Burgerlijke Stand. hoofdbestuur, machtiging verzoekende, de in- schry vingen op het Grootboek te converteeren in Nedorlandscbe hypothecaire pandbrieven, werd op advies der finantiöele commissie mot groote meerderheid eveneens verworpen. De vergadering voteerde eindelijk dat voor de volgende vergadering de thans gehoudon wijze van stemming zou worden gehandhaafd, waarna Rotterdam by de departementen aan drong om zooveel mogeljjk voorstellen by tiet hoofdbestuur in to dione.i, wat do voorzitter ondersteunde. Na dankbetuiging aan den voorzitter voor zyne uitstekendo leiding werd de vergadc ring gesloten. In de gisteren te Haarlem gehouden buitengewone zitting der Provinciale Staten in Noord-Holland is (ter vervanging van wyien den heer Yan Stralen) gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten, rnr. J. A. Sillem, te Am sterdam, met 31 van de 55 stemmen. Do hoer Sillem was niet in de vergadering tegenwoordig. Op voorstel van dan rapporteur, den heer Calkoen, zijn de geloofsbrieven goedgekeurd van do nieuwbenoemde leden Groen van Waardor (Amsterdam) en Ter Hoffmeeue (Haarlem), die daarop zitting hebben genomen. Over het bezoek van Z. M. den Duitschen keizer aan Amsterdam de „Indépendance" weet zelfs te berichten dat H. M. de keizerin zou meekomen is nog niets met zekerheid bekend. Aan het Duitsche consulaat te Am sterdam werd het in ieder geval onwaarschjln- lyk geacht, dat ook de keizerin in Amsterdam zou komen. Volgens berichten uit Engeland aan de Duitsche bladen zou de keizer op den laatsten Zondag van Juni (dus 28 Juni) in ons land doorbrengen, ten einde niet op dien dag in Engeland aan te komen, waar men do Zjn- dagsrust niet door „rauschende Featlichkoiter." mag storen. De staats commissie voor de arboids- enquête zal 1 Juni a. s. hare zittingen te Nymegen aanvangen, en daar ongeveer eeno maand vertoeven. Het bericht van den Londenschen cor respondent van het „Hbl." betreffende het plan tot het houden van oene Nedorlandscbe tentoonstelling te LondeD, berustte op een misverstand. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkryging van akten van ■bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwys in de Hoogduitsehe en Engelsobe talen en lager onderwys in de Franscho, Hoogd. en Engelsche talen, zullen worden afgenomen in de maand Aug., dos nocdig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van lager onderwys in do gymnastiek (vak S, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwjjs) en middelbaar onderwys in de gymnastiek, in de maand Aug., dos noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van lager onderwijs in do landbouwkunde en Middel baar Onderwjjs in land- en tuinbouwkunde en de houtteelt, zullen plaats hebben in de maanden Augustus en September; die tot het geven van Middelbaar Onderwjjs in hand en rechtlynig teekenen en do perspectief en voor Lager Onderwijs in het handteekonen en het boetseeren zullen worden gehoudon in de maanden Augustus en September. Nadere byzonderheden in de „Sts.-Ct." Congo-tractaat. In haar antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp tot goedkeuring der algemeens akte van de Brussolsche internationale conferentie tot het beramen van maatregelen tot wering van den slavenhandel, meent ook de Rogeering dat haar beleid in de Congo-zaak by dit ont werp niet behoeft ter sprake te komen. Het bevreemdt haar dat verscheidone leden hebben doen uitkomen dat zy niet instemmen mot een door de Nedorlandscbe Regeoring tegen over het buitenland gevoerd moeitevol boleid, dat, zoo het al niet alle gewenschte gevolgen kon hebben, toch reeds aanstonds niet zonder vrucht voor den vaderlandechen handel is gebleven, afgezien wat er wellicht later nog aan te danken kan zijn. Te minder verklaar baar acht de Regeering die houding, omdat de reohtstreeksch belanghebbenden met het beleid der Regeering zjjn ingenomen en overigens geer.e enkele omstandigheid er op wyst, dat deze laatste, om welke reder, ook, beter had gedaan met eene andere gedragslyn te volgen. Dat van de declaratie van 2 Juli 1S90 geen melding is gemaakt, behoeft geeae verwon dering te baren; aanbieding van dat stuk ter goedkeuring aan de Kamer wordt niet vereiacht en de inhoud ie der Kamer bekend uit de overgelegde protocollen. Door met- overlegging van dat Btuk ie het verband tusschen declaratie en algemeens akte geens zins verbroken. De Regeering wyst er op, dat hare be zwaren tegen invoerrechten in het Congo: bekken ten gevolge hebben gehad, dat de Congo Staat een betrokkeiyk gematigd ont werp hoeft aangeboden als grondslag over do onderhandelingen over de tarieven ter Westkust. De Congo-Staat beeft overigens niet onbolangryko concession gedaan op het stuk van uitvoerrechten en van andore be lastingen, die den handel drukken. Tusschen do regeeringen van den Congo- Staat en de Vereenigdo Staten van Amerika is na de verwerping der besluiten der Brusselsche Conferentie eene nieuwe rege-' ling getroffen, krachtens welke de Congo- Staat van het ooganblik der inwerkingtreding van do Algemeens Akte van Brussel af, de voortbrengselen van Noord-Amerika aan dezelfde rechten zal kunnen onderwerpen, die van de gelyksoortige voortbrengselen tv.n andere landen zullen geheven worden. De Nederland9che Regeering acht zich door de onderteekening dor besluiten van de Brussel- Conferentie verplicht in ieder geval tot rati ficatie daarvan over te gaan, wanneer het aan hangig ontwerp tot wet zal zjjn verheven. Zy zal ernstig overwegen, in hoever het voor haar aanbeveling kan verdienen aan te dringen op de samenstelling der Internationale Commissie, bedoeld by art. 22 dar Aklo van Berlijn. Met betrekking tot het gebruik van vuur wapenen zal do Regeering eene eenigszms' ruime toepassing der gemaakte bepalingen ten behoeve van do in het Congo-gebied gevestigde handelsfactoryen voor zooveel noodig gaarne in de hand werken. Het ligt echter niet in de bedoeling, dat gebruik voor reizigers en handelsfactoryen to bemoeilyken. Goraongd N'ienw*. Het personeel van den circus Oscar Carré is in het buitenland door 6eno zware ramp getroffen geworden. Uit Oanabrüek wordt nl. van 22 dezer ge seind: „Heden, Vrijdag, heeft op het staiion Kirchlóngern eene botsing plaats gehad lus- schen een personentrein en een extra-trein, waarop zich het personeel, de paarden, enz. van den circus Oscar Carré bevonden. Ver scheidene personen zyn daarby omgekomen, naar men zegt ook de echtgenoote van den directeur, mevrouw Carré. Velo porsonon z'yn gewond." Een telegram, door een der zoons var. den heer Carré aan eenige Amsterdamsche vrien den verzonden, bevestigt do treurige tyding van den dood der zoo geliefde kunstenaros. De circus was gistermorgen van 's Herto- bosch vertrokken, om te Hannover eenige voorstellingen te geven. Het ongeluk had plaats ongeveer een half uur rydens van die stad, waar do trein om streeks vyf uren had moeten aankomon. Da treurige tyding verspreidde zich in den laten avond vry snel door Amsterdam en deed velen naar den circus aldaar gaan, in de hoop daar nadere inlichtingen te ontvangen. De daar wollenden verkeerden in groote spanning, omdat eenigen hunner bloedverwan ten zich op den trein bevonden. Do ontvangen tijdingen hielden echter niets meer in dan eene korte kennisgeving van het onheil, en het bericht van de redding van den heer Schuitenvoerder (meer bekend als „August de Domme") en diens gezin, en van den zadelmee8ter Kolitsch. By den wedren van onderofficieren der cavalerie in de Vuchtsche heide had, naar do „'e-Hert. Ct." meldt, een treurig ongeval plaats, Bij den laatsten rit schoot een der paarden uit de baan tusschen het aan weerszyden daar van geschaarde publiek in, wierp eene jonge dame op den grond, gelukkig zonder haar te bezeeren, en kwam toen tegen den jongenheer v. O. aan, die ook op den grond geworpen en aan het achterhoofd zeer ernstig werd ge kneusd. Mon vreest voor zyn behoud. Eene totale maansverduistering, gedeeltelijk ook hier zichtbaar, heeft plaats in den avond van heden, Zaterdag. Do verduiste ring duurt 3 uren 36 minuten. Voor onze streek eindigt zy te 8 u. 37 m. Er wordt gemold dat het wereld- posteongres te Weenen zich zal bezighouden met voorstellen tot tariefverminderingen voor brieven met aangegeven geldswaarde, post pakketten, verrekenpakketten en postwissel- recht. Het postwisselrecht zal van 1 tot '/j pet. van hot te verzenden bedrag verminderd worden. De gewichtsschaal zal van 15 op 20 gram per briof gebracht worden. Het recht voor brieven mot aangegeven geldswaarde, nu 10 centimes per 200 fr. be dragende, zal 10 centimes por 300 fr. worden. Het tarief voor verrekenpakketten zal van 2 tot 1 pet. verminderd worden. Er zal voor de verschillende waarden van postzegels eene gelijke kleur ingevoerd worden. Het maximum-gewicht der monsters van koopwaar zal tot 350 gram worden uitgebreid. Een internationale dienst voor lerering van dag- en weekbladen zal worden ingevoerd. In het internationaal veikoor zal de schade- veigoedmg, ook bij verlies of beschadiging door overmacht, uitgebreid worden. De gewone jaarlijksche Pinkster- springprocessiete Eehternach ondervond in dit jaar, ondanks hot ongunstige weer, goede deoinoming. Het aantal bedevaartgangers be droeg ongeveer 10,000. Zy begonnen 's och tends om 9 uren hun optocht en hadden twee passen voorwaarts en één achterwaarts eerst om één uur de kerk bereikt. De af stand van de brug van Eehternach tot de kerk, wolko steeds op deze wyzo moet worden afgelegd, bedraagt 1225 schreden. Aan de processie namen deel 83 geeste lijken, 1631 zangers, 9032 springers en 620 biddenden. De deelneming, hoewel nog vry aanzienlijk, was niet zoo groot als in het vorige jaar. Te Dublin brak dezer dagon een hevige brand uit in eene der volksbuurten. De brandweer was spoedig ter plaatse en richtte eene ladder, waarlangs de bewoners van het bovenste gedeelte van het brandende perceel zouden gered worden. Eenige brand weermannen daalden naar benoden, met twee vrouwen, die zy ondersteunden, toen plotse ling de ladder onder hot zwaro gewicht be zweek. Allen stortten van eene aanzienlijke hoogte naar boneden, met het treurig gevolg dat een brandweerman terstond gedood en twee andere zóó ernstig gewond werden, dat hun leven in gevaar is. Uit Rysol wordt gemeld: Alhier werd eene geheime fabriek tot het vervaardi gen van fcunsikoffi.eboonen ontdekt. Do boenen worden voor echte verkocht. Voor de samen stelling gebruikte men meel, cichorei en ijzer- sulfaat. De eigenaar der fabriek, een B6lg, alsmede eenige medeplichtigen, werden in hechtenis genomen. Te Ivry aan de Seine is een paartje getrouwd, hetwelk to zamen 164 jaar teico, ten overstaan van vier getuigen, die het samen tot 249 hadden gebracht. Te Brussel kwam Maandagochtend een man met tranen in de oogen da geboorte aangeven van oen doodgeboren kind. Een uur later verscheen hy wed6r op bet bureel van den Burgerlyken Stand, maar thans straalde zyn gelaat van blijdschaphet kind leefde. Programma van mazfckolivoeringen. MUSI8 SACRUM. - Tweede muziek uit roering. Zond8g 24 Mei, te twee uren, te geven door het Stnfmuziekeovps van het 4de Regiment Infanterie, directeur: de heer Gottfried Mann. Eerste afdeeling: No. 1. „Du Sublime au Ridicule....!" Murche, (lste Uitv.), Mann; 2. Ouverture de l'Opéra: „Le Barbier de Séville', O. Rossini; 3. „Du und Du", Walzer, Joh. Strauss; 4. Fantaisie fiber neuere Deutsche Lieder, Ed. Strauss. Tweede sfdeeling: No. 5. Ouverture: „Giralda". Adam; G.Introduction du: „Bal Costumó", Ant. Rubinstein; 7. Fantaisie de l'Opéra: „Le Prophete", G. Meyerbeer; 8. Fiourettc- Polka, Mann. ZOETEKWOUDE. Geboren: Maria, d. van A. Yan Haastrogt on P. Van Rijn. Henrietta, d. van C. L. Yan Dam en M. W. C. YerliDt. Ondertrouwd: W. Briër, jm. 24 j., met A. Snoeker, jd. 2ü j. Overleden: H. A. Gattin, jm. 6 j. ALKEMADF.. G e b o r e n A&riaan, z. van Jacob Hermanns Do Boer Sap en Ssra Kieboora. Cor- -nelie, z. van Pieter Yan der KugfT en Jacoba Cornelia Cuvdier. Albert, z. van Klaas Berghoef en Matje Tas. Wil hel min a d. van Huibertus Yan 't Hart en Cornelia Yan Riju. Clasina, d. van Jacobus A rno'dus Pijland on Johanna Bakker. Gérardue Jacobus, z- van Johannes Yau der Eooru en Auriaautje- Yan der Hoorn.' Een levenloos kind van liet mannel. gtsl. van Cornelius Kalk en Anna Schaapstal, gedomicilioerd te Sappciueer. Overleden: Cornelia Staphorst, 61 j., wednr- van Mensje Van den Berg. Johanna Maria, 17 m., d. van Simon Oudehooru en Marie Straathof. Johannes Jacobus Stouten, 62 j., weunr. van A lids» Yan der 3Ieer, eclitg. van Kornelia Yerkity. Hcu- rious Vin Beek, 4G j., ecbtg. van Anna Heemskerk. Gehuwd: Willem Gijsbertus Baas, jm. 26 j. en Cornelia Roos, jd. 27 j. Johannes Van dor Meerr jm. 29 j. en Elieabeth P»auw, jd. 25 j. Martinus Yan Nieuwkoop, jm. 23 j. en Marijtjo Hulsbos, jd. 21 j Martiuua Hoogeveen, jm. 27 j. en Trijntje Slootweg, jd. 22 j. OEGSTGEEST. Geboren: Christiaan, z. van J. Yan Abswoude en O. Yan Rooo. Maria eil Hermanns, d. en z. van C. Borst en M. Meyering. Johannes Willem, z. van J. W. Teljeur cn M. S. Bekooy. Agatha Marin, d. van W. v. d. Uey en G. Vlasveld. Overleden: Petronolla Lucia Johanna Rietdijk, 4 m., d. van J. F. L. Rietdijk en L. H. Ridderhof. Christina Maria Yan Abswoude, 11 j., d. van J. Van Abswoude en C. Van Roon. Pieter Veerman, 13 m., z. van D. Yeorman en S. Kerperritoëk. Ondertrouwd: J. J. Brinckcoan 54 j. en H. J. Cramer 31 j. A. P. Yan Strien 27 j. en M. Spaans 25 j. G. v. d. Zon S3 j. en G. Zon- derop 26 j. Gehuwd: B. Visser 26 j. en J. J. Smit 27 j. Y00R30UT. Geboren: Elisabeth, d. van L. Brit on M. v. d. Poel. Johanna Hendrica, d. van K. J. Knoppert en J. Eigenbrood. Marg&retba, d. van L. v. d. Holst en C. Meyee. JrilI€Si'2,£r££»K.,ffE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek WEEK van 10 tot en met 16 Mei. Dstu m. Uur. AautsJ. Gem. Eng. Standk. 10 Mei. 7.45 9.SO 7 16.2 11 7.45 9.30 8 16.0 12 7.45 9.45 7 16 0 13 7.45 9.30 8 16-2 14 7.45 9.45 7 16.4 15 7.45 9.45 8 16.4 10 7.45 9.45 8 16.6 (w) Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur vau zulk gas verbrandt iu een Sugg's Lonöon-Argand-Standarci burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met. 16.2, 1G.0 enz. Standaardkaareen, wp.arvsn elke kaars 20 grams 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. I'ROIELEEII K°. 11, van F. Gouverneur, te Leiden. Wit begint en geeft in twee zet ten mat. Oplossing over acht dagen. Oplossingen gelieve men, onder het motto: Schaaks-probleem 2S°. 11" in te zenden aan het Bureel van dit blad, tot uiterlijk WOEXSK.f^G- 1VOXD. Oplossing van Probleem X°. 10 van J. J. Colpa, te Leiden 1P d 7 Kd.52.Bh5! onv.3.De5f K a 3 2. D e 2 3. D 4 -)- anders 2. Df-2 3.Dc5f Dit probleem heeft nevenoplossin- gen, met: D e 2, Dgl en D'f2i als eerste zot en is dus foutief. Goede oplossingen ontvangen van Leiden: F. Gouverneur, E. J, Willemse, W. Ridderhof, A. W. Oudshoorn, H. J. Broek- voldt, J. Pel, F. J. v. d. Wolk, J. Vijlbnef, H. A. Blom, J. Th. Kleyn, F. Van Wijk, B. Th. Bollinger, H. P. Voldhuyzen, J. M., H. J. B., en J. Flee Jr. OudAde: J. Van der Hulst, C. H. Th. Blyswyk, J. Van der Voort, A. Van der Voort, P. Vrijburg, J. Van Leeuwen, H. Van Egmond on A. Van der Meer. Leiderdorp: W. Dommendal en J. Samson. BijpweteringW. Zoetemelk,S. Van Egmond Hz., P. Verkley, A. v. d. Voer en J. Zandvliet Jr. Al fen d/d. B.: J. v. d. Linden Jr. V GravëtfkageS. Broekveldt. BerlijnW. P. Mul:é Jr. CORRESPONDENTIE. V. d. H., te O.! Uw driezet is goed ter plaatsing.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2