- Omtrent de zomerdienstregeling, welke met 1 Juni a. s. op de „Nederlandsche Staats spoorwegen" in werking treedt, valt het vol gende op te merken. De lijnen der voormalige Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij zijn r.u niet meer zooals by de voorgaande winterd.onst-regeling, afzonderiyk gedrukt, maar op de groote dienst- bJjetten ingelascht by het gewone biljet der Staatsspoorweg Maatschappy. Reizigers, voorzien van biljetten van stations der lijn Amsterdam-Utrecht en van stations, noordelyk, oosteiyk en zuideiyk van Utrecht gelegen, met bestemming voor stations der lijDen Harmeien Rotterdam, Gouda-Den Haag en WoerdenLeiden, en omgekeerd reizigers voorzien van biljetten van stations der lgnen Rotterdam-Harmeien, Den Haag Gouda en Leiden-Woerden, met bestemming naar stations der lyn Amsterdam Utrecht en naar stations noordelyk, oostelpk en zui- deiyk van Utrecht gelegen, kunnen gebruik maken zoowel van de route via Harmeien Breukelen, als dievanviaHarmelen-Utrecht. Wat den loop der treinen in binnenverkeer aangaat, daarin zyn met de a. s. nieuwe dienstregeling zeer vele wyzigingen aange bracht, terwyi over het geheel vele verbete ringen in de aansluitingen zyn waar te nemen. De verbinding met Leiden is eveneens ver beterd. Vertrek uit Utrecht geschiedt te 6.53, 9.02, 12.23, 3.40, 5.23, 8.05 en 9.19. De aan komst te Utrecht uit Leiden is te 7.52,9 30, 12.08, 2.58, 6.05, 6.50 en 9.36. Benoemd is tot onderwyzer aan de open bare school in het dorp te Hazerswoude, de heer H. W. Sonnega, te Leeuwarden, in de plaats van den heer Van Eek, die naar Gro ningen is vertrokken. De collecte, ten behoeve der Maatschappy van Weldadigheid te Warmond gehouden, heeft opgebracht f 23. Morgen, Zondag 24 Mei, hoopt dr. Van Koetsveld, te. 's Gravenhag9, zyn 84sten ver jaardag te vieren. Mr. F. J. J. L. De Veer heeft gisteren voor den Hoogen Raad den eed afgelegd als griffier by het gerechtshof te 's-Gravenhage. De commissie uit de Tweede Kamer, belast geweest met het onderzoek van het verslag eener inspectie over de Militaire Academie gohouden naar aanleiding van de in de zittingf van 20 December jl. door den heer Goekoop medegedeelde feiten en gedane vragen, heeft daarover thans rapport uitge bracht. De commissie doet opmerken, dat de indruk naar buiten van het door de inspectie com missie opgemaakt verslag in kracht zou heb ben gewonnen, indien niet enkel militairen, maar ook andere autoriteiten, nl. op bouw kundig gebied er aan hadden kunnen mede werken en indien het burgeriyk element ook in de commissie ware vertegenwoordigd ge weest. De commissie uit de Kamer kwam tot eene conclusie, waarvan de inhoud hieronder volgt, (waarby valt op te merken dat de strekking er van in de Kamerverslagen minder juist was medegedeeld, ten gevolge van de ondui- delyke voorlezing door den rapporteur). Bedo3lde conclusie luidt als volgt: „Dat de totaalindruk, dien de commissie vjrkreeg by nauwgezette overweging van hetgeen het thans afgeloopen „onderzoek nopens aangelegenheden van inwendigen en huishoudelyken aard" der Koninklyke Militaire Academie'heeft aan het licht gebracht, verre van gunstig is, behoeft ongetwijfeld geen nader betoog. Men moge het belang en den omvang der geblekene feiten trachten te verkleinen, ze trachten te vergoeljjken en te verontschul digen de feiten, thans geconstateerd, moeten tot ingrypende maatregelen aanleiding geven, zal de Koninklyke Militaire Academie aan spraak op een goeden naam kunnen doen gelden." De commis3ie, de aandacht der Kamer op dezen minder gunstiger, toestand vestigend, spreekt teven3 haar vertrouwen uit, dat de Regeering zich bereid zal toonen om alles in het werk te stellen teneinde verbetering in den toestand aan te brengen. Zy stelt de Kamer voor, haren dank aan den minister van oorlog te betuigen voor de overlegging van hot verslag der commissie van inspectie en te besluiten, dat aan den minister een afschrift van dit verslag zal worden toegezonden. Naar aanleiding van den in hst Eind verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot verhooging van het 11de Hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1890 uitgesproken wor.sch, heeft de Regeering overgelegd twee staten van vorstelyke en andere hooggeplaat ste personen, in het buitenland, aan wie ter gelegenheid van de begrafenis van wylen Zy*ne Majesteit Koning Willem Hl de orde- teekenen van het grootkruis of commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw zyn uitgereikt. Overwegingen hebben geleid tot het op maken van een wetsontwerp betreffende de instelling van eene nieuwe Nederlandsche ridderorde, waarvan de behandeling eerlang zal worden aanhangig gemaakt. Door de geneeskundige staatscommissie te Groningen is tot het tweede gedeelte van het arts examen toegelaten de heer L. C. A. Van den Bergh, cand.-arts, geb. te 's-Graven- hagen, en werd tot arts bevorderd de heer J. Goedhuis, cand.-arts' geb. te Schoonoord. Benoemd is tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan de H. B.-school met 5jarigen cursus te Haarlem de heer B. J. Ter Brugge te Zut- fen, en tot leerares in de wiskunde aan de H. B.-school voor meisjes, mejuffrouw A. F. Roelfsema te Amsterdam. Men 8chryft uit Harlingen, dato 21 Mei Hier is het bericht ontvangen dat de wel- eerw. heer J. Rientjes, vroeger hier kapelaan en om zyne beminnelyke eigenschappen alge meen geacht en later naar Britsch-Indië ver trokken als missionaris, op zyne apostolische reis in dat land is omgekomen, verraoedeiyk door verdrinken. By koninkiyk besluit is benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Leeuwarden, de heer W. Pik, leeraar aan de geroeentelyke hoogere burgerschool te Groningen. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering der R.-K. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage was aan de orde de candidaat- stelling van drie leden voor de Tweede Kamer. Vóór de stemming werd in beginsel uitge maakt dat de R.-K. Kiesvereeniging met de anti revolutionairen zou meegaan en hunnen candidaat zou overnemen op voorwaarde dat de Anti-Revol. Kiesvereeniging den candidaat der R.-K. vereeniging zou stellen. Dientengevolge werden candidaat gesteld: mr. R. J. graaf Schiramelpenninck, aftr. lid, en de heer C. A. Steger, directeur van den stenografischen dienst by de Staten-Generaal. Het stoomschip „Voorwaarts," van Am sterdam naar Baiawa,- poseerde 22 Mei Sj.;_ Vincentde „Prins Alexander," van Amster dam naar Batavia, vertrok 21 Mei van Aden de „Didam", van Rotterdam naar Nieuw- York, pass. 21 Mei Lizard; de „Drente," van Java naar Rotterdam, is 22 Mei te Suez aan gekomen de „Gelderland," van Java naar Rot terdam, passeerd'e 22 Slei Wight; de „Celebes" arriveerde 23 Mei van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Mei van Padang. t- m t, ii gd Nieuw» De heeren T. H. Ritman Co., de eigenaars der bekende,1 sedert ruim 35 jaren bestaande distilleerdery „De Valk" alhier, kondigen in eene in dit nommer voorkomende advertentie aan dat hunne fabriek thans mede geheel is ingericht voor de levering van Weener-gist, dank zy da stoomwerktuigen en de nieuwste construction welke er in den laatsten tyd werden aangebracht. Ondanks de moeilykheden, verbonden aan den grooten vooruitgang op het gebied der gistfabrikatie, zyn zy die te boven gekomen. By een bezoek aan de fabriek verkrygt men dan ook den indruk dat zy met het aan brengen der veranderingen kosten noch moeiten hebben ontzien. Gebruik makende van verschillende weten- schappeiyk9 gegevens op hun gebied, hebben zy veel van het oude doen vervangen door het nieuwere. Immerr, ofschoon dlkwyls het oude niet geheel en al weggecyferd behoeft te worden, eene noodzakelyke behoefte is het toch om zooveel mogelyk verbeteringen tot stand te brengen. Was het eerst alles handwerk, hetwelk niet tot het lichtste behoorde, en waren de resultaten van het product niet gering te achten, de wyzigingen, daarin door de toe passing van den stoom gebracht, toonen aan dat het werk geregelder en minder zwaar is, ondanks de meerdere aandacht, welke er aan moet geschonken worden. Vele bezwaren, welke vroeger zich dikwyls voordeden, zyn nu uit don weg geruimd. Vooral betreft dit het nieuwe product giat, met name de Weener-gist, welke veel zui verder, fijner en sterker in werking, en in het gebruik volstrekt niet duurder is. Langs scheikundige processen komt men nu tot veel gunstiger uitslag. De geheele inrichting beantwoordt thans ongetwyfeld aan de eischen des tyds. De werking van de gistfabriek des heeren Van Marken by Delft is grootendeels tot voorbeeld genomen. Ook op het gebied van het zuiveren van hun gedistilleerd zitten d» heeren Ritman niet stil. Met de besten trachten zy steeds te wedyveren. Hun gedeponeerd merk „Gent leman" maken zy dan ook meer en meer bekend. Andermaal hebben daarom nieuwe, veelkleurige reclame-kaartjes hun weg overal heen gevonden. Wy zagen er zoo een. Het stelt voor eene vergadering der goden op den Olympus en daaronder leest men de volgende dichtregelen: d'Olympus Nectar was gewis Wat Ritman's Oude Klare is. Over de Breestraat reed heden- middag een met één paard bespannen wagen, beladen met eenige vaten, waarin koemelk. Door de eene of andere oorzaak, een hevigen stoot of zoo iets, bekwamen een paar vaten opeens eene nogal belangryke lekkage, waar door ds vloeibare inhoud wegstroomde. Eerst na een eindweegs met het druipende voertuig te hebben voortgereden, ontdekte de voerman wat er achter hem wegliep,deed zyn ros stil staan en stopte de vaten, waardoor de hout- wonden genezen waren. Het tweede kinderfeest inVree- wyks Speeltuin alhier, op Woensdag a. s.;zal worden opgeluisterd door muziek en het op laten van luchtballons. Omtrent den aanstaanden uni- versiteitswed8tryd, op 31 Mei te Haarlem te houden, kan nog worden gemeld dat Delft alleen In vierriems-gieken (juniores en seniores) zal mededingen. Voor Leiden komt uit in „single sculling outrigger" de heer Van Rhede van der Kloot, als jonge vier de heeren Ver voort, Fraser, Beekhuis, Wybrands, jonge twee de heeren Vervoort en Fraser. Alle ploegen worden door den heer Andre de la Porte gestuurd. Het programma bestaat uit: oude vier, jonge twee, 3culling, oude twee, jonge vier, welke nummers in deze volgorde zullen wor den geroeid. De afvaart he9ft om 1 uur te Spaarndam plaats. (V. R. C.) Als byzonderheid wordt ons uit Katwyk aan Zee gemeld dat de heer B groot landeigenaar en bezitter van twee bom- schepen, (welke--hy in eigen exploitatie en waardoor hy aldaar veel bekenden en van hem af hankelyken hagft) zich gisternacht geen ander logies heeft kifniien verschaffen dan, onge vraagd en ongeweigerd, in een paardenstal. De Haarlem8che kookschool de tweede in ons land, is geopend met eene toespraak van mevrouw Jordens Reynst, eere-voorzitster. De cursus vangt aan met 7 leerlingen. Aangaande de groote meeting, welke morgen, Zondag, gehouden wordt op het terrein achter het Ryks-Museum te Am sterdam, onder leiding van het comité voor de onmiddellyke invoering van Algemeen Kiesrecht, bericht men aan het „Hbl." het volgend®: Deelnemers worden verwacht, hetzy in cor poration, hetzy afzonderiyk, uit: Rotterdam, Den Haag, Arnhem, Dordrecht, Tiel, Utrecht, Zwolle, Zutfen, Deventer, Enschedee, Hen- getoo, Groningen en Ommelanden, Friesland, Hoorn, Zaandam, Krommenie, Koog-Zaandyk, Wormerveer, Beverwyk,IJmuiden,Haarlem enz. Op het terrein zullen van acht spreekge stoelten redevoeringen worden gehouden. Er zyn drie muziektenten opgericht, waar instru mentale muziek- en zangvereenigingen zich zullen doen hooren. In de pauze zal een kinderkoor eenige liederen zingen. Om 12 uren zal voor be sturen, gedelegeerden en genoodigden de ver gadering op de groote tribune worden geopend. Om 1 uur zullen de sprekers het woord nemen. Als zoodanig zyn ingeschreven de heeren Domela Nieuwenhuis, dr. Vitus Bruinsma, J. A. Fortuyn, A. Rot, F. Van der Goes, D. De Clercq, G. Van Duivenboden, Van Zinderen Bakker, Van Emmenes, Jan Stap, mr. D. A. Van Eek, Vliegen, Van Vlaardingen, Van der Wyk, Vermeer. Eenige candidaten van de Volksparty zyn wegen3 vergaderingen in hun district verhinderd de meeting by te wonen, o. a. de heeren Van Helsdingen, te Rotter dam; Van der Zwaag, te Wolvega; ds. Bax, te Zaandam; C. V. Gerritsen, te Amsterdam, en Mansholt, te Winschoten. Eene motie zal vanwege het comité niet worden gesteld. De vergadering zal worden gesloten met een vaandeloptocht qver het terrein. De entree ia gesteld op 10 centsalle toegangen zullen i beschikbaar zyn. Om 5 uren rekent men dat; de byeenkomst ontbonden zal wezen. Te Schorpenzeel is een kuiken geboren met vier pooten, vier vleugels en twee nekken; het dier heeft maar één kop. Men verneemt dat met den lsten Juni de maatregel van de afsluiting der perrons op de stations der Staatsspoorwegen zal worden ingevoerd. De maatregel zal algemeen zyn en gelden voor alle stations, met uitzon dering van slechts zeer weinige. 'Een der paren, die op den laat sten trouwdag te Loosdrecht hun huwelyk wenschten voltrokken te zien, moest onver richter zake huiswaarts koeren, daar een der voogden die toestemming moest verleenen, goedgevonden had niet te verschynen. Door den bouwman A. N. R., te Berg-Ambacht, is een buitengewoon ratten- nest gevonden. Niet minder dan 17 jongen bevonden er zich in. Deze werden allen, zoowei als de ouden, gevangen en gedood. Door de Brusselsche koffiehuis bedienden is Donderdagnacht te één uur eene vérgadering gehouden, om van gedachten te wisselen over de afschaffing van het fooien stelsel en het vervangen daarvan door een vast dag- of weekloon. Ongeveer tweehonderd kellners woonden de vergadering by. Men meldt uit Wilnis, dd. 22 Mei: Hedenmorgen had hier een treffend ongeluk plaats. De 22-jarigé C. B. was bezig met bagge ren. Zyn vader werkte op korten afstand. Toen deze even naar zyn zoon kwam zien, was die weg en werd daarna met den bagger- beugel levenloos uit de diepte opgehaald. Men vond hem op de plaats waar zyn pet dreef en aangezien hy eenige jaren geleden aan toevallen leed, veronderstelt men dat hem een toeval heeft getroffen en hy daardoor geene poging tot redding heeft kunnen doen, noch om hulp heeft kunnen roepen. Naar men zegt, was het dé eerste keer, dat hy alleen werkte. Blyken3 berichten uit Oeynhau- sen geschiedde het reeds in ons Eerste Blad vermelde ongeluk, hetwelk het gezelschap - Carré heeft getroffen, by het station Kirch- lengern by Löhne. De extra-trein, waarmede het personeel en de paarden van den heer Carré werden vervoerd, stond daar stil, toen de personentrein naar Osnabrück, welke daar ongeveer drie uren in den middag aankwam, den trein in de flank stoomde. Volgens dit bericht zyn zeven personen omgekomen, onder wie ook mevrouw Carré, wier beide beenen werden afgereden. Eene dochter van den heer Carré werd aan het hoofd gewond en ook werden nog eenigo andere personen gekwetst. Van de badplaats Oeynhausen zyn terstond, toen de tyding van het ongeluk daar bekend werd, tien geneesheeren ter hulp gezonden. Te Amsterdam ontvangen telegrammen uit Hannover, uitsluitend betrekking hebbende op het gezelschap-Carré, melden dat één persoon gedood is, mevr. Amalia Carré. De andere dooden, waarvan in de vorige berichten sprake is, behooren dus tot het treinpersoneel en de passagiers van den gewonen trein. De ongekwetste leden van het gezelschap zyn te Hannover aangekomen. De namen der gekwetsten zyn nog niet bekend; wel is bericht ontvangen dat mej. Rode ongedeerd is. Te Havre heeft een jonkman, die ongeschikt was verklaard voor den dienst, zich uit wanhoop daarover verdronken. Te Frankfort heeft eene dichteres, Minna Mainlaoder, zich den hals afgesneden. Haar broeder, die een werk „Philosophie der Erlösung" schreef, dat zy voltooide, pleegde eveneens zelfmoord. Allernieuwste oplichtery. - Het iyk van den heer Patrick Purcell, een ryk Parlementslid van Canada, is uit het graf ge stolen. De dieven zyn bereid het tegen eene groote som terug te bezorgen. Een e i e r e n h an d e I a a r teParys had het ongeluk 's avonds, toen hy met een wagen, beladen met zes groote manden vol eieren, van de gare de Lyon naar huis reed, dat de wag9n omsloegde zes manden vielen en al de-eieren, 12,000 in getal, werden gebroken, op straat- een waren poel vormende. By de opening in het begin der week van de universiteit te Lausanne heeft zich een lastig geval voorgedaan. Juist op den dag, dat hónderden vreemdelingen de stad bezochten ter gelegenheid van de universiteitsfeesten, besloten de bakkersgezellen verhooging van loon te vragen. Zy wilden hun patroons slechts

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6