BTTJT:ENIL,j&.N33. Frankrijk. Het geschil tusschen de Parysche omnibus- maatschappy en haar personeel is nog niet bygelegd. De beambten verlangen minder werk nu 14 tot 17 uren per dag en hooger loon, maar de directie wil dit niet toestaan. Da maatschappij maakt echter goede zaken. De aandeelen, uitgegeven tegen 500 fr., staan nu 1200 fr., en het vorige jaar werd 65 fr. dividend uitgekeerd. De reis, welke president Carnot weer heeft ondernomen, zal tot 25 Mei duren. De president zal een bezoek brer.gen aan de de partementen Haute-Vienne, Tarn et-Taronne, Haute Garonne, Hautes Pyrenees, Basses-Py- rené9s en Landes. Te Parijs zyn twee Italiaansche valsche munters in hechtenis genomen", die verklaar den anarchist te zjjn en alie middelen om te leven goed te achten. De algemeens beraadslaging over het ontwerp op de douane-rechten is gisteren in de Kamer van Afgevaardigden gesloten, welke daarop tot de behandeling der artikelen van het ontwerp overging. Eene motie om het ontwerp naar de com missie terug te zenden, is met 342 tegen 162 stemmen verworpen. Het vervolg der beraad slagingen is op heden bepaald. Luidens berichten, door de „Amazone" te Marseille aangebracht, hoeft (wanneer wordt niet gemeld) een drietal oorlogsschepen Anjoean, d9 hoofdplaats der Komoren, be schoten. De inboorlingen hadden zich in de bosseben verschanst en om niet in eene hin derlaag te vallen, bepaalde men er zich toe het eiland te blokkoeren. België. Het werk in de mijnstreken is bijna alge meen hervat. De werkstaking duurt voort in de mijnen van Cockerill, omdat de directie weigerde de ontslagen werklieden weer in dienst te nemen. Te Marie-la-Haye is de arbeid voorwaardelijk hervat, daar de werklieden eerst de voorwaarden van het nieuwe contract willen onderzoeken. De Belgi8Che regeering heeft eene com missie benoemd, welke de middelen moet opsporen, waardoor de vooruitgang van Ant werpen als haven kan worden bevorderd. L'éden dezer commissie zijn drie ingenieurs, twee marine-autoriteiten, twee leden van de Antwerpsche kamer van koophandel, een lid dor Kamer, een üd van den Senaat door Ant werpen gekozen, generaal Brialmont, de have imeeeters en bovendien nog twee gemach tigden der 3tad Antwerpen. Voorzitter der commissie is de heer Victor Jacobs, lid der Kamer van Antwerpen. De commissie moet in de eerste plaats onderzoeken, welke ver beteringen kunnen worden aangebracht in de Schelde, opdat Antwerpen de mededinging met Rotterdam en de Duitsche havens kunne volhouden. In de vorige maand gingen te Antwer pen 6922 landverhuizers naar Amerika scheep, van wie 5/e Duitschers. De infanterie, welke naar de nijverheids streken wae verplaatst tot handhaving der orde, zal heden naar hare garnizoensplaatsen terugkeerende cavalerie zal over eenige dagen volgen. Daardoor zullen de soldaten der twee lich tingen, die onder de wapenen waren geroepen, weldra naar hunne haardsteden worden terug gezonden. Wegens het oproepen van de oude lichtings klassen en uit aanmerking, dat het gewone effectief der troepen te gering zou zijn, zullen de groote legeroefeningen dit jaar niet ge houden worden. Groot-Brliunu i De sterfte-statistiek wijst aan, dat in de vorige week te Londen 266 personen ge storven zijn aan influenza, dat is het dubbele van het hoogste cijfer in 1890. Bovendien worden 51 sterfgevallen toegeschreven aan gevolgen van de influenza. De scherprechter van Manipore heeft voor het gerecht verklaard dat bij al de by den jongsten opstand gevangengenomen En- gelschen op hoog bevel onthoofdde, met uit zondering van den heer Giimwood, die reeds vroeger den dood vond. De moordenaar van dezen laatste heeft zijne schuld bekend en is ter dood veroordeeld. Op het eiland Man is dezer dagen op een landgoed r.abji Douglas een9 belangrijke ontdekking gedaan van oude schilderijen, waaronder vele van Hollandscho meesters. Een kunsthandelaar ter plaatse kocht er vijf. Gladstone is aan de beterende hand en vertrok gisteren naar Hawarden. Er waren slechts weinigen, die hem uitgeleide deden. Do „Times" bevat oen verzoek voor pater Hyacinths om een kapitaal bijeen te brengen ten einde hem door eene lijfrente voor nood te vrijwaren. Lord Salisburys rode te Glasgow vindt algemeer.en bijval. De „Pall Mali" noemt ze eene home-rule-rede. Het gebouw van het Lagerhuis werd Donderdag met een nieuw desinfectie-middel ontsmet. De heer Goschen heeft in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting verklaard, dat het noodig zou kunnen worden de tweede lezing te vragen van het ontwerp betreffende de visscheryen in de wateren van Newfoundland. Itusland, Dezer dagen werd aan het St.-Petersburg- eche blad „Novoe Vremya" bericht dat de Fransche tentoonstelling te Moskou geheel in Jood3Che handen was overgegaan. Zonder de zaak verder te onderzoeken, dringt het blad er op aan, dat inmenging den Joden in zake de tentoonstelling worde verboden. Het schijnt dat eenige Joodsche kapitalisten de Fransche ondernemers der tentoonstelling met geld steunden, en daartegen 1,200,000 toegangskaarten als waarborg voor het door hen gestorte bedrag ontvingen. Thans, nu de zaken der tentoonstelling niet te best gaan, hebben deze belanghebbenden waarschynlyk eenigen invloed op de exploitatie willen oefé nen en daardoor de bedoelde aanklacht ver oorzaakt. Men zegt dat langzamerhand alle Joden Rusland zullen trachten te verlaten, daar zjj, steeds in zaken van handel betrokken geweest zijnde en nu naar landbouwdistricten verwezen, zich niet in den toestand zullen kunnen schikken. In een te St.-Petersburg verspreid pamflet wordt de aandacht gevestigd op eene land streek in het Noordwesten van Arabic, lang8 de kust der Roode Zee gelegen, waar onge veer een half millioen Joden een bestaan zouden kunnen vinden door de groote vruchtbaarheid van den bodem. De streek staat onder Egyp tische jurisdictie en wordt tegenwoordig slechts door eer.ige duizenden nomadische stammen bezocht. Dit voorstel is, naar men zegt, in invloedrijke kringen met ingenomenheid be groet, en reed3 zou by de Egyptische regee- r.ng de zaakTanhangig zjjn gemaakt. Servië. Koningin Nathalia's zaakgelastigde te Bel grado heeft by den president van den Raad van State een protest ingediend tegen hare verdryving, als zynde eene daad, waardoor inbreuk wordt gemaakt op de persoonlyke vryheid van eene Servische burgeres en welke tegen de wetten van het land indruiecht. De koningin zal, naar men zegt, de zaak by het gerecht aanhangig maken en eene aanklacht tegen den minister van binnenlandsche zaken en den prefect van Belgrado doen indienen. Men vreest dat ten gevolge der uitzetting eene scheuring onder de radicale party zal plaats hebben, terwyi reed3 als zeker wordt, gemeld, dat by de heropening van de Skupt- schina eene motie zal worden ingediend, welke Nathalia's verdryving kenschetst als eene inbreuk op artikel 14 der grondwet. Cliili. Volgens de laatste berichten betreffende Chili, door de „Times" uit Nieuw-York ont vanger., heeft er eene ontmoeting plaats gehad tusschen den kruiser „Almirante Lynch" der regeermg en de „Almirante Cochrane" der Congresparty. De „Almirante Lynch" wist echter te ontkomen. De autoriteiten te Iquique zonden onmiddellijk telegraphisch bericht naar Pisagua, zoodat van daar de „Huascar" en „Magelanes" ter opsporing in zee staken. Ook aan dit gevaar wist de kruiser door de vlucht te ontkomen, schyubaar zonder eenig nadeel te hebben beloopen. In de nabyheid van Cazanoha werd de regeeringskruiser „Imperial" op tien myien van de kust herhaaldelyk vurende gezien, ofschoon nergens een vyand was te ontdekken. Vereeuigdo Staten. De „New-York Herald" bevat eene depeche uit "Washington, waarin gemeld wordt dat zoowel de lichamelyke ais de geestestoestand van den heer Blair.e zeer is verzwakt. In tegenstelling met bovenstaand bericht wordt in eene later ontvangen depeche uit Washington het volgende gemeldDe genees- heeren van den heer Blaine hebben op eene vraag om inlichtingen aangaande dien3 ge- zon iheidstoestand geantwoord, dat de heer Blaine thans in staat is zijne kamer te ver laten en over eenige dagen geheel hersteld zal wezen. Argentinië. Do Senaat had eene commissie benoemd, welke belast was met het onderzoek van het ontwerp betreffende den waarborg der regee ring voor de depots in de officieel erkende banken. Deze commissie heeft een verslag uitgebracht, waarin zy aanraadt het ontwerp te verwerpen. Gemeugd Nieuwst. Nederlandsch stoomschip onder zeil. Volgens van de directie der Ned.- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappy ont vangen bericht werd het Nederlandsche stoom schip onder zeil (zie ons vorig nommer) gezien den 17den Mei op 44° N. Br. en 45° WL. door het stoomschip „Columbia", bestemd van Nieuw-York naar Hamburg en den 21sten Mei te Southampton aangekomen. Een Duitsch petroleum tanksteamship was langs zyde. Vermoedelyk is er niets ernstigs met het Nederlandsch stoomschip gebeurd, dewyl men andera wel de „Columbia" om assistentie zoude verzocht hebben. Naar de reedery van de „Columbia" is per telegram om nadere inlichting verzocht. Uit oen telegram, door de N.-A. S. M. uit Hamburg ontvangen, blykt nader dat het ge praaide Nederlandsche stoomschip een gebrek had aan het aanzettoestel. Dewyl het stoomschip „Veendam" de reis gewooniyk binnen twaalf dagen van Rotter dam naar Nieuw-York volbrengt en tot heden geen bericht van arrivement werd ontvangen, bevestigt dit het vermoeden dat bovengemeld stoomschip de „Veendam" is, welke 9 Mei van Rotterdam vertrok en aanvankelyk eene zeer gunstige reis had. Te Marseille is dezer dagen de „Niger" aangekomen met eene lading van 75,000 levende kwartels, allen langs de oevers van het kanaal van Suez gevangen. In een der dokken van Liver pool werd eergisteren uit het water opge haald een reiszak, zooals matrozen gewooniyk hebben. By opening bleek de zak te bevatten het iyk van een jongen met eene snede in den hals van oor tot oor. De beenen waren afgehakt met het blykbare doel om ze ook in den zak te kunnen bergen. Van bloed was weinig te bespeuren. Later is gebleken dat het lijk. was van den tien-jarigen en sedert Zaterdag vermisten zoon van een meesterknecht in eene zeepfa briek. Het laatst was hy Zaterdag, met een bal spelend, gezien, en daar hy toen maar twee en een halven stuiver in zyn zak had en op zyn lyk eene sixpence (zes stuivers) werd gevonden, vermoedt men dat hy met geld naar eene eenzame plek werd gelokt. In den Staat Missouri heeft een ontzaglyke wervelwind gewoed, welke gepaard ging met zware regen- en hagelvlagen, waar- by hagelsteenen ter grootte van een ei voor kwamen. Voornameiyk in de omstreken van het dorp Centralia richtte de cycloon groote verwoestingen aan en legde de velden over een afstand van 40 mylen geheel braak. Ver scheidene huizen werden omgeworpen, terwyl van de telegraafiynen weinig bruikbaars over bleef. Tot nu toe spreekt men van twee dooden en ongeveer honderd gewonden. Toen de desbetreffende berichten werden afgezonden, was een goederentrein, welke te 4 uren 's namiddags te Mexico moest aan komen, aldaar nog niet in zicht, zoodat men vreesde dat de trein door den storm buiten de rails wae geworpen. De storm hield een vol uur aan en ging vergezeld van volslagen duisternis. De consul dor Vereenigde Sta ten te Gibraltar meldt dat gedurende de laatste 4 maanden niet minder dan 31 land verhuizersbooten met bestemming naar Ame rika die haven passeerden. In het geheel werden gedurende dien tyd 20,065 Italianen overgebracht, onder wie een groot aantal per sonen, die als immigranten voor Amerika zeer ongewenscht moeten geacht worden. De con sul deelt mede dat nog meer transporten uit Italié in aantocht zyn, en sommige streken van Zuid Italië ten gevolge van de emigratie bijna geheel zjin ontvolkt, wat do mannen betreft. Uit Weenen wordt aan de „Stand." bericht dat keizerin Eugénie te Corfu het Joodsche kwartier bezocht en persoonlyk geld en voedsel uitdeelde aan hen, die door de jongste vervolgingen in behoeftige omstan digheden zyn geraakt. Tevens wordt gemeld, dat by byzondere order van den Paus de Katholieke geestelyken op Corfu bevel hebben ontvangen, hunne parochianen te bewegen, zich te onthouden van vervolging der Jode.n. De toestand is veel verbeterd, hoewel nog steeds militaire bescherming noodig is. Eenige werkplaatsen van de „New-York Central and Hudson River Rail road", te West-Albany, zyn door brand vernield. Ongeveer 1000 arbeiders zyn hierdoor buiten werk geraakt. De schade wordt op 150,000 dollars geschat. Moord te IVIeuwesehoot. Onvermoeid by dag en nacht zyn jus titie 6n politie in de weer de daders of den dader op te sporen. Woensdag-morgen was de gemeente-veldwachter te St.-Johannesga op tournée, toen verschillende boeren kwamen klagen over de brutaliteit van twee personen, die op dringende wyze geld hadden gevraagd, om des avonds met de nachtboot van Lemmer naar Amsterdam te vertrekken. De gemeente veldwachter zette dadelyk de mannen na en ontmoette den ryks-veldwachter De Boer, van Echten. Daar men te voet niet meer vóór het vertrekuur der nachtboot te Lemmer kon zyn, werd in alleryl een wagen ingespannen en kwamen de beide veldwachters nog op tyd te Lemmer. In de nachtboot vond men de beide landloopers niet. Op aanwyzing der Lemster gemeente politie werden de personen spoedig opgezocht en dadelijk in het cachot gebracht. Dadelyk volgde in het byzyn van den burge meester fouilleering, doch op geen van beiden werd geld gevonden. Deze personen waren, gelyk reeds werd gemeid, Smeding en Hazen berg, twee zwervers, van wie de laatste Maandag j.l., de3 morgens te 7 uren, uit de gevangenis te Leeuwarden ontslagen en in de richting van Heerenveen vertrokken was. Smeding zeide dat hy met eene stoomboot van Groningen gekomen wa3, doch de ryks- veldwachter De Boer kon hem dadelyk op deze leugen betrappen, daar hy de beide personen Woensdag-morgen ontmoet had. Ove rigens merkte de politie, dat de beide ver dachten ver van waarheid spraken. Zij werden geboeid en dadelyk naar Heerenveen vervoerd, waar zy Donderdagnacht te ongeveer 3 uren in voorloopige hechtenis gesteld werden. Des morgens te 10 uren werden zy door den rech ter van instructie, mr. We3tra, gehoord, even als de veldwachter De Boer. Ook op twee kennissen van de gearres teerden, die de markt te Oudeschoot bezoch ten, is de aandacht der justitie gevestigd. Misschien heeft men hier te doen met een komplot van de laaghartigate wezens. Men meldt nader uit Heerenveen, d. d. 22 MeiDe gisternacht alhier aangebrachte land loopers Smeding en Hazenberg, die men ver dacht van den moord te Nieuweschoot, zyn, naar gebleken is, daaraan onschuldig. Ze zullen echter voor landloopery terechtgesteld worden. Het gerucht sprak vandaag van een derden geai resteerden verdachte, doch dit is onjuist. Iemand, die dezer dagen door den rechter van instructie gehoord was, moest eene politiestraf ondergaan. Fciteiyk is het onderzoek nog niets gevor derd. De politie houdt begrypelykerwyze (hans streng toezicht op landloopers en der- geiyken. Hier en daar wordt eens een in 't verhoor genomen en daaraan is het toe te schrijver., dat men telkens verneemt dat er weer iemand is opgepakt. By eene door vier politie-agenten ten huize van Goslinga gehouden huiszoeking is, ofschoon alles onderst boven is gekeerd, niets verdachts aan het licht gekomen. Zyne opgaven waren ook alle volkomen correct. Uit Leeuwarden wordt van 23 dezer gemeid In verband met den moord te Oudeschoot is heden een veedrijver op de veemarkt aan gehouden. en, na verhoor, ter beschikking van den officier van justitie te Heerenveen gesteld. Geveilde peroeolon. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Vrydag 22 Mei jl., ten overstaan van den notarie mr. H. L. A. Obreen: Eene party bouwland, duin en d(jk, gelegen onder de gemeente Katwijk, in de duinen, groot 8 heet., 64 aren en 96 cent., opgehouden; Eene party weiland in den Mnnnikenpolder, onder de gemeente Leiderdorp, groot 4 heet. en 10 cent., kooper H. Van Teylingen q q., voor ƒ7590; Eene partij tuingrond aan den Zoeterwoud- schen singel, in het buitenwater, onder de gemeente Zoetorwoude, groot I heet., 4 aren en 49 cent., kooper F. G. De Wilde, voor ƒ6805.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10