Burgerlijke Stand. Gemengd Nlauira* Door den heer K,. te Sthisdam, ie bi) de politie aangifte gedaan dat in den nacht van 16 op 17 dezer uit 9er,e schrijftafel, staande in het kantoor, zich bevindende in het souterrain zijner woning aan d9n Vlaar- dingschen dijk aldaar, door middel van een valschen sleutel een bedrag van ongeveer f 200 is gestolen en dat men tevens gepoogd had het kantoor in brand to steken. Sporen van braak zijn niet gevonden. Do politie doet onderzoek. (S. C.) Ia den nacht van Zondag op Maan dag heeft men te Rotterdam by een bakker aan den Crooswijkscben weg, terwijl de be woners afwezig waren, door middel van braak, diefstal gepleegd van verschillende gouden en zilveren voorwerpen, benevens eene som van ongeveer f 300. Aangifte is gedaan aan het politiebureel. Naar men verneemt, zal Rotter dam by de komst van de Koninginnen bereden politie hebben. Op laat van den burgemeester zullen de onder-inspecteurs Brinkman en Ophemert, die vroeger by de cavalerie gediend hebben, zich oefenen in het ryden op paarden van demaoége, ten einde op 30 Mei als wegwyzers dienst te doen. Nagenoeg al de goederen uit de ruïne van het afgebrande Ryka-Entrepot te Rotterdam zijn thans opgeruimd. Kleine par tijen goederen, welke nog gaaf waren, zooals amandelen, zijn vernietigd, daar by het uit voeren de belasting hooger zou zijn dan de waarde. Zondagavond, omstreeks half- elf, ontstond brand in de boerenhuizinge, be woond door L. Fe9nstra te Hardegaryp. De vlammen grepen zóó'sr.el om zich heen, dat slechts het noodzakelijkste kon gered worden. Ook eene op het heem liggende party riet werd vernietigd. Gelukkig was het vee buiten. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Het pand was verzekerd in de onder linge brandwaarborgmaatschappy „Wondsend." Hoe gevaarlijk katten zyn, wan neer zy jongen bebben, ondervond dezer dagen een landbouwer te Haarlem. Een jong poesje had van de melk gesnoept, en toen hy bezig was met het dier eene kastyding toe te dienen, kwam eensklaps de oude kat toegeschoten, welke den man aanvloog en hem een hevigen beet in de hand toebracht. Kort daarop is do landbouwer ongesteld geworden en ligt thans bedenkelijk ziek. Eene nieuwe bijdrage voor het algemeen zyn van den naam „Jansen." Een telegram, dragende het adres: „Jansen, hotel X., Amsterdam," kon niet aan den rechtheb bende worden afgeleverd, omdat in gemeld hotel op dit oogenblik vier personen van dien naam gelogeerd waren. Men schryft van HetBildtvan 17 MeiNegen vonnissen zyn thans gevallen, waardoor aan de eigenaars machtiging is verleend de weerspannige huurders uit te zetten. In den loop der week zal hieraan uitvoering worden gegeven. Ofschoon de huur ders begrypen dat ze voor de wet toch moesten wyken, bleven ze, alleen om do verhuurders op kosten te jagen. Velen hebben het laatste half jaar huur ook niet betaald. Een der huurders heeft in den aanvang der vorige week zyne breekbare have naar de nieuwe woning overgebracht, om zich met het overige te laten uitzetten. Uit St.-Anna-Parochie wordt van 19 dezer gemeld: De uitzettingen zyn hier kalm afge- loopen, vier door marechaussees, terwyl de overigen dit uit eigen beweging deden. Uit Alblasserdam meldt men aan de „N. R. C.": Op den Dam, in het dichtstbewoonde gedeelte der gemeente, brak gisteravond te 10 uren een hevige brand uit in het logement van den heer B. Vogelsang, vroeger het gemeentehuis. Het blok huizen, bewoond door dertien gezinnen, etend spoedig geheel in lichterlaaie. De inboedels waren slechts gedeeltelyk verzekerd, zoodat de ge leden schade belangryk zal zyn. De omlig gende panden zyn door de twee spuiten der gemeente behouden en hebben weinig of geen schade bekomen. Het vlamvatten der gor- dynen op eene der logeerkamers schynt de oorzaak te zyn. De uitslag van de by Arnhem gehouden wedrennen is als volgt Voor den Openingsprys (wedren op de vlakke baan van 1600 M.) liepen al de vier inge schreven paarden „Pic du Oer", „Southbank", „Pontivy" en „11133 Abrey- 1ste prys Ne. 4, 2de prys No. 1, 3is prijs No. 2. De harddravers-Derby werd in twee groepen gereden. Eerst „Cesar," „Cruqoius," „Splioter" en „Emir," waarvan No. 2 het eerst aankwam vervolgens „Nobel," „Model," „Fanny" en „Stella," waarvan No. 3 het eerst aankwam. Bij don kamprit werd de prys aan „Fanny" toegewezen. Voor den heideprys (wedren over horden) liepen 6 van do 7 ingeschreven paarden, nl. „Princess Ida," „Frontignnn," „Stanislas," „Plai9ar.te," „Elize" en „Madeloo." Volgorde van aankomst: 1. 6, 4. Voor de grooto Geldersche Steeple chase (rere-prys) liepen slechts „Houpla," die ver leden jaar den prys won, en „Fairy Queen." Do laatste won. Voor den Oranjeprys (jachtrjjden over hin dernissen) liepen slechts „Frontignan" en „Ready." De eerste won. Elndelyk voor den Sluitiogsprys liepen „Frontignan," „Pontivy" en „Pic du Oer." Deze laatste was No. 1, „Pontivy" No. 2. De uitslag der gisteren te Gro ningen gehouden harddraverij was als volgt Prijs van f 400 de heer Fioryn, te Rotterdam, f 200 de heer Bultman, te Haarlemmermeer, f 100 Ncorderstal Paterswo'.de, f 50 de heer Reilingh, te Groningen. Volgens het „Haarl. Dbl." zal te Haarlem eene wielerbaan worden aangelegd. Uit Wennen wordt aan de „Stand." bericht dat te Triest 9 Joodsche gezinnen, te zamen 50 personen, uit Corfu zyn aange komen en tydelyk in het IsraSlietische hospitaal te Tritst zyn opgenomen. Zy zijn allen Italia nen en beweren dat de Italiaansche vice-consul niet alleen openlyk beweerd had anti-semiet te zyn, maar ook alle bescherming aan de Italiaansche joden op Corfu had geweigerd. Te Trk>3t is eene inschryving ten behoeve der uitgewekenen gehouden, waarop ook door verscheidene christenen werd geteekend. To Muskegon, in Michigan, heeft een hevige brand gewoed, welke zich over 20 blokken huizen verbreidde. De schade wordt op 750 000 dollars geschat. Do beteekenis van de sprink- hanenplaag in AlgeriS kan uit het volgende blyken, aldus wordt aan de „Times" gemeld. De Fransche naturalist, Kunckel d'Herculais, d e met een onderzoek in Algerië wa9 belast naar de middelen ter vernietiging dersprink- haneneieren, is aan een aanval dier dieren bezweken. Op den 17den dezer zocht de ge leerde eene schuilplaats in de schaduw van een kreupelboschje tegen de buitengewone hitte van dien dag. Plotseling werd hy door zulk eene wolk sprinkhanen aangevallen, dat hij daarin letterlyk werd verstikt Toen eenige Arabieren te drie uren 's namiddags het slacht offer vonden, waren baard, hoofdhaar en das reeds geheel weggevreten. De heer Kunckel had zich togen zyne aanvallers trachten te verdedigen door het boschje in brand te steken. Ook in Opper-Egypte zyn millioenen sprink- haneneieron in de velden gelegd, zoodat men reeds vele zwermen jonge sprinkhanen heeft gezien. De schade, aan den oogst toegebracht, is nog niet aanzleniyk, maar men verwacht dat de plaag zich weldra krachtiger zal doen gevoelen. De regeering heeft maatregelen genomen ter vernietiging der eieren door de velden onder water te zetten. Wat men te Parys al zoo te zien krygt! Een paar jaren geleden gaf het Nouveau Cirque het publiek drie leeuwen te aanschouwen, gespannen voor een triomfwa gen, waarin hun temmer rechtop stond. Die voorwaar niot alledaagsche trekdieren en hun koetsier reden echter rond, opgesloten in eene ruime ijzeren kooi. Doch thans by de voor stelling van „Néron", in het Hippodrome, ziet men zes leeuwen, die in volle vryheid in de onmetelijke manége heen en weer springen. Men kan nagaan hoe uiterst gevaariyk het voor een temmer is, om zich in zulk eene ontzaglyke ruimte tegenover verscheidene wilde dieren te bevinden, waarvan hy ook de ge ringste beweging niet uit het oog mag ver liezen. Het optreden van Seéth zoo luidt zijn naam is nog te vermeteler, omdat hy, nu ruim twee maanden geleden, by de eerste vertooning zyner leeuwen, zyn moed byna duur had moeten betalen. De leeuw Pacha, de onhandelbaarste, had hem met zyne vree- selijke klauwen diepe wonden toegebracht Doch Seeth is, na tweo maanden gedwongen rust, onverschrokken weder voor den dag ge komen en dank zy zyn brullend gevolg, dank zy ook de prachtige „mise en-scène" en de bier en daar zeer interessante muziek van Lalo is de pantomime „Nóron", een van de merkwaardigste schouwspelen, welke de an ders zoo geblaseerde Paryzenaars, zoo schryft de part. corresp. van het „Vad.", ooit voor oogen hebben gehad. Ten gevolge van do verwonding van Seeth word „Néron" een tydlang gegeven zonder de tweede acte, zonder de zoogenaamde „jeux du cirque", wat zeer veel afbreuk deed aan 't geheel, daar die tweede acte eigenlijk de voornaamste is. Doch thans geniet ieder be zoeker van het Hippodrome iets als oen vi sioen van den ongehoorden luister en de daal - mede gepaard gaande wreedheden der orgién uit keizer Nero's tyd. Des dwingelands gouden paleis met zyr.e standbeelden van goden en godinnen, de op tochten van olifanten, tooneelspelers, soldaten, Venuspriesteressen, de proefnemingen met ver gif, de vergiftiging van Brittannicus, het tooneel der begrafenis, de overlevering der eerste Christenen aan de wilde dieren, de brand van Rome dat alles wordt aan do ver baasde oogen der toeschouwers voorgetooverd. De brand, hoe schoon ook, kan echter niet opwegen tegen het tooneel, voorstellende den circus. Men weet hoe verzot de Romeinen waren op de gevechten tusschen de wilde dierende geschiedschryver Michelet verbaalt, hoe men roet de krygsgevangenen uit de meest verschillende landen ook wilde dieren naar Rome medevoerdeuit Afrika de leeuwen, uit Azië de tygers en pauters, uit Egypte de slaperige krokodillen, ontrukt aan het lauwe Nylslib. Pompeus, die olifanten had me loge bracht, kwam het eerst op het denkbeeld om zo te laten vechten; Titus, die nog wel zoo zichtaardig was, dat hy verklaarde „diem perdidi" (ik heb myr. dag verspild) zoo dikwijls hy geene goede daad had verricht, wydde hot. Coliseum in door oen koloseaal gevecht, waarin over de 9000 dieren omkwamen. Om tot het Pariische Hippodrome terug te keeren, zoo behoeven de bezoekers zich over hunoe persoonlyke veiligheid volstrekt niet ongerust te maken; zy worden volkomen be schermd door een ijzeren hek van vier en een halven meter hoogte, hetwelk even voor dat de leeuwen verschijnen uit den grond opryst en de geheele manége omgeeft. In het midden van de grootsche renbaan stellen hechte decoraties eon hol van wilde dieren voor; midden in dat hol is in den grond een groote kuil gegraven, die van binnen van metselwerk is voorzien op de wyze van een grafkelder. In die soort van scheede beweegt z:ch hydraulisch een ascenseur, welker boven vlak, vier meters onder den grond, geiyk- vloers wordt met de kooi, waarin de wilde dieren zijn opgesloten. De lezer zal zich nu gemakkelijk kunnen voorstellen hoe alles in zyn werk gaat. Het traliehek, dat de kooi scheidt van het bovenvlak van den ascenseur, wordt omhoog getrokken; de leeuwen ver laten de kcoi en gaan op het bovenvlak, bet- welk, onmiddeliyk in beweging gebracht, naar boven gaat en vier meters hooger gelijkvloers wordt met de renbaan, waarin de leeuwen zich van nu aan in volkomen vryheid be vinden. Het behoeft geen betoog welk een reusachtige arbeid er voer noodig is geweest om zulk een kelder te graven vier meters onder de renbaan. Trouwens, het werk, dat vereischt werd voor de op en neder-beweging van het hek, hetwelk de renbaan van de zitplaatsen scheidt, doet in niets voor dat van den kelder onder. Genoemd hek, dat niet minder weegt dan 32 000 kilogram, glydt door middel van hydrau lische perspompen in eene scheede van metsel werk, welke da geheele renbaan omgeeft, en wordt ondanks zyne buitengewone zwaarte in veertig seconden naar boven bewogen. Nadat het de noodige hoogte heeft bereikt, wordt het vastgehouden door enorme grendels, welke ook al door de kracht van 't water in beweging worden gebracht. Man zou zeggen, dat het uit den grond getooverd werd! De staven van het hek loopen van boven uit in omgebogen hooivorktanden en hebben eene dikte van drie en een halven centimeter; zooals reeds gezegd is, zyn ze vier en een halven meter hoog. De toeschouwers zyn dus tegen elk gevaar beveiligd. Wat den temmer betreft, hy heeft het er uitstekend afgebracht en ik kan, zegt de correspondent verder, niet anders doen dan hem myn eempliment maken, al moet ik tevens bekennen, dat die rol van Daniël my bitter weinig tegenlacht. Brrrr! Het is een indrukwekkend schouwspel, to zien hoe de prachtige wilde dieren in de renbaan springen, brullende, hunne manen schuddend, den toeschouwer een schrik op 't lijf jagend, zich aan de dolzinnigste galop pades overgevend, in die woestyn, welke hun de illusie geeft van hun vaderland, in die Sahaia in miniatuur. In het stuk r.u is de kolder het hol, waarin de Christenen worden geworpen, natuurlyk uit gekheid, want anders zou de voorstelling wat al te realistisch wor den Op het oogenblik, dat de wilde dieren boven de aarde komen, worden zy dus ge acht zich aan menschenvleesch verzadigd te hebben. Die denkbeeldige maaltyd vult echter hunne veeleischende magen niet, dat kan Pacha getuigen, die twee maanden geleden, nog een coteletje uit des temmers lijf ver langde. Seeth en zyne btide medehelpers stellen dierentemmers voor, die de verschrik kelijke dieren bestryden on ben dwingen naar hun bol terug te keeren. Die mannen omringd te zien door zooveel leeuwen, wier wilde natuur geheel wakker wordt ton ge volge van vryheid en ruimte, maakt niet weinig angstig; het verplaatst ons tweedui zend jaren terug en geeft zeer goed den indruk van een Romeinschen circus. Naar men zegt, zullen de temmers weldra aan de verwon derde blikken van het publiok twaalf leeuwen in vrijheid voorstellen. IINÖEZONDKN. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen heb ik het adres begroet, dat in Mei 1S90 gestuurd werd van de Af- deeling Leiden van het Algemeen Neder- landsch "Werklieden Verbond aan den gemeente raad hier ter stede, met het verzoek in de bestekken op te nemen dat elk aannemer van gemeentewerken verplicht zoude worden zyne werklieden, aan die werken verbonden, te verzekeren tegen invaliditeit en ongelukken. Als belangstellende, keek ik al gedurende dien tijd de agenda van den gemeenteraad na, welke in uw blad geplaatst wordt, om te zien of dit adres in behandeling zoude komen, maar tot nog toe tevergeefs. Nu begrijp ik ze3r goed dat zulk eene zaak voorbereiding kost, maar daar Burgemeester en Wethouders al dadelyk by kennisgeving van het adres aan den Raad voorstelden om het ook uit te strekken op de Stadswerklieden, zoo bad ik verwacht dat het eerder in behandeling zoude gekomen zyi. Toch geef ik de hoop nog niet op, want ik geloof immers niet dat zulk een belangrijk onderwerp in den doofpot geduwd zal wor den; daarvoor hebben, dunkt my, die heeren een veel te goed hart voor de belangen van do werklieden, en ik (en meer anderen) za! my by het spreekwoord houden „Wat in het vat is, zuurt niet," en al duurt het wat lang, dan hoop ik dat het voorstel zoodanig uit de doos mag komen, dat het aller goedkeuring kan wegdragen en ten voorbeeld kan zyn aan die particuliere patroons, die hier ter stede, en gelukkig dat er al enkelen zyn, dit stelsel reeds toepassen. Eere aan zulke patroons, die de belangen hunner werklieden zoo goed begrypen! Dankzeggende, M. de R., voor de verleende plaatsruimte, noem ik my een Leiden, 19 Mei 1891. Timmerman. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. HILLEGOM. Geboren: Dirk, z. van Jolian Herman Mühlmann on Jannetje Klut. Ondertrouwd: Wilhelmus Van der Linden en Marijtje De Groot. Gysbertus Van Maris en Martina Henneke. Cornelia Zandvliet en Johanna Catharin Arracbart. Autonie De Graaff, wonende te Ridderkerk, en Bertha Alida Zifkamp. Getrouwd: Godefriedus Gerardus Koppers en Jacoba Maria Van Grieken. Cornelia Franeiecu» Burger en Cornelia Maria Bakker. Overleden: Wilhelmioa Marianna De Jong, 22 jaar (overl. to Leideu), gehuwd met Karei Jo ban Kuijk. LISSE. Geboren: Catharina Anna, d. van J. Zandbergen en A. Van der Meij. Neeltje Hen- drika, d. van R. Segers en A. C. Hornes. Johan nes, z. van J. Tulen en-A. Van Alkmaar. Overleden: Anna Huberts Van Reuten 13j. Margareta Van Elk acht maanden. Getrouwd: Nicolaas Lubert en Maria Jaeoba Van Biezen. Gerardus Beijk en CatbariDa Cor nelia Spoor. Johannes Wassenaar en Maria Jo hanna Jansen. Arie Brama en Gerarda Brouwer. Ondertrouwd: Crislianus Zuiderwijk en Jo hanna Warmerdam. Jacobus Van dor Laan en Margare'ha Augustinus Johannes Bakker, wedr. en Adriana Vrijberg. NOORDNWJK. Gehuwd: M. Vink 61 j., wedr. van C. Barnhoorn, en A. Van Nobelen, 47 j. L. Hazenoot 24 j. en T. Plug 28 j. Geboren: Jacoba Adriana, d. van C. Verloop en. L. Plug. Alida Margaretha en Margaretha Alidp, d. van r. v. d. Plas en M. v. d. Zwet. KATSVIJK. Ondertrouwd: J. Kuijt 24 j. en L. Kuijt 23 j. Geboren: Nicolaas, z. van D. Hart-rveld en E. Haasnojt. Catharina, d. van N. Van Rija en J. Lammers. Anna Maria Wilbelmina, d. van J. Hak ker ea M. Van Santen. Overleden: H. v. d. Tlas 2 j, z. van H. v. d. Plas en M. Van Duyvenbode. L. De Jong 2j., d. vaa S. Dc Jong eu A. Ouweliand. N. Harteveld 2 d z. van D. Hattcveld ea E. Haasnoot.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6