvoeding, inzonderheid der schoolopvoeding, is internationale samen werking noodzakelijk en mogelijk." Deze stel ling hoopte de spreker, wien ook warm applaus ten doel viel, algemeen aangenomen te zien. In de vergadering van Beeluur en Afge vaardigden werden de geloofsbrieven der laatsten goedgekeurd. De penningmeester deelde mede dat de inkomsten van het vorig jaar bedroegen ƒ240.48, de uitgaven ƒ104 93. Tot afgevaardigden ter algemeens vergade ring werden benoemd de heeren N. Brouwer en G. Japikse. De volgende gewestelijke Jaarvergadering zal te Rotterdam gehouden worden. Tot lsden van het nieuwe gewestelijk Bestuur, dat voor 5 jaren zal fungeeren, werden benoemd de heeren J. J. Schreuder, R. J. Kortmulder, J. Borst en N. J. Cramer, te Rotterdam; J. C. Sander, te Schiedam; H. J. W. Huber, te Gouda; A. J. Labberton, te Alblasserwaard. Na de pauze werd debat gevoerd over het natuurteakenende heer Valk, van Rotter dam, was van oordeel dat de methode wel wat werktuiglijk is; de heer Prins betoogde dat zij uit8luitend op waarneming is gegrond, op het nauwkeurig zien van de geprojecteerde richting der lijnen. Nog andere leden namen aan deze discussie deel. De heer Ligthart gaf op verzoek des voor zitters nog eenige toelichting van de hier boven vermelde stelling ten opzichte van in ternationale samenwerking op het gebied der opvoeding. De heer Bertram, van Delft, acht het niet zoo moeilijk de menigte te overtuigen van de verderfelijkheid der oorlogslegers.; ..«ene bij zondere vereeniging acht hy daarvoor niet noodig. De heer Van der Heyde, van Leiden, ge looft niet aan de afdoende werking vsn Con gressen op zedeiyk gebied. De heer Van Riet, van Katendrecht, acht vooral noodzakelyk by het onderwys een- zydigheid te vermyden, door alles af te keuren wat het buitenland te zien geeft in zyne be schaving en geschiedenis. De heer Beumor, van Sassenheim, ontkende de mogeiykheid van bestrijding van den oorlog langs den aangewezen weg. De heer Stolp, van 's Gravenhage, deed den nadruk vallen op de noodzakeiykheid der landsverdediging. De inleider beantwoordde de verschillende sprekers en bepleitte de instelling van een internationalen raad van opvoeding ter toe passing van de zedelgke beginselen, uAlle volken levende. De heer Gediking, van 's-Gravenhage. achtte e9ne stemming over de stelling des inleiders niet aan te bevelen, in kleiner kring het christelyke beginsel tot zyn recht te doen komen i3 in de eerste plaats Se taak des onderwyzers. De inleider wyzigde zyne motie nu in dezen vorm„Op het gebied der opvoeding is internationale samenwerking wenschelyk." Da Voorzitter achtte eene stemming over een zoo hoogst gewichtig vraagstuk niet ge wettigd; daar zy eerst in de afdeelingen moest zijn voorbereid. Wegens het gevorderde uur werd het 3de punt der agenda niet behandeld. Een gezellig samenzyn, gevolgd door een diner in het hotel Levedag, hield een deel der bezoekers nog eenigen tijd byeen. Telegrammen. BÜENOS-AYRES, 22 Mei. In de provincie Cordoba is eene omwenteling uitgebroken, welke veroorzaakt is door het onrustige ge deelte van de inwoners der stad Cordoba. De vyandelykheden zijn gisteren begonDen. De regeering heeft met een extra-trein troepen gezonden en vertrouwt dat zy de revolutie nog kan onderdrukken. BUCHAREST, 23 Mei. De feesten, welke hier gegeven worden ter eere van koning Kareis 20-jarige regeering, zyn op den eersten dag goed geslaagd. De koning en de koningin ontvingen de gelukwenschen van de leden van het corps diplomatique, de leden van Senaat en Kamer en de autoriteiten. BERLIJN, 23 Mei. Het gerucht loopt hier dat de Czaar in deze stad zal komen in de tweede h6lft van November om met keizer Wilhelm te jagen. NIEUW-YORK, 23 Mei. De hoeveelheid goud, welke morgen volgens bestelling zal worden verzonden, bedraagt 2,800,000 dollars. ST. JOHN, (Newfoundland) 23 Mei. De beide Kamers hielden heden eene gemeenschappe- ïyke zitting en keurden de houding der naar Londen gezonden gemachtigden goed. Het ontwerp, dat door de gemachtigden is inge diend, verzekert de eerbiediging van den be- 3taanden toestand. LONDEN, 23 Mei. In het Lagerhuis is de artikelsgewy'ze behandeling van het ontwerp tot aankoop van gronden in Ierland geëindigd. Daarna werd bjj tweede lezing het ontwerp betreffende de werkli9den-verzekering aange nomen. NIEUW-YORK, 23 Mei. Volgens een tele gram uit Iquique hebben vier oorlogsschopen, behoorende tot de vloot van president Balina- C9da, by do haven Tantal 200 manschappen aan wal gezet, die de stad stormenderhand innamen. De troepen van president Balmaceda, welke de stad bezet houden, herstelden de vorige regeering. TARBES, 22 Mei. President Carnot is heden middag naar Tam vertrokken. Toen de presi dent door de straten van Tarn reed. beproefde iemand al schreeuwend op de tree te springen van het rytuig, waarin do heer Carnot reed. De man werd terstond gearresteerd en werd herkend als een opgewonden en niet toereken baar socialist. Na het vertrek van don heer Carnot werd hij weer op vrye voeten gesteld. PAU, 22 Mei. De heer Carnot is hier aan gekomen en met geestdrift ontvangen. De hier gevestlhde Engelschen brachten hem eene ovatie. LEIDEN, 33 Hel. Thermometerstand gisteravond om 8 uren li' C. 51.8' Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 12° C. 53.6° F.; 's middags 12 uren 16° C. 60.8" F.'s namiddags 4 uren 15.5° C. 59.9' F. Voor het eerste gedeelte van het arts examen is alhier toegelaten de heer F. Van Praag. Aan het diner ten Hove op Het Loo, Vrydag om halfzeven gehouden (naar aan leiding van het verbiyf der Groothertogin van Saksen-Weimar), waren o. a. aanwezig uit Arnhem de Commissaris des Konings en echtgencote,en uit Apeldoorn de Burgemeester. Voorgeschreven kostuum was voor dames ge heel rouw, voor heeren zwart of ambtskostuum met rouwstrik. Maandagmiddag vertrekt de hertogin naar de Residentie. Na den terugkeer van Hare Majesteiten op Het Loo zal H. D. aldaar nog eenige dagen komen doorbrengen. Beursbericht. Amsterdam23 Mei. „De markt was heden zeer vast. Portugal l'/i pet. hooger. Murktberlohtea - Leiden, 23 Mei. Granen. Tarwe en Roggo uit de Haarlemmermeer werden alechts bij klertCUpiartijen aangeboden door de hooge vraagprijzen'dn de'ölappe stemming kwamen er niet veel zaken tot ataDd. Buitenlandache Haver en andere voer-artikelen blij ven ateeda gevraagd. Witte Tarwe ƒ8.30 a ƒ10.50 per HL., Rootte 9. a ƒ10.25 pSr 80 KG. Rogge 6.50 a 7.15 per 74 KG. Zomergerat ƒ5.90 a C.25, Chevalier- ƒ6.a ƒ6.50 per HL-, Winter- a .Haver ƒ8.65 a ƒ9.40 per 100 KG. Blauwe Erwten 10.75 a 11.50 per HL. JDuiveaboonen 7.80 a 8.per 84 KG.Paardenboonon ƒ6.90 a 7.50. Koolzaad U a 11.75. Kanariezaad 7.60 a 8.75. Wikken ƒ9.25 a ƒ10.50 per HL. Boter: Aanvoer 10440 k,. lata quadt. per v. vat ƒ48.-- a 54.2de qnali'. per 1/4 vat 40.— a ƒ46 -y-; late qnalit. per kllogr. ƒ1.20 a ƒ1.35; 2de qnalit. per kilogr. ƒ1.a ƒ1.15. Lange Zwarte Turf, 6000 dnbb. HL., ƒ0.19 a 0.22. Schiedam, 22 Mei. Moutwijn Jenever 151/,. id. Amat. proef 17. Londen, 22 Mei. Frieacke Boter 86;- a 90/-. In de Sted. Werkinr. z^n opgenomen: D ATOM. DAGEN. Volw. peis. Kinds ren. Totaal 17 Mei. Zondag 44 8 52 18 Maandag. 39 8 47 19 Dinsdag 56 8 G4 20 Woensdag 67 12 69 21 Donderdag 63 12 75 22 Yrgdag 66 12 78 23 Zaterdag- 59 9 68 Getrouwd W. ENDTZ EK 3619 5 W. D. TAKENS. Zuid wend ing, Gem. Veendam, 22 Mei 1891. Bevallen van een flinken Jongen ROSALIA KEULS Pa yens. Leiden, 22 Mei 1891. 3642 3 Heden overleed onze geliefde Zoon HEN DRIK BERNARDUS, in den ouderdom van 18 jaren. Dr. A. VAN RHIJN. C. H. J. VAN RHIJN Fokkee. Leiden, 21 Mei 1891. 3597 6 Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, tot diepe droefheid van my, my'ne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, myn geliefde Echtgenoot JACOBUS JOHANNES VAN DEN BOSCH, in den ouderdom van ruim 63 jaren. Leiden, Mede namens de Familie: 22 Mei 1891. Wed. J. J.YAN DEN BOSCH, (Janvossensteeg 69 Van dee Laaken. 3643 9 Heden overleed ons jongste kindje, in den ouderdom van slechts 2 maanden. J. BATENBURG. H. BATENBURG-v. d. Stok. Leiden,. 23 Mei 1891. 3648 6 jSenige^pi algmeene kennisgeving. Voor tïe menigvuldige bewyzen van be langstelling, zoowel van binnen als buiten de atad te dezer dagen ontvangen, betuigen ondergeteekenden hun welgemeenden dank. A. DE BREUK. W. H. DE BREUK-Van Hilten. Leiden, 22 Mei 1891. 3627 7 Voor de vele bewyzen van deelneming, ontvangen by het overlyden van onze innig geliefde Vrouw en Moeder, betuigen w(J onzen harteiyken dank. Mede namens my'ne Kinderen, 3615 6 A. D. WEMPE. Vjor de vele bewyzen vau deelneming, ontvangen by het overlyden van mgn ge liefden Echtgenoot, betuig ik, ook namen3 my'ne Kinderen en Behuwdkinderen, my'nen hartelyken dank. Wed. J. T. BOUSIE, geb. Wijting. De Zaak zal door mij en mijne twee Zon on op denzelfden voet worden voortgezet. Leiden, 22 Mei 1891. 3641 Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en by het overlyden van onze geliefde Zuster Mejuffrouw JOHANNA PETRONELLAVAN DERREIJDEN, zegt de ondergeteekende, mede namens de Familie, harteiyk dank. D. J. v. d. REIJDEN. Leiden, 23 Mei 1891. (Hooigracht 111). 3647 9 Tegen half Augustus wordt eene nette en beschaafde BAKER gevraagd, van den P G. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres onder No. 3633 aan het Buree van dit Blad. 7 te geven door 12 Leden van het Staf- Muziekcorps v/h. 4de Reg. Inf. 3644 14 Toegang ÏO Cents. Abonnement a f 1. per kind beneden 10 jaar; daarboven by een abonnement f3.-. Het BESTUUR der Ned. Vr.-Ver. Afd. Leiden, bericht dat in deze week eene lyst aan de ingezetenen zal rondgezonden worden ter inteekening op eene Verloting van Depot-artikelen, door de werksters der Afd. vervaardigd, tegen ftO Cts. het Lot. Ook op het Depot Langebrug, by Hej. de Wed. D1RK8, zullen loten verkrygbaar zyn. De trekking wordt nader vermeld. 3650 12 voor het Lidmaatschap van de Tweede Kamer is in het district Katwijk door de Kiesvereeniging „Volksbelang" gekozen de Heer Arrondissements-Schoolopziener te Woerden. 3632 20- Genoemde Heer zal op Zater dag- 3 o >lei a. s., des namid dags te halftwee, in ZOMERZORG eene LEZllVGè houden.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 7